Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Συντομα προκειται να εγκατασταθω στη Κυπρο και συγκεκριμενα στην Παφο για να εργαστω σε ξενοδοχειακο συγκροτημα.Θα θελα την γνωμη σας για την ζωη εκει και για το τι χρεωση η εξοδα θα εχω στην αρχη για να εχω ιντερνετ.Επισης τι συμπεριφορα εχουν οι Κυπραιοι προς τους Ελλαδιτες.Παρακαλω αν μπορειτε καποιος να μου απαντησει συντομα αλλα να γνωριζει το τι παιζει εκει.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας.Συντομα προκειται να εγκατασταθω στη Κυπρο και συγκεκριμενα στην Παφο για να εργαστω σε ξενοδοχειακο συγκροτημα.Θα θελα την γνωμη σας για την ζωη εκει και για το τι χρεωση η εξοδα θα εχω στην αρχη για να εχω ιντερνετ.Επισης τι συμπεριφορα εχουν οι Κυπραιοι προς τους Ελλαδιτες.Παρακαλω αν μπορειτε καποιος να μου απαντησει συντομα αλλα να γνωριζει το τι παιζει εκει.Ευχαριστω

δεν ξερω τι εχεις ακουσει αλλα απο συμπεριφορα οι πλειστοι μια χαρα ανθρωποι ειμαστε προς τους ελληνες, τωρα για το κοστος ζωης θα ελεγα οτι ειναι αρκετα υψηλοτερο της ελλαδας και οι ωρες εργασιες στα ξενοδοχεια μεγαλες ,μιλαμε για 10ωρα ενω στα χαρτια θα σαι 8ωρο ,δυστυχως αυτο γινεται πλεον σε ολους ελλαδιτες,κυπριους και ξενους με ανοχη του κρατους. Τωρα για διαδικτυο οι τιμες ειναι πολυ τσιμπημενες ,χαρακτηριστικα για 8αρα γραμμη πληρωνω 37 ευρω ,θα προτεινα να το ψαξεις εκτος των παραδοσικαων παροχων για τιμες .

Η ζωη τον χειμωνα ειναι οπως τυπικα σε ολα τα νησια που στηριζουν την οικονομια στο τουρισμο δλδ ελαχιστοι τουριστες και ελαχιστα events ,τωρα για οικογενειες κλπ ειναι μια χαρα ,ουτε φασαρια ουτε κινδυνοι που θα συναντουσες σε μεγαλοπολεις του εξωτερικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε forgotten καταρχας δεν εχω ακουσει ασχημα λογια για την συμπεριφορα των Κυπραιων προς τους Ελλαδιτες και δεν με πολυενδιαφερει αυτο.Εγω για εργασια θα ερθω και το μονο που με ενδιαφερει ειναι η εργασια μου και οι σωστες σχεσεις με συναδελφους και τους κατοικους της Παφου που θα συναναστρεφομαι.Τις υπερωριες περαν του 8ωρου τις πληρωνομαι?Επισης επειδη θα μενω εκτος ξενοδοχειακης μοναδας για να εχω ιντερνετ θα πρεπει να πληρωσω για την εγκατασταση η γινεται η εγκατασταση της γραμμης ιντερνετ και πληρωνω σε 1-2 μηνες μολις ερθει ο λογαριασμος?Ξερω ισως ακουγονται λιγο χαζα απλως ερχομαι στην Κυπρο και δεν διαθετω πολλα χρηματα γι αυτο ψαχνω μεχρι και το ιντερνετ διοτι ειναι απαραιτητο για να επικοινωνω με τους δικους μου ανθρωπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν είσαι ΟΚ και πας θετικά δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και λογικά θα βρεις πολλά ατομα για παρεα κ απο Ελλάδα.

 

Υπερωριες απο ότι ξέρω σε καφε κ αλλα καταστηματα τις πληρωνουν για ξενοδοχεια δεν γνωριζω.

 

Για ιντερνετ θα προτεινα Cablenet (value 4 money) η Primetel , η ΜΤΝ , η Cyta ειναι ακριβη

*Πληρωσα εγγυηση στην Cablenet 140€ στην αρχη εκτος και επαιρνα ενα χαρτι απο δικηγορο οτι μένω μονιμα στην Κυπρο

**Μπορεις να τους ρωτησεις στα τηλ η με email για να ξερεις

 

Με το που πας αγορασε καρτοκινητη Primetel ή MTN (απο 1€ χωρις ταυτοτητες κλπ τις πουλανε στα περιπτερα) για να μιλας , η κινητη ειναι φθηνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν είσαι ΟΚ και πας θετικά δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και λογικά θα βρεις πολλά ατομα για παρεα κ απο Ελλάδα.

 

Υπερωριες απο ότι ξέρω σε καφε κ αλλα καταστηματα τις πληρωνουν για ξενοδοχεια δεν γνωριζω.

 

Για ιντερνετ θα προτεινα Cablenet (value 4 money) η Primetel , η ΜΤΝ , η Cyta ειναι ακριβη

*Πληρωσα εγγυηση στην Cablenet 140€ στην αρχη εκτος και επαιρνα ενα χαρτι απο δικηγορο οτι μένω μονιμα στην Κυπρο

**Μπορεις να τους ρωτησεις στα τηλ η με email για να ξερεις

 

Με το που πας αγορασε καρτοκινητη Primetel ή MTN (απο 1€ χωρις ταυτοτητες κλπ τις πουλανε στα περιπτερα) για να μιλας , η κινητη ειναι φθηνη

cablenet παφο δεν υπαρχει ,δεν προτεινω ουτε τις αλλες δυο εγω πλεον εχω cosmos wirelles.

για καρτοκινητη συμφωνω, οσο αφορα τις υπερωριες δυστυχως τα ξενοδοχεια θα σου βγαλουν το ζουμι και θα σου φανε και υπερωριες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τη ενημερωση.Δηλαδη για να εχω ιντερνετ εκει που θα μενω θα πρεπει να κανω συμβολαιο με καποια εταιρεια οπου θα πληρωσω στην αρχη λεφτα η σε ενα μηνα οπου θα μου ερθει ο λογαριασμος?Ρωταω ξανα γιατι δεν διαθετω 100-150 ευρω για ιντερνετ με το που θα ερθω Κυπρο.Δεν εχω θεμα με παρεες κτλ εξαλλου δεν ειμαι κανα παιδακι αλλα ουτε και μπαρμπας χαχαχαχ τα εχω ξεπερασει αυτα.Τελος θα ηθελα να ρωτησω εχει τουρισμο απο οκτωβρη μεχρι δεκεμβριο η παφος?Ξερω ειναι πιο ζεστος ο καιρος σε σχεση με Ελλαδα αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο απλα δουλεια θελω ετυχε αυτο και δεν με χαλαει να ερθω Κυπρο εξαλλου παντα ηθελα να επισκεφτω το μερος για πολλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τη ενημερωση.Δηλαδη για να εχω ιντερνετ εκει που θα μενω θα πρεπει να κανω συμβολαιο με καποια εταιρεια οπου θα πληρωσω στην αρχη λεφτα η σε ενα μηνα οπου θα μου ερθει ο λογαριασμος?Ρωταω ξανα γιατι δεν διαθετω 100-150 ευρω για ιντερνετ με το που θα ερθω Κυπρο.Δεν εχω θεμα με παρεες κτλ εξαλλου δεν ειμαι κανα παιδακι αλλα ουτε και μπαρμπας χαχαχαχ τα εχω ξεπερασει αυτα.Τελος θα ηθελα να ρωτησω εχει τουρισμο απο οκτωβρη μεχρι δεκεμβριο η παφος?Ξερω ειναι πιο ζεστος ο καιρος σε σχεση με Ελλαδα αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο απλα δουλεια θελω ετυχε αυτο και δεν με χαλαει να ερθω Κυπρο εξαλλου παντα ηθελα να επισκεφτω το μερος για πολλους λογους.

 

 

Για ιντερνετ εγω τα εδωσα στην αρχη σαν εγγυηση (οταν φυγω τα παιρνω η οταν αλλαξω παροχο) η καθε εταιρια εχει τα δικα της διοτι πολλοι τους φεσωναν φευγοντας

 

Φτιαξε ενα μαιλ και στειλτο σε ολες θα σου απαντησουν οποτε να ξερεις που θα πας

 

http://www.cosmoswireless.com

 

http://www.mtn.com.cy/FixedPlans/

 

http://primetel.com.cy/packages/halfprice/

 

https://www.cyta.com.cy/internet-home-products

 

**Αν εχεις Android βαλε και αυτο με εχει σωσει πολλες φορες

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Fisherman.Greekwpa&hl=el

 

**Παντως να ξερεις οτι παντου υπαρχει δωρεαν ιντερνετ , εστιατορια , μπαρ , καφε κλπ

 

*δεν ηξερα οτι η Παφος δεν εχει Cablenet

 

Ξερω πολλα ξενοδοχεια στην Παφο που κλεινουν 1-2 μηνες μονο για ανακαίνιση γενικα εχει αρκετο τουρισμο , αλλα ποιο χαλαρα απο το καλοκαιρι

 

Καλα θα περασεις μην αγχωνεσε και σε σχεση με το καλοκαιρι πεφτει πολυ η δουλεια αλλα νομιζω οτι παιζουν αρκετα συνεδρια , η πολη ειναι αρκετα χαλαρη θα κανεις μπανιο εως αρχες Νοεμβριου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ιντερνετ εγω τα εδωσα στην αρχη σαν εγγυηση (οταν φυγω τα παιρνω η οταν αλλαξω παροχο) η καθε εταιρια εχει τα δικα της διοτι πολλοι τους φεσωναν φευγοντας

 

Φτιαξε ενα μαιλ και στειλτο σε ολες θα σου απαντησουν οποτε να ξερεις που θα πας

 

http://www.cosmoswireless.com

 

http://www.mtn.com.cy/FixedPlans/

 

http://primetel.com.cy/packages/halfprice/

 

https://www.cyta.com.cy/internet-home-products

 

**Αν εχεις Android βαλε και αυτο με εχει σωσει πολλες φορες

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Fisherman.Greekwpa&hl=el

 

**Παντως να ξερεις οτι παντου υπαρχει δωρεαν ιντερνετ , εστιατορια , μπαρ , καφε κλπ

 

*δεν ηξερα οτι η Παφος δεν εχει Cablenet

 

Ξερω πολλα ξενοδοχεια στην Παφο που κλεινουν 1-2 μηνες μονο για ανακαίνιση γενικα εχει αρκετο τουρισμο , αλλα ποιο χαλαρα απο το καλοκαιρι

 

Καλα θα περασεις μην αγχωνεσε και σε σχεση με το καλοκαιρι πεφτει πολυ η δουλεια αλλα νομιζω οτι παιζουν αρκετα συνεδρια , η πολη ειναι αρκετα χαλαρη θα κανεις μπανιο εως αρχες Νοεμβριου!

Ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες θα τα ψαξω ολα.Να εισαι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που τα βλέπω τριμπουρδελο τα πραγματα εδω και μιας που η Κύπρος βγήκε από μνημόνιο, για να πάρω υποκοοτητα και να πάω εκει τι χρειάζεται; Δίνουν; Ειναι μανίκι; Χρειάζεται να πάω και εκει στρατό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που τα βλέπω τριμπουρδελο τα πραγματα εδω και μιας που η Κύπρος βγήκε από μνημόνιο, για να πάρω υποκοοτητα και να πάω εκει τι χρειάζεται; Δίνουν; Ειναι μανίκι; Χρειάζεται να πάω και εκει στρατό;

 

Γιατί να χρειαστείς Κυπριακή υπηκοότητα; Δικαιούσαι να έρθεις ως Ευρωπαίος πολίτης. Βέβαια μην φανταστείς πως τα πράγματα στην Κύπρο είναι ρόδινα...

 

Για απόκτηση της υπηκοότητας χρειάζεσαι επτά έτη νόμιμης παραμονής στη Δημοκρατία. Επίσης χρειάζεται να πας στρατό και η θητεία είναι 14 μήνες αν και μπορεί να μειωθεί αναλόγως της προσωπικής σου κατάστασης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σε σχεση με την Ελλαδα, τι μισθοι παιζουν σε Κυπρο και το κοστος ζωης θεωρειται υψηλο ή χαμηλο?

 

Ειμαι 4ο ετος Μηχανικος Η/Υ και σκεφτομουν για μεταπτυχιακο στην Κυπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πολύ στην Κύπρο.

 

Κατανοώ ότι είναι η πιό εύκολη λύση μετανάστευσης από Ελλάδα, όμως προσωπικά ως μόνιμος κάτοικος Κύπρου από το 2004, δεν συμβουλεύω πλέον τον κόσμο να έρχεται εδώ, ειδικά τους προσοντούχους.

 

Οι μισθοί έχουν τσεκουρευτεί, το φθηνό προσοντούχο εργατικό από Ελλάδα έπαιξε σημαντικό ρόλο σε αυτό, και για τις καλές θέσεις γίνεται πλέον σφαγή.

 

Οι προσοντούχοι της Κύπρου φεύγουν εξωτερικό......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με την Ελλαδα, τι μισθοι παιζουν σε Κυπρο και το κοστος ζωης θεωρειται υψηλο ή χαμηλο?

 

Ειμαι 4ο ετος Μηχανικος Η/Υ και σκεφτομουν για μεταπτυχιακο στην Κυπρο

 

Το κόστος ζωής στην Κύπρο είναι ψηλότερο από αυτό της Ελλάδας. Για μισθούς ενδεικτικά, εγώ ως κάτοχος μεταπτυχιακού βρήκα μόνο προσωρινή δουλειά για τρεις μήνες με μισθό τα 1075 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ελλάδα για να πάρεις 1000 ευρώ πρέπει να δουλεύεις 2 μήνες από το πρωί μέχρι το βράδυ.Αν καταφέρεις να βρεις δουλειά....

 

Ναι με τη διαφορά ότι στην Κύπρο στις δυο "σοβαρές" πόλεις που θα βρεις δουλειά και θα παίρνεις αυτά τα λεφτά θα έχεις και ένα νοίκι της τάξης των 450-600 ευρώ χώρια τα υπόλοιπα έξοδα ρεύματος, νερού, σκουπιδιών κτλ κτλ. Επίσης το κόστος ζωής γενικότερα είναι υψηλότερο από Ελλάδα. Σε κάποια πράγματα είναι φτηνότεροι αλλά γενικά και ως σύνολο είναι σαφέστατα ακριβότεροι.

 

Επίσης υπολόγισε κάτι που δεν έχεις υπολογίσει, η νοοτροπία τους είναι πρώτα να βοηθάνε τους δικούς τους έχουν δεν έχουν περισσότερα προσόντα από εσένα που είσαι "ξένος". Θα παίρνουν περισσότερα, θα τους βοηθούν περισσότερο και γενικότερα θα έχεις πολύ λιγότερες ευκαιρίες εξέλιξης μόνο και μόνο επειδή είσαι "ξένος". 

 

Είναι και άλλα φυσικά αλλά εγώ Κύπρο για ένα χιλιάρικο δεν ξαναπάω με τίποτα. Για να πεις ότι θα είσαι εντάξει στην Κύπρο ως "ξένος" θες τουλάχιστον 1.5 χιλιάρικο. 700 ευρώ στην Ελλάδα έχουν μεγαλύτερη αξία από ότι 1200 στην Κύπρο. Μην βάζεις μέσα σκέτα τα λεφτά σε περίπτωση που δεν ξέρεις τι είδους ζωή θα κάνεις εκεί πέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...