Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα αφου ειναι 100 ατομα οι γυρω γυρω εκει στην εξεδρα γιατι δεν αντιδρουν?

Μηπως δεν ειναι τοσοι λιγοι?

 

Γενικα αυτοι οι τυποι της ομονοιας ειναι λιγο....

 

αχαριστοι.(δεν μπορω να γραψω ακριβως αυτο που θελω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

αχαριστοι.(δεν μπορω να γραψω ακριβως αυτο που θελω)

 

Αχ,μην το προκαλεις σε παρακαλω.Ενα αλλο θεμα για την Κυπρο κλειδωθηκε ακριβως για αυτο το ζητημα.Χωρις να με εκφραζουν κανενα απο τα δυο ακρα απλα να πω οτι η Ελλαδα για εμενα ειναι το ιδια συνηπευθυνη με την Τουρκια για την διαιρεση της Κυπρου.Ας το αφησουμε εκει ομως κ ας μας πουν ο κοσμος τα καλα/κακα του να ζεις Κυπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγουμε, οπότε και εγώ σβήνω το πόστ μου.

 

Να πώ μόνο στα παιδιά που σκέφτονται το θέμα για Κύπρο, να ξέρουν ότι όπως και να το κάνεις είναι ψιλο-ξενητιά έτσι?

 

Τουλάχιστον για εμένα που οι δικοί μου είναι Θεσσαλονίκη, τα εισητήρια είναι αρκετά τσουχτερά και δεν έχουμε τη δυνατότητα να πηγαίνουμε παραπάνω από 2 φορές το χρόνο να τους βλέπουμε....

 

Ευτυχώς που υπάρχει το Skype και τα συμβόλαια τηλεφωνίας με τα δωρεάν νούμερα και μπορούμε τουλάχιστον και επικοινωνούμε σε καθημερινή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ σημαντικό αυτό.

 

Σε συνέντευξη που είχα δώσει παλιά για δουλειά, κατα λάθος διατύπωσα τους Έλληνες "Έλληνες" σε σχέση με τους Κύπριους και όχι Ελλαδίτες, με αποτέλεσμα ο διευθυντής που με έβλεπε να "τσατιστεί" λέγοντάς μου "Εμείς τί είμαστε δηλαδή, δεν είμαστε Έλληνες?"

 

Έχεις δίκιο, πολύ σημαντικό αυτό.

Ισχυει οτι στην Κυπρο δε λεμε "ειμαι Ελληνας", γιατι συνηθως απαντανε στα ορια της παρεξηγησης "μα ολοι ειμαστε Ελληνες, εσεις Ελλαδιτες και εμεις Κυπραιοι".

 

Παντως δεν καταλαβα για ποιο λογο παρεξηγουνται απο αυτο. Με το να αυτοαποκαλουμαι Ελληνας, δεν αναιρω το ιδιο δικαιωμα απτον Κυπραιο, ουτε αμφισβητω οτι ειναι κι αυτος Ελληνας.

 

Δηλαδη αμα παω σε ενα Λαρισαιο και πω οτι ειμαι Ελληνας δε θα μου πει "ολοι ειμαστε Ελληνες".

 

Παρολα αυτα ειτε δικιο ειτε αδικο εχουν, θελει προσοχη αυτο γιατι δημιουργει αρνητικες εντυπωσεις.

 

Α, σε καποια φαση θα ξεχασετε και το Ελληνας και το Ελλαδιτης. Καλαμαραδες θα σας λενε. Ετσι λενε τους Ελλαδιτες στην Κυπρο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αμα παω σε ενα Λαρισαιο και πω οτι ειμαι Ελληνας δε θα μου πει "ολοι ειμαστε Ελληνες".

 

θα του πεις δηλαδή εμείς οι Έλληνες και εσείς οι Λαρισαίοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα του πεις δηλαδή εμείς οι Έλληνες και εσείς οι Λαρισαίοι ?

Και ποιος σου ειπε οτι στον Κυπραιο λεω εμεις οι Ελληνες κι εσεις οι Κυπραιοι?

Ολοι Ελληνες ειμαστε, το λενε και οι ιδιοι, αρα δε βλεπω ποιο ειναι το λαθος στο να αυτοαποκαλουμαι Ελληνας στην Κυπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λίγο υπερευαισθησία στο θέμα.

 

Όπως και να χει, στη συνέντευξη ή στις καθημερινές κουβέντες λές ότι είσαι εξ Ελλάδος και δεν θίγεται κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από την μικρή εμπειρία που είχα στην Κύπρο που πήγα μια εβδομάδα διακοπές, έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις..Οι άνθρωποι δλδ με το που άκουγαν ''από Ελλάδα΄΄ πάθαιναν αμόκ με την καλή την έννοια! Και μου έκανε φοβερή εντύπωση..Όχι γιατί νομίζω τα χειρότερα γι'αυτούς αλλά επειδή είχα την αίσθηση ότι δεν μας πολυσυμπαθούν.Αλλά κάθε άλλο.Μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα και όποτε βρίσκουν ευκαιρία έρχονται.Αυτό που δεν ξέρω είναι πως σε αντιμετωπίζουν στο περιβάλλον εργασίας ας πούμε..Βέβαια από την άλλη κι εδώ δεν αντιμετωπίζουν τους καινούργιους κάπως?

 

Panther αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ-και είναι και ο λόγος που δεν έχω φύγει ακόμα από εδώ-είναι η οικογένεια μου..Αυτό που λες ότι βλέπεστε 2 φορές τον χρόνο μου κακοφαίνεται..Εγώ σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να έρχομαι μια φορά τον μήνα..Γιατί δεν έρχεσαι πιο συχνά Ελλάδα?Είναι 8έμα οικονομικό ή χρόνου? Απ'ότι κατάλαβα έχεις οικογένεια,οπότε υποθέτω θα είναι δύσκολο και από αυτή την άποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από την μικρή εμπειρία που είχα στην Κύπρο που πήγα μια εβδομάδα διακοπές, έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις..Οι άνθρωποι δλδ με το που άκουγαν ''από Ελλάδα΄΄ πάθαιναν αμόκ με την καλή την έννοια! Και μου έκανε φοβερή εντύπωση..Όχι γιατί νομίζω τα χειρότερα γι'αυτούς αλλά επειδή είχα την αίσθηση ότι δεν μας πολυσυμπαθούν.Αλλά κάθε άλλο.Μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα και όποτε βρίσκουν ευκαιρία έρχονται.Αυτό που δεν ξέρω είναι πως σε αντιμετωπίζουν στο περιβάλλον εργασίας ας πούμε..Βέβαια από την άλλη κι εδώ δεν αντιμετωπίζουν τους καινούργιους κάπως?

 

Panther αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ-και είναι και ο λόγος που δεν έχω φύγει ακόμα από εδώ-είναι η οικογένεια μου..Αυτό που λες ότι βλέπεστε 2 φορές τον χρόνο μου κακοφαίνεται..Εγώ σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να έρχομαι μια φορά τον μήνα..Γιατί δεν έρχεσαι πιο συχνά Ελλάδα?Είναι 8έμα οικονομικό ή χρόνου? Απ'ότι κατάλαβα έχεις οικογένεια,οπότε υποθέτω θα είναι δύσκολο και από αυτή την άποψη..

 

Εμένα φίλε μου, όταν ήρθα για στρατό εδώ με είχαν τρομοκρατήσει οι δικοί μου και οι φίλοι μου ότι θα έχω σοβαρό πρόβλημα στο Κυπριακό στρατό. Ότι θα είμαι σαν τη μύγα μες το γάλα, ότι οι Κύπριοι δεν πάνε τους "Καλαμαράδες", ότι θα έχω φασαρίες και πόσα ακόμα.

 

Περισσότερο έξω δεν μπορούσαν να είχαν πέσει. Όπως τα έγραψες και εσύ. Από τη πρώτη στιγμή που ήρθα Κύπρο, τόσο μέσα στο στρατό όσο και έξω, ο κόσμος με αντιμετώπιζε ακριβώς με αυτό το θερμό ενθουσιασμό μόλις μάθαιναν ότι είμαι "Καλαμαράς". Κυριολεκτικά με αγκάλιασαν στο τόπο τους και έτσι ήταν πανεύκολο για μένα να κάτσω εδώ μόνιμα.

 

Στον εργασιακό χώρο, ομοίως, ποτέ δεν αντιμετώπισα κάτι το αρνητικό, σε σχέση τουλάχιστον με το τόπο καταγωγής μου, μιάς και ο Κύπριος τον Ελλαδίτη δεν τον θεωρεί "ξένο".

 

Βασικά μόνο τα καλύτερα έχω να πώ για τη ζωή μου εδώ πέρα, πέραν φυσικά από θέματα όπως ζέστη, υγρασία, κατσαρίδες-ζώα κλ.

 

Από κεί και πέρα μήν ξεχνάτε ότι υπάρχει και το Κυπριακό πρόβλημα, το οποίο μονοπωλεί τη πολιτική και όχι μόνο ζωή του τόπου.

 

Τώρα για το θέμα που ρώτησες για τα ταξίδια Ελλάδα. Φίλε μου, όταν εργάζεσαι και εσύ καί η γυναίκα σου, δεν είναι εύκολο να κανονήσεις τις άδειες για να μπορέσετε να πάτε Ελλάδα. Και τα εισητήρια κυμαίνονται στη 500-άρα καί για τους 2 στο 90% των περιπτώσεων. Οι μισθοί μας δεν είναι τόσο παχουλοί ώστε να μπορούμε να πηγαίνουμε παραπάνω από 2 φορές το χρόνο (Χριστούγεννα, καλοκαίρι), άσε που πρώτα πρέπει να μπορούμε να πάρουμε ταυτόχρονα άδειες.

 

Τους δικούς μου φέτος έχω να τους δώ από πέρσι τον Αύγουστο. Και ακόμα δεν έχω κάνει δάνειο για σπίτι που θέλω να αγοράσω. Μετά δεν θα περισσεύει φράγκο για τίποτα. Ειδικά αν προκύψει και κάνα πανθηράκι στη πορεία.

 

Και εγώ όταν πρωτοήρθα, πίστευα ότι θα μπορούσα να πηγαίνω Ελλάδα σε πολύ τακτά διαστήματα. Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να έρχομαι μια φορά το μήνα..Και όταν θα μου το επιτέπουν οι συνθήκες δύο..Για Σ/Κ ας πούμε..Απ' ότι κατάλαβα panther μένεις σε σπίτι με ενοίκιο..Με πόσα δωμάτια είναι το σπίτι? Έχεις υπολογίσει ένα περίπου πόσο σου πάνε τον μήνα έξοδα που αφρορούν μόνο το σπίτι? Δηλαδή νερό,ρεύμα και ενοίκιο? Εγώ για να καταλάβεις μένω με τους δικούς μου και είμαι λίγο άσχετη από αυτά..

Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης αν γνωρίζεις κάτι σχετικά με τους μισθούς στο λογιστήριο ή σε ναυτιλιακή (δουλεύω στο λογιστήριο μιας εταιρίας αλλά έχω τελειώσει ναυτιλιακές σπουδές)..Ας πούμε πόσο είναι ο κατώτερος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βοηθό λογιστή θα ξεκινήσεις το πιό πιθανό με 800 καθαρά και στο 6-άμηνο που θα μονιμοποιηθείς θα σου δώσουν αύξηση αναλόγως των προσόντων σου. Όχι παραπάνω όμως από 100 ευρώ.

 

Για θέση λογίστριας, νομίζω ξεκινάς λίγο πιό ψηλά, στα 900 και ανεβαίνεις ανάλογα.

 

Σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις, αν τους δείξεις αναντικατάστατη, μπορεί η αύξηση να είναι πολύ μεγάλη. Αυτά όμως σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Έχω δει μέχρι και διπλασσιασμό μισθού.

 

Τα έξοδά για το μήνα τώρα μαζί με το ενοίκιο, αν είσαι μόνη σου χωρίς κάποιον να μοιράζεται τα έξοδα θα σου τρώνε το πιό πιθανό σχεδόν όλο το μισθό σου, αν αυτός κυμαίνεται στα 800-900.

 

Σίγουρα θα χρειάζεσαι ακόμα ένα άτομο να μοιράζεστε τα βάρη, μέχρι να βρείς ένα Κύπριο να νοικοκυρευτείς.

 

Για να πηγαίνεις Ελλάδα 1 φορά το μήνα ξέχνα το. Ούτε κατα διάνοια. Πρέπει να φτάσεις στο 2-χίλιαρο το μήνα για να έχεις τέτοια άνεση.

 

Για τα ενοίκια τα είχα γραψει σε προηγούμενο πόστ. Λάρνακα με 300-350 ευρώ βρίσκεις 2-άρι. Υπόψην ότι το 80% των σπιτιών που ενοικιάζονται είναι πλήρως επιπλωμένα, με τις οικιακές συσκευές και τα κλιματιστικά. Μόνο τα ρούχα σου θα φέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρούσα ότι οι μισθοί είναι υψηλότεροι εκεί...Εδώ καθαρίζω στα 940 περίπου..Δεν είναι βέβαια τόσο το οικονομικό που με κάνει να θέλω να έρθω εκεί όσο οι συνθήκες διαβίωσης..Ειδικά τώρα..(φαντάζομαι θα μαθαίνεις τι χαμός γίνεται,ειδικά στην Αθήνα)..Αλλά περίμενα υψηλότερους μισθούς..Σε πρώτη φάση,θα συγκατοικήσω με μια φίλη μου για να μοιράζομαι όπως λες κι εσύ τα βάρη..Ο μισθός όμως θα μου φτάνει για έξοδα όπως σούπερ μάρκετ και τέτοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι μισθοί είναι υψηλότεροι στο δημόσιο και κατα πάρα πολύ μάλιστα.

 

Στο δημόσιο στη Κύπρο, με χαρτί τεχνικής σχολής ξεκινάς από τα 1200 σχεδόν ευρώ το μήνα, χωρίς να βάλω μέσα επιδόματα και τις ετήσιες προσαυξήσεις.

 

Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι πολυ διαφορετικά και οι μισθοί είναι στα ίδια πλαίσια με της Ελλάδας, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να είναι και κατώτεροι, σε φάσεις βαρέων ανθυγιεινών επαγγελμάτων, όπου εδώ δεν δίνονται τα επιδόματα που υπάρχουν στην Ελλάδα.

 

Επίσης όπως σου είπα, υπάρχει ακόμα μισθολογική διάκριση μεταξύ αντρών και γυναικών, με τους μισθούς των γυναικών να είναι κατα μέσο όρο κατώτεροι των αντρών.

 

Για τα έξοδα:

 

350 ευρώ ενοίκιο

40 ευρώ ρεύμα (80 ευρώ η δυμηνία το χειμώνα χωρίς θέρμανση. Το καλοκαίρι θα είναι 200-350 ευρώ λόγω κλιματιστικού)

15 νερό

80 σταθερό τηλέφωνο και ίντερνετ

20 κινητό

Σούπερμάρκετ για ένα άτομο περίπου 250 ευρώ το μήνα. ( Οι τιμές είναι όλες πιό πάνω από την Ελλάδα, από 10%-50%)

50 ευρώ βενζίνη για τις μετακινήσεις σου, εφόσον κάνεις λογική χρήση και δεν κόβεις πολλά χιλιόμετρα.

 

Το θέμα είναι για ποιόν λόγο έρχεσαι. Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι απλώς η εγκληματικότητα. Υπάρχει έντονη κοινωνική αναταραχή και όλοι εμείς που τα βλέπουμε από έξω περιμένουμε πότε θα γίνει το μεγάλο μπάμ.

 

Μήν νομίζεις ότι η Κύπρος θα περάσει αλώβητη από κάτι τέτοιο.

 

Πάρα ταύτα, μήν ξεχνάς το Κυπριακό πρόβλημα, το ότι οι Τούρκοι με τα στρατεύματα είναι σχεδόν δίπλα από εκεί που μένεις και αρκετά θέματα ακόμα.

 

Έχουμε αρχίσει να έχουμε προβλήματα με λαθρομετανάστες, κοινωτικούς κλ κλ κλ.

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι αν ο μόνος λόγος που θές να φύγεις είναι η εγκληματικότητα στην Ελλάδα, η σχετική ασφάλεια που υπάρχει στη Κύπρο είναι κάτι που το βιώνουμε τώρα και το οποίο αλλάζει καθημερινά. Οπότε μπορεί σε 5-10 χρόνια να βρισκόμαστε εκεί που είναι η Ελλάδα τώρα για παράδειγμα.

 

Μήπως να τσεκάριζες επαρχία μεριά για αρχή? Στην επαρχία το ξέρεις ότι τα πράγματα είναι πολύ πιό ήρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...