Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχεις(ετε) πέσει και εσύ θύμα της λησμονιάς του τόπου σου ή τέλος πάντων του δικού σου στοιχείου απλά να σε πω ότι έχω ορισμένα άτομα εδώ πέρα που γύρισαν για τον ακριβώς ίδιο λόγο και ένα εξάμηνο αργότερα βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο για το πόσο χαϊβάνια ήταν και πόσο ανώριμα συμπεριφέρθηκαν που γύρισαν πίσω και τώρα δεν μπορούν να ξαναφύγουν.

 

Επειδή όμως αντιλαμβάνομαι και το γεγονός ότι οι προτεραιότητες του καθένα είναι διαφορετικές (άλλος προτιμά ήλιο, άλλος προτιμά εργασιακή σταθερότητα και παροχές) δεν θα σου πω κάτι παρά το ότι το συναίσθημα που έχεις τώρα είναι πιθανότατα παροδικό αλλά πολύ ύπουλο καθώς απειλεί να σε καταστρέψει αν δεν έχεις τρόπο να ξαναφύγεις άπαξ και το μετανιώσεις.

 

Συμφωνώ σε αυτό που γράφεις. Έχεις δίκιο έτσι όπως το θέτεις. Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να φύγω από εδώ χωρίς πρώτα να έχω σίγουρα βρει δουλειά. 

Από τη δική μου πλευρά εγώ έζησα μέχρι και πολύ πρόσφατα (Νοέμβρη του 15) μια τετραετία στην Κύπρο. Στη δε Γερμανία έζησα για σχετικά λίγο καιρό (λιγότερο από χρόνο) στο Αουξμπουρχτ. Σκέψου το λοιπόν, όπως σου είπα πήγαινε και δες τα από κοντά έχοντας ανοιχτά τα χαρτιά σου όμως για να δεις κάπως το αληθινό τους πρόσωπο.

Αν μου επιτρέπεις, θέλω να σε ρωτήσω για ποιον λόγο έφυγες από την Κύπρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στο βάζω ταμπελάκι μπροστά να το βλέπεις για να μην νομίζεις ότι δεν πέρασαν και άλλοι σαν και εσένα, όλοι το παθαίνουμε κάποια στιγμή. Από την Κύπρο προσωπικά έφυγα για λόγους στροφής και reset (για άλλη μια φορά) της ζωής μου ξεφεύγοντας από την δουλειά της νύχτας που κάθε χρόνο με έτρωγε όλο και περισσότερο. Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού λέμε και απλά αποφάσισα να μην κάνω μόνιμο το προσωρινό. Δεν μπορούσα να το κάνω στην Κύπρο όμως.

 

Η ερώτηση που θες να μου κάνεις όμως δεν είναι γιατί έφυγα. Είναι αν θα ξαναγύριζα ποτέ εκεί και η απάντηση μου σε αυτό είναι ότι...δεν ξέρω. Από τη μια πλευρά λέω στον εαυτό μου ότι υπάρχει περίπτωση και πάντα κατά ευκαιρία και από την άλλη όχι. Είναι πολύ δύσκολη χώρα η Κύπρος και ειδικά για εμάς που είμαστε Ελληνες, η Γερμανία δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο μπροστά της δεδομένου ότι με πήγαινε μόνη της στον αυτόματο με ελάχιστες δυσκολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στο βάζω ταμπελάκι μπροστά να το βλέπεις για να μην νομίζεις ότι δεν πέρασαν και άλλοι σαν και εσένα, όλοι το παθαίνουμε κάποια στιγμή. Από την Κύπρο προσωπικά έφυγα για λόγους στροφής και reset (για άλλη μια φορά) της ζωής μου ξεφεύγοντας από την δουλειά της νύχτας που κάθε χρόνο με έτρωγε όλο και περισσότερο. Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού λέμε και απλά αποφάσισα να μην κάνω μόνιμο το προσωρινό. Δεν μπορούσα να το κάνω στην Κύπρο όμως.

 

Η ερώτηση που θες να μου κάνεις όμως δεν είναι γιατί έφυγα. Είναι αν θα ξαναγύριζα ποτέ εκεί και η απάντηση μου σε αυτό είναι ότι...δεν ξέρω. Από τη μια πλευρά λέω στον εαυτό μου ότι υπάρχει περίπτωση και πάντα κατά ευκαιρία και από την άλλη όχι. Είναι πολύ δύσκολη χώρα η Κύπρος και ειδικά για εμάς που είμαστε Ελληνες, η Γερμανία δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο μπροστά της δεδομένου ότι με πήγαινε μόνη της στον αυτόματο με ελάχιστες δυσκολίες.

Αν δεν βαριέσαι μπορείς να μου γράψεις κάποια πράγματα? Π.χ τι εννοείς δύσκολη χώρα  κυρίως για εμάς τους Έλληνες?

Πάντως λίγο που έχω ψάξει, δουλειές υπαρχουν. Τα ενοίκια επίσης είναι αρκετά φθηνότερα από την Γερμανία. Τώρα για τους μισθούς και το κόστος ζωής δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα Λεμεσο μια χαρα ειναι!

Εγω παντως ειμαι σχεδον 1 χρονο και όλα ειναι μια χαρα!

 

:-D Και θα σου γνωρισω και καμια 10αρια Ελλαδιτες (απο ναυτιλιακες που εχουν έρθει πολλες ) μεχρι να κοινωνικοποιηθείς

 

 

**Για αγγελίες (αυτοκινητα / σπιτια) ριξε μια ματια εδω

http://www.bazaraki.com

 

Εργασια

http://www.ergodotisi.com

http://www.x-e.com.cy/el/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα Λεμεσο μια χαρα ειναι!

Εγω παντως ειμαι σχεδον 1 χρονο και όλα ειναι μια χαρα!

 

:-D Και θα σου γνωρισω και καμια 10αρια Ελλαδιτες (απο ναυτιλιακες που εχουν έρθει πολλες ) μεχρι να κοινωνικοποιηθείς

 

 

**Για αγγελίες (αυτοκινητα / σπιτια) ριξε μια ματια εδω

http://www.bazaraki.com

 

Εργασια

http://www.ergodotisi.com

http://www.x-e.com.cy/el/

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Να είσαι καλά. 

Ελπίζω να κάτσει και να τα πούμε Λεμεσό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

είμαι τελειόφοιτος λυκείου και ψάχνομαι για εξωτερικό.Είδα για Κύπρο δύο πανεπιστήμια είναι δημόσια και μπορώ να φοιτήσω εκεί ανάλογα τον βαθμό των Πανελλαδικών.

Ήθελα να ρωτήσω,για όποιον γνωρίζει,τι είδους σπίτια είναι αυτά που παρέχονται από το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Διάβασα ότι παρέχονται σε φοιτητές με τιμές που κυμαίνονται από 110-150 ευρώ.Είναι αντίστοιχες εστίες δικές μας; Τα μπάνια είναι κοινόχρηστα,δηλαδή;

Επίσης,το κόστος μετακίνησης όσον αφορά τα ΜΜΜ ; Διάβασα ότι είναι..ανύπαρκτα;

Και το κυριότερα,η εκπαίδευση είναι άξια λόγου και το πτυχίο αναγνωρίζεται στην Ελλάδα ή/και διεθνώς ; (Αγγλικές σπουδές ή ιστορίας και αρχαιολογίας).

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

είμαι τελειόφοιτος λυκείου και ψάχνομαι για εξωτερικό.Είδα για Κύπρο δύο πανεπιστήμια είναι δημόσια και μπορώ να φοιτήσω εκεί ανάλογα τον βαθμό των Πανελλαδικών.

Ήθελα να ρωτήσω,για όποιον γνωρίζει,τι είδους σπίτια είναι αυτά που παρέχονται από το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Διάβασα ότι παρέχονται σε φοιτητές με τιμές που κυμαίνονται από 110-150 ευρώ.Είναι αντίστοιχες εστίες δικές μας; Τα μπάνια είναι κοινόχρηστα,δηλαδή;

Επίσης,το κόστος μετακίνησης όσον αφορά τα ΜΜΜ ; Διάβασα ότι είναι..ανύπαρκτα;

Και το κυριότερα,η εκπαίδευση είναι άξια λόγου και το πτυχίο αναγνωρίζεται στην Ελλάδα ή/και διεθνώς ; (Αγγλικές σπουδές ή ιστορίας και αρχαιολογίας).

Ευχαριστώ !

Για τα δωμάτια εξαρτάται από το είδος. Κάποια έχουν δικές τους τουαλέτες και κάποια έχουν κοινές. Υπάρχουν ΜΜΜ αλλά όντως θα τα βρείς πιο υποανάπτυκτα απο αυτα της Ελλάδας. Γενικά θα μπορείς να μετακινείσαι με μεγαλύτερη ίσως δυσκολία απο ότι στην Ελλάδα. Το πτυχίο είναι αναγνωρισμένο διεθνώς. Ειδικά απο Πανεπιστήμιο Κύπρου ξέρω άτομο που προχώρησε για μεταπτυχιακό στην Πανεπιστήμιο του Cambridge αλλά και αλλα άτομα που πέρασαν σε κορυφαία Πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

είμαι τελειόφοιτος λυκείου και ψάχνομαι για εξωτερικό.Είδα για Κύπρο δύο πανεπιστήμια είναι δημόσια και μπορώ να φοιτήσω εκεί ανάλογα τον βαθμό των Πανελλαδικών.

Ήθελα να ρωτήσω,για όποιον γνωρίζει,τι είδους σπίτια είναι αυτά που παρέχονται από το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Διάβασα ότι παρέχονται σε φοιτητές με τιμές που κυμαίνονται από 110-150 ευρώ.Είναι αντίστοιχες εστίες δικές μας; Τα μπάνια είναι κοινόχρηστα,δηλαδή;

Επίσης,το κόστος μετακίνησης όσον αφορά τα ΜΜΜ ; Διάβασα ότι είναι..ανύπαρκτα;

Και το κυριότερα,η εκπαίδευση είναι άξια λόγου και το πτυχίο αναγνωρίζεται στην Ελλάδα ή/και διεθνώς ; (Αγγλικές σπουδές ή ιστορίας και αρχαιολογίας).

Ευχαριστώ !

 

Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με τις εστίες του Πανεπιστημίου Κύπρου, μπορείς να απευθυνθείς στο Γραφείο Στέγασης, στο τηλέφωνο +35722894031 (κα Χριστίνα Λάμπρου) ή στο email [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ζω και εργάζομαι εδώ και 1 έτος στην Λεμεσό. Θέλω να πω ότι τα πάντα είναι ζήτημα αντίληψης και του πόσο ανοιχτόμυαλος άνθρωπος είσαι.. έχοντας ζήσει τα παιδικά μου χρόνια στην Αθήνα, έχοντας σπουδάσει στην επαρχία και έχοντας κάνει 6 μήνες εράσμους στην Ευρώπη, μπορώ να έχω μια κάπως σφαιρική αντίληψη για την κύπρο. η Κύπρος λοιπόν, εργασιακά, για εμένα τουλάχιστον είναι πολύ καλύτερα από την Αθήνα. Δεν παίζουν εξαντλητικά ωράρια.. νιώθεις ότι αυτό που δουλεύεις λίγο πολύ το πληρώνεσαι. Σαφώς χρειάζεσαι αμάξι για να μετακινηθείς.. η νυχτερινή ζωή, είναι καλύτερη από του εξωτερικού, λίγο κατώτερη από της Αθήνας τον χειμώνα, αλλά  ανώτερη το καλοκαίρι! Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μεγάλο νησί!! εκτός από την λεμεσό μπορείς να πας σε διάφορα άλλα μέρη, που είναι πολύ κοντά, όπως πάφος, λάρνακα, αγία νάπα κλπ.. η πολη που ζω είναι πολύ περιποιημένη και προσεγμένη. έχει μια ευρωπαική νότα, αλλά και ελληνικό χρώμα. γενικότερα, βλέπεις μέρη και καταστάσεις που σου θυμίζουν Ευρώπη, όπως η οργάνωση στις υπηρεσίες κλπ και βλέπεις πράγματα που λες οκ... είμαι στην Ελλάδα, όπως η διασκέδαση, οι παραλίες, ο κόσμος κλπ. Έχοντας κάποιους γνωστούς και ελλαδίτες και κύπριους από πριν, δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να κάνω παρέες.. αλλά και πάλι, αυτό είναι θέμα χαρακτήρα και του πόσο ανοιχτόμυαλος είσαι. Γενικά, προσαρμόστηκα εύκολα.. μου λείπει η πόλη μου κάποιες φορές, αλλά όχι η χώρα μου, η Ελλάδα, γιατί νιώθω γενικά ότι βρίσκομαι στην Ελλάδα. Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την Κύπρο προσωπικά έφυγα για λόγους στροφής και reset (για άλλη μια φορά) της ζωής μου ξεφεύγοντας από την δουλειά της νύχτας που κάθε χρόνο με έτρωγε όλο και περισσότερο. Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού λέμε και απλά αποφάσισα να μην κάνω μόνιμο το προσωρινό. Δεν μπορούσα να το κάνω στην Κύπρο όμως.

 

A ρε ikaruga.....

 

Στην πρώτη σελίδα του τόπικ σκεφτόσουν να έρθεις Κύπρο και στην 2η σελίδα σας έλεγα για τα ενοίκια, τις πόλεις, τις προφητείες μου για το τραπεζικό σύστημα της Κύπρου, τη ζέστη, τις ρημάδες τις κατσαρίδες.

 

2011 τότε. Πώς περνάει ο καιρός και πώς αλλάζουν τα πράγματα ε? Ήρθες και έφυγες.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται για Κύπρο σίγουρα υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες από Ελλάδα, αλλά ούτε εδώ είναι πλέον τα πράγματα εύκολα.

 

Καλή επιτυχία σε ότι και αν επιδιώξετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρα πολλές εταιρίες με Forex κλπ λόγω φορολογίας , μεγαλες , μικρες κλπ

 

Τωρα για εργασιακά τι παίζει δεν γνωρίζω , πάντως καλύτερα απο Ελλάδα νομίζω (μισθολογικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..Επανέρχομαι για να ρωτήσω πιο συγκεκριμένα για τις σπουδές και την εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου για να μην ανοίγω νέα θέματα.

 

Ας πούμε ότι κάνω μηχανογραφικό και δηλώνω 1)Ιστορίας & Αρχαιολογίας και 2)Σύγχρονων Γλωσσών & Ευρωπαικών Σπουδών.

Περνάω με την Α' κατανομή στην επιλογή 2) αλλά με την Β'κατανομή στην επιλογή 1).Μπορώ να διεκδικήσω θέση στην 1) ή εφόσον πέρασα με την Α' κατανομή στην 2) πρέπει να πάω εκεί; 

 

Επίσης,γνωρίζει κανείς τις επαγγελματικές ευκαιρίας και την επαγγελματική κατάρτιση που μπορεί να μου προσφέρει το τμήμα Σύγχρονων Γλωσσών & Ευρωπαικών Σπουδών ;

 

Και μήπως κάποιος έχει υπόψιν του τις βάσεις (Α' και κυρίως Β' κατανομής) των προηγούμενων χρόνων ; Μέχρι στιγμής μπόρεσα να βρω μόνο τις περσινές λόγω του ότι τις παλαιότερες τις έχουν "κατεβάσει" από το Κυπριακό ιστότοπο.

Εάν δε γνωριζει κάποιος να μου απαντήσει συγκεκριμένα στα παραπάνω,υπάρχει ένα τηλέφωνο ή ένα mail οπού μπορώ να θέσω τις απορίες μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..Επανέρχομαι για να ρωτήσω πιο συγκεκριμένα για τις σπουδές και την εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου για να μην ανοίγω νέα θέματα.

 

Ας πούμε ότι κάνω μηχανογραφικό και δηλώνω 1)Ιστορίας & Αρχαιολογίας και 2)Σύγχρονων Γλωσσών & Ευρωπαικών Σπουδών.

Περνάω με την Α' κατανομή στην επιλογή 2) αλλά με την Β'κατανομή στην επιλογή 1).Μπορώ να διεκδικήσω θέση στην 1) ή εφόσον πέρασα με την Α' κατανομή στην 2) πρέπει να πάω εκεί; 

 

Επίσης,γνωρίζει κανείς τις επαγγελματικές ευκαιρίας και την επαγγελματική κατάρτιση που μπορεί να μου προσφέρει το τμήμα Σύγχρονων Γλωσσών & Ευρωπαικών Σπουδών ;

 

Και μήπως κάποιος έχει υπόψιν του τις βάσεις (Α' και κυρίως Β' κατανομής) των προηγούμενων χρόνων ; Μέχρι στιγμής μπόρεσα να βρω μόνο τις περσινές λόγω του ότι τις παλαιότερες τις έχουν "κατεβάσει" από το Κυπριακό ιστότοπο.

Εάν δε γνωριζει κάποιος να μου απαντήσει συγκεκριμένα στα παραπάνω,υπάρχει ένα τηλέφωνο ή ένα mail οπού μπορώ να θέσω τις απορίες μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Στην δεύτερη κατανομή δηλώνεις ότι θέλεις. 'Οπου περάσεις στην δεύτερη πηγαίνεις.

 

Το τμήμα σου είναι το Τμήμα Γαλλικών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

Εδώ λέει λίγα πράγματα για την μελλοντική σταδιοδρομία του πτυχίου.

 

Εδώ είναι οι βάσεις των περασμένων ετών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Κυπριακό μηχανογραφικό αναφέρεται ως "Σύγχρονων γλωσσών",τέλος πάντων,δε με επηρεάζει αυτό.

 

Εννοείς,δηλαδή ότι αν περάσω στο 2) με την Α κατανομή μπορώ κανονικά να διεκδικήσω μια θέση στο τμήμα 1),καλά κατάλαβα;

Επίσης γνωρίζεις αν μπορώ να σπουδάζω Ελλάδα-Κύπρο παράλληλα;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...