Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι. Έχετε ζήσει στην Κύπρο? Από προσωπική εμπειρία είναι αυτά που γράφετε ή απλά την άποψη σας λέτε?

Για την Γερμανία είμαι σίγουρος ότι την άποψή σας λέτε χωρίς μάλλον ούτε για άδεια να έχετε έρθει έδω.

Όσων αφορά για αυτούς που σκίζονται να έρθουν εδώ, έρχονται και βλέπουν τι γλύκα.

 

Το αν βάζουν στην άκρη λεφτά για να τα φάω στις διακοπές που θα κάνω δυο εβδομάδες τον χρόνο και όλο τον άλλον χρόνο να είμαι σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι δεν μου λέει κάτι.

Και αφού ξέρετε και σας αρέσει τόσο πολύ, ακόμα και εσείς που έχετε τις δουλειές σας εκεί γιατί δεν τις αφήνετε να έρθετε στον πολιτισμό, να βάλετε και κανένα φράγκο στην άκρη?

Από τη δική μου πλευρά εγώ έζησα μέχρι και πολύ πρόσφατα (Νοέμβρη του 15) μια τετραετία στην Κύπρο. Στη δε Γερμανία έζησα για σχετικά λίγο καιρό (λιγότερο από χρόνο) στο Αουξμπουρχτ. Σκέψου το λοιπόν, όπως σου είπα πήγαινε και δες τα από κοντά έχοντας ανοιχτά τα χαρτιά σου όμως για να δεις κάπως το αληθινό τους πρόσωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μπιπ μπιπ. Βαριέμαι να γράφω. Αν ήμασταν για καφέ θα σου έλεγα και θα σου αιτιολογούσα πολλά.

Το τι λένε και γράφονται από διάφορους δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια.

 

Πίστεψέ με, εδώ στην Γερμανία ο κόσμος χάνει την ζωή του.

Ο κόσμος ζει για να δουλεύει. Περιμένει πως και πως ένα Σάββατο και τον ένα μήνα τον χρόνο να κάνει άδεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες τα πράγματα. Στο Ντίσελντορφ μένω, γεννημένος μεγαλωμένος στη Γερμανία και με Γερμανικό πτυχίο.

Τα λεφτά που γράφεις 2000-2500 καθαρά δεν υπάρχουν πλέον και στο υπογράφω (εκτός βέβαια από αυτούς που έχουν παλιά συμβόλαια και είναι εδώ και 20 χρόνια στο ίδιο εργοστάσιο). 

Υπάρχουν για αυτούς που έχουν επιχείριση και δουλευουν 18 ώρες την ημέρα. 

Αλλά μην ξεχνάμε ότι με οικογένεια χρειάζεσαι και μεγάλο σπίτι και για όσους γνωρίζουν τα ενοίκια για σπίτια πάνω από 80 τετραγωνικά σε μια μεγάλη πόλη κοστίζουν πάνω από 1000 ευρώ.

Οι θέσεις εργασίας δεν είναι μόνο εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι φαντάζομαι την ζωή εκεί, αλλά βλέπεις πόσο την υπερασπίζονται όλοι. Φαντάζομαι καλύτεροι μισθοί, εξέλιξη στην δουλειά, οργανωμένο κράτος, ασφάλιση, καλοί δρόμοι, πεζοδρόμια που δεν καβαλιούνται από αυτοκίνητα, λογική φορολόγηση. Τα ζυγίζεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dagobert αν είσαι σπουδαγμένος έλα να πιάσεις δουλειά, στην Γερμανία μοιράζουν λεφτά! 

 

Φίλε μπιπ μπιπ, οι μισθοί κυμαίνονται από 1000-1800 καθαρά (εκτός αν είσαι γιατρός που παίρνουν περισσότερο, αλλά αν έχεις κάποιον γιατρό εδώ γνωστό ρώτα τον πόσες ώρες την ημέρα δουλεύει) τα ενοίκια βέβαια και τα έξοδα....άστο (380 ευρώ πληρώνω για 28 τετραγωνικά σπίτι + 68 ευρώ τον μήνα ρευμα). ασφάλιση όντως πολύ καλή, πεζοδρόμια, οργάνωση παρα πολύ καλή, εξέλιξη στην δουλειά ναι. Φορολόγηση για τους ελεύθερους επιχειρηματίες από 28 μέχρι 40 % (υπερβολική πολύ κατά την άποψή μου).

Από ζωή? Άστο, όπως σου έγραψα και πριν.  Ούτε για τους συνταξιούχους δεν είναι!

Άλλωστε το καταλαβαίνεις όταν όλοι όσοι ζούνε εδώ, ζούνε με το όνειρο να γυρίσουν κάποια μέρα Ελλάδα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με, εδώ στην Γερμανία ο κόσμος χάνει την ζωή του.

Ο κόσμος ζει για να δουλεύει. Περιμένει πως και πως ένα Σάββατο και τον ένα μήνα τον χρόνο να κάνει άδεια. 

Ετσι ακριβως ειναι ενας φιλος που εχω. Περιμενει πως και πως μια Κυριακη και τον ενα μηνα το χρονο αδεια (ισως και πιο λιγο)...εδω στην Ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εδώ αγανακτείς. Και δεν είναι απαραίτητο να ζεις μουντρούχαλα. Βγαίνε έξω, κάνε χόμπι, πήγαινε ταξίδια. Μπορείς φαντάζομαι. Δεν παίρνεις μισθό 480.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dagobert αν είσαι σπουδαγμένος έλα να πιάσεις δουλειά, στην Γερμανία μοιράζουν λεφτά! 

Δεν έτυχε να σπουδάσω, οπότε λέω να το αφήσω.

 

ΥΓ. Αν ήταν τόσο χάλια όσο λες, οι ίδιοι οι ντόπιοι θα έφευγαν μαζικά για άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έτυχε να σπουδάσω, οπότε λέω να το αφήσω.

 

ΥΓ. Αν ήταν τόσο χάλια όσο λες, οι ίδιοι οι ντόποιοι θα έφευγαν μαζικά για άλλες χώρες.

 

 

Διάβασε καλύτερα τα σχόλια που γράφω για να καταλάβεις. 

Γράφω ότι δεν είναι ο παράδεισος που νομίζετε η Γερμανία και φυσικά δεν έχει τα λεφτά που πιστεύετε.

Επίσης η κουλτούρα και η νοοτροπία των Γερμανών είναι αυτό που συμβαίνει στην Γερμανία. Το τυπικό, η κρυοι άνθρωποι, η υπερβολική οργάνωση και η δουλειά..Μόνο δουλειά.

Η δική μας η κουλτούρα και η νοοτροπία ευτυχώς διαφέρει, είναι ανθρώπινη και όχι ρομποτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση φορολογια εχει στην κυπρο για τους ελευθερους επαγγελματιες;

Ο φόρος επιχειρήσεων ειναι 12.5%

http://www.businessincyprus.gov.cy/mcit/psc/psc.nsf/eke10_gr/eke10_gr?OpenDocument

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε καλύτερα τα σχόλια που γράφω για να καταλάβεις. 

Γράφω ότι δεν είναι ο παράδεισος που νομίζετε η Γερμανία και φυσικά δεν έχει τα λεφτά που πιστεύετε.

Επίσης η κουλτούρα και η νοοτροπία των Γερμανών είναι αυτό που συμβαίνει στην Γερμανία. Το τυπικό, η κρυοι άνθρωποι, η υπερβολική οργάνωση και η δουλειά..Μόνο δουλειά.

Η δική μας η κουλτούρα και η νοοτροπία ευτυχώς διαφέρει, είναι ανθρώπινη και όχι ρομποτική.

Επειδή έχεις(ετε) πέσει και εσύ θύμα της λησμονιάς του τόπου σου ή τέλος πάντων του δικού σου στοιχείου απλά να σε πω ότι έχω ορισμένα άτομα εδώ πέρα που γύρισαν για τον ακριβώς ίδιο λόγο και ένα εξάμηνο αργότερα βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο για το πόσο χαϊβάνια ήταν και πόσο ανώριμα συμπεριφέρθηκαν που γύρισαν πίσω και τώρα δεν μπορούν να ξαναφύγουν.

 

Επειδή όμως αντιλαμβάνομαι και το γεγονός ότι οι προτεραιότητες του καθένα είναι διαφορετικές (άλλος προτιμά ήλιο, άλλος προτιμά εργασιακή σταθερότητα και παροχές) δεν θα σου πω κάτι παρά το ότι το συναίσθημα που έχεις τώρα είναι πιθανότατα παροδικό αλλά πολύ ύπουλο καθώς απειλεί να σε καταστρέψει αν δεν έχεις τρόπο να ξαναφύγεις άπαξ και το μετανιώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...