Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράγουν υπηρεσίες, έχουν άπειρες ρώσικες εταιρίες να δραστηριοποιούνται, έχει ορισμένα εργοστάσια που είναι μεγαθύρια εξαγωγών σε πρώτες ύλες και επίσης ολόκληρη η "χώρα" είναι μικρότερη από τη μισή Θεσσαλονίκη. Επειτα σαν αποικία Εγγλέζων μια εκ των τεσσάρων κεντρικών πόλεων είναι πλήρως τροφοδοτούμενη από αυτούς μέσα από τις συντάξεις τους και το επιχειρείν.

 

Παρά αυτά όμως θα πω ότι αν δεν έχεις κλείσει από πριν δουλειά να μην κάνει τον κόπο να πάει, θα φάει πατάτα. Γενικότερα προσέχουν πολύ τους δικούς τους και σε κάθε ευκαιρία (πλην λίγων περιπτώσεων) θα βάλουν κάποιον δικό τους ακόμα και αν τα προσόντα σου είναι μερικές φορές μεγαλύτερα από αυτόν που τελικά πήρε τη θέση. Γενικότερα τους "ξένους" τους έχουν κυρίως για θέσεις που δεν θέλουν να καταπιάνονται οι ίδιοι (και κατά κύριο λόγο στα τουριστικά/φιλοξενίας/εστίασης επαγγέλματα).  

 

Μια παρατηρηση μονο.

 

Πληθυσμος Κυπρου (χωρις τα Κατεχομενα): 838,897

Πληθυσμος Θεσσαλονικης: 788,952

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα, Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Παίρνω το πτυχίο μου το καλοκαίρι και μίλησα για δουλεία ως νηπιαγωγός στην Πάφο με μισθό 750 καθαρά. Πιστεύετε αξίζει τον κόπο να φύγω από Ελλάδα και αν ναι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα με 750?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Παίρνω το πτυχίο μου το καλοκαίρι και μίλησα για δουλεία ως νηπιαγωγός στην Πάφο με μισθό 750 καθαρά. Πιστεύετε αξίζει τον κόπο να φύγω από Ελλάδα και αν ναι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα με 750?

πολυ δυσκολα, αν διαβασεις και προηγουμενες σελιδες η ζωη στα περισσοτερα πραγματα ειναι 15-20% πιο ακριβη

 

επισης υπολογισε οτι θα πρεπει να αγορασεις αμαξι, η μετακινηση στη κυπρο ειναι αδυνατη χωρις αυτο. γενικα, χωρις να εχεις ενα δεκαχιλιαρο στη τσεπη για αρχη (αυτοκινητο μτχ, προκαταβολη ενοικια και καβατζα για τους πρωτους μηνες), ξεχνα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Παίρνω το πτυχίο μου το καλοκαίρι και μίλησα για δουλεία ως νηπιαγωγός στην Πάφο με μισθό 750 καθαρά. Πιστεύετε αξίζει τον κόπο να φύγω από Ελλάδα και αν ναι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα με 750?

750 ευρω; Ουτε να το σκεφτεις, δεν αξιζει (εν προκειμενω εχεις βαλει σωστα και τον τονο στη λεξη δουλειά...).

 

Καλυτερα στην πολη σου στην Ελλαδα με 450 ευρω. Εκτος αν δεν βρισκεις με τιποτα στο αντικειμενο σου και το μονο που σε απασχολει ειναι να μαζεψεις πειρα στο αντικειμενο σου 1-2 χρονια και να ψαξεις για αλλου με το οπλο της εμπειριας. Η εκτος αν προβλεπεται αυξηση μισθου μετα το περας της δοκιμαστικης περιοδου (που ειναι 6 μηνες).

 

Επισης υπαρχουν σχεδια της ΕΕ που χρηματοδοτουν τις επιχειρησεις να προσλαμβανουν ανεργους πτυχιουχους. Οσο λοιπον εχεις αυτο το "οπλο" για αναζητηση εργασιας , εισαι γενικα περιζητητος/η απο τις επιχειρησεις, αλλα αυτο συνεπαγεται υποχρεωσεις απο την μερια των επιχειρησεων αναμεσα στις οποιες ενας μισθος που ειναι αρκετα πανω απο 750 ευρω. Ψαξε το καλυτερα και μην πας τυφλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Παίρνω το πτυχίο μου το καλοκαίρι και μίλησα για δουλεία ως νηπιαγωγός στην Πάφο με μισθό 750 καθαρά. Πιστεύετε αξίζει τον κόπο να φύγω από Ελλάδα και αν ναι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα με 750?

 

750 ευρώ στην Πάφο; Αν σου παρέχουν αυτοκίνητο και χώρο διαμονής τότε λέει αλλιώς μην το σκέφτεσαι καν. 750 ευρώ για εκεί (και ειδικά στην Πάφο) είναι ψίχουλα. Ακριβά νοίκια, ακριβά έξοδα σπιτιού, πολύ ακριβά έξοδα αυτοκινήτου τα πρώτα 3 χρόνια. Προσωπικά θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις μόνο αν εδώ δεν έχεις στον ήλιο μοίρα που ακόμα και έτσι προετοιμάσου για (στην αρχή τουλάχιστον) τραγικές καταστάσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Παίρνω το πτυχίο μου το καλοκαίρι και μίλησα για δουλεία ως νηπιαγωγός στην Πάφο με μισθό 750 καθαρά. Πιστεύετε αξίζει τον κόπο να φύγω από Ελλάδα και αν ναι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα με 750?

δυσκολα με 750 να τα καταφερεις. θες ενοικια, προσωπικα εξοδα κτλ , δε νομιζω να την παλεψεις δεν αξιζει,εκτος αν υπαρχουν προοπτικες αυξησης. αν οχι καλυτερα ψαξε για κατι αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενω παφο τα ενοικια εχουν πεσει γυρω στα 250 βρισκεις διαμερισμα δυαρι σε καλο τοπο, υπολογιζε ωστοσο τα εξοδα ρευματος ,νερου  κλπ . κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να ερθεις για τοσα για 900 ισως, παλιες εποχες τα 900 ηταν  μισθος που εβρισκες δουλεια ανετα αλλα τωρα ξεκινουν απο 700 και αν πετυχεις μπορεις να βρεις εως 850ευρω .

σημειωνω οτι τις καλες εποχες σε θεσεις κλειδια οι μισθοι κυμαινονταν στα 1500 τωρα οι ιδιες θεσεις στα 1000 ευρω με ολες τις υποχρεωσεις που συνεπαγονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα λίγο αλλιώς στο μυαλό μου ομολογώ. Χαχαχα.. Ευχαριστώ παιδιά, μάλλον θα μείνω στην Ελλάδα γιατί αν όντως δεν καλύπτω ούτε τα βασικά μου έξοδα με τα 750 τότε με βλέπω ζητιάνα..χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα λίγο αλλιώς στο μυαλό μου ομολογώ. Χαχαχα.. Ευχαριστώ παιδιά, μάλλον θα μείνω στην Ελλάδα γιατί αν όντως δεν καλύπτω ούτε τα βασικά μου έξοδα με τα 750 τότε με βλέπω ζητιάνα..χαχα

Για αποφυγη υπερβολων που διαβασα παραπανω. Παφο με 750 ευρω θα "βγαινεις" με τα παγια εξοδα σου (νοικι 350, ρευμα 40, νερο 7, ιντερνετ 25, σουπερ μαρκετ-φαι-λοιπα εξοδα 200-300). Αυτο που δε θα εχεις ομως, ειναι η ανεση για περαιτερω εξοδα ή η αποταμιευση, αρα ουτε και διαθεσιμα χρηματα για μια αναποδια στην οποια θα χρειαστεις εξτρα εξοδα. Απλα θα ζεις για να δουλευεις και να γυρνας σπιτι. Αν με αυτο εισαι οκ για 1-2-3 χρονια, τοτε καλως. Απο τη στιγμη ομως που μπορεις να βρεις κατι στην πολη σου, στο σπιτι σου με φιλους, οικογενεια κλπ με 400-450 ευρω, θεωρω οτι δεν αξιζει η μετακομοιση. Υποψιν οτι θες και καμποσα λεφτα για την μετακομοιση-εγκατασταση αυτη καθευατην, συμπεριλαμβανομενης της αγορας αυτοκινητου-ασφαλισης κλπ.

 

Αξιζει στη περιπτωση που κρινεις οτι θα βοηθησει την καριερα σου η προυπηρεσια στη συγκεκριμενη θεση εργασιας ή στην περιπτωση που στην Ελλαδα δεν εχεις να κανεις κατι περα απο το να κωλοβαρας ως ανεργος/η ή στην περιπτωση που υπαρχει προοπτικη αυξησης μισθου.

Αλλα γενικα δεν αξιζει γιατι οι πιθανοτητες να βρεθεις συντομα σε κατασταση επιστροφης στην Ελλαδα ειναι περισσοτερες απο το να μεινεις, με αυτα τα δεδομενα που αναφερεις.

 

Τα 750 ευρω ειναι καθαρες απολβες; Θα εισαι ασφαλισμενος/η; Τι θα γινεται το καλοκαιρι κλπ με τη θεση εργασιας σου; Θα σε απολυει και ισως θα σε ξαναπροσλαμβανει τη νεα σεζον ή θα συνεχιζει να σε πληρωνει και κατα τη "νεκρη" περιοδο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αποφυγη υπερβολων που διαβασα παραπανω. Παφο με 750 ευρω θα "βγαινεις" με τα παγια εξοδα σου (νοικι 350, ρευμα 40, νερο 7, ιντερνετ 25, σουπερ μαρκετ-φαι-λοιπα εξοδα 200-300). Αυτο που δε θα εχεις ομως, ειναι η ανεση για περαιτερω εξοδα ή η αποταμιευση, αρα ουτε και διαθεσιμα χρηματα για μια αναποδια στην οποια θα χρειαστεις εξτρα εξοδα. Απλα θα ζεις για να δουλευεις και να γυρνας σπιτι. Αν με αυτο εισαι οκ για 1-2-3 χρονια, τοτε καλως. Απο τη στιγμη ομως που μπορεις να βρεις κατι στην πολη σου, στο σπιτι σου με φιλους, οικογενεια κλπ με 400-450 ευρω, θεωρω οτι δεν αξιζει η μετακομοιση. Υποψιν οτι θες και καμποσα λεφτα για την μετακομοιση-εγκατασταση αυτη καθευατην, συμπεριλαμβανομενης της αγορας αυτοκινητου-ασφαλισης κλπ.

 

Αξιζει στη περιπτωση που κρινεις οτι θα βοηθησει την καριερα σου η προυπηρεσια στη συγκεκριμενη θεση εργασιας ή στην περιπτωση που στην Ελλαδα δεν εχεις να κανεις κατι περα απο το να κωλοβαρας ως ανεργος/η ή στην περιπτωση που υπαρχει προοπτικη αυξησης μισθου.

Αλλα γενικα δεν αξιζει γιατι οι πιθανοτητες να βρεθεις συντομα σε κατασταση επιστροφης στην Ελλαδα ειναι περισσοτερες απο το να μεινεις, με αυτα τα δεδομενα που αναφερεις.

 

Τα 750 ευρω ειναι καθαρες απολβες; Θα εισαι ασφαλισμενος/η; Τι θα γινεται το καλοκαιρι κλπ με τη θεση εργασιας σου; Θα σε απολυει και ισως θα σε ξαναπροσλαμβανει τη νεα σεζον ή θα συνεχιζει να σε πληρωνει και κατα τη "νεκρη" περιοδο;

Ναι καθαρά 750, ασφαλισμένη και θα εργάζομαι όπως σε όλους τους παιδικούς. Καλοκαίρι και αργίες θα έχω την άδεια μου και θα πηγαίνει κάπως έτσι..Κοιτάξτε δεν είμαι από πόλη οπότε στο νησί μου να βρω δουλειά δύσκολο, γι΄αυτό κοίταξα Κύπρο επειδή η μητέρα μου κατάγεται από εκεί. Βέβαια όχι από Πάφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καθαρά 750, ασφαλισμένη και θα εργάζομαι όπως σε όλους τους παιδικούς. Καλοκαίρι και αργίες θα έχω την άδεια μου και θα πηγαίνει κάπως έτσι..Κοιτάξτε δεν είμαι από πόλη οπότε στο νησί μου να βρω δουλειά δύσκολο, γι΄αυτό κοίταξα Κύπρο επειδή η μητέρα μου κατάγεται από εκεί. Βέβαια όχι από Πάφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

Διάβασα με προσοχή όλο το thread.

 

Θα ήθελα και εγώ να ακούσω την γνώμη κάποιου που να γνωρίζει την κατάσταση στην Κύπρο.

Αυτή τη στιγμή με την γυναίκα μου ζούμε στην Γερμανία. Εγώ είμαι τεχνικός η/υ και δικτύων και η γυναίκα μου έχει τελειώσει Αγροτική οικονομία και έχει μεταπτυχιακό στο μάνατζμεντ και μάρκετινγκ.

Μετά από 5 περίπου χρόνια εδώ θα θέλαμε να επιστρέψουμε είτε στην Ελλάδα (δύσκολο λόγο της κατάστασης) είτε στην Κύπρο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν δουλείες σε αυτούς τους τομείς και γενικά που κυμαίνονται οι μισθοί.

Όσων αφορά την ζωή και το κόστος τα γράφει παραπάνω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...