Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο γραμμες ιντερνετ απο οτι ειδα ειναι πολύ ακριβες , αξιζει να δοκιμάσω εκτος απο Cyta ? η θα σερνετε ? 

 

ΜΤΝ κ Primetel αξίζουν?

 

http://www.compareservices.com.cy/2playtelephony-internet/charts/26?show=all

 

Για καρτοκινητο με φθηνή χρεωση για Ελλαδα ( σε Vodafone) ?

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, προσωπικά και με αφορμή το post του alex_000, δεν ασπάζομαι το "είμαι από Αθήνα, στη Λευκωσία κόβω φλέβες". Μεγάλωσα Αθήνα, σπούδασα Κύπρο και Αγγλία, εργάστηκα Αθήνα, πλέον ζω κι εργάζομαι Κύπρο. Παντού προσαρμόστηκα στον τρόπο ζωής και στις παροχές κάθε τόπου. Άλλος τρόπος διασκέδασης σε ένα μέρος, διαφορετικός σε ένα άλλο.

 

Δώστε μια ευκαιρία (και χρόνο) στον εαυτό σας να προσαρμοστεί, δεν χάνετε κάτι.

 

Υ.Γ.: alex_000, δεν απευθύνομαι σε εσένα ειδικά ούτε λέω κάτι εναντίον σου, ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.

 

@ribo2: Cablenet και μετά MTN για Internet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, προσωπικά και με αφορμή το post του alex_000, δεν ασπάζομαι το "είμαι από Αθήνα, στη Λευκωσία κόβω φλέβες". Μεγάλωσα Αθήνα, σπούδασα Κύπρο και Αγγλία, εργάστηκα Αθήνα, πλέον ζω κι εργάζομαι Κύπρο. Παντού προσαρμόστηκα στον τρόπο ζωής και στις παροχές κάθε τόπου. Άλλος τρόπος διασκέδασης σε ένα μέρος, διαφορετικός σε ένα άλλο.

 

Δώστε μια ευκαιρία (και χρόνο) στον εαυτό σας να προσαρμοστεί, δεν χάνετε κάτι.

 

Υ.Γ.: alex_000, δεν απευθύνομαι σε εσένα ειδικά ούτε λέω κάτι εναντίον σου, ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.

 

@ribo2: Cablenet και μετά MTN για Internet.

 

Τίποτα δεν παρεξηγώ, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός δεν γίνεται όλοι να αισθανόμαστε το ίδιο για κάτι τόσο σημαντικό.

 

5 χρόνια νομίζω είναι αρκετός χρόνος προσαρμογής πάντως :D.. Πόσο άλλο να δώσω? Το αντίθετο μάλλον, στην αρχή ήταν πιο εύκολα, όσο περνάει ο καιρός τρελαίνομαι περισσότερο.

 

 

Απο γραμμες ιντερνετ απο οτι ειδα ειναι πολύ ακριβες , αξιζει να δοκιμάσω εκτος απο Cyta ? η θα σερνετε ? 

 

ΜΤΝ κ Primetel αξίζουν?

 

http://www.compareservices.com.cy/2playtelephony-internet/charts/26?show=all

 

Για καρτοκινητο με φθηνή χρεωση για Ελλαδα ( σε Vodafone) ?

 

:-D

 

 

Στην Λεμεσσό η primetel ήταν καλύτερη από cyta σε 2 διαμερίσματα που άλλαξα, ειδικά στα ping για online gaming. To internet είναι πανάκριβο αλλά το κινητό τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εξηγήσουμε ότι το internet είναι ακριβό σε σύγκριση με την Ελλάδα γιατί η αγορά είναι πολύ μικρότερη, λόγω του πολύ μικρότερου πληθυσμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry ερωτημα ηταν ( Η Cablenet και η Primetel είναι διαφορετικές εταιρίες ? )

 

Την Cablenet την εχει δοκιμασει καποιος στην Λεμεσο?


Για καρτοκινητο / φθηνο κ γαι Κυπρο κ Ελλαδα ειμαι αναμεσα σε.... 

 

Primetel   http://primetel.com.cy/mobile/payasyougo/pricing/

 

MTN    http://www.mtn.com.cy/internationalcallsaver/
http://www.mtn.com.cy/media/images/PDF%20CORRECT/2015/International_Calls_GR.pdf

 

εχουν καλο σήμα κ οι 2 ? Ποιο να διαλεξω ?

 

παιζει καποια αλλη ? cyta ειναι λιγο ποιο ακριβη

 

 

 

*Την Cablenet την εχει δοκιμασει καποιος στην Λεμεσο?

Ευχαριστω παίδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια , έχοντας ζήσει τους Κύπριους  στην Αγγλία αλλά έχοντας ζήσει και ένα 4μηνο στην Κύπρο , θα σας δώσω την δική μου εμπειρία :

 

1. Οι Κύπριοι , λένε ότι μας θεωρούν αδέρφια μας , αλλά δεν είναι έτσι......Τους έζησα καλά , ένα μεγάλο ποσοστό είναι διπρόσωποι.

 

2. Τα πράγματα στην Κύπρο , είναι λιιιιιιγο καλύτερα απο την Ελλάδα....Σαν να λέμε , Ελλάδα του 2009-2010. Οπότε δεν είναι καλά.

 

3. Η νοοτροπία στην Κύπρο είναι σαν την Ελληνική. Όταν σκέφτεστε Κύπρο , είναι , ειδικά στην Λευκωσία , σαν να λέμε Γλυφάδα.Πλουσιοκωλόπαιδα , και γκόμενες ψωνισμένες. Λεμεσσός είναι σαν να λέμε Παλαιό Φάληρο , και Λάρνακα σαν να λέμε Αγία Παρασκευή.

Δεν είναι και ότι καλύτερο. Όταν πχ. πήγα στην Λεμεσσό για γάμο φίλης μου , ξοδεψανε 25.000 μόνο για τον γάμο , και καμια 10.000 για το μήνα του μέλιτος στην Καραιβική. Και δεν ήτανε τόσο πλούσιοι έτσι?

 

4. Επίσης , η νοοτροπία , είναι σαν τους (παλιου) Νεοέλληνα , σε επαρχία όμως. Να έχω καλύτερο αμάξι , να έχω καλύτρο σπίτι , να έχω καλύτερη γκόμενα κλπ . Συνάδει με αυτά που είπα παραπάνω . Ενοείται ότι για όλα αυτά , όποιος δεν έχει πολλά λεφτά , έχει κατα-χρεωθεί με 4553 δάνεια.

 

5. Όπως είπανε παραπάνω , ο "καλαμαράς" είναι ότι καλύτερο για αυτούς. Τον παίρνουν , ΔΕΝ τον γράφουνε στις Κοινωνικές Υπηρεσίες , του υπόσχοντε ότι θα τον γράψουνε , του δίνουν 700 Ευρώ , και είναι ΟΚ. 400 € έδινα μόνο για το σπίτι , ένα μονάρι...

 

6. Η κύπρος , με το που κατέβεις , θέλεις τουλάχιστον 2500-3000 χιλιάρικα. Να δώσεις νοίκια μπροστά , και να αγοράσεις μεταχερισμένο αμάξι το οποίο απλά θα κυκλοφορείς.

 

7. Δυστυχως , αυτό που είδα εγώ , είναι στην αρχή "Ναι αδερφέ , μαζί με την Ελλαδάρα , είσαι ο αδερφός μας " κλπ κλπ , αλλά μετά πέσανε οι μάσκες και ανακάλυψα ότι με βλέπανε σαν τον Αλβανό - πειναλέο , που του πήρε τα λεφτά ο Χότζα και δεν έχει να φάει.

 

8 . Η Κύπρος , έχει πολλά προβλήματα αυτό τον καιρό , και ανεργία. ΔΕΒ σε βλέπουν με καλό ματι , γιατί τους παιρνεις τις δουλειές.

 

9 . Μετακόμισε κάτω , μόνο αν θα παίρνεις 2.000 + , για οτιδήποτε άλλο προσωπικά δεν αξίζει.....

+100000

 

στην ουσια η Κυπρος ειναι η Ελλαδα πριν καμια 10ρια χρονια που ολοι ηταν φορτωμενοι με καρτες και δανεια για να το παιζουν πουλ-μουρ. με τη μονη διαφορα οτι οι κυπριοι οντως εβγαζαν χρημα. απλα το σπαταλουσαν. πλεον οι περισσοτεροι ειναι χρεωμενοι μεχρι τον λαιμο.

 

αλλα με τοσο μαυρο χρημα που πεφτει εκει καποια στιγμη θα ρεφαρουν.

 

πιο ενοχλητικο για μενα απο τους επιδειξιομανεις κυπριους ειναι η παντελης ελλειψη συγκοινωνιας, το ζεστο/υγρο κλιμα, η απεραντη ξεραηλα και οτι ο τοπος ειναι κυριολεκτικα γεματος ρωσους.. μια μικρη μοσχα ενα πραμα

 

αλλα για να δουλεψεις για λιγο δεν ειναι ασχημα, παλευεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πού την είδες την ξεραήλα, αλλά στις βόλτες που κάνω με το ποδήλατο, συναντώ πάρα πολλή "πράσινη" φύση.

 

Τα υπόλοιπα, ειδικά αυτό για το μαύρο χρήμα, τα αφήνω να πέσουν κάτω. Ακόμα και οι συγκοινωνίες βελτιώθηκαν, παρόλο που το ΙΧ εξακολουθεί να αποτελεί το κύριο μέσο μετακίνησης.

 

@ribo2: καρτοκινητό από MTN (96% πληθυσμιακή κάλυψη, ιδιόκτητο δίκτυο και 4G). Η Primetel αγοράζει δίκτυο/γραμμές από CYTA και 4G από την MTN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε τόπο, όπου και να πάς θα βρείς θετικά και αρνητικά. Τα ζυγίζεις και παίρνεις τις αποφάσεις σου.

 

Για την Κύπρο συγκεκριμένα, ο τόπος είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από την Ελλάδα και έχει πολλές προοπτικές για το μέλλον.

 

Φυσικά και είναι και εδώ δύσκολα επι του παρόντος, αλλά αν είσαι προσοντούχος, μπορείς να καταφέρεις κάτι καλό. Το κυριότερο προσόν όλων όμως, να πιστεύεις στον εαυτό σου και να στηρίζεις τις επιλογές σου.

 

Τα άλλα που λέγονται περι κοινωνικού επιπέδου Κυπρίων, μαύρο χρήμα κλπ κλπ, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ταμπέλες που κάνουν κύκλους από στόμα σε στόμα, όπως κάνουμε για Πρωτεύουσα vs Επαρχία, Αθήνα vs Θεσσαλονίκη, Βορράς vs Νότος, Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός.

 

Όπως κάνουν οι ξένοι για τους Έλληνες ένα πράμα: Ότι είμαστε τεμπέληδες, και το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε καλά είναι να πίνουμε καφέδες, να πετάμε τα λιγοστά μας λεφτά στα έξω και να κλέβουμε το κράτος και την Ευρώπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα, επειδή οι γραμμές δεν έχουν τόση "κίνηση" όση στην Ελλάδα. Προφανώς, κακοτεχνίες υπάρχουν, άρα μπορεί στην περιοχή που θα βρίσκεσαι να μην πιάνεις full speed, αλλά σε περιπτώσεις που η ταχύτητα είναι τραγικά χαμηλότερη από αυτήν για την οποία πληρώνεις, συνήθως στέλνουν τεχνικό κάνει ό,τι μπορεί.

 

Εξαίρεση αποτελεί η Cablenet - λόγω τεχνολογίας. Η συγκεκριμένη εταιρία δεν χρησιμοποιεί γραμμές χαλκού/τηλεφωνικές γραμμές, αλλά καλώδιο τηλεοπτικού σήματος. Από προσωπική εμπειρία, η προσλαμβανόμενη ταχύτητα δεν επηρεάζεται από το πόσους συνδρομητές εξυπηρετεί η γραμμή που εξυπηρετεί κι εμένα, επειδή το bandwidth του συγκεκριμένου καλωδίου είναι πολύ μεγαλύτερο από του κοινού χάλκινου. Εξ όσων μου είπε τεχνικός της εταιρίας σε κατ' ιδίαν συζήτηση "...και δέκα σπίτια στην ίδια γειτονιά να ζητήσουν το maximum των ταχυτήτων που προσφέρουμε, το καλώδιο "δεν θα νιώσει" και θα είναι όλοι ευτυχισμένοι"(η κουβέντα έγινε τον καιρό που έδιναν 45Mbps ως μέγιστη ταχύτητα. Τώρα που δίνουν 100Mbps, δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμα). Έχω Cablenet, και πέραν κάποιων πολύ σπάνιων περιπτώσεων, η ταχύτητα που έχω είναι εκείνη που πληρώνω.

 

Το "κακό" με την Cablenet είναι ότι δεν προσφέρει "σκέτο" internet - όλα τα πακέτα σύνδεσης περιλαμβάνουν τηλεόραση ή/και σταθερό τηλέφωνο. Ένα άλλο "κακό" είναι δεν εξυπερετεί όλη την Κύπρο, αλλά μόνο συγκεκριμένες περιοχές. Μπορείς να μπεις εδώ και να δεις εάν στην περιοχή που θα μείνεις έχει κάλυψη ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...