Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια , έχοντας ζήσει τους Κύπριους  στην Αγγλία αλλά έχοντας ζήσει και ένα 4μηνο στην Κύπρο , θα σας δώσω την δική μου εμπειρία :

 

1. Οι Κύπριοι , λένε ότι μας θεωρούν αδέρφια μας , αλλά δεν είναι έτσι......Τους έζησα καλά , ένα μεγάλο ποσοστό είναι διπρόσωποι.

 

2. Τα πράγματα στην Κύπρο , είναι λιιιιιιγο καλύτερα απο την Ελλάδα....Σαν να λέμε , Ελλάδα του 2009-2010. Οπότε δεν είναι καλά.

 

3. Η νοοτροπία στην Κύπρο είναι σαν την Ελληνική. Όταν σκέφτεστε Κύπρο , είναι , ειδικά στην Λευκωσία , σαν να λέμε Γλυφάδα.Πλουσιοκωλόπαιδα , και γκόμενες ψωνισμένες. Λεμεσσός είναι σαν να λέμε Παλαιό Φάληρο , και Λάρνακα σαν να λέμε Αγία Παρασκευή.

Δεν είναι και ότι καλύτερο. Όταν πχ. πήγα στην Λεμεσσό για γάμο φίλης μου , ξοδεψανε 25.000 μόνο για τον γάμο , και καμια 10.000 για το μήνα του μέλιτος στην Καραιβική. Και δεν ήτανε τόσο πλούσιοι έτσι?

 

4. Επίσης , η νοοτροπία , είναι σαν τους (παλιου) Νεοέλληνα , σε επαρχία όμως. Να έχω καλύτερο αμάξι , να έχω καλύτρο σπίτι , να έχω καλύτερη γκόμενα κλπ . Συνάδει με αυτά που είπα παραπάνω . Ενοείται ότι για όλα αυτά , όποιος δεν έχει πολλά λεφτά , έχει κατα-χρεωθεί με 4553 δάνεια.

 

5. Όπως είπανε παραπάνω , ο "καλαμαράς" είναι ότι καλύτερο για αυτούς. Τον παίρνουν , ΔΕΝ τον γράφουνε στις Κοινωνικές Υπηρεσίες , του υπόσχοντε ότι θα τον γράψουνε , του δίνουν 700 Ευρώ , και είναι ΟΚ. 400 € έδινα μόνο για το σπίτι , ένα μονάρι...

 

6. Η κύπρος , με το που κατέβεις , θέλεις τουλάχιστον 2500-3000 χιλιάρικα. Να δώσεις νοίκια μπροστά , και να αγοράσεις μεταχερισμένο αμάξι το οποίο απλά θα κυκλοφορείς.

 

7. Δυστυχως , αυτό που είδα εγώ , είναι στην αρχή "Ναι αδερφέ , μαζί με την Ελλαδάρα , είσαι ο αδερφός μας " κλπ κλπ , αλλά μετά πέσανε οι μάσκες και ανακάλυψα ότι με βλέπανε σαν τον Αλβανό - πειναλέο , που του πήρε τα λεφτά ο Χότζα και δεν έχει να φάει.

 

8 . Η Κύπρος , έχει πολλά προβλήματα αυτό τον καιρό , και ανεργία. ΔΕΒ σε βλέπουν με καλό ματι , γιατί τους παιρνεις τις δουλειές.

 

9 . Μετακόμισε κάτω , μόνο αν θα παίρνεις 2.000 + , για οτιδήποτε άλλο προσωπικά δεν αξίζει.....

Επεξ/σία από LiquidTroll
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφει ο liquidtroll.

Επίσης,ζωή μετά τις 8 το βράδυ δεν υπάρχει.Κλειδαμπαρώνονται μέσαι οι Κυπραίοι.Ίσως η Πάφος αξίζει το καλοκαίρι.Καλά,η Λευκωσία είναι απαίσια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μένω Κύπρο από το 2004.

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με τα γραφόμενά σου. Απλά δεν σου άρεσε ο τόπος και τώρα θάβεις. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Κάθε αυτοκίνητο είναι διαφορετικό.

 

Μπορείς να μπεις στο site του Τμήματος Οδικών Μεταφορών στο οποίο έχει εφαρμογή στην οποία βάζεις το μοντέλο του αυτοκινήτου και τη χρονολογία κατασκευής και σου δίνει αποτέλεσμα με τις εκπομπές CO2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν την παλεύω στην Κύπρο παρόλο που ζω 5 χρόνια τώρα γιατί είναι μικρό μέρος και γιατί είναι γεμάτη Ρώσους. 

 

Κατά τα άλλα no problem. Αν κάποιος είναι από Αθήνα / Θεσσαλονίκη / Πάτρα πολύ πιθανόν να κόψει φλέβα στην Κύπρο. Αν είναι από μικρότερο μέρος είναι μια χαρά. 

 

Στα θετικά πολύ καλύτερη οργάνωση στο δημόσιο και πολύ λιγότερη φορολογία. Υπάρχουν ευκαιρίες σε πολυεθνικές που Θεσσαλονίκη πχ δεν υπάρχουν ούτε για αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που λέτε ότι κόβετε φλέβες στην Κύπρο, επειδή είναι μικρό μέρος, οι άνθρωποι δεν είναι ανοιχτοί και κλειδαμπαρώνονται στα σπίτια τους από τις 9, να φανταστώ ότι δεν θα πηγαίνατε με τίποτα να ζήσετε σε καμιά Σουηδία ή Νορβηγία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ γράφουν ότι θα προτιμούσαν να πάνε να ζήσουν σε ένα "ξενέρωτο" μέρος στο οποίο θα έβγαζαν πολλά λεφτά από το να μείνουν στην "ξέφρενη από πάρτυ" Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,όταν πρόκειται να πας να ζήσεις μόνιμα κάπου,πρέπει να κοιτάξεις τα πάντα.Δεν πας μόνο για δουλειά,πας κάπου όπου θα περάσεις όλη σου τη ζωή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Κάθε αυτοκίνητο είναι διαφορετικό.

 

Μπορείς να μπεις στο site του Τμήματος Οδικών Μεταφορών στο οποίο έχει εφαρμογή στην οποία βάζεις το μοντέλο του αυτοκινήτου και τη χρονολογία κατασκευής και σου δίνει αποτέλεσμα με τις εκπομπές CO2.

 

Σε ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,όταν πρόκειται να πας να ζήσεις μόνιμα κάπου,πρέπει να κοιτάξεις τα πάντα.Δεν πας μόνο για δουλειά,πας κάπου όπου θα περάσεις όλη σου τη ζωή!

Ή τουλάχιστον θα πας για 3-4 χρόνια ....οπότε κάπως πρέπει να την παλευεις....

 

Οκ , Η Κύπρος μοιαζει με την Ελλάδα.....αλλά δεν είναι Ελλάδα.

 

Και η νοοτροπία δεν είναι σαν της Ελλαδας , όποιος έχει ζήσει αυτό το έχει δει.

 

Αυτό βέβαια έχει 2 μεριές , είναι και καλό και κακό.

 

Πχ. εμένα , σε ένα μαγαζί-εστιατόριο-live music , κάποιος είπε στον σερβιτόρο να μου πει να σβήσω το τσιγάρο. Τον ρώτησα αν απαγορεύεται , γιατί καπνίζανε και άλλοι μέσα. Μου λέει κανονικά απαγορεύεται. Ρωτάω ποιος έχει πρόβλημα , να μου τον δείξει , να του μιλήσω. Δεν μου τον έδειξε.

Αρνήθηκα , εφόσων καπνίζανε και άλλοι στο μπαρ και τριγύρω , να το σβήσω.

 

Σε 5 λεπτά έσκασε αστυνομία , και βλέπεις καμια 20αριά να βγαίνουν μαζικά έξω με τα τσιγάρα τους, μαζί και εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που λέτε ότι κόβετε φλέβες στην Κύπρο, επειδή είναι μικρό μέρος, οι άνθρωποι δεν είναι ανοιχτοί και κλειδαμπαρώνονται στα σπίτια τους από τις 9, να φανταστώ ότι δεν θα πηγαίνατε με τίποτα να ζήσετε σε καμιά Σουηδία ή Νορβηγία;

 

Εγώ Φυσικά όχι, τουλάχιστον στην Κύπρο έχει πολύ ωραίο καιρό. Δεν θα ζούσα σε κανένα παγωμένο μέρος ότι λεφτά και να δίνανε. 

 

Μέχρι Λονδίνο παλεύεται το κρύο. Πιο πάνω δεν πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...