Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα σε ολους σας, σαν καινουργιο μελος του φορουμ

 

επειδη το ποστ αυτο με ενδιαφερει εκατσα και το διαβασα ολο απο την αρχη.

 

διαβασα για ανθρωπους που θελουν να ερθουν στην κυπρο, για καποιους που σκεφτονται να φυγουν απο την κυπρο και καποιους αλλους που θελουν να μετακομησουν απο την περιοχη που βρισκονται τωρα προς λευκωσια.

 

θα ξεκινησω με αυτους που θελουν να ερθουν κυπρο χωρις να εχουν βρει δουλεια ή εχουν βρει δουλεια και δεν ξερουν την οικονομικη ζωη της κυπρου.οσοι δεν βρηκατε δουλεια και απλα σκεφτεστε να ερθετε εδω περα και στην πορεια να ψαξετε απλα μην το κανετε.τα πραγματα δεν ειναι καθολου ροδινα.αν θα ερθετε να ειστε σιγουροι οτι θα ξοδεψετε πανω απο 2000 τον πρωτο μηνα ωστε να βρειτε σπιτι και αυτοκινητο, χωρις αυτο εισαι μηδεν, συγκοινωνιακο δικτυο δεν υπαρχει και τα ταξι περνουν κεφαλια.καθε μηνα θα σας φευγουν περιπου 1000 ευρω για ενοικια, παγια, βενζηνες και φαγητο.οσοι βρηκατε δουλεια απο ελλαδα και σας εχουν πει μισθους 1000 -1200 να ξερετε δεν ειναι καλα.απλα θα ζειτε εδω περα τελειως συντηρητικα και καποιες φορες με τους φουσκωμενους λογαριασμους της ΑΗΚ (ΔΕΗ) δεν θα σας φτανουν για να βγαλετε τον μηνα σας, σε οσους εχουν πει λιγοτερο απλα ειναι "αυτοκτονια" μια τετοια κινηση.σε ολους τους υπολοιπους που οι μισθοι ειναι πανω των 1200 ευρω αν θα ερθετε να βαλετε τα "δυνατα" σας ωστε να παραμεινετε στην θεση σας και μετα το 6μηνο.

 

για οσους μενουν ηδη εδω και απλα σκεφτονται να φυγουν.αφου κανατε που κανατε την κινηση και τα εξοδα να ερθετε και εφοσον εχετε δουλεψει στην κυπρο πανω απο 6 μηνες γραφτητε στο ανεργιακο (ΟΑΕΔ) να παρετε το ταμειο και απο εκει και περα κουτσα στραβα να την βγαλετε μηπως και βρεθει κατι αλλο εστω και με δουλειες part time προσωρινα.παλεψτε το και μην εγκαταλειπετε απο την πρωτη δυσκολια, νομιζω αξιζει μετα την κινηση που κανατε να φυγετε απο ελλαδα.

 

για οσους θελουν να φυγουν απο λαρνακα παφο και δεν ξερω που αλλου για να ερθουν λευκωσια (ikaruga24 πχ), καθηστε εκει που ειστε και μην κανετε το λαθος να ερθετε κατα εδω.πρωτον στην λευκωσια τα ενοικια ειναι υψηλα.στην λαρνακα μπορει να δινεις νοικι 350 ευρω και στην παφο 300 για ενα μοναρι, στην λευκωσια ομως θα δωσεις 500 για ενα μοναρι.

ενα αλλο μεγαλο μειονεκτημα της λευκωσιας.εχουν μαζευτει εδω περα οι καθε λογης ξενοι και δεν μιλαω για τους χιλιαδες ελληνες που ηρθαν αλλα για ξενους που ειχε μαζεψει και η ελλαδα καποτε.αυτοι εχουν κανει την μεγαλυτερη ζημια.εχουν πιασει δουλειες οχι με 855 το βασικο (909 τωρα) αλλα με 600 και 700 ευρω μεικτα, αφου μενουν 2 οικογενειες σε ενα σπιτι απο 3 ατομα (το λιγοτερο) η καθε οικογενεια να δουλευουν τους βγαινει το νοικι ψιχουλα!λετε μετα απο αυτους τους μισθους που μαθαινουν οι εργοδοτες εδω περα να δινουν να φιλοτιμηθουν να δωσουν σε ελληνα ή κυπριο παραπανω?οχι φυσικα αφου εχουν τα φτηνα εργατικα χερια να τους δουλευουν και οχι 38 ωρες μεγιστο 48 αλλα 50 ωρες την εβδομαδα.

ikaruga24 στην λευκωσια δουλειες υπαρχουν αλλα θα δουλευεις μονο για τα παγια και δεν θα εχεις να φας, νυχτερινη ζωη δεν υπαρχει και δεν υπαρχει και θαλασσα.κατσε εκει που εισαι ψαξε για δουλεια εκει περα τουλαχιστον να κανεις και μια πιο ποιοτικη ζωη.

 

εχω βαρεθει να ακουω στην λευκωσια για δουλειες των 700 ευρω.επειδη μια ρουμανα βουλγαρα ή και εγω δεν ξερω τι αλλο δεχετε να δουλευει με τοσα σε ενα πανακριβο κρατος δεν σημαινει οτι και ενας κυπριος ή ελληνας θα δεχτει να δουλευει με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, να σας πω και εγω τα δικά μου νέα, είμαι στην Λάρνακα από την Πέμπτη 7 Ιουνιου,αυριο το πρωι μπαίνω στο payroll της εταιρείας για την οποία είχα έρθει και το 2010, με 1700 μισθο και αρχικά αυτοκίνητο μέχρι να αγοράσω ενα, μιας και τελικά είναι παράτολμο το εγχείρημα να φέρω το δικό μου απο Ελλάδα, βρήκα ένα καταπληκτικό μονάρι (που ακομά δεν έχει κατοικηθεί μιας και είναι του 2011, σε συγκρότημα κατοικιών με πισίνα κοινόχρηστη, γυμναστήριο και σάουνα. Το έκλεισα φυσικα γιατι με 350 ευρω δεν βρίσκεις τέτοιο σπίτι επιπλωμένο.Μεχρι στιγμής δόξα τω Θεω δεν έχω δυσκολευτεί (αν εξαιρέσω το θέμα του οτι ξημερώνει νωρίς και νυχτωνει νωρίτερα απο την Ελλάδα και ολά εδω γίνονται νωρίτερα λόγω της θέσης του ήλιου).Μου έχουν φερθεί πολύ φιλικά όλοι μέχρι στιγμής και νιώθω οτι θα ενσωματωθώ γρήγορα.Ελπίζω και στις επόμενες μέρες να έρθουν βολικά τα πράγματα με την βοήθεια του Θεου. Απλά νιώθω λίγο μοναξιά αλλα την προτιμώ από την ανεργία στην Ελλάδα και το κόψιμο μισθών.Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, να σας πω και εγω τα δικά μου νέα, είμαι στην Λάρνακα από την Πέμπτη 7 Ιουνιου,αυριο το πρωι μπαίνω στο payroll της εταιρείας για την οποία είχα έρθει και το 2010, με 1700 μισθο και αρχικά αυτοκίνητο μέχρι να αγοράσω ενα, μιας και τελικά είναι παράτολμο το εγχείρημα να φέρω το δικό μου απο Ελλάδα, βρήκα ένα καταπληκτικό μονάρι (που ακομά δεν έχει κατοικηθεί μιας και είναι του 2011, σε συγκρότημα κατοικιών με πισίνα κοινόχρηστη, γυμναστήριο και σάουνα. Το έκλεισα φυσικα γιατι με 350 ευρω δεν βρίσκεις τέτοιο σπίτι επιπλωμένο.Μεχρι στιγμής δόξα τω Θεω δεν έχω δυσκολευτεί (αν εξαιρέσω το θέμα του οτι ξημερώνει νωρίς και νυχτωνει νωρίτερα απο την Ελλάδα και ολά εδω γίνονται νωρίτερα λόγω της θέσης του ήλιου).Μου έχουν φερθεί πολύ φιλικά όλοι μέχρι στιγμής και νιώθω οτι θα ενσωματωθώ γρήγορα.Ελπίζω και στις επόμενες μέρες να έρθουν βολικά τα πράγματα με την βοήθεια του Θεου. Απλά νιώθω λίγο μοναξιά αλλα την προτιμώ από την ανεργία στην Ελλάδα και το κόψιμο μισθών.Αυτα!

 

 

 

Μην ενθουσιαζεσαι και πολύ , μην σου βγουνε όλα αναποδα....

Και εμενα στην αρχη μου φερόντουσαν σαν αδερφό , στο τέλος πέσανε οι μάσκες όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω στην αρχή ήμουν κατενθουσιασμένη με όλους και όλα...

Στην πορεία είδα πως οι εργοδότες εκεί προτιμούν να έχουν άτομα που ''πεινάνε'' για 800 ευρώ απλά για να υπάρχει υποδούλωση και να ΄΄βγάζεις'' τη δουλειά..Και παρ'ολο που έχω και κυπριακη υπηκοότητα,ένιωθα πολίτης Β κατηγορίας..

Γύρισα στην πατρίδα μου,στο καταπράσινο νησάκι μου και προτιμώ να καλλιεργώ πατάτες και κολοκυθάκια παρά να δουλεύω για 800 ευρώ και να μου συμπεριφέρονται σαν σκλάβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια οτι συμβαινουν πολλα. Εχω αρκετους ανθρωπους στη δουλεια μου που ειναι κυπριοι και εχουν ζησει αρκετα χρονια εξω και ολοι μου λενε το ιδιο πραγμα, οτι κατα βαθος δεν γουσταρουν κανεναν αλλο στη χωρα τους εκτος απο τους ιδιους. Ενταξει οπως ειναι φυσιολογικο σιγουρα με τους ελληνες υπαρχει ενα κατι δεσιμο αλλα γενικα μιλωντας ακομα και ετσι προτιμουν να ειμαστε μακρια και αγαπημενοι. Προσωπικα μεχρι στιγμης εχω αντιμετωπισει και καταστασεις ρατσισμου (τις οποιες απλα τις εγραψα στα @@ μου και τις περασα στο χιουμορ) αλλα ταυτοχρονα εχω βρει και καποια γαμω τα ατομα. Να πω την αληθεια οι γυναικες ειναι πολυ ποιο ανοιχτομυαλες απο τους αντρες. Αυτο εχω βιωσει ως τωρα τουλαχιστον.

 

Απο αποψη δουλειας τωρα...γαμα τα. Καμια σχεση με την νοοτροπια του κυπριου που λεει "τοσο και για τοσο δουλευω και αμα θελεις". Εσυ σαν μεταναστης που εισαι ετοιμος να κατσεις να σε πηδηξουν κιολας (λεμε τωρα) για μια δουλεια γιατι πρεπει να μπει εισοδημα αμεσα στο σπιτι θα σε δουν σαν ξερολουκουμο. Συμβουλη, καντε την παπια μεχρι να συμπληρωσετε 6 μηνες ασφαλησμενης εργασιας και βγαζοντας το κιτρινο χαρτι και μετα αν θελετε περνατε στο παρασυνθημα. Για εμενα μενουν αλλοι περιπου 4 μηνες εργασιας για να κλεισω 6μηνο. Υπομονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους τους φιλους του φορουμ ! Εχω κατεβει και εγω Κυπρο (συγκεκριμενα στην Παφο)εδω και 10 μερες με την γυναικα και το παιδι μου , η γυναικα μου εχει ηδη βρει δουλεια σε ενα 5στερο ξενοδοχειο και με καλες απολαβες για αρχη 950 αλλα ειναι ακομα σε εκπαιδευτικο σταδιο το παιδι το παμε παιδικο , η τιμη για το παιδικο ειναι απο 7 μεχρι 4΄30 175 ευρω μπορεις να βρεις και φθινοτερα . Οσον αφορα εμενα ακόμα τρεχω σε συνεντευξεις αλλα δεν απελπιζωμαι κατι θα βρεθει (ηλεκτρολογος υδραυλικος στο επαγγελμα με αρκετα χρονια πειρας). Οσον αφορα τους Κυπριους εχω να πω τα καλητερα ,απο την πρωτη κιωλας μερα στο νησι καταλαβα οτι ειναι προθυμοι για καθε ειδους βοηθεια και αρκετα ευγενικοι και φιλοξενοι βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα μετριμενες στα δαχτυλα. Η ζεστη οντως ανυποφορη αλλα θα συνιθισουμε που θα παει.. Αν ψαχνετε για δουλεια θα ηθελα να σας πω οτι περα απο τα site ευρεσης εργασιας μπορειτε να πατε και στις συντεχνιες οπως ΠΕΟ και ΣΕΚ οι ανθρωποι εκει πολυ πιθανον να σας βρουν κατι πανω στο ειδος σας... Εχω νοικιασει ενα βεσπακι 50cc για 150 ευρω το μηνα για αρχη αλλιως δεν παλευετε η μετακινηση με τα ποδια και η ενοικιαση αυτοκινητου δεν συμφερει...Υπομονη , θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα κ από μένα!

 

Σ ένα μήνα μετακομίζω Λευκωσία. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια μεταφορική εταιρία ώστε να μεταφέρω τα προσωπικά μου αντικείμενα από Αθήνα Λευκωσία? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συμφερει με το αεροπλανο. Αν παλι εχεις σκοπο να φερεις το αυτοκινητο σου εδω τοτε μπορεις να το φισκαρεις με πραγματα και να το ανεβασεις σε καραβι στο Λαυριο (δεν υπαρχει αλλος τροπος) και να το παραλαβεις απο Λεμεσο μετα απο 2 μερες. Ελπιζω να εχεις ηδη βρει δουλεια πριν κανεις το βημα γιατι τα πραγματα και εδω δεν ειναι πλεον τοσο καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ

 

Καλησπέρα!!! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Ναι, έχω βρει δουλεια κάτω. Για την ακρίβεια μου είχε γίνει μια πρόταση πέρισυ με ικανοποιητικό μισθό και την δέχτηκα. πριν ούτε καν είχα σκεφθεί να εγκατασταθώ Κύπρο. Μόνο διακοπές σε σπίτια Κύπριων φίλων.

Το αυτοκίνητο μου δεν θα το μεταφέρω Κύπρο. Σκέφτομαι να βρω μεταχειρισμένο εκεί. Ελπίζω να βρω κάτι σε συμφέρουσα τιμή. Φρόντισα όταν έκλεισα το αεροπορικο μου εισιτήριο να προσθέσω άλλες 2 αποσκευές, αλλά κ πάλι δεν επαρκούν ώστε να μεταφέρω τα πράγματα που χρειαζομαι. Γι αυτό σκέφτομαι την λύση της μεταφορικής. Στο πλοίο που αναχωρεί από Λαύριο μπορώ να μεταφέρω μόνο κούτες με προσωπικά αντικειμενα?

 

Αν ναι, μήπως υπάρχει κάποιο τηλέφωνο ή mail να επικοινωνήσω μαζί τους?

 

ή τηλέφωνο κάποιας μεταφορικής που να μην με ''γδύσει'', γιατί έχω ακούσει ότι οι μεταφορικές για Κύπρο είναι λίγο ακριβούτσικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Φίλε Βασίλη έχει αρκετές καλές σελίδες, οι αγαπημένες μου είναι οι εξής:

 

http://www.bestcypruscar.com/

http://www.icars.com.cy/

http://www.autotrader.com.cy/

http://www.autoads.com.cy/

 

http://AutoBazaraki.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Παιδες καλησπέρα να ρωτησω οποιος ξερει....

 

1. Παιδικός σταθμος στην Λεμεσό καλο?

 

2. Στα αυτοκινητα παιζει φορος με τα κυβικά οπως εδω η κατι άλλο?

 

3. Κανα καλό μαντρα για αγορα αυτοκινητου?

 

σας ευχαριστώ!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2) δεν έχει φόρο αναλόγως κυβικών. Το ύψος των τελών κυκλοφορίας καθορίζεται από τις εκπομπές CO2.

 

Για το 3) κοίτα το αμέσως προηγούμενο post από το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...