Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Panther ήταν πάρα πολύ κατατοπιστικά όσσα είπες..Και το καλύτερο είναι ότι είσαι Έλληνας που πήγε εκεί και όχι Κύπριος που λογικό είναι να τα βλέπει αλλιώς..Αυτό που με απασχολούσε περισσότερο είναι το πως σε αντιμετωπίζουν εκεί. Γιατί κακά τα ψέματα,υπάρχει σ'εμάς τους Έλληνες η ανίληψη ότι οι Κύπριοι δεν μας θέλουν και τα σχετικά.Εγώ βέβαια που πήγα, δεν βίωσα στο ελάχιστο κάτι τέτοιο.Και με το που καταλάβαιναν ότι είμαι από Ελλάδα (επειδή καλαμαρίζω όπως μου έλεγαν), άρχιζαν τις ερωτήσεις σχετικά με το πως τα πάμε τώρα με την κρίση και ότι είναι δίπλα μας και τέτοια.Και όλοι μιλόυσαν με τα καλύτερα για την μαμά-Ελλάδα όπως την έλεγαν.Γενικά έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις από τους ανθρώπους εκεί.Σίγουρα σε μια κλειστή κοινωνία υπάρχουν τα κουτσομπολιά και όλα όσα έχουν αναφερθεί,αλλά το ίδιο είναι και εδώ στην επαρχία.Και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί κάθε καλοκαίρι παραθερίζω στο χωριό των γονιών μου και ξέρουν όλοι τα πάντα για όλους! Και ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι έβλεπα Κύπριους να κάνουν παρέα και με άλλων εθνικοτήτων άτομα.Με Ρουμάνους,με Ρώσους..Πόσο το κάνουμε εδώ εμείς αυτό? Εμείς,ειδικά τώρα,ούτε μεταξύ μας δεν κάνουμε παρέα.Απλά νιώθω εδώ ότι έχουν τελειώσει οι αντοχές όλων μας και είμαστε έτοιμοι να βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου.Χτυπάνε ή κλέβουν τον άλλο δίπλα σου κι εσύ δεν κάνεις τίποτα.Είτε από φόβο είτε από αδιαφορία.Προχτές σκοτώσαν το παλικάρι για μια κάμερα..Χτες χαμός με τα επεισόδια.Εγώ θα ήθελα να ζω σε μία χώρα που να είναι πιο ήρεμα τα πράγματα και πιο ανθρώπινα.Γι'αυτό και με ενδιαφέρει τόσο το επίπεδο ζωής εκεί.Τώρα το αν δεν τραγουδάει ο Μαζωνάκης σε κέντρο,δεν με νοιάζει καθόλου..ΕΙδικά την νυχτερινή ζωή στην Ελλάδα θεωρώ πως την έχουμε φάει σχεδόν όλοι με το κουτάλι..Προσωπικά εγώ εδώ στην Αθήνα αποφεύγω να γυρνάω μόνη μου τα βράδια μη μου την πέσουν.Και δεν αναφέρομαι μόνο σε περιοχές γύρω από την Ομόνοια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ έχω πολλούς φίλους Κύπριους ξέρω πώς είναι, κα διαφωνώ με τα όσο λέγονται.

Όπως όλες τι χώρες έχυν όλων των ειδών ανθρώπους και μερικοί από τους κολλητούς μου είναι από Κύπρο.Και επίσης αλλάζουν τον τρόπο που μιλάν, άσε που είμαι εκπαιδευμένη.

 

Όμως αυτοί δεν γυρνάν Κύπρο ακόμα, εγώ αυτό που θέλω να ξέρω είναι -όχι πώς είναι η ζωή, αυτό το ξέρω και πολλές φορές έχω πάει- αλλά που να ψάξω για δουλειά.

 

Όσο για την ζέστη και υγρασία, πηγαίνετε Κέρκυρα το καλοκαίρι και θα καταλάβετε γιατί δεν με νοιάζει. Έχουμε 100% υγρασία πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spinello82, με βάση αυτά που γράφεις μπορώ να πώ με αρκετή σιγουριά ότι θα σου αρέσει στη Κύπρο, αν και έχω την εντύπωση ότι έχεις την απαιτούμενη προσαρμοστικότητα για να πάς οπουδήποτε θελήσεις εκτός Ελλάδας.

 

Τώρα για τα περι δουλειάς που ρωτάει και η dora.

 

Παιδιά, πρώτα από όλα πρέπει να το πάρετε απόφαση και μετά να βάλετε πρόγραμμα.

 

Υπάρχουν αγγελίες στο kariera αν δεν κάνω λάθος που έχει και δουλειές για Κύπρο. Βασικά αυτό που ψάχνετε είναι μία δουλειά που να σας καλύπτει στο ελάχιστο, ουτως ώστε να μπορείτε να αυτοσυντηρείστε στη Κύπρο μέχρι να βρείτε κάτι καλύτερο. Μακάρι να βρείτε εξ αρχής την ιδανική δουλειά.

 

Όταν θα έρθετε με το καλο, πρέπει να έχετε λίγα λεφτά να αγοράσετε ένα φτηνό αμάξι. Με 1500 ευρώ βρίσκετε αξιοπρεπέστατα αυτοκίνητα να μετακινήστε. Εννοείται ότι μπορείτε να βρείτε και πιό χαμηλά. Ακόμα και με 500 ευρώ βρίσκεις για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Χωρίς αμάξι δεν θα μπορείτε να κάνετε τίποτα.

 

Πίσω στο θέμα δουλειάς τώρα. Εφόσον έχετε βρεί μιά δουλειά ουτως ώστε να μπορείτε να αυτοσυντηρηθείτε, εν συνεχεία πηγαίνετε στο Γραφείο Εργασίας και απευθύνεστε να σας βρούν καλύτερη δουλειά. Παράλληλα τσεκάρετε κάθε Τετάρτη τις αγγελίες, οι οποίες έχουν μόνο δουλειές που απαιτούν "χαρτί". Δεν υπάρχουν αγγελίες τύπου πακετάς, φυλλάδια κλ κλ κλ κλ. Οι αγγελίες είναι τύπου λογιστής, γραφίστας, οικονομολόγος, διευθυντής, μηχανικός, ηλεκτρολόγος κλ κλ. Δηλαδή δουλειές που χρειάζονται κάποιο χαρτί.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

PS: Εννοείται παιδιά ότι λόγω κρίσης τα πράγματα αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Έρχεται πολύς κόσμος από την Ευρώπη για αναζήτηση δουλειάς, ειδικά από Ελλάδα. Οπότε είναι σίγουρο ότι με τη πάροδο του χρόνου οι ελεύθερες θέσεις που υπάρχουν σε εβδομαδιαία βάση θα πάψουν να υπάρχουν και θα είναι πολύ πιό δύσκολο να βρείτε δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όσο για την ζέστη και υγρασία, πηγαίνετε Κέρκυρα το καλοκαίρι και θα καταλάβετε γιατί δεν με νοιάζει. Έχουμε 100% υγρασία πολλές φορές.

 

Αυτο θα ελεγα κ γω.Μονο ενας Κερκυραιος μπορει να καταλαβει τι εστι Κυπρος το καλοκαιρι.Οι συνθηκες ειναι πανομοιοτυπες κ αποψη υγρασιας κ απο θερμοκρασιακης αποψης.Η Κερκυρα εχει μαλιστα κατα τι υψηλοτερη υγρασια απο Λεμεσο κ ολοιδιες μεσες μεγιστες θερινες θερμοκρασιες.

 

Κατα τα αλλα ο δοκιμος ορος οταν κανουμε συγκρισεις μεταξυ ''εμας'' κ των Κυπριων ειναι ''Ελλαδιτες vs Κυπριοι'' για να μην μας την πεσουν Κυπριοι που αυτοπροσδιοριζονται ως Ελληνες το γενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα ο δοκιμος ορος οταν κανουμε συγκρισεις μεταξυ ''εμας'' κ των Κυπριων ειναι ''Ελλαδιτες vs Κυπριοι'' για να μην μας την πεσουν Κυπριοι που αυτοπροσδιοριζονται ως Ελληνες το γενος.

 

Πάρα πολύ σημαντικό αυτό.

 

Σε συνέντευξη που είχα δώσει παλιά για δουλειά, κατα λάθος διατύπωσα τους Έλληνες "Έλληνες" σε σχέση με τους Κύπριους και όχι Ελλαδίτες, με αποτέλεσμα ο διευθυντής που με έβλεπε να "τσατιστεί" λέγοντάς μου "Εμείς τί είμαστε δηλαδή, δεν είμαστε Έλληνες?"

 

Έχεις δίκιο, πολύ σημαντικό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θυμαμαι καλα κ γω βασικα αυτο διοτι η μανα ενος Κυπριου φιλου πριν πολλα χρονια οταν εκανα βασικες σπουδες μου την ειχε πεσει πολυ ασχημα οταν καταλαθος διατυπωσα ''Εμεις οι Ελληνες'' σε σχεση με τους Κυπριους.

 

Φυσικα σαφως κ ολοι οι Κυπριοι δεν αυτοπροσδιοριζονται ως Ελληνες το γενος,αλλα καλυτερα για να ειμαστε politically correct βαζουμε το Ελλαδιτης κ τελειωνει το ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ την αλήθεια, η συντριπτική πλειοψηφία αυτοπροσδιορίζεται ως Ελληνική στο γένος. Είναι μιά πολύ συγκεκριμένη μειοψηφία που πιστεύει διαφορετικά.

 

Ακόμα δεν έχω συναντήσει Κύπριο που να μήν νιώθει πάνω από όλα Έλληνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω μαζι σου ως προς οτι μιλαμε για την συντριπτικη πλειοψηφια,αλλα αυτο ειναι θεμα συζητησης για αλλο νημα.Ο λογος που προτιμω την ορολογια Ελλαδιτης ειναι για να μην θιξω το δικαιωμα αυτοπροσδιορισμου εκεινων που οντως αυτοπροσδιοριζονται ως Ελληνες το γενος.Εαν υπηρχε καποιος ορος που θα καλυπτε κ τις δυο περιπτωσεις θα χρησιμοποιουσα εκεινον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μήν κατευθύνουμε εκεί τη συζήτηση. Αυτά δεν εκφράζουν τη πλειοψηφία του κόσμου.

 

100 άτομα, τα οποία εξυπηρετούν συγκεκριμένες σκοπιμότητες, έβγαλαν το πανό αυτό, όπως και πολλά άλλα. Στην ίδια κερκίδα κατα καιρούς υψώνονται σημαίες του ψευδοκράτους.

 

Αυτό εκφράζει το κυπριακό κόσμο?

 

Όταν η Ελλάδα πήρε το κύπελλο στο ποδόσφαιρο, ο κόσμος που βγήκε έξω να γιορτάσει με τις ελληνικές σημαίες ήταν περισσότερος από αυτόν που βγήκε στην Ανεξαρτητοποίηση της Κύπρου, κάτι το οποίο σχολιάστηκε εκτενώς τότε. Αυτό τί σημαίνει?

 

Στη μιά εκδήλωση έχεις 100 άτομα και στην άλλη έχεις 100 χιλιάδες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα κ το ''γαμω το εθνος σας'' κ το ''Ελλας-Κυπρος ενωσις'' ειναι ακραιες αντιληψεις νομιζω κ τα δυο στην Κυπρο του σημερα.

 

Βασικα εγω το παιζω αναλογα με τον Κυπριο που γνωρισω ειτε ειναι φασης ''Ελλαδα μανα πατριδα'' ειτε φαση ''Ελλαδα προδοτρα '' κ το παω αναλογα.Αν κ συνηθως οι περισσοτεροι ενδιαμεσοι η αδιαφοροι μου φαινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...