Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως αναφέρεσαι σε λογαριασμούς δύο μηνών και όχι ενός; Εξ όσων γνωρίζω, η ΑΗΚ εκδίδει λογαριασμούς κάθε δίμηνο.

 

Αυτο λεω, τα σκαω τα 150άρια το διμηνο χωρις να κανω καμια τρελη καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€150 το δίμηνο και μένεις μόνος σου; Πολλά δεν είναι...; Ξέρω περιπτώσεις με €150+ ανά διμηνία, αλλά μιλάμε για ζευγάρι που μένει σε διαμέρισμα. Όπως και να 'χει, δεν σε αμφισβητώ, απλά μου κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€150 το δίμηνο και μένεις μόνος σου; Πολλά δεν είναι...; Ξέρω περιπτώσεις με €150+ ανά διμηνία, αλλά μιλάμε για ζευγάρι που μένει σε διαμέρισμα. Όπως και να 'χει, δεν σε αμφισβητώ, απλά μου κάνει εντύπωση.

Σιγουρα ειναι δυσκολο με συντηριτικη καταναλωση να κανεις τετοιο λογαριασμο 1 ατομο εργαζομενο (που λειπει δηλαδη τουλαχιστον 9 ωρες και κοιμαται αλλες 8).

 

Ουτε εγω αμφισβητω τον φιλο ikaruga, αλλα ειτε υπαρχει διαφορα στο πως αντιλαμβανομαστε την συντηριτικη καταναλωση, ειτε το διαμερισμα του ειναι 100+ τετραγωνικα και εχει παραπανω απαιτησεις ενεργειας απο ενα κοινο διαμερισμα, ειτε οι ηλεκ συσκευες ειναι ενεργειακης κλασης D :P

Πχ αν κοιμασαι με την tv ανοιχτη καθε μερα ή αν εχεις ενα pc 24/7 ανοιχτο, τοτε δε μιλαμε για συντηριτικη καταναλωση, τουλαχιστον σε οτι αφορα το πως το αντιλαμβανομαι εγω. Και τοτε ναι, ο λογαριασμος θα ειναι τριψηφιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc καταναλωνει τοσο πολυ?

Σε idle κατασταση (πχ για να κανει download) με κλειστο μονιτορ, καιει στο χαλαρο 50watt.

 

50 watt 24/7 επι 60 μερες (σκεψου ομως οτι αρκετες ωρες δεν δουλευει idle, εχει και ανοιχτο το μονιτορ κλπ κλπ αρα καιει πολυ παραπανω εως και τα 300-500w αναλογως το pc και την χρηση), ναι ειναι αρκετη καταναλωση.

 

Μιλαμε για καμια 100στη κιλοβατορες το 2μηνο χοντρικα μονο απτο pc για να το εχεις 24/7.

 

Οταν 1 ατομο για ολα τα αλλα καταναλωνει συντηριτικα γυρω στις 300-400 καταλαβαινεις οτι αλλες 100 κιλοβατορες επιπλεον μονο απο ενα pc ειναι καμποση καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ειναι δυσκολο με συντηριτικη καταναλωση να κανεις τετοιο λογαριασμο 1 ατομο εργαζομενο (που λειπει δηλαδη τουλαχιστον 9 ωρες και κοιμαται αλλες 8).

 

Ουτε εγω αμφισβητω τον φιλο ikaruga, αλλα ειτε υπαρχει διαφορα στο πως αντιλαμβανομαστε την συντηριτικη καταναλωση, ειτε το διαμερισμα του ειναι 100+ τετραγωνικα και εχει παραπανω απαιτησεις ενεργειας απο ενα κοινο διαμερισμα, ειτε οι ηλεκ συσκευες ειναι ενεργειακης κλασης D :P

Πχ αν κοιμασαι με την tv ανοιχτη καθε μερα ή αν εχεις ενα pc 24/7 ανοιχτο, τοτε δε μιλαμε για συντηριτικη καταναλωση, τουλαχιστον σε οτι αφορα το πως το αντιλαμβανομαι εγω. Και τοτε ναι, ο λογαριασμος θα ειναι τριψηφιος!

 

Συμφωνώ, για αυτό είπα ότι μου κάνει εντύπωση η κατανάλωση που αναφέρει ο ikaruga24.

 

Το pc καταναλωνει τοσο πολυ?

 

-nick-, απαντάει ο MiDi_MiLiZ πιο κάτω - πρόχειροι υπολογισμοί μεν, αλλά θέτουν μια καλή βάση παραδείγματος.

 

Σε idle κατασταση (πχ για να κανει download) με κλειστο μονιτορ, καιει στο χαλαρο 50watt.

 

50 watt 24/7 επι 60 μερες (σκεψου ομως οτι αρκετες ωρες δεν δουλευει idle, εχει και ανοιχτο το μονιτορ κλπ κλπ αρα καιει πολυ παραπανω εως και τα 300-500w αναλογως το pc και την χρηση), ναι ειναι αρκετη καταναλωση.

 

Μιλαμε για καμια 100στη κιλοβατορες το 2μηνο χοντρικα μονο απτο pc για να το εχεις 24/7.

 

Οταν 1 ατομο για ολα τα αλλα καταναλωνει συντηριτικα γυρω στις 300-400 καταλαβαινεις οτι αλλες 100 κιλοβατορες επιπλεον μονο απο ενα pc ειναι καμποση καταναλωση.

 

Ειδικά έτσι όπως χρεώνει τώρα η ΑΗΚ - κοινώς, η χρέωση αυξάνεται όσο αυξάνονται οι KWh με μικρά διαστήματα μεταξύ των κατηγοριών χρέωσης των KWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€150 το δίμηνο και μένεις μόνος σου; Πολλά δεν είναι...; Ξέρω περιπτώσεις με €150+ ανά διμηνία, αλλά μιλάμε για ζευγάρι που μένει σε διαμέρισμα. Όπως και να 'χει, δεν σε αμφισβητώ, απλά μου κάνει εντύπωση.

 

Βασικα ναι, το PC καιει παντα ολες τις ωρες που βρισκομαι σπιτι (τις υπολοιπες ωρες που δεν ειμαι στη δουλεια δηλαδη) και καμια φορα παιζει να μεινει και ανοιχτο για να κατεβασει κανενα επισοδειο απο καμια σειρα καθοτι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αργο (αλλα τουλαχιστον ειναι δωρεαν). Το σπιτι ειναι γυρω στα 60 τετραγωνικα. Και εμενα μου εκανε εντυπωση η χρεωση της ΑΗΚ που πλεον εχει διαβαθμισεις (πχ απο εως 30 Kw = 30 ευρω, απο 31 ως 60 = 45 ευρω, 61 - 90 = 70 ευρω κτλ κτλ). Δηλαδη οσο αυξανει η καταναλωση τοσο και το κοστολογιο παει κατακορυφα. Ξερω περιπτωσεις ανθρωπων που ζουν μοναχοι τους και εχουν να δινουν 250+ ευρω. Που να αρχισουμε να αναβουμε και τα A/C δηλαδη.

 

Edit: Ειδα τον τελευταιο μου λογαριασμο της ΑΗΚ και εχω ξοδεψει για 2 μηνες 501 Kwh. 250 & 251 με κοστολογιο καταναλωσης 114 ευρω. Επειτα απο αυτα βλεπω εκτακτες προσαυξησεις και κατι αλλα τρελα Α.Π.Ε τα οποια δεν εχω ιδεα τι ειναι και καταλληγουμε στα 149 ευρω γι αυτους τους 2 μηνες.

 

Τωρα για το θεμα του αυτοκινητου, δυστυχως εδω το παιρνουν 6500-7000 χιλιαρικα στην καλυτερη και το ειχα πληρωσει 33.000 το 2006. Αν το δωσω χανω πολλα, χωρια το γεγονος οτι κανεις δεν εχει λεφτα να το αγορασει. Στην Κυπρο το ίδιο αμάξι πωλείται μεταχειρισμένο 17.000-19.000 (συγκριτικα μιλαω παντα). Θα δω τι θα κανω το, πολυ πολυ να το κρατησει ο πατερας μου και να δωσει το δικο του.

 

Το αυτοκινητο ειναι σοβαροτατη υποθεση για την Κυπρο και ειδικα αν το φερεις απο Ελλαδα. Προσεχε μην το φερεις ετσι χημα γιατι θα πληρωσεις ρητρες, πρεπει να κανεις δηλωση οτι αλλαζεις μονιμη κατοικια οπου ειναι και ο λογος που φερνεις το αυτοκινητο σου στην Κυπρο. Να ξερεις ομως οτι απαξ και το φερεις με αυτο θα μεινεις. Δεν προκειται να το αγορασει κανεις αν σκεφτεις να το πουλησεις (αριστεροτιμονο γαρ) και αναγκαστικα σε 6 μηνες θα πρεπει να του βγαλεις κυπριακες πινακιδες γιατι οι ασφαλειες δεν προκειται να σε αναλαβουν με ελληνικες πινακιδες ή αν δεχτουν να συνεργαστειτε θα πληρωσεις τα μαλια της κεφαλης σου. Σκεψου το πολυ σοβαρα πριν το φερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, την παρασκευή φεύγω για Ελλάδα και θα επιστρέψω πάλι αρχές Σεπτεμβρίου. Επειδή ο λογαριασμός για το ρεύμα θα έρθει τέλος Ιουνίου αν δεν κάνω λάθος, τι μπορώ να κάνω για να έχω ρεύμα το Σεπτέμβριο που θα έρθω? Γιατί λογικά αν μείνει 2 μήνες απλήρωτο θα το κόψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, την παρασκευή φεύγω για Ελλάδα και θα επιστρέψω πάλι αρχές Σεπτεμβρίου. Επειδή ο λογαριασμός για το ρεύμα θα έρθει τέλος Ιουνίου αν δεν κάνω λάθος, τι μπορώ να κάνω για να έχω ρεύμα το Σεπτέμβριο που θα έρθω? Γιατί λογικά αν μείνει 2 μήνες απλήρωτο θα το κόψουν...

Μπορεισ να το πληρώσεις μέσω ίντερνετ στο www.jccsmart.com Όλουσ του λογαριασμούς εγώ εκει τους πλήρωνα,ακόμα και τα τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτου...Είναι πολύ βολικό και δε χρειαζεται να τρέχεισ στην τράπεζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεισ να το πληρώσεις μέσω ίντερνετ στο www.jccsmart.com Όλουσ του λογαριασμούς εγώ εκει τους πλήρωνα,ακόμα και τα τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτου...Είναι πολύ βολικό και δε χρειαζεται να τρέχεισ στην τράπεζα..

 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχει έρθει ακόμα ο λογαριασμός, και όταν έρθει εγώ θα λείπω. Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την διακοπή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας στην τράπεζα που συνεργάζεσαι και να εκκινήσεις μια πάγια εντολή πληρωμής του λογαριασμού. Κοινώς, ο λογαριασμός θα πληρώνεται αυτόματα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Μπορείς να διακόψεις την εντολή όποτε θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης νομιζω οτι υπαρχει υπηρεσια που σου λενε τηλεφωνικως το υψος του λογαριασμου σου. Αν σου δινουν και τα στοιχεια που χρειαζονται για το jccsmart τηλεφωνικως, δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με 2-3 ξενοδοχεια στην Λαρνακα και εριξα μια ερωτηση την οποια ισως ενδιαφερει καποιους.Ρωτησα ποσο παει με το μηνα να ενοικιάσω ενα δωμάτιο.Ακουσα απο 400-600 ευρω. Αν αναλογιστεί κανείς οτι γλυτωνεις όλα τα έξοδα και τις εγγυησεις για αρχη, αλλα και παραλληλα το αγχος να ψαξεις να βρεις κατι τοτε ισως συμφερει. Καθεται κανεις ένα μηνα στο ξενοδοχείο πανσιον και παραλληλα ψάχνει για σπίτι με άνεση και ικανότητα διαπραγμάτευσης.Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...