Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες μας και αλλα για την Αναδ

Πληροφοριες εδω:

http://www.hrdauth.org.cy/

Υπαρχουν αρκετα εγγραφα με τα σχεδια, την περιγραφη τους, τους ορους και τις προυποθεσεις τους.

 

Απο κει κι επειτα, οι υπαλληλοι στα κατα τοπους γραφεια εργασιας σιγουρα ειναι στη διαθεση σας, περαστε μια βολτα και θα σας κατατοπισουν πληρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον αυτο με την ΑΝΑΔ αλλα το site δεν ειναι ενημερωμενο ή απλα δεν εχει καποιο σχεδιο. Μαλλον θα πρεπει να περασω απο καποιο γραφειο για να ρωτησω. Προσωπικα αφου εχω δουλεια (εστω και αυτη η κακοπληρωμενη) εχω 2 εξης αβανταζ. Πρωτον οι ιδιοκτητες του μαγαζιου ειναι μια χαρα χαρουλες και εχουμε "φιλικη" σχεση (οχι αφεντικος-δουλος) και δευτερον οτι πληρωνουν στην ωρα τους ενω μου κολλανε και κοινωνικες ασφαλισεις. Το δευτερο το θεωρω αβανταζ γιατι εχω ακουσει τρομακτικες ιστοριες για τα καταστηματα στις φοινικουδες (Λαρνακα) που δεν πληρωνουν τους υπαλληλους τους οποτε οτι βγαζουν ειναι απο τα tips τους χωρια που πολλοι δεν εχουν κοινωνικες ασφαλισεις.

 

Θα ξεκινησω να ψαχνω κατα Αγια Ναπα και Πρωταρα απο την επομενη εβδομαδα και αναλογα μπορει να κανω το βημα. Επισης θα υπαρξει ανοιγμα μπολικων θεσεων εργασιας στην περιοχη του αεροδρομιου απο κινεζικες επιχειρησεις οι οποιες ομως ειναι υποχρεωμενες να προσλαβουν ανθρωπους που διαμενουν εδω. Γι αυτο το τελευταιο χρειαζεται να μαθω περισσοτερες πληροφοριες καθως δεν γνωριζω ουτε το ποτε αλλα ουτε και το μισθολογικο κομματι της υποθεσης για πτυχιουχους και μη.

 

Πριν λιγους μηνες η συμβουλη ηταν για οσους θελουν να ερθουν να κανουν το βημα. Πλεον οχι, δεν αξιζει και μπορει να βρεθεις και αρκετα ζημειωμενος οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενημερωμενο το σαιτ, απλα ειναι λιγο δυσκολο στη περιηγηση. Ενδεικτικα ενα απο τα σχεδια που θαρρω οτι αφορα τους περισσοτερους: http://www.hrdauth.org.cy/easyconsole.cfm/page/project/p_id/104

 

Μπορειτε να το ξεκινησετε ακομα κι αν εχετε ηδη εργοδοτηθει και εργαζεστε εως 4 μηνες. Αν πληρειτε της προυποθεσεις και ο εργοδοτης το δεχθει (δεν υπαρχει περιπτωσει να μη το δεχθει εκτος αν θελει να σας διωξει η βαριεται να ασχοληθει με χαρτουρα) και εγκριθει η αιτηση σας (90% εγκρινεται), τοτε ο μισθος σας παει 1100 για τους επομενους 6-12 μηνες. Οχι κι ασχημα για αρχη.

 

Γενικα, ψαχτειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακ, δεν με πιανει καθως δεν ειμαι κατοχος καποιου πτυχιου τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Ουτε ΤΕΙ ουτε ΑΕΙ οποτε παιρνω τα @@ μου. Για να δω λιγο για εμας που δεν εχουμε κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω μερικα παραπανω σχεδια:

http://www.hrdauth.org.cy/easyconsole.cfm/id/172

 

ΥΓ. Γιαυτο ακριβως λεω οτι το ιδανικο θα ηταν να επικοινωνησετε με το πλησιεστερο γραφειο εργασιας. Τα σχεδια ειναι αρκετα, με διαφορες προυποθεσεις κλπ κλπ, αυτοι θα σας βγαλουν απο το λαβυρινθο αν τελικα υπαρχει κατι για την περιπτωση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς εάν σε αυτό το πρόγραμμα για τους πτυχιούχους στην Κύπρο δέχονται άτομα με ECTS points που αντιστοιχούν σε 3 έτη σπουδών; Παίζει το ενδεχόμενο να μετακινηθώ προς τα εκεί το φθινόπωρο ( σε άλλο project του ίδιου εργοδότη ) αλλά έχω χάσει για άλλη μία φορά τις προθεσμίες για την εκπόνηση της πτυχιακής εργασίας , συνεχίζω δηλαδή να είμαι χωρίς πτυχίο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελασω..Μαλλον πρεπει να επικοινωνησεις τηλεφωνικως στα τηλ του σαιτ και να ρωτησεις!

 

Μια αλλη σημαντικη συμβουλη. Επειδη πολλοι την πατανε.

Δειτε σε ποια σχεδια πληρειτε προυποθεσεις, τι σας προσφερουν και τι προθεσμιες εχετε. Προσεξτε με ποιον εργοδοτη θα το χρησιμοποιησετε αν εχετε περιθωριο. Πολυς κοσμος παει ντουγρου χρησιμοποιει στη πρωτη του οτι ναναι δουλεια το σχεδιο του ΑΝΑΔ, τσιμπαει επιδοτησουλα ο ακυρος εργοδοτης, και μετα ο εργαζομενος που ψαχνει για πιο σοβαρη δουλεια δεν εχει στη διαθεση του αυτο το πλεονεκτημα, αρα μειωνει και τις πιθανοτητες προσληψης του σε κατι καλυτερο. Αν σας παιρνει, δεν ειναι αναγκη να χαρισετε τα λεφτα στον καθε ακυρο εργοδοτη αλλα σε αυτον που θα σας προσφερει μια θεση με περισσοτερες προοπτικες.

 

Παραδειγμα. Αν τωρα δουλευετε σερβιτοροι/πωλητες, και εχετε σαν στοχο να ψαξετε για ηλεκτρονικος/προγραματιστης/οικονομικα στο μελλον, και βλεπετε οτι σας παιρνουν οι προθεσμιες των σχεδιων για ενα ευλογο χρονικο διαστημα μεχρι να βρειτε την επομενη δουλεια, τοτε μη σπαταλησετε το σχεδιο σε αυτον που σας εργοδοτει τωρα για σερβιτορο. Προτιμηστε να το κρατησετε σαν ασσο στο μανικι στην αναζητηση εργασιας. Αρκει να εχετε εξασφαλισει οτι θα πληρειτε τις προυποθεσεις ΚΑΙ οταν προσληφθειτε στην επομενη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως , απεναντι απο την δουλεια μου έχω 2 μεγάλους φουρνους , Πανδωρα και Ζορμπας ( Λευκωσια).

 

 

Σε αυτους δουλευουνε 8-10 Ελαδιτες , Ρωσσίδες , Βουλγαρες κλπ κλπ.

 

 

Οι περισσότεροι αυτό θα σου πούνε , ότι μας αντιμετωπιζουνε σαν τους βουλγαρους πλεον.

 

Και οι περισσότερες κοπελες που δουλευουνε εκει , ο αντρας της είχε βρει μια καλη δουλεια των 1500 , και αυτες

 

κατέβηκαν μετά με τα παιδια ξερω γω , και ψαχνανε να βρουνε και δεν βρηκανε τίποτε , και αναγκαστηκαν να δουλευουνε

 

στους φούρνους για 600-700 Ευρω.

 

Γενικα....μεγάλη εκμετάλλευση προς τους Ελλαδίτες , με όσους μιλάω δεν είναι κανένας ευχαριστημένος.

 

Ξέρει κανείς εάν σε αυτό το πρόγραμμα για τους πτυχιούχους στην Κύπρο δέχονται άτομα με ECTS points που αντιστοιχούν σε 3 έτη σπουδών; Παίζει το ενδεχόμενο να μετακινηθώ προς τα εκεί το φθινόπωρο ( σε άλλο project του ίδιου εργοδότη ) αλλά έχω χάσει για άλλη μία φορά τις προθεσμίες για την εκπόνηση της πτυχιακής εργασίας , συνεχίζω δηλαδή να είμαι χωρίς πτυχίο ...

 

Εαν κατέβεις Κύπρο να έχεις καβάτζα 2-2,5 χιλιαδες Ευρώ.

 

1000 για αγορά αμαξιου.

 

1000-1500 Για νοικι μπροστά και να περασεις τον πρώτο μήνα.

 

Δεν αστειέυομαι.

 

Γιαυτό και αποθαρύνω πλέον οποιονδήποτε να κατέβει εδώ...έφαγα το σκατό και ξέρω.

 

 

Η ώρα 22 :15 και μόλις μπήκα σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο για το αποθεμα χρηματων που θα πρεπει να εχει καποιος πριν κατεβει εδω. 2.5 χιλιαρικα σιγουρα δεδομενου οτι θα βρει δουλεια και σπιτι συντομα. Αυτοκινητο, αυτοκινητο και παλι αυτοκινητο, απλα δεν γινεται χωρις αυτο. Τωρα που εχω αισθανομαι "ελευθερος".

 

Ως προς το αυτοκινητο για την ασφαλεια σας χρεωνουν 320 ευρω, αν φερετε χαρτι απο την προηγουμενη ασφαλεια σας οτι δεν ειχατε εμπλακει σε καποιο αυτοκινητικο με εσας φταιχτη την τελευταια τριετια μπορειτε να το χρησιμοποησετε για εκπτωση κατα 50 ευρω και μειωση αναλογη καθε χρονο λογο εμπειριας και "λευκου οδηγικου μητροου". Εγω αγορασα αυτοκινητο με 1000 ευρω το οποιο θα πρεπει να σκασω αλλα 250 περιπου για να το φτιαξω + την μειωμενη ασφαλεια συνολο πες 1.500 ευρω για να βγεις στον δρομο και να εισαι 100% ετοιμος. Προσοχη μονο στα παλια αυτοματα αυτοκινητα (οπως το δικο μου) μιας και ρουφανε αρκετα περισσοτερη βενζινη σε σχεση με το χειροκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον επειδη εδω στην βορεια ελλαδα η κατασταση ειναι τραγικη σκεφτομαστε να παμε με την γυναικα μου στην κυπρο για εργασια.

Εγω εχω πτυχιο πανεπιστημιου πληροφορικης οπως και μαστερ,με μικρη προυπηρεσια στον προγραματισμο(δουλεψα αρκετα χρονια ως καθηγητης Η/Υ σε φροντιστηριο) και η γυναικα μου ειναι μαια με μικρη προυπηρεσια στο αντικειμενο της(εχει αρκετα χρονια εμπειρια ως βοηθος παιδιατρου).

Στελνουμε βιογραφικα σε αγγελιες εδω και καποιο διαστημα αλλα απαντηση δεν εχουμε παρει ακομα...

αξιζει να παμε ετσι χυμα για κανα μηνα και να ψαξουμε;

υπαρχει περιπτωση να βρουμε εστω και κατι εποχιακο για αρχη;

για 2 ατομα σε πανσιον ποσο θα μας βγουν συνολικα τα εξοδα σε ενα μηνα;πανω απο 2000;

Αυτα για αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χυμα για 1 μηνα οχι δεν αξιζει πλεον κατ'εμε. Και υποψιαζομαι οτι θα χρειαστειτε παραπανω απο 2000 εστω και για αυτον τον 1 μηνα.

 

Μονο τα εισητηρια, την πανσιον και τις μετακινησεις με ταξι να βαλει κατω κανεις...

 

Προτιμοτερο να συνεχισετε να ψαχνεστε μεσω ιντερνετικων αγγελιων η τηλεφωνικως μεχρι να κλεισετε 1-2 inteviews ο καθενας και να κανετε την μετακινηση εχοντας εστω το προσχημα αυτο. Αλλα τελειως στο μηδεν και για 1 μονο μηνα... Η κατασταση στην αγορα εργασιας εχει ζορισει πολυ εως παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κατεβαινετε στο νησι χωρις να υπαρχουν ετοιμες συνεντευξεις εκτος αν εχετε καπου να μεινετε. Αυτα που λεγαμε 10 σελιδες και ενα χρονο πριν τελιωσανε. Ο τελευταιος φιλος μου καθησε 2,5 μηνες και επεστρεψε απραγος - και ηταν και στο καλυτερο αντικειμενο για το νησι και με προσοντα.

 

Ενα νησακι ειναι σε παιδια ενα φου να κανουνοι ελληνες γεμισε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χυμα για 1 μηνα οχι δεν αξιζει πλεον κατ'εμε. Και υποψιαζομαι οτι θα χρειαστειτε παραπανω απο 2000 εστω και για αυτον τον 1 μηνα.

 

Μονο τα εισητηρια, την πανσιον και τις μετακινησεις με ταξι να βαλει κατω κανεις...

 

Προτιμοτερο να συνεχισετε να ψαχνεστε μεσω ιντερνετικων αγγελιων η τηλεφωνικως μεχρι να κλεισετε 1-2 inteviews ο καθενας και να κανετε την μετακινηση εχοντας εστω το προσχημα αυτο. Αλλα τελειως στο μηδεν και για 1 μονο μηνα... Η κατασταση στην αγορα εργασιας εχει ζορισει πολυ εως παρα πολυ.

 

thanks για την γρηγορη απαντηση

Ξερεις τι γινεται με τις "χυμα" δουλειες;

δηλαδη σερβιτοροι dj λαντζα κλπ;

εχω ακουσει οτι εχει αρκετες τετοιες ειδικα τωρα που ειναι τουριστικη περιοδος.

φυσικα ψαχνουμε για κατι τετοιο με προοπτικη αν εχουμε εστω και αυτες τις βασικες δουλειες να ψαχνουμε για κατι καλυτερο οσο ειμαστε εκει.

Τι μισθους εχει για αυτες τις δουλειες;

πανε με το μηνα ή μεροκαματο;

Σημειωση:Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπορεσει να μας φιλοξενησει φιλικο προσωπο για διαστημα 10-15 ημερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελασω για τετοιου τυπου δουλειες, αλλα δεδομενων των πολλων ΡωσσοΒουλγαροΡουμανων ισως να ειναι δυσκολα τα πραγματα ακομα κι εκει. Το μονο καλο ειναι οτι οι Κυπραιοι δεν καταδεχονται τετοιες δουλειες, αρα εχεις ως μεταναστης να ανταγωνιστεις αλλους μεταναστες για τετοιες δουλειες.

 

Ομως πραγματικα, δεν γνωριζω να σου απαντησω αν υπαρχουν διαθεσιμες δουλειες σε αυτον τον τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...