Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oπως προαναφερθηκε οσοι προλαβαν να εγκατασταθουν, προλαβαν. Δεν αξιζει ουτε καν η δοκιμη πλεον, τα πραγματα πανε απτο κακο στο χειροτερο ακομα και για αυτους που ηδη εργαζονται, ποσο μαλλον για αυτους που ψαχνουν. Σχετικα με αυτους που εχουν ηδη μια δουλεια να τους αποφερει ενα εισοδημα (κι ας μην κρατανε τιποτα στην ακρη) η αποψη μου ειναι παραμονη και αναζητηση για κατι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και Κύπριος, δεν βρίσκομαι εδώ για να υποστηρίξω την Κύπρο ή τους Κυπρίους, αλλά για να βάλω μερικά πράγματα μέσα στα ορθά τους πλαίσια .

 

Κατ΄αρχήν ένας άνθρωπος που θέλει να μεταναστεύσει όχι μόνο στην Κύπρο αλλά οπουδήποτε στον κόσμο πρέπει πρώτα απ΄όλα να σέβεται και να εκτιμά το τόπο και τους ανθρώπους που ζουν εκεί. Για να πετύχουμε στον νέο τόπο ή χώρα που διαλέξαμε να ζήσουμε δεν φτάνουν μόνο τα πτυχιακά μας προσόντα, αλλά και η δική μας προσωπική προσέγγιση στο καινούριο μας περιβάλλον. Εάν πάμε σε κάποιο μέρος για να ζήσουμε ή να δουλέψουμε και είμαστε γεμάτοι προκαταλήψεις και αρνητικότητα για τον τόπο και τους ανθρώπους αυτού του μέρους, τότε δυσκολεύουμε την δική μας θέση καιτην ικανότητά μας να μπορέσουμε να προσαρμοστούμε στο καινούργιο μας περιβάλλον.

Δυστυχώς η αμάθεια δημιουργεί προκαταλήψεις και οι προκαταλήψεις είναι βασισμένες πάνω σε μύθους και όχι στην πραγματικότητα. Πολλοί από εμάς, όμως, αρεσκόμαστε να

ζούμε μέσα σ΄αυτούς τους μύθους και τις προκαταλήψεις - οι οποίες με τη σειρά τους δημιουργούν και το ρατσισμό- επειδή ψυχολογικά μας κάνει να νιώθουμε ανωτέρους από τους άλλους.

Ο κομπλεξισμός είναι ένα στοιχείο μέσα στην ανθρώπινη φύση το οποίο δεν γνωρίζει ούτε έθνος, ούτε τόπο καταγωγής μα ούτε και χώρα. Όταν προσπαθούμε να υποβιβάζουμε τους άλλους για να φαινόμαστε εμείς ανώτεροι απ' αυτούς, όταν με τον ίδιο τρόπο βρίσκουμε ένα σωρό δικαιολογίες για να κατηγορήσουμε κάποιους ανθρώπους, αλλά και πόλεις, τόπους και χώρες ολόκληρες, αυτό που κάνουμε στην ουσία είναι ότι προσπαθούμε να δείχνουμε την δική μας δήθεν ανωτερότητα απέναντι σ' άλλους ανθρώπους όχι μόνο επειδή «εγώ είμαι και κανένας άλλος», αλλά και επειδή καταγόμαστε από κάποια συγκεκριμένη πόλη ή χώρα η οποία είναι ανώτερη από άλλες πόλεις ή χώρες επειδή συμβάνει «ΕΓΩ, ο σπουδαίος και καλύτερος να κατάγομαι από εκεί».

Η ρατσιστική και κομπλεξική αυτή προσέγγιση απέναντι σε άλλους ανθρώπους, λαούς, γλώσσες, πόλεις ή χώρες χρησιμοποιήθηκε και ως ιδεολογία από λαούς σε διάφορες χώρες για να δικαιολογήσουν τις ιμπεριαλιστικές τους σκοπιμότητες έτσι ώστε να υποδουλώσουν άλλες χώρες και λαούς, αλλά κι από τους Ναζί έχοντας ως δικαιολογία την δήθεν ανωτερότητα της «άριας φυλής» των Γερμανών.

Η γλώσσα έχει επίσης χρησιμοποιηθεί ως ένδειξη ανωτερότητας ενός λαού απέναντι σε άλλους λαούς και πολλές ιμπεριαλιστικές χώρες υπέβαλαν τη δική τους γλώσσα πάνω στους υπόδουλους λαούς που είχαν κατακτήσει.

Ένας δημοκρατικός και πολιτικά, αλλά και πολιτιστικά ώριμος άνθρωπος γνωρίζει πολύ καλά ότι η διαφορετικότητα μας εμπλουτίζει ως άτομα και ως κοινωνία και θα πρέπει να την ενθαρρύνουμε αντί να την πολεμούμε - αλίμονο αν όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο ήταν η ίδιοι - γιατί τότε θα ήμασταν πολιτισμικά πολύ φτωχότεροι.

Έτσι και η κυπριακή διάλεκτος η οποία είναι ένα αναπόσπαστο μέρος της ελληνικής γλώσσας, θα πρέπει να υποστηριχτεί από όλους μας, όχι μόνο επειδή κράτησε για ολόκληρους αιώνες την εθνική ταυτότητα των απομονωμένων από τον υπόλοιπο ελληνισμό Ελλήνων της Κύπρου, αλλά και επειδή το πλούσιο λεξιλόγιό της μπορεί, και έχει, προσφέρει πολλά στα Ελληνικά Γράμματα (π.χ. τα κυπριακά χρονικά του Λεοντίου Μαχαιρά, 14ος αι.,του Γεωργίου Βουστρωνίου, 15ος αι. και τα κυπριακά ερωτικά ποιήματα, 16ος αιώνας, που σ' αυτή την συλλογή βρίσκονται και τα πρώτα ελληνικά σονέτα). Είναι, μάλιστα, χαρακτηριστικό, το ότι, μέχρι σήμερα, η κυπριακή διάλεκτος στο φθογγολογικό, το λεξιλόγιο και τη σύνταξή της, διατηρεί μερικούς από τους γνησιότερους τύπους της αρχαίας, της κοινής και της μεσαιωνικής ελληνικής γλώσσας.

Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι, εκτός από την Κύπρο, μέχρι την Μικρασιατική καταστροφή εκατομμύρια Ελλήνων ζούσαν έξω από τα σύνορα του Ελλαδικού Κράτους - την Ιωνία, Ανατολική Θράκη, Πόντο, Καππαδοκία - αλλά και 200.000 στην Αίγυπτο μέχρι τη δεκαετία του '60.

Η Κύπρος σήμερα αποτελεί το τελευταίο εναπομείναντα κομμάτι των λεγόμενων «Ελλήνων της Ανατολής», αλλά δυστυχώς ο Ελληνισμός είναι σήμερα διχασμένος σε δυο μεγάλα τμήματα, το ελλαδικό και το κυπριακό, που συγκροτεί στην πραγματικότητα δυο εθνικά κράτη του ιδίου έθνους.

Τελειώνοντας θα ήθελα ν' απευθυνθώ σ΄όλους τους Ελλαδίτες αδελφούς που θέλουν να έρθουν να δουλέψουν ή να ζήσουν στην Κύπρο, ότι η Κύπρος δεν είναι ένα ξένο κράτος, αλλά ένα ακόμη ελληνικό κράτος το οποίο έχει τον ίδιο Εθνικό Ύμνο, την ίδια γλώσσα, θρησκεία, πολιτισμό, ήθη και έθιμα και την ίδια εθνική ταυτότητα μ' εσάς. Εμείς οι Έλληνες Κύπριοι στη μεγάλη μας πλοιοψιφία αγαπάμε την Ελλάδα, αλλά και εσάς τους Ελλαδίτες, και το έχουμε αποδείξει αυτό έμπρακτα πολλές φορές.

Η δική μου συμβουλή σ' όσους θέλουν ναρθούν στην Κύπρο είναι ν' αφήσετε κάθε είδους προκαταλήψεις στην άκρη επειδή στην ουσία δεν έχουν καμία ή λίγη σχέση με την πραγματικότητα και να προσπαθήσετε να κάνετε σχέσεις με Κυπρίους όταν είστε εδώ και θα δείτε ότι αν είστε θετικοί απέναντί τους και σέβεστε το τόπο τους, θα υπάρχει και η ανάλογη θετική ανταπόκριση. Αν, όμως, υπάρχει η υποτίμηση, η κατάκριση, και η κάθε λογής αρνητική προσέγγιση από μέρος σας, τότε θα πάρετε και εσείς την ίδια όψη του νομίσματος, και δεν θα φταίνε οι Κύπριοι γι' αυτό, αλλά η δική σας αρνητική συμπεριφορά.

 

Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε και καλή τύχη σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κύπριε,μια χαρά τα λες αλλα εδω μιλαμε για ανεργεια..είναι μια πραγματικοτητα που δεν εχει να κανει με τη συμπεριφορα μου απεναντι στον εργοδοτη μου..Με το να παω με το χαμογελο δε σημαινει πως θα μου δωσει αυτα που αξιζω...θα μου δωσει το βασικό γιατι απο πισω μου ειναι ενα σωρο κοσμος,Ρουμανοι,Βουλγαροι,Ρωσσοι που θα δεχτουν και δε θα πουν κουβεντα..

Μίλησες για ρατσισμό???Εγω πήγα για συνέντευξη σε μεγαλο ξενοδοχειο 5στερο κ μόλις ειδε ο Διευθυντης πως ειμαι Ελληνιδα(να αναφερω πως ο πατερας μ ειναι Κυπριοσ),μου λεει το εξή ''εμεις εδω δουλευουμε,ενω εσεις οι Ελληνες δεν ειστε συνηθισμενοι στη δουλεια..''...Ειπες κατι?? Έχω ζήσει το ρατσισμο λοιπον στους 7 μηνες που ειμαι εδω άσχετα με το γεγονος οτι έχω και κυπριακη υπηκοοτητα..Χωρις αυτο να σημαινει πως δεν εχω γνωρισει αξιολογα ατομα..

Όσο για τη νοοτροπια και την κουλτουρα σαφως και δεν είναι η ίδια..Επιτρεψε μου να γνωρίζω μιας και εχω ζήσει κ Κύπρο -στο παρελθον 2 χρονια- ..Εμενα ο πατερας μου ειναι Κυπριος ..εχει πολεμήσει στον πολεμο του 74.. και 35 χρόνια τωρα ζει Ελλαδα..Συνεχεια λοιπον κουβεντιαζουμε για τη διαφορα νοοτροπιας και κουλτουρας..Επίσης εχω σχεση με Κυπριο και βλέπω επίσης διαφορές μεταξύ μας...Πρόβλημα και αυτο τωρα που θα φυγω.. :fear:

Όπως και να χει όμως,εμεις που ειμαστε εδω καλο θα ηταν να ενημερωσουμε για την κατασταση που επικρατει εδω καποιους που σκεφτονται να μετακομισουν...Ίσως τα πραγματα φτιαξουν με το φυσικο αεριο αλλα αυτο θα παρει καποια χρονια..μέχρι τοτε υπομονη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το κοστος συντηρησης για εναν φυσιολογικο ανθρωπο που μενει μονος του ειναι απαγορευτικο ακομα και αν δουλευει full time. Ειναι πραγματικα κριμα ομως ενω υπαρχει το ΤΡΑΝΟ παραδειγμα που λεγεται Ελλαδα να ακουλουθει και η Κυπρος με μαθηματικη ακριβεια στον ιδιο δρομο. Δεν ειμαι πολυ καιρο εδω βεβαια και ειμαι ο πλεον ακαταλληλος για να πω τα πραγματα ως εχουν αλλα η εμπειρια μου ως τωρα αυτο διχνει. Υπαρχουν σοβαρα προβληματα μιας και οι καφετεριες ειναι κυριολεκτικα τιγκα στους νεους σε καθημερινη βαση (μιλαμε για ηλικιες 18-25) οι οποιοι κυριολεκτικα ειναι καρμπον απο αυτους εβλεπα Ελλαδα ενα βημα πριν την καταρευση.

 

Ειναι πραγματικα κριμα. Ενω υπαρχει ευκολος τροπος αντιμετωπισης αντι να αποφυγουν τα ιδια κολπα της Ελλαδας σαν τις μυγες στα σκατα ακολουθουν τον ιδιο δρομο. Κριμα, πραγματικα κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ρατσισμός απ' όπου κι αν προέρχεται είναι λάθος και καταδικαστέος , αλλά δυστυχώς όπως και παντού, υπάρχει και στην Κύπρο και στην Ελλάδα. Ένας εργοδότης «σαν καλός καπιταλιστής», απ' όποια χώρα και άν προέρχετε θα προσπαθήσει να μειώσει τα έξοδά του αμείβοντας τους εργοδοτούμενούς του με χαμηλούς μισθούς. Έτσι και αυτός ο συγκεκριμένος εργοδότης δεν θα δώσει μόνο σ' εσένα αυτά που θεωρείς ότι αξείζεις αλλά το ίδιο θα κάνει και σ' ένα Κύπριο. Αυτές, όμως, είναι ατομικές συμπεριφορές και δεν έχουν να κάνουν τίποτα με την καταγωγή ενός ατόμου.

Τώρα, όσο για τα άλλα θέματα, σωστό είναι να μην απλουστεύουμε τα πράγματα. Ο κάθε τόπος έχει τις ιδιαιτερότητές του. Η Κρήτη έχει τις δικές της, η Ήπειρος τις δικές της, η Θράκη τις δικές της και ού το κάθε εξής. Επομένως αυτές δεν είναι διαφορές μεταξύ Κύπρου και Ελλάδας, αλλά διαφορές μεταξύ διάφορων περιοχών του ελληνισμού.

Οι άνθρωποι πάλι δεν είναι όλοι οι ίδιοι επειδή προέρχονται από τον ίδιο τόπο καταγωγής. Ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του προσωπικότητα η οποία διαμορφώνεται σύμφωνα με τις εμπειρίες και τις αξίες που πήρε από την οικογένειά του, αλλά και από εξωγενείς παράγοντες όπως τη κοινωνική και ακαδημαϊκή του μόρφωση, και άλλα.

Θα πρέπει ο καθ' ένας μας να προσπαθεί να είναι αντικειμενικός και ν' αποφεύγουμε τις απλουστεύσεις και να δακτυλοδείχνουμε τους άλλους μόνο και μόνο για το τόπο καταγωγής τους. Αυτός και αν είναι ρατσισμός!

Τέλος, ο καθ' ένας μας κάνει τις επιλογές του στη ζωή. Αν δούμε ότι δεν είμαστε ευτυχισμένοι εκεί που ζούμε, φεύγουμε. Δεν θα πρέπει όμως να ρίχνουμε τα φταιξίματα πάνω στους άλλους για τις δικές μας λανθασμένες επιλογές, αλλά να κοιτάξουμε τον εαυτό μας κατάματα και να αναρωτηθούμε αν έχουμε συμβάλει εμείς οι ίδιοι στην δική μας αποτυχία λόγω της λανθασμένης μας συμπεριφοράς απέναντι στους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλα λογια ειναι φτώχεια φίλε μου...

Εδω δεν ειμαστε για να κανουμε ψυχαναλυση περι συμπεριφορας προς τον εαυτο μας και προς τους αλλους και πως αυτο επηρεαζει την όλη εξελιξη μας και μπλα μπλα μπλα...

Η ουσια ποια είναι λοιπον?Οτι ασχετα με το ποια ειναι η συμπεριφορα μου οι εργοδοτες εδω δίνουν πλεον το βασικο μισθο..Και επειδη ο Ελλαδιτης και ο Κυπριος δεν θα δεχτει με τα 850 και τα 1000 ευρω,θα παρει φυσικα το Ρουμανο με 700 που δε μιλαει κιολας...αυτη ειναι η ουσια φιλε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησες για ρατσισμό???Εγω πήγα για συνέντευξη σε μεγαλο ξενοδοχειο 5στερο κ μόλις ειδε ο Διευθυντης πως ειμαι Ελληνιδα(να αναφερω πως ο πατερας μ ειναι Κυπριοσ),μου λεει το εξή ''εμεις εδω δουλευουμε,ενω εσεις οι Ελληνες δεν ειστε συνηθισμενοι στη δουλεια..''...Ειπες κατι??

 

 

Πες μου, πως αντεδρασες? Δηλαδη αυτος ειναι διευθυντης 5στερου με τετοια συμπεριφορα στην συνεντευξη? Να σκισει τα πτυχια του. Ντροπη του και παλι ντροπη του. Τις γενικοτητες να τις κραταει ο καθε ξερολας για το κεφαλι του.

Να προσεχει την υπερκοπωση στην δουλεια ο Αινσταιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου, πως αντεδρασες? Δηλαδη αυτος ειναι διευθυντης 5στερου με τετοια συμπεριφορα στην συνεντευξη? Να σκισει τα πτυχια του. Ντροπη του και παλι ντροπη του. Τις γενικοτητες να τις κραταει ο καθε ξερολας για το κεφαλι του.

Να προσεχει την υπερκοπωση στην δουλεια ο Αινσταιν.

Τι παει να πει που ειναι διευθυντης 5στερου. Πολλοι απο αυτους ειναι κουμπαροι/κολητοι των ιδιοκτητων και νομιζουν οτι κυβερνουν, επειδη διαχειριζονται (οντως) εκατομυρια. Περιμενεις να σεβαστουν ολοι τους το 25χρονο παιδαρελι με πτυχιο που ξεσπιτωθηκε για να δουλεψει για 800 ευρω? Σαφως και θα υπαρξουν αρνητικες συμπεριφορες ειτε λογω πραγματικης αγενειας (υπαρχουν καμποσοι τετοιοι διευθυνταδες), ειτε για να τσεκαρουν αντιδραση (ιδιαιτερα αν σε προοριζουν για θεση που θα πρεπει να συναναστρεφεσαι καθημερινα με πελατες).

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως ρατσιστικη συμπεριφορα αυτο το "εσεις οι Ελληνες ειστε ανοργανωτοι-χυμα-εχετε τη δουλεια σε 2η μοιρα", (αλλο πραγμα εχω κατα νου οταν χρησιμοποιω τη λεξη ρατσισμος) και παροτι το εχω ακουσει κι εγω μερικες φορες, κατα ενα περιεργο τροπο δε το παιρνω προσωπικα και συμφωνω μαζι τους. Βεβαια, δεν ετυχε να μου το πουνε σε διαρκεια συνεντευξης οπου εκει ενδεχεται να το επαιρνα προσωπικα.

 

Οπως και να χει, αυτα τα σχολια και τα μαργαριταρια θα τα αντιμετωπισει ο καθε Ελληνας μεταναστης σε οποια γωνια της γης και αν παει, αρα αν ειναι να τον ενοχλουν και να τα κρινει αξια σχολιασμου τοτε ισως να μην ειναι ετοιμος για το μεγαλο βημα. Με αυτα απλως συμβιβαζεσαι απτη στιγμη που αποφασιζεις να αλλαξεις χωρα.

 

Σημειωνω επισης οτι τετοια φαινομενα εχω πετυχει ουκ ολιγα και εντος συνορων. Οταν σπουδαζα στη βορεια Ελλαδα, ακουγα τακτικοτατα διαφορα πετυχημενα απο ορισμενους ντοπιους απλα επειδη εμενα στην Αθηνα και καταγομουν απο ακομα πιο νοτια. Καποιοι μαλιστα ηταν και επιθετικοι πανω στις συζητησεις μας γιαυτο το λογο και μονο!

 

Αnyway αυτα εχουν να κανουν με το χαρακτηρα του καθενος. Αυτο που δεν εχει να κανει με το χαρακτηρα κανενος και ειναι ισως το πιο ουσιαστικο θεμα, ειναι οτι η ανεργια αυξανεται, οι μισθοι πεφτουν, το κοστος ζωης αυξανεται και η κυβερνηση ετοιμαζει οικονομικα μετρα, μετα απο τα πολυ προσφατα (αυξηση ΦΠΑ 2% κλπ). Συνεπως αν και λιγους μηνες πριν πιστευα οτι αξιζε να δοκιμασει κανεις, πλεον με τα σημερινα δεδομενα θα αποθαρρυνα καποιον αν μου ξαναεκανε την ιδια ερωτηση για το αν αξιζει να παει Κυπρο να δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως , μετά απο 2 μήνες γυρίζω πίσω.

 

Δεν μπορώ να πω , οι Κύπριοι μια χαρα μου φερθήκανε.

 

Το αφεντικό μου όμως , μου φέρθηκε πολύ πουστικα. Και είναι Ελλαδίτης , όχι Κύπριος.

 

εκει που μου είχε πει ότι θα καθαρίζω 100αρικο και πάνω , παρόλο που δουλευω μέχρι τέτοια ώρα κάθε μέρα(ώρα 21¨00 το βράδυ) , δεν με έχει γράψει στις κοινωνικές ασφαλίσεις και ο μισθός μου είναι 800 μικτα!!!

 

525 θέλω μόνο για το μονάρι που έχω , που είναι και αυτό του αφεντικου.

 

Δικαιολογία : " Οι παχιές αγελάδες τελειώσανε."

 

Αλλα μου είχε τάξει πρωτου κατέβω , αλλα έκανε. Και γαμήθηκα στην δουλεια.

 

Έψαξα και αλλου δουλεια αλλα τζίφος.

 

 

Οπότε γυρνάω πίσω στην ανεργεία , και αποθαρρύνω κάθε Ελλαδίτη να κατέβει κάτω , τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα , πατάνε οι κερατάδες στην ανάγκη μας για δουλεια ...

 

Οι Ελλαδίτες πλεον στην Κύπρο είναι τα φθηνα εργατικά χέρια , και οι Κύπριοι κάνουνε κρα για Ελλαδίτες.

Όσους Ελλαδίτες ξέρω , τα ίδια μου λένε....

 

Αλλά δεν θα σας δώσουνε πάνω απο 800 , και δεν θα βγαίνετε με τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zazik σε αυτο το διαστημα των 2 μηνων αναζητησες καπου αλλου εργασια?

 

Καθολου ευχαριστα οσα περιγραφεις, δε θα ελεγα οτι ειναι κανονας, αλλα ολο και αυξανονται τετοιες περιπτωσεις και αυτο ειναι το ανησυχητικο. Και αν και ειναι Ελλαδιτης αυτος που στην εκανε, τυχαινει σε τετοια ζητηματα και οι Κυπριοι να ειναι αφερεγγυοι πολλες φορες. Αν και δεν ειμαι της αποψης οτι ειναι θεμα καταγωγης του καθενος, απλουστατα ειναι θεμα προσφορας-ζητησης. Οταν οι μεν βρισκονται σε πλεονεκτικη θεση, οι δε συμβιβαζονται ολο και περισσοτερο. Παντως, να σου νοικιαζει ο ιδιος ο εργοδοτης σου ενα μοναρι προς 525 ευρω και να σε πληρωνει 800 μικτα, δεν ξερω, ακουγεται εξοργιστικο.

 

Κατι ακομα. Για δοκιμαστικη περιοδο σε entry level δουλειες/δουλειες του ποδαριου/μη εξειδικευμενες, δεν βλεπω τιποτα περιεργο στα 800 ευρω μισθο. Δοκιμαστικη περιοδος τυπικα θεωρειται το πρωτο 6μηνο εργασιας. Μετα προβλεπεται και αυξηση στο μισθο (τωρα αν την κανουν ολοι, θα σας γελασω). Στην ωραια Ελλαδα θυμιζω οτι η "δοκιμαστικη περιοδος" συνηθως ειναι αμισθι για 1-2 βδομαδες και μετα παιρνουν αλλον για "δοκιμη" και ουτο καθ'εξης. Αν υποθεσουμε οτι πας καλα τοτε παιρνεις ενα μισθο της ταξης των 460-750 ευρω με μοναδικη προοπτικη την περαιτερω μειωση η απολυση.

 

Τον πρωτο μηνα υπηρξα ανεργος, τον πρωτο χρονο δουλεψα με 850 ευρω και εμενα σε ενα βοηθητικο των 330 ευρω και συντηρικοτατη ζωη. 525 ευρω ενοικιο με 800 μισθο ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι δεν βγαινει, ισως κατι δεν πηγε καλα στο σχεδιασμο, ισως να σε κοροιδεψε οπως λες ο εργοδοτης, παντως προφανως δεν γινεται να βγεις οταν το μοναρι κοστιζει 525 το μηνα. Ειναι υπερβολικο ενοικιο για μοναρι παντως, αν το ψαξεις βρισκεις και με 450 και με 400 αν εχεις διαθεση για συμβιβασμους.

 

Last comment, μου δινεται η εντυπωση απο διαφορα ποστς σε αυτο το τοπικ οτι καποιοι μεταναστευσαν περιμενοντας να βρουν την γη της επαγγελιας με ενα κοκκινο χαλι στρωμενο. Καθε αρχη και δυσκολη. Μερικες φορες ειναι πολυ πολυ δυσκολη, ειδικα οταν μιλαμε για ξενο τοπο με μηδεν γνωστους και για τις τωρινες οικονομικες συγκυριες. Δεν κρινω τις επιλογες κανενος, απλα πανω στο 2μηνο δεν ξερω κατα ποσο ρεαλιστικο θα ηταν να περιμενει κανεις κατι παραπανω απο 800 ευρω. Ακομα και με 1000 ευρω μισθο, βλεπω σαν υπερβολη τα 525 μονο για ενοικιο! Απτην αλλη ο καθενας κανει το δικο του κουμαντο στα οικονομικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Zazik ετσι απλά για συμπαράσταση,δεν ειμαστε οι μονοι που επιστρέφουμε...Και με άλλα παιδια που έχω μιλήσει περιμένουν και αυτοί μέχρι τελος του μήνα μήπως και...διαφορετικά φευγουν και αυτοι...Τουλαχιστον καναμε μια προσπάθεια..Κάποιοι στάθηκαν πιο τυχεροί και κάποιοι όχι..δεν πειράζει..Θέλω να πιστεύω πως όλα γίνονται για κάποιο λόγο.. :rolleyes: -εγώ η πιο ρομαντική..

 

Φίλε μου Midi για ποια αύξηση μιλάς??Δεν ξέρω σε τι κλάδο εργάζεσαι,πάντως εγω στο ξενοδοχείο που δούλευα που παίζει να είναι και το καλύτερο στην Κύπρο,'επαιρνα τον ίδιο μισθό με αυτές που δούλευαν 3 και 5 και 7 χρόνια..Και αυτές επειδή ήξεραν και καλά τη δουλειά τους ζητούσαν να κάνουν και άλλες δουλειές για να μειώσουν προσωπικό,χωρίς καμία αύξηση..Δεν μιλάω για προαγωγές γιατι δεν παίζει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Midi για ποια αύξηση μιλάς??Δεν ξέρω σε τι κλάδο εργάζεσαι,πάντως εγω στο ξενοδοχείο που δούλευα που παίζει να είναι και το καλύτερο στην Κύπρο,'επαιρνα τον ίδιο μισθό με αυτές που δούλευαν 3 και 5 και 7 χρόνια..Και αυτές επειδή ήξεραν και καλά τη δουλειά τους ζητούσαν να κάνουν και άλλες δουλειές για να μειώσουν προσωπικό,χωρίς καμία αύξηση..Δεν μιλάω για προαγωγές γιατι δεν παίζει κάτι τέτοιο...

Δεν κρινω εξ'ιδιων τα αλλοτρια. Αυτο με την αυξηση ειναι οτι ακουσα σε 2-3 interviews και απο αλλους γνωστους. "Μπορω να προσφερω μισθο 800 ευρω για την δοκιμαστικη περιοδο των 6μηνων και αν μεινω ευχαριστημενος θα αυξηθει ο μισθος μετα απο αυτην την περιοδο". Για το αν υπαρχει σχετικη νομοθεσια, θα σε γελασω.

 

Να προσθεσω οτι παιζει ρολο και το αντικειμενο εργασιας. Δηλαδη, για παραδειγμα, ενας σερβιτορος δε νομιζω να περιμενει καριερα/αυξησεις μισθου κλπ κλπ διοτι ειναι αναλωσιμος/μιας χρησης. Αν δειξει δυσαρεστημενος απο κατι, ειναι πανευκολο για τον εργοδοτη να τον αλλαξει. Ενας πολιτικος μηχανικος δεν ειναι και τοσο αναλωσιμος για να ρισκαρει ο εργοδοτης να του φυγεις για καπου αλλου επειδη δεν σε αφηνει ικανοποιημενο. Εδω εμπιπτει και αυτο περι Βουλγαρων, Ρουμανων κλπ, ε προφανως αν μιλαμε για θεσεις που ο ανταγωνισμος ειναι οι Ρουμανοι, οι Βουλγαροι, οι Πακιστανοι και οι Φιλιπινεζοι, τοτε ο Ελληνας εχει σαφεστατο μειονεκτημα. Φανταζομαι οτι ο Ελληνας που παει Κυπρο δεν αποσκοπει στο να κανει καριερα σε entry level εργασια. Ισως να ξεκινησει με μια τετοια για να κερδισει χρονο μεχρι να βρει κατι πιο σοβαρο. Αν μιλαμε για entry level εργασια για παντα, εχει ειπωθει πολλες σελιδες πριν οτι δεν συμφερει.

 

Και μια συμβουλη, τελευταια, για οσους συνεχιζει να τους ενδιαφερει το θεμα και δεν εχουν προαποφασισει την επιστροφη στα πατρια εδαφη. Ψαχτειτε με τα σχεδια του ΑΝΑΔ. Ιδιαιτερα στους πτυχιουχους κατοχυρωνει μινιμουμ 6μηνη εργασια με 1100 ευρω καθαρα και οι επιχειρησεις ΨΑΧΝΟΥΝ για εργαζομενους που εχουν τη δυναντοτητα να συμμετασχουν. Αρκει να πληρουνται οι προυποθεσεις και απτις 2 πλευρες. Μπορειτε ας πουμε στα interviews να το προτεινετε μονοι σας στους εργοδοτες, υπαρχουν πολλοι που δεν εχουν ιδεα. Υπαρχουν σχεδια και για μη πτυχιουχους. Επισης, για αυτους που εχουν δουλεψει 6μηνες+ υπαρχει και το ανεργιακο επιδομα που τους δινει χρονο να ψαξουν για κατι καλυτερο. Συμφωνω, το ειπα και παραπανω, οτι πλεον η κατασταση παει απτο κακο στο χειροτερο, αλλα λυσεις-επιλογες υπαρχουν. Οπως λυση για πολλους ειναι και η επιστροφη πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου, πως αντεδρασες? Δηλαδη αυτος ειναι διευθυντης 5στερου με τετοια συμπεριφορα στην συνεντευξη? Να σκισει τα πτυχια του. Ντροπη του και παλι ντροπη του. Τις γενικοτητες να τις κραταει ο καθε ξερολας για το κεφαλι του.

Να προσεχει την υπερκοπωση στην δουλεια ο Αινσταιν.

 

Δεν είπα τίποτα..Προφανώς εδώ προτιμούν Ρουμανους,Βουλγαρους και Ρωσσίδες..Ειδικά στα ξενοδοχεία δεν δουλευουν Ελλαδίτες και Κυπριοι, επειδή εκτός του χαμηλού μισθού επικρατούν και συνθήκες δουλείας,τις οποίες οι Κυπριοι και Ελλαδιτες δεν ανέχονται...αλλά αν οι ίδιοι κατέχουν τέτοιες θέσεις το παίζουν βαρβάτα αφεντικά...από όπου και να το πιάσεις βρωμάει εν ολίγοις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...