Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ κάνω 0 φέτος, ανκαι είναι ο 1ος χρόνος στον Καναδά

 

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δηλαδή αν κάνεις μηδενική δήλωση? Γιατί είναι 6η χρονιά τώρα ο πατέρας μου Κύπρο και κάνει μηδενική, αλλα ένας μλκας λογιστής είπε στην μάνα μου οτι πρέπει να τα δηλώνει και Ελλάδα τα λεφτά και να φορολογούνται 2 φορές ή αλλιώς να κάνουν αίτηση διαζυγίου για να φαίνεται οτι είναι σε διάσταση. Στην Κύπρο που ρώτησε στην εφορία του έδωσαν κάτι έγγραφα τα οποία θα δώσει η μάνα μου εδώ Ελλάδα και είπαν οτι δεν θα έχει problem. Γενικά δεν γουστάρει να αλλάξει ΔΟΥ και να μπεί στους κάτοικους εξωτερικού του έχει κολλήσει το κεφάλι.

 

Γνωρίζει κανείς καμια επιπλέον πληροφορία για να είμαστε σίγουροι? Μην πληρώσουμε κανα πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν έχω οικογένεια και ειλικρινά για τον 1 μηνα που θα έρθω Ελλάδα όταν λήξει το διαβατήριο ( αν δεν έχω Καναδικό ως τότε, μιας και ήδη έχω ταυτότητα ;) ) μπορούν να φάνε φασολάδα. σιγά μην φορολογήσω τα δικά μου λεφτά σε χώρα που δεν έχω επαφές πλήν τις τουριστικές.

 

 

Μηδενική γιατί δεν πήρα φράγκο στην Ελλάδα, δεν είχα ποτέ ασφάλιση και σοβαρό κοινωνικό κράτος με αίσθηση ασφάλειας. Δίνω το 22% του μισθού μου στον Καναδά και φροντίζει να με κρατάει ευτυχισμένο.

 

 

 

Για τον πατέρα σου ας πάρει και 2η γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα διακοπές και είδα ασε καλύτερα γιατι μερικοι κρίνουν ένα μέρος αν δεν το ζήσουν;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Eσυ το κρινεις απο τις διακοπες ας πουμε?

 

Για πες, τι εντυπωσεις σου αφησε?¨Να το προτιμησουμε για τις διακοπες μας ή να προτιμησουμε Χαβαη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση,για μονιμη διαβιωση στην Κυπρο,χρειαζεται να βγαλω διαβατηριο?

Εχω την ταυτοτητα με τους λατινικους χαρακτηρες,θα ειναι ενταξει?

 

θα είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ζητήσουν να βγάλεις μετά απο λίγο καιρό alien card σαν αυτές που βγάζουν οι Ινδοί και οι Πακιστανοί. (δεν το λέω ρατσιστικά, απλά εμείς υποτίθεται οτι είμαστε αδέρφια τους και είμαστε και στην Ευρωπαϊκή Ένωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ζητήσουν να βγάλεις μετά απο λίγο καιρό alien card σαν αυτές που βγάζουν οι Ινδοί και οι Πακιστανοί. (δεν το λέω ρατσιστικά, απλά εμείς υποτίθεται οτι είμαστε αδέρφια τους και είμαστε και στην Ευρωπαϊκή Ένωση)

Oτι συμβαινει και για τον Κυπραιο που θα επιλεξει να ερθει στην αδελφη Ελλαδα. Και που ειναι λογικοτατο οταν μιλαμε για δυο διαφορετικες δημοκρατιες. Θα πρεπει απτη στιγμη που εισαι μονιμος κατοικος και διεκδικεις τα ιδια δικαιωματα με τον Κυπραιο, να πληρεις και τις προυποθεσεις που πληρει και ο Κυπραιος οπως επισης και να συνεισφερεις στο κρατος με τους ιδιους ορους που συνεισφερει και ο Κυπραιος, σωστα? Αν δεν γινεις πολιτης της Κυπριακης Δημοκρατιας πως ακριβως θα διασφαλιστουν τα παραπανω?

 

Κατα τ'αλλα οι οροι να αποκτησεις αλλα και να διατηρησεις το yellow sheet (η alien card εναλλακτικα) ειναι σαφως διαφορετικοι για τον μεταναστη απο ΕΕ αποτι για τον Ινδο και τον Πακιστανο. Και σαφως πιο ευνοικοι, γιαυτο θεωρω καπως αστοχη την τοποθετηση σου.

 

@daneistis

Σε καθε περιπτωση στο αρχικο ερωτημα, αν δεν απατωμαι εχεις δικαιωμα παραμονης για 3 μηνες free (ως διακοπες or something), αλλα για να παραμεινεις στη χωρα νομιμα περαν του τριμηνου πρεπει να βγαλεις αυτο το χαρτι. Θελει λιγη γραφειοκρατια, αλλα στο βγαζουν ανετα σε περιπτωση που εργαζεσαι νομιμα (δηλαδη εισαι ασφαλισμενος). Αν οχι, τοτε θα πρεπει να πληρεις αλλα κριτηρια πιο αυστηρα.

 

Γιαυτο με το που πιασεις δουλεια, εγγραφεσαι στα μητρωα κοινωνικων ασφαλισεων δηλωνοντας την εργασια σου (σε συνενοηση με τον εργοδοτη σου φυσικα) και καπακια πας να βγαλεις την καρτα παραμονης.

 

Η ταυτοτητα με τους λατινικους χαρακτηρες σου εξασφαλιζει ελευθερη μετακινηση εντος ΕΕ, αλλα οχι και μονιμη παραμονη εντος αυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

Πως συμπερανες μεσα σε 1 μηνα οτι ειναι πιο χρεωμενοι απτους Ελληνες? Εγω 2 χρονια τωρα δεν εχω καταλαβει κι ουτε και με κοφτει ποιοι ειναι/ηταν πιο χρεωμενοι.

Που ειδες οτι εχουν BMW κλπ αλλα δεν εχουν να φανε? BMW και τα σχετικα οντως εχουν πολλοι, αυτο που δεν εχουν να φανε πρωτη φορα το ακουω. Για την ακριβεια δεν εχω δει ουτε ενα ζητιανο στα περιπου 2 χρονια διαμονης μου. Φανταζομαι θα εβλεπα πολλους αν δεν ειχαν να φανε, οπως εβλεπα στην Ελλαδα του 2008 με την οποια συσχετιζεις την τωρινη κατασταση.

 

Ειναι γεγονος οτι κινουνται με δανεια, οπως επισης ειναι γεγονος οτι ακομα δεν ακουσα 1 ιστορια καποιου που δεν καταφερε να το αποπληρωσει η του πηρανε το σπιτι (διαφορα νο.1 με τους Ελληνες οι οποιοι δανειζονταν και χανανε τις υποθηκες). Αλλα δεν με κοφτει κιολας.

 

Ειναι γεγονος οτι παιζει το δανειο αρκετα, αλλα ειναι γεγονος οτι το τραπεζικο συστημα τους (μεχρι το κουρεμα των ελληνικων ομολογων) δεν αντιμετωπιζε προβληματα, αυτοματως σημαινει οτι και χρημα υπαρχει και κινειται. Αυτο με κοφτει, το να κινειται το χρημα δηλαδη.

 

Απο κει και περα, βλεποντας 1-1 τα σχολια (εκτος απο το 7 που ειναι σχολιο ουσιας) αναρωτιεμαι μηπως καποιοι εχετε μπερδευτει λιγο. Ειτε Γερμανια πηγαινατε, ειτε Κυπρο, ειτε Σουηδια, ειτε Χωνολουλου, θα ησασταν οικονομικοι μεταναστες εσεις και θα υπηρχαν και οι αντιστοιχοι γηγενεις. Με τη ζωη τους, τα δανεια τους, τις ιδιοτροπιες τους, τις συνηθειες τους, τις παραδοσεις τους. Αυτο μας κοφτει εμας, η το αν εχει δουλειες ο τοπος για να εξασφαλισουμε ενα πιο καλο μελλον?

 

Προσωπικα δεν μου καιγεται καρφακι για τον αν οι Κυπραιοι εχουν κολημα με το ΑΠΟΕΛ, αν ειναι μαμακηδες και κακομαθημενοι, αν κρατανε BMW με δανεια, αν ειναι κλειστοι και σνομπαρια κλπ. 2 χρονια τωρα δεν με απασχολησε ποτε, ποσο μαλλον απτον πρωτο μηνα που ψαχνομουν και ημουν μεσα στην πιεση και το αγχος. Ας κυκλοφορουν με φεραρι κι εγω με σκοντα.

 

Με νοιαζει πολυ ομως, αν υπαρχουν επενδυσεις στον τοπο, αν κινειται χρημα, αν η οικονομια στεκεται καλα, τι προοπτικες εχει, το κοστος ζωης, ο μισθος μου κλπ. Δεν ηρθα για κοινωνικο σχολιασμο αυτων που απο μια αποψη με φιλοξενουν, ηρθα για να δουλεψω. Εγω τουλαχιστον. Συνεπως κοιταω τη δουλεια μου.

 

 

Αρα για να περασουμε στην ουσια, η κατασταση στην αγορα εργασιας της Κυπρου εχει οντως επιδεινωθει πολυ τον τελευταιο καιρο, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι τραγικη, η οτι δεν υπαρχουν δουλειες. Απλα δημιουργειται σιγα σιγα μια κατασταση που λειτουργει σε βαρος του εργαζομενου η του ανεργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπέρα κ απο εμένα.. Αν κ σχετικα "παλιος" στην Κυπρο τωρα είδα το thread αυτο και είπα να πω κ γω τις εμπειριες και συμβουλες μου :)

 

Τον Μαιο κλεινω 1 χρονο στην Κυπρο στην οποια ηρθα μαζι με την κοπελα μου απο Αθηνα οπου ψαχναμε δουλεια πανω απο 4 μήνες (μεταπτυχιουχοι κ οι 2).. Μενουμε σε ένα 4ετιας μοντερνο σχετικα δυαρι (2 υπνοδωματια γιατι ολο κ καποιος ερχεται να μας βλεπει - φιλοι, γονεισ κλπ) full επιπλωμενο (ολες οι ηλκτρικες συσκευες, TV, 4 air condition, μεχρι κ πιατα/ποτηρια/πηρουνια ειχε - αν κ μεις χρησιμοποιουμε τα δικα αμς :P ) σε σχετικα καλη και κεντρικη περιοχη στην Λεμεσο. Τον Ιουνιο τελειωνει το συμβολαιο μας με την σπιτονοικοκυρα κ ψαχνουμε ηδη για μοναρι για να μειωθουν τα εξοδα μας. Την περιπτωση των ξενοδοχειων την ειχα κοιταξει κ γω στην αρχη αλλα δε συμφερει.. Γενικα τα ενοικια ειναι πολυ ακριβα στη Λεμεσο. Η αγορα κατοικιας απτην αλλη ειναι σε πιο λογικα πλαισια σε συγκριση με την Αθηνα ( μεχρι πριν 1 χρονο τουλαχιστον που εφυγα) Επισης γενικα οι τιμες ειναι ακριβοτερες σε ολα (super market, ρουχα, ηλεκτρονικες/ηλεκτρικες συσκευες). Παρ'ολ'αυτα υπαρχουν super market που εχουν καλες προσφορες σε συγκεκριμενα προιοντα. Η βενζινη ειναι πολυ φτηνη, οπως κ το ποτο. Οι Κυπριοι ειναι φιλόξενοι, εξυπηρετικοι (οι περισσοτεροι) και μας νιωθουν αδερφια τους. Υπαρχει φυσικα κ 1 μεριδα κομπλεξικων(με εμας τους ελληνες - οτι ηρθαμε να τους φαμε τισ δουλειες ή οτι ειμαστε πονηροι και τεμπεληδες κ ανοργανωτοι κλπ) αλλα παντου υπαρχουν αυτα. Απο δουλειες ειναι αληθεια πως τους τελευταιους μηνες υπαρχει προβλημα. Υπαρχουν μειωσεις απολυσεις αλλα μη φανταστειτε στον ιδιο βαθμο με την Ελλαδα. Πριν 1 χρονο που ηρθα ηταν αρκετα καλυτερα (σε 1 μηνα ειχαμε βρει κ γς κ η κοπελα μου δουλεια). Καλο θα ηταν να στελνετε CV απο τωρα σε αγγελιες που βρισκετε στο ιnternet κ αν σας παιρνουν τηλ να λετε οτι εχω ηδη ετοιμαστει να ερθω Κυπρο εντος ημερων. Γιατι αν τους πειτε θα ερθω σε 1 μηνα κ το σκεφτομαι κλπ θα σας πουν οκ ευχαριστουμε απλα θελαμε να δουμε αν ενδιαφερεστε ακομα κ θα ξαναμιλησουμε κ θα εξαφανιστουν. Πολλα ακουγονται για ΔΝΤ και πτωχευση κλπ, αλλα δεν πιστεθω να γινει τπτ. Κολπα πολιτικα και δημοσιογραφικα ως συνηθως. Η εκρηξη στο Μαρι το καλοκαιρι στην ΑΗΚ οντως τους στοιχισε πολυ, αλλα δε προκειται ποτε να φτασουν στο σημειο της Ελλαδας, ποσο μαλλον οταν αυτη τη στιγμη εχουν τα φυσικα αερια (κ τα πετρελαια απο κατω σιγουρα) Σε 5 χρονακια η Κυπρος κ ειδικα η Λεμεσος θα γινει το Qatar της Ευρωπης, να μου το θυμηθειτε (υπερβολικος ε :P ). Απο νυχτερινη διασκεδαση εχεις πολλες επιλογες σε Λεμεσο που ειμαι τουλαιχσοτν εγω αλλα φανταζομαι κ Λευκωσια σιγουρα. Τωρα Παφο και Λαρνακα ειναι παλι οπλυ ωραια αλλα λιγα πραγματα. Τωρα οσον αφορα το αυτοκινητο, αν σχεδιαζετε να φερετε το δικο σας προετοιμαστειτε για αρκετο τρεξιμο κ λεφτα (αναλογα τα κυβικα βεβαια..μεχρι 1600 κυβικα ειναι νορμαλ) τα οποια περιλαμβανουν MOT(KTEO), SVA (ειδικο ΚΤΕΟ για αριστεροτιμονα και μη ευρωπαικα οχηματα), Τελωνεια, Τελωνειακους, Εγγραφη στο Τμημα Οδικων Μεταφορων (σα το δικο μας Υπουργειο Συγκοινωνιων), Αλλαγη φαναριων ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε δεξιοτιμονα αλλιως δε περναει απο SVA το αμαξι. Το σημα ειναι πολυ φτηνο σε σχεση με Ελλαδα. Ενδεικτικα εγω πληρωσα για Scirocco 1400 κυβικα 35 μονο ευρω για το 2012. Οι ασφαλειες ειναι μισες οι τιμες απο Ελλαδα, ΕΚΤΟΣ αν παρετε το αριστεροτιμονο αμαξι σας οποτε ειναι σα τις ελληνικες τιμες (ισως λιγο ακριβοτερα). Γνωμη μου? Πουληστε το και παρτε απο δω αμαξι :P Και μακρυα απο group VAG (VW, seat, Audi, Skoda, Lamborghini, Porsche, Bentley..χαχα) διοτι οσο ομορφα και τεχνολογικα μπροστα ειναι τα αμαξια αυτα η αντιπροσωπεια εδω ειναι κλαφτα χαραλαμπε :(

 

αυτα.. :)

 

ΥΓ: Aνδ ε τοχετε ηδη κανει να κανονισουμε καποια στιγμη 1 συναντηση ολοι οι Ελληνες που ειμαστε δω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον απο πανω μιας και το ιδιο παρατηρω και εγω εδω αυτους τους λιγους (2 μηνες) που ειμαι εδω. Περα απο το οτι πραγματι υπαρχει και εδω ενα προβλημα μπορω να πω οτι συμβαλει και ο καιρος σε αυτο καθως για τα δεδομενα της Κυπρου ειναι κακιστος και ακομα δεν εχει ανοιξει καθολου η τουριστικη περιοδος. Γενικα εφυγα απο 3 μαγαζια ως τωρα καθως ακομα δεν εχουν την πρεπουσα δουλεια και δεν χρειαζονται ολες τις μερες. Μισθοι επισης ειναι κατω το μετριου (τουλαχιστον εδω στη Λαρνακα) και ενας φουλ μισθος δεν θα φτασει για την βγαλεις με αξιοπρεπεια (αφου παιζει να παιρνεις απο 600 ως 800 ευρω για αρχη). Δεν βλεπω την ωρα να περασει ο καιρος και σιγα σιγα να παω προς Λευκωσια ή Λεμεσο μερια.

 

Η συμβουλη του να πουλησεις καλυτερα το αμαξι σου στην Ελλαδα και να αγορασεις ενα απο εδω ειναι περα για περα η καλυτερη γιατι θα γλυτωσεις απιστευτο τρεξιμο και ταλαιπωρια μαζι με καμποσα γαμησιατικα εξοδα. Βρισκεις παρα πολυ καλες προτασεις σε αυτοκινητα χρονολογιας 1994 - 2000 στην κλιμακα 700 - 2000 ευρω. Τελη κυκλοφοριας για αυτοκινητο 2000cc στην Κυπρο ειναι χαμηλοτερα απο ενα 1400cc στην Ελλαδα (210 ευρω ειναι περιπου) καθως και οι ασφαλειες που ειναι χρονιεες αλλα πληρωνεις περισσοτερα για αρχη σαν "ξενος" και μειωνεται καθε χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια,πως παει η ζωη στην Κυπρο??

Εγω μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω φύγει από Κύπρο..Ύστερα από 7 μήνες εδώ,κατάλαβα ότι περισσότερο με συμφέρει να είμαι σπίτι μου παρά να δουλεύω για 850 ευρώ και να μη μου περισσεύουν χρήματα ούτε για δείγμα..

Η κατάσταση εδώ πλησιάζει την Ελλάδα..Εν τω μεταξύ όλες τις δουλειές τις έχουν πάρει ξένοι γιατί οι εργοδότες προτιμούν αυτούς για ευνόητους λόγους..Είναι πολύ λίγοι οι κλαδοι που πληρώνουν αξιοπρεπώς αλλά όπως και να χει υπάρχει και εδώ ανεργεία..

Οπότε πριν έρθετε Κύπρο εσείς που το σκέφτεστε λάβετε υπ'όψην ότι τα πράγματα εδώ δεν είναι ρόδινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι τα πράγματα.

 

Η ανεργία είναι στο 10% (από κάτω του 6% πρίν το 2008), ο κατασκευαστικός κλάδος έχει κυριολεκτικά παγώσει/πατώσει και τα πράγματα δεν είναι πλέον καθόλου ρόδινα, με τους εργοδότες να ακολουθουν τα ελληνικά παραδείγματα για "μείωση εργατικού κόστους".

 

Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά πλέον για τις διάφορες ελεύθερες θέσεις εργασίας γίνεται κυριολεκτικά σφαγή.

 

Όσοι πρόλαβαν να έρθουν και να βρούν κάτι καλό, πρόλαβαν.

 

Για τον υπόλοιπο κόσμο, καλό κουράγιο. Οι εποχές των παχιών αγελάδων, προ του 2008 έφυγαν ανεπιστρεπτή.

 

Φυσικά θα πρέπει να τονίσω ότι το κύμα του κόσμου από Ελλάδα που κατέβηκε Κύπρο, δημιούργησε αλλιώσεις στο "παζάρι" εργασίας, διότι δέχονται να δουλεύουν με πολύ κατώτερο μισθό από τον κανονικό μέχρι τώρα.

 

Οι εργοδότες εκμεταλεύονται την ανάγκη του κόσμου και δημιουργούν σιγά σιγά νέα μισθολογικά δεδομένα...

 

Εγώ όταν είχα έρθει Κύπρο το 2004, ώς Ηλεκτρονικός Μηχανικός ξεκίνησα με 1700 το μήνα. Τώρα βρίσκεις Ελλαδίτη πτυχιούχο με μάστερ για 1000....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...