Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχουμε αποφασίσει με την οικογένειά μου να μετακομίσουμε μόνιμα στην Κύπρο και έχω στείλει το βιογραφικό μου με συνοδευτικές επιστολές σε πολλούς οργανισμούς οι οποίοι έχουν αγγελίες στο internet, η απλά σε κολέγια στα οποία προτείνω επαγγελματική συνεργασία. Αν και ζητάω αποδεικτικό παραλαβής όταν στέλνω τα email δεν έχω λάβει ποτέ καμία απάντηση εκτός από ένα και μοναδικό αποδεικτικό ανάγνωσης. Δηλαδή, δεν μου έχουν απαντήσει ποτέ, ακόμα κι αυτοί οι οποίοι αναφέρουν ότι συνέντευξη μπορεί να γίνει και μέσω Skype αρχικά. Κάνω κάτι λάθος;

 

Σχετικά με σπουδές, είμαι από τα άτομα που έχουν σπουδάσει πολλά χρόνια, με σπουδές εξ' ολοκλήρου στη Μ.Βρετανία και έχω και διδακτορικό. Ο κλάδος μου είναι οι ξένες γλώσσες και θα με ενδιέφερε ακόμα και η δημιουργία φροντιστηρίου εκεί. Αλλά δεν απαντά κανείς. Γράφω ξεκάθαρα ότι δεν είναι καθόλου πρόβλημα για μενα να πάω εκεί για όσες συνεντεύξεις θέλουν, αλλά είναι σαν να μην ανοίγουν καν τα εmail μου. Η ηλικία μου δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα, καθώς δεν είμαι μεγάλος.

 

Δε μου φαίνεται περίεργο. Δε ξέρω για Κύπρο αλλά από τη μικρή μου εμπειρία στην Ελλάδα σε εταιρεία που βγάζει αγγελία για μια θέση θα πάρει 300-400 βιογραφικά αλλά πολύ λίγα θα ανοιχθούν καθώς

 

1. Δεν υπάρχει άνθρωπος να κάνει αυτή τη δουλειά για όσο χρόνο απαιτεί

2. Τα περισσότερα είναι άκυρα βιογραφικά οπότε γνωρίζονταςς το από πριν αυτό δεν πολυασχολούνται

 

Ο καλύτερος τρόπος να διαβάσει κάποιος το βιογραφικό σου είναι να πάει συστημένο από υεργαζόμενο μέσα στην εταριεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Άρα από Ελλάδα, εξαιρετικά δύσκολο να κανονιστεί τίποτα. Κρίμα. Μου φαίνεται πολύ διακινδυνευμένο να πληρώσω αεροπορικά και να πάω Κύπρο έτσι στο ξεκάρφωτο για 4-5 μέρες για να δώσω βιογραφικά, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να μείνω. Εγώ πάντως, στη δική μου επιχείρηση, τα άνοιγα όλα και έκανα συνέντευξη σε όλους όσους πληρούσαν τις προϋποθέσεις, και για δικό μου όφελος (με στόχο να μη μου ξεφύγει κάποιος καλός) αλλά και για να είμαι δίκαιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το email δεν ειναι απο τις καλυτερες επιλογες επικοινωνιας στην Κυπρο, ακομα και για επαγγελματικους λογους. Εκτος αν μιλαμε για πολυεθνικες, ή αλυσιδες οπου αναποφευκτα διδεται βαση στο email.

 

Την πρωτη επικοινωνια καλυτερα να την επιχειρεις δια τηλεφωνου. Γενικα και οχι μονο για Κυπρο, οπου μπορειτε αποφυγετε το email γιατι δεν προσφερει ιδιαιτερη αμεσοτητα στην επικοινωνια και συγκεντρωνει αρκετες πιθανοτητες να αγνοηθει για διαφορους λογους. Ξερω οτι βολευει τον αποστολεα, αυτο δε σημαινει οτι τον εξυπηρετει κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το email δεν ειναι απο τις καλυτερες επιλογες επικοινωνιας στην Κυπρο, ακομα και για επαγγελματικους λογους. Εκτος αν μιλαμε για πολυεθνικες, ή αλυσιδες οπου αναποφευκτα διδεται βαση στο email.

 

Την πρωτη επικοινωνια καλυτερα να την επιχειρεις δια τηλεφωνου. Γενικα και οχι μονο για Κυπρο, οπου μπορειτε αποφυγετε το email γιατι δεν προσφερει ιδιαιτερη αμεσοτητα στην επικοινωνια και συγκεντρωνει αρκετες πιθανοτητες να αγνοηθει για διαφορους λογους. Ξερω οτι βολευει τον αποστολεα, αυτο δε σημαινει οτι τον εξυπηρετει κιολας...

 

Να σου πω την αλήθεια, απάντησα με τον τρόπο που ζήτησαν. Πέραν αυτού, θεωρείς χαμένη υπόθεση να πάρω και τηλέφωνο; Σε ιδιωτικά πανεπιστήμια και κολέγια έστειλα κυρίως αιτήσεις και βιογραφικά. Έστειλα και σε μερικά που δεν είχαν αγγελία, απλά για να καταχωρηθεί το βιογραφικό μου.

 

Επίσης να πω ότι μόλις έλαβα απάντηση από ένα από αυτά (που ήταν ακριβώς αυτό που ψάχνω). Μου έστειλαν και ένα pdf το οποίο αναφέρει τα χαρακτηριστικά της δουλειάς, την περίοδο σύμβασης και ένα απόλυτα τραγικό μισθό για τα δεδομένα της κλάδου, ακόμα και στην Ελλάδα έτσι όπως είναι σήμερα, ζητώντας πρώτη επαφή μέσω Skype και μετά προσωπική συνέντευξη στην Κύπρο. Είναι πολύ λίγα όμως τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια, απάντησα με τον τρόπο που ζήτησαν. Πέραν αυτού, θεωρείς χαμένη υπόθεση να πάρω και τηλέφωνο; Σε ιδιωτικά πανεπιστήμια και κολέγια έστειλα κυρίως αιτήσεις και βιογραφικά. Έστειλα και σε μερικά που δεν είχαν αγγελία, απλά για να καταχωρηθεί το βιογραφικό μου.

Σε οποια αγγελια δινεται τηλεφωνο και email η fax, η πρωτη κινηση καλα θα ειναι να ειναι το τηλεφωνο. Με την ενοια να βολιδοσκοπησεις την κατασταση λιγο πιο αμεσα. Πχ αν ακομα ψαχνουν για την εν λογω θεση κλπ. Το πιθανοτερο ειναι να σε παραπεμψουν να στειλεις βιογραφικο με mail αλλα ακομα κι ετσι ειναι καλυτερα γιατι πιθανως θα εχουν συγκρατησει ηδη το ονομα σου.

 

Περαν των παραπανω πυο ειναι γενικα, στην Κυπρο ειδικα, σε μικροεπιχειρησεις εχω παρατηρησει οτι δε δινουν σχεδον καθολου βαση στο ιντερνετ/μαιλ. Σκεψου οτι υπαρχει ενα σωρο επιχειρησεων, ακομα και επιχειρησεων που εμπορευονται ειδη πληροφορικης που δεν εχουν ΚΑΝ ιστοτοπο.

 

Επίσης να πω ότι μόλις έλαβα απάντηση από ένα από αυτά (που ήταν ακριβώς αυτό που ψάχνω). Μου έστειλαν και ένα pdf το οποίο αναφέρει τα χαρακτηριστικά της δουλειάς, την περίοδο σύμβασης και ένα απόλυτα τραγικό μισθό για τα δεδομένα της κλάδου, ακόμα και στην Ελλάδα έτσι όπως είναι σήμερα, ζητώντας πρώτη επαφή μέσω Skype και μετά προσωπική συνέντευξη στην Κύπρο. Είναι πολύ λίγα όμως τα χρήματα.

Γενικα, συνηθιζεται να ξεκινας με ενα Α μισθο και συντομα να παιρνεις αυξηση, η οποια μερικες φορες μπορει να ειναι και γεναια (αν και οι καλες εποχες μαλλον περασαν ανεπιστρεπτι κι εδω, καθως η ανεργια συνεχως αυξανεται, το εμποριο συρρικνωνενται, ο κοσμος σφιγγεται και παει λεγοντας).

 

Το θεμα ειναι κατα ποσο μπορεις να βρεις εργασια στον κλαδο σου στην Ελλαδα. Αν ειναι εξαιρετικα δυσκολο, ισως να αξιζει να ξεκινησεις εστω και με μισθο που θεωρεις τραγικο, αρκει βεβαια να ειναι ικανος να σε συντηρησει και φυσικα να κανει αποσβεση σε ευλογο χρονικο διαστημα των εξοδων σου. Η οποια δεν ειναι απαραιτητο να ειναι οικονομικη. Η προυπηρεσια κατ'εμε ιδιαιτερα σε νεοεισερχομενους στην αγορα εργασιας ειναι πιο σημαντικη απο τις οικονομικες απολαβες και συνιστα σημαντικο παραγοντα στην αποσβεση των πρωτων εξοδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποια αγγελια δινεται τηλεφωνο και email η fax, η πρωτη κινηση καλα θα ειναι να ειναι το τηλεφωνο. Με την ενοια να βολιδοσκοπησεις την κατασταση λιγο πιο αμεσα. Πχ αν ακομα ψαχνουν για την εν λογω θεση κλπ. Το πιθανοτερο ειναι να σε παραπεμψουν να στειλεις βιογραφικο με mail αλλα ακομα κι ετσι ειναι καλυτερα γιατι πιθανως θα εχουν συγκρατησει ηδη το ονομα σου.

 

Περαν των παραπανω πυο ειναι γενικα, στην Κυπρο ειδικα, σε μικροεπιχειρησεις εχω παρατηρησει οτι δε δινουν σχεδον καθολου βαση στο ιντερνετ/μαιλ. Σκεψου οτι υπαρχει ενα σωρο επιχειρησεων, ακομα και επιχειρησεων που εμπορευονται ειδη πληροφορικης που δεν εχουν ΚΑΝ ιστοτοπο.

 

 

Γενικα, συνηθιζεται να ξεκινας με ενα Α μισθο και συντομα να παιρνεις αυξηση, η οποια μερικες φορες μπορει να ειναι και γεναια (αν και οι καλες εποχες μαλλον περασαν ανεπιστρεπτι κι εδω, καθως η ανεργια συνεχως αυξανεται, το εμποριο συρρικνωνενται, ο κοσμος σφιγγεται και παει λεγοντας).

 

Το θεμα ειναι κατα ποσο μπορεις να βρεις εργασια στον κλαδο σου στην Ελλαδα. Αν ειναι εξαιρετικα δυσκολο, ισως να αξιζει να ξεκινησεις εστω και με μισθο που θεωρεις τραγικο, αρκει βεβαια να ειναι ικανος να σε συντηρησει και φυσικα να κανει αποσβεση σε ευλογο χρονικο διαστημα των εξοδων σου. Η οποια δεν ειναι απαραιτητο να ειναι οικονομικη. Η προυπηρεσια κατ'εμε ιδιαιτερα σε νεοεισερχομενους στην αγορα εργασιας ειναι πιο σημαντικη απο τις οικονομικες απολαβες και συνιστα σημαντικο παραγοντα στην αποσβεση των πρωτων εξοδων.

 

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις, αλλά στη δική μου περίπτωση (ακαδημαϊκή/εκπαιδευτική καριέρα) δεν νομίζω ότι θεωρούμαι νεοεισερχόμενος στην αγορά εργασίας, αν σκεφτείς ότι στον κλάδο μου θεωρείται και είναι θεμιτό να "μαζεύουμε" προϋπηρεσία από διάφορες χώρες, όπως και στη δική μου περίπτωση. Έχω δουλέψει ως καθηγητής σε τρεις χώρες, έχω δημοσιεύσεις στον τομέα μου, έχω συστατικές από εργοδότες που με προτείνουν ανεπιφύλακτα, κατά συνέπεια δεν θεωρούμαι νέος στη δουλειά. Δεν ξεκινάω σήμερα, ή τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

 

Το να δίνεις μισθό περίπου 800 ευρώ σε τέτοια δουλειά, είναι σαν να λες στον άλλο ότι δεν θέλεις να δουλέψει για σενα, αν σκεφτείς ότι οι μισθοί στην Αγγλία (που γνωρίζω καλά) είναι τριπλάσιοι, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, αλλά και στην Ελλάδα σε ιδιωτικά΄κολέγια. Από εκεί, βέβαια, έφυγα για οικογενειακούς λόγους και για το γεγονός ότι ένιωθα σχεδόν πάντα μετανάστης, καθώς έχω αντικείμενο που παραδοσιακά δεν συνάδει σε αλλοδαπό να διδάσκει στη Μ.Βρετανία. Ακόμα και σε φροντιστήρια στην Ελλάδα που δούλεψα ως απλός καθηγητής Αγγλικών, ο μισθός ήταν εξαιρετικά ικανοποιητικός αλλά τώρα πλέον δεν βρίσκω εύκολα δουλειά, καθώς προτιμούν καθηγητές με επάρκεια και 7.10 ευρώ την ώρα και ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι.

 

Δεν γίνεται να ζήσω στην Κύπρο, πιστεύω, με 800 ευρώ κάνοντας μια δουλειά που δεν θα μου επιτρέπει να κάνω και κάτι άλλο. Με τη μόνη διαφορά ότι στην Κύπρο (που έχω ζήσει), δεν αισθάνομαι μετανάστης και είναι η μόνη χώρα στην οποία θέλω να πάω να ζήσω. Όστόσο οι ανάγκες μου δεν καλύπτονται από 800 ευρώ, καθώς έχω σημαντικά περισσότερες υποχρεώσεις, χωρίς να υπολογίζω καν το φαγητό και τις εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών μου. Δάνεια, κλπ. Αλλά από το να φύγω και να μην έχω να φάω, προτιμώ να το παλέψω όσο μπορώ εδώ, έχοντας το λάδι μου, το κρέας από το χωριό κλπ.

 

Για την Αγγλία, ήταν απόφαση ζωής για μας να επιλέξουμε να επιστρέψουμε γιατί δεν περνάγαμε καθόλου καλά και δεν τη σκέφτομαι καν ως επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα και εγω στο κλαμπ "εισαι λιγο στο περιθωριο γιατι πρεπει να βαλω τον ξαδερφο/η μου στη δουλεια" που ειναι πραγματικα σε αλλο επιπεδο εδω στην Κυπρο σε σχεση με την Ελλαδα. Ξεκινησα να δουλευω σε ενα μαγαζι οπου η αρχικη συμφωνια θα ηταν 5 ευρω την ωρα τις ημερες που εχει δουλεια και 4 ευρω την ωρα τις ημερες που ειναι ψωφια, 3-4 φορες την εβδομαδα. Την πρωτη εβδομαδα ηταν ακριβως οπως τα συμφωνησαμε, τωρα φτανουμε στο τελος της δευτερης εβδομαδας και δεν με εχουν παρει καν τηλεφωνο, δεν εκανα ουτε ενα μεροκαματο.

 

Η ολη διαδικασια θα πηγαινε ετσι μεχρι να ξεκινησει η τουριστικη περιοδος και ετσι ωστε να ειμαστε παρον πολλες περισσοτερες ωρες την εβδομαδα. Ελα ομως που αυτος εφερε καποιον απο το σοι του στο μαγαζι και τον εχει εκει πολλες περισσοτερες ωρες και μερες... Δυστυχως ομως ετσι δεν βγαζω ουτε τα παγεια εξοδα μου και ηδη βρισκομαι σε δυσμενη θεση. Δευτερα θα πρεπει να παρω τους δρομους σιγα σιγα παλι μεχρι να βρω κατι σε ακτινα εντως (το πολυ) 5 χιλιομετρων γιατι αυτοκινητο ακομα δεν παιζει και τα εχω δει απο πρωτο χερι οτι χωρις αυτοκινητο κυριολεκτικα εισαι ο κανενας και γενικα ειναι πολυ δυσκολο (εως αδυνατο) να εκμεταλευτεις καποια ευκαιρια αν πετυχει.

 

Δυστυχως ολοι οσοι μπορουν να με βοηθησουν εργασιακα βρισκονται στην Λευκωσια αλλα μεχρι του χρονου που θα παω και εγω προς τα εκει ειμαι ηδη στα ζορικα. Και αυτη η Λαρνακα ρε παιδακι μου, χωριο κανονικο λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχες διευκρινησει/δεν προσεξα πως δεν εισαι νεοεισερχομενος. Τοτε τα 800 ευρω ειναι λιγα. Αλλα και παλι ως πρωτο μισθο μην περιμενεις κατι το εντυπωσιακο απαραιτητα. Στην Κυπρο παιζει πολυ το θεμα πρωτοι μηνες-->δοκιμαστικη περιοδος, επομενοι μηνες--->αυξηση μισθου. Αλλα αν ξεκινας με 800 ευρω οτι αυξηση και να σου κανουν, παλι σε χαμηλα επιπεδα θα κινεισαι για αυτο που θες εσυ.

 

Απο εκει και περα, χωρις να ξερω τι παιζει στον κλαδο σου, νομιζω οτι θελει παραπανω ψαξιμο. Προφανως 800 ευρω για ατομο με τετοια εμπειρια, με συστατικες επιστολες, με πτυχια, δημοσιευσεις κλπ ειναι αστειο.

 

Το ατυχες στην περιπτωση σου ειναι οτι

Α. αυτην την περιοδο ισως η ζητηση ισως να ειναι μικροτερη εως μηδαμινη (υποθετω τελος και αρχη σεζον να αυξανεται η ζητηση) και

Β. δεν το πολυψαχνουν με το ιντερνετ στην Κυπρο οι επιχειρησεις. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν κενες θεσεις τις οποιες πιο πιθανο ειναι να βρεις σε κανενα τοπικο γραφειο εργασιας η σε ταμπελα "Ζητειται" εξω απτην επιχειρηση, παρα στο ιντερνετ.

 

Απτη μια, οπως ειναι τωρα τα πραγματα εδω, ουτε εγω θα σου προτεινα να παρεις μια βαλιτσα και να ερθεις στο ξεκαρφωτο να αρχισεις το ψαξιμο. Ισως συμφερει να επιμεινεις ψαχνοντας μεσω ιντερνετ/τηλεφωνηματων και αν δεν δεις φως, να αποφασισεις να κανεις κινηση προς τα εδω την περιοδο που πιστευεις οτι ανοιγουν θεσεις στον κλαδο σου.

 

Συμβουλεψου μεταξυ αλλων και το σαιτ του Γραφειου Εργασιας, αν και οποτε το ανανεωνουν με νεες θεσεις. http://www.pescps.dl.mlsi.gov.cy/CPSWeb/candidate/f006w.jsp

 

πχ

http://www.pescps.dl.mlsi.gov.cy/CPSWeb/candidate/f006w1.jsp?PK=2572856

 

Μπηκα και εγω στο κλαμπ "εισαι λιγο στο περιθωριο γιατι πρεπει να βαλω τον ξαδερφο/η μου στη δουλεια" που ειναι πραγματικα σε αλλο επιπεδο εδω στην Κυπρο σε σχεση με την Ελλαδα. Ξεκινησα να δουλευω σε ενα μαγαζι οπου η αρχικη συμφωνια θα ηταν 5 ευρω την ωρα τις ημερες που εχει δουλεια και 4 ευρω την ωρα τις ημερες που ειναι ψωφια, 3-4 φορες την εβδομαδα. Την πρωτη εβδομαδα ηταν ακριβως οπως τα συμφωνησαμε, τωρα φτανουμε στο τελος της δευτερης εβδομαδας και δεν με εχουν παρει καν τηλεφωνο, δεν εκανα ουτε ενα μεροκαματο.

 

Η ολη διαδικασια θα πηγαινε ετσι μεχρι να ξεκινησει η τουριστικη περιοδος και ετσι ωστε να ειμαστε παρον πολλες περισσοτερες ωρες την εβδομαδα. Ελα ομως που αυτος εφερε καποιον απο το σοι του στο μαγαζι και τον εχει εκει πολλες περισσοτερες ωρες και μερες... Δυστυχως ομως ετσι δεν βγαζω ουτε τα παγεια εξοδα μου και ηδη βρισκομαι σε δυσμενη θεση. Δευτερα θα πρεπει να παρω τους δρομους σιγα σιγα παλι μεχρι να βρω κατι σε ακτινα εντως (το πολυ) 5 χιλιομετρων γιατι αυτοκινητο ακομα δεν παιζει και τα εχω δει απο πρωτο χερι οτι χωρις αυτοκινητο κυριολεκτικα εισαι ο κανενας και γενικα ειναι πολυ δυσκολο (εως αδυνατο) να εκμεταλευτεις καποια ευκαιρια αν πετυχει.

 

Δυστυχως ολοι οσοι μπορουν να με βοηθησουν εργασιακα βρισκονται στην Λευκωσια αλλα μεχρι του χρονου που θα παω και εγω προς τα εκει ειμαι ηδη στα ζορικα. Και αυτη η Λαρνακα ρε παιδακι μου, χωριο κανονικο λεμε...

α. Γιατι διαλεξες Λαρνακα ρε συ?

β. Χωρις αμαξι εισαι σαν αναπηρος στην Κυπρο, ανευ υπερβολης. Πρεπει με καποιο τροπο να κανονισεις τις μετακινησεις σου ειδικα αυτην την περιοδο που πρεπει να πηγαινεις απο τοπο σε τοπο επειδη ψαχνεις.

γ. Μην απογοητευεσαι. Η απελπισια ειναι κακος συμβουλος σε αυτες τις περιπτωσεις και παρα το γεγονος οτι η κατασταση εχει ζορισει αρκετα, αυτην την περιοδο ανοιγουν θεσεις εργασιας σε ξενοδοχειακου τυπου δουλειες. Για το λογο αυτο επεμεινε εκει στη Λαρνακα προς Φοινικουδες μερια αν σε παιρνει απο θεμα μετακινησεων. Πρεπει ομως να κινηθεις αμεσα, διοτι μεχρι τελος του μηνα τα περισσοτερα ξενοδοχεια ανοιγουν και ξεκινουν σεζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Γιατι διαλεξες Λαρνακα ρε συ?

β. Χωρις αμαξι εισαι σαν αναπηρος στην Κυπρο, ανευ υπερβολης. Πρεπει με καποιο τροπο να κανονισεις τις μετακινησεις σου ειδικα αυτην την περιοδο που πρεπει να πηγαινεις απο τοπο σε τοπο επειδη ψαχνεις.

γ. Μην απογοητευεσαι. Η απελπισια ειναι κακος συμβουλος σε αυτες τις περιπτωσεις και παρα το γεγονος οτι η κατασταση εχει ζορισει αρκετα, αυτην την περιοδο ανοιγουν θεσεις εργασιας σε ξενοδοχειακου τυπου δουλειες. Για το λογο αυτο επεμεινε εκει στη Λαρνακα προς Φοινικουδες μερια αν σε παιρνει απο θεμα μετακινησεων. Πρεπει ομως να κινηθεις αμεσα, διοτι μεχρι τελος του μηνα τα περισσοτερα ξενοδοχεια ανοιγουν και ξεκινουν σεζον.

 

α. Γιατι εδω ειχα ενα φιλαρακι το οποιο με φιλοξενουσε και το οποιο ειχε τα πραγματα μου που κατεβασα μαζι με το αυτοκινητο του που του το εφερα στην Κυπρο. Ξεκινησα να ψαχνω δουλεια και σπιτι αμεσως ποδαρατος. Δεν μπορω να βασιστω πολυ στον ιδιο καθοτι οικογενειαρχης με 2 παιδια και τουλαχιστον 9-10 ωρες την ημερα δουλεια. Αναγκαστικη αρχη.

 

β. Το καταλαβα καλα. Αγορασα ενα ποδηλατο το οποιο με εξυπηρετει αφανταστα οταν δεν εχει σκατοκαιρο και ο σκατοκαιρος μας το γαμησε φετος απο οτι μου ειπαν. Επισης καθολου καλο το οτι κοντεψαν να με σκοτωσουν μεχρι στιγμης 3-4 φορες (ρε με κορναρουν ρε εμενα το ποδηλατο). Δεν προσεχουν καθολου λεμε. Παιζω κυριολεκτικα με τον χαρο οταν βγαινω εξω με το ποδηλατο.

 

γ. Και το μαγαζι που βρηκα για αρχη στις φοινικουδες ειναι. Δεν ξερω τι θα γινει ως το τελος του μηνα. Δεν εχω ιδεα του τι συμβαινει τουριστικη περιοδο εδω στην Κυπρο. Το Μακενζυ ειναι αρκετα μακρια για ποδηλατο και αδυνατο με τα ποδια (αν εχει σκατοκαιρο). Δεν απογοητευομαι φιλος βασικα μιας και εχω λιγο "ψωμι" ακομα που μου μενει.

 

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το αν δικαιουμαι καποιο επιδομα ανεργειας γιατι διαβασα οτι μπορει και να δικαιουσαι αν εχεις ενσημα και ασφαλεια απο την προηγουμενη χωρα της ΕΕ που ησουν (οπως και εχω οπως και εχω και απολυτηριο στρατου μαζι μου). Δεν γνωριζω λεπτομερειες ομως και Online δεν βρισκω τιποτε που να με βοηθησει πανω στο θεμα. Για να παω στο γραφειο ανεργειας στο Αρραδιπου ειναι αρκετα μακρια (περιπου 7-9 χιλιομετρα απο εδω που μενω) αλλα θα πρεπει να το κανω καποια στιγμη εστω και με ταξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχες διευκρινησει/δεν προσεξα πως δεν εισαι νεοεισερχομενος. Τοτε τα 800 ευρω ειναι λιγα. Αλλα και παλι ως πρωτο μισθο μην περιμενεις κατι το εντυπωσιακο απαραιτητα. Στην Κυπρο παιζει πολυ το θεμα πρωτοι μηνες-->δοκιμαστικη περιοδος, επομενοι μηνες--->αυξηση μισθου. Αλλα αν ξεκινας με 800 ευρω οτι αυξηση και να σου κανουν, παλι σε χαμηλα επιπεδα θα κινεισαι για αυτο που θες εσυ.

 

Απο εκει και περα, χωρις να ξερω τι παιζει στον κλαδο σου, νομιζω οτι θελει παραπανω ψαξιμο. Προφανως 800 ευρω για ατομο με τετοια εμπειρια, με συστατικες επιστολες, με πτυχια, δημοσιευσεις κλπ ειναι αστειο.

 

Το ατυχες στην περιπτωση σου ειναι οτι

Α. αυτην την περιοδο ισως η ζητηση ισως να ειναι μικροτερη εως μηδαμινη (υποθετω τελος και αρχη σεζον να αυξανεται η ζητηση) και

Β. δεν το πολυψαχνουν με το ιντερνετ στην Κυπρο οι επιχειρησεις. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν κενες θεσεις τις οποιες πιο πιθανο ειναι να βρεις σε κανενα τοπικο γραφειο εργασιας η σε ταμπελα "Ζητειται" εξω απτην επιχειρηση, παρα στο ιντερνετ.

 

Απτη μια, οπως ειναι τωρα τα πραγματα εδω, ουτε εγω θα σου προτεινα να παρεις μια βαλιτσα και να ερθεις στο ξεκαρφωτο να αρχισεις το ψαξιμο. Ισως συμφερει να επιμεινεις ψαχνοντας μεσω ιντερνετ/τηλεφωνηματων και αν δεν δεις φως, να αποφασισεις να κανεις κινηση προς τα εδω την περιοδο που πιστευεις οτι ανοιγουν θεσεις στον κλαδο σου.

 

Συμβουλεψου μεταξυ αλλων και το σαιτ του Γραφειου Εργασιας, αν και οποτε το ανανεωνουν με νεες θεσεις. http://www.pescps.dl.mlsi.gov.cy/CPSWeb/candidate/f006w.jsp

 

πχ

http://www.pescps.dl.mlsi.gov.cy/CPSWeb/candidate/f006w1.jsp?PK=2572856

 

 

 

 

Thanks και πάλι.

 

Για το δοκιμαστικό μισθό, αυτοί που μου απάντησαν αναφέρονται στα 800 και κάτι fixed για ένα χρόνο, αλλά και σύμβαση για ένα χρόνο, χωρίς δυνατότητα ανανέωσης. Άρα δεν παίζει να είναι απλά δοκιμαστικός. Αυτό που λες για το internet και τη χρήση του από εταιρείες, το είχα διαπιστώσει κι εγώ όταν έμενα στην Κύπρο πριν από κάποια χρόνια. Όμως, έστειλα και σε εταιρείες που έχουν βάλει τώρα αγγελία και ζητούν βιογραφικά μέσω email ή fax.

 

Για την περίοδο που ψάχνομαι έχεις ένα δίκιο. Όμως κι εδώ, οι δουλειές κλείνονται το Μάιο και τον Αύγουστο. Αν έχω βρει κάτι εδώ (που τώρα δεν έχω) τότε, δεν θα μπορώ να φύγω και να πάω για συνέντευξη γιατί θα πρέπει να είμαι στη θέση μου στην Ελλάδα αν έχω βρει δουλειά. Και η αλήθεια είναι ότι τώρα θέλω δουλειά, και όχι σε αρκετούς μήνες, με την έννοια ότι υπάρχει πρόβλημα βιοπορισμού πλέον, με όλα τα έξοδα να τρέχουν. Στην Κύπρο ξέρω ότι κάθε δίμηνο αρχίζουν courses στα οποία συμμετέχουν φοιτητές από όλο τον κόσμο αποκλειστικά για Αγγλικά (τουρισμός, ορολογία Λογιστικής, κλπ). Σε τέτοια κολέγια έχω στείλει βιογραφικό.

 

Απλά καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν θα μπορέσω ποτέ να κατέβω στην Κύπρο, κι ότι αν δεν είμαι εκεί, είναι τρομερά δύσκολο στον κλάδο μου να βρω δουλειά με αξιοπρεπή μισθό. Θα επιχειρήσω να κατέβω για 3 μέρες το Πάσχα για να χτυπήσω κάποιες πόρτες, ρισκάροντας. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Το άλλο που σκέφτηκα και δεν ξέρω τι παίζει, είναι μήπως έκανα κάποια κουμάντα και έμπαινα συνέταιρος με κάποιον Κύπριο σε κάποιο υπάρχον μικρό φροντιστήριο ξένων γλωσσών στη Λευκωσία παίρνοντας κάποιο δάνειο. Αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τα φροντιστήρια εκεί, δηλαδή πόσα υπάρχουν και τι κέρδος έχουν κατά μέσο όρο. Αλλά μετά θα έχω παίξει το τελευταίο μου χαρτί ρισκάροντας τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απλά για ενημέρωση των φίλων του insomnia περί Κύπρου, θα σας πω χαρακτηριστικά ότι στη δική μου περίπτωση τις τελευταίες τρεις ημέρες μου έρχεται μήνυμα (από αναφορά παράδοσης/ανάγνωσης) ότι τα mail που έστειλα στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς φορείς απλά διαγράφτηκαν χωρίς να ανοιχτούν καν. Λέτε οι διευθύνσεις gmail να πηγαίνουν με ένδειξη spam στο outlook τους; Ο τίτλος στα mail μου ήταν "ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ". Αισθάνομαι σαν να είμαι από τη Νιγηρία. :-( και τους γράφω για την κληρονομιά των 50.000.000 USD.

 

Θεωρώ ότι για λόγους επαγγελματισμού και ευγένειας, θα έπρεπε τουλάχιστον να τα ανοίξουν, για να μην πω να απαντήσουν ότι δεν ενδιαφέρονται. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την φορολογική δήλωση εδώ στην Ελλάδα κάποιου που δουλεύει Κύπρο τί παίζει? Πρέπει να αλλάξει σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή να την αφήσει έτσι μηδενική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την φορολογική δήλωση εδώ στην Ελλάδα κάποιου που δουλεύει Κύπρο τί παίζει? Πρέπει να αλλάξει σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή να την αφήσει έτσι μηδενική?

 

εγώ κάνω 0 φέτος, ανκαι είναι ο 1ος χρόνος στον Καναδά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απλά για ενημέρωση των φίλων του insomnia περί Κύπρου, θα σας πω χαρακτηριστικά ότι στη δική μου περίπτωση τις τελευταίες τρεις ημέρες μου έρχεται μήνυμα (από αναφορά παράδοσης/ανάγνωσης) ότι τα mail που έστειλα στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς φορείς απλά διαγράφτηκαν χωρίς να ανοιχτούν καν. Λέτε οι διευθύνσεις gmail να πηγαίνουν με ένδειξη spam στο outlook τους; Ο τίτλος στα mail μου ήταν "ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ". Αισθάνομαι σαν να είμαι από τη Νιγηρία. :-( και τους γράφω για την κληρονομιά των 50.000.000 USD.

 

Θεωρώ ότι για λόγους επαγγελματισμού και ευγένειας, θα έπρεπε τουλάχιστον να τα ανοίξουν, για να μην πω να απαντήσουν ότι δεν ενδιαφέρονται. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω πάντα.

 

Χωρίς παρεξήγηση άν στην δουλεία σου έγραφες 30-40 email την ημέρα (On top of your actual work) και παίρνεις και 5-10 cv απλά φέυγουν άκλαφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...