Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έχει αλλάξει δηλαδή ?

 

Δεν ξερω τι ισχυει πριν αλλα επειδη πηγα στην "ΔΕΗ" και στην "ΕΥΔΑΠ" καθως και σε εταιριες τηλεφωνιας και ιντερνετ μου λεγανε ετσι και ετσι. Ευτυχως ειμαστε πολιτες ΕΕ γιατι αν δεν ημασταν θα τρωγαμε τα @@ μας. Συγκεκριμενα στη "ΔΕΗ" μου ζητησαν 100 ευρω εγγυηση σαν πολιτης ΕΕ ενω για τους "αλλους" ζητανε καμια 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε σερβιτορος βρηκα, απο αυτους θελουν παντου και ζητανε οπως και δηποτε πολυ καλα ελληνικα και αγγλικα. Για σερβιτορος θα βρεις σιγουρα καπου και αν κατεχεις τα παραπανω και σε δουν και καμια ευχαριστη προσωπικοτητα θα σε προτιμησουν. Για οτιδηποτε αλλο δεν κοιταξα και δεν με ενδιεφερε να κοιταξω τωρα για αρχη γιατι το να ειμαι σερβιτορος για αρχη εχει πολλα + οπως φαγητο δωρεαν, μπουρμπουαρ που σιγουρα θα βοηθησουν ειτε σαν part-time ειτε σαν full-time και φυσικα θα μαθεις την διαλεκτο και θα μαθεις να ακους και να καταλαβαινεις τι σου λενε. Δεν παω καν στο κομματι γνωριμιες που σιγουρα θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει offtopic αλλά πιστεύω θα βοηθήσει αυτούς που ψάχνονται.

 

Να ξανατονίσω ότι όσοι δεν έχουν πολύ δυνατά προσόντα για να ψαχτούν για κάτι συγκεκριμένο, οι Όλα τα σφάζουμε, όλα τα μαχαιρώνουμε Big 4 που εδρεύουν στην Κύπρο και σε όλο τον κόσμο προσλαμβάνουν όλο το χρόνο, δεν έχουν κολλήματα με προϋπηρεσίες και προηγούμενα πτυχία/εξειδίκευση κι αν περάσεις τα τεστ τους μπορούν να σου παρέσουν εκπαίδευση και καλές παροχές σαν πρώτη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λινκ αδερφε

 

Link για δουλεια θελεις? Δεν υπαρχει για κατι τετοιο για τετοια επαγγελματα, θα παρεις τους δρομους με τα ποδαρια και θα μπαινεις και θα ρωτας γιατι σε αγγελειες δεν θα βρεις τιποτα της προκοπης αν και -ισως- σκασει μυτη καμια καλη περιπτωση. Εγω τη δικη μου δουλεια τη βρηκα επειδη πηγαμε με την παρεα το βραδυ να φαμε και να τα πουμε και απλα επι ευκαιρια πηγα και ρωτησα αν θελουν ατομα και ειπαν ναι οτι ψαχνουν. Φαντασου οτι ψαχνουν και δεν εχουν ουτε αγγελια ουτε κανενα σημειωμα στην πορτα τους οτι ζητανε ατομα ουτε τιποτα.

 

Για να μην σε παρω στο λαιμο μου μιλαω για Λαρνακα. Εχω ακουσει (και δει) οτι οι πιθανοτητες να βρεις εργασια σε Λεμεσο και Λευκωσια ειναι κατα πολυ αυξημενες σε σχεση με Λαρνακα και Παφο. Μεγαλυτερες πιθανοτητες αλλα και αυξημενο κοστος ζωης ομως ετσι. Αντιστοιχο σπιτι με αυτο που ειμαι τωρα στη Λαρνακα και πληρωνω φουλ μεσα στην τιμη 350 ευρω στην Λευκωσια/ Λεμεσο θα κοστιζε σιγουρα 450+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λινκ αδερφε

LoL ρε, 1ο αποτέλεσμα στο Google και στη Wikipedia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Four_%28audit_firms%29

 

Επίσης νόμιζα ότι όσοι ασχολούνται με τα οικονομικά τις ξέρουν ούτως οι άλλως, είναι οι Google/Microsoft των οικονομοτέτοιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Έιχα κάνει μια πρόταση η οποία δεν βρήκε (ακόμα) ανταπόκριση. Οπότε για άλλη μια φορά ρωτάω: Θέλετε να κάνουμε μια συνάντηση όλα τα παιδιά που γράφουμε σε αυτό το topic και βρισκόμαστε Κύπρο?

Επεξ/σία από Giorikas82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, απλώς μπορείς να γραφτείς εδώ, και να απολαμβάνεις όλων των συναντήσεων που διοργανώνουμε κατά καιρούς και σε όλες τις πόλεις.

 

https://www.facebook.com/groups/GreeksInCyprus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχουμε αποφασίσει με την οικογένειά μου να μετακομίσουμε μόνιμα στην Κύπρο και έχω στείλει το βιογραφικό μου με συνοδευτικές επιστολές σε πολλούς οργανισμούς οι οποίοι έχουν αγγελίες στο internet, η απλά σε κολέγια στα οποία προτείνω επαγγελματική συνεργασία. Αν και ζητάω αποδεικτικό παραλαβής όταν στέλνω τα email δεν έχω λάβει ποτέ καμία απάντηση εκτός από ένα και μοναδικό αποδεικτικό ανάγνωσης. Δηλαδή, δεν μου έχουν απαντήσει ποτέ, ακόμα κι αυτοί οι οποίοι αναφέρουν ότι συνέντευξη μπορεί να γίνει και μέσω Skype αρχικά. Κάνω κάτι λάθος;

 

Σχετικά με σπουδές, είμαι από τα άτομα που έχουν σπουδάσει πολλά χρόνια, με σπουδές εξ' ολοκλήρου στη Μ.Βρετανία και έχω και διδακτορικό. Ο κλάδος μου είναι οι ξένες γλώσσες και θα με ενδιέφερε ακόμα και η δημιουργία φροντιστηρίου εκεί. Αλλά δεν απαντά κανείς. Γράφω ξεκάθαρα ότι δεν είναι καθόλου πρόβλημα για μενα να πάω εκεί για όσες συνεντεύξεις θέλουν, αλλά είναι σαν να μην ανοίγουν καν τα εmail μου. Η ηλικία μου δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα, καθώς δεν είμαι μεγάλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...