Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Από την περασμένη Παρασκευή είμαι πλέον στην Κύπρο. Τα πράγματα εδώ δείχνουν ευνοϊκά, σε σχέση με την δυστυχώς καμμένη γη που άφησα πίσω μου. Βλέποντας για 3 ώρες χθες τις ομιλίες των πολιτικών είμαι πλέον ΒΕΒΑΙΟΣ ότι έκανα την σωστή επιλογή να φύγω από την Ελλάδα. Αυτά που γράφεις φίλε Xevrakotos στο blog σου ήταν πάρα πολύ κατατοπιστικά και με βοήθησαν αρκετά για την αρχή μου εδώ. Οστώσο θα διαφωνήσω μαζί σου για το πέρι μετανάστευσης στη Γερμανία ΤΩΡΑ. Μπορεί να είναι ευνοϊκότερες οι συνθήκες εκεί αλλά πάνω απ'όλα παίζει και ο ανθρώπινος παράγοντας ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. Εξαιρώ τον εαυτό μου γιατί έχω ζήσει Γερμανία 10 χρόνια, και θυμάμαι την αρχή εκεί η οποία ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολη. Αν έφευγα τώρα για πρώτη φορά Γερμανία πιστεύω ότι θα πάθαινα το μεγαλύτερο ψυχοπλάκωμα της ζωής μου. Η μετανάστευση στην Κύπρο ήταν πιο εύκολη και η προσαρμογή μου σχεδόν άμεση λόγω της γλώσσας και των ομοιωτήτων που έχουν οι δύο χώρες μας. Εύχομαι κάποια στιγμή να κάνουμε και μια συνάντηση από κοντά όλα τα παιδιά που γράφουμε σε αυτό το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για σπιτι στην Κυπρο δες εδω http://www.insomnia.gr/topic/406112-%ce%b6%cf%89%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%cf%8d%cf%80%cf%81%ce%bf/page__view__findpost__p__4295139

 

Λεμεσος

 

http://www.spitogatos.gr/gr/search/results/residential/rent/r301/m4800m/onlyImage/order_price_asc

 

http://www.spiti24.gr/Lemessos/spiti_enoikio-Lemessos.html?criterio=prezzo&ordine=asc

 

http://www.tospitimou.gr/main/properties_results.jsp?searchType=2&sourcePage=residencies_search.jsp&mainAreaId=1207&propertyCategoryId=1&has3rdLevel=0&mainAreaName=%CA%FD%F0%F1%EF%F2&subAreaName=%CB%E5%EC%E5%F3%FC%F2%2C+%CB%E5%F5%EA%F9%F3%DF%E1&subSubAreaName=&subSubAreaIds=&propertyCategoryName=%CA%E1%F4%EF%E9%EA%DF%E1&propertySubCategoryName=&transportName=%C4%E5%ED+%E5%ED%E4%E9%E1%F6%DD%F1%E5%E9&heatingTypeName=%C4%E5%ED+%E5%ED%E4%E9%E1%F6%DD%F1%E5%E9&floorName=%C4%E5%ED+%E5%ED%E4%E9%E1%F6%DD%F1%E5%E9&parkingName=%C4%E5%ED+%E5%ED%E4%E9%E1%F6%DD%F1%E5%E9&viewTypeName=%C4%E5%ED+%E5%ED%E4%E9%E1%F6%DD%F1%E5%E9&areaL2Check1243=1243&areaL2Check1244=1244&transactionTypeId=2&propertySubCategory=6&propertySubCategory=7&propertySubCategory=8&propertySubCategory=9&propertySubCategory=10&propertySubCategory=11&propertySubCategory=12&propertySubCategory=13&propertySubCategory=14&priceFrom=&priceTo=&sizeFrom=&sizeTo=&transport=0&constructionYear=&floor=-100&rooms=0&parking=-1&heatingType=0&furnished=-1&viewType=0&postalCode=&registeredDuringLast=0

 

http://www.e-ads.com.cy/eparxies/taxonomy/term/666

 

http://www.x-e.com.cy/index.php?option=com_listbingo&Itemid=1&task=categories.select&catid=116%3Aapartments-for-rent-&lang=el

 

**Στην Κυπρο ειναι συνηθες τα σπιτια να τα ενοικιαζουν πληρως επιπλωμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα αρκετες σελιδες (αμα ελεγα ολες θα λεγα ψεμματα).

Βασικα το 1/3 του νήματος.

Κανενας Κυπριος μπήκε στο θέμα να μας πει απο την δικια του σκοπιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας Κυπριος μπήκε στο θέμα να μας πει απο την δικια του σκοπιά;

Ένας φίλος μου πάντως σηκώθηκε κι έφυγε γιατί δεν βλέπει προκοπή και μέλλον λέει, σε λίγο καιρό θα έρθουνε στα χάλια μας. Γενικα μου είπε στην Κύπρο ένα είναι το στανταράκι, ορκωτός και ACA.

 

Έχει γνωστούς σε όλες τις Big 4 οπότε συννενοηθήκαμε αν όλα τα άλλα σχέδια μας αποτύχουν θα επιστρέψουμε Κύπρο να κάνουμε προσθαφαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειμαι κυπρο και ειμαι κυπριος ,απο αποψη ζωης στη κυπρο σχετικα ειναι καλα ,αλλα το κοστος ζωης ειναι ακριβοτερο της ελλαδας,απο μεσα μαζικης μεταφορας κυπρο δεν υπαρχουν λεωφωρεια ,οποτε στο κοστος μετακομισης υπολογιστε και εξοδα αυτοκινητου με οτι περιλαμβανει αυτο.

Αναφορικα με την εργασια για 8 μηνες ημουν ανεργος με τυπικα προσοντα πτυχιο πανεπιστημιο στη φιλολογια διπλωμα λογιστικης αριστη γνωση αγγλικης και υπολογιστων και τωρα δουλευω με τον κατωτατο μισθο,τις περισοτερες θεσεις εργασιας κατεχουν ξενοι βουλγαροι,ρουμανοι,πολωνοι συριοι κλπ και θεσεις που απαιτουν εξιδικευση πρεπει να χεις γνωστο στην εργασια να σε προτεινει.

δεν λεω οτι δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας αλλα πρεπει κανεις να χει υπομονη και να ναι ευελικτος ,με τα σημερινα δεδομενα σε πατανε στο λαιμο (48 ωρες εργασιας για να χεις τον κατωτατο μισθο) .λογω πολλων ανεργων εχουν υψηλες απαιτησεις σε προσοντα αλλα καθολου συναισθηση της χρηματικης ανταμοιβης που αντιστοιχει η ικανοτητα και το ποστο που εχει καποιος.

Αυτα τα ολιγα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικέ μου,σόρρυ κι'όλλας,άλλα με αυτά που αναφέρεις με κάνεις να πιστεύω οτι έχεις διαφορετική αντίληψη για το τι εστί "καλά"...

Με αυτή τη λογική, η Ελλάδα πρέπει να παίζει μεταξύ δεύτερης και τρίτης πύλης της κολάσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικέ μου,σόρρυ κι'όλλας,άλλα με αυτά που αναφέρεις με κάνεις να πιστεύω οτι έχεις διαφορετική αντίληψη για το τι εστί "καλά"...

Με αυτή τη λογική, η Ελλάδα πρέπει να παίζει μεταξύ δεύτερης και τρίτης πύλης της κολάσεως.

αναλογιστου ενα μισθο 820 ευρω με προσοντα διολου ευκαταφρονητα για μια θεση κοστος ενοικιου γυρω στα 300 ευρω στη καλυτερη περιπτωση ,τηλεφωνο και ρευμα αλλο ενα 80αρι ,εξοδα αυτοκινητου γυρω στα 70 ευρω κοινοχρηστα γυρω στα 50 ευρω και φυσικα γευματα και μια εξοδος την βδομαδα.συμπερασμα κεφαλαιο προς αποταμιευση γυρω στα 70 ευρω το πολυ.

οποτε νομιζω ειμαι ρεαλιστης στα οσα αναφερω.Οπωσδηποτε φυσικα καλο ειναι να δει καποιος την κατασταση απο κοντα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογιστου ενα μισθο 820 ευρω με προσοντα διολου ευκαταφρονητα για μια θεση κοστος ενοικιου γυρω στα 300 ευρω στη καλυτερη περιπτωση ,τηλεφωνο και ρευμα αλλο ενα 80αρι ,εξοδα αυτοκινητου γυρω στα 70 ευρω κοινοχρηστα γυρω στα 50 ευρω και φυσικα γευματα και μια εξοδος την βδομαδα.συμπερασμα κεφαλαιο προς αποταμιευση γυρω στα 70 ευρω το πολυ.

οποτε νομιζω ειμαι ρεαλιστης στα οσα αναφερω.Οπωσδηποτε φυσικα καλο ειναι να δει καποιος την κατασταση απο κοντα ...

 

Οπότε θεωρείς "καλά" το γεγονός οτι στο τέλος του μήνα μπορείς να αποταμιεύσεις το ιλιγγιώδες ποσό των (ίσως) 70ευρώ-max και σε γενικές γραμμές να ζείς στο 1:1,στο όριο;

Λυπάμαι που θα σε δυσαρεστήσω,άλλα μου περιγράφεις την Ελληνική πραγματικότητα και απο την στιγμή μάλιστα που δηλώνεις ρεαλιστής,δέν βλέπω τον λόγο που κάποιος θα επιθυμούσε να φύγει απο την χώρα του για να πάει στα ξένα,μόνο και μόνο για να πέσει στα ίδια σκατά.

Δέν είναι απαραίτητα κακό.Αν είσαι solo ή την βρίσκεις με το να ζείς στην κόψη του ξυραφιού και ένα κλίκ πρίν την ανέχεια,εγκρίνω και επαυξάνω για όσους προχωρήσουν στο εγχείρημα.Προσωπικά,αν μου σκιστεί κανα τζίν ή προκύψει κάποιο χαλασμένο δόντι,θα ήθελα να υπάρχει ένα ποσό-float για να κινούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θεωρείς "καλά" το γεγονός οτι στο τέλος του μήνα μπορείς να αποταμιεύσεις το ιλιγγιώδες ποσό των (ίσως) 70ευρώ-max και σε γενικές γραμμές να ζείς στο 1:1,στο όριο;

Λυπάμαι που θα σε δυσαρεστήσω,άλλα μου περιγράφεις την Ελληνική πραγματικότητα και απο την στιγμή μάλιστα που δηλώνεις ρεαλιστής,δέν βλέπω τον λόγο που κάποιος θα επιθυμούσε να φύγει απο την χώρα του για να πάει στα ξένα,μόνο και μόνο για να πέσει στα ίδια σκατά.

Δέν είναι απαραίτητα κακό.Αν είσαι solo ή την βρίσκεις με το να ζείς στην κόψη του ξυραφιού και ένα κλίκ πρίν την ανέχεια,εγκρίνω και επαυξάνω για όσους προχωρήσουν στο εγχείρημα.Προσωπικά,αν μου σκιστεί κανα τζίν ή προκύψει κάποιο χαλασμένο δόντι,θα ήθελα να υπάρχει ένα ποσό-float για να κινούμαι.

οχι εγω δεν το βρισκω καθολου καλο αυτο ,και αυτος ειναι ο λογος που το ανεφερα επειδη βρισκομαι σε αυτη την κατασταση και βλεπω αρκετους στο topic να θεωρουν οτι οι συνθηκες εδω ειναι καλυτερες ,το αναφερω να το ξανασκεφτουν το θεμα μεταναστευση στο εξωτερικο καθοτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχουν μια καλη κατασταση.Στην πραγματικοτητα με τα προσοντα μου με εχει πιασει καταθλιψη για την δουλεια που κανω ,ομως πρεπει καπως να ζει κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια καταφερα και ηρθα κανονικα και εγω εδω. Οπως ειχα πει, Λαρνακα, δουλεια στις φοινικουδες και part-time για τον πρωτο μηνα (και λιγοτερο) μεχρι να αρχισει η τουριστικη περιοδος. Θα με ρωτησετε τωρα "καλα εφυγες απο Ελλαδα που ησουν σερβιτορος για να ερθεις εδω και να γινεις παλι σερβιτορος??". Για το πρωτο διαστημα ειναι μια χαρα μεχρι να μαθω την πολη, να μαθω τους "ορους" (ακους εκει μπεικον οι πανσετες) να μπορεσω να μαζεψω κανενα φραγκο για καμια παλια καραμουζα για αυτοκινητο (αγορασα ποδηλατο για την μετακινηση μου) και φυσικα να κανω γνωριμιες και να ανοιξει λιγο ο κοινωνικος μου κυκλος.

 

Μιας και στην Ελλαδα δεν υπηρχε κανενα μελλον και ελπιδα για εμενα εδω τουλαχιστον μοιαζει σαν καποιο μερος που θα μπορω να ζω με καποια Χ αξιοπρεπεια μοναχος μου. Ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο που θα μπορω να πηγαινω στη δουλεια μου με το ποδηλατο και δεν θα εχω εξοδα αυτοκινητου οπως επισης και εξοδα φαγητου μιας και θα τρωω στη δουλεια. Ειδικα αυτο το τελευταιο ειναι οτι καλυτερο για εμενα που δεν μπαινω στην κουζινα. Γενικα, η ζωη μου ξεκιναει ξανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε με το καλο ikaruga24. Ολα να σου ερθουν οπως θες. Αλοιμονο σε μας που ειμαστε ακομα εδω και δεν ξερουμε τι θα γινει πλεον, ουτε για ποιο λογο σπουδαζουμε κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια προειδοποιηση, επειδη εχουν αλλαξει πολλα απο πρωτη του Φεβρουαριου καλου κακου για οσους εχουν σκοπο να ερθουν να κανουν καμια οικονομια παραπανω γιατι ολοι ζητανε εγγυησεις βαρβατες για να σου παρεχουν υπηρεσιες. Παιζει να μου εχουν φυγει καμια 800 ευρω -μονο- για εγγυησεις ως τωρα. Θα αναγκαστω να ζητησω καποια προκαταβολη απο τη δουλεια μου για να καλυψω νοικι και καποια εξοδα σπιτιου. Γενικα ενα καλο ποσο για να ερθει καποιος και να εχει μια Α ανεση για τον πρωτο μηνα ειναι γυρω στα 2000 ευρω αν -εχει- ανθρωπο να τον βοηθησει για τις πρωτες 2-4 πρωτες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...