Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα και άλλους 3 φίλους που ήρθαμε κύπρο (σε διαφορετικές πολυεθνικές όλοι)

Τώρα εσυ μιλάς για κομπιουτεροδουλειά και εγώ για οικονομικά.

 

hint: Αν ψάχνεις αγγελίες σε εφημερίδες είσαι εξ ορισμού 20 χρόνια πίσω και καμένο χαρτί.

Αν εννοείς οτι η καλύτερη λύση είναι το τμήμα εργασίας, η ιστοσελίδα της δεν βγάζει δουλειές χωρίς εμπειρία (στα λογιστικά) άλλα και εμπειρία απο Ελλάδα να είχες, νομοθεσία και λογιστικά σχέδια είναι σαν την Αγγλίας και όχι της Ελλάδας.

 

 

Ο βαθμός και το πτυχίο παιδιά σας φαίνεται σημαντικός γιατι είστε νέοι (υποθέτω). Το ίδιο συνέβαινε και σε εμένα. Για εμάς όταν κοιτάμε cv είναι ένα τυπικο προσόν. Δεν έχει σημασία αν το πτυχίο είναι απο ελληνικό πανεπιστήμιο ή απο το Stanford εφόσον ο υποψήφιος έκανε παπάδες μετά το πτυχίο..

Δεν είμαστε νέοι στην ηλικία, ούτε τελειώσαμε χθές. Απλά κάναμε οτι δουλειά μας καθόταν μετα το πτυχίο με αποτέλεσμα να έχουμε μηδενική εμπειρία στο αντικείμενο των σπουδών και έχουμε τριανταρήσει κιόλας. Ουσιαστικά "κάψαμε" το πτυχίο μας. Αν όμως δεν το κάναμε, θα μας έλεγαν τεμπέληδες.

 

Άρα, χωρις σχετική εμπειρία, ξεχνάμε την Κύπρο (όσον αφορά τα λογιστικά εννοώ). Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε 20 μερες παιδια προσγειωνομαι και εγω κανονικα στο μεγαλο νησι. Ελπιζω να μπορεσουμε να βρεθουμε και απο κοντα με οσους insomniacs λαχει οι οποιοι βρισκονται εκει περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εσυ μιλάς για κομπιουτεροδουλειά και εγώ για οικονομικά.

 

 

Αν εννοείς οτι η καλύτερη λύση είναι το τμήμα εργασίας, η ιστοσελίδα της δεν βγάζει δουλειές χωρίς εμπειρία (στα λογιστικά) άλλα και εμπειρία απο Ελλάδα να είχες, νομοθεσία και λογιστικά σχέδια είναι σαν την Αγγλίας και όχι της Ελλάδας.

 

 

Δεν είμαστε νέοι στην ηλικία, ούτε τελειώσαμε χθές. Απλά κάναμε οτι δουλειά μας καθόταν μετα το πτυχίο με αποτέλεσμα να έχουμε μηδενική εμπειρία στο αντικείμενο των σπουδών και έχουμε τριανταρήσει κιόλας. Ουσιαστικά "κάψαμε" το πτυχίο μας. Αν όμως δεν το κάναμε, θα μας έλεγαν τεμπέληδες.

 

Άρα, χωρις σχετική εμπειρία, ξεχνάμε την Κύπρο (όσον αφορά τα λογιστικά εννοώ). Κάνω λάθος;

 

Δεν μιλάω για κομπιουτεροδουλειές. Οι τρείς φίλοι μου είναι καθαρά στα οικονομικά ενώ εγώ κάνω πολύ ιδιόμορφη δουλειά που συνδυάζει υπολογιστές και οικονομικά 50 -50.

 

Όσον αφορά τα λογιστικά έχεις δίκιο, υπάρχει ζήτηση εδώ στην Κύπρο για τον τομέα (και πολύ μάλιστα) αλλά οι απαιτήσεις είναι αρκετές δηλαδή 2-3 χρόνια εμπειρία και οπωσδήποτε ACCA ( http://www.mikelittle.lt/vilnius/acca.html ) . Νομίζω οι internship καταστάνσεις καλύπτονται απο την τοπική αγορά και χλωμό να φέρουν κάποιον από έξω.

 

Αυτό ισχύει γενικά για τις δουλείες στο νησί. Entry level καλύπτονται εγχώρια για το κάτι παραπάνω είναι που θα σε φέρουν απ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για κομπιουτεροδουλειές. Οι τρείς φίλοι μου είναι καθαρά στα οικονομικά ενώ εγώ κάνω πολύ ιδιόμορφη δουλειά που συνδυάζει υπολογιστές και οικονομικά 50 -50.

Οι φίλοι σου κι εσύ είχατε κάνει internship ή είχατε δουλέψει έξω πιο πρώτα να υποθέσω? Τι δουλειές αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο forex ειμαστε ολοι. Δεν δουλεψαμε εξω ουτε καναμε ιντερνσιπ γνωριζαμε καλα το αντικειμενο απλα. Ειχαμε τουλαχιστον ένα χρονο εμπιρια από ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι!Τι γινεται με τν ασφαλιση στην Κυπρο?Καποιες δουλειες σου παρεχουν ιδιωτικη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αν δεν κανω λαθος..Τωρα, αν καποιος νοση τι γινεται με τις θεραπειες του?Ξερει καποιος?Τι γινεται με το συστημα υγειας στην Κυπρο?Εχει καποιος μια ξεκαθαρη γνωμη εμπειρια πανω σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ ο άκυρος... Όσοι είστε Λευκωσία που διασκεδάζετε? Έχετε να προτείνετε τίποτα καλό?

 

αυτό κι αν είναι κριτήριο για μετανάστευση! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πειράζεσαι φίλε Βασίλη, δεν υπάρχει λόγος. Με την καλή έννοια ήταν το σχόλιό μου να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα "αχ βαχ πώς είναι στην κύπρο απο θέμα δουλειάς"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πειράζεσαι φίλε Βασίλη, δεν υπάρχει λόγος. Με την καλή έννοια ήταν το σχόλιό μου να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα "αχ βαχ πώς είναι στην κύπρο απο θέμα δουλειάς"

Φυσικά και δεν πειράζομαι φιλε μου. Απλα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου ^_^

 

ζωάρα στην Κύπρο

 

ΕΛΠΙΖΩ μονο να το λες για πλάκα... Γιατι αλλιώς δεν ξερω αν θα πρεπει να κλάψω ή να γελάσω... Κατα τη γνώμη μου η "ζωη" και η "διασκέδαση" στην κυπρο ειναι χαλια!( εκτός αν ολη η διασκεδαση ειναι μαζεμένη σε ενα μερος οπου δεν το εχω μαθει ακομα...)

 

αλλα οπως ειπαν και παραπανω η διασκεδαση ειναι το τελευταίο πραγμα που θα απασχολήσει κάποιον που θα παει κυπρο για δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου η "ζωη" και η "διασκέδαση" στην κυπρο ειναι χαλια!( εκτός αν ολη η διασκεδαση ειναι μαζεμένη σε ενα μερος οπου δεν το εχω μαθει ακομα...)

 

εδώ θα διαφωνήσω.

 

Η δουλειά είναι δουλειά, και απ'όσα έχω ακούσει είναι αρκετά καλύτερες οι εργασιακές συνθήκες στην Κύπρο (δεν αναφέρομαι στο προφανές που ακούει στο όνομα "μισθός", αλλά στις απλές καθημερινές καταστάσεις & συνθήκες στον εργασιακό χώρο).

 

Επιπλέον υπάρχουν άνθρωποι που αντιλαμβάνονται & απολαμβάνουν διαφορετικά την έννοια "διασκέδαση". Εμένα πχ μου ταιριάζει πολύ περισσότερο ο τρόπος διασκέδασης/εξόδου της Κύπρου, παρά της Ελλάδας. Ποτέ δεν μ'αρεσε να στριμώχνομαι σαν σαρδέλα, ούτε να χρειάζεται να βριστώ με τους μισούς οδηγούς για να φτάσω στον προορισμό μου (όποτε καταφέρω να φτάσω). Ποτέ δεν μ'αρεσε η έξοδος "μετά τη 1 γιατί τώρα γεμίζουν τα κλαμπ" ούτε ήμουν ποτέ φαν των κλαμπ. Αντίθετα όπως συνηθίζεται περισσότερο στην Κύπρο η έξοδος περιλαμβάνει κυρίως φαγητό ή καφέ σχετικά νωρίς ή συγκέντρωση φίλων σε σπίτι.

 

Ας με διορθώσουν όσοι πιστεύουν ότι κάνω λάθος, απλά αναφέρομαι με βάση όσα έχω ακούσει απο φίλους στην Κύπρο & όσα έχω ενημερωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]ΕΛΠΙΖΩ μονο να το λες για πλάκα... Γιατι αλλιώς δεν ξερω αν θα πρεπει να κλάψω ή να γελάσω... Κατα τη γνώμη μου η "ζωη" και η "διασκέδαση" στην κυπρο ειναι χαλια!( εκτός αν ολη η διασκεδαση ειναι μαζεμένη σε ενα μερος οπου δεν το εχω μαθει ακομα...) [...]

Βασίλη, για καφετέριες μαζεμένες, θα πάτε στην Μακαρίου και στην παράλληλη οδό της, την Στασικράτους. Για ελληνάδικο, νομίζω ότι το μαγαζί "Blinkers" θα σας καλύψει. Αν δεν σε καλύπτει η απάντησή μου, διευκρίνισε καλύτερα τι θέλεις να κάνεις για να διασκεδάσεις, έτσι ώστε να πάρεις πιο πλήρεις απαντήσεις. Όπως σου έγραψα και στο pm, τα μαγαζιά στη Λευκωσία καλύπτουν όλα τα γούστα (από ρεμπετάδικα μέχρι clubs που βαράνε psychedelic trance και από ελληνάδικα μέχρι rock/metal cafe). Η διαφορά με τη Λεμεσό είναι ότι δεν είναι συγκεντρωμένα σε ένα σημείο της πόλης, αλλά βρίσκονται διάσπαρτα σε όλη την έκτασή της. Η Λευκωσία θέλει περπάτημα. Οι αποστάσεις είναι μικρές, όρεξη να έχεις και θα τα βρεις όλα. Θα μάθεις πολλά μέρη, απλά περπατώντας στο κέντρο και στους γύρω κύριους δρόμους.

@spyroskonst: αυτά που αναφέρεις σχετικά με τη διασκέδαση είναι σωστά κατά μεγάλο ποσοστό. Εννοώ ότι ισχύουν κυρίως το φθινόπωρο/χειμώνα. Το καλοκαίρι, οι μικρές αποστάσεις μεταξύ των πόλεων βοηθούν τα παραλιακά μαγαζιά να γεμίζουν κυρίως τα Σαββατοκύριακα. Από την άλλη, τα περισσότερα clubs της Λευκωσίας γεμίζουν από νεαρό κόσμο (22+) και φοιτητές/φοιτήτριες, αλλά έχω την αίσθηση ότι ο περισσότερος κόσμος φεύγει γύρω στις 02:00 (μπορεί και να κάνω λάθος, έχει πάρα πολλά χρόνια να βγω σε club).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δει τα ΠΜ και σε Ευχαριστω παρα πολύ για τη βοήθεια! Πηγα σε αυτα τα μερη που ανεφερες και ειναι μια χαρα. Απλα γενικα η ζωη εδω δεν μου αρέσει (ή απλα δεν την συνήθισα ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...