Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το πραγμα ομως "ο γιος του κουμπαρου της Κικιτσας του κυριου Βυρωνα ο ξαδερφος" ειναι αρκετα εκνευριστικο θα ελεγα. Τι να κανεις ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το πραγμα ομως "ο γιος του κουμπαρου της Κικιτσας του κυριου Βυρωνα ο ξαδερφος" ειναι αρκετα εκνευριστικο θα ελεγα. Τι να κανεις ομως...

Ξεγράφεις την Κύπρο για εξεύρεση εργασίας ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπαμε αυτο, αν δεν εχεις δυνατοτητα να επενδυσεις καποιο σεβαστο ποσο για να πας και να ψαχτεις εκει περα τοτε καλυτερα να μην το κανεις. Αν ομως εχεις εστω και εναν, για ποιο λογο να το αφησεις αν θελεις και ψαχνεσαι να πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά το φοβερό ρε παιδιά. Η πρώτη εταιρία είναι ή η τελευταία που λέει μια δικαιολογία της πλάκας για να μην σε προσλάβει? Ειδικά όταν μιλάμε για χώρες (Ελλάδα/Κύπρο) που ο γνωστός του γνωστού σου τρώει την θέση σε χρόνο μηδέν.

 

Είχα πάει σε συνέντευξη (λύκειο ήμουν ακόμη) σε εταιρία για να συναρμολογώ πολύφωτα (φοβερή δουλειά) και είπε ότι θα με προσλάβει μόλις του έρθουν τα υλικά. Ε, ακόμη να έρθουν! Τι να λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεγράφεις την Κύπρο για εξεύρεση εργασίας ίσως;

Θα εκτιμουσαμε ιδιαιτερα την συνεισφορα σου στο τοπικ αν μας πεις ΠΟΙΑ χωρα προσφερεται για εξευρεση εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλεξικοί interviewers?

 

Καμία σχέση. Οι κυπριακές επιχειρήσεις μοιάζουν πολύ με τις ελληνικές (ανοργανωσιά, κουμπαριά, ανίψια, ξαδέρφια χειμαδιό, αλληλοφάγωμα, γλύψιμο κτλ..). Οι πολυεθνικές είναι πιο δυτική νοοτροπία, απρόσωπα πράματα αξίζεις μένεις δεν αξίζεις φεύγεις , κανένας αδερφός και ξάδερφος, κανένα ενδιαφέρον για το ποίος είσαι από πού είσαι, ούτε υποχθόνιες καταστάσεις και όλα τα ελληνικά καλά.. Ο καθένας την δουλειά του.

 

μου τεριάζει πολύ περισσότερο το 2ο σαν χαρακτήρα. Δεν θέλω φιλαράκια στην δουλειά θέλω συνεργάτες και επίσης θέλω να κρίνομαι απο την απόδοσή μου και μόνο όχι απο διαπροσωπικές σχέσεις κουμπαριλίκια και γλύψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια mister Alex, πραγματικα θα προτιμησω μια πολυεθνικη για κυνηγι δουλειας απο μια δουλεια εκει που θα φοβαμαι μερα με τη μερα μη με φαει καποιος "κουμπαρος" του αφεντικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση. Οι κυπριακές επιχειρήσεις μοιάζουν πολύ με τις ελληνικές (ανοργανωσιά, κουμπαριά, ανίψια, ξαδέρφια χειμαδιό, αλληλοφάγωμα, γλύψιμο κτλ..). Οι πολυεθνικές είναι πιο δυτική νοοτροπία, απρόσωπα πράματα αξίζεις μένεις δεν αξίζεις φεύγεις , κανένας αδερφός και ξάδερφος, κανένα ενδιαφέρον για το ποίος είσαι από πού είσαι, ούτε υποχθόνιες καταστάσεις και όλα τα ελληνικά καλά.. Ο καθένας την δουλειά του.

Α οκ, κατάλαβα στην αρχή ότι δεν δίνουν δουλειά σε Έλληνες / Κύπριους, τώρα makes sense.

 

Να σε ρωτήσω, από ανταγωνισμό τι παίζει στις Κυπριακές εταιρίες κυρίως στα οικονομικά? Και πόσα/ποια τα στάδια πριν φτάσεις στην τελική συνέντευξη σε μια πολυεθνική στην Κύπρο?

 

Σε πηδάνε στα τεστ/εκθέσεις πριν καν φτάσεις σε συνέντευξη ή είναι πιο χαλαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ιδανικο στην Κυπρο ειναι δημοσιος υπαλληλος. Αλλα αυτο ειναι για λιγους.

 

Μετα ιδανικη περιπτωση ακουγεται και αυτο που λεει ο alex και προφανως ετσι ειναι για να το λεει. Ομως βαση αυτων υποθετω πως δεν μπαινει ευκολα ο καθενας σε μια πολυεθνικη. Απαιτουνται συγκεκριμενα προσοντα, αρκετη εξειδικευση, πιθανως και αρκετη προυπηρεσια που να αποδεικνυει τα 2 παραπανω. Κατι που μαλλον η φουρνια των Ελληνων-μεταναστων που συνηθως ειναι πτυχιουχοι εως μεταπτυχιακοι ανεργοι και χωρις προυπηρεσια δεν πληρει.

 

Συμφωνω με οσα λεει ο alex περι κουμπαριλικιων και ελληνικης νοοτροπιας σε επιχειρησεις Ελληνων/Κυπριων, αλλα υπαρχουν μερικες σημαντικες διαφορες με την Ελλαδα:

Α. Προσφορα/ζητηση==>λιγοτερη ανεργια στη Κυπρο==>και κουμπαρος να μην εισαι βρισκεις εργασια αν το παιδεψεις λιγακι

Β. Μισθοι σαφως ανωτεροι της Ελλαδας

Γ. Ασφαλιση ειναι δεδομενη

Δ. Εργασιακες σχεσεις και δικαιωματα (αυξησεις, αδειες, υπερωριες που πληρωνονται κλπ).

Ε. Προνοια για τους απολυμενους που σχεδον σου εξασφαλιζει οτι θα βρεις χωρις τρομερες οικονομικες απωλειες την επομενη δουλεια σου.

 

 

Και στην πιο χειμαριο εταιρεια Κυπριου να δουλεψεις, στα Β,Γ,Δ,Ε θα εισαι μερικα ετη μπροστα αποτι αν δουλευες Ελλαδα (ΕΙΔΙΚΑ αν συμπληρωσεις σεβαστο χρονο εργασιας/εμπειριας).

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός είναι υψηλος αλλα σε καμια περιπτωση συγκρισιμος με ελληνικα δεδομενα. Τα οικονομικα είναι ο καλυτερος κλαδος για κυπρο ειδικα οσον αφορα investment services και forex.

 

O φιλος από πανω εχει δικαιο οι καταστασεις που περιγραφω είναι για παιδια με πολύ δυνατα τυπικαν προσωντα και τουλαχιστον μια ελαχιστη προυπηρεσια (να αναφερω ενδεικτικα ότι ειχα βαλει μια αγγελια στο ινσομνια εκ μερους της εταιριας μου μετα από ολη την κλαψα που ακουσα και βρεθηκαν 00 ατομα ακομα και για το αρχικο ιντερβιου παρολο που μιλουσαμε για 2,5κ τον μηνα μισθο..και μιλαμε για εταιρια τεχνολογιας και τεχνολογικο φορουμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός είναι υψηλος αλλα σε καμια περιπτωση συγκρισιμος με ελληνικα δεδομενα. Τα οικονομικα είναι ο καλυτερος κλαδος για κυπρο ειδικα οσον αφορα investment services και forex.

Τι εννοείς όχι συγκρίσιμος, μικρότερος? Αν ναι μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Και με τις πολυεθνικές, συνηθίζουν το Αγγλικό ό,τι να 'ναι σύστημα που "all degree disciplines are accepted" ή χρειάζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις/προσόντα για να κάνεις αίτηση?

 

Πάντως δεν ξέρω σε τι βαθμό ισχύει, αλλά ορισμένοι Κύπριοι που έχω ρωτήσει (βρίσκονται σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προϋπηρεσία σε μια εκ των Big 4, άρα δυνατά τυπικά προσόντα) μου λένε ότι η Κύπρος θα βρίσκεται στην ίδια κατάσταση με την Ελλάδα την επόμενη πενταετία. Βλέπεις κάτι τέτοιο στην εταιρία που βρίσκεσαι τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγγλικό σύστημα αν δεν κάνω λάθος προϋποθέτει επίσης βαθμό 2:1(άνω του 7,5/10 ; ) ή first class (άνω του 8,5/10) μαζί με το all disciplines are accepted, να έχεις τελειώσει ένα πανεπιστήμιο της προκοπής (της Αγγλίας εννοείται) και να μην έχεις μεγάλα κενά ανεργίας.

 

Και κάτι άλλο. Υπάρχει Έλληνας που να έχει προϋπηρεσία σε investment services και forex; Πόσες τέτοιες εταιρίες έχει η Ελλάδα; Πόσες τέτοιες αγγελίες έχει ο Φιλελεύθερος;

 

Κύπριος εργοδότης, μακρυά (λέτε εσείς), ξένος εργοδότης θέλει προσόντα που είναι αδύνατον να έχεις απο Ελλάδα με την προϋπηρεσία "υπάλληλος γραφείου", τελικά για ποιόν είναι αυτές οι δουλειές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγγλικό σύστημα αν δεν κάνω λάθος προϋποθέτει επίσης βαθμό 2:1(άνω του 7,5/10 ; ) ή first class (άνω του 8,5/10) μαζί με το all disciplines are accepted, να έχεις τελειώσει ένα πανεπιστήμιο της προκοπής (της Αγγλίας εννοείται) και να μην έχεις μεγάλα κενά ανεργίας.

 

Και κάτι άλλο. Υπάρχει Έλληνας που να έχει προϋπηρεσία σε investment services και forex; Πόσες τέτοιες εταιρίες έχει η Ελλάδα; Πόσες τέτοιες αγγελίες έχει ο Φιλελεύθερος;

 

Κύπριος εργοδότης, μακρυά (λέτε εσείς), ξένος εργοδότης θέλει προσόντα που είναι αδύνατον να έχεις απο Ελλάδα με την προϋπηρεσία "υπάλληλος γραφείου", τελικά για ποιόν είναι αυτές οι δουλειές;

 

Για εμένα και άλλους 3 φίλους που ήρθαμε κύπρο (σε διαφορετικές πολυεθνικές όλοι)

 

Παρόλα αυτά στην αγγελία που είχα βάζει ζητούσαμε προγραμματιστή. Ακόμα και πτυχίο ΤΕΙ να είχε αν ήταν καλός στον προγραμματισμό θα τσιμπούσε τα λεφτά. (έχουμε βασικά και άλλους Ελληνες).

 

hint: Αν ψάχνεις αγγελίες σε εφημερίδες είσαι εξ ορισμού 20 χρόνια πίσω και καμένο χαρτί.

 

 

Τι εννοείς όχι συγκρίσιμος, μικρότερος? Αν ναι μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Και με τις πολυεθνικές, συνηθίζουν το Αγγλικό ό,τι να 'ναι σύστημα που "all degree disciplines are accepted" ή χρειάζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις/προσόντα για να κάνεις αίτηση?

 

Πάντως δεν ξέρω σε τι βαθμό ισχύει, αλλά ορισμένοι Κύπριοι που έχω ρωτήσει (βρίσκονται σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προϋπηρεσία σε μια εκ των Big 4, άρα δυνατά τυπικά προσόντα) μου λένε ότι η Κύπρος θα βρίσκεται στην ίδια κατάσταση με την Ελλάδα την επόμενη πενταετία. Βλέπεις κάτι τέτοιο στην εταιρία που βρίσκεσαι τώρα?

 

Σιγουρα μικρότερος αλλά οι φίλοι σου έχουν δίκιο. Οπως προείπα στο thread όποιος ήρθε ήρθε. Τα cv που έχουν σκάσει απο Ελλάδα ειναι χιλιάδες και το νησί μικρό. Οι recruiters προτείνουν να βάζετε κάποια κυπριακή διεύθυνση γιατι οι ελληνικές κόβονται με την μία (οσον αφορά low level δουλειες). Πρέπει να ερθεις εδώ για να βρεις δουλειά.

 

Οσον αφορά για τα προσόντα φυσικά είναι ανάλογα με την εταιρία και την θέση. Αλλοι κάνουν 15 συνεντέυξεις για μια θέση αλλοι συνεργάζοναι αποκλειστικά με κάποιο recruiting agent άλλοι είναι πιο "χύμα". Ο βαθμός και το πτυχίο παιδιά σας φαίνεται σημαντικός γιατι είστε νέοι (υποθέτω). Το ίδιο συνέβαινε και σε εμένα. Για εμάς όταν κοιτάμε cv είναι ένα τυπικο προσόν. Δεν έχει σημασία αν το πτυχίο είναι απο ελληνικό πανεπιστήμιο ή απο το Stanford εφόσον ο υποψήφιος έκανε παπάδες μετά το πτυχίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...