Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Giorikas82: Τα δύο θαυμαστικά εκφράζουν την απιθανότητα να σου πρόσφεραν δουλειά στα Κατεχόμενα, οπότε, σε περίπτωση που τη δεχόσουν, ναι, θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να μην είχες γείτονες Τούρκους ή Τουρκοκύπριους. Όπως και να έχει, η "καλύτερη" περιοχή για να νοικιάσεις σπίτι στη Λευκωσία είναι σε άμεση εξάρτηση με το μισθό που θα παίρνεις και με την τοποθεσία της δουλειάς σου. Για παράδειγμα, η "καλύτερη" περιοχή στη Λευκωσία (κάτι σαν την Κηφισσιά στην Αθήνα) έχει διαμερίσματα με ενοίκιο που ξεκινά από €600. Αν σε "παίρνει" οικονομικά και είναι κοντά στη δουλειά σου, τότε είναι η "καλύτερη" περιοχή. Οπότε, αν θες πιο συγκεκριμένες προτάσεις, πες μας ένα περίπου τι μισθό θα παίρνεις και που θα είναι η δουλειά σου.

 

Ο spyroskonst έχει δίκιο, ήμουν επιθετικός στην πρώτη μο απάντηση. Απολογούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όλα τα ενοίκια από ότι είδα ξεκινάνε από τα 500 ευρώ, για σπίτια σε σχετικά καλή κατάσταση. Την απάντηση που έψαχνα μου την έδωσε οστώσο ο Midi, (Παλιά πόλη, Λήδρας) οπότε όταν κατέβω κάτω θα ξέρω τι να αποφύγω.

 

Σε διάφορες κουβέντες που είχα εδώ με φίλους σχετικά με την μετανάστευση μου στην Κύπρο, ενώ στην αρχή είναι η αλήθεια ότι είχα μια στεναχόρια για αυτά που αφήνω πίσω (οικογένεια, φίλους), η οποία όμως μέρα με τη μέρα με τις καθημερινές ειδήσεις, έχει μετατραπεί σε ανυπομονησία για την μέρα που θα έρθει και θα μπορέσω επιτέλους να φύγω από αυτό το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα...

 

Μερικά όμορφα πράγματα που διάβασα σήμερα:

 

- Νέα τεκμήρια για τη φορολόγηση των εισοδημάτων

- Αυξημένο Τέλος επιτηδεύματος

- Ειδικό Τέλος Ακινήτων. Το χαράτσι θα πληρώνεται το 2012 σε έξι δόσεις.

- Ειδική εισφορά αλληλεγγύης.

- Έκτακτη εισφορά περιουσίας για όσους έχουν ακίνητα αξίας άνω των 400.000 ευρώ.

- μειώνεται το αφορολόγητο από τις 12.000 στις 5.000 ευρώ

- νέα τεκμήρια διαβίωσης.

 

Και το κορυφαίο όλων.....οι αποφυλακίσεις-εξπρές...... αντί να χτίσουν ΝΕΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ, των οποίων το κόστος είναι μηδαμινό σε σχέση με την ανεπανόρθωτη ζημιά που θα προκύψει από την τέλεση νέων αξιόποινων πράξεων υπότροπων, που θα αφεθούν ελεύθεροι, και επειδή δεν θα έχουν στον ήλιο μοίρα, θα αρχίσουν αμέσως να χτυπάνε την κάθε γριούλα που θα βρίσκουν και θα μπουκάρουν στα σπίτια μας. Γιατί πολύ απλά δεν έχουν να χάσουν τίποτα, το πολύ πολύ να τους χώσουν πάλι μέσα.

 

Εύχομαι λοιπόν κύριε Υπουργέ ένας τέτοιος να μπει στο δικό σου σπίτι ή να ληστέψει δικό σου συγγενικό πρόσωπο...έτσι μήπως και καταλάβεις την μαλακία που έκανες και κατέθεσες στη Βουλή αυτή την "τροποποίηση"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Εύχομαι το 2012 να είναι καλύτερο από το '11 (αν και δεν το βλέπω...), πάνω απ'όλα με υγεία και ψυχική ηρεμία (ούτε αυτά τα βλέπω με την κατάσταση που επικρατεί εδώ....)..

Θέλω να ρωτήσω κάτι, κυρίως αυτούς που μένουν στην Κύπρο αλλά και όποιον ξέρει..Η ανεύρεση φυσικού αερίου στην Κύπρο πόσο θα βοηθήσει οικονομικά την χώρα? Βασικά και πώς θα την βοηθήσει σε επίπεδο ανάπτυξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανεύρεση φυσικού αερίου στην Κύπρο πόσο θα βοηθήσει οικονομικά την χώρα? Βασικά και πώς θα την βοηθήσει σε επίπεδο ανάπτυξης?

 

Θεωρητικά πάντα μιλώντας (μιας και δεν μπορεί κανείς να ξέρει εκ των προτέρων τι πρόκειται να κατεβάσει η κούτρα της εκάστοτε κυβέρνησης) τα κοιτάσματα του οικοπέδου 12, (που θα προσελκύσουν πελάτες σίγουρα και για τα υπόλοιπα), είναι ικανά να:

 

1)Αποφέρουν συνολικά περισσότερα από 100 δις δολλάρια (όχι σε κέρδος για την Κύπρο, αλλά συνολικά - τζίρος)

2)Να συντηρήσουν ως καύσιμη ύλη την Κύπρο για 180 χρόνια

3)Να Δημιουργήσουν νέες θέσεις εργασίας στις γύρω περιοχές, άμεσα σχετιζόμενες ή μη (πχ Ταβέρνες, Καφετέριες κλπ).

 

Στην πραγματικότητα, και πάντα σύμφωνα με τις γνώμες "ειδικών" όπως του κυρίου Μιχάλη Οικονομίδη (κυπριακής καταγωγής καθηγητής σε πανεπιστήμιο του Huston - Texas), εάν η Κύπρος δημιουργήσει θεσμικό πλαίσιο για τη διαχείριση τόσο του φυσικού αερίου όσο και του πετρελαίου (για αργότερα), με τη λογική του 70% για το Κράτος και 30% για τους ιδιώτες επενδυτές (επιχειρήσεις, άλλα κράτη κλπ), τότε η Κύπρος θα είναι ο παίκτης και όχι ουραγός των πολυεθνικών.

 

Σε αυτό λοιπόν το σενάριο, και με τη σίγουρη λογική ότι το φυσικό αέριο ΔΕΝ είναι πετρέλαιο, οπότε δεν είναι και τόσο εύκολο να διοχετευθεί στην αγορά, από πλευρά υπάρχουσας υποδομής (ώς γνωστόν το πετρέλαιο θέλει πολύ λιγότερες διαδικασίες για να είναι σχεδόν άμεσα διαθέσιμο), η Κύπρος προβλέπεται να παίρνει τα πάνω της το νωρίτερο το 2013 - 2014, που θα έχουν φτάσει σε κάποιο σημείο οι εργασίες, ικανό να αποδίδει λεφτά στο κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Εύχομαι το 2012 να είναι καλύτερο από το '11 (αν και δεν το βλέπω...), πάνω απ'όλα με υγεία και ψυχική ηρεμία (ούτε αυτά τα βλέπω με την κατάσταση που επικρατεί εδώ....)..

Θέλω να ρωτήσω κάτι, κυρίως αυτούς που μένουν στην Κύπρο αλλά και όποιον ξέρει..Η ανεύρεση φυσικού αερίου στην Κύπρο πόσο θα βοηθήσει οικονομικά την χώρα? Βασικά και πώς θα την βοηθήσει σε επίπεδο ανάπτυξης?

Καλη χρονια με υγεια.

Στην ερωτηση σου πανω κατω οπως τα λεει ο Xevrakwtos.

Να συμπληρωσω λιγα ακομα. Η ποσοτητα που εχει ανευρεθει ειναι μονο απο 1 οικοπεδο της Κυπριακης ΑΟΖ, το οποιο μαλιστα μοιραζεται στα 2 με το Ισραηλ. Ειδικοι υποστηριζουν οτι τα αλλα οικοπεδα της Κυπριακης ΑΟΖ για τα οποια υποτιθεται θα δωθουν συντομα αδειες για ερευνες, εχουν πολυ πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο αυτην του 12.

 

Απο κει και περα τωρα.

Την καθημερινοτητα στην Κυπρο υπολογιζεται οτι θα την επηρεασει συντομα ως εξης:

Πρεπει να δραστηριοποιηθουν νεες επιχειρησεις, πρεπει να προχωρησουν τα εργα σε οτι αφορα το φυσικο αεριο. Συνεπως δημιουργουνται θεσεις εργασιας.

 

Οταν με το καλο φτασουμε στη φαση της εξορυξης και εκμεταλευσης του αεριου, που δεν υπολογιζεται να ειναι πριν το 2015 (και ποιος ζει ποιος πεθαινει εως τοτε με τετοια παγκοσμια οικονομια), τοτε θεωρειται οτι θα πεσει σημαντικα η τιμη στο ρευμα (με οτι αυτο συνεπαγεται), θα μειωθουν αρκετα οι εισαγωγες σε μαζουτ (με οτι αυτο συνεπαγεται) και φυσικα θα εξαγεται σε υγρη μορφη φυσικο αεριο προς ολη την Ευρωπη απο το οποιο το 70% θα εισπρατει η Κυπριακη Δημοκρατια. Μεχρι τοτε πιθανως θα ειναι ετοιμες και οι εγκαταστασεις στα υπολοιπα οικοπεδα.

 

Τελος, απο πολιτικης αποψης παλι εκτιμησεις ειδικων λενε οτι το αποτελεσμα του φυσικου αεριου βαζει την Κυπρο σε θεση ισχυος τοσο για το θεμα του Κυπριακου, οπως επισης και για τις ορεξεις-βλεψεις-απειλες των Τουρκων στην Μεσογειο.

 

Προσωπικα κραταω μικρο καλαθι γιατι η εκαστοτε κυβερνηση πρεπει να τρεξει ενα σωρο θεματα για να προχωρησει το ζητημα με την ταχυτητα που χρειαζεται και με τα ωφελη που πρεπει, κατι για το οποιο διατηρω αρκετες αμφιβολιες βλεποντας τους τωρινους πολιτικους του νησιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Μιλάμε δηλαδή για αρκετά χρόνια μετά..Η κρίση σε τι βαθμό έχει επηρεάσει την Κύπρο? Έχουν μειωθεί μισθοί ας πούμε?Συντάξεις?

Ξέρει κανένας τι παίζει με τις ναυτιλιακές εκεί? Εδώ προσπάθησα να βρω δουλειά σε ναυτιλιακή αλλά δεν τα κατάφερα..Και με δεδομένο ότι δεν έχω κάποιον γνωστό σε αυτόν τον χώρο συν του ότι έχει επηρεαστεί και αυτός ο τομέας από την όλη κατάσταση, δεν βλέπω να βρίσκω ποτέ..Αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει λίγο τι παίζει με τις ναυτιλιακές στην Κύπρο, για παράδειγμα τι προσόντα ζητάνε, μισυούς, τι θέσεις έχουν μεγαλύτερη ζήτηση, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με κατατόπιζε λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα. Θέλω να κάνω ασφάλεια υγείας στην Κύπρο. Από ότι έχω δει απο τις ιδιωτικές ασφαλιστικές τα συμβόλαια τους είναι στα όρια της απατεωνιάς ίσως λόγο έλλειψης ανταγωνισμού.

 

Το μόνο που σε καλύπτουν είναι αν σε στουκάρει ατοκίνητο ή αν πάθεις κατι έκτακτο και σημαντικό. Οτιδήποτε χρόνιο έχεις πριν η μετά την ασφάλεια (πχ καρδιά , νεφρικά προβλήματα, η καρκίνος) καλύπτεται για κάνα 6 μηνο.

 

Για επισκέψεις σε γιατρούς ουτε λόγος.

 

Από την άλλη μεριά έχεις τις κοινωνικές ασφαλίσεις που βγάζουν κάρτα "έκπτωσης" μόνο σε όσους έχουν εισοδήματα κάτω απο 20κ τον χρόνο οπότε δεν με πιάνουν.

 

Έχει καμιά συμβουλή από όσους ζούνε χρόνια εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Spinello:

 

Η Κρίση έχει χτυπήσει αρκετά καλά και την Κύπρο, φαντάσου η Ελλάδα 1 χρόνο πριν (2010). Οι μισθοί έχουν παγώσει, οι συντάξεις έχουν κοπεί (με τη λογική ότι δεν μπορούν πλέον να παίρνουν 3-4-5 συντάξεις που έπαιρναν μαζί), και ο 13ος παραπαίει (εγώ φέτος πχ δεν πήρα...).

 

Με τις ναυτιλιακές, οι ελπίδες σου βρίσκονται όλες στη Λεμεσό, μιάς και όλες εκεί κατοικοεδρεύουν, που και που ζητούν κόσμο, έχουν δουλειά, αλλά πιστεύω οι θέσεις πάνε μέσω της μεθόδου word of mouth. Απλώς βρες τις όλες, και στείλε βιογραφικό σε όλες, ασχέτως αν ζητούν άτομο ή όχι. word-of-mouth2.jpg

 

 

>alex_000:

 

Λοιπόν, η ιδιωτική ασφάλιση στην Κύπρο είναι φιλομονόδρομος, και είναι καλή σε περίπτωση που τη συνδυάσεις με το τι προσφέρουν ήδη οι Κοινωνικές Ασφαλίσεις. Όσο για το εκπτωτικό όριο που λες, μέχρι φέτος είχες 100% έκπτωση μέχρι το ποσό των 20,000 ευρώ, ενώ από αυτό το ποσό μέχρι και 37,000 ευρώ είχες 50% έκπτωση. Μόλις είδα ότι την έκοψαν και αυτή.

ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ

 

Τεσπά, το θέμα είναι ότι αν πας σε μία καλή ασφαλιστική που ασχολείται με αυτά, όπως Universal Life, Cosmos Insurance κλπ, και ζητήσεις ένα ψιλοστάνταρντ πλάνο ασφάλισης, θα σε φτιάξουνε. Ναι δεν πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλά τους, αλλά είναι πολύ φθηνότεροι από Ελλάδα. Απλώς φτιάξε ένα πρόγραμμα σχετικό με τις (μελλοντικές) ανάγκες σου, και κόψε ότι δεν χρειάζεται. Θα σου βγει ένα καλό οικονομικό πακέτο που θα σε εξυπηρετεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μίλησα με universal life αλλά διάβασα τα συμβόλαια που μου στείλανε και λένε ουσιαστικά "Αν σε χτυπήσει αυτοκίνητο καλώς, αν γεράσεις you are on your own..."

 

Ο κόσμος κάνει ασφάλεια για το μέλλον.. οι γέροι τι κάνουν εδώ στην Κύπρο σκάνε 500 ευρό τον μήνα σε νοσοκομεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μίλησα με universal life αλλά διάβασα τα συμβόλαια που μου στείλανε και λένε ουσιαστικά "Αν σε χτυπήσει αυτοκίνητο καλώς, αν γεράσεις you are on your own..."

 

Ο κόσμος κάνει ασφάλεια για το μέλλον.. οι γέροι τι κάνουν εδώ στην Κύπρο σκάνε 500 ευρό τον μήνα σε νοσοκομεία?

 

Μα έχουν και συνταξιοδοτικό το οποίο κυρίως παίζει με unit linked κεφάλαια και αποδόσεις, το ίδιο σχέδιο με την Ελλάδα. Και μπορείς να πάρεις σύνταξη από τα 60 έως 75 - εσύ το κανονίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνταξιοδοτικό είναι άλλο θέμα ρε συ. Εγώ θέλω να πληρώνω ασφάλεια υγειάς και να είμαι καλυμμένος όσον αφορά την υγεία μου δεν θέλω σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια παιδια!!Ενω ολα ηταν μια χαρα και η μεταφορα μου στην Κυπρο για εργασια ηταν θεμα ημερων προεκυψε ενα προβλημα οπως μου ειπαν για μια επιχορηγηση που θα επερνε η εταιρεια για νεοπροσληφθεντα.Μου ειπαν οτι ο ανθρωπος που θα παρει την θεση πρεπει να ειναι ηδη ενα χρονο στην Κυπρο.Εχετε ακουσει εσεις τιποτα τετοιο?Εντωμεταξυ στην εταιρεια εργαζονται ανθρωποι πολλων εθνοτητων..Απο Ρωσοι μεχρι Κινεζοι και Αραβες!Και απλα μου ειπαν να περιμενω μηπως και βρεθει καποια λυση αν υπαρχει βεβαια!Αν γνωριζετε τπτ παρακαλω βοηθηστε με!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nT1nO: δες εδώ. Αν αναφέρεσαι (ή αν αναφέρεται η επιχείρηση) στο συγκεκριμένο σχέδιο επιχορήγησης απασχόλησης αποφοίτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, θα βρεις όλα όσα χρειάζεσαι. Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, δεν βρήκα τον περιορισμό που αναφέρεις, αλλά μπορεί και να μην το πρόσεξα.

 

Πιο συγκεκριμένα, σε αυτό το έγγραφο, στην σελίδα 28 (2.2. Προϋποθέσεις σε σχέση με τον Απόφοιτο), δεν αναφέρεται κανένας περιορισμός σχετικά με αυτό που σου είπαν από την επιχείρηση. Προσωπικά, μου φαίνεται ότι κάποιος προσπαθεί να σου φάει τη θέση.

 

Εκτός κι αν η επιχείρηση έχει ενταχθεί σε άλλο πρόγραμμα, άσχετο με το πιο πάνω. Ρώτα και μάθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια παιδια!!Ενω ολα ηταν μια χαρα και η μεταφορα μου στην Κυπρο για εργασια ηταν θεμα ημερων προεκυψε ενα προβλημα οπως μου ειπαν για μια επιχορηγηση που θα επερνε η εταιρεια για νεοπροσληφθεντα.Μου ειπαν οτι ο ανθρωπος που θα παρει την θεση πρεπει να ειναι ηδη ενα χρονο στην Κυπρο.

 

 

Φίλε δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά ο τυπικός τρόπος του Κυπρίου που άλλαξε γνώμη και δε θέλει να σε προσλάβει πιά, ή του έκατσε ένας γιός κουμπάρου ή κάτι τέτοιο, είναι να σου πετάξει μια δικαιολογία της τελευταίας στιγμής τύπου "Ξαναείδαμε το βιογραφικό σας και τελικά σκεφτήκαμε ότι ίσως να είναι καλύτερο να ακυρώσουμε τη συνεργασία μας γιατί θέλουμε στο μέλλον να σας βάλουμε σε καλύτερη θέση, που να ταιριάζει περισσότερο στο προφίλ σας / ή / η θέση για την οποία σας θέλουμε έγινε (ξαφνικά πάντα) για άλλου είδους άτομα (όχι Ελλαδίτη, ή όχι απόφοιτο, ή ναι απόφοιτο αλλά όχι αυτόν που είσαι εσύ, ή μόνο για μόνιμους κατοίκους Κύπρου)" και αγγούρια καλυβιώτικα.

 

Ελπίζω να μην είναι αυτή η περίπτωση, αλλά να το έχετε στα υπόψιν σας, γιατί το έχω δει όλο και πιό συχνά πλέον στην Κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...