Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια μην τρελαινεστε!!!Και δεν υπαρχει συγκριση γιατι πολυ απλα αν ηταν η Ελλαδα νορμαλ ποιος βλακας θα την αφηνε για να ερθει στο ξερονησι που βαραει 47 βαθμους με 100%θερμοκρασια τα καλοκαιρια???ελεος,ας ειμαστε λιγακι αντικειμενικοι...απλα ετυχε τωρα η Ελλαδα να πεθαινει και η Κυπρος ειναι η χρυση τομη...Και επειδη εγω δουλευω σε χωρο που ερχομαι σε επαφη με πολυ κοσμο,και ακουω πολλες αποψεις,δεν εχει ουσια να συγκρινουμε τα τριανταφυλλα με τα γαιδουραγκαθα...Επισης ολοι οι συναδελφοι και οσους γνωριζω ελλαδιτες εδω,περιμενουν ποτε θα καλυτερευσουν τα πραγματα να γυρισουν πισω τρεχοντας,συνπεριλαμβανομενου και εμου...

Και εδω οι μισθοι μη νομιζετε πως ειναι και πολυ καλυτεροι απο Ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας αλλος λογος που δεν εχει την βαβουρα αυτη σε μαγαζια, καφετεριες κλπ ειναι ο μικρος αριθμος φοιτητων. Πχ στη Λαρισα ειχες 200.000 κατοικους περιπου εκ των οποιων οι 20.000 φοιτητες, συνεπως το κεντρο της πολης ηταν ζωντανο 24/24 7/7, εκτος απο γιορτες Χριστουγεννων/Πασχα/καταληψεις που η πολη φυσιολογικα νεκρωνε.

 

Γιορτές στη Λάρισα όχι μόνο δεν νεκρώνει από ότι έχω δει γιατί έτυχε να πάω, αλλά έχει και περισσότερη κίνηση από ότι με τους φοιτητές. Γιορτές είναι θα γίνεται χαμός, εξάλλου στη Λάρισα όπως και στις περισσότερες πόλεις επιστρεφουν οι φοιτητές που σπουδάζουν σε άλλες πόλεις στο πατρικό και γίνεται χαμός από κόσμο

 

 

Όσο για την Κύπρο,για την Λευκωσία συγκεκριμένα μου έχουν πει κι εμένα άτομα που είναι εκεί ότι δεν έχει πολύ κίνηση τις καθημερινές τα βράδια. Αλλά από την άλλη, ΠΣΚ μου είπανε ότι έχει κόσμο. Και στην Ελλάδα βέβαια τις καθημερινές, η διασκέδαση, τουλάχιστον τα βράδια δεν είναι σε καμιά περίπτωση όπως ήταν. Αν το πάρω απόφαση να πάω για δουλειά στην Κύπρο κάνοντας ένα νέο ξεκίνημα σε άλλο τόπο, το τελευταίο πράγμα που θα με απασχολήσει θα είναι η νυχτερινή διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ολοι οι συναδελφοι και οσους γνωριζω ελλαδιτες εδω,περιμενουν ποτε θα καλυτερευσουν τα πραγματα να γυρισουν πισω τρεχοντας,συνπεριλαμβανομενου και εμου...Και εδω οι μισθοι μη νομιζετε πως ειναι και πολυ καλυτεροι απο Ελλαδα...

 

Απλά και μόνο για να υπάρχει και η αντίθετη άποψη, προσθέτω ότι τα quoted δεν ισχύουν γενικά. Έχω πολλά παραδείγματα (πρώτο και καλύτερο το δικό μου) που 1) δεν πρόκειται να επιστρέψουν Ελλάδα όταν θα καλυτερεύσουν τα πράγματα (αλήθεια, πότε; γιατί αν είναι να φτιάξουν σε 10 χρόνια [αισιόδοξη πρόβλεψη], να δω ποιοι και πόσοι θα επιστρέψουν μετά από 10 χρόνια δουλειάς στο εξωτερικό, συν του ότι μπορεί τότε να παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες [π.χ. μπορεί να αποκαταστάθηκαν οικογενειακά]) και 2) ο μισθός που παίρνω εδώ είναι πολλάκις καλύτερος από αυτόν που θα έπαιρνα Ελλάδα με τα ίδια χρόνια εργασιακής εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ αποχωρώ από αυτό το thread, μιας και έχει καταντήσει στόχος το κάθε τι που θα πει κάποιος, και ENRIC πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό σου, αφού εσύ δεν έχεις την τσίπα να το κάνεις.

 

 

 

Ε όχι ρε συ , τόσες χρήσιμες πληροφορίες έχετε δώσει όσοι δουλεύετε Κύπρο. Σταματήστε να του απαντάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενταξει ας μην τα θελουμε ολα δικα μας. Δεν πιστευω οτι καποιος που θα παει εκει με την ιδεα να δουλεψει και να δει λιγο προκοπη θα τον ενδιαφερει καθολου αν το νησι εχει Vogue, μπουζουκια, W, Μακροπουλο και γενικα φουλ νυχτερινη καλοπεραση. Ειδικα για αρχη που στην ουσια δεν θα εχεις κανεναν εκει περα και θα εισαι εσυ και ο κωλος σου.

 

Το πιστευω 100% οτι το να πας μονος σου εκει ειναι πολυ ποιο δυσκολο απο το πας με το ταιρι σου μαζι. Οσο ποιο δυσκολα και να ειναι θα ειστε μαζι. Ειναι παρα πολυ δυσκολο να αφησεις πισω φιλους και οικογενεια μονο και μονο για να πας καπου που θα εχει λιγο καλυτερο μισθο (αναλογα). Ακομα και Κυπρο παντως ειναι σχεδον reboot της ζωης σου. Μονο η γλωσσα αποτρεπει απο το να αποτελει πληρης reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μου εχουν προσφερει μια δουλεια στην κυπρο με ενα καλο αρχικο μισθο + μπονους και 13 θελω να μου πειτε εσεις που εργαζεστε εκει αν ειναι καλα.Και αν γινετε να μου δωσετε site για να βρω να ενοικιασω σπιτι η να μου προτεινετε περιοχες στην Λεμεσσο..Η σκεψη για μετεγκατασταση στην Κυπρο ηρθε γιατι στην Ελλαδα περναω συνεχως συνεντευξεις διχως αποτελεσμα για το λογο οτι δεν εχω καποιους γνωστους στις συγκεκριμενς θεσεις και εταιρειες..ΑΞΙΖΕΙ Η ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ Η ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΝΗΣΙ?!?!?!

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες.

 

Mε το θεμα σπιτιου εχουν δωθει σαιτ καποιες σελιδες πιο πισω, αν και ειναι λιγο δυσκολο να βρεις μεσω σαιτ, δεν πολυχρησιμοποιειται αυτη η μεθοδος για μεσιτικα θεματα. Καλα ειναι να ρθεις λιγες μερες πιο πριν εδω και να αναζητησεις μεσω μεσιτων, δεδομενου οτι δεν εχεις ιδεα απτην πολη για να ψαξεις μονος.

 

Περιοχες στη Λεμεσο θα σου προτεινα να μην κοιταξεις, δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Κοιταξε κατι κοντα στη δουλεια σου να σε εξυπηρετει και να ειναι καλο και ησυχο σπιτι οσο γινεται. Ολες οι περιοχες ειναι ενταξει, δεν εχει κακοφημες περιοχες, φυσικα εχει καποιες πιο υποβαθμισμενες και καποιες πιο αριστοκρατικες, αλλα οπου και να μεινεις αν το διαμερισμα ειναι ενταξει δεν θα εχεις προβλημα με την περιοχη. Εγκληματικοτητα, κινδυνοι κλπ δεν υπαρχουν σε στυλ να περπατας στο δρομο και να στην πεφτουν (γενικα δεν υπαρχει εγκληματικοτητα/ανεχεια κλπ οπουδηποτε στην πολη). Για κατι καλο εντος της πολης παντως, υπολογιζε οτι πρεπει να δωσεις απο 450 και πανω τον μηνα.

 

Το αν αξιζει η μετεγκατασταση πρωτα θα το κρινεις εσυ ο ιδιος. Βλεπεις τι μισθο, μπονους κλπ θα εχεις, σε τι θεση θα εργαζεσαι, με τι ελλειψεις θα ζεις και με τι παροχες, αν θα προσαρμοστεις, αν θα σ'αρεσει ο τροπος ζωης, ο κοσμος κλπ υπολογιζεις το κοστος ζωης και ποσα θα σου μενουν στην ακρη και τελικως κρινεις. Ειναι υποκειμενικο. Προτιμας να συνεχισεις να ψαχνεις στην ελληνικη αγορα εργασιας αντι να κανεις καποιες θυσιες για να αποκατασταθεις επαγγελματικα σε μια αλλη χωρα? Ειναι καθαρα δικο σου θεμα.

 

Για μενα σαφως και αξιζει αν εχεις ετοιμη δουλεια με καλο μισθο κλπ. Υπολογιζε οτι αν σε κρατησουν θα παρεις και αυξηση συντομα λογικα. Γιατι να μην δοκιμασεις λοιπον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μου εχουν προσφερει μια δουλεια στην κυπρο με ενα καλο αρχικο μισθο + μπονους και 13 θελω να μου πειτε εσεις που εργαζεστε εκει αν ειναι καλα.Και αν γινετε να μου δωσετε site για να βρω να ενοικιασω σπιτι η να μου προτεινετε περιοχες στην Λεμεσσο..Η σκεψη για μετεγκατασταση στην Κυπρο ηρθε γιατι στην Ελλαδα περναω συνεχως συνεντευξεις διχως αποτελεσμα για το λογο οτι δεν εχω καποιους γνωστους στις συγκεκριμενς θεσεις και εταιρειες..ΑΞΙΖΕΙ Η ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ Η ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΝΗΣΙ?!?!?!

 

ευχαριστω

 

Για ριξε μια ματια εδω για σπιτια

http://www.insomnia.gr/topic/406112-%ce%b6%cf%89%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%cf%8d%cf%80%cf%81%ce%bf/page__view__findpost__p__4295139

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερίζω την παρέα σας....

 

Έχω διαβάζει και τις 40 σελίδες έως τώρα και μπορώ να πω ότι μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες σχετικά με το θέμα. Θα πάω σε 1 μήνα για δουλεία στη Λευκωσία, και αυτό που με απασχολεί είναι ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές της πόλης για να νοικιάσεις σπίτι. Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί δεν θέλω να νοικιάσω σε περιοχή όπου θα έχω Τούρκους για γείτονες.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω την παρέα σας....

 

Έχω διαβάζει και τις 40 σελίδες έως τώρα και μπορώ να πω ότι μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες σχετικά με το θέμα. Θα πάω σε 1 μήνα για δουλεία στη Λευκωσία, και αυτό που με απασχολεί είναι ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές της πόλης για να νοικιάσεις σπίτι. Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί δεν θέλω να νοικιάσω σε περιοχή όπου θα έχω Τούρκους για γείτονες.

 

Ευχαριστώ.

 

Μονο και μονο για το τελευταιο σχολιο,ευκολα αλλες 10 σελιδες θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω την παρέα σας....

 

Έχω διαβάζει και τις 40 σελίδες έως τώρα και μπορώ να πω ότι μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες σχετικά με το θέμα. Θα πάω σε 1 μήνα για δουλεία στη Λευκωσία, και αυτό που με απασχολεί είναι ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές της πόλης για να νοικιάσεις σπίτι. Ο λόγος που το ρωτάω είναι γιατί δεν θέλω να νοικιάσω σε περιοχή όπου θα έχω Τούρκους για γείτονες.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Μονο και μονο για το τελευταιο σχολιο,ευκολα αλλες 10 σελιδες θεμα.

 

 

Γιατί το λες αυτό?

 

Γιατί αν είχες κάνεις την παραμικρή έρευνα για τη Λευκωσία, θα ήξερες ότι η πόλη είναι μοιρασμένη, με το βορειότερο κομμάτι να είναι το κατεχόμενο από τα Τουρκικά στρατεύματα από το 1974. Συνεπώς, ή σου πρόσφεραν δουλειά (!!) στα Κατεχόμενα (!!!) και την δέχτηκες (!!!!) οπότε, θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να ΜΗΝ έχεις γείτονες Τούρκους ή Τουρκοκύπριους ή σου πρόσφεραν δουλειά στο ελεύθερο κομμάτι στο οποίο είναι εξαιρετικά απίθανο να έχεις Τούρκους ή Τουρκοκύπριους γείτονες σε όσο σκατά περιοχή και να μένεις ή μας δουλεύεις. Εκτός και αν μας πεις ότι σου πρόσφεραν δουλειά (!!) στα Κατεχόμενα (!!!) και αποφασίσεις να μείνεις στην ελεύθεση Λευκωσία και να μπαινοβγαίνεις από το οδόφραγμα στη Λήδρας κάθε μέρα - οπότε απλά ενισχύεται η πιθανότητα να μας δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να είμαι τόσο ανιστόρητος που να ξέρω ότι η Λευκωσία είναι μοιρασμένη? Άλλα επειδή μάλλον σας δουλεύω όπως λες, μιας και είμαι ο κλασικός Έλληνας που ειρωνεύεται-δουλεύει τους πάντες και όχι αυτός που μπαίνοντας σε ένα forum και ζητώντας καλοπροαίρετα πληροφορίες για κάτι που έτυχε να διαβάσει στο wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Cyprus) και (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Ethnographic-1.jpg) σου απαντώ ότι η δουλειά (μ'αρέσουν τα 2 θαυμαστικά σου, λες και είναι απίθανο να προσφερθεί σε κάποιον μια δουλειά) ΦΥΣΙΚΑ και είναι στο ελεύθερο κομμάτι της πόλης. Και σε ρωτάω, αν η δουλειά αυτή ήταν στα κατεχόμενα, όπου θα είχα καθημερινή επαφή με Τουρκοκύπριους και Τούρκους, λες να έκανα την συγκεκριμένη ερώτηση????

 

Έλεος ρε wizzy....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε wizzy δεν χρειαζόταν να είσαι τόσο επιθετικός.

 

Είμαστε εδώ για να ρωτάμε & να μαθαίνουμε, όπως επίσης να μας ρωτάνε & να μαθαίνουν ακόμη και τα πιο χαζά/αυτονόητα πράγματα. Ο Giorikas82 δεν γνωρίζε μέχρι ποιο σημείο της Λευκωσίας υπάρχουν Τούρκοι, ούτε κι εγώ, αφού δεν μένουμε Κύπρο. Καλές οι πληφορίες που βρίσκεις απο το ιντερνετ, αλλά αν δεν στα πει κάποιος που μένει εκεί, είναι αδύνατον να ξέρεις όλες τις λεπτομέρειες για τα αρκετά θέματα όπως πχ για το συγκεκριμένο, όσο αυτονόητο κι αν είναι αυτό για εσένα.

 

Αυτές τις λεπτομέρειες προσπαθούμε να πληροφορηθούμε απο το συγκεκριμένο topic. Καταστάσεις που ισχύουν & μικρά hints που μαθαίνεις μόνο απο κατοίκους της Κύπρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελευθερη Λευκωσια δε θα εχεις Τουρκους μες στην μυτη σου, εκτος αν σκοπευεις να πας να μεινεις σε παραγκα κι αν η παραγκα που θα νοικιασεις ειναι κομματι κανενος τουρκομαχαλα.

 

Αμφιβαλλω αν εχει Τουρκους γενικοτερα η ελευθερη Λευκωσια ομως. Για καλο και για κακο απεφυγε να νοικιασεις στην παλια πολη (περιοχη γυρω απο τη Ληδρας και μεσα απτα τειχη κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...