Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν λες ανοιχτά για την "μπηχτή" μου; Δεν πειράζει, θα το πω εγώ. Κάτι σελίδες πιο πίσω προσφέρθηκες να δώσεις οποιαδήποτε πληροφορία θέλει κάποιος για λογιστικά στην Κύπρο, σου έστειλα ένα e-mail,(το περασμένο καλοκαίρι) μου είπες οτι θα το δεις και μετά με έγραψες κανονικά. Μήπως τελικά μας έχετε φλομώσει το ψέμα εδω μέσα και δεν είστε καν αυτό που δηλώνετε;

 

Μπορεί και να κατέληξα τρολ, άλλα σας διαβεβαιώ οτι όταν γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ και προτού αρχίσω να ποστάρω σε αυτό το θέμα και να ψάχνω το θέμα "Κύπρος" ήμουν ένας κανονικός άνθρωπος. Έχετε δίκιο, εγώ φταίω που ασχολήθηκα, έστω και λίγο. Σας αφήνω στην ησυχία σας, γιατί χάλασα τη μανέστρα εδω μέσα και άρχισαν να μου σβήνουν τα ποστ οι moderators.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε συ Enric, παρά το ότι θυμάσαι ότι δεν είπα κάτι εναντίον σου, ειλικρινά ρε αδερφέ, το θέμα έχει ξεφύγει. Καταλαβαίνω τη θέση σου, πραγματικά προσπαθώ να ταυτιστώ, αλλά δε μου βγαίνει ρε φίλε. Είναι λογικό να προσπαθείς να βρεις κάτι να σε κρατήσει στον τόπο σου, το έκανα κι εγώ.

 

Άσε τουλάχιστον όσους ψάχνουν για κάτι έξω από την Ελλάδα να έχουν μια εποικοδομητική συζήτηση. Ναι, σίγουρα θα πει ο ένας το Α, ο άλλος το Β και στο τέλος κάτι θα βρεις να κρίνεις, γίνεται σε όλα.

 

Απλά αγαπητέ, σεβάσου ότι ο συγκεκριμένος χώρος προσπαθεί να δώσει έστω και υποκειμενικές απαντήσεις σε όσους ενδιαφέρονται για Κύπρο.

 

Καλή σου μέρα φίλε και σε παρακαλώ μην το παίρνεις στραβά - που το έχεις πάρει. Κανείς δεν έχει κάτι προσωπικό εναντίον σου, απλώς η επανάληψη και η αρνητικότητα πραγματικά κουράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν λες ανοιχτά για την "μπηχτή" μου; Δεν πειράζει, θα το πω εγώ. Κάτι σελίδες πιο πίσω προσφέρθηκες να δώσεις οποιαδήποτε πληροφορία θέλει κάποιος για λογιστικά στην Κύπρο, σου έστειλα ένα e-mail,(το περασμένο καλοκαίρι) μου είπες οτι θα το δεις και μετά με έγραψες κανονικά.

 

Ως τελευταία συμβουλή, θα σου πρότεινα να μην βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να ξέρεις τι πραγματικά έχει γίνει ή τουλάχιστον να γνωρίσεις την άποψη της άλλης πλευράς. Εσύ είδες ότι "σε έγραψα". Δεν ξέρεις όμως αν εκείνη την περίοδο συνέβηκε κάτι το οποίο με απέτρεψε από το να ψάξω το ζήτημά σου. Έψαξα λίγο τα pm και από ότι είδα, ούτε εσύ έστειλες κάποιο "υπενθυμητικό" pm ή κάτι, έστω, να ρωτήσεις αν ζω ή αν πεθαίνω (που λέει ο λόγος), να ενδιαφερθείς λίγο παραπάνω. Οπότε, όπως είπα και στο προηγούμενο post, χαίρομαι που τελικά δεν ασχολήθηκα μαζί σου.

 

Μήπως τελικά μας έχετε φλομώσει το ψέμα εδω μέσα και δεν είστε καν αυτό που δηλώνετε;

 

Ναι, το βρήκες, αυτό είναι. Εγώ, ο xevrakwtos, ο MiDi_MiLiZ και κάνα δυο άλλοι έχουμε συστήσει μια μυστική οργάνωση, της οποίας σκοπός είναι να εξαπατούμε αθώους πλην τίμιους άνεργους εξ Ελλάδος, δελεάζοντάς τους με την προοπτική εργασίας στην Κύπρο (στη δουλειά που θέλουν, δίπλα στο σπίτι/διαμέρισμα που θα μένουν, με αρχικό μισθό €2000 και άνω) και όταν έρχονται τους παρατάμε σύξυλους χωρίς καμία βοήθεια και πάμε για μπύρες για να γιορτάσουμε την επιτυχίας μας! Άσε μας ρε μεγάλε....

 

Μπορεί και να κατέληξα τρολ, άλλα σας διαβεβαιώ οτι όταν γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ και προτού αρχίσω να ποστάρω σε αυτό το θέμα και να ψάχνω το θέμα "Κύπρος" ήμουν ένας κανονικός άνθρωπος. Έχετε δίκιο, εγώ φταίω που ασχολήθηκα, έστω και λίγο. Σας αφήνω στην ησυχία σας, γιατί χάλασα τη μανέστρα εδω μέσα και άρχισαν να μου σβήνουν τα ποστ οι moderators.

 

Άντε μπράβο, πήγαινε να κάνεις το troll αλλού. Τουλάχιστον να μπορεί να διαβάσει το topic κάποιος που ενδιαφέρεται για δουλειά στην Κύπρο και όχι κάποιος ο οποίος ψάχνει έτοιμο τον εργασιακό του παράδεισο αλλά δεν κουνάει το δαχτυλάκι του για συμβάλει στη δημιουργία του.

 

Καλή σου μέρα φίλε και σε παρακαλώ μην το παίρνεις στραβά - που το έχεις πάρει. Κανείς δεν έχει κάτι προσωπικό εναντίον σου, απλώς η επανάληψη και η αρνητικότητα πραγματικά κουράζει.

 

enric, το bold είναι από τις σωστότερες κουβέντες που σου είπε κάποιος στο θέμα αυτό.

 

Τέλος από μένα, γράψε (ή μην γράψεις) ό,τι θέλεις, δεν ασχολούμαι ξανά μαζί σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αρχιζω και βλεπω περιεργους χαρακτηρισμους τυπου "ειστε ψευτες" απο κομητες που δεν πατησαν ποτε το ποδι τους στην Κυπρο για να ξερουν "την αληθεια" και που στην πραξη δε τους ενδιαφερει το ζητημα απλα μπαινουν και σπαμαρουν το thread, πιθανως για να σκοτωσουν ωρες:

Το τι ρολο παιζει ο καθενας μας εδω μεσα, το ποιοι ειναι ψευτες και ποιοι ΑΕΡΓΟΙ που ψαχνουν δικαιολογιες για να συνεχιζουν να παιζουν playstation ως τα 50 τους, μπορει να το διακρινει ο καθενας.

 

Για την ιστορια:

 

 

 

Kαι ξαναρωταω. Εφοσον καποιοι διαπιστωσαν εδω και κανα 2μηνο οτι η Κυπρος οχι απλα δε τους αφορα, αλλα ειναι κακιστη λυση ακομα και για αυτον που θα την επιλεξει, για ποιο λογο συνεχιζουν να ποσταρουν εδω τα ιδια και τα ιδια?

 

Και για ποιο λογο πρεπει εμεις να υποστουμε το σπαμ "αποψεων" ενος που δεν εχει πατησει το ποδι του αλλα εχει μεγαλυτερο αυταρχισμο στις αποψεις του περι ζωης και εργασιακων στην Κυπρο απο εναν που ειναι γενημα θρεμα Κυπριος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε MiDi να κλειδωθεί! Απλώς λίγο mod θέλει. Εάν θέλουν οι υπεύθυνοι ας δώσουν σε εμένα mod rights.

 

Αν κλειδωθεί απλώς αναγκάζεις κάποιους που θέλουν και άλλες πληροφορίες - updates, συζήτηση γενικά, να ξεκινήσουν άλλο post ή να πάνε σε άλλο forum. Δε νομίζω ότι είναι καλό αυτό.

 

Ήδη γράφω σε 2-3 φόρουμς, είναι πολύ κουραστικό να γράφω και σε διαφορετικά Posts μέσα στα forums. :whistle:

 

Όσο για τον φίλο Enric, παιδιά δεν είναι έτσι. Δε μου φαίνεται ΑΕΡΓΟΣ ή πως αλλιώς, αν και παρεκτρέπομαι από το θέμα. Απλώς το παλικάρι ψάχνει τρόπους να πείσει τον εαυτό του ότι αξίζει να ζει ακόμη στη χώρα που αγαπάει.

 

Δυστυχώς φίλε μου, εγώ λόγω 2 μικρών παιδιών δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια. Ξενιτεύτηκα πέρσι το Σεπτέμβριο του 2010, και δε γύρισα πίσω μέχρι να βρω δουλειά στην Κύπρο. Ξεσκίστηκα, μάτωσα, περπάτησα όσο ποτέ στη ζωή μου, και έψαχνα σχεδόν 3 μήνες, με ελεεινά οικονομικά αποθέματα. Αλλά δεν το έβαλα κάτω, σε πείσμα όσων μου έλεγα να φύγω, να γυρίσω πίσω και να κάνω την πάπια. Όταν έχεις αποσκευές μαζί σου φίλε, όταν κάποια στόματα περιμένουν από εσένα να κάνεις κάτι για να φάνε, το να συζητάμε ποιά χώρα είναι πιό όμορφη, ποιό σύστημα έχει λιγότερη γραφειοκρατία, ποιός λαός είναι πιό έξυπνος, και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες, είναι τουλάχιστον γραφικό.

 

Εάν την παλεύεις στην Ελλάδα, κάτσε εκεί. Προφανώς μιλάς για την πάρτη σου και καλά κάνεις. Αλλά είμαι σίγουρος ότι άν είχες έστω και ένα άτομο να στηρίζεται στις αποφάσεις σου για να επιβιώσει, δεν θα είχαμε αυτή τη συζήτηση τώρα.

 

Καλή σας μέρα παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και η κοπέλα εδώ και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την ποιότητα ζωης. Είναι και αυτή πολύ ευχαριστημένη με την δουλεία της και καλώς η κακώς απο εκεί ξεκινάνε όλα .

 

Αυτή ξενερώνει με την "νέκρα" που επικρατεί εδώ είχε συνηθίσει στην "ζωή" της ελλάδας. Εμένα δεν με νοιάζει έχω το pc μου και τον projectora μου δεν θέλω κατι άλλο.

 

η αλήθεια είναι οτι όταν είχα πρωτοέρθει στην Κύπρο θεωρούσα τους Κύπριους "ανώτερους" από εμάς (καθώς εμείς είμαστε άθλια υποκείμενα που κατάφεραν με την ζωώδη αναισθησία και ηλιθιότητα τους να μετατρέψουν την πιο όμορφη χώρα του κόσμου στην ντροπή της υφηλίου), αλλά μετά από ένα 1,5 χρόνο εδώ βλέπω ότι κύπριοι και Έλληνες είναι ολόιδιοι. Ίσως απλά έχουν λιγότερη διάθεση να κλέψουν η να εξαπατήσουν το κράτος.

 

Η Ελλάδα δεν μου λείπει ακόμα, μόνο που την φέρνω στο μυαλό μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και μου έρχεται να σπάσω κάτι, αλλά μου λείπουν οι συγγενείς φίλοι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, όλα ξεκινάνε από τη δουλειά, εφόσον είσαι εκεί τουλάχιστον 8 ώρες τη μέρα, βάλε μέσα και την προετοιμασία για να πας (Ωχ αδερφέ, πάλι ξύπνησα για να πάω στην *(@(&$δουλειά), καθώς και να γυρίσει σπίτι.

 

Η μισή μας μέρα τουλάχιστον λοιπόν, περνάει έτσι.

 

Θέλει να τη γουστάρεις τη δουλειά σου, ή τουλάχιστον να μην σε ενοχλεί υπερβολικά (βλέπε προστριβές με τους συναδέλφους, αφεντικά, κακή συμπεριφορά μέσα στο χώρο εργασίας, λίγα λεφτά - πολλές ώρες κλπ).

 

Χαίρομαι πραγματικά για εσάς, αφενός μεν γιατί κατέβηκε και η κοπέλα σου εδώ και είσαστε πλεόν συμπληρωμένοι, και αφετέρου γιατί καταφέρατε να είσαστε ευχαριστημένοι μακριά από το "σπίτι" σας, και σε μιά νέα χώρα.

 

Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά, και να μη χρειαστείτε ποτέ να κοιτάξετε πίσω.

 

Όσο για την Ελλαδίτσα μας, άστα να πάνε. Δε θέλω να σκέφτομαι τι έχω αφήσει πίσω, πόσο έχω πληγωθεί και πόσο πληγώνομαι ακόμη καθημερινά.

 

Θέλω να πιστεύω ότι όσος καιρός και να περάσει, όσοι μάγκες Τούρκοι, Γερμανοί και οτιδήποτε άλλοι δοσίλογοι και να περάσουν από πάνω μας, η όμορφη χώρα μας θα συνεχίσει να υπάρχει, ακόμη και με υποχωρήσεις. Πρέπει να το πιστεύουμε για να μπορούμε να προχωράμε με τη ζωή μας.

 

Άλλωστε, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως μολις προσγειωθηκα ξανα Ελλαδα αυτοματα καταλαβα οτι ειμαστε πλεον και παλι Ελλαδα. Θελεις ο τροπος συμπεριφορας, οι δρομοι, ο κοσμος. Ολα μαζι.

 

Alex και εμενα μου εκανε εντυπωση αυτη η "νεκρα" που λεει και η δικια σου. Μου ειπαν ομως οτι τωρα ειναι η ποιο "νεκρη" περιοδος που μπορει να εχει η Κυπρος καθως με το που ξεκινησει καλοκαιρινη περιοδος το νησι θα βουλιαξει απο κοσμο. Αληθεια ποσο κοσμο εχει υπο κανονικες συνθηκες η Κυπρος? 700κ, 800κ? Παραπανω δεν το βλεπω. Ειναι πολυ "λιγος" κοσμος για τετοια εκταση νησιου.

 

Προσωπικα ουτε εμενα με πειραζει τοσο η "νεκρα" καθως και εγω μου φτανει και μου παραφτανει το PC μου και γενικα το home entertaitment μου. Φιλαρακι μου που πηγε πριν απο εμενα γυρισε πισω σουμπιτος γιατι δεν του αρεσε καθολου (δεν ειναι του home entertaitment αυτος) γιατι για τον ιδιο δεν ειχε να προσφερει τιποτα. Μιλαμε ακουσα τα χειροτερα απο την μερια του και με ειχε ψιλοτρομαξει αλλα χερομαι που πηγα και τα ειδα απο πρωτο χερι και που βρισκομαι στην απεναντι οχθη απο αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800k ειναι οι κατοικοι στην ελευθερη Κυπρο.

 

Καλα το οτι πατας Ελλαδα το κτλβαινεις αυτοματως με το που απτο αεροδρομιο θα μπεις μετρο...

 

Απτο spam ζητιανων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κύπριοι που δεν ξέρουν Ελληνικά και παριστάνουν τους Έλληνες στο φόρουμ, ας ανοίξουν καλα λεξικό να μάθουν τι σημαίνει η λέξη ΑΕΡΓΟΣ. Δεν λες άεργο έναν που ψάχνει. Άεργο και αγράμματο, να δεις το παιδί σου στο ερημονήσι που θα το μεγαλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως μολις προσγειωθηκα ξανα Ελλαδα αυτοματα καταλαβα οτι ειμαστε πλεον και παλι Ελλαδα. Θελεις ο τροπος συμπεριφορας, οι δρομοι, ο κοσμος. Ολα μαζι.

 

Alex και εμενα μου εκανε εντυπωση αυτη η "νεκρα" που λεει και η δικια σου. Μου ειπαν ομως οτι τωρα ειναι η ποιο "νεκρη" περιοδος που μπορει να εχει η Κυπρος καθως με το που ξεκινησει καλοκαιρινη περιοδος το νησι θα βουλιαξει απο κοσμο. Αληθεια ποσο κοσμο εχει υπο κανονικες συνθηκες η Κυπρος? 700κ, 800κ? Παραπανω δεν το βλεπω. Ειναι πολυ "λιγος" κοσμος για τετοια εκταση νησιου.

 

Προσωπικα ουτε εμενα με πειραζει τοσο η "νεκρα" καθως και εγω μου φτανει και μου παραφτανει το PC μου και γενικα το home entertaitment μου. Φιλαρακι μου που πηγε πριν απο εμενα γυρισε πισω σουμπιτος γιατι δεν του αρεσε καθολου (δεν ειναι του home entertaitment αυτος) γιατι για τον ιδιο δεν ειχε να προσφερει τιποτα. Μιλαμε ακουσα τα χειροτερα απο την μερια του και με ειχε ψιλοτρομαξει αλλα χερομαι που πηγα και τα ειδα απο πρωτο χερι και που βρισκομαι στην απεναντι οχθη απο αυτον.

 

 

Ποτέ δεν "βουλιάζει" απο κόσμο το νησί αν εξαιρέσουμε τα τουριστικά μέρη (και πάλι αν τα συγκρίνεις με καμιά Χαλκιδική όταν ο κόσμος είχε λεφτά καμία σχέση) . Η νέκρα όμως δεν οφείλεται μόνο στην έλλειψη κόσμου. Οφείλεται και στις διαφορετικές συνήθειες (στην Κύπρο δεν βγαίνουν έξω όσο εμείς) και στο γεγονός ότι είναι απλωμένοι γενικά δεν ειναι η κατάσταση της Ελλάδας που είναι ο ένας πάνω στον άλλον και χτίζουν όπου βρούνε.

 

Αυτα όσον αφορά την Λεμεσσό που ζω Λευκωσία μπορεί να είναι αλλιώς.

 

 

 

΄Οταν λέω στην Κύπρο δεν εννοώ μόνο τους κύπριους φυσικά πού όσο περνάει ο καιρός φαίνεται να γίνονται η μειοψηφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ αποχωρώ από αυτό το thread, μιας και έχει καταντήσει στόχος το κάθε τι που θα πει κάποιος, και ENRIC πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό σου, αφού εσύ δεν έχεις την τσίπα να το κάνεις.

 

Κρίμα, γιατί αυτά που λέμε για τους Κύπριους, ότι δηλαδή άλλα λένε και άλλα εννοούν, περίτρανα αποδεικνύεις ότι δεν είναι μόνο δικό τους προνόμιο.

 

Να περνάτε καλά, ότι χρειαστείτε από πληροφορίες μπορείτε να μου στέλνετε email ή να μπαίνετε στο blog μου.

 

Καλή σας μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει κοσμο γενικα, απλα δεν ειναι της βαβουρας και του πολυ εξω. Δηλαδη, πλησιαζουν λιγο περισσοτερο στο Ευρωπαικο στυλ, που λεει 10 η ωρα το βραδυ ολοι σπιτια γιατι αυριο εχει δουλεια.

Και γενικα καφετεριες/ταβερνες κλπ μαγαζια γεμιζουν απο Παρασκευη βραδυ εως Κυριακη μεσημερι, απο κει και περα υπαρχει η εργασια, ακομα και για τους δημοσιους υπαλληλους.

 

Ενας αλλος λογος που δεν εχει την βαβουρα αυτη σε μαγαζια, καφετεριες κλπ ειναι ο μικρος αριθμος φοιτητων. Πχ στη Λαρισα ειχες 200.000 κατοικους περιπου εκ των οποιων οι 20.000 φοιτητες, συνεπως το κεντρο της πολης ηταν ζωντανο 24/24 7/7, εκτος απο γιορτες Χριστουγεννων/Πασχα/καταληψεις που η πολη φυσιολογικα νεκρωνε.

 

Και ενας τελευταιος λογος, για την Λεμεσο παντα μιλωντας, ειναι οτι γενικα σαν πολη δεν εχει ενα κλασικο σημειο που να μαζευονται ολοι. Ειναι διασπαρτα μαγαζια σε μια πολη μεγαλης εκτασης, συνεπως αν πας σε μια καφετερια, μπορει να εχει κοσμο μεν, αλλα τριγυρω να εχει σπιτια, οποτε προφανως θα σου φανει ερημη η γυρω περιοχη.

 

Ακομα και το κεντρο της πολης, δεν ειναι σαν τα κεντρα ελληνικων πολεων οπου πρωτα υπαρχουν καφετεριες και μετα εμπορομαγαζα. Στο κεντρο εχει μονο εμπορομαγαζα και ζητημα αν υπαρχουν πανω απο 3-4 νορμαλ καφετεριες κι αυτες διασπαρτες κι οχι στο ιδιο σημειο.

 

Γενικα οι πολεις τους ειναι λιγο γεια σου ως προς το σχεδιασμο, δεν βγαζεις ευκολα ακρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ αποχωρώ από αυτό το thread, μιας και έχει καταντήσει στόχος το κάθε τι που θα πει κάποιος, και ENRIC πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό σου, αφού εσύ δεν έχεις την τσίπα να το κάνεις.

 

Κρίμα, γιατί αυτά που λέμε για τους Κύπριους, ότι δηλαδή άλλα λένε και άλλα εννοούν, περίτρανα αποδεικνύεις ότι δεν είναι μόνο δικό τους προνόμιο.

 

Να περνάτε καλά, ότι χρειαστείτε από πληροφορίες μπορείτε να μου στέλνετε email ή να μπαίνετε στο blog μου.

 

Καλή σας μέρα.

Να ντρέπονται αυτοί που ενώ είναι γέννημα-θρέμμα Κύπριοι, το παίζουν Έλληνες και εκθειάζουν το χωριουδάκι τους μπας και μαζευτεί λίγος κόσμος και παλέψουν καλύτερα την μοναξιά. Και το κάνουν ωραιοποιώντας τις καταστάσεις και προπηλακίζοντας όσους λένε το αντίθετο. Το θέμα είναι "Ζωή στην Κύπρο" και όχι "Η Ωραία Ζωή της Κύπρου" για να με πουν εμένα τρολ γιατί λέω το αντίθετο.

 

Εντάξει, μπορεί να μην έχω πάει, αλλά δεν έχω ακούσει άνθρωπο να μην πει οτι η Κύπρος είναι ένα χωριό. Φεύγουν ένα σωρό νέα παιδιά απο εκεί για να σπουδάσουν στην Ελλάδα δήθεν, ενώ στην πραγματικότητα έρχονται να ζήσουν την ωραία ζωή της Ελλάδας. Ναι ρε πούστη μου, είναι ωραία η ζωή εδώ και το ξέρουν όλοι. Τα υπόλοιπα είναι αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Κι απο το να είμαι φτωχός στην Κύπρο ή οπουδήποτε αλλού προτιμώ να είμαι φτωχός στην Ελλάδα, γιατί οσο σκατά ρε γαμώτο και να είναι αυτή η χώρα είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ. Και δεν μπορώ να το χωνέψω πως τόσοι γύρω μου έχουν δουλειές και ζούνε μια χαρά και εγώ θα πρέπει να απαρνηθώ τον τόπο μου για να έχω λιγότερα απο αυτά που έχουν αυτοί. Δεν ζηλεύω αυτόν που ζει καλά στην Κύπρο ούτε πουθενά αλλού, όσα πλούτη και να έχει. Ζηλεύω αυτόν που ζει στην Ελλάδα και βγάζει αυτά που μόλις του χρειάζονται για να ζήσει. Θα βρω δουλειά στην Ελλάδα ή θα πεθάνω προσπαθώντας.

 

Τελεία και παύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε πούστη μου, είναι ωραία η ζωή εδώ και το ξέρουν όλοι. Τα υπόλοιπα είναι αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Κι απο το να είμαι φτωχός στην Κύπρο ή οπουδήποτε αλλού προτιμώ να είμαι φτωχός στην Ελλάδα, γιατί οσο σκατά ρε γαμώτο και να είναι αυτή η χώρα είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ. Και δεν μπορώ να το χωνέψω πως τόσοι γύρω μου έχουν δουλειές και ζούνε μια χαρά και εγώ θα πρέπει να απαρνηθώ τον τόπο μου για να έχω λιγότερα απο αυτά που έχουν αυτοί. Δεν ζηλεύω αυτόν που ζει καλά στην Κύπρο ούτε πουθενά αλλού, όσα πλούτη και να έχει. Ζηλεύω αυτόν που ζει στην Ελλάδα και βγάζει αυτά που μόλις του χρειάζονται για να ζήσει. Θα βρω δουλειά στην Ελλάδα ή θα πεθάνω προσπαθώντας.

 

Τελεία και παύλα.

Πολυ ωραια ολα αυτα, δικαιωμα σου και συμφωνω στην τελικη.

 

Αυτο που δεν μας εξηγεις ειναι γιατι ποσταρεις τοτε 3 μηνες ακαταπαυστα σε αυτο το τοπικ εφοσον οι αποψεις σου ειναι συγκεκριμενες. Θα μου πεις δεν το καταλαβαμε? Το καταλαβαμε, αλλα εσυ το αρνιοσουν οταν σου λεγαμε οτι απλα δε γουσταρεις τη μεταναστευση και καθεσαι και τα βαζεις με την Κυπρο, την Αγγλια, την Ιταλια τη Ζιμπαμπουε κλπ και μας ζαλιζεις χωρις λογο με δηθεν δικαιολογιες για να μην μεταναστευσεις. Πες γουσταρω τη ζωη και την καλοπεραση στην Ελλαδα κοντα στα φιλαρακια μου και στο καλο του Θεου ολοι σας. Που και παλι δεν εχεις θεση να το πεις στο συγκεκριμενο τοπικ που αφορα τους μεταναστες στην Κυπρο, αλλα εσενα θα σε καταλαβαιναμε, δε βαριεσαι...

 

Οσο για το οτι μου εδωσες υπηκοοτητα και ιθαγενεια Κυπριου και ρολο "οτι προσπαθω να πεισω Ελλαδιτες να ρθουν να δουλεψουν Κυπρο για να μην ερημωσει το νησι μου", οπως λεει και μια αλλη ψυχη του φορουμ και του κλεβω την ατακα, ας μη γινομαστε πιο γραφικοι κι απο καρτα γραφικων...

 

Τελος, αυτο το "τελος απο μενα" τι το θες και το γραφεις σε καθε ποστ σου, αφου επανερχεσαι συνεχως? Πριν 2 μηνες εγραψες οτι δε θα ξαναποσταρεις εδω, τελικως ξαναποσταρεις τα ιδια (να πω οτι θα λεγες τπτ καινουργιο να σου λεγα μπραβο), απο προχθες σε καθε ποστ σου λες πως δε θα ξαναποσταρεις και τελικως ακομα ψαχνουμε μια σελιδα που να μην διαβαζουμε τα ιδια πραγματα για την τραγικη Κυπρο που ουτε για τετραποδα δεν κανει. Aραξε στην Ελλαδα και εισαι κομπλε, αλλα ασε και εμας να συνεννουμαστε σε αυτο το τοπικ αντι να το βομβαρδιζεις ασκοπα με επαναλαμβανομενα ποστ, επειδη προφανως δεν εχεις να κανεις κατι καλυτερο.

 

YΓ. Στο ποστ που εχω quotarei κατι μου λεει οτι ενω γραφοταν σπασανε κουπες καφε, ισως και οθονες Η/Υ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...