Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε καθε περιπτωση παντως το θεμα ειναι οτι οσα και να παρεις δεν θα δοσεις φραγκο στην εφορια και σε λοιπα χαρατσια ετσι επειδη τους καπνισε. Τουλαχιστον για τωρα. Βγαζεις παραδειγμα 10 χιλιαρικα και τα 10 ειναι στην τσεπη σου να τα κουμανταρεις οπως σου βγαινουν εσενα.

 

Midi, προσωπικα τα 1000 μου φτανουν και με το παραπανω αν κανω την ιδια ζωη που κανω ελλαδα και δεδομενο οτι δεν καπνιζω και δεν πινω αλλα ουτε και ειμαι πολυ πολυ του εξω. Εγω το ειπα απο την αποψη του μεσου ορου που ισως καπνιζει, ισως θελει να βγαινει 2-3 φορες την εβδομαδα κτλ.

 

Εχω ακουσει (δεν το διασταυρωσα ακομα) οτι για να φερω ορισμενα δικα μου πραγματα πρεπει να εκτελωνισω (PC, TV, PS3, ηχεια). Τι να εκτελωνισω δηλαδη? Αυτα που ηδη εχω πληρωσει με τους φουλ φορους και που εχω αποδειξεις γι αυτα? Δεν το καταλαβα και ελπιζω να μην ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εχω ακουσει (δεν το διασταυρωσα ακομα) οτι για να φερω ορισμενα δικα μου πραγματα πρεπει να εκτελωνισω (PC, TV, PS3, ηχεια). Τι να εκτελωνισω δηλαδη? Αυτα που ηδη εχω πληρωσει με τους φουλ φορους και που εχω αποδειξεις γι αυτα? Δεν το καταλαβα και ελπιζω να μην ισχυει.

 

 

εγω κατι ηχεία και το xbox τα εβαλα σε μια βαλιτσα και τα ειχα ως αποσκευη.Δεν μου ειπε καποιος να πληρωσω κατι, οποτε μαλλον δεν ισχύει κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε περιπτωση παντως το θεμα ειναι οτι οσα και να παρεις δεν θα δοσεις φραγκο στην εφορια και σε λοιπα χαρατσια ετσι επειδη τους καπνισε. Τουλαχιστον για τωρα. Βγαζεις παραδειγμα 10 χιλιαρικα και τα 10 ειναι στην τσεπη σου να τα κουμανταρεις οπως σου βγαινουν εσενα.

Ισχυει.

Μπορει το κοστος σε καποια αγαθα να ειναι μεγαλυτερο εδω, αλλα οπως και να το κανουμε δεν ειναι ουτε φοροι και αν δεν γουσταρω την τιμη δεν ψωνιζω. Λογου χαρη οτι ηλεκ συσκευη μπορω να φερω απο Ελλαδα την φερνω αν τη βρω φθηνοτερα.

Οπως και να χει ακομα και το χρημα που ξοδευεις εδω δεν παει σε φορους για τα κρατικα/κυβερνητικα/πολιτικα λαμογια, αλλα παει σε ιδιωτες/επιχειρηματιες/εργαζομενους, συνεπως η αγορα και το εμποριο συνεχιζει να ζει και να κινειται, αντι να ψοφαει για χαρη κλεφτων. Αυτο μου αρκει για να πληρωσω 100 ευρω παραπανω για ενα ψυγειο.

 

Εχω ακουσει (δεν το διασταυρωσα ακομα) οτι για να φερω ορισμενα δικα μου πραγματα πρεπει να εκτελωνισω (PC, TV, PS3, ηχεια). Τι να εκτελωνισω δηλαδη? Αυτα που ηδη εχω πληρωσει με τους φουλ φορους και που εχω αποδειξεις γι αυτα? Δεν το καταλαβα και ελπιζω να μην ισχυει.

Εγω οτι μετεφερα το εβαλα στις βαλιτσες και οκ. Απο τα λιγα που ξερω, δεν υπαρχει εκτελωνιση οταν προκειται για μετακινηση μεταξυ χωρων της ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλαω εχοντας στο νου μου τον οικονομικο μεταναστη που για αρχη εχει διαθεση να κανει καμποσους συμβιβασμους και παραχωρησεις μεχρις οτου βρει την δουλεια και το μισθο που θελει.....

 

Ειπαμε οποιος ψαχνει με το που πιανει δουλεια, ανεσεις, καλη ζωη, αποταμιευσεις, αμαξια, δουλεια οπως την θελει αυτος, ειτε ας αλλαξει πλευρο, ειτε ας μεινει Ελλαδα με οσες ανεσεις συνηθισε να εχει

Έτσι ετσι, καλό είναι να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε ωστε να μην δημιουργούνται εντυπώσεις. Το λέω διότι στην Ελλάδα χρόνια τώρα έχει δημιουργηθεί ένας μύθος γύρω απο την πλούσια Κύπρο όπου βγάζουν πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ετσι, καλό είναι να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε ωστε να μην δημιουργούνται εντυπώσεις. Το λέω διότι στην Ελλάδα χρόνια τώρα έχει δημιουργηθεί ένας μύθος γύρω απο την πλούσια Κύπρο όπου βγάζουν πολλά λεφτά.

Δεν ειναι μυθος, τουλαχιστον συγκριτικα με την Ελλαδα της ανεργιας. Παραπανω εγραψα και 4 λογους που δικαιολογει αυτο που σου λεω.

Μια χαρα λεφτα βγαζει κανεις στην Κυπρο, εφοσον φυσικα παει για να ΨΑΞΕΙ δουλεια και να δουλεψει και οχι για να δει αν θα τα βρει ολα ετοιμα στις πρωτες 15 ημερες. Εντυπωσεις δημιουργουν και δημιουργουνται απο αυτους που προσπαθουν να πεισουν εμας η τους εαυτους τους οτι ο πρωτος μισθος σε ανειδικευτη εργασια στην οποια βρισκεσαι υπο δοκιμη πρεπει ναναι κοντα στα 1,5κ-2κ ευρω (κατι που δεν ειδα παντως να γραφεται εδω, αν το ειδες εσυ σε αυτο το φορουμ δωσε μας λινκ). Αν κανεις ειναι τοσο αφελης, τοτε καλυτερα να μη δοκιμασει να μεταναστευσει σε αλλη χωρα γιατι θα τα βρει μπαστουνια, λογω της αφελειας του και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το ξεκάθαρα τότε, οτι η Κύπρος έχει μισθούς καλούς μόνο για άτομα με πολλά χρόνια εμπειρίας. Οτι οι καλοί μισθοί έρχονται μετά απο χρόνια προυπηρεσίας, οπότε όποιος θέλει να πάει για λίγο (λόγω κρίσης) και όχι για να μείνει να γίνει Κύπριος και να παντρευτεί εκεί, δεν τον συμφέρει και ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΙ.

 

Και επίσης για να μην νομίζει το κάθε άνεργο παλικάρι με μαλακοπροϋπηρεσία (άσχετο με αυτό που σπούδασε εννοώ) 5-6 χρόνια σερβιτόρος αναμένοντας να βρει δουλειά σε αυτό που σπούδασε, οτι στην Κύπρο θα το βρει, με πάνω απο 1000€/μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το ξεκάθαρα τότε, οτι η Κύπρος έχει μισθούς καλούς μόνο για άτομα με πολλά χρόνια εμπειρίας. Οτι οι καλοί μισθοί έρχονται μετά απο χρόνια προυπηρεσίας, οπότε όποιος θέλει να πάει για λίγο (λόγω κρίσης) και όχι για να μείνει να γίνει Κύπριος και να παντρευτεί εκεί, δεν τον συμφέρει και ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΙ.

Αφενος δε θα πω αυτο που θες εσυ να πω.

Αφεταιρου ειμαι πολυ ξεκαθαρος σε οτι λεω, συνεπως δεν χρειαζεται να πω κατι πιο ξεκαθαρα.

 

Τα συμπερασματα που βγαζεις ειναι δικα σου και μονο δικα σου, τα χεις ξαναπει παλιοτερα, σου χω ξανααπαντησει παλιοτερα, και γενικως δεν καταλαβαινω απτη στιγμη που προσωπικα εχεις απαρνηθει εδω και κανα 2μηνο την επριπτωση της Κυπρου, γιατι συνεχιζεις να επεμβαινεις σε οσα γραφονται εδω τονιζοντας/επαναλαμβανοντας την απαρνηση σου.

 

Συγκεκριμενα ηρθε ο ιkaruga Κυπρο, εγραψε τις αποψεις του, του απαντησαμε κι εμεις με τις δικες μας αποψεις, γενικως συζηταμε ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ για τη ΖΩΗ ΜΑΣ εδω, και ερχεσαι εσυ και επεμβαινεις για αλλη μια φορα συνεχιζοντας να προσπαθεις να μας πεισεις οτι ειναι ασυμφορη επιλογη κλπ κλπ.

 

Ναι ρε κουμπαρε, ειναι ασυμφορη και μαλακια, ok.

 

Και επίσης για να μην νομίζει το κάθε άνεργο παλικάρι με μαλακοπροϋπηρεσία (άσχετο με αυτό που σπούδασε εννοώ) 5-6 χρόνια σερβιτόρος αναμένοντας να βρει δουλειά σε αυτό που σπούδασε, οτι στην Κύπρο θα το βρει, με πάνω απο 1000€/μήνα.

Εγω βρηκα στο αντικειμενο σπουδων μου, και κλεινοντας χρονο αμοιβομαι με παραπανω απο 1000. Εχοντας ερθει εδω με μηδενικη προυπηρεσια. Και δεν ειμαι μαγκας, ουτε εξυπνος, ουτε κωλοφαρδος. Ισχυουν και για μενα οι κανονες που ισχυουν για τον καθενα εδω περα.

 

 

Αρα το καθε ανεργο παλικαρι μπορει να νομιζει οτι καταλαβαινει απο οσα εχουν γραφτει στο παρον thread απο ατομα που πηγαν, ειδαν, εργαστηκαν, εζησαν και εκριναν και οχι απο ατομα που κρινουν δια της οσφρησης απο τα 1000km, απομονωνοντας οποιες φρασεις και λογια επιθυμουν απο ενα φορουμ.

 

ΥΓ. Δεν προκειται να ξαναμπω σε κανενος ειδους περαιτερω διαλογο μαζι σου για να ξαναπαντησω στην ιδια κασετα που λες εδω και καποιους μηνες σε οποιον απαντα σε αυτο το thread. Αν χρειαζεσαι καποια επιπλεον απαντηση/βοηθεια/απορια/πληροφορια απο το παρον thread, περα απο οσα εχεις πει κατ'επαναληψη, ευχαριστως. Αν προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν αξιζει επουδενι η περιπτωση μεταναστευσης στην Κυπρο, αν δεν εχεις βυσμα, αν δεν εχεις προυπηρεσια, αν δεν εχεις καπαρωμενο μισθο πριν πιασεις δουλεια γυρω στα 1500Ε, αν δεν εισαι παντρεμενος με Κυπραια και οτι αλλο σκεφτεις, ειναι δικαιωμα σου και δεν θα προσπαθησω να σε πεισω για το αντιθετο, δεν με ενδιαφερει καν. Οσα γραφω απευθυνονται σε αυτους που ενδιαφερονται στ'αληθεια και οχι σε αυτους που απλως υποστηριζουν οτι ενδιαφερονται, αλλα ψαχνουν απαντησεις για την αρνηση τους να παρουν μια ΔΥΣΚΟΛΗ και ΖΟΡΙΚΗ αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίω εγώ που μια τα λες έτσι, και μια αλλιώς. Και μόνο αυτό που κάνεις, μειώνει την αξιοπιστία των όσων γράφεις.

 

ΥΓ Δεν θυμάμαι να κουμπαριάσαμε, εκτός αν εσυ Κυπριοποιήθηκες τόσο, που έγινες βασιλικότερος του βασιλέως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enric, έλεος! Αφού είσαι τόσο αρνητικός στο θέμα της Κύπρου, κάτσε στην Ελλάδα να μιζεριάζεις & άσε εμάς που ενδιαφερόμαστε να συνεχίσουμε να μαθαίνουμε απο άτομα που βρίσκονται ήδη εκεί και μας αναφέρουν εμπειρίες και εντυπώσεις.

 

Ψάχνεις να πιαστείς απο οπουδήποτε αρκεί να μην έχεις έναν καλό λόγο που αξίζει κάποιος να μεταναστεύσει. Και σε ρωτάω, έχουν κανένα κέρδος όλοι αυτοί να μας λένε ψέματα? Έτσι όπως τα λένε είναι, και παρόλο που οι ανάγκες καθενός διαφέρουν, σε γενικά "στανταρ" σημεία όλοι λένε τα ίδια. Αν εσύ δεν θες να μεταναστεύσεις, πάψε να ασχολείσαι με το topic & άντε στο καλό. Έχεις καταντήσει να τρολλάρεις & περισσότερο διαβάζουμε τα δικά σου ανούσια post, παρά αυτά που έχουν ενδιαφέρον.

 

Για τους υπόλοιπους που βρίσκονται στην Κύπρο, μπράβο σας παιδιά & με το καλό να έρθει η δική μου στιγμή να κατέβω Λάρνακα. Είδωμεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλο στη Λαρνακα ειναι πως εχει μικροτερο κοστος ζωης, λογω των χαμηλοτερων ενοικιων.

Το κακο ειναι οτι δεν εχει οσες δουλειες εχει στη Λευκωσια η την Λεμεσο. Αν ωστοσο εχεις κλεισει ηδη εργασια, τοτε εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ετσι, καλό είναι να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε ωστε να μην δημιουργούνται εντυπώσεις. Το λέω διότι στην Ελλάδα χρόνια τώρα έχει δημιουργηθεί ένας μύθος γύρω απο την πλούσια Κύπρο όπου βγάζουν πολλά λεφτά.

 

Αυτα τα λενε μονο οσοι δεν ξερουν. Ειναι οι ιδιοι που νομιζουν οτι θα μεταναστευσουν οπουδηποτε και θα τους υποδεχτουν με κοκκινα χαλια και ροδα με την αφιξη τους στο αεροδρομιο και μισθο 15000 ευρω το μηνα για να ξυνονται "γιατι ετσι ειναι εξω". Εδω περα μετακομιση κανεις σε αλλο σπιτι και αλλη περιοχη και θες καποιο διαστημα να δεις τι παιζει, τι πιστευεις οτι πρεπει να κανεις στη -μεταναστευση-?

 

Ουτε και εγω ψανχω να βρω κατι στο αντικειμενο μου για αρχη. Θα κανω οτι πιασουν τα χερια μου και εφοσον ο μισθος με καλυπτει τουλαχιστον για τις βασικες μου αναγκες. Απο εκει και περα θα ξεκινησω σιγα σιγα για αυτα που θελω. Για οποιον δεν μπορει να το αντεξει αυτο τοτε μην το συζηταει καν. Να κατσει στα αυγα του και να μην μιλαει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλο στη Λαρνακα ειναι πως εχει μικροτερο κοστος ζωης, λογω των χαμηλοτερων ενοικιων.

Το κακο ειναι οτι δεν εχει οσες δουλειες εχει στη Λευκωσια η την Λεμεσο. Αν ωστοσο εχεις κλεισει ηδη εργασια, τοτε εισαι μια χαρα.

 

Κοιτάζω για κάτι πολύ συγκεκριμένο & τα δίνω όλα σε μία μόνο ευκαιρία, άρα όσες πολλές/λίγες δουλειές αν έχει η Λάρνακα δεν με αγγίζει. Μία μόνο συνέντευξη να καταφέρω στην δουλειά που ενδιαφέρομαι & μετά πιστεύω πως όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Είναι πολύ ιδιαίτερο το πόστο που ενδιαφέρομαι, γι'αυτό ελπίζω να γίνει η συνέντευξη & να κλείσω σχετικά καλά λεφτά. Έχω κάνει όλες τις ενέργειες απο μέρους μου, και απλά τώρα περιμένω να τα αποτελέσματα αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίω εγώ που μια τα λες έτσι, και μια αλλιώς. Και μόνο αυτό που κάνεις, μειώνει την αξιοπιστία των όσων γράφεις.

 

ΥΓ Δεν θυμάμαι να κουμπαριάσαμε, εκτός αν εσυ Κυπριοποιήθηκες τόσο, που έγινες βασιλικότερος του βασιλέως.

 

Καλά ε, δεν παλεύεσαι λέμε... Ευτυχώς που βρέθηκε και κάποιος άλλος,

Enric, έλεος! Αφού είσαι τόσο αρνητικός στο θέμα της Κύπρου, κάτσε στην Ελλάδα να μιζεριάζεις & άσε εμάς που ενδιαφερόμαστε να συνεχίσουμε να μαθαίνουμε απο άτομα που βρίσκονται ήδη εκεί και μας αναφέρουν εμπειρίες και εντυπώσεις.

 

Ψάχνεις να πιαστείς απο οπουδήποτε αρκεί να μην έχεις έναν καλό λόγο που αξίζει κάποιος να μεταναστεύσει. Και σε ρωτάω, έχουν κανένα κέρδος όλοι αυτοί να μας λένε ψέματα? Έτσι όπως τα λένε είναι, και παρόλο που οι ανάγκες καθενός διαφέρουν, σε γενικά "στανταρ" σημεία όλοι λένε τα ίδια. Αν εσύ δεν θες να μεταναστεύσεις, πάψε να ασχολείσαι με το topic & άντε στο καλό. Έχεις καταντήσει να τρολλάρεις & περισσότερο διαβάζουμε τα δικά σου ανούσια post, παρά αυτά που έχουν ενδιαφέρον.

 

Για τους υπόλοιπους που βρίσκονται στην Κύπρο, μπράβο σας παιδιά & με το καλό να έρθει η δική μου στιγμή να κατέβω Λάρνακα. Είδωμεν...

 

εκτός από τον MiDi, να σου απαντήσει αυτά που πρέπει να ακούσεις και όχι αυτά που θέλεις να ακούσεις. Troll, ε troll. Εν τέλει, προσωπικά μιλώντας (επειδή δεν ξεχνάω την μπιχτή που πέταξες αρκετά posts προηγουμένως), καλά έκανα και δεν ασχολήθηκα μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...