Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

cablenet και χαλάλι τα 40€. Χτες τσέκαρα την cablenet, την primetel ούτε που την ήξερα, μόνο την Cyta γνώριζα επειδή έχει έρθει και στην Ελλάδα. Απο τις τιμές τους όμως που είδα, cablenet είναι ότι καλύτερο σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρα και εγω για cablenet το βλεπω. Η Cyta βαραει στα αφτια. Μιας και οι δικοι μου εδω Ελλαδα εχουν Cyta φανταζομαι οτι θα μπορουν να παιρνουν τηλεφωνο δωρεαν στο σταθερο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια χωρις να ειμαι 1000% βεβαιος οτι αυτο ισχυει και για το διαδικτυο, η cablenet εχει σχετικα περιορισμενη εκταση στο δικτυο της, συνεπως βρειτε με το καλο σπιτι, μαθετε με το καλο αν υποστηριζεται η περιοχη σας απο το δικτυο της και τοτε καντε τη συνδεση σας.

 

Οσον αφορα το skype δεν ειναι τιποτα για τις μαναδες/πατεραδες κλπ. Το pc ξερουν να το ανοιγουν, οπως και τον internet explorer, ε τωρα θα μαθουν να κανουν ενα διπλο κλικ πανω σε ενα εικονιδιο ακομα. Πριν φυγετε θα ετοιμασετε ενα skype account να κανει autologin στο pc που θα καθεται η μαμα/μπαμπας, θα τους δειξετε και που να βαζουν τα ακουστικα και well done μηδεν χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ανησυχείται ρε παιδιά, οι γονείς θα κάνουν τα πάντα για να μιλήσουν με το κανακάρη τους. εμένα οι δικού μου ίσα ίσα να απαντάνε στο κινητό ξέρανε, και τώρα τι καλά ανοίγουν το Pc, skype Και με καλούν να δουν τα χιόνια εδω στον Καναδά. σιγά σιγά και email θα μάθουν και τα πάντα.

 

Η ανάγκη βλέπεις, είναι μεγάλο κίνητρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχεράκια σε ζηλεύω που πήγες καναδά. έχω ακούσει τα καλύτερα.

αλλά ναι, συμφωνώ πως οι γονείς θα προσαρμοστούν αναγκαστικά προκειμένου να μην μας χάσουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επεστρεψα σημερα το πρωι απο την Κυπρο και θα κανω και εγω μερικες παρατηρησεις απο πρωτο χερι αυτη τη φορα γι αυτες τις λιγες μερες (7) που εμεινα εκει.

 

- Προκειμενου να δουλεψεις εκει το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις σπιτι + αυτοκινητο.

 

Το αυτοκινητο ειναι πληρως απαραιτητο. Εχει πραγματικα πολυ φθηνα αυτοκινητα (μιλαμε για τιμες 250 - 600 ευρω) που στο χαλαρο παιρνεις κατι για αρχη ισα ισα να κανεις τη δουλεια σου. Προσοχη στα σπιτια καθως οι μεσητες ειτε ξεχνανε (ή απλα παραβλεπουν σκοπιμα) να σου πουνε αν το σπιτι ή διαμερισμα εχει υγρασια και κατσαριδες. Οι τιμες ειναι πραγματικα οτι να ναι. Μπορει μεσα στη Λεμεσο να βρεις ενα στουντιακι και να το πληρωνεις 350-400 ευρω το μηνα (χωρις να βαζουμε μεσα κοινοχρηστα, σκιβαλα κτλ) και σε ενα χωριο λιγο ποιο εξω να νοικιασεις φουλ σπιτι λουξ ολοκαινουργιο και υπερπροσεγμενο με 500 ευρω (σε περιπτωση οικογενειας).

 

- Η κατασταση εκει ειναι δυσκολα απο αποψη δουλειας αν ψαχνεις συγκεκριμενα πραγματα.

 

Για οποιονδηποτε θελει να ερθει να δουλεψει και αν πραγματικα δεν ειναι κανενας τεμπελχανας η κατασταση ειναι σαφως ποιο ροδινη. Μπονους το γεγονος οτι γυναικες βρισκουν δουλεια στο αψε σβησε. Μιλαμε ειναι πραγματικα φοβερο η ζητηση τους. Αν εισαι λοιπον γυναικα και εισαι ετοιμη να κανεις οτι δουλεια πεσει στα χερια σου τοτε πραγματικα σκεψου το σοβαρα. Οι μισθοι μπορει να ειναι απο χαμηλοι (επιπεδα Ελλαδας 700-800-900) αλλα μπορει να ειναι υψηλοι (1400 - 1800) ως πολυ υψηλοι (1900+).

 

- Αν εχετε ηδη "απλωθει" στην Ελλαδα τοτε μην το κουνατε ρουπι, δεν αξιζει τον κοπο. Αν σε περιπτωση εχετε τη δουλεια σας ή αν εχετε περιουσια στην Ελλαδα πραγματικα δεν αξιζει να την κανετε.

 

- Κοστος ζωης

 

Εδω τα πραγματα μπερδευονται αρκετα. Κοστος ζωης σε Λευκωσια και Λεμεσο ειναι μαλλον αρκετα αυξημενο. Αν παραδειγμα παιρνεις 1000 ευρω ειναι χλωμο ως ψοφιο να την παλεψεις να ζησεις μονος. Αν εισαι Λαρνακα με τα 1000 μαλλον επιβιωνεις αξιοπρεπως αλλα επιβιωνεις. Χρειαζεσαι ενα εισοδημα 1200+ σιγουρα το μηνα. Σουπερ μαρκετ ΠΟΛΥ φτηνοτερο απο Ελλαδα. Φαγητο εξω ΠΟΛΥ ακριβοτερο απο Ελλαδα ΑΛΛΑ σε τριπλασια ποσοτητα οποτε η αναλογια βγαινει σιγουρα φτηνοτερα. Βενζινες στα 2/3 της τιμης της Ελλαδας. Το ρευμα περιπου 30% πανω απο Ελλαδα αλλα μετα τις 10 το βραδυ πεφτει 50% οποτε στο συνολο δεν θα σου βγει τοσο ποιο ακριβα απο Ελλαδα.

 

Στις γενικες παρατηρησεις εχω να πω οτι οι ανθρωποι εκει απλα δεν το κατεχουν απο αποψη οδηγησης. Μιλαμε δεν υπαρχει "υποθεση" (δηλαδη δεν υπαρχει μυαλο που λενε και αυτοι). Παιζει πολυ ανορθογραφια παντου (εχω δει το "σκυλος" να το γραφουνε "σκιλλος" μαζι με αλλα απιστευτα) ακομα και στις πινακιδες τους. Κλιμα αρκετα καλοκαιρινο και ζεστο με μπολικη υγρασια. Φοβερο οδικο δυκτιο. Εκνευριστικο το γεγονος οτι πας σε -ελληνικο/ κυπριακο- μαγαζι και υπαρχει περιπτωση να σε υποδεχτουν στα αγγλικα και να μην υπαρχει υπαλληλος για να μιλησεις στα ελληνικα. Μιλαμε για παρα πολλους αγγλους τουριστες (ειδικα στην Παφο η οποια προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο απο ολες τις μεγαλες πολεις). Στα μεγαλα + οτι η ευγενεια παει και ερχεται ακομα και απο αστυνομια χωρις να σου πουλαει μουρη και δηθεν αγριαδες.

 

Αυτα τα ολιγα σαν πρωτη φαση που μου ηρθαν στο μυαλο μετα την προσγειωση. Σιγουρα θα σκεφτω και αλλα στην πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το είπα εγώ... η Κύπρος κάνει για όσους έχουν άνθρωπο εκεί. Αυτόματα λύνουν τα πρώτα προβλήματα αυτοκίνητο/σπίτι, άλλα το θέμα μισθού μάλλον είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. 450 για σπίτι, 150 για λογαρισμούς, 100 για βενζίνες-ασφάλειες-τέλη κυκλοφορίας, σύνολο 700. Με 1100 το μήνα, σου μένουν 400 για το σούπερμάρκετ, να ντυθείς και να πας για κανα καφέ. Ούτε για εισιτήρια να έρθεις στην Ελλάδα δεν θα σου περισσεύουν.

 

Μάλλον ούτε τα 1200 δεν βγαίνεις απο την μιζέρια, οπότε γεγονός αυτό που είπες σχετικά με το αν έχεις περιουσία στην Ελλάδα (σπίτι) καλύτερα μην το κουνάς κι ας παίρνεις 500€/μήνα.

 

Αυτο με την ταβέρνα και τα αγγλικά δεν είναι άσχημο, γιατί τα εξασκείς κιόλας και δεν τα ξεχνας. Βέβαια, απο την άλλη, γίνεσαι και ξεφτίλα αν δεν τα μιλάς καλά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ναι, αν εχεις ανθρωπο εκει τα πραγματα αυτοματα γινονται πολυ ποιο ευκολα (και οικονομικα). Αν μπεις στη διαδικασια να κανεις ολα τα παραπανω με ξενοδοχεια, ταξι, νοικιαζομενα κτλ θα σου κοστισει πολυ ακριβα το ολο εγχειρημα. Εγω εμενα και ετρωγα στο φιλαρακι μου και ξοδεψα για αυτες τις μερες ουτε 80 ευρω.

 

Κακα τα ψεματα για να ζησεις κυπρο ετσι οπως τα ειδα και τα συζητησα πρεπει να εχεις εισοδημα 14+ χιλιαρικα το χρονο για μονος. Για να -ζησεις- μιλαμε και οχι να μιζεριαζεις. Σπιτια παντως δεν ειναι απαραιτητα να πληρωνεις 600+ (με τα ολα τους). Εχει και σπιτια (και αρκετα καλα μαλιστα) και με 250 ευρω τα οποια συμπεριλαμβανουν ολους τους λογαριασμους εκτος απο το ρευμα (δηλαδη ενα συνολο ΜΑΞ 300 - 350 ευρω το μηνα). Αυτοκινητο δεν σε συμφερει να παρεις βενζινη, παρε deasel και με 50 ευρω θα βγαλεις ολοκληρο το μηνα για ολες τις μετακινησεις σου απο σπιτι-δουλεια και δουλεια-σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ναι, αν εχεις ανθρωπο εκει τα πραγματα αυτοματα γινονται πολυ ποιο ευκολα (και οικονομικα). Αν μπεις στη διαδικασια να κανεις ολα τα παραπανω με ξενοδοχεια, ταξι, νοικιαζομενα κτλ θα σου κοστισει πολυ ακριβα το ολο εγχειρημα. Εγω εμενα και ετρωγα στο φιλαρακι μου και ξοδεψα για αυτες τις μερες ουτε 80 ευρω.

 

Κακα τα ψεματα για να ζησεις κυπρο ετσι οπως τα ειδα και τα συζητησα πρεπει να εχεις εισοδημα 14+ χιλιαρικα το χρονο για μονος. Για να -ζησεις- μιλαμε και οχι να μιζεριαζεις. Σπιτια παντως δεν ειναι απαραιτητα να πληρωνεις 600+ (με τα ολα τους). Εχει και σπιτια (και αρκετα καλα μαλιστα) και με 250 ευρω τα οποια συμπεριλαμβανουν ολους τους λογαριασμους εκτος απο το ρευμα (δηλαδη ενα συνολο ΜΑΞ 300 - 350 ευρω το μηνα). Αυτοκινητο δεν σε συμφερει να παρεις βενζινη, παρε deasel και με 50 ευρω θα βγαλεις ολοκληρο το μηνα για ολες τις μετακινησεις σου απο σπιτι-δουλεια και δουλεια-σπιτι.

 

 

Φίλε ikaruga24, στα περισσότερα που λες συμφωνώ και επαυξάνω. Σε δύο σημεία όμως που στην ουσία είναι λεπτομέρειες, έχω μερικές αντιρρήσεις. Για παράδειγμα, δε βρίσκεις διαμέρισμα (και όχι σπίτι φυσικά) κάτω απο 350 που να είναι "καλό". Σίγουρα μπορείς να βρεις με αυτά τα λεφτά, αλλά για να πεις ότι βλέπεται και όχι απλά πας για σκοινάκια, τότε θέλει πολύ ψάξιμο, και φυσικά τα 250 ευρώ αν θα το βρεις θα είναι στην Πάφο. Όσο για το αυτοκίνητο, ξέρεις πόσο μικρή είναι η διαφορά τιμής και κόστος ανά χιλιόμετρο μετάξυ diesel & αμόλυβδης; Για να στο θέσω αλλιώς, για να συμφέρει το diesel πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 25-30 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο, κάτι παραπάνω από 2,500 το μήνα, για να σε συμφέρει οικονομικά λόγω αργότερης καύσης καυσίμου. 50 Ευρώ diesel το μήνα θα σου βγάλουν περίπου 500 χιλιόμετρα στην πόλη το πολύ. Μην ξεχνάς ότι το diesel μετράει σε αποστάσεις και όχι σε σταμάτα ξεκίνα στο οποίο καίει το ίδιο με την αμόλυβδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρινησα το ειδος σπιτιου μαλλον. Προφανως και μιλαω για στουντιακι ή "μοναρι" οπως τα λενε εκει. Η μεσητρια (που ειναι "δικο μας" κοριτσι) βρηκε κατι απιστευτες ευκαιριες διπλα στον Πρωταρα και στην Αραδηπου (δεν μπορω να θυμηθω τα ονοματα τους) με 280 φουλ εξτρα + μεσα στην τιμη τα παντα εκτος απο το ρευμα και τα σκιβαλα. Το ενα καταφερα και το ειδα και απο κοντα και λυπαμαι που δεν μπορεσα να το κλεισω για σιγουρια για το τελος Γεναρη που θα παω και κανονικα εκει. Προσοχη δεν μιλαω για χαμοσπιτα βρωμιαρικα και φουλ στην κατσαριδα.

 

Το σκηνικο με το diesel ειναι απλα οτι σε μεταχειρισμενο αυτοκινητο οι τιμες ειναι ιδιες αναλογα. Βρηκα corolla ας πουμε βενζινα με 1200 ευρω και βρηκα και alfa 147 diesel στα ιδια. Προφανως και δεν εχω λογο να διαλεξω την βενζινα οταν το diesel θα μου καψει σιγουρα λιγοτερο, ή στη χειροτερη το ιδιο, ειδικα αν ταξιδευεις εκτος Λεμεσου-Λευκωσιας και εχεις ολες τις ευθειες μπροστα σου. Δεν συζηταμε καν για την διαρκεια ζωης και αντοχη του κινητηρα που και μεταχειρισμενο να παρεις με 300κ χιλιομετρα ειναι σαν να παιρνεις βενζινα με 40κ χιλιομετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι διαφωνω με τον ikaruga στο οτι με μισθο 1000 ευρω εντελως μονος δεν βγαινεις στην Κυπρο.

 

Εγω οταν επαιρνα τοσα, και εβγαινα και αποταμιευα, και ειχα παγια εξοδα γυρω στα 500 το μηνα (ενοικιο-κοινοχρηστα, ρευμα, νερο) και εκλεινα και εισητηρια για την Ελλαδα 2 φορες το χρονο. (~350 ευρω υποθεση αν κινηθεις εξυπνα και εγκαιρα). Μη μου πειτε οτι δεν αρκουν σε 1 (πρωτο)εργαζομενο 500 ευρω το μηνα για προσωπικα εξοδα (σουπερ μαρκετ, καφεδες, βενζινες κλπ).

 

Εισαι χοντρικα το ιδιο ανετος η "μιζερος", οσο θα ησουν και στην Ελλαδα μονος στο ενοικιο με 1000 ευρω. Μην ξεχνατε οτι τα 1000 ευρω στην Κυπρο, δεν ειναι σαν τα ελληνικα 1000 ευρω. Δηλαδη, δεν δινεις ουτε μια εισφορα, δεν πληρωνεις ουτε 1σεντ στην εφορια κλπ. Στην Ελλαδα το 1000ρικο εξανεμιζεται μονο απτους φορους, εμεσους η αμεσους.

Και μερικα tip που διαφοροποιουν αρκετα τα εργασιακα Κυπρου-Ελλαδας.

tip1. Κυπρο αν προσληφθεις με 800 ευρω, αφενος δυσκολα θα σε απολυσουν και αφεταιρου πριν κλεισεις 1 χρονο δουλειας η αυξηση στο μισθο ειναι δεδομενη. Και με 1000ευρω να προσληφθεις ισχυει το ιδιο. Γενικα δεν επικρατει η λογικη του να αλλαζουν υπαλληλους καθε λιγο, σε αντιθεση με πολλες δουλειες στην Ελλαδα. Σε παιρνουν με 800, σε δοκιμαζουν, αν τους κανεις σου δινουν αυξηση και "μονιμοποιεισαι".

Τip2. Σχεδον παντου σε ασφαλιζουν, χωρις καν να το ζητησεις. Στην Ελλαδα η ασφαλιση ειναι αγνωστη λεξη.

Τip3. Αν μετα απο 6 μηνες εργασιας απολυθεις η φυγεις μονος σου, δικαιουσαι ανεργιακο επιδομα διαρκειας 6μηνων το οποιο πλησιαζει αρκετα τον μισθο σου. Mε λιγα λογια, σφιγγεις τα δοντια ενα εξαμηνακι, κανεις μια δουλεια που μπορει να μην γουσταρεις, αλλα μετα εχεις 6 ολοκληρους μηνες περιθωριο να φυγεις, να πληρωνεσαι και να βολοδερνεις ψαχνοντας δουλεια. Ε οποιου δε του φτανουν 6μηνες να βρει εργασια, τοτε δεν ειναι στραβος ο γυαλος, μαλλον στραβα αρμενιζει.

Tip4: Τα χρονια σπουδων (πχ 4 για ΤΕΙ, 5 για πολυτεχνειο) πιστωνονται ως χρονια εισφορων στα ταμεια. Κοινως μολις ασφαλιστειτε στην Κυπρο ειναι σαν να εχετε ενσημα για 4-5 χρονια ηδη, προσκομιζοντας τα καταλληλα δικαιολογητικα.

 

Αυτα ετσι για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης "με την προτιμοτερη Ελλαδα".

 

Για το αν αξιζει η μετακινηση, ειναι τελειως υποκειμενικο. Ο ανεργος στην Ελλαδα δεν εχει αυριο, εκτος αν ξερει κατι που δεν ξερουμε εμεις. Ακομα και ο εργαζομενος ειναι σε εμφανεστατο κινδυνο. Αλλα ας πουμε οτι ο εργαζομενος εχει προσωρινα το γαιδαρο του δεμενο, οποτε οκ ας μεινει Ελλαδα. Οι υπολοιποι ΓΕΝΙΚΑ καλο ειναι να σκεφτουν την ιδεα της μεταναστευσης. Δεν λεω για Κυπρο η Αγγλια η Ζιμπαμπουε, μιλαω γενικα. Το αν ειναι προτιμοτερο να μεινεις Ελλαδα ανεργος με το σκεπτικο οτι δεν πας εκτος χωρας και εισαι κοντα σε συγγενεις και φιλους, απο το να τα αφησεις ολα πισω και να κοιταξεις να μαζεψεις λιγα λεφτα η και να χτισεις τη ζωη σου εκτος Ελλαδας, οπως ειπαμε ειναι υποκειμενικο. Ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του. Αλλος προτιμα την ανεργια αλλα τους φιλους και τις γκομενες, αλλος αγχωνεται πολυ για το αυριο και τον διαλυει η αεργια, αρα εκ των πραγματων ψαχνεται εκτος Ελλαδας αν τον παιρνει οικονομικα.

 

Τα υπολοιπα μικρης η μεγαλυτερης σημασιας θεματα που θιγει ο ikaruga, σε γενικες γραμμες δεν ειναι λαθος, ασχετα αν μερικα ειναι βιαστικες, αρα και καπως τραβηγμενες εκτιμησεις.

 

ΥΓ> Δουλειες εχει η Κυπρος. Οχι ομως με οτι μισθο θελουμε, οτι αντικειμενο θελουμε, οτι ωραριο θελουμε και σε οποιο τοπο θελουμε. Θελει πολλους συμβιβασμους στην αρχη και διαθεση για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εργασια με σκοπο την αυτοσυντηρηση και παραλληλα συνεχες ψαξιμο μεχρι να ανοιξει μια θεση κοντα στα πραγματικα μας κριτηρια. Αρα οποιος δεν παει Κυπρο με κλεισμενη η δουλεια η αλλιως με το σκεπτικο "Μπορει να σπουδασα αλλα για αρχη δεν με χαλαει να δουλεψω περιπτερο/σερβιτορος νυχτερινες ωρες με 800 ευρω στην αλλη ακρη της πολης", τοτε καλυτερα να μη δοκιμασει να μεταναστευσει, οχι Κυπρο, αλλα οπουδηποτε. Η Ελλαδα ειναι καλυτερη για αυτον, προσφερεται θα ελεγα.

 

ΥΓ2. Χωρις ΚΑΛΑ Αγγλικα δεν πατε ουτε για τσιγαρα στην Κυπρο (τροπος του λεγειν). Ποσο μαλλον για δουλεια, ειδικα οταν αυτη εχει να κανει με αμεση συναναστροφη με πελατες. Νταξει πατε και για τσιγαρα και δουλεις ισως βρειτε, ΑΛΛΑ θα εκτεθειτε ΠΟΛΛΕΣ φορες. Συν οτι ολων των ειδων οι μεταναστες (Κινεζοι, Φιλιπινεζοι, Μπαγκλαντες, Πακιστανοι κλπ) μιλουν πολυ καλα Αγγλικα, αρα απο εγωιστικης αποψης και μονο ειναι λιγο ντροπη να μην μπορεις να συνενοηθεις μαζι τους επειδη ΕΣΥ δεν ξερεις καλα Αγγλικα.

Οτι ισχυει δηλαδη για καθε χωρα που θα μεταναστευε ενας Ελληνας, σε πιο light μορφη βεβαια, καθως η μητρικη ειναι ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να συγκριθω με αυτους που ηδη ζουν εκει καιρο τωρα φυσικα, οτι λεω το λεω απο την αποψη οτι γυρισα αρκετα και ειδα πολλα μεσα στην εβδομαδα που ημουν εκει. Οι εκτιμησεις μου παιζει και να ειναι λιγο εκτος αλλα εχω το θεμα οτι παντα σκεφτομαι με την προυποθεση οτι θα χρειαστω σιγουρα περισσοτερα απο αυτα που προσφερονται για αρχη.

 

Εσυ Midi στην αρχη σε ποια πολη ησουν και την εβγαζες τοσο καλα με 1000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να συγκριθω με αυτους που ηδη ζουν εκει καιρο τωρα φυσικα, οτι λεω το λεω απο την αποψη οτι γυρισα αρκετα και ειδα πολλα μεσα στην εβδομαδα που ημουν εκει. Οι εκτιμησεις μου παιζει και να ειναι λιγο εκτος αλλα εχω το θεμα οτι παντα σκεφτομαι με την προυποθεση οτι θα χρειαστω σιγουρα περισσοτερα απο αυτα που προσφερονται για αρχη.

 

Εσυ Midi στην αρχη σε ποια πολη ησουν και την εβγαζες τοσο καλα με 1000?

Λεμεσο.

450 ενοικιο γιατι μενω σε καλο διαμερισμα με φουλ εξτρα απο συσκευες και επιπλα, 20 κοινοχρηστα, καμια 40ρια το μηνα ρευμα.

 

Μου περισευαν 500 ευρω το μηνα για ολα τα υπολοιπα εξοδα. Ποιος μπορει να μου κανει εναν υπολογισμο στο πως να ξοδεψει ενας εργαζομενος και μονος, παραπανω απο 500 ευρω σε 30 ημερες η πιο απλα πανω απο 15ευρω τη μερα μεσο ορο, ΚΑΘΕ μερα?

Σουπερ μαρκετ 50ευρω τη βδομαδα και πολλα βαζω, το πας και πιο χαμηλα αν θες οικονομιες = 200 ευρω.

Καφεδες και ποτα = 20-30 ευρω.

Πετρελαια/βενζινες = 50 ευρω.

Λοιπα εξοδα = 100 ευρω.

(και παλι τους περισσοτερους μηνες δεν ετρωγα τοσα ουτε στους καφεδες, ουτε στα σουπερ μαρκετ, ουτε στα λοιπα εξοδα).

 

Ακομα και σαν φοιτητης που θεωρητικα εχεις ΜΟΝΟ εξοδα, μου φτανανε 600 ευρω συνολικοτατα (συμπεριλαμβανομενων ενοικιων, βενζινων κλπ). Να μη μου φτανουν 500, χωρις ενοικια τωρα που τα εξοδα ειναι λιγοτερα λογω εργασιας και λιγοτερου ελευθερου χρονου?

 

Αλλα και παλι, αν καποιος θεωρει οτι για αρχη δε βγαινει, δεν ειναι αναγκη να ξεκινησει διαμενοντας σε τοπ διαμερισμα των 470 ευρω. Υπαρχουν και με 350-400 σε χειροτερη κατασταση μεν, κατοικησιμα δε, εφοσον γινουν ορισμενοι συμβιβασμοι. Μη ξεχνατε οτι μιλαμε για αρχη απο το 0. Καπου πρεπει να γινουν και παραχωρησεις και το σπιτι ειναι μια καλη παραχωρηση που μπορει κανεις να κανει για τους πρωτους 12 μηνες αν δε του βγαινουν τα νουμερα με 1000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά άκρη δεν βγαίνει. Άλλος λέει πολλά, άλλος λίγα και ίσως κάποιοι να μην είναι και τόσο καλοί στο μέτρημα.

Σωστο καθως ο καθενας αλλες αναγκες εχει και γενικως διαμορφωνει τη ζωη του διαφορετικα, με βαση διαφορετικα κριτηρια.

 

Ο ενας μπορει να καπνιζει, που ειναι επιπλεον εξοδο, ο αλλος μπορει να μην την παλευει σε ενα απλο μικρο διαμερισμα για αρχη και να το θελει καινουργιο ευρυχωρο κλπ, ο αλλος μπορει να θελει να βγαινει για καφε καθε μερα και μπουζουκια καθε Σαββατο.

 

Συνεπως αλλαζουν και τα εξοδα για τον καθενα.

 

Εγω μιλαω εχοντας στο νου μου τον οικονομικο μεταναστη που για αρχη εχει διαθεση να κανει καμποσους συμβιβασμους και παραχωρησεις μεχρις οτου βρει την δουλεια και το μισθο που θελει. Ετσι, αυτος που δεν εχει τις τρελες απαιτησεις με το καλημερα, ναι θα βγει με 1000 ευρω μισθο. Και με αξιοπρεπες διαμερισμα και με κανονικη/πληρη διατροφη και με βενζινες και με μια-δυο βολτες την εβδομαδα και με εισητηρια για πηγαινε ελα Ελλαδα γιορτες-καλοκαιρι. Αυτο ελειπε, στη ζωη μας σε καθε αρχη να περιμενουμε και κοκκινο χαλι στρωμενο...

 

Αυτη ειναι και η ουσια νομιζω για τον καθε ενα που κανει μια αρχη στη ζωη του. Ειπαμε οποιος ψαχνει με το που πιανει δουλεια, ανεσεις, καλη ζωη, αποταμιευσεις, αμαξια, δουλεια οπως την θελει αυτος, ειτε ας αλλαξει πλευρο, ειτε ας μεινει Ελλαδα με οσες ανεσεις συνηθισε να εχει, μεχρις οτου βρει την δουλεια των ονεριων του η μεχρις οτου του ερθει η κεραμιδα γυρω στα 35 που θα αδυνατουν να τον συντηρουν οι γονεις του.

 

Οι υπολοιποι δικαιουνται να εχουν option την μεταναστευση με ΟΛΑ της τα ζορια, οικονομικα και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...