Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK, απο τιμές που κοιτάζω βλέπω πως παίζουν πολλά καλά σπίτια με 350-400€.

Σόρρυ που σας ζαλίζω παιδιά, αλλά μπορείτε να προτείνετε περιοχές κοντά στο αεροδρόμιο λάρνακας, ώστε να ξέρω σε πού περίπου να κοιτάζω στις αγγελίες? Εκτός και αν η Λάρνακα είναι σχετικά μικρή ως πόλη, άρα δεν θα έχει ιδιαίτερη σημασία η απόσταση.

 

Επίσης, να κοιτάζω για σπίτια μέσα στην πόλη/κοντά στο αεροδρόμιο ή καλύτερα λίγο έξω σε κανένα χωριό για φτηνότερο νοίκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε xevrakwte, γιατί μόλις θα σε ρωτούσα πόσο θα μου κοστίσει να φέρω το μηχανάκι μου στην Κύπρο.

 

Τώρα όμως άλλο ερώτημα. Θα φιλοξενούμαι στο κέντρο της Λεμεσού, και η δουλειά μου θα βρίσκεται κοντά στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Είναι απόσταση που την "αντέχει" σε καθημερινότητα το παπάκι, ή καλύτερα να σκιστώ να νοικιάσω σπίτι κάπου κοντά στην δουλειά? Απ'οτι μου είπε ο φίλος μου πρόκειται για 1ώρα απόσταση, και ελπίζω να υπερέβαλε, ειδάλλως έχω θέμα...

 

Edit: στην ιστοσελίδα σου (αν και πραγματικά γ@μ@τη) δεν βρήκα αναφορά για τα ενοίκια στις διάφορες περιοχές & πόλεις της Κύπρου.

 

Φίλε μου συγγνώμη και σε ευχαριστώ που μου το ανέφερες - έκανα κάτι αλλαγές στις στήλες και το Link που παραπέμπει κανονικά στο θέμα διαμονή σε έστελνε στην εργασία. Τώρα είναι οκ, πάτα στο ΔΙΑΜΟΝΗ <- ΕΔΩ

 

Η γνώμη μου πάντως είναι εάν πραγματικά δουλεύεις στη Λάρνακα για μόνιμα, και μένεις στη Λεμεσό θα δυσκολευτείς ΠΑΡΑ πολύ με μηχανάκι να κάνεις αυτή τη διαδρομή. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να "σκιστείς" να νοικιάσεις σπίτι κοντά στη δουλειά.

 

Αλλιώς να τι θα έχεις να καλύψεις:

 

Περίπου 100 ευρώ σε βενζίνη για το μηχανάκι (υπολόγισα 125αρι για μεγαλύτερο μιλάμε για άλλα λεφτά)

Τον κίνδυνο να μείνεις κάπου για οποιοδήποτε λόγο μέσα στην ερημιά (μιας και δε θα πηγαίνεις για το 40% της απόστασης μέσα στον αυτοκινητόδρομο αλλά από τον παλιό)

Τεράστια απόσταση με κρύο, κούραση, άν έχει και βροχή - φέξε μου και (ελπίζω να μη) γλίστρησα κλπ.

 

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ: ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΧΑΛΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΑ.

 

ΔΕΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΙ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΜΕΤΑ: ΠΑΤΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΛΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Λαρνακα ειναι ενα μεγαλο χωριο...Βρες κατι μεσα στην πολη ή και γυρω απο το Αεροδρομιο..αλλα οπου και να βρεις Λαρνακα θα εισαι κοντα..Μια καλη περιοχη ειναι Μακενζι στη Λαρνακα...Λεμεσσο μην το σκεφτεσαι καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Λαρνακα ειναι ενα μεγαλο χωριο...Βρες κατι μεσα στην πολη ή και γυρω απο το Αεροδρομιο..αλλα οπου και να βρεις Λαρνακα θα εισαι κοντα..Μια καλη περιοχη ειναι Μακενζι στη Λαρνακα...Λεμεσσο μην το σκεφτεσαι καν..

ΩΠΑ! ΑΚΥΡΟ! Τα μπέρδεψα στην πορεία.

 

Έγραψες θα εργάζεσαι κοντά στο αεροδρόμιο της Λάρνακας;

 

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις φίλε μου αν νοικιάσεις στη Λάρνακα. Οι τιμές είναι ΠΟΛΥ πιό φθηνές, και το αεροδρόμιο είναι 11 χλμ από κέντρο της Λάρνακας.

 

Όπως λέει και η Τίνα (το διόρθωσα Τίνα αν το είδες μόλις το τι είχα γράψει) - Η Λάρνακα είναι ένα μεγάλο χωρίο. Μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε μέρος σπίτι, με καλές τιμές, και όλα καλά.

 

Μακριά από τη Λεμεσό (στο προηγούμενο πόστ νόμιζα ότι εννοούσες ότι θα δούλευες στη Λεμεσό - θα ζούσες στη Λάρνακα) και βρες σπίτι κοντά στο αεροδρόμιο! Θα βρεις εύκολα και σε καλή τιμή!

 

Καλή τύχη φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στη Λαρνακα θα ειναι η δουλεια του απ'οτι καταλαβα..σωστα???Οποτε αν ειναι Λαρνακα ,Λαρνακα πρεπει να μεινει...Η Λεμεσσος ειναι 1 ωρα μακρια...Το ιδιο δε λεμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στη Λαρνακα θα ειναι η δουλεια του απ'οτι καταλαβα..σωστα???Οποτε αν ειναι Λαρνακα ,Λαρνακα πρεπει να μεινει...Η Λεμεσσος ειναι 1 ωρα μακρια...Το ιδιο δε λεμε?

 

Άστο Τίνα, τα μπέρδεψα, κάνε refresh και δες πως τα έχω αλλάξει και τα 2 πόστ μου - ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

67 χιλιόμετρα Λεμεσός/Λάρνακα???? Ο Χριστός και η Παναγία!!!

Έχετε δίκιο και οι δύο παιδιά, και απ'ότι φαίνεται όντως συμφέρει πολύ περισσότερο τελικά μόνος και με ολόκληρο το νοίκι στην Λάρνακα. Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο σας παιδιά! Θα επανέλθω για το ότιδήποτε. Δεσμεύομαι tinaGR & kevrakwte καφέ κέρασμα, αν όλα πάνε καλά & μείνω Κύπρο τελικά.

 

σχετικά με το internet/σταθερό τι ισχύει?

Αυτό που ξέρω είναι ότι οι τιμές είναι πολύ ανεβασμένες σε σχέση με την Ελλάδα, και ούτε λόγος για 24mbit. Πόσο θα μου στοιχίσει το σταθερό ώστε να κάνω δωρεάν τηλέφωνα στην Ελλάδα? Έχουμε και συγγενείς ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το internet/σταθερό τι ισχύει?

Αυτό που ξέρω είναι ότι οι τιμές είναι πολύ ανεβασμένες σε σχέση με την Ελλάδα, και ούτε λόγος για 24mbit. Πόσο θα μου στοιχίσει το σταθερό ώστε να κάνω δωρεάν τηλέφωνα στην Ελλάδα? Έχουμε και συγγενείς ... :)

Τσιμπημενες οι τιμες στο ιντερνετ και μην ψαχτεις για ταχυτητες τυπου 24mbps, θα σου πεσει η μασελα απτο κοστος. Σταθερο μην βαλεις καν, θα τηλεφωνεις εσυ στους δικους σου προς σταθερο ελληνικο αριθμο απο ενα κυπριακο καρτοκινητο με 1ευρω/10λέπτα ομιλιας χρεωση περιπου. Και αντιστροφως τοσο θα χρεωνονται αυτοι αν σε καλουν απο σταθερο τηλ. Οι χρεωσεις τηλεφωνιας σε αντιθεση με αυτες του ιντερνετ ειναι πολυ πολυ χαμηλες σε σχεση με Ελλαδα.

 

Αλλα, αφου θα βαλεις ιντερνετ γιατι δεν βαζεις ενα skype στους δικους σου και να μιλατε μεσω ιντερνετ, για να μην πληρωνετε εξτρα τηλεφωνα κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις αν την τριτη ειναι καποια αργία? γιατι κατι τέτοιο ακουσα...

 

Όχι, εκτός κι άν μένεις στην Τουρκοκυπριακή Πλευρά :fear:

 

(15-11-1983 - η τουρκική διοίκηση ανακήρυξε τα κατεχόμενα εδάφη της Κύπρου ανεξάρτητο κράτος (Τουρκική Δημοκρατία της Βόρειας Κύπρου)).

 

πω πω ... να δω την μητέρα μου να χρησιμοποιεί skype και τί στον κόσμο! χαχαχαα!!

χάκερ θα την κάνω αναγκαστικά :)

 

Εγώ προσωπικά κάνω κάτι άλλο:

 

κατ'αρχάς - δεν κάνω διαφήμιση - έχω Cablenet. Γιατί;

 

Γιατί πληρώνω 42 ευρώ το μήνα και έχω: Ιντερνετ 10Μ - Τηλέφωνο - Τηλεόραση με 40 κανάλια (τα περισσότερα είναι πίπες αλλά τέλος πάντων).

 

Οπότε όμως, έχω ίντερνετ (που με ενδιαφέρει) και σταθερό τηλέφωνο (που ενδιαφέρει τους υπόλοιπους στην οικογένεια).

 

Τι καταφέρνω έτσι;

 

Εάν το συνδυάσεις με ένα τσάμπα πακέτο ομιλίας από Ελλάδα (που θα πάρουν οι γονείς σου πχ. που γίνεται εκεί αυτό), θα κάνεις κάθε φορά μια κλήση τύπου "Έλα μάνα, πάρε με" και θα σε καλούν οι γονείς σου από Ελλάδα χωρίς να πληρώσεις σχεδόν τίποτα στην τελική.

 

Οπότε οι εναλλακτικές είναι

1) Skype και τα μυαλά (της μάνας σου) στα κάγκελα

2) Σταθερό τηλέφωνο και βάλτους να σε παίρνουν αυτοί

3) Η Κλήση από κινητό (κυπριακό) σε ελληνικό κινητό είναι 0,324/λ ενώ από κυπριακό κινητό σε ελληνικό σταθερό είναι περίπου 0,288/λ .

 

Άρα συνοψίζοντας:

 

Λύση 1) -> Η μάνα σου τρελλαίνεται - αλλά είναι ο πιό φθηνός τρόπος επικοινωνίας (έχει και εικόνα σε περίπτωση που θέλει να βλέπει και τον κανακάρη της)

Λύση 2) -> 42 Ευρώ το μήνα και βάλε άλλο ένα ευρώ για τις κλήσεις σου τύπου "έλα, πάρε με τηλέφωνο..."

Λύση 3) -> Μισό να βγάλω κομπιουτεράκι. 42 Ευρώ σου αγοράζουν περίπου 2 ώρες ομιλίας σε κινητό ή 2,5 ώρες ομιλίας σε σταθερό. Χμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως χρησιμοποιω πολυ το skype με τους συγγενεις..και η μητερα μου παρ'ολο που δεν ειχε ιδεα απο υπολογιστες τα εμαθε μια χαρα!!! :-D

Πραγματι το ιντερνετ εδω ειναι ακριβο αλλα νομιζω πως το cablenet ειναι το πιο οικονομικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που σας ζαλίζω παιδιά, προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα ώστε αν μπορέσω κι έρθω, να είμαι όσο προετοιμασμένος γίνεται.

καταλήγουμε σε skype λοιπόν, χωρίς δεύτερη σκέψη. Πάντως και το cablenet για μελλοντικά δεν ακούγεται καθόλου άσχημο, ειδικά με 10mb σύνδεση.

Και με βάση τη εμπειρία & χρήση σας, ποιο πακέτο Internet (μόνο internet) προτείνετε για το σπίτι? Ή πηγαίνω κατευθείαν σε cablenet και ούτε σκέψη για τα υπόλοιπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που σας ζαλίζω παιδιά, προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα ώστε αν μπορέσω κι έρθω, να είμαι όσο προετοιμασμένος γίνεται.

καταλήγουμε σε skype λοιπόν, χωρίς δεύτερη σκέψη. Πάντως και το cablenet για μελλοντικά δεν ακούγεται καθόλου άσχημο, ειδικά με 10mb σύνδεση.

Και με βάση τη εμπειρία & χρήση σας, ποιο πακέτο Internet (μόνο internet) προτείνετε για το σπίτι? Ή πηγαίνω κατευθείαν σε cablenet και ούτε σκέψη για τα υπόλοιπα?

 

Εδώ θα δεις ότι είναι λίγο πίσω στο Ιντερνετ (πάλι καλά όμως - πέρσι ήταν ΠΟΛΥ χειρότερα (είχα 512ΚΒ γραμμή (<-έλεος;)).

 

Σου παραθέτω τις σελίδες που αφορούν σε σύνδεση ίντερνετ. Δυστυχώς η cablenet δε σου δίνει Ίντερνετ μόνο του (μιας και είναι καλωδιακή θέλει υποχρεωτικά τηλεόραση).

 

Cablenet

Primetel

CYTA

 

Υπόψιν τώρα ότι φθηνότερη είναι η Cablenet με ταχύτητα μέχρι 10Μ, μετά η Primetel (με ταχύτητα μέχρι 4Μ) και τέλος η Cyta (που όπως και ο ΟΤΕΝΕΤ έχει βέβαια πιό σταθερό δίκτυο) αλλά με κρυφές χρεώσεις (δηλαδή μην κοιτάξεις καν τη δεύτερη περίπτωση που σου προτείνει (Υπηρεσία DSL Access Home) γιατί έχει και το Netrunner Που πρέπει να πληρώσεις και είναι εξτρά). Στην ουσία επιλέγεις ανάμεσα στις 3 αυτές εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...