Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κινητό σου (το ελληνικό) θα δουλεύει μια χαρά. Οι χρεώσεις περιαγωγής θα σε γονατίσουν - κυριολεκτικά.

 

To skype (συνδύασέ το με web camera και μικρόφωνο) είναι η καλύτερη λύση για να διατηρείς επαφή με τους δικούς σου στην Ελλάδα. Η δεύτερη καλύτερη λύση είναι να πάρεις κυπριακό αριθμό κινητού (που κάποια στιγμή θα το κάνεις - δεν θα σε παίρνει οικονομικά να χρησιμοποιείς τον ελληνικό) και να τηλεφωνείς εσύ στους δικούς σου στην Ελλάδα. Οι χρεώσεις για κλήσεις από Κύπρο για Ελλάδα είναι αστείες συγκριτικά με αυτές για κλήσεις από Ελλάδα για Κύπρο. Επίσης, αν βάλεις σταθερό τηλέφωνο, υπάρχουν πακέτα internet/τηλεόρασης/τηλεφωνίας στην Ελλάδα (ξέρω για Forhtnet) που δίνουν δωρεάν κλήσεις από σταθερό Ελλάδος σε σταθερό Κύπρου (απεριόριστες κλήσεις, απεριόριστη χρονική διάρκεια κλήσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλαω για Λαρνακα αυτη τη στιγμη καθως εκει βρισκονται και οι 3 φιλοι που εχω με εξαιρεση μια κοπελα Κυπρια που ζει και εργαζεται στην Λεμεσο. Αρχες Δεκεμβρη ετσι και αλλιως παω εκει να δω και απο κοντα τι παιζει. Εννοειται οτι εχω κανει μια μικρη καβατζα απο την τωρινη δουλεια μου για ενα τετοιο ξεκινημα αν και εχω ανθρωπους να με φιλοξενησουν για ορισμενο χρονικο διαστημα.

no comment... Επισήμανση θέλω να κάνω, μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no comment... Επισήμανση θέλω να κάνω, μόνο.

 

Κοιταξε για να πω την αληθεια δεν υπηρχε περιπτωση να εκανα το βημα χωρις καποια βοηθεια απο εκει. Δεν με παιρνει καθολου οικονομικα να κανω το βημα ξεβρακωτος στα αγγουρια. Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα σιγουρα δεν θα κοιτουσα για Κυπρο. Απλα η Κυπρος ειναι νομιζω μια καλη περιπτωση μεσης λυσης για να ξεφυγω λιγο απο το αδιεξοδο της Ελλαδας και ταυτοχρονα να ανοιξει λιγο περισσοτερο το μυαλο χωρις γονεις να σε κρατανε πισω.

 

Το παραπανω ομως ισχυει μονο για την δικη μου κατασταση. Οπως ειπα αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα δεν θα κοιτουσα για γνωστους, φιλους κτλ για μια ξενη χωρα. Απλα θα πηγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απόλυτα λογικός για μένα ο τρόπος που σκέφτεσαι. Αυτό είπα και εγώ παραπάνω και εννοείται οτι στη θέση σου θα έκανα το ίδιο.

Να συμπληρώσω βέβαια, οτι αυτοί που έχουν οικονομική δυνατότητα (έστω απο γονείς) δεν σκέφτονται ποτέ τη μετανάστευση, ή αν το κάνουν ξεκινάνε κάνοντας ένα μεταπτυχιακό, και αμα βρουν βρήκαν, αλλιώς γυρίζουν πίσω χωρίς στεναχώρια, άγχος, ντροπή ή οτιδήποτε άλλο. Αμα έχεις κεφάλαιο, την βρίσκεις την άκρη για να βγάλεις έστω 1000€/μήνα, και στην Ελλάδα του σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Αμα έχεις κεφάλαιο, την βρίσκεις την άκρη για να βγάλεις έστω 1000€/μήνα, και στην Ελλάδα του σήμερα.

Σπάνια πλέον. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, στο θέμα μας.

 

Λοιπόν σκέφτομαι πολύ σοβαρα να δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου στην Κύπρο. Έχω φίλο που μπορεί να με φιλοξενήσει & θα μοιραζόμαστε το νοίκι--> περίπου 250€ ο καθένας. Δεν έχω δικό μου όχημα και δεν οδηγάω αυτοκίνητο, μόνο μηχανάκι.

 

1. Είμαι αρκετά "οικονομικός & μαζεμένος" τύπος. Πόσα περίπου πρέπει να βγάζω ώστε να είμαι σχετικά καλά?

2. Μηχανάκι μετακινείται μεταξύ περιοχών της Κύπρου ή συνίσταται καλύτερα αυτοκίνητο?

3. Πόσο θα κοστίσει να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο? Μπορώ να χρησιμοποιήσω (πχ) παπάκι, ή χρειάζομαι μεγάλη μηχανή?

4. Τι budget λέτε να χρειάζομαι για να κάνω τα πρώτα μου βήματα μέχρι να προσαρμοστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Mε 1000 ευρω που ειναι ψιλοστανταρακι αρχικος μισθος (μετα το περας του 6μηνου, ειναι στανταρ) για καθε απλη ανειδικευτη δουλεια, θα εισαι ανετος και θα κανεις και τις αποταμιευσεις σου. Μεγαλο συν για σενα τα 250Ε ενοικιο.

2. Μεσα στις πολεις ναι, αν εχεις σκοπο να βγαινεις και εκτος της πολης που μενεις, ειτε για επαγγελματικους λογους, ειτε για βολτα, τοτε θες αμαξι.

4. Περι τα 1500Ε πολυ χοντρικα θα χρειαστεις για την απογειωση απο Ελλαδα εως και το περας 1 μηνα παραμονης στην Κυπρο, με βαση οσα λες.

 

Για το 3, ειναι φθηνα τα μεταχειρισμενα σε γενικες γραμμες, αλλα για μηχανες δεν εχω ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ευτυχώς δεν είμαι ανειδίκευτος, άρα θα προσπαθήσω να "χτυπήσω" κάτι περισσότερο.

2. φτου...! πρόβλημα :shock: Το υποψήφιο σπίτι βρίσκεται περίπου 20χιλ απο την (μακάρι) μελλοντική εργασία μου.

4. Ωχ, η πιστωτκή θα ανέβει στα ύψη.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική & ταχύτατη απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ακυρο αυτο με τα 1500 ευρω, γιατι συνυπολογισα εξοδα που εσυ δεν θα εχεις, πχ διπλο ενοικιο μπροστα για να κλεισεις σπιτι. Λογικα θα παιξεις απο 600 εως 1000 ευρω μαζι με αεροπορικο εισητηριο και παραμονη 1 μηνος.

 

Αυτο με τα 20χιλ ναι μαλλον ειναι θεματακι, εκτος αν προκειται για διαδρομη μεταξυ προαστιων της ιδιας πολης. Αν ομως πρεπει να βγεις εκτος πολης δηλαδη αυτοκινητοδρομο, καταλαβαινεις οτι το μηχανακι ειναι προβλημα. Εχε υποψην σου οτι το καλοκαιρι εδω ειναι αρκετα ζορικο και οι καυσωνες διαρκουν πολυ περισσοτερο απο αυτους στην Ελλαδα, αρα δεν ξερω αν το μηχανακι ειναι βολικο τελικα, ειδικα οταν μιλαμε για αποστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή ας πάω με το καλό.

το πιθανότερο είναι να σφίξω λίγο τα δόντια & αναγκαστικά να βολευτώ με μηχανάκι. Σκέψου έξοδα για να βγάλω δίπλωμα & να προβώ σε αγορά αυτοκινήτου! Κατευθείαν για Κορυδαλλό με βλέπω.

Τουλάχιστον το αρχικό κόστος δεν είναι δυσβάσταχτο.

 

Και πάλι ευχαριστώ φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω με δέος όσο οι απαντήσεις & οι ερωτήσεις κατατρώνε τις σελίδες... 33 Σελίδες ήδη... Μάλιστα...

 

Σπύρο άκου και τη δική μου πλευρά τώρα (μιας και είμαι και μηχανόβιος).

 

1. Είμαι αρκετά "οικονομικός & μαζεμένος" τύπος. Πόσα περίπου πρέπει να βγάζω ώστε να είμαι σχετικά καλά?

2. Μηχανάκι μετακινείται μεταξύ περιοχών της Κύπρου ή συνίσταται καλύτερα αυτοκίνητο?

3. Πόσο θα κοστίσει να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο? Μπορώ να χρησιμοποιήσω (πχ) παπάκι, ή χρειάζομαι μεγάλη μηχανή?

4. Τι budget λέτε να χρειάζομαι για να κάνω τα πρώτα μου βήματα μέχρι να προσαρμοστώ?

 

1. Εφόσον θα πληρώνεις μόνο 250 ευρώ ενοίκιο (και υποψιάζομαι και κάνα 50άρι ρεύμα + νερό + κοινόχρηστα) άρα πάς για 300 το μήνα, άρα με αρκετή οικονομία το 1000ρικο θα σου είναι οκ για να ζήσεις.

2. Μηχανάκι μετακινείται παντού, υπάρχουν και δευτερεύουσες εθνικές οδοί (σαν να λέμε "παλαιά εθνική αθηνών - λαμίας" κλπ). Όρεξη να έχεις. ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι Κύπριοι είναι εξαιρετικά απρόσεχτοι με τις μηχανές, σκοτώνουν οδηγούς μηχανών καθημερινά. Εγώ προσωπικά αν και 20 χρόνια οδηγός (ΙΧ + Μηχανή + Φορτηγό κλπ) έχω ήδη κοντέψει πάνω από 3 φορές να σκοτωθώ, και 1 είχα ένα καλό ατύχημα που ευτυχώς μου κόστισε μόνο ένα έγκαυμα τριβής στον αστράγαλό μου... ΠΡΟΣΕΧΕ!

3. Ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που να σου βγάλει μερικά χρόνια είναι γύρω στα 2,000 Ευρώ. Οι μηχανές στην Κύπρο είναι λίγο πιο ακριβές από Ελλάδα. Συμφέρει περισσότερο (πιστεύω) να φέρεις τη δική σου. 370 Ευρώ η μεταφορά με Πλοίο για Κύπρο από Ελλάδα, με όλα τα έξοδα πληρωμένα (μεταφορικά, εκτελωνισμός, Ταμείο Λιμένων Κύπρου).

4. Ένα απλό budget, νοουμένου ότι θα έχεις ήδη το σπίτι του φίλου σου από την αρχή, είναι τα 1000 ευρώ για να τη βγάλεις 1-1,5 μήνα.

 

Υπολόγισε (εφόσον θα έχεις καλυμμένο το θέμα της στέγης) ότι θα θέλεις κατά Μ.Ο. 10-15 ευρώ τη μέρα για φαγητό, 5 Ευρώ μετακίνηση (δικό σου όχημα αλλιώς Λεωφορείο) άρα περίπου 20 Ευρώ τη Μέρα, 20 Χ 30 = 600 Ευρώ το μήνα, βάλε και τα 300 Που θα σου πάει για το σπίτι, είσαι στα 900 Ευρώπουλα.

 

 

ΤΕΛΟΣ υπάρχει κάτι που δεν είδα να αναφέρεται εδώ: Μεταξύ των πόλεων εάν θέλεις να μετακινείσαι καθημερινά (που δεν στο προτείνω γιατί συνήθως όπου δουλεύεις μένεις (πχ. Λευκωσία - Λευκωσία), υπάρχει ένα καλό (πλέον) δίκτυο λεωφορείων, ενώ πέρσι η μόνη λύση ήταν τα travel express που σου ερχόντουσαν κάνα 150άρι το μήνα. Δες εδώ: Intercity Buses

 

Επίσης ρίξε μια ματιά στο blog μου για λοιπές πληροφορίες!

 

Καλό βράδυ σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι Κύπριοι είναι εξαιρετικά απρόσεχτοι με τις μηχανές

Μόνο με τις μηχανές ή γενικώς και με αυτοκίνητα; Πρέπει να κάνει κανείς φιλίες με φαναρτζή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με τις μηχανές ή γενικώς και με αυτοκίνητα; Πρέπει να κάνει κανείς φιλίες με φαναρτζή;

 

Όχι ιδιαίτερα. Πρέπει να μάθετε κάτι για την ιδιότροπη οδήγησή τους. Οι Κύπριοι γενικά είναι ήρεμοι άνθρωποι χαμηλών τόνων και ταχυτήτων. Οπότε και δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση με την νευρική οδήγηση / αντανακλαστικά.

 

Κάτι που μου φαινόταν πολύ περίεργο μόλις είχα πρωτοέρθει ήταν η συχνότητα των τρακαρισμάτων. Κάθε 2 φανάρια και τρακαρισμένα. Και η πλάκα είναι ότι δεν είναι σαν εμάς.

 

Όταν τρακάρουν, παίρνουν τηλέφωνο τον ασφαλιστή τους και το συζητάνε μεταξύ τους χαλαρά και ήρεμα - μόνο ο καφές λείπει. Ούτε τσακωμοί ούτε τίποτα.

 

Το κακό είναι που τους έχουν πει οι ασφαλιστικές "όπου τρακάρεις άστο εκεί για να δούμε ποιός φταίει" οπότε και δεν κάνουν πιό πέρα το αυτοκίνητο και εμποδίζει την κυκλοφορία (ή τη δυσχεραίνει) μέχρι να έρθει η αστυνομία και να το μετακινήσουν.

 

Είναι πολύ απρόσεχτοι. Μέχρι πρότινος δε δεν είχαν καν μηχανές στην Κύπρο (μόνο μεγάλου κυβισμού και αυτές στις εθνικές τις έβλεπες) ενώ τώρα έχουν σκάσει άπειρα παπάκια αυτοματάκια κλπ μικρού κυβισμού, γιατί είναι το πιό εύκολο να αποκτήσεις μεταφορικό μέσο, ειδικά για αλλοδαπούς.

 

Προσοχή στους Κύπριους, γιατί: Μιλάνε ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο κινητό (λές και δίνουν ραντεβού για ομιλία μόλις μπουν στο αμάξι, ακόμα και στις 6 το πρωί), οδηγούν χωρίς αντανακλαστικά (αν πεταχτείς μπροστά του μην περιμένεις να φρενάρει, μέχρι να το σκεφτεί είσαι στον Άγιο Πέτρο), δεν τους νοιάζει να τρακάρουν.

 

Έχω δει κάποιον να τρακάρει επίτηδες ένα αμάξι που μπήκε και του έκοψε το δρόμο, απλώς γιατί είχε προτεραιότητα.

 

Άλλα κόλπα εδώ στην Κύπρο, σας τα λέω για να τα έχετε υπόψην σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε xevrakwte, γιατί μόλις θα σε ρωτούσα πόσο θα μου κοστίσει να φέρω το μηχανάκι μου στην Κύπρο.

 

Τώρα όμως άλλο ερώτημα. Θα φιλοξενούμαι στο κέντρο της Λεμεσού, και η δουλειά μου θα βρίσκεται κοντά στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Είναι απόσταση που την "αντέχει" σε καθημερινότητα το παπάκι, ή καλύτερα να σκιστώ να νοικιάσω σπίτι κάπου κοντά στην δουλειά? Απ'οτι μου είπε ο φίλος μου πρόκειται για 1ώρα απόσταση, και ελπίζω να υπερέβαλε, ειδάλλως έχω θέμα...

 

Edit: στην ιστοσελίδα σου (αν και πραγματικά γ@μ@τη) δεν βρήκα αναφορά για τα ενοίκια στις διάφορες περιοχές & πόλεις της Κύπρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...