Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντιλαμβάνεσαι το συλλογισμό που κάνεις; Θεωρείς αυτονόητο οτι η δουλειά στην Κύπρο θα βρεθεί, μέσα στα χρονικά όρια που θα σου θέσει το πόσο το οποίο διαθέτεις. Αυτό λέω τόση ώρα, οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. Είναι το ζητούμενο και εσύ το παίρνεις ως δεδομένο. Οι πιθανότητες δεν λένε τίποτα. Μία στις 12 έχω να ρίξω δυο ζάρια και να φέρω εξάρες, αλλα αυτό είναι απλά στατιστική. Μπορεί να παίξω ολόκληρη παρτίδα πλακωτό στο τάβλι και εξάρες να μην φέρω.

 

Είναι λογική αυτή; Ειδικά απο τη στιγμή που όπως είπαμε η γνωριμία παίζει ρόλο και ανατρέπει ακόμα και όλες τις στατιστικές. Είπαμε, καλή η ζωή στην Κύπρο, άλλα το θέμα δουλειάς δεν είναι και τόσο απλό. Δεν παίζει ρόλο το πόσο απελπισμένος είμαι, για να βρώ δουλειά στην Κύπρο. Πως τα πετάς έτσι αυτά ρε φίλε... ντροπή! Λίγο πολύ, μόνο τεμπέλη δεν με είπες...

 

Ολοι το πάτε στο θέλω-δεν θέλω και όχι δεν μπορώ, αλλα μου φαίνεται οτι όλοι εσείς που τα λέτε είχατε κάποιον να σας βοηθήσει τουλάχιστον φιλοξενώντας σας στο σπίτι του.

Γενικως δεν ξερω γιατι εξαπτεσαι, συζητηση κανουμε.

 

Οπως και να χει ειμαστε οφφτοπικ. Τα θεματα που θετεις δεν αφορουν μονο την Κυπρο, αφορουν την μεταναστευση γενικοτερα. Ετσι λοιπον αν θες να το θεσουμε πολυ πιο γενικα, θεωρεις οτι υπαρχουν καποιοι "που εχουν ατομο να τους φιλοξενησει" στην Κυπρο, στην Σουηδια, στην Γερμανια, στην Αγγλια, στις ΗΠΑ, στην Αυστραλια, στη Ζιμπαμπουε και οπου αλλου υπαρχουν Ελληνες οικονομικοι μεταναστες, και εκει που τα ξυνουν σου λεει ας παω να με φιλοξενησει ο Μπαμπης κανα 2μηνακι να κανω τις διακοπες μου να ψαξω και για καμια δουλιτσα και αμα δε κατσει τι ειχαμε τι χασαμε. Αν ομως κατσει, θα το παιζω μεταναστης και ξενιτεμενος.

 

Και υπαρχουν και καποιοι αλλοι που δεν εχουν αυτον τον Μπαμπη, που αν δεν δεσουν το γαιδαρο τους πρωτου μεταναστευσουν σε χωρα του εξωτερικου (δηλαδη δουλεια σε συγκεκριμενο αντικειμενο που θα εχει κλεισει ΠΡΙΝ καν μετακινηθουν προς τη χωρα αυτη), περιμενουν να βρουν την χωρα που θα τους δωσει 100% πιθανοτητες προσληψης στο αντικειμενο τους. Αλλιως η μεταναστευση ειναι ρισκο, ειναι ασυμφορη κλπ κλπ.

 

ΝΑΙ ειναι ρισκο, ΝΑΙ εχει κοστη και μαλιστα πολλα. Μεταξυ αυτων υπαρχει και οικονομικο ρισκο οπως και οικονομικο κοστος. Οποιος μπορει να αναλαβει τα ρισκα αυτα και να αποδεχθει τα κοστη και θεωρει οτι τελικως αξιζει το δοκιμαζει. Οποιος δεν μπορει για λογους ανωτερας βιας ή και για δικους του λογους να αναλαβει τα ρισκα του, καθεται Ελλαδα και ολοι ειμαστε ευχαριστημενοι.

 

Το να προσπαθεις εσυ να πεισεις εμενα οτι εκανα μαλακια που ηρθα Κυπρο, χωρις ουτε εναν γνωστο και χωρις φιλο να με φιλοξενησει και χωρις Κυπραια γκομενα (και ολα τα αλλα που απαριθμησες ως απαραιτητες προυποθεσεις για τη μεταναστευση), ειναι ανουσιο.

Οπως ειναι ανουσιο να προσπαθω εγω να σε πεισω οτι η μεταναστευση εχει ρισκα, οπως ολα τα πραγματα στη ζωη. Εσυ θες μια μεταναστευση εξιδανικευμενη. Διχως ρισκα, διχως οικονομικο κοστος και με δεμενο γαιδαρο οτι θα εχεις εγγυημενη δουλεια στο αντικειμενο σου και συντομα, οπου και αν πας. Οκ το καταλαβαμε, και ειπα δικαιωμα σου να εχεις τη γνωμη σου. Συμπερασματα στα οποια παρεπιπτοντως οδηγεισαι απο ποστς που διαβασες εδω και σε κανουν και απολυτο σε οτι λες. Τεμπελη παντως δε σε ειπε κανεις αποσο βλεπω εδω, ουτε και καταλαβα να το υπονοησε καποιος και δεν ξερω για ποιο λογο αρπαχτηκες ετσι.

 

Ας γυρισουμε στο θεμα μας για οσους ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ για μεταναστευση στην Κυπρο στην ρεαλιστικη της ομως διασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον εσύ εξάπτεσαι, και ποτέ δεν είπα οτι έκανες μαλακία που πήγες να βρεις δουλειά εκεί. Πάντως το οτι εσύ τα κατάφερες (είτε απο τύχη βουνό, είτε για λόγους που δεν γνωρίζουμε και δεν θα μάθουμε ποτέ) δεν διασφαλίζει την ίδια επιτυχία για όλους.

 

Το οτι στην Κύπρο βρίσκεις δουλειά με γνωστό, το ξέραμε ήδη, απλά μας το επιβεβαιώσατε.

 

Αν θέλει κάποιος να δώσει ένα σκασμό λεφτά να πάει στην Κύπρο, να ψάχνει παράλληλα για δουλειά και αν δεν βρει να πει "εντάξει, δεν βρήκα δουλειά, αλλά έκανα τις διακοπές μου" είναι δικαίωμά του. Για μετανάστευση πάντως, υπάρχουν και καλύτερα μέρη με πιο αξιοκρατικές διαδικασίες επιλογής σε σχέση με την Κύπρο, που έχεις λιγότερες πιθανότητες να πετάξεις τα λεφτά σου, και που δεν σε απορρίπτουν γιατί το βιογραφικό σου δεν έχει τοπική διεύθυνση κατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον εσύ εξάπτεσαι, και ποτέ δεν είπα οτι έκανες μαλακία που πήγες να βρεις δουλειά εκεί. Πάντως το οτι εσύ τα κατάφερες (είτε απο τύχη βουνό, είτε για λόγους που δεν γνωρίζουμε και δεν θα μάθουμε ποτέ) δεν διασφαλίζει την ίδια επιτυχία για όλους.

Ναι δεν εχεις ιδεα ποσα νευρα εχω :P

 

Εγω δεν μιλησα παντως για εξασφαλισμενη επιτυχια. ΕΣΥ εισαι αυτος που εχεις παρεξηγησει τελειως την ενοια μεταναστευση και την εχεις σαν συνωνυμο της επιτυχιας και της επαγγελματικης αποκαταστασης. Παρτο αλλιως γιατι ηδη βρηκες.

Το οτι στην Κύπρο βρίσκεις δουλειά με γνωστό, το ξέραμε ήδη, απλά μας το επιβεβαιώσατε.

Βρισκεις και χωρις γνωστο στο επιβεβαιωνω εγω και διαφοροι αλλοι απο αυτο το τοπικ, αν αυτο σου αρκει. Στις προηγουμενες σελιδες σου ανεφερα και συγκεκριμενες αποτελεσματικες μεθοδους τις οποιες τελικως απεριψες επειδη απαιτουν πρωτα να ερθεις να μεινεις εδω για ενα χρονικο διαστημα (τι πιο λογικο εντωμεταξυ για εναν που αναζητει δουλεια σε συγκεκριμενη χωρα) και εκτοτε αρχισες τους μηδενισμους και τις ισοπεδωσεις, αφου ειδες οτι δεν ειναι και πολυ βολικο δηλαδη.

 

 

Αν θέλει κάποιος να δώσει ένα σκασμό λεφτά να πάει στην Κύπρο, να ψάχνει παράλληλα για δουλειά και αν δεν βρει να πει "εντάξει, δεν βρήκα δουλειά, αλλά έκανα τις διακοπές μου" είναι δικαίωμά του.

Σαν διακοπες αντιλαμβανεσαι ΕΣΥ μια τετοια προσπαθεια. Διοτι εγω και αλλοι φυσικα, μονο γεματοι αγχος ηταν μεχρι να ερθει η μερα που θα βρουν δουλεια. Αν εναν/δυο/τρεις αγχωτικους μηνες εσυ τους βλεπεις σαν διακοπες, με τις υγειες σου.

 

Για μετανάστευση πάντως, υπάρχουν και καλύτερα μέρη με πιο αξιοκρατικές διαδικασίες επιλογής σε σχέση με την Κύπρο, που έχεις λιγότερες πιθανότητες να πετάξεις τα λεφτά σου, και που δεν σε απορρίπτουν γιατί το βιογραφικό σου δεν έχει τοπική διεύθυνση κατοικίας.

Γενικα, ειναι στα συν να εισαι κατοικος μιας χωρας στην οποια ψαχνεις δουλεια. Σκεψου οτι στη χωρα που εσυ ψαχνεις δουλεια δε τους φτανει μονο αυτο, αλλα συνηθως θελουν η κατοικια σου να ειναι και πλησιον στασης Μετρο, αρα?

Απο κει και περα, παλι μπορουν να σε διαβεβαιωσουν ατομα απο εδω (alex/ikaruga/tinaGR) οτι δουλεια βρισκεις και με Ελληνικη διευθυνση κατοικιας. Αν και δε σε ειδα να το γενικευεις αυτο με την ιδια ευκολια που γενικευσες το αντιθετο.

Το να γενικευεις και να ισοπεδωνεις ισως να σε εξυπηρετει στους συλλογισμους σου, αυτο ωστοστο δεν αναγκαζει εμας να αποδεχθουμε τη δικη σου γνωμη η οποια στο μεταξυ ειναι διαμορφωμενη απο τον κυβερνοχωρο και τα φορουμ. Να πω οτι ηρθες εδω ειδες και απηλθες και ξερεις κατι τις απο οσα γραφεις, να λεγα οκ...Αλλα εσυ και γενικευεις και ισοπεδωνεις και εισαι και απολυτος, χωρις να εχεις πατησει το ποδι σου στη χωρα για την οποια αναφερεσαι.

 

Αντε να δουμε για ποσο ακομα θα ταλαιπωρειται το τοπικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@enric

φιλε μου σταματησε το γιατι δεν λεει. Εχεις καταντησει να trollαρεις αθελα σου το post. Δεν εχει να κανει το θεμα μας με την γενικοτερη εννοια της μεταναστευσης, αλλα καθαρα να υπαρξουν διευκρυνησεις πως μπορουμε να βρουμε δουλεια στην Κυπρο & πως ειναι οι καταστασεις εκει.

Αν τωρα εσενα σε ενοχλει που πρεπει να βρεις δουλεια μεσω γνωστου, οκ μαν, σταματα να ασχολεισαι. Αν σου ειναι δυσκολο να πας στην κυπρο με ενα συγκεκριμενο budget ωστε να βρεις δουλεια, τοτε σταματα να ασχολεισαι.

Ασε ομως τους υπολοιπους που συνεχιζουμε και ενδιαφερομαστε, ωστε να μαθουμε οσα περισσοτερα γινεται για την Κυπρο.

Κρατησε καθαρο το post ωστε να μπορουν να μας ενημερωνουν ατομα που ηδη βρισκονται εκει, και να μην αναλωνονται σε μια ανουσια διαμαχη "Κυπρος η επαρχια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν γραφτει αρκετα επι του θεματος, αλλα αν θες διευκρινησε ως προς τι ρωτας το "πως ειναι για ενα εργενη"?

Γενικα, φιλιες ισως δυσκολευτεις να κανεις ειδικα αν εισαι κλειστος χαρακτηρας. Απο γκομενες δεν γνωριζω να σου πω τι μυαλα κουβαλανε απενατι σε Ελλαδιτες-εχω την κοπελα μου απο Ελλαδα και δεν ψαχτηκα με ντοπιες καθολου λογω και ελλειψης χρονου, οικονομικα θα την παλευεις ανετα για αρχη αν ο μισθος σου ειναι 1000+ και δεν ψαχνεις την μεγαλη ζωη, στη συνεχεια θα παρεις και αυξηση λογικα, οικεια θα νιωσεις οπου κι αν βρεθεις γιατι η κουλτουρα πανω κατω ειναι η ιδια με την Ελλαδα, θα βρεις Κυπραιους που θα θελησουν να σε βοηθησουν μολις μαθουν οτι βρισκεσαι σε ψιλοδυσκολη φαση και μολις ξεκινας τη ζωη σου εκει, θα βρεις και μ@λ@κες οπως οπουδηποτε αλλωστε, τι αλλο?

 

Σε ποια πολη θα πας?

 

Γενικα ξεκινα να καθιερωνεις το skype με τα φιλαρακια σου και την οικογενεια σου πρωτου φυγεις γιατι θα το χρειαστεις για τον πρωτο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω δεν επέβαλα τη γνώμη σε κανέναν. Είπα μια ιδέα και οι Ελλαδιτο-κύπριοι έπεσαν να με φάνε. Τελευταία δεν μπορεί να πει άνθρωπος μια καλή κουβέντα για την Ελλάδα. Λογικό βέβαια, όπως είπα και σε άλλο τόπικ, το σύνδρομο της καλόγριας που το έσκασε απο το μοναστήρι και το βρίζει.

 

Και εκείνος που με κατηγορεί οτι έχω άποψη χωρίς να ξέρω, ουσιαστικά πέφτει στο λάθος για το οποίο με κατηγορεί. Που το ξέρει οτι στις επαρχιακές πόλεις έχεις μηδαμηνές πιθανότητες να βρεις δουλειά; Έψαξε; Δοκίμασε; Εγώ δεν δοκίμασα στην Κύπρο, αυτός δοκίμασε σε άλλη περιφέρεια της Ελλάδας;

 

Η αλήθεια που μου με τρώει είναι οτι στο παρελθόν αρνήθηκα 2 καλές δουλειές σε δυνατές εταιρίες σε (2) επαρχιακές πόλεις και δεν πήγα στην πρώτη για να μην χάσω την Αθήνα (τρομάρα μου) και στη δεύτερη για τον ίδιο λόγο + οτι δεν ήταν το αντικείμενο που σπούδασα. Πέρασαν οι μήνες, έχασα τη δουλειά που είχα στην Αθήνα και τώρα μουντζώνομαι. Μου έδωσε όμως ένα καλό μάθημα ζωής, να διαλέγω τις δουλειές και όχι το μέρος που βρίσκονται.

 

Τέλοσπαντων, αν τρόλλαρα, σίγουρα το έκανα χωρίς πρόθεση και ζητώ συγγνώμη. Σας αφήνω να συνεχίστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκείνος που με κατηγορεί οτι έχω άποψη χωρίς να ξέρω, ουσιαστικά πέφτει στο λάθος για το οποίο με κατηγορεί. Που το ξέρει οτι στις επαρχιακές πόλεις έχεις μηδαμηνές πιθανότητες να βρεις δουλειά; Έψαξε; Δοκίμασε; Εγώ δεν δοκίμασα στην Κύπρο, αυτός δοκίμασε σε άλλη περιφέρεια της Ελλάδας;

Ναι. Στην πολη που σπουδασα και στην επαρχια που μεγαλωσα.

Παρολα αυτα εγω δεν εξεφρασα καποια ιδιαιτερη αποψη για την ελληνικη επαρχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Στην πολη που σπουδασα και στην επαρχια που μεγαλωσα. (Λαρισα και Αχαια).

Είναι φαίνεται γιατί σας τρώμε τις δουλειές εμείς οι Αθηναίοι, που είμαστε πιο σβέλτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φαίνεται γιατί σας τρώμε τις δουλειές εμείς οι Αθηναίοι, που είμαστε πιο σβέλτοι.

Συνεχισε να τρολαρεις/σπαμαρεις/φλαμαρεις/οφτοπικ, αφου σε αφηνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστά φίλε, στο ιντερνετ είσαι οτι δηλώσεις. Μπορεί και να με αφήνουν γιατί βγάζουν νόημα αυτά που γράφω και συμπάσχουν αρκετοί μαζί μου, πολυ περισσότεροι απο 1-2 βολεμένους στην Κύπρο που το παίζουν έξυπνοι.

 

Εσύ το συνεχίζεις, εγώ δεν γράφω άλλο.

 

Μπράβο, μόνο στον xevrakwtos που λέει τα πράγματα με το όνομα τους στην πραγματική τους διάσταση. Και πάλι μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν γραφτει αρκετα επι του θεματος, αλλα αν θες διευκρινησε ως προς τι ρωτας το "πως ειναι για ενα εργενη"?

Γενικα, φιλιες ισως δυσκολευτεις να κανεις ειδικα αν εισαι κλειστος χαρακτηρας. Απο γκομενες δεν γνωριζω να σου πω τι μυαλα κουβαλανε απενατι σε Ελλαδιτες-εχω την κοπελα μου απο Ελλαδα και δεν ψαχτηκα με ντοπιες καθολου λογω και ελλειψης χρονου, οικονομικα θα την παλευεις ανετα για αρχη αν ο μισθος σου ειναι 1000+ και δεν ψαχνεις την μεγαλη ζωη, στη συνεχεια θα παρεις και αυξηση λογικα, οικεια θα νιωσεις οπου κι αν βρεθεις γιατι η κουλτουρα πανω κατω ειναι η ιδια με την Ελλαδα, θα βρεις Κυπραιους που θα θελησουν να σε βοηθησουν μολις μαθουν οτι βρισκεσαι σε ψιλοδυσκολη φαση και μολις ξεκινας τη ζωη σου εκει, θα βρεις και μ@λ@κες οπως οπουδηποτε αλλωστε, τι αλλο?

 

Σε ποια πολη θα πας?

 

Γενικα ξεκινα να καθιερωνεις το skype με τα φιλαρακια σου και την οικογενεια σου πρωτου φυγεις γιατι θα το χρειαστεις για τον πρωτο καιρο.

 

Εχω διαβασει τα παντα μεχρι τωρα στο thread το οποιο εχει παρα πολλες χρησιμες πληροφοριες. Επισης τσεκαρα και το ιδιο το site του τσιτσιδου. Προσωπικα για δουλεια παω. Δεν σκεφτομαι σε πρωτη φαση φιλιες, γκομενες, εξοδους και δεν ξερω τι αλλο. Ουτε μεγαλη ζωη με ενδιαφερει αλλα ουτε και η μεση νοοτροπια στη διασκεδαση του Ελληνα (μπουζουκια, κονσομασιον, pull mour).

 

Μιλαω για Λαρνακα αυτη τη στιγμη καθως εκει βρισκονται και οι 3 φιλοι που εχω με εξαιρεση μια κοπελα Κυπρια που ζει και εργαζεται στην Λεμεσο. Αρχες Δεκεμβρη ετσι και αλλιως παω εκει να δω και απο κοντα τι παιζει. Εννοειται οτι εχω κανει μια μικρη καβατζα απο την τωρινη δουλεια μου για ενα τετοιο ξεκινημα αν και εχω ανθρωπους να με φιλοξενησουν για ορισμενο χρονικο διαστημα.

 

Αυτο με το skype γιατι το λες? Το τηλεφωνο μου το κινητο δεν θα πιανει εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...