Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To "Καλή επιτυχία" να το εκλάβεις ως "καλή επιτυχία". Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παρεξηγούνται τα πάντα...

Γιατί υπάρχουν στον κόσμο άνθρωποι που θεωρούν οτι αν κάποιος θέσει υπο αμφισβήτηση την ορθότητα των επιλογών τους με μια καλά δομημένη επιχειρηματολογία, αισθάνονται την ανάγκη να τις υπερασπίσουν με κάθε τρόπο, επιστρατεύοντας ακόμα και την ειρωνεία στο πρόσωπο του οποίου τις αμφισβητεί.

 

Δεν λέω οτι είσαι εσύ αυτός, αλλά στο ίντερνετ δεν γνωρίζεις καλά αυτούς με τους οποίους συνομιλείς. Θα δεχτώ λοιπόν το σχόλιο σου ως καλοπροαίρετο και σε ευχαριστώ.

 

Επιστρέφοντας στο θέμα, θα σας παρακαλούσα απο εδώ και πέρα να αναφέρεστε και στα αρνητικά στοιχεία, ώστε να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις στον κόσμο που διαβάζει. Γράψτε τα, και αφήστε τους άλλους να βγάλουν το προσωπικό τους συμπέρασμα. Το λέω γιατί μέχρι να αρχίσει να γράφει ο Ξεβράκωτος, δεν είδα αρνητικά σχόλιο πουθενά, αν εξαιρέσω τα θέματα περι ρατσισμού τα οποία είναι ανούσια και εντελώς υποκειμενικά.

 

Ενα μπράβο στον Ξεβράκωτο απο μένα, για τον τρόπο που παρουσιάζει τα πράγματα, ο οποίος μάλλον βρίσκεται πιο κοντά στην πραγματικότητα σε σχέση με όλα τα άλλα πόστ που διάβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μερικες αποριες, περι εργασιακων, για οσους γνωριζουν, παντα για Κυπρο.

 

Α. Δωρο Χριστουγεννων ειναι υποχρεωτικο?

Β. Αν πιασει καποιος δουλεια Φλεβαρη-Μαρτη, δικαιουται επιδομα αδειας τον πρωτο χρονο, δηλαδη 4-5 μηνες μετα την εργοδοτηση του?

Γ. Το επιδομα αδειας διδεται αντι του μισθου, ή σαν bonus?

Δ. Αν σε μια δουλεια κλεισω 6μηνες (παντα ασφαλισμενος) και αποφασισω να φυγω, δικαιουμαι ανεργιακο?

Ε. Πως μπορω να ξερω/διαβεβαιωσω οτι ο εργοδοτης μου με καλυπτει ασφαλιστικα πληρως οπως προβλεπεται απο το νομο, περαν του οτι εχω δηλωθει στις Κοινωνικες Ασφαλισεις? Θελω να πω, υπαρχει περιπτωση στα ταμεια να εχει option να βαζει λιγοτερα χρηματα απο τα συνηθη και μακροπροθεσμα να λειτουργει σε βαρος μου αυτο? Πχ σε ανεργιακα επιδοματα και αλλα ασφαλιστικα ζητηματα να εχω λιγοτερα δικαιωματα?

ΣΤ. Αδεια, αν δεν παιρνω οσες μερες προβλεπεται το χρονο, πως μπορω να τις διεκδικησω,που απευθυνομαι?

Η. Αυξηση μισθου καθε ποτε προβλεπεται? Η δεν προβλεπεται και ειναι στην διακριτικη ευχερεια του εργοδοτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ MiDi_MiLiZ:

Α) Το δώρο Χριστουγέννων είναι υποχρεωτικό. Ονομάζεται "13ος μισθός" και είναι αναλογία του μικτού μισθού σου βάσει των μηνών που έχεις δουλέψει. Δηλαδή, αν ο μικτός μισθός σου είναι €1000 και έχεις δουλέψει 6 μήνες, θα πάρεις 6/12*1000 = €500. Αν έχεις δουλέψει 12 μήνες θα πάρεις €1000. Ο 13ος μισθός εξαιρείται από κάποιες κρατήσεις (άρα το καθαρό ποσό θα είναι υψηλότερο από αυτό που παίρνεις κάθε μήνα ως καθαρό μισθό).

 

Β) Είμαι με την εντύπωση ότι επίδομα άδειας στην Κύπρο δεν δίνεται (γενικά, τα επιδόματα είναι διαφορετικά από την Ελλάδα). Περίμενε όμως και επιβεβαίωση από άλλον χρήστη.

 

Γ) Βλέπε Β.

 

Δ) Ναι. Αρκεί να πας να εγγραφείς ως άνεργος και για τους επόμενους 6 μήνες θα πρέπει να πηγαίνεις να υπογράφεις μια δήλωση ότι παραμένεις άνεργος για να εισπράττεις το ανεργιακό επίδομα. Μετά τους 6 μήνες, πάπαλα.

 

Ε) Στο απόκομμα μισθοδοσίας (payslip) που παίρνεις κάθε μήνα, θα πρέπει να αναγράφονται οι αποκοπές που κάνει ο εργοδότης από το μισθό σου για το Ταμείο Κοινωνικών Ασφαλίσεων κτλ όπως επίσης και οι εισφορές του στα αντίστοιχα Ταμεία. Θεωρητικά, οι εργαζόμενοι στο Ταμείο Κοινωνικών Ασφαλίσεων ξέρουν ανά πάσα στιγμή αν ο εργοδότης σου καταθέτει κάθε μήνα τα ποσά που σας αναλογούν (και σε περίπτωση που δεν το κάνει, έχει κυρώσεις), αλλά αν έχεις αμφιβολίες, πάρε ένα απόκομμα μισθοδοσίας σου στο τοπικό γραφείο του ΤΚΑ και πες του να ελέγξουν αν είναι όλα ΟΚ. Δεν έχει επιλογή να βάζει λιγότερα χρήματα από όσα πρέπει γιατί τότε θα είναι παράνομος - και πίστεψέ με, κανείς εργοδότης δεν θέλει να μπλέξει με ελέγχους από το ΤΚΑ και τα προστίματα που επιβάλλονται...

 

ΣΤ) Διευκρίνισε αν δεν τις παίρνεις από επιλογή σου ή δεν τις παίρνεις επειδή δεν στις δίνει ο εργοδότης. Στην πρώτη περίπτωση, μπορείς να μεταφέρεις έναν αριθμό ημερών στην επόμενη χρονιά - βάσει του εσωτερικού κανονισμού της εταιρίας, αν υπάρχει τέτοια πρόνοια. Αν δεν υπάρχει τέτοια πρόνοια και δεν παίρνεις όλες τις ημέρες επειδή δεν μπόρεσες (ή δεν χρειάστηκε να τις πάρεις ή δεν ήθελες να τις πάρεις), δικαιούσαι να αποζημιωθείς για αυτές. Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να μιλήσεις με το Υπουργείο Εργασίας στο αντίστοιχο τμήμα με την ελληνική Επιθεώρηση Εργασίας. Σε κάθε περίπτωση, να θυμάσαι ότι και οι μέρες άδειας είναι αναλογία των μηνών που δούλεψες. Αν δεν απατώμαι, αντιστοιχεί 1.6 ημέρα για κάθε μήνα δουλειάς - άρα αν δούλεψες 12 μήνες, δικαιούσαι 20 μέρες άδεια (στο περίπου), ενώ αν δούλεψες λιγότερους μήνες, το αντίστοιχο. Μετά από κάποια χρόνια εργασίας (νομίζω 5), ο αριθμός των ημερών αυξάνεται σε 24 και μετά από κάποια χρόνια σε σε 27 - αλλά ειδικά για τα δύο τελευταία νούμερα δεν είμαι σίγουρος, γιατί ισχύουν διαφορετικά πράγματα σε δημόσιο/ημικρατικό και ιδιωτικό τομέα. Καλύτερα να περιμένεις επιβεβαίωση από άλλον χρήστη.

 

Η) Θεωρητικά, κάθε χρόνο δικαιούσαι αύξηση μισθού, η οποία θα πρέπει να ικανοποιεί την αύξηση από την Αυτόματη Τιμαριθμική Αναπροσαρμογή (Α.Τ.Α.). Το χρονικό σημείο του χρόνου, είναι στην ευχέρεια του εργοδότη. Υπάρχουν επιχειρήσεις που κάνουν τις αξιολογήσεις το καλοκαίρι και δίνουν τις ανάλογες αυξήσεις τον Σεπτέμβρη - αλλά είμαι σίγουρος ότι κάθε επιχείρηση ακολουθεί την δική της πολιτική. Οι αυξήσεις βασίζονται κυρίως σε αξιολογήσεις, οπότε, αν κάποιον χρόνο δεν αποδόσεις ικανοποιητικά (σύμφωνα με τα μέτρα και τα σταθμα του εργοδότη σου) έχει το δικαίωμα να μην σου δώσει αύξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και εσύ τώρα, οτι και στην Κύπρο έχει εργασιακή αλητεία απο τους εργοδότες, να μας αποτελειώσεις κανονικά! :mrgreen:

Aπτη μια καποιες ερωτησεις απο αυτες που κανω ειναι γενικες για να ξερω τι μου γινεται σε διαφορες περιπτωσεις που τυχουν, οπως ειναι πιθανο σε καθε εργαζομενο.

Απτην αλλη σε καμια χωρα του πλανητη δεν ειναι ολοι οι εργοδοτες ολοσωστοι.

Και τελος, εαν αυτο σε βολευει να ακους, ναι εχουμε εργασιακη αλητεια στην Κυπρο, μεινετε Ελλαδα.

Παντως δεν ειδα κανεναν να λεει οτι η Κυπρος ειναι πανακεια και παραδεισος. Συγκριτικα με την Ελλαδα ειναι καλυτερη σε αρκετους τομεις, αυτο γραφουμε εδω αρκετοι.

 

@wizzy thanks για τις απαντησεις. Για το δωρο Χριστουγεννων με προβληματιζεις αρκετα, γιατι προσφατα μου ανακοινωσε ο εργοδοτης οτι δεν θα εχω δωρο χριστουγεννων, χωρις περαιτερω αιτιολογηση.

 

Για το επιδομα αδειας: σιγουρα υφισταται στην Κυπρο, ομως επειδη μετα τους πρωτους 4μηνες εργασιας μου δεν πηρα, με τον εργοδοτη να μου λεει οτι επειδη δεν συμπληρωσα χρονο στις κοινωνικες ασφαλισεις, δεν το δικαιουμαι, εστω και αναλογικα, με βαζει σε διαφορες σκεψεις σε συνδυασμο με το Α: μια εξ'αυτων ειναι και το ερωτημα Ε που εκανα.

 

Payslip δεν παιρνω, με επιταγη πληρωνομαι. Αρα για να ενημερωθω για το payslip θα πρεπει να παρω το Υπουργειο Εργασιας, με οποιοδηποτε κινδυνο συνεπαγεται αυτο σε περιπτωση που ο εργοδοτης δεν ειναι τυπικος εν αγνοια μου. Φανταζομαι οτι η αλλη λυση ειναι να μιλησω απευθειας στον εργοδοτη για τις αμφιβολιες μου, αλλα αυτο ειναι και καπως ακυρο να το κανω στα καλα καθουμενα χωρις να γνωριζω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MiDi_MiLiZ: Εκ πρώτης όψεως, ο εργοδότης σου δεν μας τα λέει καλά. Τι εννοώ;

 

Καταρχή, εφόσον πληρώνεσαι με επιταγή, κανείς δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ότι γίνονται οι κατάλληλες αποκοπές (από το μισθό σου) και εισφορές (από την πλευρά του εργοδότη σου) σχετικά με τις κοινωνικές ασφαλίσεις (συνήθως, οι πληρωμές μισθών με επιταγές γίνονται για να μην πληρώσει ο εργοδότης αυτά που πρέπει στο ΤΚΑ = "μαύρη" εργασία). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τον αριθμό κοινωνικών ασφαλίσεων σου και με αυτόν κάνεις ένα τηλέφωνο στο ΤΚΑ (ή να περάσεις από εκεί, ό,τι σε βολεύει περισσότερο) και να τους ρωτήσεις εάν για τους 4 μήνες που εργάζεσαι ήδη έχουν καταβληθεί τα προβλεπόμενα ποσά στο ΤΚΑ. Μιας και θα πάρεις τηλέφωνο (ή θα πας από εκεί), ρώτα τους πληροφορίες για δώρο Χριστουγέννων και επίδομα αδείας. Αν δεν ξέρουν, να σου πουν πού μπορείς να απευθυνθείς για να απαντηθούν τα ερωτήματά σου.

 

Θα πρότεινα να μην έρθεις σε αντιπαράθεση με τον εργοδότη σου στο παρόν στάδιο. Μάζεψε τα στοιχεία (=απαντήσεις από ΤΚΑ) που χρειάζονται και μετά βλέπουμε.

 

Hint: Εάν καταθέσεις στο ΤΚΑ το απολυτήριο Λυκείου σου, το πτυχίο (αν έχεις) και το απολυτήριο του Στρατού (που φαίνεται η χρονική διάρκεια της θητείας σου), το ΤΚΑ θα σου παραχωρήσει εισφορές για κάποια χρόνια. Συγκεκριμένα, θα σου παραχωρήσει 2 χρόνια εισφορών για το Λύκειο, 4 χρόνια εισφορών για το πτυχίο (αν ήταν τετραετής η επίσημη διάρκεια της φοίτησής σου - κοινώς αν η σχολή ήταν τετραετούς φοίτησης και εσύ την τελείωσες στα έξι χρόνια, θα πάρεις εισφορές για τα τέσσερα) και το ανάλογο της θητείας σου στο στρατό (δηλ, αν υπηρέτησες για 14 μήνες, θα πάρεις 14 μήνες εισφορών). Με άλλα λόγια, θα αποκτήσεις 6+ χρόνια κοινωνικών ασφαλίσεων, χωρίς να καταβάλεις ούτε ένα cent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα. Οκ θα κινηθω αναλογως. Οσο για το θεμα των 5-6 ετων κοινωνικων ασφαλισεων, δεν ειχα ιδεα. Πολυ καλο ακουγεται. Θα το ταχτοποιησω αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελος, εαν αυτο σε βολευει να ακους, ναι εχουμε εργασιακη αλητεια στην Κυπρο, μεινετε Ελλαδα.

Παντως δεν ειδα κανεναν να λεει οτι η Κυπρος ειναι πανακεια και παραδεισος. Συγκριτικα με την Ελλαδα ειναι καλυτερη σε αρκετους τομεις, αυτο γραφουμε εδω αρκετοι.

Αυτό που βολεύει εμένα και όσους βρίσκονται στη θέση μου, είναι να μην μπουν στην διαδικασία και τα έξοδα μιας μετανάστευσης χωρίς να αξίζει τον κόπο αυτό. Το "καλύτερα απο την Ελλάδα" δεν είναι αρκετό για να κάνει κάποιος τα βήματα που απαιτούνται για μια διαδικασία μετανάστευσης. Το συμπέρασμά μου εγώ το έχω βγάλει. Πρόκειται για μια επαρχία σαν την Ελλάδας που αν δεν έχεις κάποιον συγγενή/φίλο κτλ να σε στηρίξει ώστε να μην κάνεις τα "βήματα της μετανάστευσης" τότε δεν αξίζει. Διαφορετικά είναι σαν να πάω να μένω σε ένα φίλο μου στην Κρήτη και ταυτόχρονα να ψάχνω για δουλειά. Το μόνο που θα μου κοστίσει είναι ένα εισιτήριο και κάνα τραπέζωμα στο φίλο/συγγενή για να βγάλω την υποχρέωση.

 

Επειδή συγγενείς και φίλους στην Κύπρο δεν έχω, άμα πιάσω γκόμενα καμιά Κύπρια, τότε έρχομαι και εγώ, κι ας έχει και εργασιακή αλητεία, κι ας είναι και ακριβά, κι ας χρειάζονται γνωριμίες για να πιάσεις δουλειά, κι ας έχει μόνο αεροπλάνο για να πας, κι ας χρειαστεί και να αγοράσω καινούργιο αυτοκίνητο με το τιμόνι απο την άλλη.

 

Ετσι, απλά και πρακτικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

enric εφοσον αυτη ειναι η γνωμη σου δεν πεφτει λογος σε εμας, ανεξαρτητα αν αλλου εχεις δικιο κι αλλου εχεις αδικο.

Εφοσον θεωρεις μακροπροθεσμα ασυμφορη και λαθος την επιλογη να δοκιμασεις, κανεις δεν μπορει ουτε χρειαζεται να σε πεισει για το αντιθετο. Εσυ κρινεις για παρτη σου, so εγω ευχομαι οτι καλυτερο στις επιλογες σου.

Αν και αυτα που γραφεις εδω αφορουν γενικως το θεμα της μεταναστευσης και οχι ειδικα την Κυπρο.

 

Εκει που σιγουρα εχεις αδικο ειναι στο οτι γενικευεις πως για ολους η περιπτωση της μεταναστεσυης ειναι λαθος/ασυμφορη κλπ. Αν καποιος σφαζεται να βρει δουλεια, οτι δουλεια και ναναι για αρχη, και στην Ελλαδα δεν βρισκει τιποτα εδω και 1-2-3 χρονια, τοτε η επιλογη της μεταναστευσης καθε αλλο παρα λαθος ειναι.

 

Αν καποιος εχει το χρονικο περιθωριο να ψαχνεται και να ξαναψαχνεται στην Ελλαδα, τοτε ενταξει, μπορει να βαλει την Κυπρο και την καθε Κυπρο σε δευτερη/τριτη/δεκατη τριτη μοιρα.

 

Αυτο που αντιλαμβανομαι εγω ειναι πως εσυ εχεις αλλες προτεραιοτητες απο αυτους που σκεφτονται ως λυση την μεταναστευση, thats all. Και ευχομαι να μην φτασεις στο σημειο να την θεωρησεις αναγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως και να το πάρουμε, όσα στραβά και να έχει η Ελλαδίτσα μας, δεν είναι εύκολο να μεταναστεύσει κανείς, πρώτον για ψυχολογικούς λόγους (που πάω μόνος μου στην ξενιτιά - δεν ξέρω κανένα), δεύτερον για συναισθηματικούς λόγους (να αφήσω το σπιτάκι μου, την οικογένειά μου, τους φίλους μου;) και τέλος για οικονομικούς λόγους.

 

Αυτό που πρέπει να κάνει ο Enric και κάθε Enric είναι σχετικά απλό και λέγεται Αντιστοιχία - Αναλογία Υπέρ / Κατά.

 

Επίσης κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο στην τελική απόφαση είναι κατά πόσον μπορείς να βρεις το αρχικό ποσό για να ψάξεις (θεωρώ ότι χρειάζεσαι για αρχή τουλάχιστον 1000 Ευρώ για να έρθεις στην Κύπρο και να ψάξεις για δουλειά, ενώ για άλλες χώρες (Γερμανία, Αγγλία, Αυστραλία κ.α.) το ποσό αυξάνεται δραματικά).

 

Παράδειγμα:

 

>ΘΕΜΑ                                                            	ΚΥΠΡΟΣ	  ΕΛΛΑΔΑ
1. Πιθανότητα Να βρείς δουλειά                                         	ΜΕΤΡΙΑ	ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΑΜΙΝΗ
2. Φορολογία                                                      	15%	 23 % + 40% + 80% + 10912412471247% ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΤΟΥΣ
3. Κόστος Ζωής                                                 	Μεγαλύτερο 20%	Μικρότερο κατά 20%
4. Οικογένεια - Φίλοι                                       	0 και βλέπουμε 	 ΟΛΟΙ
5. Γκόμενα / Γκόμενος                                               	 Θα βρώ  Έχω και δεν έρχεται Κύπρο με τίποτα
6. Διασκέδαση                                               	      Μέτρια    Τα πάντα - αλλά με τι λεφτά;
7. Υπηρεσίες                                              	        ΚΑΛΕΣ 	ΚΑΚΕΣ
8. Γραφειοκρατία                                                  	 Μέτρια  ΤΕΡΑΣΤΙΑ (με κεφαλαίο ΤΕΡΑΣΤΙΑ)
9. Διακοπές                                                	Θάλασσα / Βουνό  Παντού αλλά μεγάλες αποστάσεις - Θάλασσα / Βουνό
10. Διόδια                                                    	0	          20 Ευρώ από Αθήνα μέχρι Θεσσαλονίκη (ίσως να είμαι και πολύ πίσω)
11 .....		

 

 

καταλάβατε τη λογική μου - ελπίζω να σας βοηθήσει σε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που σιγουρα εχεις αδικο ειναι στο οτι γενικευεις πως για ολους η περιπτωση της μεταναστεσυης ειναι λαθος/ασυμφορη κλπ. Αν καποιος σφαζεται να βρει δουλεια, οτι δουλεια και ναναι για αρχη, και στην Ελλαδα δεν βρισκει τιποτα εδω και 1-2-3 χρονια, τοτε η επιλογη της μεταναστευσης καθε αλλο παρα λαθος ειναι.

 

Αν καποιος εχει το χρονικο περιθωριο να ψαχνεται και να ξαναψαχνεται στην Ελλαδα, τοτε ενταξει, μπορει να βαλει την Κυπρο και την καθε Κυπρο σε δευτερη/τριτη/δεκατη τριτη μοιρα.

 

Αυτο που αντιλαμβανομαι εγω ειναι πως εσυ εχεις αλλες προτεραιοτητες απο αυτους που σκεφτονται ως λυση την μεταναστευση, thats all. Και ευχομαι να μην φτασεις στο σημειο να την θεωρησεις αναγκη.

Αντιλαμβάνεσαι το συλλογισμό που κάνεις; Θεωρείς αυτονόητο οτι η δουλειά στην Κύπρο θα βρεθεί, μέσα στα χρονικά όρια που θα σου θέσει το πόσο το οποίο διαθέτεις. Αυτό λέω τόση ώρα, οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. Είναι το ζητούμενο και εσύ το παίρνεις ως δεδομένο. Οι πιθανότητες δεν λένε τίποτα. Μία στις 12 έχω να ρίξω δυο ζάρια και να φέρω εξάρες, αλλα αυτό είναι απλά στατιστική. Μπορεί να παίξω ολόκληρη παρτίδα πλακωτό στο τάβλι και εξάρες να μην φέρω.

 

Είναι λογική αυτή; Ειδικά απο τη στιγμή που όπως είπαμε η γνωριμία παίζει ρόλο και ανατρέπει ακόμα και όλες τις στατιστικές. Είπαμε, καλή η ζωή στην Κύπρο, άλλα το θέμα δουλειάς δεν είναι και τόσο απλό. Δεν παίζει ρόλο το πόσο απελπισμένος είμαι, για να βρώ δουλειά στην Κύπρο. Πως τα πετάς έτσι αυτά ρε φίλε... ντροπή! Λίγο πολύ, μόνο τεμπέλη δεν με είπες...

 

Ολοι το πάτε στο θέλω-δεν θέλω και όχι δεν μπορώ, αλλα μου φαίνεται οτι όλοι εσείς που τα λέτε είχατε κάποιον να σας βοηθήσει τουλάχιστον φιλοξενώντας σας στο σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...