Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους Κυπριους με bmw και mercedes που δηλωνουν απιστευτα χαμηλο εισοδημα και εχουν δωρεαν σπιτι στις εστιες των πανεπιστημιων , θα πουμε κατι ? Ειμαστε οντοπικ εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Κυπριους με bmw και mercedes που δηλωνουν απιστευτα χαμηλο εισοδημα και εχουν δωρεαν σπιτι στις εστιες των πανεπιστημιων , θα πουμε κατι ? Ειμαστε οντοπικ εδω?

 

Δεν μιλαμε για αυτο το θεμα , εαν θελεις ανοιξε νεο θεμα στο φορουμ

 

Προς Xevrakoto

 

Για να ζησει καποιος ισα-ισα εργενης ή ζευγαρι ή οικογενεια ποσα θα πρεπει να βγαζει?

και για περναει ανετα απο τι ποσο και πανω? για εργενη , ζευγαρι , οικογενεια

 

 

*Οποτε εαν καταλαβα καλα... πολυ λιγοτερη φορολογια , λιγοτερη γραφειοκρατια , καλυτερη ποιοτιτα ζωης στην καθημερινοτητα και ειδικα σε οσους εχουν οικογενεια

 

**Κατι αλλο που ειδα οταν ειχα ερθει οτι παρααα πολυ Κυπριοι και ξενοι εμεναν σε μονοκατοικιες με κηπο κλπ οντως ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και η δικη μου ωρα να παω να δω τα πραγματα απο κοντα. Ιανουαριο ετσι και αλλιως παω εκει για δουλεια (με περιμενουν), απλα τωρα καλα θα κανω να ριξω μια αναγνωριστικη και φυσικα να γνωριστουμε και απο κοντα. Σε σπιτι φιλου θα μενω οποτε δεν θα εχω τον νταλκα να βρω ξενοδοχειο. Η παραπανω ερωτηση για -εργενη- με ενδιαφερει επισης και εμενα. Δεδομενο οτι εδω παιρνω γυρω στα 900 ευρω το μηνα για 60+ ωρες δουλεια την εβδομαδα και με παγεια εξοδα κανενα 500άρι + οτιδηποτε που μπορει να βγει στην πορεια τι λεει?

 

Για φθηνα tickets να παμε και να ερθουμε που μπορουμε να κοιταξουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφικά ή μη, αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι για κάθε απάντηση που λαμβάνεις, απαντάς με απαξίωση (όχι προς τον απαντών, αλλά προς την απάντηση). Παράδειγμα το quote μου. Ρώτησες για δουλειά στην Κύπρο, σου είπαν ότι για να βρεις, καλύτερα θα ήταν να πας εκεί αυτοπροσώπως και να ξεκινήσεις επαφές. Απάντησες ότι αν βρίσκεις δουλειά μόνο με "μέσο" ποιος ο λόγος να έρθεις (λες και στην Ελλάδα βρίσκεις δουλειά με διαφορετικό τρόπο - σε μεγάλο ποσοστό). Ρώτησες για την ποιότητα ζωής κτλ και απαντάς ότι "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα" και όλα αυτά μπορείς να τα βρεις σε επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας. Μάλιστα.Πέραν όλων αυτών (συν των παραγόντων: απόσταση, κόστος ζωής, κόστος μετακόμισης κτλ), δουλειά βρίσκεις σε επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας;

 

Μήπως τελικά δεν θέλεις να έρθεις Κύπρο για δουλειά; Διότι από τις απαντήσεις σου, σε όλη την έκταση του topic, δεν διακρίνω κάτι διαφορετικό. Ειλικρινά, μετά από όλες τις απαντήσεις στο topic, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που θα σε πείσει να βρεις δουλειά στην Κύπρο (με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο).

Διακρίνω μια ειρωνεία στο πόστ σου ή είναι ιδέα μου;

 

Κοίτα... δεν έχω κανα τρελό κόλλημα να ζήσω στην Κύπρο. Αν έβρισκα στην Ελλάδα δουλειά, δεν θα το έψαχνα καθόλου για την Κύπρο, αλλά και απο τη στιγμή που εξετάζω το ενδεχόμενο να πάω, πρέπει να δω αν τελικά αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσω. Η απαξίωση έρχεται σύμφωνα με αυτά που γράφουν αυτοί που ήδη μένουν εκεί. Αν λοιπόν μιλάμε για μια κατάσταση όπου τα χρήματα είναι λίγα σε σχέση με το κόστος ζωής, οι δουλειές βρίσκονται με εξαιρετική δυσκολία (γνωριμία) και ότι θα πρέπει να ρισκάρεις και χρήματα σε ενοίκια φαγητά εισιτήρια κτλ τότε δεν βλέπω πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "καλή λύση" το να προσπαθήσει κανείς να βρει δουλειά στην Κύπρο. Σχετικά με το αν βρίσκονται δουλειές στις επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας, η απάντηση είναι θετική απο τη στιγμή που η γνωριμία έχει τον πρώτο ρόλο και βλέπω οτι συμφωνείς οτι οι δουλειές στην Ελλάδα βρίσκονται με αυτόν τον τρόπο. Άρα ποιός ο λόγος να μπεις στη φασαρία για την Κύπρο, αν μοιάζει σαν άλλη μια περιφέρεια της Ελλάδας, που είναι και πανάκριβη; Τι θα κερδίσεις εκτός απο το οτι ρισκάρεις να φας ένα σωρό με λεφτά με εξαιρετικά αμφίβολο αποτέλεσμα;

 

Δεν υπάρχει λοιπόν κανένα θέμα απαξίωσης. Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι αν είναι να βρει κάποιος (εννοώ Έλληνας υπήκοος απο μάνα και πατέρα, όχι με σόι ή πεθερικά στην Κύπρο) τη δουλειά μέσω γνωριμίας, τότε ίσως να είναι πολύ πιο εύκολο να βρει την κατάλληλη "σύσταση" σε επαρχία της Ελλάδας (πόσο μάλλον αν κάποιος έχει και καταγωγή απο ένα μέρος ή είναι γαμπρός απο γάμο με γυναίκα απο επαρχία). Αν προσθέσω και τα υπόλοιπα, όπως κόστος ζωής, απόσταση κτλ τότε μάλλον η πρώτη κίνηση θα έπρεπε να είναι δουλεία στην επαρχία και όχι στην Κύπρο.

 

Λέω κάτι που δεν είναι λογικό;

 

Να σημειώσω οτι σε ένα ερώτημα μου παραπάνω, σχετικά με το πόσο καιρό κάνατε να βρείτε δουλειά στην Κύπρο δεν έλαβα καμία απάντηση. Ισως γιατί διευκρίνισα οτι δεν θα επιθυμούσα απάντηση απο αυτούς που βρήκαν τη δουλειά με γνωριμία. Αν όμως είναι έτσι, τότε μην παίρνετε κόσμο στο λαιμό σας με το να γράφετε πράγματα και να παρουσιάζεται την Κύπρο, ως τη γη της επαγγελίας για κάθε πικραμένο άνεργο. Και αυτό, γιατί το όλο εγχείρημα έχει και ένα κόστος το οποίο δεν είναι αμελητέο όταν μιλάμε για άνεργους ανθρώπους που ενδεχομένως να μπουν ακόμα και στη διαδικασία να δανειστούν χρήματα.

 

Να ξεκαθαρίσω επίσης οτι ούτε καμια αγάπη έχω για την Κύπρο και τους Κύπριους άλλα ούτε και κανένα μίσος ή απέχθεια. Δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη, οπότε δεν έχω ούτε γι αυτό το λόγο να απαξιώσω το μέρος, αν αυτό νόμιζες. Δεν είναι οτι δεν θέλω να έρθω στην Κύπρο, άλλα δεν ισχύει ούτε το αντίθετο. Δεν με ενδιαφέρει η Κύπρος καθεαυτή, η δουλειά με ενδιαφέρει.

 

Άλλωστε, 3 αρνητικές απαντήσεις (2 και μια που έρχεται) σε e-mail δείχνουν ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που λες οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ.

 

Η μία μάλιστα σε πολύ ωραία Αγγλικά, διαβάστε λίγο...

 

Thank you for taking the time to apply for the ********* position with ************ Public Company Ltd.

We were fortunate to have many well-qualified candidates apply for this position. After careful consideration we regret to inform you that we can not offer you employment at this time.

If another appropriate position should arise that appears to fit your qualifications, we will certainly contact you. Please accept our best wishes and thank you for your interest in ********** Public Company Ltd.

Sincerely,

 

και μια στα ελληνικά...

 

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας να εργαστείτε στην εταιρεία μας.

Σας ενημερώνουμε ότι η θέση για την οποία ενδιαφέρεστε έχει συμπληρωθεί.

Σας ευχόμαστε ό,τι καλύτερο στην μελλοντική σας καριέρα.

Με εκτίμηση

 

και άλλη μια που μυρίζει απόρριψη...

 

Αγαπητέ/ή,

Σας ευχαριστούμε για το ηλεκτρονικό σας μήνυμα. Εαν ανταποκρίνεστε σε αγγελία για εργοδότηση, εκτιμούμε ιδιαιτέρως το ενδιαφέρον σας για εργοδότηση στην ********************* LTD .

Θα εξετάσουμε την αίτηση σας και εάν δεν επικοινωνήσουμε μαζί σας σε διάστημα 20 εργάσιμων ημερών, θεωρείστε ότι δεν θα προχωρήσουμε περαιτέρω με τη διαδικασία πρόσληψης. Θα κρατήσουμε, εντούτοις, το βιογραφικό σημείωμα σας στο αρχείο μας για μελλοντική αναφορά. Εάν δεν είστε σύμφωνοι με αυτό, σας παρακαλώ ενημερώστε μας γραπτώς. Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι αυτό το μήνυμα θεωρείται απάντηση στην αίτηση σας για εργοδότηση και δεν θα σταλεί οτιδήποτε άλλο.

Εάν στέλνετε ηλεκτρονικό μύνημα για οποιοδήποτε άλλο θέμα θα ανταποκριθούμε, εάν είναι απαραίτητο, στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.

Για οποιεσδήποτε απορίες, μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Με εκτίμηση,

 

Με τις υγείες μου... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, καλύτερα να πας να βρεισ δουλειά στη Σπάρτη, στο Βόλο, στη Φλώρινα βρε αδερφέ, παρά στην Κύπρο!

 

Είναι γνωστό άλλωστε πως η ελληνική επαρχία, λεσ και δεν είναι ελλάδα,διαθέτει τόσους πόρους, που τι να κλάσει η Κύπρος μπροστά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τώρα τελευταία σκέφτομαι να πάω άκουσα ότι ζητάνε μηχανικούς χωρίς πείρα με καλο μισθό γύρω στα 1500 ευρώ.

 

Αυτό που θέλω να ξέρω για το μέλλον είναι αν θέλει κάποιο ειδικά χαρτιά για να πας εκεί πχ κάτι σαν visa η είναι σαν να πηγαίνεις σε κάποια περιοχή της ελλάδας.

 

Και επίσης αν βρεις δουλειά μέσω γνωστόν site τύπου skywalker η καριέρα πως "εξασφαλισεζε" πρέπει να πας εκεί για να υπογράψεις η πχ σου στέλνουν με κούριερ το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, καλύτερα να πας να βρεισ δουλειά στη Σπάρτη, στο Βόλο, στη Φλώρινα βρε αδερφέ, παρά στην Κύπρο!

 

Είναι γνωστό άλλωστε πως η ελληνική επαρχία, λεσ και δεν είναι ελλάδα,διαθέτει τόσους πόρους, που τι να κλάσει η Κύπρος μπροστά τους...

Να διαβάζεις όλο το πόστ πρίν αρχίσεις το τρόλλινγκ. Δεν είπαμε οτι η Ελλάδα έχει παραπάνω πόρους... είπαμε οτι έχει παραπάνω γνωστούς για έναν Έλληνα, αφού και στην Κύπρο το σύστημα λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κοίτα... δεν έχω κανα τρελό κόλλημα να ζήσω στην Κύπρο. Αν έβρισκα στην Ελλάδα δουλειά, δεν θα το έψαχνα καθόλου για την Κύπρο, αλλά και απο τη στιγμή που εξετάζω το ενδεχόμενο να πάω, πρέπει να δω αν τελικά αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσω. Η απαξίωση έρχεται σύμφωνα με αυτά που γράφουν αυτοί που ήδη μένουν εκεί. Αν λοιπόν μιλάμε για μια κατάσταση όπου τα χρήματα είναι λίγα σε σχέση με το κόστος ζωής, οι δουλειές βρίσκονται με εξαιρετική δυσκολία (γνωριμία) και ότι θα πρέπει να ρισκάρεις και χρήματα σε ενοίκια φαγητά εισιτήρια κτλ τότε δεν βλέπω πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "καλή λύση" το να προσπαθήσει κανείς να βρει δουλειά στην Κύπρο. Σχετικά με το αν βρίσκονται δουλειές στις επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας, η απάντηση είναι θετική απο τη στιγμή που η γνωριμία έχει τον πρώτο ρόλο και βλέπω οτι συμφωνείς οτι οι δουλειές στην Ελλάδα βρίσκονται με αυτόν τον τρόπο. Άρα ποιός ο λόγος να μπεις στη φασαρία για την Κύπρο, αν μοιάζει σαν άλλη μια περιφέρεια της Ελλάδας, που είναι και πανάκριβη; Τι θα κερδίσεις εκτός απο το οτι ρισκάρεις να φας ένα σωρό με λεφτά με εξαιρετικά αμφίβολο αποτέλεσμα;

 

Ξέχασες φίλε μου, παρόλο που στα περισσότερα που γράφεις εδώ συμφωνώ και επαυξάνω, ότι πλέον στην Ελλάδα και να δουλεύεις, και να βγάζεις έστω και τα προς το ζην, θα σου τα πάρει όλα η εφορία, εκτός κι αν μιλάς για εντελώς μαύρη δουλειά.

 

Εγώ εδώ μπορεί να είμαι ίσα-ίσα στα οικονομικά μου (με σύζυγο & 2 παιδιά - δουλεύουμε και οι 2), αλλά τουλάχιστον:

 

1) Δεν κάνω φορολογική δήλωση ΚΑΝ: (εάν το μεικτό εισόδημα των 2 συζύγων είναι μέχρι 39000 ευρώ ή του κάθε ατόμου μεμονωμένα μέχρι 19,500 το χρόνο - δεν κάνει δήλωση)

2) το ΦΠΑ στην Κύπρο είναι 15%

3) Ακόμη και αν έκανα δήλωση, κοίτα πως πάνε οι φορολογικοί συντελεστές:

Φορολογικοί συντελεστές

 

€ %

0 - 19.500 0%

19.501 - 28.000 20%

28.001 - 36.300 25%

 

Επίσης πολλά πράγματα που για να αποκτήσεις στην Ελλάδα πρέπει να πληρώσεις, εδώ είναι δωρεάν όπως:

 

- Τραπεζικές Πληρωμές & Διάφορες Τραπεζικές Κινήσεις

 

 

'Α, και σας είπα και κάτι καλύτερο; Φίλος είχε πάρει ένα καταναλωτικό δάνειο από Ελλάδα για να έρθει στην Κύπρο 5000 Ευρώ. Για 48 μήνες η δόση που του έδωσαν ήταν 168 € / μήνα.

 

Άρα το συνολικό ποσό ήταν 168 € * 48 = 8064. Άρα για 4 χρόνια το ποσό αυξανόταν 61%!

 

Αφού ήρθε εδώ και έπιασε δουλειά (που βρήκε από Ελλάδα μέσω αγγελίας - ΚΑΙ ΟΧΙ μέσω Κουμπαριάς! (αυτό και αν είναι απίστευτο)) είπε να πληρώσει αυτό το δάνει με νέο δάνειο που θα έπαιρνε απ'εδώ για να το διαχειρίζεται καλύτερα.

 

Το νέο Δάνειο που έβγαλε ήταν 6000 € (και όχι 5000). Για 48 μήνες η δόση που του έδωσαν ήταν 151€ / μήνα.

 

Άρα το συνολικό ποσό ήταν 11 * 48 = 7248. Άρα για 4 χρόνια το ποσό αυξανόταν μόλις 20,8%.

 

Μιλάμε για ΤΡΙΠΛΑΣΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ!

 

 

Και μετά ζητούν και βοήθεια από το ΔΝΤ για να βγάλουν πέρα.

 

Δεν υπάρχει λοιπόν κανένα θέμα απαξίωσης. Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι αν είναι να βρει κάποιος (εννοώ Έλληνας υπήκοος απο μάνα και πατέρα, όχι με σόι ή πεθερικά στην Κύπρο) τη δουλειά μέσω γνωριμίας, τότε ίσως να είναι πολύ πιο εύκολο να βρει την κατάλληλη "σύσταση" σε επαρχία της Ελλάδας (πόσο μάλλον αν κάποιος έχει και καταγωγή απο ένα μέρος ή είναι γαμπρός απο γάμο με γυναίκα απο επαρχία). Αν προσθέσω και τα υπόλοιπα, όπως κόστος ζωής, απόσταση κτλ τότε μάλλον η πρώτη κίνηση θα έπρεπε να είναι δουλεία στην επαρχία και όχι στην Κύπρο.

 

Λέω κάτι που δεν είναι λογικό;

 

Πολύ λογικό φίλε μου το επιχείρημα, ειδικά αφού για να ψάξεις στην επαρχία θα χαλάσεις πολύ λιγότερα λεφτά από ότι να ψάξεις στην Κύπρο και κάθε άλλη χώρα. Το θέμα είναι όμως πόσες πιθανότητες έχεις να βρεις δουλειά που να σε καλύπτει οικονομικά, και να βρεις δουλειά γενικότερα σε μια χώρα που δυστυχώς μαραίνεται καθημερινά για τα αίτια που όλοι ξέρουμε και δεν πρόκειται να αναλύσω.

 

Να σημειώσω οτι σε ένα ερώτημα μου παραπάνω, σχετικά με το πόσο καιρό κάνατε να βρείτε δουλειά στην Κύπρο δεν έλαβα καμία απάντηση. Ισως γιατί διευκρίνισα οτι δεν θα επιθυμούσα απάντηση απο αυτούς που βρήκαν τη δουλειά με γνωριμία. Αν όμως είναι έτσι, τότε μην παίρνετε κόσμο στο λαιμό σας με το να γράφετε πράγματα και να παρουσιάζεται την Κύπρο, ως τη γη της επαγγελίας για κάθε πικραμένο άνεργο. Και αυτό, γιατί το όλο εγχείρημα έχει και ένα κόστος το οποίο δεν είναι αμελητέο όταν μιλάμε για άνεργους ανθρώπους που ενδεχομένως να μπουν ακόμα και στη διαδικασία να δανειστούν χρήματα.

 

Να ξεκαθαρίσω επίσης οτι ούτε καμια αγάπη έχω για την Κύπρο και τους Κύπριους άλλα ούτε και κανένα μίσος ή απέχθεια. Δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη, οπότε δεν έχω ούτε γι αυτό το λόγο να απαξιώσω το μέρος, αν αυτό νόμιζες. Δεν είναι οτι δεν θέλω να έρθω στην Κύπρο, άλλα δεν ισχύει ούτε το αντίθετο. Δεν με ενδιαφέρει η Κύπρος καθεαυτή, η δουλειά με ενδιαφέρει.

 

Εγώ δεν σου απήντησα γιατί απλώς δεν είχα δει την ερώτησή σου αυτή. Προσωπικά, παρόλο που ήρθα στην Κύπρο το Σεπτέμβριο του 2010 με ΤΑΓΜΕΝΗ δουλειά που τελικά δε μου έδωσαν (με πούλησαν με το χειρότερο τρόπο), σε πείσμα όλων όσων ήθελαν να με δουν να γυρνώ με την ουρά στα σκέλια έμεινα εδώ και πολέμησα να βρώ δουλειά.

 

Υπόψην ότι δεν έψαχνα για ότι δουλειά να είναι, μιας και έχω 2 πτυχία αλλά και μια ολόκληρη οικογένεια να θρέψω, πράγμα που δε γίνεται με τίποτα με μισθό μικρότερο των 1200 (και προεξοφλώντας ότι θα έχω και οικονομική βοήθεια από την εργασία της συζύγου).

 

ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ.

 

Τόσο χρειάστηκα για να βρω δουλειά, τόσο άντεξα να ψάχνω στην Κύπρο με απίστευτη οικονομία (αλλά και τύχη - μιας και με φιλοξένησε για μεγάλο διάστημα ένα φιλαράκι - αιωνία του η μνήμη R.I.P).

 

ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΩ

 

 

Δεν μπορώ να σας υποσχεθώ ότι θα βρείτε δουλειά στην Κύπρο. Άλλωστε τα τελευταία γεγονότα (αύξηση οικονομικής κρίσης στην Κύπρο λόγω καταστροφής κλεκτρικού σταθμού ενέργειας) δείχνουν ότι τα πράγματα είναι και θα είναι άσχημα για καιρό.

 

Απλώς σας λέω ότι αν τελικά καταφέρετε μέσα από όποιες αντιξοότητες να βρείτε δουλειά εδώ, τότε τα λεφτά θα πηγαίνουν στην τσέπη σας, και σίγα σιγά θα ανακτήσετε την αξιοπρέπειά σας και θα κάνετε ίσως και κάτι καλύτερο για περισσότερα χρήματα.

 

Επίσης λόγω της ΑΟΖ της Κύπρου και της Συμφωνίας με το Ισραήλ για το Φυσικό Αέριο, όπως και με τη Ρωσία που ενδιαφέρεται να πάρει 2 ακόμη οικόπεδα στο θαλάσσιο χώρο της Κύπρου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας και βοήθειας της συνολικής ανεργίας.

 

 

Αλλά όντως όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, πρέπει να προσέξετε πριν έρθετε. Πρέπει να βρείτε τον τρόπο να εξοικονομίσετε χρήματα ώστε να σας φτάσουν μέχρι να βρείτε δουλειά.

 

Ξέρω πολλά παιδιά που βρήκαν δουλειά (άλλοι μόνοι τους, άλλοι με κουμπαριά, άλλοι μέσω του blog μου). Ξέρω όμως και άλλους τόσους - μπορεί και περισσότερους - που γύρισαν πίσω άπραγοι. Θέλεις γιατί κουράστηκαν να προσπαθούν, θέλεις γιατί συνάντησαν ρατσισμό και δεν μπορούσαν να τον καταπιούν, θέλεις γιατί βαρέθηκαν - ή ένιωσαν νοσταλγία για το σπίτι τους... Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο πάντως.

 

Οπότε πάρτε τη συμβουλή μου τσάμπα είναι:

 

1) Χρησιμοποιείστε το Internet για να ψάξετε για δουλειά. Στη σελίδα LINK:ΕΡΓΑΣΙΑ έχω πολλά Links που μπορείτε να βρείτε αγγελίες εργασίας.

2) Χρησιμοποιείστε τις σκαναρισμένες αγγελίες από εφημερίδες της Κύπρου που βάζω κάθε εβδομάδα στο blog μου με την ελπίδα να βοηθήσω κάποιους να μην περάσουν αυτά που πέρασα εγώ στην αρχή στην Κύπρο. LINK:ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΕΝΕΣ

3) Βρείτε ένα τρόπο να δείξετε στους Κύπριους ότι είστε ήδη στην Κύπρο. Για εργασίες μικρού ή μεσαίου μισθού δεν πρόκεται κανείς να σας πάρει τηλέφωνο για συνέντευξη εφόσον είσαστε στην Ελλάδα. Μόνο για Managerial Level και πάνω μπορεί να σας πάρουν με την ανάγνωση του βιογραφικού σας. - Γνώμη μου, βρείτε ένα γνωστό ή φίλο στην Κύπρο, ζητήστε του να σας δώσει τη διεύθυνση αλληλογραφίας του και ένα κινητό τηλέφωνο, και βάλτε αυτά τα στοιχεία στο βιογραφικό σας.

4) Βρείτε κάπου να μείνετε όταν έρθετε στην Κύπρο. Αν δεν βρείτε κάποιον γνωστό ή συγγενή ή φίλο, να υπολογίζετε ένα ημερήσιο κόστος 70 Ευρώ για έξοδα διαμονής, μετακίνησης, διατροφής.

 

 

Περιμένω επόμενες ερωτήσεις - σχόλια.

 

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΠΑΙΔΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Άρα ποιός ο λόγος να μπεις στη φασαρία για την Κύπρο, αν μοιάζει σαν άλλη μια περιφέρεια της Ελλάδας, που είναι και πανάκριβη; Τι θα κερδίσεις εκτός απο το οτι ρισκάρεις να φας ένα σωρό με λεφτά με εξαιρετικά αμφίβολο αποτέλεσμα;

 

Στην πρώτη ερώτησή σου απαντά ο insomniaK.

Ε ναι, καλύτερα να πας να βρεισ δουλειά στη Σπάρτη, στο Βόλο, στη Φλώρινα βρε αδερφέ, παρά στην Κύπρο! Είναι γνωστό άλλωστε πως η ελληνική επαρχία, λεσ και δεν είναι ελλάδα,διαθέτει τόσους πόρους, που τι να κλάσει η Κύπρος μπροστά τους...

 

 

@ enric (συνέχεια): Κανείς δεν είπε ότι η Κύπρος είναι η γη της επαγγελίας για κάθε λογής άνεργο. Τα καλά κόποις κτώνται, εκτός κι αν περιμένεις να ξυπνήσεις μια μέρα και να βρεις στο email σου προτάσεις για δουλειά. Μπορεί να συμβεί, δεν λέω, αλλά συγκεντρώνει σημαντικά λιγότερες πιθανότητες συγκριτικά με το να πας Κύπρο και να ψάχνεις για δουλειά. Όσον αφορά στο αν αξίζεις να ρισκάρεις, πιστεύω ότι είναι καιρός να "ζυγίσεις" δύο-τρία πράγματα.

 

Τι θα σου φέρει καλύτερο αποτέλεσμα:

1) Να κάθεσαι άνεργος στην Ελλάδα, προσπαθώντας να βρεις δουλειά στην Κύπρο (σχεδόν ανέξοδη επιλογή με μικρές πιθανότητες επιτυχίας άρα και μεγάλες πιθανότητες να παραμείνεις άνεργος);

2) Να πας Κύπρο ψάχνοντας για δουλειά στην Κύπρο (πολυέξοδη επιλογή με το ρίσκο να σου "μείνουν" τα έξοδα, αλλά με πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας από την πρώτη, άρα με μικρότερες πιθανότητες να παραμείνεις άνεργος);

3) Να κάθεσαι άνεργος στην Ελλάδα προσπαθώντας να βρεις δουλειά στην Ελληνική επαρχία (υποθετικά περισσότερα έξοδα από την πρώτη, λιγότερα από τη δεύτερη, αλλά για τις πιθανότητες επιτυχίας σε παραπέμπω ξανά στην απάντηση του insomniaK, εκτός κι αν ισχύουν διαφορετικά δεδομένα τα οποία δεν γνωρίζω - όπως π.χ. η Ελληνική επαρχία να γνωρίζει επαγγελματική άνθηση και οι άνεργοι νέοι να μην στρέφονται στα μεγάλα αστικά κέντρα για εξεύρεση εργασίας αλλά στην επαρχία);

 

"Ζύγισε" τα πιο πάνω ερωτήματα και αποφάσισε. Δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις, άλλες επώδυνες, άλλες λιγότερο επώδυνες, αλλά κάθε μία με διαφορετική επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα. Το post αυτό, όπως και το προηγούμενο δεν είναι ειρωνικά. Είναι περισσότερο κάτι σαν "slap-in-the-face-back-to-reality" posts. Πάρ' τα όπως θέλεις.

 

Να ξεκαθαρίσω επίσης οτι ούτε καμια αγάπη έχω για την Κύπρο και τους Κύπριους άλλα ούτε και κανένα μίσος ή απέχθεια. Δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη, οπότε δεν έχω ούτε γι αυτό το λόγο να απαξιώσω το μέρος, αν αυτό νόμιζες. Δεν είναι οτι δεν θέλω να έρθω στην Κύπρο, άλλα δεν ισχύει ούτε το αντίθετο. Δεν με ενδιαφέρει η Κύπρος καθεαυτή, η δουλειά με ενδιαφέρει.

 

Προσωπική μου άποψη, είναι ότι από τα γραπτά σου κατάλαβα ότι απαξίωνες το μέρος. Μπορεί να κατάλαβα λάθος, όπως αντίστοιχα θα μπορούσες να εκφραστείς καλύτερα.

 

Για όσους ενδιαφέρονται: Σταδιοδρομία 2011. Χρήσιμη εκδήλωση, πολλές πληροφορίες μαζεμένες σε ένα μέρος. Επίσης, καλή ευκαιρία για να δώσετε βιογραφικά αυτοπροσώπως σε μια ευρεία γκάμα εργοδοτών.

 

@Xevrakotos: Συμβουλή: Κάτω από το αφορολόγητο όριο εισοδήματος, δεν υποχρεούσαι σε καταβολή φόρου, σωστά. ΑΛΛΑ, θα ήταν καλύτερα να κάνεις φορολογική δήλωση, ακόμα και αν είσαι κάτω από το όριο, για σκοπούς κατοχύρωσης. Για παράδειγμα: Αν "αύριο" εμπλακείς σε μια οικονομική/επαγγελματική δραστηριότητα (π.χ. έναρξη δικής σου επιχείρησης ή αγορά αυτοκινητου) με ένα ποσό ύψους €50.000 (τυχαίο παράδειγμα), οι Υπηρεσίες του Έφορου Εταιριών και Έφορου Εισοδήματος μπορεί να θέλουν να εξακριβώσουν από πού προήλθαν τα χρήματα αυτά. Αν δεν έχουν κανένα στοιχείο για σένα για τα προηγούμενα 3-4 χρόνια (επειδή ήσουν κάτω από το φορολογητέο όριο και δεν έκανες δήλωση), μπορεί να αντιμετωπίσεις προβλήματα. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, καλύτερα μίλα με γνωστό σου λογιστή για περισσότερα. Ούτως ή άλλως, το έντυπο της φορολογικής δήλωσης θα σου έρθει στην διεύθυνση κατοικίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τώρα τελευταία σκέφτομαι να πάω άκουσα ότι ζητάνε μηχανικούς χωρίς πείρα με καλο μισθό γύρω στα 1500 ευρώ.

 

Αυτό που θέλω να ξέρω για το μέλλον είναι αν θέλει κάποιο ειδικά χαρτιά για να πας εκεί πχ κάτι σαν visa η είναι σαν να πηγαίνεις σε κάποια περιοχή της ελλάδας.

 

Και επίσης αν βρεις δουλειά μέσω γνωστόν site τύπου skywalker η καριέρα πως "εξασφαλισεζε" πρέπει να πας εκεί για να υπογράψεις η πχ σου στέλνουν με κούριερ το συμβόλαιο.

 

 

Κατ'αρχάς θα σου απαντήσω με λίγα λόγια στο θέμα αυτό:

 

1) Ειδικά χαρτιά δε θέλει, είναι Ευρώπη και άρα μπορείς να πάς ακόμη και με την ταυτότητά σου. Εάν μείνεις όμως πρέπει να βγάλεις Χαρτί Αλλοδαπού (ή Alien Registration Certificate (ARC) ή Yellow Paper - Κίτρινο Χαρτί). -

 

Παραθέτω πως ΕΔΩ

 

2) Μηχανικούς άκουσες πως ζητάνε. Εγώ από την άλλη αν και οι μηχανικοί είναι πάντα σε ζήτηση, ακόμη και εδώ έχει πέσει η οικοδομή οπότε όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι. Πάρε τηλέφωνα, ρώτα - μάθε.

3) Τα sites τύπου "skywalker" όπως το MYCVPRO μπορούν να σε βοηθήσουν, αλλά μην εναποθέτεις όλες τις ελπίδες σου σε αυτά - κάνε και εσύ το ψάξιμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι μπήκατε στο πνεύμα όσων λέω και μάλλον ούτε καν προσπαθήσατε. Κατ αρχήν μιλάτε όλοι για το ΜΕΤΑ. Οτι το ΜΕΤΑ είναι καλύτερο γιατί είναι λίγοι οι φόροι πράγμα που δεν λέει και πολλά οτι πχ το ΦΠΑ είναι 15 και όχι 23, αφού σημασία έχει η τελική τιμή που πληρώνεις. Δεν αντιλέγω οτι μετά απο 3-5 χρόνια ο μισθός σας μπορεί να είναι καλύτερος (αν και μένει να το δούμε και αυτό) όμως έδω μιλάμε για τη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να βρεις δουλειά στην Κύπρο όχι για το ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ να δουλεύεις στην Κύπρο. Ναι, φαντάζομαι οτι είναι καλά, δεν αντιλέγω σε αυτό, άλλα αυτό είναι άλλο ζήτημα. ΝΑΙ θα ήθελα να είχα δουλειά στην Κύπρο και γι αυτό στέλνω βιογραφικά απο Ελλάδα με τον τρόπο που περιγράφει ο Ξεβράκωτος, αλλα μετά απο καμποσα βιογραφικά και 3 αρνητικές απαντήσεις υποθέτω οτι δεν είναι καθόλου εύκολο να την βρώ και μάλιστα αρκετά δαπανηρό για να μείνω εκεί να ψάχνω, τη στιγμή μάλιστα που δεν διαθέτω αυτό το πόσο και με συντηρούν οι γονείς μου εδώ. Σίγουρα είμαι στάσιμος, αλλα εδώ μιλάμε για το τι είναι εφικτό και τι όχι. Οι πιθανότητες εργοδότησης στην Κύπρο μπορεί να είναι καλύτερες, αλλα με τις πιθανότητες δεν βρίσκεις τα χρήματα που σου χρειάζονται. Κάνεις βουτιά στο κενό. Δείτε το ρεαλιστικά και αφήστε τη ρητορική.

 

Και γιατί να το κάνεις αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα εναλλακτικής λιγότερο "αιματηρής" λύση.

 

Εννοείται οτι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος είχε κάποιον στην Κύπρο να τον φιλοξενήσει ώστε να γλυτώσει τα έξοδα, θα ήταν χαζός να μην πάει να ψάξει απο κοντά. Και εγώ που δεν είμαι χαζός και έχω κοντινούς συγγενείς σε επαρχιακή πόλη της Ελλάδας, είμαι εδώ αυτη τη στιγμή που σας γράφω, φιλοξενούμενος και ψάχνω. ;)

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα... οτι εμείς ως Έλληνες (της Ελλάδος) έχουμε περισσότερους οικογενειακούς δεσμούς σε πόλεις της Ελλάδας (δεν πιστεύω να είστε όλοι Αθηναίοι απο Αθηναίους γονείς) και δεδομένου οτι λειτουργεί και στην Κύπρο το σύστημα με γνωστούς, μας είναι πιο εύκολο να αρχίσουμε το ψάξιμο απο την Ελλαδική επαρχία, με πολύ λιγότερα έξοδα λόγω συγγενών, φίλων κτλ χωρίς "βουτιές στο κενό". Έστω και αν οι πιθανότητες είναι μικρότερες.

 

Φανταστείτε μονο τη δυνατότητα που έχουν πολλοί με εξοχικές κατοικίες/πατρικά σπίτια κοντά σε πόλεις να μείνουν εκεί και να βρούν δουλειά, νοικιάζοντας το σπίτι τους στην Αθήνα. Εδω που είμαι εγώ, βλέπω πολλούς να χτίζουν επεκτάσεις τα πατρικά σπίτια.

 

Επίσης πρέπει να σας πληροφορήσω, εσάς που είστε στην Κύπρο οτι την τελευταία περίοδο, υπάρχει ενα μαζικό ρεύμα φυγής απο την Αθήνα προς την επαρχία για τους λόγους που προανέφερα. Για του λόγου το αληθές...

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=273272

http://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=128839246&tag=20696

 

Άλλωστε, η Κύπρος είναι μικρή, δεν χωράει ούτε το 1/20 της Ελλάδας και είναι ήδη πολλοί εκεί. Για πόσους ακόμα θα έχει δουλειά στην Κύπρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Εννοείται οτι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος είχε κάποιον στην Κύπρο να τον φιλοξενήσει ώστε να γλυτώσει τα έξοδα, θα ήταν χαζός να μην πάει να ψάξει απο κοντά. Και εγώ που δεν είμαι χαζός και έχω κοντινούς συγγενείς σε επαρχιακή πόλη της Ελλάδας, είμαι εδώ αυτη τη στιγμή που σας γράφω, φιλοξενούμενος και ψάχνω. ;) [...]

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...