Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

- Εάν κάνετε μεταφορά κατοικίας από Ελλάδα στην Κύπρο, ΟΣΑ λεφτά και να βγάλετε στα πρώτα 2 χρόνια (ακόμη και πάνω απο 20,000 το χρόνο) δεν θα πληρώσετε ΚΑΘΟΛΟΥ φόρο.

 

 

sorry αυτό πρώτη φορά το ακούω please δώσε πιο πολλές πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pwc.com/cy/en/publications/assets/pwc-cy-TFF11-gr.pdf

 

" Φορολογικές απαλλαγές

 

Εξαιρούνται του φόρου:

 

 

Είδος εισοδήματος Απαλλαγής

• Τόκοι Όλοι

• Mερίσματα Όλα

• Αμοιβή από εργοδότηση στην Κύπρο ατόμου που δεν ήταν κάτοικος Κύπρου πριν την έναρξη

εργοδότησης για τρία έτη από την 1 Ιανουαρίου του έτους που ακολουθεί το έτος στο οποίο

άρχισε η εργοδότηση του στην Κύπρο. 20% της αμοιβής μέχρ ανώτατο

ποσό €8.550 ανά έτος

• Αμοιβή από την παροχή μισθωτών υπηρεσιών εκτός Κύπρου για συνολική περίοδο πέραν των 90 Όλη

ημερών σε εργοδότη που δεν είναι κάτοικος στην Κύπρο ή σε μόνιμη εγκατάσταση στο εξωτερικό

εργοδότη που είναι κάτοικος Κύπρου

• Kέρδη από μόνιμη εγκατάσταση στo εξωτερικό, κάτω από oρισμέvες πρoϋπoθέσεις. Όλα "

 

 

 

Νομίζω εδώ εμπίπτει...

 

Λοιπόν, ειδικότητες που έχουν ΠΟΛΛΗ ζήτηση στην Κύπρο και ΠΑΡΑ πολύ καλές απολαβές:

 

1. Λογιστής

2. Δικηγόρος

3. F&B (Food and Beverage) Στελέχη ( Η Κύπρος είναι τουριστικό νησί με πάρα πολλά ξενοδοχεία και εταιρίες σχετικές με F&B)

 

 

Όσο για τους μισθούς, ένας μέσος μισθός στην Κύπρο ΗΤΑΝ περίπου 2,500 Ευρώ το μήνα ενώ τώρα ένας πτυχιούχος με προϋπηρεσία που θα έρθει να πιάσει

δουλειά στην Κύπρο και είναι Έλληνας και όχι Κύπριος που πήρε τη δουλειά με κουμπαριά (βλέπε παραπάνω σχόλια σχετικά με το πως συνήθως παίρνουν οι εταιρίες άτομα) τότε

να περιμένει περίπου μισθό 1200 -1500 Καθαρά το μήνα MAXIMUM.

 

Οι περισσότερες θέσεις πλέον είναι με μισθούς πείνας (800 ευρώ στην Κύπρο λόγω διαφοράς τιμών σε προϊόντα είναι περίπου 600 ευρώ Ελλάδος) και οι εργοδότες έχουν βρει την καραμέλα

της ανεργίας και το χτυπάνε για να γλιτώνουν λεφτά. Επίσης θα προτιμήσουν ένα πιτσιρικά με 2 πτυχία (ή 1) έναντι μεγαλύτερου σε ηλικία ατόμου με 123412125 πτυχία και 10 χρόνια προϋπηρεσία

γιατί ο 2ος κοστίζει ο πρώτος μπορεί και να πάρει τη δουλειά με 1000 ευρώ μεικτά.

 

 

Τέλος, ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΚΑΘΑΡΩΝ ΕΣΟΔΩΝ & ΜΕΙΚΤΩΝ:

 

Η Κύπρος (ευτυχώς) δεν έχει μεγάλες κρατήσεις στα εισοδήματα, εννοώντας ότι οι κρατήσεις πάνω στο μισθό είναι 20%, εκ των οποίων 6,8% πληρώνει ο εργοδότης, 6,8% ο εργαζόμενος και 6,4 το κράτος.

 

Άρα, σε ένα μεικτό μισθό των 1200 ευρώ που θα ακούσετε να περιμένετε ότι τα καθαρά σας έσοδα θα είναι : 1200 - 6,8%*1200 = 1118,40 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xevrakote θα σου παρουμε και τα σωβρακα στο φορουμ...! θα σε ξεζουμίσουμε στις πληροφοριες! :rolleyes:

 

Από ποιότητα ζωης τι λεει?

 

Εγκληματικότητα , Κυκλοφοριακό - οδικό δυκτιο , καθαριότητα στην πολη , πρασινοι χωροι - παρκα , απεργιες - πορειες , αγχος , γραφειοκρατια , εξυπηρετηση στις δουλειες , τα σπιτια ειναι καλυτερα π.χ με 600 ευρω αναλογο στην ελλαδα , διασκεδαση , οικογενεια με παιδια περναει εχει καλύτερες συνθηκες διαβιωσης? , αξιοκρατια (στην εργασια) , εκπαιδευση , περιθαλψη και οτι αλλο νομιζεις οτι ειναι χρησιμο..

 

*Σορρυ για τον βομβαδισμο! :rolleyes:

 

**Να προσθεσο απο τα λιγα που ξερω οτι δεν υπαρχει σημα στα αυτοκινητα (το αυτοκόλλητο καθε χρονο) κ δεν υπαρχουν διοδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pwc.com/cy/en/publications/assets/pwc-cy-TFF11-gr.pdf

 

" Φορολογικές απαλλαγές

 

Εξαιρούνται του φόρου:

 

 

Είδος εισοδήματος Απαλλαγής

• Τόκοι Όλοι

• Mερίσματα Όλα

• Αμοιβή από εργοδότηση στην Κύπρο ατόμου που δεν ήταν κάτοικος Κύπρου πριν την έναρξη

εργοδότησης για τρία έτη από την 1 Ιανουαρίου του έτους που ακολουθεί το έτος στο οποίο

άρχισε η εργοδότηση του στην Κύπρο. 20% της αμοιβής μέχρ ανώτατο

ποσό €8.550 ανά έτος

• Αμοιβή από την παροχή μισθωτών υπηρεσιών εκτός Κύπρου για συνολική περίοδο πέραν των 90 Όλη

ημερών σε εργοδότη που δεν είναι κάτοικος στην Κύπρο ή σε μόνιμη εγκατάσταση στο εξωτερικό

εργοδότη που είναι κάτοικος Κύπρου

• Kέρδη από μόνιμη εγκατάσταση στo εξωτερικό, κάτω από oρισμέvες πρoϋπoθέσεις. Όλα "

 

 

 

Νομίζω εδώ εμπίπτει...

 

 

 

Φίλε αυτό σημαίνει οτι υπάρχει 20% και μέχρι 8550 έκπτωση στο φορολογηθέν εισόδημα στην κλίμακα όχι ότι οι νέοι κάτοικοι κύπρου δεν πληρώνουν φόρο!!

 

Απλά αντί να δηλώνεις 24.000 θα δηλώσεις 20.000 (-20%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό σημαίνει οτι υπάρχει 20% και μέχρι 8550 έκπτωση στο φορολογηθέν εισόδημα στην κλίμακα όχι ότι οι νέοι κάτοικοι κύπρου δεν πληρώνουν φόρο!!

 

Απλά αντί να δηλώνεις 24.000 θα δηλώσεις 20.000 (-20%).

 

Ακουσα από φίλο ότι δεν πληρώνουμε τίποτα για τα πρώτα 2 χρόνια, υποτίθεται ότι ο ίδιος το έχει κάνει και δεν ξέρω αν όντως ισχύει, καθότι αυτό που βρήκα εγώ είναι αυτό που εσύ μου διόρθωσες και που το είχα ήδη καταλάβει, αλλά μπορεί να παίζει και κάτι άλλο - δεν ξέρω, θα επανέλθω...

 

Ribo2: **Να προσθεσο απο τα λιγα που ξερω οτι δεν υπαρχει σημα στα αυτοκινητα (το αυτοκόλλητο καθε χρονο) κ δεν υπαρχουν διοδια

 

Μερικές φορές είναι καλύτερο να μασάς παρά να μιλάς :-) :-D . Λάθος το ξέρεις, υπάρχει σήμα στα αυτοκίνητα απλώς είναι ΠΟΛΥ πιό φθηνό. Διόδια δεν υπάρχουν όντως, αλλά δεν υπάρχει ούτε τραμ, τρένο, μετρό.

 

 

Εγκληματικότητα: Πολύ μέτρια, τώρα έχει αρχίσει και παίρνει τα πάνω της λόγω αυξημένης κρίσης & ανεργίας και εδώ

Κυκλοφοριακό - οδικό Δίκτυο: Ένας αυτοκινητόδρομος που πάει από Πάφο μέχρι Λευκωσία, κομβικό σημείο η Λάρνακα που πάει είτε για Λευκωσία είτε για Αμμόχωστο. Πολύ καλό οδικό δίκτυο, ποιότητα στο δρόμο, πολύ λίγες λακούβες. Βοηθητικός αυτοκινητόδρομος στυλ "παλιάς εθνικής οδού" στην Ελλάδα. Η Κύπρος είναι φτιαγμένη για αυτοκίνητα - ΟΧΙ για πεζούς. Ελάχιστα πεζοδρόμια, ή πεζοδρόμια χωρίς πλάκες (χώρος δίπλα στο δρόμο αλλά χωμάτινος).

Καθαριότητα στην Πόλη: Σε πολύ καλά επίπεδα

Πράσινοι χώροι - πάρκα: Πολύ πιό οργανωμένα πάρκα από ότι στην Ελλάδα, παντού Free Wi-Fi. Ειδικά στη Λευκωσία που δεν έχει θάλασσα, έχει πάνω από 5 μεγάλα πάρκα και άπειρα μικρά. Το πάρκο (τα μεγάλα τουλάχιστον) έχει κιόσκι (περίπτερο) ή καφετέρια, παιδική χαρά, δέντρα, πολλά τραπέζια πικ νικ (ξύλινα). Οι κύπριοι δεν πάνε συχνά στα πάρκα, οπότε θα δείτε περισσότερους ελλαδίτες & ξένους που μπορεί να πάρουν μπύρες - φαγητό και να τη βγάλουν εκεί όλη τη μέρα. Εξαιρετικά για οικογένειες.

Απεργίες - Πορείες: Αν εξαιρέσεις τις πορείες που έκαναν έξω από το Προεδρικό λόγω του θανάτου των 13 ατόμων από το δυστύχημα της 11ης Ιουλίου 2011 στο Μαρί, Απεργίες = 0, Πορείες = 0.

Άγχος: Ορίστε;

Γραφειοκρατεία: Λίγο καλύτερα από την Ελλάδα - απλώς έχεις μεγάλη πιθανότητα να σου λέει ο ένας υπάλληλος Α, και ο άλλος Β λόγω ασυνεννοησίας.

Ποιότητα Σπιτιών: Τα νοίκια είναι λίγο ακριβά σε σχέση με την Ελλάδα, απλώς τα σπίτια είναι συνήθως πολύ νεότερα σε ηλικία. Σύμφωνα με τη δική μου γνώμη οι Κύπριοι χτίζουν άθλια σπίτια (από πλευράς ποιότητας κατασκευής) που αντέχουν ΜΟΝΟ ζέστη και όχι κρύο (δε βαριέσαι 2-3 μήνες έχουμε μόνο κρύο, ας ψοφήσουμε στο ενδιάμεσο). Το κόστος κατασκευής είναι αρκετά χαμηλότερο από Ελλάδα (δεν χτίζουν ποτέ μπατικό τοίχο (διπλό με μόνωση)).

Ρυμοτομία: Ανύπαρκτη, μπορείς να βρείς στο ίδιο τετράγωνο: Παλάτι, παράγκα, λυόμενο, γκρεμισμένο, σιδερένιο, χάλκινο, πέτρινο, σταύλο, ουρανοξύστη.

Διασκέδαση: Έχω ακούσει μόνο (και δεν ξέρω από πρώτο χέρι γιατί είμαι οικογενειάρχης δηλαδή δουλειά σπίτι - σπίτι δουλειά) ότι είναι πολύ μέτρια η διασκέδαση στην Κύπρο. Μαγαζιά υπάρχουν αλλά κλείνουν αρκετά νωρίς (1-2 η ώρα) και συνήθως η βασική διασκέδαση είναι καφές ή φαγητό έξω.

Οικογενειακή ζωή: ΜΑΚΡΑΝ καλύτερα από ότι στην Ελλάδα. Μπορεί να τα βγάζεις πέρα ίσα - ίσα (όπως εγώ) αλλά υπάρχουν άπειρες δραστηριότητες που μπορείς να κάνεις με ελάχιστα έξοδα. Πάρκα, Mall, Βουνό, Θάλασσα, Λούνα - Πάρκ. Αυτό συν το γεγονός της κατά πολύ μικρότερης εγληματικότητας (δε φοβάσαι να περπατήσεις βράδυ στο σκοτάδι πχ) συνιστούν σαφώς καλύτερο επίπεδο ζωής και ειδικά της οικογενειακής.

Αξιοκρατία: Δε νομίζω ότι υπάρχει σε μεγάλο βαθμό εφόσον για να σε προσλάβουν πρέπει να είσαι κουμπάρος κάποιου που να σε προτείνει, αλλά μετά ΙΣΩΣ (δεν ξέρω πραγματικά) μπορεί να αποδείξεις την αξία σου και κάτι να γίνει. Πραγματικά δεν ξέρω.

Εκπαίδευση: Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν και δεν κοπροσκυλιάζουν στο σχολείο πχ, η εκπαίδευση είναι καλή. Μέχρι τα 5-6 που τα παιδιά πάνε σχολείο είναι δύσκολο να τα βάλεις σε δημόσιο προνήπιο ή νηπιαγωγείο - συνήθως πάνε σε ιδιωτικό με τιμές από 250 ευρώ το Μήνα μέχρι... sky is the limit.

Εκτός αυτού υπάρχει εκπαίδευση για κάθε βαλάντιο, και εξιδεικευμένα προγράμματα. Τέλος, για μεγάλους υπάρχει πρόγραμμα "δια βίου μάθησης" που με ένα μικροποσό (50-60 ευρώ το Δίμηνο) μπορείς να πάρεις μέρος σε ένα σωρό μαθήματα (δίμηνα) που σου μαθαίνουν κάτι (πχ. Ρώσικα, Γερμανικά, Αγγλικά, Ζωγραφική, Αγγειοπλαστική, Μάρκετινγκ κλπ) και παίρνεις και πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Περίθαλψη: Δεν υπάρχει κάτι σαν το ΙΚΑ ακριβώς, ούτε σαν το ΤΕΒΕ ούτε άλλα τέτοια συστήματα. Όπως έγραψα και παραπάνω, υπάρχουν οι Κοινωνικές Ασφαλίσεις που είναι μόνο για Σύνταξη. Ανάλογα λοιπόν με την μισθολογική βαθμίδα βγάζεις και μια κάρτα Νοσηλείας από το Υπουργείο Υγείας. Μέχρι 20,000 ευρώ το χρόνο δικαιούσαι τη Ροζ Κάρτα που σου δίνει το δικαίωμα δωρεάν περίθαλψης. Από 20,000 + παίρνεις Κίτρινη που είναι 50% έκπτωση στην περίθαλψη.

 

Καλό είναι να έχεις και μία ιδιωτική ασφάλεια για καλό και για κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλα! Πολυ καλο review! :rolleyes:

 

Για να ζησει καποιος ισα-ισα εργενης ή ζευγαρι ή οικογενεια ποσα θα πρεπει να βγαζει?

και για περναει ανετα απο τι ποσο και πανω? για εργενη , ζευγαρι , οικογενεια

 

 

*Οποτε εαν καταλαβα καλα... πολυ λιγοτερη φορολογια , λιγοτερη γραφειοκρατια , καλυτερη ποιοτιτα ζωης στην καθημερινοτητα και ειδικα σε οσους εχουν οικογενεια

 

**Κατι αλλο που ειδα οταν ειχα ερθει οτι παρααα πολυ Κυπριοι και ξενοι εμεναν σε μονοκατοικιες με κηπο κλπ οντως ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό...

 

Οποτε αν σε ενδιαφερει η Κυπρος σοβαρα, καλα ειναι να μεταναστευσεις εστω προσωρινα και στη συνεχεια να ψαξεις δουλεια εδω με ολους τους πιθανους τροπους.

 

σε συνδυασμό με αυτό...

 

Ο Cabir έχει δίκιο για το θέμα μέσου, είναι όπως σε όλες τις κλειστές / μικρές κοινωνίες (βλέπε πχ Σύρος, Πάρος, Ρόδος και άλλα νησιά).

 

Εννοείται ότι θα προσλάβουν έναν γνωστό αντί για κάποιον που πραγματικά έχει τα προσόντα.

 

και αυτό...

 

Οι περισσότερες θέσεις πλέον είναι με μισθούς πείνας (800 ευρώ στην Κύπρο λόγω διαφοράς τιμών σε προϊόντα είναι περίπου 600 ευρώ Ελλάδος) και οι εργοδότες έχουν βρει την καραμέλα

της ανεργίας και το χτυπάνε για να γλιτώνουν λεφτά.

 

σε κάνει να δυσκολεύεσαι να πάρεις στα σοβαρά το "δουλειά στην Κύπρο", γιατί μπορεί να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για το ψάξιμο και να γυρίσεις άπραγος και άφραγκος ή -ακόμα χειρότερα- χρεωμένος.

 

Τελικά θλίβομαι, γιατί βλέπω οτι η περίπτωση "δουλειά στην Κύπρο" μοιάζει πολύ με το "δουλειά στην Ήπειρο/Πελοπόννησο/Θεσσαλία/Ιόνιο/Μακεδονία/Κρήτη", όπου σαφώς βρίσκεις και πιο εύκολα τη γνωριμία. Άσε που σε αυτά τα μέρη οδηγούν στα δεξιά και δεν χρειάζεται να αλλάξεις αμάξι.

 

- Τέλος, όταν περάσουν αυτοί οι 6 μήνες, μπορείτε να ζητήσετε απαλλαγή φόρων οχήματος λόγω μεταφοράς μόνιμης κατοικίας στην Κύπρο (ο κάθε Έλλην πολίτης μπορεί να το κάνει αυτό μόνο για ένα όχημα - και να αποδείξει ότι το είχε αυτό το όχημα 6 μήνες πριν να έρθει στην Κύπρο).
Και έχετε υπ' όψιν πάντως οτι αν τολμήσετε και ξαναγυρίσετε στην Ελλάδα το ένδοξο ελληνικό κράτος, θα σας περιμένει με ανοιχτές αγκάλες στο τελωνείο για να πληρώσετε φόρο εισαγωγής ο οποίος νομιμοποιήθηκε στην Ε.Ε. αποκαλούμενος ως "τέλος ταξινόμησης".

 

Δεν βλέπω να συμφέρει και τόσο η Κύπρος.

 

(Συγχωρείστε το ύφος... τα νεύρα μου έχω, λόγω ανεργίας και απόγνωσης... :-( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα οταν πηγα (προσφατα , όχι για δουλεια) δεν ειδα τα πραγματα απαισιοδοξα... ισως να μην ειναι τοσο καλα όσο πριν 2-3 χρονια στην Κυπρο αλλα καμια σχεση με την Ελλαδα με 20% ανεργια και τοση μεγαλη υφεση , εγκληματικοτητα , ποιοτητα ζωης κ.α, εγω δεν το ειδα αυτο κ με οσους μιλησα ( Κυπριους ) μου ειπαν οτι ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα

 

*αλλα οι γνωμη του Xevrakotoy κ οσων μενουν εκει εχουν αλλη βαρυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης αν μας πεις και μια καλή σελίδα να βρούμε ένα αυτοκινητάκι σου είμαι υπόχρεος!

 

Φίλε Βασίλη έχει αρκετές καλές σελίδες, οι αγαπημένες μου είναι οι εξής:

 

http://www.bestcypruscar.com/

http://www.icars.com.cy/

http://www.autotrader.com.cy/

http://www.autoads.com.cy/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Βασίλη έχει αρκετές καλές σελίδες, οι αγαπημένες μου είναι οι εξής:

 

http://www.bestcypruscar.com/

http://www.icars.com.cy/

http://www.autotrader.com.cy/

http://www.autoads.com.cy/

 

 

ok φιλε μου σε ευχαριστω πολυ! και κατι αλλο, για να παρεις ενα αυτοκινητο ειναι μεγαλη διαδικασία?(γιατι οταν ρωτισα για συμβόλαιο κινητής, μου ζήτησαν ενα σωρό δικαιολογητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που το ρωτάς αυτό γιατί μερικά πράγματα πρέπει να τα ξεκαθαρίζουμε.

 

Έτσι απαντώ με τη σειρά:

 

 

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ

 

Πρέπει να γνωρίζετε ότι στην Κύπρο είμαστε & θεωρούμαστε αλλοδαποί. Όχι με την έννοια του ότι είμαστε ξένοι, αλλά με την έννοια ότι η Κύπρος είναι άλλη χώρα από την Ελλάδα (άν και ομοεθνής) και ώς διαφορετική χώρα, οι Έλληνες (όπως και όλοι οι άλλοι λαοί στην Κύπρο) έχουν κάποια δυσκολία σε θέματα γραφειοκρατίας (λιγότερη από τους υπολοίπους - πιστέψτε με) και σε θέματα λογαριασμών κλπ.

 

Έτσι, ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ

 

πρέπει να πάς ή στη Cyta και να πληρώσεις (μεταξύ άλλων) και 200 ευρώ ως Εγγύηση (του ότι δε θα εξαφανιστείς και θα σε ψάχνουν)

ή να πας στην MTN που το μόνο που χρειάζονται από σένα είναι το Κίτρινο Χαρτί (ARC - Alien Registration Certificate) ή αλλιώς η Κάρτα Αλλοδαπού, την Ταυτότητά σου (αν τη ζητήσουν και αυτή) και ένα λογαριασμό που δείχνει την παρούσα κατοικία σου.

 

Βασίλη αυτά δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ πολλά, στην Ελλάδα ζητάνε περισσότερα.

 

Τέλος, πληρώνεις επιτόπου 20 ευράκια κόστος σύνδεσης, και μετά είσαι ΕΤΟΙΜΟΣ

 

(Υπόψην ότι αν κάνεις αλλαγή από Cyta - Vodafone σε MTN και κρατήσεις τον αριθμό σου - υπολόγισε 10 εργάσιμες μέρες για να τον αλλάξει η Cyta σε MTN).

 

 

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ:

 

Εγώ για να αγοράσω το αυτοκίνητό μου, απο ΙΔΙΩΤΗ (σίγουρα είναι καλύτερες οι ευκαιρίες εκεί - απλώς θα δείτε πολλά αυτοκίνητα - πολλούς ιδιώτες) χρειάστηκα μόνο τα λεφτά (απαραίτητη προϋπόθεση όταν αγοράζεις κάτι), την Ταυτότητά μου και ένα αποδεικτικό κατοικίας (λογαριασμός, ενοικιαστήριο whatever).

 

Μετά πήγα με τον ιδιώτη πωλητή του οχήματός του στο Τμήμα Μεταφορών, πλήρωσα ένα παράβολο της κακιάς ώρας (μηδαμινό ποσό δεν το θυμάμαι καν) και τέλος. VOILA!

 

Congratulations on your new purchase! :rolleyes:

 

 

Γενικά αν ξέρεις πως και τί, όλα είναι πιό εύκολα.

 

 

Επόμενες ερωτήσεις, περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να μην ειναι τοσο καλα όσο πριν 2-3 χρονια στην Κυπρο αλλα καμια σχεση με την Ελλαδα με 20% ανεργια και τοση μεγαλη υφεση , εγκληματικοτητα , ποιοτητα ζωης κ.α, εγω δεν το ειδα αυτο κ με οσους μιλησα ( Κυπριους ) μου ειπαν οτι ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα

Ελλάδα, δεν είναι μόνο η Αθήνα. Την ποιότητα ζωής, την χαμηλή εγκληματικότητα τα πάρκα, το πράσινο κτλ, μπορείς να τα βρεις και σε πολλές πόλεις της Ελλάδας. Δεδομένου οτι χρειάζονται διασυνδέσεις για να βρεις δουλειά και στην Κύπρο, τότε δεν βλέπω ποιο το όφελος του να πάω τόσο μακρυά σε ένα μέρος που πας μόνο με αεροπλάνο και δεν μπορείς να κουβαλήσεις πράγματα, που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το αμάξι που ήδη έχω και που στην τελική, τα πάντα κοστίζουν 20-30% παραπάνω. Ειδικά αν υπολογίσεις οτι σε αρκετές επαρχιακές πόλεις, τα ενοίκια είναι 20% φθηνότερα απο την Αθήνα.

 

Μάλλον πολύς μύθος υπάρχει γύρω απο την Κύπρο και στην ουσία βλέπω να απαριθμούνται τα πλεονεκτήματα της Ελλαδικής επαρχίας. Μήπως τελικά ανακαλύψαμε την Κύπρο προτού ανακαλύψουμε την υπόλοιπη Ελλάδα; Συγχωρείστε μου τον λίγο "αιρετικό" χαρακτήρα του πόστ... το λέω έτσι λίγο φιλοσοφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα, δεν είναι μόνο η Αθήνα. Την ποιότητα ζωής, την χαμηλή εγκληματικότητα τα πάρκα, το πράσινο κτλ, μπορείς να τα βρεις και σε πολλές πόλεις της Ελλάδας. Δεδομένου οτι χρειάζονται διασυνδέσεις για να βρεις δουλειά και στην Κύπρο, τότε δεν βλέπω ποιο το όφελος του να πάω τόσο μακρυά σε ένα μέρος που πας μόνο με αεροπλάνο και δεν μπορείς να κουβαλήσεις πράγματα, που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το αμάξι που ήδη έχω και που στην τελική, τα πάντα κοστίζουν 20-30% παραπάνω. Ειδικά αν υπολογίσεις οτι σε αρκετές επαρχιακές πόλεις, τα ενοίκια είναι 20% φθηνότερα απο την Αθήνα.

 

Μάλλον πολύς μύθος υπάρχει γύρω απο την Κύπρο και στην ουσία βλέπω να απαριθμούνται τα πλεονεκτήματα της Ελλαδικής επαρχίας. Μήπως τελικά ανακαλύψαμε την Κύπρο προτού ανακαλύψουμε την υπόλοιπη Ελλάδα; Συγχωρείστε μου τον λίγο "αιρετικό" χαρακτήρα του πόστ... το λέω έτσι λίγο φιλοσοφικά.

 

Φιλοσοφικά ή μη, αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι για κάθε απάντηση που λαμβάνεις, απαντάς με απαξίωση (όχι προς τον απαντών, αλλά προς την απάντηση). Παράδειγμα το quote μου. Ρώτησες για δουλειά στην Κύπρο, σου είπαν ότι για να βρεις, καλύτερα θα ήταν να πας εκεί αυτοπροσώπως και να ξεκινήσεις επαφές. Απάντησες ότι αν βρίσκεις δουλειά μόνο με "μέσο" ποιος ο λόγος να έρθεις (λες και στην Ελλάδα βρίσκεις δουλειά με διαφορετικό τρόπο - σε μεγάλο ποσοστό). Ρώτησες για την ποιότητα ζωής κτλ και απαντάς ότι "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα" και όλα αυτά μπορείς να τα βρεις σε επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας. Μάλιστα.Πέραν όλων αυτών (συν των παραγόντων: απόσταση, κόστος ζωής, κόστος μετακόμισης κτλ), δουλειά βρίσκεις σε επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας;

 

Μήπως τελικά δεν θέλεις να έρθεις Κύπρο για δουλειά; Διότι από τις απαντήσεις σου, σε όλη την έκταση του topic, δεν διακρίνω κάτι διαφορετικό. Ειλικρινά, μετά από όλες τις απαντήσεις στο topic, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που θα σε πείσει να βρεις δουλειά στην Κύπρο (με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που το ρωτάς αυτό γιατί μερικά πράγματα πρέπει να τα ξεκαθαρίζουμε.

 

Έτσι απαντώ με τη σειρά:

 

 

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ

 

Πρέπει να γνωρίζετε ότι στην Κύπρο είμαστε & θεωρούμαστε αλλοδαποί. Όχι με την έννοια του ότι είμαστε ξένοι, αλλά με την έννοια ότι η Κύπρος είναι άλλη χώρα από την Ελλάδα (άν και ομοεθνής) και ώς διαφορετική χώρα, οι Έλληνες (όπως και όλοι οι άλλοι λαοί στην Κύπρο) έχουν κάποια δυσκολία σε θέματα γραφειοκρατίας (λιγότερη από τους υπολοίπους - πιστέψτε με) και σε θέματα λογαριασμών κλπ.

 

Έτσι, ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ

 

πρέπει να πάς ή στη Cyta και να πληρώσεις (μεταξύ άλλων) και 200 ευρώ ως Εγγύηση (του ότι δε θα εξαφανιστείς και θα σε ψάχνουν)

ή να πας στην MTN που το μόνο που χρειάζονται από σένα είναι το Κίτρινο Χαρτί (ARC - Alien Registration Certificate) ή αλλιώς η Κάρτα Αλλοδαπού, την Ταυτότητά σου (αν τη ζητήσουν και αυτή) και ένα λογαριασμό που δείχνει την παρούσα κατοικία σου.

 

Βασίλη αυτά δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ πολλά, στην Ελλάδα ζητάνε περισσότερα.

 

Τέλος, πληρώνεις επιτόπου 20 ευράκια κόστος σύνδεσης, και μετά είσαι ΕΤΟΙΜΟΣ

 

(Υπόψην ότι αν κάνεις αλλαγή από Cyta - Vodafone σε MTN και κρατήσεις τον αριθμό σου - υπολόγισε 10 εργάσιμες μέρες για να τον αλλάξει η Cyta σε MTN).

 

 

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ:

 

Εγώ για να αγοράσω το αυτοκίνητό μου, απο ΙΔΙΩΤΗ (σίγουρα είναι καλύτερες οι ευκαιρίες εκεί - απλώς θα δείτε πολλά αυτοκίνητα - πολλούς ιδιώτες) χρειάστηκα μόνο τα λεφτά (απαραίτητη προϋπόθεση όταν αγοράζεις κάτι), την Ταυτότητά μου και ένα αποδεικτικό κατοικίας (λογαριασμός, ενοικιαστήριο whatever).

 

Μετά πήγα με τον ιδιώτη πωλητή του οχήματός του στο Τμήμα Μεταφορών, πλήρωσα ένα παράβολο της κακιάς ώρας (μηδαμινό ποσό δεν το θυμάμαι καν) και τέλος. VOILA!

 

Congratulations on your new purchase! :rolleyes:

 

 

Γενικά αν ξέρεις πως και τί, όλα είναι πιό εύκολα.

 

 

Επόμενες ερωτήσεις, περιμένω

 

 

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου , νασαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...