Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσιτσιδε, με το συμπαθειο φιλε αλλα αν εισαι Ελλαδιτης οπως λες και δουλευεις στην Κυπρο, δεν γινεται να λες οτι σε ταιζει η Κυπρος. Δουλευεις, παραγεις και πληρωνεσαι. Δεν ηρθε κανεις να σε ταισει επειδη πεινασες, ουτε σου χαριζει λεφτα κανεις. Ας καταλαβαινουμε λιγο τι λεμε.

 

Οπως ειπωθηκε παραπανω, μην αρχισουμε να λεμε μεταξυ μας, οσα λεγαμε για τους Αλβανους τη δεκαετια του 90.

 

Γενικως στο ποστ σου αυτοαναιρεισαι σε πολλα οσα γραφεις περι ρατσισμου (σου δειξαν παραπανω γιατι), περι ομορφων η ασχημων γυναικων κλπ. Οχι οτι εχει ιδιαιτερη σημασια για εναν οικονομικο μεταναστη το αν οι γκομενες ειναι ωραιες η οχι. Απορω τι καθεστε και συζητατε δηλαδη, λες και δεν εχετε φαει σφαλιαρα στη ζωη και σας απασχολει το αν οι γκομενες φορανε 12ποντο στο σουπερ μαρκετ οπως γραφτηκε σε αλλο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Xevrakoto

 

Εγραψα στο post 6 links προς το bolg σου και δεν το επαιξα εξυπνος οτι ειναι δικες μου info... δες και το τελος του αρθρου...

 

To post http://www.insomnia.gr/topic/406112-%ce%b6%cf%89%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%cf%8d%cf%80%cf%81%ce%bf/page__view__findpost__p__4347575

 

Πηγη http://xevrakwtos.bl...-post_8186.html

 

***Πολυ χρησιμο blog για οσους σκοπευουν να μείνουν μονιμα στην Κυπρο

http://xevrakwtos.blogspot.com'>http://xevrakwtos.blogspot.com

 

Φιλε sorry αλλα πολυ στραβωμενος εισαι προς ολους! ...μαζι με τα ξερα καις και τα χλωρα!

 

**Εαν σε χαλαει πες μου να το σβησω να το πουμε στον admin

 

 

 

 

 

Δες ποσα Links προς το blog σου εχω βαλει... και λες οτι πεταω στο τελος απλα πηγη για ξεκαρφωμα δηλαδη ποσα links να βαλω προς το blog σου 20? Μηπως δεν σου ηρθαν επισκεπτες απο το insomnia (No1 ελληνικο forum κ δεν το λεω ετσι , ετσι ειναι σε μετησιμα χαρακτηριστικα members κ.α) , δηλαδη με τοση πληροφορια που αντεγραψα βλεπει ο αλλος οτι εχεις ενδιαφερον blog και μπαινει πιο ευκολα... αντι ν πεταγα ενα link και να ελεγα μπειτε κ εδω εχει πληροφοριες!

 

Βρειτε εδω αγγελιες απο εφημεριδες στην Κυπρο

http://xevrakwtos.blogspot.com/p/blog-page_15.html'>http://xevrakwtos.blogspot.com/p/blog-page_15.html

http://xevrakwtos.blogspot.com/p/blog-page_25.html'>http://xevrakwtos.blogspot.com/p/blog-page_25.html

 

Βρειτε εδω αγγελιες απο εφημεριδες στην Κυπρο

http://xevrakwtos.blogspot.com/p/blog-page_15.html

http://xevrakwtos.blogspot.com/p/blog-page_25.html

 

 

Πηγη http://xevrakwtos.blogspot.com/2011/04/blog-post_8186.html

 

***Πολυ χρησιμο blog για οσους σκοπευουν να μείνουν μονιμα στην Κυπρο

http://xevrakwtos.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να λεμε και στου στραβου το δικιο θα συμφωνησω με τον xevrakoto οτι η συζητηση θα πρεπει να επικεντρωθει σε ουσιαστικες και χρησιμες πληροφοριες για οσους τους ενδιαφερει να μεινουν ή και να δουλεψουν εκει ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ!

 

Οποτε παιδες τελειωνει το θεμα εδω , απο εδω και περα μονο πληροφοριες για να βοηθησουμε οσους θελουν να μαθουν για την ζωη στην Κυπρο

 

**Καλο θα ηταν Xevrakote να μας πεις την γενικη εικονα για την ζωη στην Κυπρο (το ρεζουμε) και να συμμετέχεις και εσυ στο Forum , διοτι το θεμα το ξερεις απο πρωτο χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα γνωστά παραληρήματα για το ποίος Έλληνας (Κύπρου ή Ελλάδας) τον έχει μακρύτερο , επαναφέρω την ερώτηση μπας και κάποιος Έλλην χριστιανός ορθόδοξος (είτε απο την Κύπρο, είτε απο την Ελλάδα) μου απαντήσει.

 

Για να πάω εκεί όμως, πρέπει να έρθω να εγκατασταθώ στην Κύπρο προτού βρω δουλειά. Πραγματικά χρησιμοποιούν οι εταιρίες αυτήν την υπηρεσία στην Κύπρο; π.χ. Στην Ελλάδα ο ΟΑΕΔ δεν βρίσκει δουλειά για πτυχιούχους. Είναι πολύ σπάνιο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα γνωστά παραληρήματα για το ποίος Έλληνας (Κύπρου ή Ελλάδας) τον έχει μακρύτερο , επαναφέρω την ερώτηση μπας και κάποιος Έλλην χριστιανός ορθόδοξος (είτε απο την Κύπρο, είτε απο την Ελλάδα) μου απαντήσει.

 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

enric η ερωτηση σου εχει απαντηθει ηδη. Ειναι ο καλυτερος τροπος να ψαξεις σοβαρη δουλεια, αρα ευνοητο ειναι οτι ναι οι επιχειρησεις αυτο χρησιμοποιουν περισσοτερο.

 

Για να γραφτεις στο Γραφειο Εργασιας σου ζητουν διευθυνση κατοικιας, συνεπως πρεπει να εχεις να δηλωσεις κατι. Αλλα τι νοημα εχει να μενεις Ελλαδα και να ψαχνεις μεσω Γραφειου Εργασιας? Θα κανεις καθε βδομαδα αεροπορικο ταξιδι για να πας στο Γραφειο Εργασιας και στη συνεχεια να δωσεις τα interviews που θα σου προτεινουν?

 

Δεν ειναι τοσο ευκολο οσο θες/οσο ειναι οι αλλοι τροποι (δηλαδη να τους βρεις απο Ελλαδα να δωσεις interview στο skype η στο τηλεφωνο και να κλεισεις δουλεια πριν ερθεις), αλλα και με τον τροπο που ψαχνεις δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεις δουλεια. Οποτε αν σε ενδιαφερει η Κυπρος σοβαρα, καλα ειναι να μεταναστευσεις εστω προσωρινα και στη συνεχεια να ψαξεις δουλεια εδω με ολους τους πιθανους τροπους. Ειδικα στην αρχη καλα ειναι να ψαξεις για οτι δουλεια ναναι, γιατι το να θες και σε συγκεκριμενο περιορισμενο αντικειμενο και να την βρεις απο Ελλαδα και να την κλεισεις απο Ελλαδα και να μη σου παρει πολυ καιρο μεχρι να την βρεις και δεδομενων των καιρων, ε θελει αρκετη τυχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφρασει την αποψη του και να συγκρινει...Και οι περισσοτεροι-αν οχι ολοι- εδω μεσα συμφωνουμε...

Και οπως και να εχει το θεμα οι Ελληνες και οι Ελληνιδεσ ειναι πιο ομορφοι και πιο μορφωμενοι απο τις Κυπριους!!Τι να κανουμε τωρα δηλαδη!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για να μεινουμε στο θεμα λοιπον..

Εχω καταλαβει πως για να βρεισ δουλεια Κυπρο πρεπει να εχεις γνωστους...Πιστευω πως δυσκολα βρισκεις δουλεια απλά ψάχνοντας..Και πιστευω πως αργα ή γρηγορα θα ερθει και εδω η κρίση...ήδη υπαρχει ανεργεια και εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ribo, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε, απλώς με πείραξε που είδα όλη τη σελίδα εδώ αναρτημένη (όταν βάζεις σελίδα ολόκληρη ξεκινάς το ΠΗΓΗ στην αρχή και δείχνεις πόσο από το post είναι μέσα. Αλλιώς ο άλλος μπορεί να θεωρήσει ότι πχ τα τελευταία 10 σχόλια είναι της πηγής χχχ κλπ). Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

 

Όσοι πραγματικά έχετε έρθει στην Κύπρο, και θέλετε να ζήσετε εδώ γιατί στην Ελλάδα η κατάσταση δεν παλεύεται, προτείνω να απέχετε από ρατσιστικά σχόλια και συζητήσεις σε υψηλούς τόνους με τους Κυπρίους, γιατί απλώς η ζωή σας θα είναι πολύ δυσκολότερη.

 

Όσο για το ρατσισμό που λέτε ότι εγώ δείχνω απέναντι στις Ελληνίδες, πρώτον είμαι Έλληνας και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό, δεύτερον δεν έχω κανένα λόγο να είμαι ρατσιστής απέναντι στους ομογενείς & ομοεθνείς μου, αν και τέτοια flaming threads πραγματικά ίσως με κάνουν να αλλάξω γνώμη, και τρίτον, απλώς έφερα ένα παράδειγμα γι'αυτούς που εκθειάζουν τις Ελληνίδες τη στιγμή που πετούν στα τάρτατα τις Κύπριες γιατί απλώς δεν έχουν δει αρκετές για να εκφέρουν γνώμη.

 

 

Καλή σας μέρα, δεν έχω κανένα λόγο να τσακωθώ με κανένα, απλώς θέλω να σταματήσει η εχθρική προσέγγιση κατά των Κυπρίων σε αυτό το Post.

 

enric, στις 31 Οκτώβριος 2011 - 03:05 μμ, έγραψε:

Για να πάω εκεί όμως, πρέπει να έρθω να εγκατασταθώ στην Κύπρο προτού βρω δουλειά. Πραγματικά χρησιμοποιούν οι εταιρίες αυτήν την υπηρεσία στην Κύπρο; π.χ. Στην Ελλάδα ο ΟΑΕΔ δεν βρίσκει δουλειά για πτυχιούχους. Είναι πολύ σπάνιο.

 

 

Οι εταιρίες χρησιμοποιούν τον αντίστοιχο ΟΑΕΔ της Κύπρου για ένα και μόνο λόγο:

 

Τους είναι φθηνότερος ο υπάλληλος που θα πάρουν μέσω αυτής της υπηρεσίας, γιατί παίρνουν επιχορήγηση περίπου το 40% του μισθού του για τους πρώτους 6 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok Xevrakote! Thanks και θα σου προτεινα να συμετεχεις ενεργα στο forum και ειδικα σε αυτο το θεμα , ζεις εκει εισαι απο Ελλαδα και η γνωμη σου μετραει!

*Επισης θα σου προτεινα να βαλεις στην υπογραφη σου το blog σου διοτι εχεις πολυ χρησιμες info για το θεμα!

 

Πολλα ατομα τους απασχολει πολυ το ζητημα...

 

Θα μπορουσες να μας πεις σαν κοστος ζωης τη ειναι ποιο φθηνο και τι ποιο ακριβο σε σχεση με την Ελλαδα και ποσο % ?

π.χ φαγητο , σουπερ μαρκετ , φορολογια , κινητο , καφες , ενοικια , βενζινη , ηλεκτρικο , σταθερο τηλεφωνο , νερο , ρουχα , αγορα αυτοκινητου και οτι αλλο νομιζεις οτι ειναι χρησιμο

 

Thanks

 

*Για να παμε στο ζουμι τωρα! :rolleyes:

 

**Τελος τα θεματα περι ρατσιμου και λοιπες μαμακιες (ποιος την εχει πιο μακρια... κ.α!!!) , οποιος το κανει προτεινω ο admin να αναλαβει δραση :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τινα στα @@ μου ποιους θεωρεις εσυ πιο ομορφους και πιο ασχημους αν και εχεις απολυτο δικιο με αυτα τα επιχειρηματα, αφου ειναι η αποψη σου τοτε ετσι θα ειναι..

 

δευτερον Λιγο σεβασμο τουλαχιστων σε εκεινους που σου δινουν δουλεια δεν παν να ειναι πακιστανοι η αλβανοι αλλα απο τη στιγμη που εισαι στη Κυπρο σκασε σεβαστου και κανε τη δουλεια που σου δωσανε... ασχετως αν ειναι βλακες δεν νομιζω να σε εχουν αναγκη οσο τους εχεις εσυ..,

 

btw αυτο που κανεις ειναι ρατσιστικο γιαυτο τσαντιστικα συγγνωμη προς τα αλλα μελη του φορουμ αλλα μερικα πραγματα εχουν τα ορια τους, μη απαντησης εδω κριμα ειναι γιαυτους που τους ενδιαφερει για δουλεια να εχεις κατι να πεις εχει και πμ αν και αμφιβαλω.

 

και που λες για να μενουμε στο θεμα μας.. για να σας ξεμπερδεψω με μερικα πραγματα, τους Ρωσους που λετε οτι τους αγαπαμε περισσοτερο ειναι επειδη φερνουν λεφτα στο νησι.. δεν δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει δεν βρισκω κατι το κακο εκτως αν μου διαφευγει κατι διαφωτιστε με, επισης οι αποελιστες θεωρουματε Ελληνοκυπριοι ενω οι ομονοιατες θεωρουντε για εκεινους Κυπριοι, αλλα κανεις δεν μισα την Ελλαδα επειδη δεν θελουν να θεωρουντε μερος της και αυτα περι ρατσισμου πιστευω το 1/100 απο αυτα που λετε και παλι πολλα λεω, γιαυτο αν καποιος σκευτεται να ερθει Κυπρο για δουλεια να ξεχασει αυτες τις βλακεις περι ρατσισμου και να βρει αλλα πραγματα να προβληματιζετα πιο σοβαρα.

Οσο για την κριση ΗΔΗ ειμαστε σε περιοδο κρισης δεν ειπε κανενας το αντιθετο και το μεσο που λες δεν εχω τιποτα να πω εδω ισχυει 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Cabir έχει δίκιο για το θέμα μέσου, είναι όπως σε όλες τις κλειστές / μικρές κοινωνίες (βλέπε πχ Σύρος, Πάρος, Ρόδος και άλλα νησιά).

 

Εννοείται ότι θα προσλάβουν έναν γνωστό αντί για κάποιον που πραγματικά έχει τα προσόντα.

 

Πάμε τώρα σε πληροφορίες εν τάχει:

 

 

Θα μπορουσες να μας πεις σαν κοστος ζωης τη ειναι ποιο φθηνο και τι ποιο ακριβο σε σχεση με την Ελλαδα και ποσο % ?

π.χ φαγητο , σουπερ μαρκετ , φορολογια , κινητο , καφες , ενοικια , βενζινη , ηλεκτρικο , σταθερο τηλεφωνο , νερο , ρουχα , αγορα αυτοκινητου και οτι αλλο νομιζεις οτι ειναι χρησιμο

 

Το κόστος ζωής είναι περίπου 20% υψηλότερο από την Ελλάδα (σε σχέση με περσινές τιμές, γιατί έχω ένα χρόνο εδώ).

 

Φαγητό (έξω): +10 - 20 %

Σούπερ Μάρκετ: Περίπου +20% σε όλα

Φορολογία: 15% μόνο, μακράν καλύτερα φορολογικά στην Κύπρο από την Ελλάδα. Επίσης, μέχρι 20,000 Ευρώ το χρόνο (έκαστος) δεν υποχρεούσαι κάν σε φορολογική δήλωση.

Κινητό: Πόλυ φθηνότερο από Ελλάδα, αλλά δεν έχει ειδικές τιμές για mobile Ιντερνετ κλπ, καλύτερα μην βάλετε καν mobile Ίντερνετ.

Καφές: Ενδεικτικές Τιμές: Φραπέ 2,50 - 4 Ευρώ, Φρέντο: 4 - 6 Ευρώ, Ελληνικός (κυπριακός λέγεται εδώ): 1,5 - 3 Ευρώ

Ενοίκια: Για Δυάρι (2 υπνοδωμάτια, κουζίνα-σαλόνι σε ενιαίο, 1 τουαλέτα (και συνήθως και 1 wc) γύρω στα 80 τετραγωνικά: 500 - 600 ευρώ.

Βενζίνη: Πολύ φθηνότερη από Ελλάδα, αλλά συγκριτικά υψηλότερη λόγω μεγαλύτερων αποστάσεων (άρα μεγαλύτερη κατανάλωση). Τώρα η 95άρα κάνει 1,235 ευρώ / λίτρο μέσο όρο

Ρεύμα: Ειδικά μετά την καταστροφή στο Μαρί έχει ανέβει και άλλο, είναι περίπου 30% ακριβότερο

Τηλέφωνο: Ανάλογα με την εταιρία, εγώ προσωπικά έχω Cablenet με 10M γραμμή και 40 κανάλια τηλεόραση + τηλέφωνο, 42 Ευρώ το μήνα

Νερό: Έρχεται κάθε 1-2 μήνες είναι αρκετά ακριβό (και όχι αμελητέο ώς ποσό όπως στην Ελλάδα) - περίπου 15-20 ευρώ το μήνα

Ρούχα: Περίπου ίδιες τιμές με την Ελλάδα, ειδικά σε περίοδο εκπτώσεων που πάνε και μέχρι 70% κάτω σε stock prices.

Αγορά Αυτοκινήτου: Φθηνά, γιατί όλοι πουλάνε τα παλιά τους (ούτως ή άλλως και πριν την κρίση) αλλά και τώρα περισσότερο. Αγόρασα αυτοκίνητο Citroen C4 του 2005, 4,000 Ευρώ (1400 κυβικά).

 

Τέλος μερικά tips:

 

- Εάν κάνετε μεταφορά κατοικίας από Ελλάδα στην Κύπρο, ΟΣΑ λεφτά και να βγάλετε στα πρώτα 2 χρόνια (ακόμη και πάνω απο 20,000 το χρόνο) δεν θα πληρώσετε ΚΑΘΟΛΟΥ φόρο.

- Μακριά από τα ΤΑΞΙ είναι πανάκριβα (τριπλάσια τιμή και παραπάνω)

- Εάν θέλετε να φέρετε το αυτοκίνητό σας από Ελλάδα θα σας κοστίσει περίπου 550 ευρώ η μεταφορά, και πρέπει πριν το φέρετε να ρυθμίσετε τα φώτα (να αντιστραφούν οι προβολείς για να μην τυφλώνουν) λόγω ανάποδης οδήγησης.

- Επίσης, για 6 μήνες μπορείτε να το κυκλοφορείτε με ελληνικές πινακίδες, μετά πρέπει να το γυρίσετε σε κυπριακές ή να το στείλετε πάλι εκτός κύπρου (δε συμφέρει 550 ευρώ + 550 ευρώ να γυρίσει).

- Τέλος, όταν περάσουν αυτοί οι 6 μήνες, μπορείτε να ζητήσετε απαλλαγή φόρων οχήματος λόγω μεταφοράς μόνιμης κατοικίας στην Κύπρο (ο κάθε Έλλην πολίτης μπορεί να το κάνει αυτό μόνο για ένα όχημα - και να αποδείξει ότι το είχε αυτό το όχημα 6 μήνες πριν να έρθει στην Κύπρο).

 

 

Για περισσότερα -> xevrakwtos.blogspot.com

 

Καλό απόγευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Xevrakote!

 

Οντως χρησιμες πληροφοριες! :rolleyes:

 

Xevrakote οποτε εχεις χρονο πες μας σχετικα με τις δουλειες...

 

Ποιες ειδικοτητες εχουν ζητησει στην Κυπρο? και εαν ξερεις περιπου τι μισθο δινουν ή ποσο επι % ειναι επανω οι μισθοι

π.χ ο απλος υπαλληλος γραφειου , γραμματεας , λογιστης , πωλητης σε καταστημα , τουριστικα επαγγελματα κλπ

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...