Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο φέτος το καλοκαίρι. Σε οικονομικά/λογιστικά ψάχνω, αγγλικά ξέρω πολύ καλά, άλλα εμπειρία έχω μόνο απο απλές δουλειές γραφείου. Ψόφια πράγματα στις εφημερίδες και στο internet βλέπω ζητάνε πολύ τα Ρώσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enric δεν εχω ιδεα τι παιζει με τον κλαδο που αναζητας ειναι η αληθεια. Σε ρωτησα αν ψαχνεις συγκεκριμενες θεσεις, διοτι τοτε προφανως δυσκολευει λιγο το θεμα. Αν απλως θες να κανεις μια αρχη με οτι δουλεια βρεθει και παραλληλα να ψαχνεσαι για αυτο που θελεις, αυξανεις τις πιθανοτητες. Θελω να πω δουλειες γενικα εχει, δουλειες σε συγκεκριμενους απαιτητικους τομεις, εξαρταται. Καπου ειχα διαβασει παντως οτι στα οικονομικα εχουν ενα κολλημα με το να εισαι αποφοιτος Αγγλικου πανεπιστημιου LCCI κλπ ιστοριες. Μιλαμε για τους Κυπραιους παντα, διοτι αυτοι που σου ζητανε Ρωσσικα ειναι κατα κυριο λογο offshore/πολυεθνικες.

 

O καλυτερος τροπος να ψαχτεις, ισως και ο πιο αξιοπιστος ειναι το Γραφειο Εργασιας. Ισως λιγο και τα site. Οι εφημεριδες σε γενικες γραμμες ειναι για τα πανηγυρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με καποιους Κυπριους ειναι ο ιδιοτυπος "ρατσισμος" εναντιον των Ελληνων (προερχεται απο συγκεκριμενη πολιτικη παραταξη).

Δεν ειναι ακριβως ρατσισμος. Μαλλον για συλλογικη ευθυνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ρατσισμο δεν ειδα... και μιλησα με πολλα ατομα ακομα και οπαδους του ΑΚΕΛ , ισως να ειναι μια μικρη κολλημενη μεριδα , ας μην υπερβαλουμε σε μερικα πραγματα ευαισθητα και τα παρουσιαζουμε μεγαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ξέρουν να μιλάνε ελληνικά, στα σχολεία τους ελληνικά μαθαίνουν όχι κυπρέικα. Επίτηδες δεν τα μιλάνε τα ΑΔΕΡΦΙΑ μας οι κυπρέοι.

 

Nαι το ξερω οτι μαθαινουν ελληνικα στα σχολεια τους αλλα οπως και να χει την ελληνικη γλώσσα δεν ξερουν να τη χρησιμοποιουν οπως εμεις..δεν εχουν εφραδεια λογου..γι αυτο και μας αποκαλουν καλαμαραδες....

 

Και να πω οτι σαν λαος ειναι ασχημος..εχουν ασυμμετρια στα προσωπα τους...σπανια βλεπεις ομορφα προσωπα...στο γυμναστηριο που παω ας πουμε απο κορμια οκ αλλα απο μαπες τι να πω ρε παιδια..ενω Ελλαδα σου πεφτει το σαγονι.. :-D :-D

 

χαχαχα ειστε ωραιοι, υπαρχει μια λεξη πως την λετε εσεις οι καλαμαραδες δεν μου ερχετε τωρα.. α ναι.. διαλεκτος..

 

οσο για ρατσισμο, ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ σαν την Τινα μας κανετε να σας αγαπαμε βρε.. αντε με το καλο να φτιαξει η κατασταση στη χωρα σου τινακι να ξεκουμπιστης να πας σε καλυτερα μερη αφου δεν σ'αρεσει εδω.. τσαπα ε τσαπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε Cabir δεν βλεπουν ολοι με ιδιο ματι τα πραγματα... και επαναλαμβάνω , ας μην λεμε τα πραγματα υπερβολικα!

 

*Η Τινα πηγε λιγο προκατειλημμένη , εγω οταν πηγα δεν ειδα ουτε ρατσισμο μια χαρα ολοι μου φερθηκαν ακομα και αγνωστοι , επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι οταν ηθελα κατι να ρωτησω στο δρομο ειταν ολοι ευγενικοι κ εξυπηρετικοι (και καταλαβαιναν οτι δεν ειμαι απο την Κυπρο) για αυτο ας μην λεμε υπερβολες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καλυτερος τροπος να ψαχτεις, ισως και ο πιο αξιοπιστος ειναι το Γραφειο Εργασιας. Ισως λιγο και τα site. Οι εφημεριδες σε γενικες γραμμες ειναι για τα πανηγυρια.

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Αυτό είναι ένα χρήσιμο στοιχείο. Η αλήθεια είναι οτι με αυτόν τον τρόπο ακόμα δεν έχω δοκιμάσει.

Οταν λες "Γραφείο Εργασίας" εννοείς κάποιο δημόσιο όπως ο ΟΑΕΔ της Ελλάδας ή εταιρίες όπως η Manpower ας πούμε;

 

 

χαχαχα ειστε ωραιοι, υπαρχει μια λεξη πως την λετε εσεις οι καλαμαραδες δεν μου ερχετε τωρα.. α ναι.. διαλεκτος..

 

οσο για ρατσισμο, ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ σαν την Τινα μας κανετε να σας αγαπαμε βρε.. αντε με το καλο να φτιαξει η κατασταση στη χωρα σου τινακι να ξεκουμπιστης να πας σε καλυτερα μερη αφου δεν σ'αρεσει εδω.. τσαπα ε τσαπα

Να... αυτές τις βλακείες αρχίζουν ορισμένοι και ακολουθεί το μπάχαλο και γεννιούνται οι προκαταλήψεις και τα κόμπλεξ. Προσωπικά χέστηκα για το αν έχει πράσινο η Κύπρος ή αν με συμπαθούν οι Κύπριοι. Αν έχουν πρόβλημα μαζί μου απλά δεν θα τους συναναστρέφομαι και θα βρω δυο τρία άτομα απο Ελλάδα να κάνω παρέα. Δεν πάω για να παντρευτώ (χέστηκα και γι' αυτό το θέμα). Δουλειά θέλω, λεφτά και καλές συνθήκες εργασίας. Τα υπόλοιπα θέματα είναι για τους ανώριμους και απροσάρμοστους που δεν έχουν φάει ακόμα τη σφαλιάρα της ζωής, ασχολούνται με μικρότητες και "ψειρίζουν τη μαϊμού" όπως λέει και ο λαός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Αυτό είναι ένα χρήσιμο στοιχείο. Η αλήθεια είναι οτι με αυτόν τον τρόπο ακόμα δεν έχω δοκιμάσει.

Οταν λες "Γραφείο Εργασίας" εννοείς κάποιο δημόσιο όπως ο ΟΑΕΔ της Ελλάδας ή εταιρίες όπως η Manpower ας πούμε;

Eιναι ο αντιστοιχος ΟΑΕΔ για την Κυπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ρατσισμο δεν ειδα... και μιλησα με πολλα ατομα ακομα και οπαδους του ΑΚΕΛ , ισως να ειναι μια μικρη κολλημενη μεριδα , ας μην υπερβαλουμε σε μερικα πραγματα ευαισθητα και τα παρουσιαζουμε μεγαλα

Eιπα για ιδιαιτερο ρατσισμο και αποδοση συλλογικης ευθυνης απο συγκεκριμενη παραταξη.

Και το λεω απο προσωπικες εμπειριες και συζητησεις που ειχα. Και το λενε κι αλλοι Ελληνες που βρηκα εδω.

 

Ναι, δουλευω τωρα στην Κυπρο και η δουλεια με "αναγκαζει" να βλεπω αρκετους ανθρωπους καθε μερα.

Αλλα κατα τα αλλα, μια χαρα ειναι εδω.

Κι εχει κι αρκετες ωραιες Κυπριες. Ιδιαιτερα απο Λεμεσσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα βρεις πολλες info για sites εργασιας κ τα αντοιστιχα γραφεια εργασιας

http://www.insomnia.gr/topic/406112-%ce%b6%cf%89%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%cf%8d%cf%80%cf%81%ce%bf/page__view__findpost__p__4347575

 

+1 Για την Λεμεσό! Ωραία ζωντανή παραλιακή πόλη , όλο τον χρόνο καλοκαίρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι ο αντιστοιχος ΟΑΕΔ για την Κυπρο.

Για να πάω εκεί όμως, πρέπει να έρθω να εγκατασταθώ στην Κύπρο προτού βρω δουλειά. Πραγματικά χρησιμοποιούν οι εταιρίες αυτήν την υπηρεσία στην Κύπρο; π.χ. Στην Ελλάδα ο ΟΑΕΔ δεν βρίσκει δουλειά για πτυχιούχους. Είναι πολύ σπάνιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα βρεις πολλες info για sites εργασιας κ τα αντοιστιχα γραφεια εργασιας

http://www.insomnia.gr/topic/406112-%ce%b6%cf%89%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%cf%8d%cf%80%cf%81%ce%bf/page__view__findpost__p__4347575

 

+1 Για την Λεμεσό! Ωραία ζωντανή παραλιακή πόλη , όλο τον χρόνο καλοκαίρι!

 

 

ΤΟΣΕΣ ΠΙΠΕΣ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ...

 

Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω το παλικάρι που πήρε ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ από το blog μου και την έβαλε εδώ σαν δικές του τρομερές γνώσεις και πληροφορίες, με ένα Πηγή: xevrakwtos.blogspot.com στο τέλος έτσι για ξεκάρφωμα.

 

Εάν παιδιά θέλετε πληροφορίες για την Κύπρο ευχαρίστως να έρθετε και να τα δείτε όλα. Ευχαρίστως να αφήσετε σχόλιο (καλοπροαίρετο) και ευχαρίστως να σας βοηθήσω εγώ ή κάποιος αναγνώστης σε ότι χρειαστείτε.

 

Αλλά αηδίες τύπου "Οι Κύπριοι μαθαίνουν ελληνικά στο σχολείο αλλά επίτηδες δεν τα μιλάνε"...

 

Και εσύ μαθαίνεις ορθογραφία αλλά δεν την χρησιμοποιείς! Τι σε πειράζει να μιλάει αυτός τη ΔΙΑΛΕΚΤΟ του; Γιατί η Κυπριακή ως ΓΝΩΣΤΟΝ (σε όσους ανοίγουν και κάνα βιβλίο εκτός από PS3 & XBOX) είναι Διάλεκτος και όχι γλώσσα.

 

Αν είναι έτσι να κόψουμε όλες τις ελληνικές διαλέκτους και να μιλάνε όλοι Αθηναϊκά γιατί κάποιος που ΔΕΝ είναι σπίτι του, απαιτεί να μιλάνε όλοι σε αυτόν με τον τρόπο του.

 

Το αφήνω αυτό και πάω σε επόμενο καταπληκτικό σχόλιο:

 

- Οι Κύπριες είναι άσχημες...

 

Όχι, οι Κύπριες είναι όμορφες, άσχημες, μέτριες κλπ. όπως και στην Ελλάδα. Με δύο διαφορές: Δεν είναι χοντροκώλες όπως στην Ελλάδα (ανοικτή μέση το λέμε εμείς ε; ) και προσέχουν τον εαυτό τους (δέσουν ή δε δέσουν το γάϊδαρό τους).

 

- Ρατσισμός: Τι να πω γι'αυτό; Ακόμη δεν ήρθαν κάποιοι δικοί μας φωστήρες στην Κύπρο, και αντί να ευλογούν το χέρι που τους ταϊζει, τολμούν και μιλάνε για ρατσισμό, για υποδεέστερους Κύπριους, για χαζούς, οτιδήποτε.

 

Εγώ ξέρω ότι δε χέζεις εκεί που τρως.

 

Και εσείς παιδιά το χέσατε.

 

Είμαι και εγώ Ελλαδίτης (όχι Έλληνας γενικώς - γιατί και οι Κύπριοι είναι Έλληνες) και έχω περάσει και εγώ δύσκολα εδώ. Αλλά έχω βρει τελικά, μετά από 1,5 χρόνο στην Κύπρο ότι αν πας με το ζωνάρι σου απλωμένο για καυγά θα τον βρεις.

 

Δεν σας φταίει ο κάθε Κύπριος που η Ελλάδα μας πάτωσε.

Δε σας φταίει ο Κύπριος που ήρθατε στη χώρα του (νησί του - έστω) και μιλάει τη διάλεκτό του

Δε σας φταίνε τα κόμματα που δεν μπορείτε να βρείτε δουλειά ή που σας συμπεριφέρονται ρατσιστικά.

 

Εσείς τι κάνετε εδώ πέρα;

 

Ξεκίνησε το Post σαν "Ζωή στην Κύπρο" και έχει καταλήξει "Ελάτε να βρίσουμε την Κύπρο".

 

 

Αυτά.

 

 

Καλημέρα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ρατσισμός: Τι να πω γι'αυτό; Ακόμη δεν ήρθαν κάποιοι δικοί μας φωστήρες στην Κύπρο, και αντί να ευλογούν το χέρι που τους ταϊζει, τολμούν και μιλάνε για ρατσισμό, για υποδεέστερους Κύπριους, για χαζούς, οτιδήποτε.

 

Εγώ ξέρω ότι δε χέζεις εκεί που τρως.

 

Και εσείς παιδιά το χέσατε

 

καπως ετσι μιλουσαν οι ελληνες για τους αλβανους 10 χρονια πριν, και ναι εχω την εντυπωση οτι ειναι ρατσισμος. Πάραυτα ενα ενα τα σχολια σου ανούσια και περιτα και δείχνουν και το χαμηλο επιπεδο σου.

 

 

 

P.S: images?q=tbn:ANd9GcRzKzcTpyg_V-P98OmJnk92wkIpMpThk2vPPpzVoPK1whY38fjgQlUYmde7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

- Ρατσισμός: Τι να πω γι'αυτό; ...

....

Δεν είναι χοντροκώλες όπως στην Ελλάδα

 

 

Γεια σου βρε ξεβρακωτε με τον αγωνα σου κατά του ρατσισμου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...