Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα και δεν λεω πουθενα οτι ηρθα για προυπηρεσαι...μεταξυ μας αυτα.. :mrgreen:

Μενω Λεμεσο και αγορασα αυτοκινητο.μεταχειρισμενο εννοειται...

Γενικα μου κανει πολυ Μ.Ανατολη ρε παιδια...Δεν εχει καμια σχεση με Ευρώπη..σε τίποτα..δλδ βλεπεις χαμοσπιτα,διπλα μια βιλα των 5εκατομ. και μετα χαμοσπιτα παλι ή καμια αποθήκη...δεν εχουν ωραια αρχιτεκτονικη τα κτιρια και γενικα επικρατει ασχήμια..Το μονο θετικο στην Κυπρο ειναι οτι σε διαφορες υπηρεσιες δημοσιες πχ κανεις γρηγορα τη δουλεια σου..δεν υπαρχει αυτη η γραφειοκρατια της Ελλαδας που σε βγαζει εκτος ελεγχου!!!Υπάρχει μια σχετικη οργανωση εδω..

Συμφωνω, δεν εχεις αδικο. Η Λεμεσος ειναι ετσι. Χαμοσπιτο, ουρανοξυστης, βιλα, χωραφι, 5στερο ξενοδοχειο. Μπορει να τα συναντησεις στη σειρα ολα μαζι.

Αλλο κακο της ειναι η απαλευτη ρυμοτομια. Αυτος που σχεδιασε την πολη τσακωθηκε με τη γυναικα του το προηγουμενο βραδυ. Δεν εχει πετυχει ουτε ενα τετραγωνο ρε αδερφε. Με αποτελεσμα μεχρι να μαθω την πολη με το αμαξι να δυσκολευομαι απειρως. Νταξει ολα τα παραπανω περι αναρχης δομησης προφανως εχουν να κανουν με την πολιτικη κατασταση τις προηγουμενες δεκαετιες, οποτε τι να κανουμε... Στην Λεμεσο ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενεις πολλα χρονια??σκοπευεις να μεινεις??

 

Εγω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι σε κανα χρονο να πεταχτω και σε καμια Αγγλια ή Σκωτια..μου ταιριάζουν περισσότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενεις πολλα χρονια??σκοπευεις να μεινεις??

 

Εγω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι σε κανα χρονο να πεταχτω και σε καμια Αγγλια ή Σκωτια..μου ταιριάζουν περισσότερο..

Κοντευω να κλεισω χρονο. Δεν ξερω τι θα κανω στο μελλον. Εξαρταται απο πολλους, κυριως βιοποριστικους παραγοντες. Αν η Ελλαδα παραμεινει στο χαλι της και διχως αυριο δεν λεω να το κουνησω απο δω οσο εχω δουλεια η οσο υπαρχει δυνατοτητα να βρω δουλεια. Μπορω να συμβιβαστω με τα διαφορα θεματακια που αναφερεις, προκειμενου τουλαχιστον να ερχεται ρευστο στο σπιτι. Απτην αλλη αν σε καποια φαση στο μακρινο μελλον η Ελλαδα δειξει να βελτιωνεται (λεμε τωρα) αναλογως και σε τι φαση θα ειμαι εδω, μπορει να σκεφτω επιστροφη. Μιλαμε για μακροπροθεσμα ομως. Προς το παρον δεν σκεφτομαι να φυγω απο δω.

 

Για αλλη χωρα του εξωτερικου δε το σκεφτομαι σχεδον καθολου. Αρκετα επιπονη και πολυεξοδη η διαδικασια μεταναστευσης/προσαρμογης εκτος Ελλαδας και ελπιζω να μη χρειαστει να την επαναλαβω:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα!!Πολυδαπανη και επιπονη διαδικασια για να φυγω σε 3 μηνες..(i could do that..hehehe)

Και γω περιμενω να φτιαξουν τα πραγματα Ελλαδα.Δεν την αλλαζω με κανενα μερος στον κοσμο!!Αλλα και να μεινω εδω θα με ''χτυπήσει'' στην ψυχολογια οποτε δεν εχω αλλη επιλογη απ΄το να ''την κάνω''...

 

Εν τω μεταξυ παντου δουλευουν ξενοι που δεν μιλουν γρι ελληνικα..Αν πας σε καποια ευρωπαικη πολη και ζητησεις δουλεια και πεις πως δεν γνωριζεις τη γλωσσα σου εδειξαν την πορτα και ασ εχεις ερθει συστημενος απο τη ΝΑΣΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπα και πιο πάνω,προτιμουν τους Ρωσους,Βουλγαρους κλπ απο εμας...Υπηρξαν βεβαια ατομα που με βοηθησαν πολυ οταν ηρθα αλλα σε γενικες γραμμες διακρινω ενα ρατσισμο ο οποιος οφειλεται κυρίως στη ζήλεια τους..ειναι ρατσισμος ζήλειας..και εκτος αυτου,με ενοχλει που δεν ξερουν να μιλανε ελληνικα δλδ να χρησιμοποιουν σωστα τη γλωσσα...επισης εχουν τουπε,βγαζουν ενα κομπλεξισμο,ειναι αρχοντοχωριατες οπως σωστα ειπε και ενα αλλο μελος εδω και γενικα περιμενω πως και πως να φτιαξουν καπως τα πραγματα ελλαδα να γυρισω σπιτακι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το ξερω οτι μαθαινουν ελληνικα στα σχολεια τους αλλα οπως και να χει την ελληνικη γλώσσα δεν ξερουν να τη χρησιμοποιουν οπως εμεις..δεν εχουν εφραδεια λογου..γι αυτο και μας αποκαλουν καλαμαραδες....

 

Και να πω οτι σαν λαος ειναι ασχημος..εχουν ασυμμετρια στα προσωπα τους...σπανια βλεπεις ομορφα προσωπα...στο γυμναστηριο που παω ας πουμε απο κορμια οκ αλλα απο μαπες τι να πω ρε παιδια..ενω Ελλαδα σου πεφτει το σαγονι.. :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το ξερω οτι μαθαινουν ελληνικα στα σχολεια τους αλλα οπως και να χει την ελληνικη γλώσσα δεν ξερουν να τη χρησιμοποιουν οπως εμεις..δεν εχουν εφραδεια λογου..γι αυτο και μας αποκαλουν καλαμαραδες....

 

Και να πω οτι σαν λαος ειναι ασχημος..εχουν ασυμμετρια στα προσωπα τους...σπανια βλεπεις ομορφα προσωπα...στο γυμναστηριο που παω ας πουμε απο κορμια οκ αλλα απο μαπες τι να πω ρε παιδια..ενω Ελλαδα σου πεφτει το σαγονι.. :-D :-D

 

το έχω ξαναπεί

 

4 χρόνια είμαι φοιτητής , όμορφη Κύπρια ΔΕΝ εχω δεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιστευω φίλε μου..Και γω δεν εχω δει Κυπριο και να πεσω κατω αλλα ούτε και Κυπρια και να πω πως ειναι ωραια,πραγματικα ωραια ομως...!!!Ασε δε,που οταν ανοιξουν το στομα τους πετανε μαργαριταρια..

 

Εν τω μεταξυ τι κακο και αυτο να φορανε τα 12ποντα πρωι πρωι,φουλ μακιγιαζ και ρουχα βραδυνης εξοδου μονο και μονο για να πανε στο περιπτερο!!! :shock: :shock: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...