Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παιδιά είτε εχει δουλειες είτε όχι θα πρέπει να πάω ακολουθώ τον σύζυγο με μεγάλη μου χαρά, αλλά μια δουλειά στα 600 ευρω που για μενα είναι μια χαρά επί της παρούσης νομίζω θα βρεθεί. Και πτυχία έχω και 2 γλώσσες ξέρω και μεγάλη επαγγελματική εμπειρία, αλλά νομίζω ότι μια μεγάλη εταιρεία δεν θα επενδύσει σε μένα αφου ετσι κ αλλιώς όλα είναι για 2 χρόνια!!!!! Μια απλή δουλίτσα με λιγότερα λεφτά κυρίως για να μην τρελαθώ από την απραξία λέτε να μην βρώ???? Αν κάποιος εχει καμμια λεπτομέρεια για την ζωή στην Λεμεσσό εδώ είμαστε ναι??? Τα ενοίκια πως πάνε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΤΖΟ: για δουλειές με Euro 600 μπορείς να βρεις άνετα π.χ. ταμίας σε supermarket. Για ενοίκια στη Λεμεσό δεν έχω ιδέα, αλλά η ζωή είναι καλή. Θάλασσα στα 10 λεπτά, χαλαρός κόσμος, καλή νυχτερινή ζωή, ε, άμα βρεις και μια δουλίτσα, θα περάσεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΤΖΟ: για δουλειές με Euro 600 μπορείς να βρεις άνετα π.χ. ταμίας σε supermarket. Για ενοίκια στη Λεμεσό δεν έχω ιδέα, αλλά η ζωή είναι καλή. Θάλασσα στα 10 λεπτά, χαλαρός κόσμος, καλή νυχτερινή ζωή, ε, άμα βρεις και μια δουλίτσα, θα περάσεις καλά.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, κάπως έτσι το φάνταζομαι κ εγώ! Ελπίζω να συλλέξω κι άλλα στοιχεία γιατί η αγωνία μου είναι μεγάλη!!!! Ευχαριστώ και πάλι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ασφάλεια (ακόμα). 2) Χαλαρότεροι ρυθμοί ζωής. 3) Διασκέδαση το καλοκαίρι έντονη. Το χειμώνα κάπως νέκρα. 4) Μικρές αποστάσεις. 5) Ρατσισμός, όχι εκτεταμένος, αλλα δυστυχώς πιθανός και όχι αμελητέος, ακόμα απέναντι και σε Ελλαδίτη. Εξαρτάται από το στραβάδι που θα πέσεις πάνω του. Είναι πάντως αλήθεια, ότι οι Κύπριοι έχουν μία αίσθηση ανωτερότητας (εγώ το λέω κόμπλεξ). 6) Για δουλειές, υπολογίστε ότι άλλιώς κρίνουν εκεί. Π.χ. ένας απόφοιτος Λογιστικής της ΑΣΟΕΕ, μετράει λιγότερο από έναν απόφοιτο αντίστοιχου τμήματος ενός μέτριου αγγλικού πανεπιστημίου. 7) Θάλασσα καθαρή. 8) Κόστος ζωής κάπως τσιμπημένο, ειδικά σε σύγκριση με την ελλαδική επαρχία. 9) Σου λεω καρατσεκαρισμένα πράγματα. Είμαι Κύπριος, κάτοικος Αθήνας, με μάνα Ελλαδίτισα από Ηλεία.

10) Γενικότερο σχόλιο: Το σωστό είναι Ελλαδίτης, όχι Έλληνας, για τον υπήκοο του ελλαδικού κράτους. Έλληνες είναι και οι Κύπριοι. Έλληνες υπάρχουν και στην Αμερική, την Αγγλία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

madman88 ευχαριστω πολύ κ εσένα για την απάντηση σου. Αυτό με τον ρατσισμό το έχω ξανακούσει αλλά νομίζω οτι κανένας δεν καταφέρνει να υποτιμήσει με κανέναν τρόπο κανέναν, εκτός αν ο ίδιος το επιτρέψει. Οσο για το Ελλαδίτης δεν βρίσκω κάτι κακό ετυμολογικά μοιάζει κ σωστό νομίζω (ελλαδικός χώρος κλπ). Κατα τα αλλα συνεχίζω να συλλέγω πληροφορίες οι μέρες ζυγώνουν (σε 1-1.5 μήνα) και η αγωνία μεγαλώνει!!!!!!!! ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα και από εμένα.Είμαι 21 και σκεύτομαι πολύ πολύ σοβαρά την μετανάστευση στην Κύπρο γιατί εδώ η κατάσταση πάει απ το κακό στο χειρότερο...Είναι καποιά πραγματα που θέλω να ξέρω λοιπόν.1)Τα διπλώματα οδήγησης ισχύουν και στην Κυπρο ? 2)Χρειάζεται καποία άδεια παραμονής και άδεια εργασίας,και αν ναί,πόσο δυσκολή είναι η απόκτηση τους?(επείδη ξέρω πως σε κάποιες άλλες χώρες εντός της Ευρωζώνης τα πράγματα είναι σκούρα.3)Οι τιμές των αυτοκινήτων είναι όντως τόσο φθηνές όσο βλέπω στο ίντερνετ? 4)Με έναν βασίκο μισθό (800-900 περίπου) μπορεί κάποιος να ζήσει με αξιοπρέπεια?γιατί εδώ είναι δύσκολα τα πράματα.ευχαριστώ ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ασφάλεια (ακόμα). 2) Χαλαρότεροι ρυθμοί ζωής. 3) Διασκέδαση το καλοκαίρι έντονη. Το χειμώνα κάπως νέκρα. 4) Μικρές αποστάσεις. 5) Ρατσισμός, όχι εκτεταμένος, αλλα δυστυχώς πιθανός και όχι αμελητέος, ακόμα απέναντι και σε Ελλαδίτη. Εξαρτάται από το στραβάδι που θα πέσεις πάνω του. Είναι πάντως αλήθεια, ότι οι Κύπριοι έχουν μία αίσθηση ανωτερότητας (εγώ το λέω κόμπλεξ). 6) Για δουλειές, υπολογίστε ότι άλλιώς κρίνουν εκεί. Π.χ. ένας απόφοιτος Λογιστικής της ΑΣΟΕΕ, μετράει λιγότερο από έναν απόφοιτο αντίστοιχου τμήματος ενός μέτριου αγγλικού πανεπιστημίου. 7) Θάλασσα καθαρή. 8) Κόστος ζωής κάπως τσιμπημένο, ειδικά σε σύγκριση με την ελλαδική επαρχία. 9) Σου λεω καρατσεκαρισμένα πράγματα. Είμαι Κύπριος, κάτοικος Αθήνας, με μάνα Ελλαδίτισα από Ηλεία.

10) Γενικότερο σχόλιο: Το σωστό είναι Ελλαδίτης, όχι Έλληνας, για τον υπήκοο του ελλαδικού κράτους. Έλληνες είναι και οι Κύπριοι. Έλληνες υπάρχουν και στην Αμερική, την Αγγλία κλπ

 

 

 

Δηλαδη φιλε μου τον Ελληνα του Καναδα τον λες Καναδιτη ? Αν ηθελα να αναφερθω σε τοποθεσια θα ελεγα Αθηναιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα περι Ελλαδιτων κλπ. εμενα μου ακουγονται αστεια. Καλως ή κακώς αλλη χωρα η Ελλάδα , άλλη η Κύπρος. Και δεν εχουν ολοι οι Κυπριοι ελληνικο background.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει επιτέλους να κατανοήσουν μερικοί ότι άλλο πράγμα η εθνικότητα και άλλο η υπηκοότητα.

 

Το έθνος ένα είναι και είναι το Ελληνικό. Η υπηκοότητα είναι που αλλάζει (Ελληνική ή Κυπριακή).

 

Οπότε ο Κύπριος είναι Κυπριακής υπηκοότητας, αλλά Ελληνικής εθνικότητας, ενώ ο Ελλαδίτης που λέμε, είναι Ελληνικής υπηκοότητας και Ελληνικής εθνικότητας.

 

Οπότε με τον όρο Ελλαδίτη, εννοείται αυτός που είναι Έλληνας εξ Ελλάδος.

 

Το ότι δεν έχουν όλοι οι Κύπριοι Ελληνικό background, τώρα τί να πώ? Άστο καλύτερα.

 

Στην Ελλάδα γνωρίζεις το background των Ελλήνων???

 

Να σοβαρευτούμε λιγουλάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να το αφησω; υπαρχουν αρκετες εκατονταδες Κυπριοι (επονομαζομενοι ως Τουρκοκυπριοι) που νομιζω οτι ειναι αδικο γι αυτους να λεμε οτι οι Κυπριοι ειναι Ελληνες.

 

ο Κυπριος ειναι Κυπριος και ο Ελληνας Ελληνας.

 

"γαμω το εθνος σας" δεν ελεγε το πανο που σηλωσαν οι Ομονοιατες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωνεύεις διαφορετικές ταυτότητες μεταξύ τους και εκεί είναι το λάθος σου. Ο Έλληνας της Αμερικής σύμφωνα με τη λογική σου είναι Αμερικάνος και τίποτε άλλο. Το ίδιο και για τους Έλληνες της Αυστραλίας κλ κλ κλ, όπου έχουν αποκτήσει τις εκάστοτε υπηκοότητες.

 

Δηλαδή για εσένα, αν πάς στην Αμερική και γίνεις Αμερικανή υπήκοος, αυτόματα χάνεις την Ελληνικότητά σου.

 

Όπως σου είπα πρίν, πρέπει να καταλάβεις ότι άλλο η εθνικότητα και άλλο η υπηκοότητα.

 

Όσον αφορά τώρα τον όρο Κύπριο.

 

Με τον όρο Κύπριο εννούμε τον Ελληνοκύπριο. Ο όρος Κύπριος για τον Ελληνοκύπριο έμεινε μετά τη διχοτόμηση του νησιού, όπου οι Τουρκοκύπριοι συγκεντρώθηκαν στο κατεχόμενο βόρειο τμήμα του νησιού. Αν ζούσαμε όλοι μαζί τότε θα άκουγες πιό συχνά το "Ελληνοκύπριος" και το "Τουρκοκύπριος", το οποίο περιγράφει εθνικότητα και υπηκοότητα.

 

Μία ακόμα φορά για τις διακριτές ταυτότητες:

 

O Έλληνας είναι Έλληνας υπήκοος και Ελληνικής εθνικότητας.

Ο (Ελληνο)Κύπριος είναι Κύπριος υπήκοος και Ελληνικής εθνικότητας.

 

Τέλος για το "Γαμώ το Έθνος σας" εκείνων των συγκεκριμένων Ομονοιατών θα σου απαντήσω μόλις μου απαντήσεις για αυτούς που καίνε τις Ελληνικές σημαίες στις πλατείες της Ελλάδος, καθώς και για όλους τους ανθέλληνες που ζούν στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,οι Ομονοιάτες θεωρούνται προδότες και είναι κουμμουνιστές.Βασικά η πολιτικοποίηση είναι απαράδεκτη,πολλοί απλά είναι έτσι λόγω του ότι είναι μπούληδες και σαδομαζοχιστές.Ρατσισμός υπάρχει και δεν υπάρχειδεν σημαίνει ότι θα σε δείρουν κιόλας ή τίποτε φοβερό,πλην καμμιά φορά από χούλιγκανς σε γήπεδα.Υπάρχουν διαφορών κατηγοριών χαρακτήρες αλλά η Κύπρος θεωρείται και φιλόξενη χώρα και στα καταστήματα και στα περίπτερα είναι ευγενικοί,με διαφόρους και με Εγγλέζους,που έχει αρκετούς κοντά στην περιοχή μου.Δηλαδή μια χαρά.Γενικώς είναι ασφαλής χώρα(εκτός του ότι μας κρατούν το ένα κομμάτι),καλοί μισθοί,με μέσο κάνεις αρκετά.Είναι ωραία χώρα ειδικά το χειμώνα,δεν είναι Νορβηγία ή Βραζιλία αλλά κάθε χώρα έχει τις ωραιότητες της.Έχει ωραίες κοπέλες και άνδρες(απόδειξη είμαι εγώ).Έχει καλό φαγητό και παραδοσιακό.Αλλά είναι και ακριβή χώρα.Αρκετά ακριβή.Αλλά το ότι είναι μικρη είναι και καλό γιατί κινήσε και άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα είπες λίγο ότι ναναι, έτσι?

 

Το θέμα είναι ότι ακραία στοιχεία θα βρείς σε όλες τις κοινωνικές ομάδες, σε όλους τους τόπους του κόσμου.

 

Και για να ευθυμίσουμε λίγο, πές στους γείτονές μου, που ονομάσαν τη κορούλα τους "Ελλάδα", ή γνωστή μας που την λένε "Ηλιάδα" ότι δεν είναι Έλληνες και δέν θα προλάβεις να πείς ούτε γκίχ.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο αργός,δεν κατάλαβα.

 

Έχουμε την Χριστιανιή ηθική.Οι κουμμουνισμοί,φασισμοί,ναζισμοί είναι απαράδεκτα.Πάντως ποτέ δεν είδα Κύπριο ρατσιστή με Ρώσσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...