Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oποιος ανοιξει λογ/σμο και καταθεσει στη Τραπεζα Κυπρου ειναι σα να εχει τα λεφτα του στο ασφαλες μερος της Κυπρου?

 

Κάνε ένα κόπο και εξήγα μου το underlined bold μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E για την οικονομια της και την αξιοπιστια των τραπεζων της συγκριτικα με αυτες της Ελλαδας θα λεει, οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι όταν μιλάει για το "ασφαλές μέρος της Κύπρου" (δεδομένου ότι το 37% του εδάφους της Κύπρου είναι κατεχόμενο) εννοεί κάτι άλλο, άσχετο με τις τράπεζες και την αξιοπιστία τους. Θα ήθελα να ξέρω τι εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές wizzy,ότι ο φίλος από πάνω αναφέρεται στους λογαριασμούς της Τράπεζας Κύπρου "στην Κύπρο" και όχι "στην Ελλάδα",στους οποίους έχουμε πρόσβαση κι εμείς από εδώ μέσω ενός υποκαταστήματός τους!

 

Όπως και να'χει όμως,σε περίπτωση που βαρέσουμε κανονιά αφενός θα πάρει σύντομα και την Κύπρο η "μπάλα",αφετέρου η Τράπεζα Κύπρου συγκεκριμένα που έχει κάνει ένα σωρό επενδύσεις εδώ ίσως θα είναι η πρώτη απ'τις Κυπριακές που θα έχουν πρόβλημα...μη βασίζεστε λοιπόν σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαρεσει κανονι η Ελλαδα θα επηρεαστει γενικοτερα η Ευρωπαικη οικονομια, συμφωνα με ειδικοτερους απο εμενα.

Τωρα το σε ποιο τομεα θα επηρεαστει η καθε χωρα ειναι αλλου παπα-ευαγγελιο.

 

Το οτι με μια χρεωκοπια της Ελλαδας θα παρει η μπαλα και την Κυπρο με την ενοια της χρεωκοπιας ειναι υπερβολη. Οτι θα επηρεαστει η Κυπρος αρνητικα, ισως αρνητικοτερα απο καθε αλλη Ευρωπαικη χωρα, ειναι σιγουρο. Το αν θα χαθουν οι καταθεσεις στις Κυπριακες τραπεζες θελει πολλες οικονομικες μελετες για να το πει κανεις, αλλα και παλι ειναι δυσκολο να προβλεφθει.

 

Οπως προανεφερα παντως, αν πουμε οτι μια τραπεζα στην Κυπρο χρεωκοπει, τοτε οι καταθεσεις (μεχρι ενος ποσου) καλυπτονται απτην Κυπριακη Δημοκρατια. Δεν ξερω αν ισχυει αυτο για μη Κυπριους πολιτες απλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Υπαρχει η τραπεζα Κυπρου της Ελλαδας, και η τραπεζα Κυπρου της Κυπρου.

2.Αν ο λογαριασμος σου ανοιχτει στην Κυπριακη τραπεζα Κυπρου, τοτε θα γενικα θα εχεις αρκετα ευνοικοτερους ορους απο αυτους που σου παρεχει η αντιστοιχη Ελληνικη.

3. Aκομα και αν η υποτιθεμενη χρεωκοπια της Ελλαδας παρει παραμαζωμα και την τραπεζα Κυπρου της Κυπρου (λογω του μεγαλου ανοιγματος της στην Ελληνικη οικονομια)...

4. ...παλι οι καταθεσεις σου καλυπτονται απο την Κυπριακη Δημοκρατια, μεχρι ενος ποσου.

1. Δηλαδη ειναι δυο διαφορετικες τραπεζες που συμπτωματικα εχουν την ιδια επωνυμια?

2. Ποιους ακριβως ευνοικοτερους ορους? Μεγαλυτερο επιτοκιο? Γιατι εχει ευνοικοτους ορους? Προνομιακα μηπως λογω συγγενους εθνικοτητας?

3. Να παρει η ελληνικη οικονομια παραμαζωμα τη κυπριακη μου φαινεται περιεργο, η κυπριακη οικονομια απ οτι ξερω ανθει και δεν εχει προβληματα.

4. Μα και στη Ελλαδα οι κατεθεσεις λεει καλυπτονται μεχρι ενος ποσου...

 

Κάνε ένα κόπο και εξήγα μου το underlined bold μέρος.

Είμαι σίγουρος ότι όταν μιλάει για το "ασφαλές μέρος της Κύπρου" (δεδομένου ότι το 37% του εδάφους της Κύπρου είναι κατεχόμενο) εννοεί κάτι άλλο, άσχετο με τις τράπεζες και την αξιοπιστία τους. Θα ήθελα να ξέρω τι εννοεί.

 

Οταν λεω ασφαλες δεν εχει να κανει με τουρκους:-) Ασφαλες λεω σε σχεση με την Ελλαδα της οποιας οι τραπεζες μπορει να κλεισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν πεινανε αλλα ακομα κ περισυ που η Ελλαδα ηταν μεσα στην κριση η Κυπρος ειχε χαμηλοτερο per capita απο Ελλαδα.Φυσικα θα μου πεις οτι η Ελλαδα εχει συστηματικα υψηλοτερο per capita απο Πορτογαλια (κ μαλιστα 5-6 χιλιαρικα πιο πανω νομιζω) που αυτοι μπηκαν ΔΝΤ πιο μετα απο μας,αρα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να κοιτας το μεσο εισοδημα για να βγαζεις συμπερασματα.

 

 

 

Η Μαλτα?Λεω γω τωρα...

 

Βασικά το per capita μας ανεβαίνει επειδή έχουμε ένα 5-8% Ελλήνων Εργαζομένων που παίρνουν 50-80 χιλιάρικα τον χρόνο και κατά πλειοψηφία είναι λυστρικά εισοδήματα από δημόσιο :devil:

Φυσικά αυτοί είναι άνω των 40 ψευτοσυνδικαλιστές, τώρα νέοι ακόμα και μιζαδόροι πάνω από 1400 μηνιάτικο δε βρίσκουνε :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....αρχίζω και το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά για Κύπρο , αλλά από ότι βλέπω , δεν έχει πολλή ανάπυξη στο θέμα των Social media (twitter , Facebook , FourSquare etc)....

 

Επίσης , δεν ξέρω...μου φαίνεται αυτό το κράτος ότι ενώ έχει λεφτά , είναι λίγο "πίσω" σε πολλά πράγματα.

 

ΠΧ , βλέπω sites εταιριών , ακόμα και real estate , και είναι αισχρά.

Για διασύνδεση με social media , αστο , ούτε καν.

 

Φορουμς και blogging....δεν βλέπω τίποτε σημαντικό......

 

Μικρό κράτος ναι...αλλά δεν το βλέπω "ζωηρό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λογαριασμος σου ειναι στην τραπεζα Κυπρου Ελλαδος, ειναι το ιδιο πραγμα με το να τα εχεις σε μια αλλη Ελληνικη τραπεζα.

Με μια (μόνο) "ασφάλεια" παραπάνω: τα χρήματα των λογαριασμών των Κυπριακών τραπεζών που είναι εγκατεστημένες στην Ελλάδα, δεν διασφαλίζονται από το ταμείο εγγύησης της Ελλάδας, αλλά από αυτό της Κύπρου.

 

1. Δηλαδη ειναι δυο διαφορετικες τραπεζες που συμπτωματικα εχουν την ιδια επωνυμια?

Ανήκουν στον ίδιο όμιλο...

 

2. Ποιους ακριβως ευνοικοτερους ορους? Μεγαλυτερο επιτοκιο? Γιατι εχει ευνοικοτους ορους? Προνομιακα μηπως λογω συγγενους εθνικοτητας?

Πχ οριακά καλύτερα επιτόκια. Μην φανταστείς τρελές διαφορές... σύγκλιση γαρ...

 

3. Να παρει η ελληνικη οικονομια παραμαζωμα τη κυπριακη μου φαινεται περιεργο, η κυπριακη οικονομια απ οτι ξερω ανθει και δεν εχει προβληματα.

Πάνε αυτές οι εποχές...

 

 

4. Μα και στη Ελλαδα οι κατεθεσεις λεει καλυπτονται μεχρι ενος ποσου...

Με δεδομένη την παρούσα κατάσταση, ποια χώρα πιστεύεις ότι μπορεί να εγγυηθεί με μεγαλύτερη ασφάλεια τις καταθέσεις σου, η Ελλάδα ή η Κύπρος? ;)

 

 

χμ....αρχίζω και το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά για Κύπρο , αλλά από ότι βλέπω , δεν έχει πολλή ανάπυξη στο θέμα των Social media (twitter , Facebook , FourSquare etc)....

Εκτός εαν η επαγγελματική σου δραστηριότητα σχετίζεται άμεσα με το internet marketing, προς τι αυτό το "αλλά"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους!!

Ψάχνοντας πληροφορίες για την ζωή στην Κύπρο έπεσα πάνω σας. Μέσα στο καλοκαίρι πρόκειται να μετακομίσουμε στην Κύπρο (νομίζω Λεμεσό) με τον σύζυγο μου, που είναι στρατιωτικός και μετατίθεται εκει για 2 τουλάχιστον χρόνια. Εννοείται ότι είναι για καλό και ότι παρά τις περικοπές θα είναι καλύτερα από την Ελλάδα. Ολα φαίνονται δύσκολα, αν θα βρουμε φτηνό σπιτι, αν θα μπορούμε χωρίς αυτοκίνητο, κλπ κλπ αυτά τα διαδικαστικά που καμμιά φορά σου φαίνονται βουνό. Από τα λεγόμενα σας αποκόμισα πολύ καλη εικόνα τελικά (παρά τα αρνητικά που γράφτηκαν).

Ομως επειδή τα οικονομικά όλων εδώ στην Ελλάδα είναι κατάμαυρα κ εγώ είμαι ανέργη ενα ολόκληρο χρόνο (χωρίς επίδομα ανεργίας κ αποζημίωση απόλυσης) βασικό κ απαραίτητο μέλημα είναι να βρώ μια δουλειά εκεί. Μια οποιαδήποτε δουλειά , χωρίς να έχω τρελλές οικονομικες απαιτήσεις ετσι κ αλλιως οτι και να παιρνω θα είναι καλυτερο απο το τιποτα που ζουμε εδω τοσο καιρό!!!!! Αν κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει γενικά για την διαμονή στην Λεμεσσό, για σπιτια , δουλειες κλπ θα το εκτιμήσω πολύ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες!!!

 

Μετακόμισε κανένας μας Κύπρο?? Εγώ είχα πάει μια βδομάδα και γύρισα την Κυριακή..Φυσικά και ακόμα προσπαθώ να συνέλθω..Τα νεότερα από Κύπρο είναι τα εξής (απ'όσα μου είπαν πάντα..) : τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά..Με την έννοια ότι δεν υπάρχουν τόσες δουλειές όσες παλιότερα..Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η κατάσταση είναι χάλια..Είναι σαφώς καλύτερα από την Ελλάδα..Απλά, όπως όλες τις χώρες άλλωστε,την έχει επηρεάσει κάπως η κρίση γι'αυτό και όλοι είναι πιο προσεχτικοί..Αλλά μπορώ να πω ότι συνεχίζει να είναι σε πολύ κατάσταση, απλά ίσως να χρειάζεται λίγο παραπάνω ψάξιμο για δουλειά..Αλλά γενικά απ'ότι έχω μάθει, μια δουλειά ότι να 'ναι μπορείς να την βρεις..Και με το ότι να 'ναι εννοώ να μην είναι δουλειά γραφείου με 1.5 χιλιάρικο...Κατά τα άλλα, αυτή την φορά που ήμουν και πιο παρατηρητική, πρόσεξα πάρα πολλούς Έλληνες εκεί..Και με 2-3 που είχα την ευκαιρία να μιλήσω λίγο, έμαθα ότι μετακόμισαν εκεί πρόσφατα φυσικά λόγω της κατάστασης στην Ελλάδα..

 

Σχετικά με την νυχτερινή ζωή τώρα..Όχι πως είναι λόγος για μένα να επιλέξω να πάω σε μια χώρα με βάση το αν έχει νυχτερινή ζωή ή όχι, αλλά επειδή για κάποιους παίζει σημαντικό ρόλο, θέλω να πω ότι έχει πάρα πολύ καλή νυχτερινή ζωή..Μπορεί να μην έχει τα μπουζούκια όπως τα εννοούμε εμείς, αλλά έχει ένα σωρό μαγαζιά και bars και clubs..Νομίζω δεν της λείπει κάτι..Σαφώς, δεν βρήκα κάπου κάποια περιοχή σαν το Γκάζι που να γίνεται χαμός απο καφετέριες και τέτοια, αλλά δεν νομίζω ότι έχει και πολύ μεγάλη σημασία..

 

Επειδή ο αγαπητός zazik ζήτησε κάποια sites για δουλειές και μιας και δεν θέλω να του χαλάσω το χατήρι :) , σασ παραθέτω δύο από τα sites στα οποία κοιτάζω εγώ..Δεν είναι άσχημα..αλλά θα κοιτάξω και για άλλα..Γενικά αν βάλετε και στο google ''jobs in cyprus'' κάτι θα σας βγάλει..

 

www.cyprusjobs.com

www.jobsincyprus.com

 

P.S. 1 Dora περιμένω νέα σου να δω που βρίσκεσαι!!!!

P.S. 2 Ξέρει κανένας από εταιρίες real estate?? Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτόν τον κλάδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι εχω καταλάβει η κατάσταση ειναι κάπως "οποιος ήρθε , ήρθε". Έχει τιγκάρει η Κύπρος από Έλληνες. Πλέον είναι αρκετά πιο δύσκολο να βρείς δουλειά εδώ από ότι ήταν πριν ένα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι εχω καταλάβει η κατάσταση ειναι κάπως "οποιος ήρθε , ήρθε". Έχει τιγκάρει η Κύπρος από Έλληνες. Πλέον είναι αρκετά πιο δύσκολο να βρείς δουλειά εδώ από ότι ήταν πριν ένα χρόνο.

 

 

Πόσο καιρό είσαι στην Κύπρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...