Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!

 

Είμαι καινούργια στο forum οπότε δείτε με με επιείκια :)

Πριν κανέναν μήνα πήγα διακοπές για μία εβδομάδα στην Κύπρο και απ'όταν γύρισα, πραγματικά δεν μπορώ να την βγάλω από το μυαλό μου..Τόσο πολύ που το σκέφτομαι να πάω να μείνω εκεί μόνιμα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ίσως έχει ζήσει στην Κύπρο ή είναι από εκεί ή όποιον άαλο ξέρει τελοσπάντων, για το βιοτικό επίπεδο εκεί..Εγώ είδα μία χώρα που οι ρυθμοί είναι πιο χαλαροί..Που ζουν την καθημερινότητά τους με λιγότερο άγχος και που γενικότερα απολαμβάνουν περισσότερο τη ζωή τους. Επίσης είναι πιο ασφαλής η ζωή εκεί μιάς και δεν έχουν τόσο μεγάλη εγκληματικότητα όπως εμείς εδώ..Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν άκουγα τη γνώμη σας και γενικότερα αν μου δίνατε κάποιες περισσότερες πληροφορίες (μου έχουν πει διάφορα και φίλοι, αλλά μια τρίτη γνώμη και ειδικά κάποιου ξένου ατόμου δεν βλάπτει...το αντίθετο μάλιστα..)

 

Ευχαριστώ πολύ!! :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νταξ δεν ξερω τι παιζει στην Κυπρο απο αποψη ζωης.Αυτο που ομως παντα αναρωτιομουν ειναι πως στο καλο θα βγαλεις συννενοηση εαν πας Κυπρο.Δλδ να μιλησεις Αγγλικα ειναι too much απο την μια αλλα απο την αλλη οταν αρχιζουν τα γρηγορα δεν καταλαβαινω λεξη :confused: ..Συγχωρατε με κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και τρελά qualified να απαντήσω καθώς ζω στην Κύπρο μόλις 8 μήνες αλλά από την άποψη του Έλληνα που ήρθε στην Κύπρο είμαι κατάλληλος. Έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα

 

Πλεονεκτήματα:

*Ζέστη - δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ I can't get enough. Εδώ πας παραλία από 1 μαίου μέχρι Νοέμβριο χωρίς υπερβολή.

*Δουλειά - καμία σχέση με ελλάδα έχει πολυεθνικές εταιρίες που είναι 1000 χρόνια μπροστά από την τυπική ελληνική εταιρία που αν και μεγάλη είναι μικρομεσαία στην ψυχή :P

*Πόλεις - κυκλοφοριακό εδώ δεν υπάρχει πάνε έλα στην δουλειά είναι 15 λεπτά την ημέρα σύνολο.

*Ρυθμοί δουλειάς. - ΧΜμμ ας πούμε ότι τεριάζει πιο πολύ στον χαρακτήρα μου. Εδώ είναι πλήρως αποδεκτό να δουλεύεις 7 ώρες 59 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα την ημέρα sharp και μετά σπίτι αλλά Δουλεύεις. Είναι το αντίστοιχο που στην ελλάδα είναι αποδεκτό να ξύνεις τα @@ σου πάω απο ένα τηλέφωνο 12 ώρες την ημέρα και μισό Σάββατο.

*Άγχος - Αν έχεις καλή δουλειά δεν υπάρχει άγχος καθώς η χώρα δεν πάει κατά διαόλου και ο κόσμος γενικά εδώ έχει φράγκα δεν κλαίγεται.

*Εγκληματικότητα - εδώ εγκληματικότητα είναι να σε σταματήσει κάνας μαύρος με κάνα κατσαβίδι να σου πάρει το πορτοφόλι και θα είσαι πρωτοσέλιδο στην εφημερίδα..

*Νομοί - εδώ είναι νομοταγείς δεν κλέβουν αβέρτα όπως οι έλληνες ούτε γαμάει ο ένας τον αλλον με τον ίδιο τρόπο.

*To δημόσιο - είναι πολύ λιγότερο γραφειοκρατικό αλλά υπάρχει μια έλλειψη μηχανοργάνωσης και λίγο χύμα κατάσταση, αλλά στον πολίτη η απλότητα μετράει!

 

Μειονεκτήματα

*Ερημιά - Εδώ δεν περπατάνε είναι φοβερό. Κανένας δεν περπατάει πότε είναι όλοι μέσα στα αυτοκίνητα πάντα.

*Ρατσισμός - ανάλογα με το που είσαι και ποιους γνωρίζεις οι κύπριοι μπορεί να σε δούν λίγο ρατσιστικά (τι ήρθε αυτός να μας φάει την δουλειά γυρνα ελλάδα κτλ) φυσικά σε άλλες χώρες είναι χειρότερα.

*Διασκέδαση - διασκέδαση εδώ είναι πιο πολύ σε .. γερμανικά να το πω πρότυπα. Δηλαδή διασκέδαση είναι σπίτι TV και dvd δεν πολυβγαίνουν έξω ειδικά τα μεσημέρια. Η φάση ειναι περισσότερο παντρεύεσαι νέος και ζεις οικογενειακή ζωή.

*Είναι απλά ένα νησί - Όπως και να έχει νιώθεις περιορισμένη αν σου αρέσει να γυρνάς 3-4 μέρη ειναι όλα και όλα τα είδες, τέλος μετά

*φυσική ομορφιά - Αν εισαι της παραλίας είσαι οκ , αν είσαι του βουνού και του πράσινου τον ήπιες.

*Ακρίβεια - Οι τιμές είναι τιμές Αθήνας αν και οι μισθοί είναι (λίγο) καλύτεροι από ελλάδα. (αυτο σηκώνει πολύ συζήτηση , για μπάρ supermarket κτλ οι μισθοί είναι Ελλάδας, για στέλεχος εταιρίας executive κτλ οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι.)

 

Ουδέτερα:

*Η ελληνική γλώσσα. Μιλάνε ελληνικά μεν άλλα το πώς τα μιλάνε είναι άλλο θέμα :P

 

αυτά ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και οι μισθοί είναι (λίγο) καλύτεροι από ελλάδα

 

Το εχω τσεκαρει στο παρελθον αυτο.Το per capita της Κυπρου ειναι συστηματικα χαμηλοτερο απο της Ελλαδας παροτι ακουμε οτι ο μεσος Κυπριος κ καλα αμοιβεται καλυτερα.Ο μεσος μισθος της Ελλαδας ανεκαθεν ηταν υψηλοτερος απο την Κυπρο.

 

Πλεονεκτήματα:

*Ζέστη - δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ I can't get enough. Εδώ πας παραλία από 1 μαίου μέχρι Νοέμβριο χωρίς υπερβολή.

*

 

Η Κρητη,ιδιαιτερα η νοτια,τα νοτιο ανατολικα Δωδεκανησα κ οι νοτιες Κυκλαδες την εχουν την Κυπρο στις μεσες ετησιες θερμοκρασιες (η μετεωρολογικη μου διαστροφη μιλαει)

 

*Ακομα κ η Αιγινα εχει τις ιδιες μεσες ετησιες με την Παφο..Ενω τα εντελως νοτια προαστεια της Αθηνας απο Γλυφαδα κ κατω επισης ειναι πολυ κοντα στις μεσες ετησιες των Κυπριακων ακτων.Την Λευκωσια η Γλυφαδα την τρωει παντως σε μεσες ετησιες (λογο του οτι η Λευκωσια τον χειμωνα εχει πιο χαμηλες τιμες) :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξίδι έχω πάει και παρότι πέρασα πολύ καλά ...δεν θα έλεγα ότι θα μπορούσα να μείνω εκεί!

Φαγητό χάλια, νυχτερινη ζωή μηδέν, οδήγηση με το αγγλικό σύστημα (ευτυχώς σταματάνε όταν είναι να περάσεις απέναντι κι έτσι την "γλίτωσα" :P ). Μόνο για δουλειά αξίζει να πας και για καλοκαιρινές διακοπές στην Αγία Νάπα!

Άμα βέβαια εσένα σου άρεσε, τι λόγος πέφτει σε μένα.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω τσεκαρει στο παρελθον αυτο.Το per capita της Κυπρου ειναι συστηματικα χαμηλοτερο απο της Ελλαδας παροτι ακουμε οτι ο μεσος Κυπριος κ καλα αμοιβεται καλυτερα.Ο μεσος μισθος της Ελλαδας ανεκαθεν ηταν υψηλοτερος απο την Κυπρο.

 

Κρίνω από εμένα και τους φίλους μου που ήρθαμε Κύπρο μαζί. Δεν μπορώ να μιλήσω από άποψη στατιστικής (δεν το έχω ψάξει) αλλά κανείς μας δεν θα έπαιρνε ελλάδα τα λεφτά που παίρνει στην Κύπρο. Υπάρχει πολύ ανάπτυξη στον τομέα του finance ίσως για αυτό μάλλον οι άλλοι τομείς είναι διαφορετικά. Πάντως εδώ και γραμματέα ξέρω που παίρνει 1200 ευρώ, τι να πω μπορεί να έκατσα στην περίπτωση.

 

 

Η Κρητη,ιδιαιτερα η νοτια,τα νοτιο ανατολικα Δωδεκανησα κ οι νοτιες Κυκλαδες την εχουν την Κυπρο στις μεσες ετησιες θερμοκρασιες (η μετεωρολογικη μου διαστροφη μιλαει)

 

*Ακομα κ η Αιγινα εχει τις ιδιες μεσες ετησιες με την Παφο..Ενω τα εντελως νοτια προαστεια της Αθηνας απο Γλυφαδα κ κατω επισης ειναι πολυ κοντα στις μεσες ετησιες των Κυπριακων ακτων.Την Λευκωσια η Γλυφαδα την τρωει παντως σε μεσες ετησιες (λογο του οτι η Λευκωσια τον χειμωνα εχει πιο χαμηλες τιμες) :mrgreen:

 

Δεν αμφιβάλω αλλά εγώ ζούσα Θεσσαλονίκη και εκεί μπάνιο τον Νοέμβριο δεν έκανα ποτέ. Στην κύπρο έκανα και ήταν και ζεστή η θάλλασα.

 

Εδώ είναι αλλιώς όμως δεν τεριάζει με τα μέρη που περιγράφεις, στην Ελλάδα οταν ζείς έτσι (παραλίες όλο τον χρόνο μπανια κτλ) σημαίνει οτι δουλεύεις σε περίπτερο / ρουμς του λετάδικο / σερβιτόρος κτλ. Εδώ πρωί είσαι στην πολυεθνική γραφείο υπολογιστής με 2 οθόνες κτλ και το απόγευμα παραλία δεν ειναι το ιδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνω από εμένα και τους φίλους μου που ήρθαμε Κύπρο μαζί. Δεν μπορώ να μιλήσω από άποψη στατιστικής (δεν το έχω ψάξει) αλλά κανείς μας δεν θα έπαιρνε ελλάδα τα λεφτά που παίρνει στην Κύπρο. Υπάρχει πολύ ανάπτυξη στον τομέα του finance ίσως για αυτό μάλλον οι άλλοι τομείς είναι διαφορετικά. Πάντως εδώ και γραμματέα ξέρω που παίρνει 1200 ευρώ, τι να πω μπορεί να έκατσα στην περίπτωση.

 

 

κοιτα μην φανταστεις τρελη διαφορα.Αν θυμαμαι καλα η Ελλαδα εριχνε στην Κυπρο περιπου 500 με 800 δολαρια περισσοτερο κατα κεφαλην εισοδημα ανα ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνω από εμένα και τους φίλους μου που ήρθαμε Κύπρο μαζί. Δεν μπορώ να μιλήσω από άποψη στατιστικής (δεν το έχω ψάξει) αλλά κανείς μας δεν θα έπαιρνε ελλάδα τα λεφτά που παίρνει στην Κύπρο. Υπάρχει πολύ ανάπτυξη στον τομέα του finance ίσως για αυτό μάλλον οι άλλοι τομείς είναι διαφορετικά. Πάντως εδώ και γραμματέα ξέρω που παίρνει 1200 ευρώ, τι να πω μπορεί να έκατσα στην περίπτωση.

 

Με εχει προτεινει φιλος που δουλευει σε μεγαλη πολυεθνικη να παω και εγω εκει. Με συστησε, μιλησαμε και αποφασισα να δοκιμασω την τυχη μου τον Φεβρουαριο του 2012 που θα μπορω να φυγω. Καμια σχεση τα λεφτα που θα μου δινουν εκει με τα λεφτα που παιρνω τωρα (και δεν παιρνω ασχημα φραγκα για Ελλαδα την δεδομενη στιγμη, τα 850 ευρω ειναι μαλλον πολλα για Ελλαδα). Το φιλαρακι μου που εχει παρει και τη γυναικα του και τον αδερφο του εκει το ιδιο μου λενε αλλα ο αδερφος του δεν την παλευει και πολυ γιατι ειναι ανυπαντρος και εχει μαθει να βγαινει και για κανεναν ποτο και να παιζει και με κανενα γκομενακι (που εκει δεν παιζει) και το σκεφτεται να γυρισει παλι πισω Ελλαδα.

 

Στη φαση που ειμαι τα μειονεκτηματα που ανεφερες δεν με αγγιζουν καθολου μιλαμε, μα καθολου ομως. Δεν εκατσες μονο εσυ στην περιπτωση, εχω αρκετο κοσμο δικους μου που ειναι εκει. Λαρνακα, Παραλιμνη κυριως και μου λενε οτι τουλαχιστον εργασιακα τα πραγματα ειναι 1000 φορες καλυτερα απο Ελλαδα ασχετα αν καποιοι θα γυρισουν πισω γιατι δεν την παλευουν για μερικους απο τους λογους που ανεφερες στα μειονεκτηματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα πριν δυο χρόνια ως τουρίστας γιατί έχω ένα (ελλαδίτη) φίλο που μένει μόνιμα εκεί. Εν πολλοίς θα συμφωνήσω με τον alex_000. H ζέστη όμως ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ! Αν νομίζετε ότι τον Ιούλιο στην Αθήνα λιώνουν τα σίδερα ετοιμαστέιτε για σοκ στην Κύπρο το καλοκαίρι. Είναι η ζέστη αλλά και η ασύληπτη υγρασία που απλά δεν μπορείς να ανασάνεις. Βγάζεις τα ρούχα και δε φτάνει, θες να βγάλεις και το δέρμα σου μπας και δροσιστείς. Είμαι λίγο υπερβολικός αλλά μου έιχε κάνει τρομερή εντύπωση.

 

Τώρα από ομορφιά δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Πιο πολύ μου άρεσε το καταπράσινο βουνό (εκεί με το μοναστήρι, δε θυμάμαι πως το λένε) παρά οι παραλίες οι οποίες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (βλέπε παραλίες στο Ιόνιο).

 

Η Αγία Νάπα είναι ότι πιο κιτς μπορώ να φανταστώ με τις νέον επειγραφές και τα καρα-τουριστικά μαγαζιά τύπου "come to Greece για να τη βρεις".

 

Οι ρυθμοί ζωής είναι αρκετά πιο χαλαροί. Οι μισθοί για τις δουλειές γραφείου μου λέει ο φίλος μου είναι καλύτεροι από της Ελλάδας αλλά τα πάντα είναι σε τιμές Αθήνας και πάνω (πχ στα είδη τεχνολογίας τα πάντα είναι αρκετά πιο ακριβά). Επίσεις μου έκανε εντύπωση (καλοκαίρι είχα πάει) ότι σε supermarket, καφετέριες, φαστφουντάδικα κτλ όλοι οι σερβιτόροι που πετύχαμε ήταν Αγγλάκια (μάλλον του στυλ δουλειά και διακοπές)... Α ναι, και οι άδιοι (αλλά καλοσυντηρημένοι) δρόμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στη φαση που ειμαι τα μειονεκτηματα που ανεφερες δεν με αγγιζουν καθολου μιλαμε, μα καθολου ομως. Δεν εκατσες μονο εσυ στην περιπτωση, εχω αρκετο κοσμο δικους μου που ειναι εκει. Λαρνακα, Παραλιμνη κυριως και μου λενε οτι τουλαχιστον εργασιακα τα πραγματα ειναι 1000 φορες καλυτερα απο Ελλαδα ασχετα αν καποιοι θα γυρισουν πισω γιατι δεν την παλευουν για μερικους απο τους λογους που ανεφερες στα μειονεκτηματα σου.

 

Ουτε εμένα μαν εγω είμαι καμμένος θέλω είτε

 

1)Σπίτι με κλειστά παράθυρα 24/7 pc και projectora να μην μπαίνει χαραμάδα φώς όμως

2)Παραλία με 45 βαθμούς και κάψιμο κολύμπι.

 

Όλοι οι άλλοι τρόποι διασκέδασης (μπουζούκι, γκομενάκια, φραπεδιά, ποτάκι, ταυλάκι, πασαρέλα - πούλημα μούρης, clubbing) δεν μου λένε τίποτα.

 

Η κύπρος με καλύπτει και στα 2 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα πριν δυο χρόνια ως τουρίστας γιατί έχω ένα (ελλαδίτη) φίλο που μένει μόνιμα εκεί. Εν πολλοίς θα συμφωνήσω με τον alex_000. H ζέστη όμως ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ! Αν νομίζεται ότι τον Ιούλιο στην Αθήνα λιώνουν τα σίδερα ετοιμαστέιτε για σοκ στην Κύπρο το καλοκαίρι. Είναι η ζέστη αλλά και η ασύληπτη υγρασία που απλά δεν μπορείς να ανασάνεις. Βγάζεις τα ρούχα και δε φτάνει, θες να βγάλεις και το δέρμα σου μπας και δροσιστείς. Είμαι λίγο υπερβολικός αλλά μου έιχε κάνει τρομερή εντύπωση.

 

Τώρα από ομορφιά δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Πιο πολύ μου άρεσε το καταπράσινο βουνό (εκεί με το μοναστήρι, δε θυμάμαι πως το λένε) παρά οι παραλίες οι οποίες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (βλέπε παραλίες στο Ιόνιο).

 

Η Αγία Νάπα είναι ότι πιο κιτς μπορώ να φανταστώ με τις νέον επειγραφές και τα καρα-τουριστικά μαγαζιά τύπου "come to Greece για να τη βρεις".

 

Οι ρυθμοί ζωής είναι αρκετά πιο χαλαροί. Οι μισθοί για τις δουλειές γραφείου μου λέει ο φίλος μου είναι καλύτεροι από της Ελλάδας αλλά τα πάντα είναι σε τιμές Αθήνας και πάνω (πχ στα είδη τεχνολογίας τα πάντα είναι αρκετά πιο ακριβά). Επίσεις μου έκανε εντύπωση (καλοκαίρι είχα πάει) ότι σε supermarket, καφετέριες, φαστφουντάδικα κτλ όλοι οι σερβιτόροι που πετύχαμε ήταν Αγγλάκια (μάλλον του στυλ δουλειά και διακοπές)... Α ναι, και οι άδιοι (αλλά καλοσυντηρημένοι) δρόμοι.

 

Έκανα φαντάρος στην Κύπρο και από την εμπειρία μου μπορώ να συμφωνήσω με τον αποπάνω ως εξής

1) η ζέστη δεν υπάρχει, η κατάσταση είναι Α-Ρ-Ρ-Ω-Σ-Τ-Η. Ακριβώς όπως τα λέει ο αποπάνω, τρελή ζέστη, απίθανη υγρασία, παρά φύση (για μας τους Έλληνες που δεν τρώμε και λίγη ζέστη, έλεος) συνθήκες.

2) η αγία νάπα είναι ΧΑΛΙΑ (την ημέρα τουλάχιστον). όταν λέμε χάλια, μαύρα χάλια. υπερβολικά κιτς, τίγκα φαντάρια και 2-3 άσχημα ξέκολλα αγγλάκια. Πρωταρά πολύ πολύ καλύτερα, ωραίος κόσμος και πιο γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλεεεεεε με εφτιαξες. Μια απο τα ιδια γι αυτο και πηρα αλλωστε την αποφαση να παω να δοκιμασω την τυχη μου γνωριζοντας τα μειονεκτηματα απο πριν ακομα τα αναφερεις. Το μοναδικο μου "εμποδιο" ειναι τα δεξιοτιμονα και ο αντιθετος τροπος οδηγισης αλλα μαλλον ειναι θεμα χρονου να το μαθω και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεξιτίμονο

 

* μετά απο μια εβδομάδα οδήγησης θα το μάθεις (οι ταχύτητες με το αριστερό είναι το θέμα)

* μετά από 6 μήνες δεν θα θυμάσαι που ήταν το τιμόνι στην ελλάδα αριστερά η δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αlex με τα πλεονεκτήματα που λες με καλύπτεις απόλυτα..Τα μειονεκτήματα, ειδικά αυτό που αφορά την διασκέδαση εκεί, δεν μου λένε και πολλά μιας και την διασκέδασα αρκετά τη ζωή μου στην Αθήνα..Μου έχουν πει και ότι με δουλειές πάνε πολύ καλα εκεί. Εμένα θα με ενδιέφερε καμιά ναυτιλιακή μιας και αυτό έχω σπουδάσει και φυσικά εδώ στην Αθήνα ούτε λόγος για να πάρουν κοπέλα σε ναυτιλιακή. Ούτε συνέντευξη για το γαμώτο δεν μπορούσα να κλείσω. Ξέρω ότι παίζουν πολλές ναυτιλιακές εκεί, ειδικά Λεμεσό που θα ήθελα να πάω να μείνω, αλλά δεν ξέρω το κύκλωμα εκεί. Εδώ είναι αρκετά κλειστό.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, απλά ασχολούμαι περισσότερο με τον Alex μιας και μένει εκεί και ίσως ξέρει περισσότερα. Και ειδικά για το πως μας βλέπουν οι Κύπριοι εμάς τους Έλληνες (εγώ δεν βίωσα κάτι περίεργο απέναντι μου τώρα που πήγα..το αντίθετο..ήταν φιλικότατοι και μόλις άκουγαν καλαμαρίστικα λύνονταν από την χαρά τους..στη δουλειά βέβαια φαντάζομαι θα είναι αλλιώς..)

Απλά κουράστηκα να δουλεύω εδώ 10 ώρες την ημέρα για 950 ευρώ (θα μου πείτε πολλοί ότι για την Ελλάδα και τέτοια περίοδο είναι πολύ καλά και θα συμφωνήσω..) Αλλά για να πω την αλήθεια, ούτε εδω προλαβαίνω να κάνω και φοβερη ζωή, αφου γυρνάω σπίτι στις 8 και είμαι χώμα..Ότι κανω κανένα ΣΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...