Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εννοείται ρε φίλε μου οτι το καταλαβαίνω! Δεν είμαι απο την πλανήτη Άρη! Βλέπω τι γίνεται στην κοινωνία!

To κακο ειναι οτι και δεν βλεπεις τι γινεται γυρω σου -και φαινεται απτα ποστ σου- και εχεις την ψευδαισθηση οτι βλεπεις. Σε καποια φαση θα πεσεις απτα συννεφα, γιατι τωρα τα ποστ σου παραπεμπουν σε απαιδευτο νεολαιο. Διοτι αν ειχες μια συναισθηση της εργασιακης πραγματικοτητας και γενικα ειχες ζοριστει για να βρεις δουλεια οπως συμβαινει με το 90% των νεων που δουλευουν (μην ξεχνας οτι υπαρχουν πολλοι που δεν βρισκουν καν δουλεια), πρωτον δεν θα ησουν τοσο απολυτος και δευτερον δεν θα απεδιδες τα παντα στην "γκρινια" ορισμενων.

 

Δε πειραζει, αργα η γρηγορα, με το καλο η με το κακο, θα ανακαλυψεις κι εσυ το δασος σε καποια φαση της εργασιακης ζωης σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λένε Γιάννη, είμαι 28 χρονών, δικηγόρος και είμαι ο κολλητός του Δημήτρη ή όπως τον λέτε εδώ ζαζικ.

 

Αναγκάστηκα να εγγραφώ στο φόρουμ , γιατί μου είπε ο ζαζικ , και ενώ είμαι εξαντλημένος να πω στο παλικάρι δυο πράγματα. Επίσης να πω ότι δεν είμαι ο ζαζικ , αλλά ο Γιαννης ο κολλητός του , ενοοω , δεν έκανε δευτερο λογαριασμό. Εαν δεν το πιστευετε κάντε με μπαν , δεν έχω σκοπό να παραμείνω άλλωστε.

 

Θέλω να πω λοιπον στο παλικάρι ,ότι δουλέυω σε δικηγορικό γραφείο και παίρνω 900 Ευρώ. Ολη μερα τρέχω Κορυδαλλό , δικαστήρια, πελάτες. Σήμερα γύρισα σπίτι μου στις 11 το βράδυ και αυτή την στιγμή έχω τόση υπερένταση , που δεν μπορώ να κοιμηθώ. Δουλευα 2 χρόνια για πρακτικη χωρις να πληρώνομαι , και άλλα 2 χρόνια για 400 Ευρώ. Ο Δημήτρης με βλέπει σπάνια , γιατί έχω και μια κοπέλα που πρέπει , το Σαββάτο να την δω. Και πάλι είμαι τόσο εξαντλημένος που δεν καταφέρνω , + ότι έχω δικές μου υποθέσεις και δουλέυω τις δικογραφίες και Σ/Κ.

 

Προχτές ήτανε σπίτι μου , και σχεδόν κλαίγοντας μου έλεγε , ότι του έτυχε δουλειά με 2.500 χιλιάρικα στο Ντουμπάι , και του προσφέρανε και το εισητήριο αεροπλάνου. Απο την άλλη , ζούνε αυτή την στιγμή με 1100 Ευρώ του πατέρα του , και η μάνα του εδώ και 10 μήνες που παραιτήθηκε , δεν της έχουνε βγάλει την σύνταξη. και αυτή την στιγμή , για 3 άτομα δεν τους φτάνουνε τα λεφτά. Οπότε , δεν μπορούνε να του δώσουνε 2-3 χιλιάρικα που θα χρειαστεί τον πρώτο καιρό , μέχρι η μάνα του να βγάλει την σύνταξη . και δεν έχουνε κάρτες και δάνεια πλεον , και δεν τους δίνουνε.

 

Του είπα , ότι εαν δε είχα δώσει 5.000 Ευρώ για να πάρω εξοπλισμό για το γραφείο μου , που είναι στο σπίτι μου , + 1500 Ευρώ λάδωμα στην επιθεώρηση για να μου δώσουνε την έγκριση , θα του τα έδινα εγώ.

 

Εαν δεν διάβασες όσα έχει γράψει , και επειδή ξέρω τι έχει τραβήξει , ότι και εγώ , 2 χρόνια δουλευε αμισθι. και βάραγε 10ωρα.

 

Συζήταγε να πάει να δουλέψει ταξί , σε γνωστό , και τελικά και εκεί άτυχος, διότι έγιναν όσα έγιναν. Και έχει ψάξει παντού , και σε εστιατόρια , και παρκαδόρος , και τα πάντα , και έψαχνα και εγώ μήπως δω τίποτε.

 

Δεν έχεις καταλάβει φίλε μου το μέγεθος του προβήματος. Οσοι δουλέυουμε σήμερα , και δεν έχουμε μπει με γνωστό , ημαστε στα προθυρα Lexotanil , εγώ ο ίδιος τα νεύρα μου είναι σε άθλια κατάσταση , και σκέφτομαι και εγώ , μαζί με την κοπέλα μου να φύγουμε. Τώρα , εάν ο κώλος σου είναι τόσο βολεμένος , και εσένα δεν σε αγγίζει , πήγαινε μια μέρα στον ΟΑΕΔ , και θα καταλάβεις τι γίνεται.

Επίσης έλα μια μέρα στο γραφείο , να σουδείξω πόσες μυνήσεις έχουμε σε εκκρεμότητα προς εργοδότες , γιατί τους απολύσανε , δεν τους αποζημιώσανε , και τους χρωστάνε 5-6 μήνες δεδουλευμένα.Απο μεγάλες εταιρίες , μέχρι παιδιά πτυχιούχα που δουλεύανε σε καφετέριες.

 

Απο ζαζικ copy-paste:

 

Ντρεπομαι φιλε για σένα. Πραγματικά ντρέπομαι. Σου έυχομαι να είσαι καλά , και να βγάζεις βόλτα την γκόμενα στην παραλία με το φτιαγμένο σου αμάξι. Δεν με χάλασε το ban , καθόλου , γιατί αν τα έλεγες μπροστά μου τώρα , θα σε μαζέυανε , και έχω και καλό δικηγόρο... Ευχομαι να μην φτάσεις στην απελπισία πολλών απο μάς , και θα σου δώσω 2 συμβουλες.

 

1 ) Η αλαζονεία είναι θανάσιμο αμάρτημα. ΚΑι κάποια στιγμή θα σε "σκοτώσει". Εάν εμείς , προσγεωμένοι , απελπιστήκαμε έτσι , φαντάσου εσύ , όταν θα "πάθεις" , όχι σε απεπλισία θα πέσεις , αλλά θα προσγειωθείς τόσο μα τόσο απότομα , που θα σε τρέχουμε στον ψυχίατρο.

2) Να θυμάσαι πάντα αυτό που έιπε κάποιος Μεγάλός κάποτε....."Ο εξυψωθείς ταπεινωθήσεται...και ο ταπεινωθείς εξυψωθήσεται"

 

 

ΚΑι συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Έχω ένα βύσμα στο γραφείο που δουλέυω , που εχει την ίδια αλαζονική συμπεριφορά , οπότε ξέρω τον τύπο σου..ΔΕν ξέρω κατα πόσο θα σου βγεί σε καλό στην ζωή σου , εκτός εαν έχεις γερες ¨πλάτες¨" , αν και αυτές οι πλάτες δεν θα είναι για πάντα.

 

Δεν ζήτησε την λύπηση κανενός , και επειδή τον κέρω καλά , δεν καταδέχεται ούτε να τον κεράσεις έναν καφέ...Τώρα , όσο αναφορά το μπάνιο που είπε , και εγώ , εκτός ότι δεν έχω όρεξη , και δεν έχω λεφτά , παρόλο που δουλέυω σαν σκυλί , το σκέφτομαι σοβαρά , έχω κάνει 2 μπάνια και αυτά με το ζόρι , διότι είναι έξοδα...για καφέδες και ξενύχτια , ούτε καν...έχουνε κοπεί εδώ και καιρό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Γιαννης Ζαρκ.

Δικηγόρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ασχολείστε υπερβολικά πολύ με το leonida , σιγά μην κάτσω να τρελαθώ για την άποψη του καθενός ( είτε γνωστού είτε άγνωστου ) , είπα τη γνώμη μου τέλος. Του δίνετε υπερβολική αξία.

 

για ομαδική αυτοκτονία είμαστε

 

Δε σφάξανε , δεν τους κάνω τη χάρη , εδώ θα είμαι και θα γκρινιάζω :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι γιατί σκοτώνεστε στο παρόν για να πείσετε κάποιον ότι η άποψη του να "μην το βάζει κάτω" και να "βλέπει κανείς τα πράγματα αισιόδοξα" και "δουλειές υπάρχουν αν δεν είσαι εκλεκτικός και τρέχεις, θα βρεις" είναι στραβή. Δεν είναι - μόνο που δεν μπορεί να καλύψει όλους. Είναι η παρτάκικη (αν δούμε το τραβηγμένο άκρο) ΑΠΟΨΗ αυτού που δεν δέχεται να μείνει άνεργος, που δεν μπορεί ρε παιδί μου να συνεχίσει να πορεύεται στη ζωή με το να συμβιβαστεί με την ιδέα του αδιεξόδου και που κατά πάσα πιθανότητα όντως ποτέ δε θα το δει κατάφατσα.

 

Δύο όμως πράγματα :

 

1) η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ της αναντιστοιχίας προσφορας με ζήτηση εργασίας είναι αμείλικτο μέγεθος που κυμαίνεται γύρω στο 20 με 40 τοις εκατό. Και, παρ' όλο που όντως υπάρχουν μαμόθρευτοι, παρ' όλο που υπάρχουν τεμπέληδες, παρ' όλο που υπάρχουν ξιπασμένοι ή έστω αυτοί που προτιμούν να παραμένουν άνεργοι όσο ψάχνουν "την κατάληλη δουλειά", παρ' όλο που υπάρχουν "προβληματικοί", απαισιόδοξοι, καταθλιπτικοί κλπ που δεν αντέχουν το ξεποδάριασμα του ψαξίματος, δεν αποτελούν δα και την πλειονότητα. ΔΟΥΛΕΙΕΣ είναι που δεν υπάρχουν. Το αν ανακυκλώνονται οι θέσεις εργασίας καθώς ψοφάει ο ένας τη μια, φεύγει μετανάστης ο άλλος, κερδάει το Λόττο ο τρίτος, κληρονόμησε τον θείο ο τέταρτος, έφαγε πόδι ο πέμπτος, συνταξιοδοτήθηκε ο έκτος, μετακόμισε ο έβδομος, βρήκε καλύτερη ο όγδοος κλπ κι έτσι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, δε σημαίνει ότι η ΠΡΟΣΦΟΡΑ είναι η αντίστοιχη των πληθυσμιακών αναγκών. Κοινώς, καλή φάση να "μην το βάζεις κάτω", αλλά είναι εφαρμοστέα σε ΛΙΓΟΥΣ. Εκτός κι αν έχουμε ανάπτυξη στην όμορφη αυτή κωλοχώρα και δεν το 'χω πάρει χαμπάρι.

 

2) ...δεν είναι καθόλου αστείο ποσόν η ψυχολογία, οι ξεχωριστές συνθήκες που βιώνει στη ζωάρα του ο κάθε άνθρωπας, η κωλοφαρδία του (ή η γκαντεμιά του), το κάρμα του, όταν άνεργος ψάχνει για δουλειά. Αν λοιπόν, για ένα πλήθος συνθηκών, κάποιος που σκίζεται για μήνες να βρει κάτι είτε "της προκοπής", και στην πορεία συνειδητοποιεί πως είναι παλούκι να βρει ΕΣΤΩ κάτι για ένα μεροκάμματο, όταν σπαταλάει χρόνο ΚΑΙ χρήμα για να συντάξει βιογραφικά, να τσεκάρει αγγελίες, να παίρνει τηλέφωνα, να χτυπάει πόρτες και δει ότι όλο αυτό δεν έχει ανταπόκριση, αλλά αντιθέτως απόρριψη, ε το φυσιολογικό ΔΕΝ είναι να λέει "ζμπούτσαμ',. που θα πάει, θα βρω" και να συνεχίζει ακάθεκτος, αλλά με τον καιρό να απογοητεύεται, να κάνει όλο και νωθρότερες και λάθος και λιγότερες κινήσεις αναφορικά με την εύρεση της πουτάνας της εργασίας. Άνθρωποι είμαστε κι όχι ρομπότ, και δεν είμαστε κι όλοι το ίδιο μάλιστα. Πόσο μάλλον όταν αυτός που ψάχνεται αντιμετωπίζει και πρόβλημα επιβίωσης, πρόβλημα πληρωμής ενοικίου, λογαριασμών, δανείων ίσως, και δη διατροφής ε. Κι ακόμα χειρότερα όταν πρέπει να θρέψει κι άλλους. Δεδομένα που ναι μεν οφείλουν να τον κινητοποιούν περισσότερο - τον τσακίζουν όμως και πιο γρήγορα. Διότι όποιος έχει την εντύπωση ότι βγαίνοντας Δευτέρα στη γύρα για δουλειά, Πέμπτη βράδυ θα έρθει αντιμέτωπος με το δίλλημμα ποιές δύο από τις τρεις προσφορές θα πρέπει ν' απορρίψει, είναι απλά βλαμμένος, αν όχι σε άλλο σύμπαν. Καλή φάση λοιπόν το "δουλειές υπάρχουν", μόνο που πρακτικά αποτελεί την τρελλίτσα του παθολογικά αισιόδοξου που δε θέλει να σαλτάρει.

 

 

 

 

Με λιγότερα λόγια, ο Λεωνίδας fst-boing μπορεί να συνεχίσει να κρατάει τη συγκεκριμένη άποψη που έχει για το θέμα, για χρήση από τον εαυτό του. Γούστο του, καπέλο του, καουμποϊλίκι του και μπράβο του κι όλα ξερωγώ. Αυτή όμως δεν αυξάνει τις θέσεις εργασίας για όλο τον κόσμο. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ξέρω τι γίνεται εκει έξω για αυτό τον λόγο ποστάρω!!

Στην Θεσσαλονίκη είμαι και δουλεύω σε μια εταιρία!

 

Απλα λέω οτι δεν ειναι τοσο άσχημα τα πράγματα..

 

 

Έτσι εξηγούνται όλα. Το ΄χετε θέμα εκει πάνω το γεωκεντρικό(sic) σύστημα αντίληψης.

 

αν δεν απαντηθηκε και τωρα

i will rest my case

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση θα ακολουθήσει loop 102% ...

 

 

 

10 x=My righteous opinion

20 y=Your opinion

30 If x!=y GOTO 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά θέλω να διαβάσω τα post του washcloud,αλήθεια

κάθε φορά τα παρατάω στην 2η με 3η γραμμή,η σύνταξη και το μέγεθος δεν με αφήνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι εξηγούνται όλα. Το ΄χετε θέμα εκει πάνω το γεωκεντρικό(sic) σύστημα αντίληψης.

 

 

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση θα ακολουθήσει loop 102% ...

 

 

 

10 x=My righteous opinion

20 y=Your opinion

30 If x!=y GOTO 10

 

 

κοίτα, μην χαρακτηρίζειςολόκληρές περιοχές και ξεκινάς flame.

βάζω στοίχημα ότι και κει στην Αθήνα έχεται χαζούς, ή όπως τους λέμε στο χωριό μου ζαβούς, ή απλά βολεμένους.

 

ον τοπικ, τα πράγματα είναι ΤΡΙΣ χειρότερα εδώ πάνω κατά την άποψη μου. Όχι ότι κ΄τω είναι καν καλά..... απλά να χαμε να λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά θέλω να διαβάσω τα post του washcloud,αλήθεια

κάθε φορά τα παρατάω στην 2η με 3η γραμμή,η σύνταξη και το μέγεθος δεν με αφήνουν

...για τη σύνταξη δοκίμασε να πας εδώ - όσο για το μέγεθος τσέκαρε εδώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά θέλω να διαβάσω τα post του washcloud,αλήθεια

κάθε φορά τα παρατάω στην 2η με 3η γραμμή,η σύνταξη και το μέγεθος δεν με αφήνουν

 

Λίγα για το δάσκαλο :mrgreen: Παρεπιμπτόντως το ποστ του αυτό είναι από τα πιο μικρά ποστ του στο φόρουμ . Wash ποιό είναι εκείνο το ιστορικό ποστ σου που το είχαμε κανει bookmark πόσα άτομα για να κοιμόμαστε το βράδυ ; ( δεν κατάφερε ποτέ να το διαβάσω ολόκληρο :shock: )

 

Offtopic ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ black :

 

Γκούγκλαρε "slang.gr σεντονάς" και θα σε βγάλει, νομίζω, ο δρόμος (τη θυμάμαι μόνο με αυτόν τον τρόπο τη διαδρομή, σε στυλ "τυρί-ρύζι-καφέ-γάλα-Καμπά")

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ black :

 

Γκούγκλαρε "slang.gr σεντονάς" και θα σε βγάλει, νομίζω, ο δρόμος (τη θυμάμαι μόνο με αυτόν τον τρόπο τη διαδρομή, σε στυλ "τυρί-ρύζι-καφέ-γάλα-Καμπά")

 

Θα το έχω υπ'όψιν , προς το παρόν προβλήματα αυπνίας δεν έχω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...