Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ,

 

διάβασα μερικά από τα ποστ του θέματος και αυτό που θέλω απλώς προσθέσω είναι το εξής :

 

το ότι έχει σπουδάσει κάποιος και έχει 4 πτυχία και 5 μεταπτυχιακά δεν σημαίνει απολύτως τίποτα για τον επιχειρηματία εργοδότη , αυτά << φτουράνε >> μόνο στο δημόσιο και τίποτα πολυθενικές που χρειάζεσαι τον ίδιο τον πρόεδρο για να σε βάλουνε να κουβαλάς καφέδες στα γραφεία τους ....

 

το ότι κάποιοι βγάζουνε τρελά λεφτά από την δουλειά τους , αν κοιτάξουμε προσεκτικά , θα δούμε ότι δεν έχει να κάνει σχεδόν ποτέ με τα πτυχία τους ....μάλλον με εκείνον το πρόεδρο που λέγαμε πριν ...

 

το ότι κάποιοι παραμένουνε στις θέσεις με τα τρελά λεφτά ενώ οι υπόλοιποι είναι αναλώσιμοι πάλι με εκείνον τον πούστη τον πρόεδρο έχει να κάνει ...

 

το ότι είμαστε άνεργοι τις περισσότερες φορές φταίει το γεγονός ότι κάποιος άλλος είναι πιο κοντά στις απιτήσεις της εταιρίας , έτσι μας είπε ο πρόεδρος ....

 

το βασικότερο από όλα είναι το εξής:

 

πρόεδρο φιλαράκι είχες....? αν δεν είχες τι στον φούτσο σπούδαζες 100 χρόνια ....?

 

τράβα γίνε τώρα και εσύ ντελιβεράς , όπως ήμουνα και εγώ πριν γίνω ταρίφας και δεν ξέρω τι άλλο θα καταλήξω να κάνω ....

γιατί δεν είχα πρόεδρο να με καβατζώσει σε τίποτα τμήματα μαρκετινγκ , χιουμαν ρεσόρσες , ΙΤ και άλλα τέτοια ωραία που τους βλέπει να σε κοιτάνε με ύφος 1000 καρδιναλίων ....

 

 

 

προς θεματοθέτη:

εννοείται ότι τα παραπάνω στα γράφω φιλικά , σαν να καθόμασταν να πιούμε μπυρίτσες μαζί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κοιτα leonidas εχεις τα δικια σου αλλα μην τα λες με τετοιο τροπο ωστε να μην αφηνεις στον αλλο περιθωρια. Δεν ειναι ολοι ικανοι/ γεννημενοι για να προσαρμοζονται στους φρενηρης αυτους ρυθμους που ζουμε τωρα με τοσες αλλαγες απο την μια μερα στην αλλη και ακομα χειροτερα για ανθρωπους οι οποιοι σπουδασαν καποια πραγματα και δεν εχουν μαθει στο να κανουν 15 διαφορετικα πραγματα τη φορα. Εγω ξερω κοσμο που τους χαρτζιλικωνει ο father και δεν καταδεχονται να δουλεψουν αλλα ξερω και ατομα τα οποια δεν παιρνουν χαρτζιλικι και κανουν τα παντα και οτι βρουν. Οι περιπτωσεις ειναι διαφορετικες.

 

For the record μιας και εγω θεσσαλονικη μενω και δουλευω να σε πω οτι αυτην την περιοδο τουλαχιστον μεσα στην πολη στο κεντρο κοσμο δεν παιρνουν. Απο Σεπτεμβρη και μετα ναι, θα ξαναπαρουν αλλα τωρα το καλοκαιρι ολα τα μαγαζια εστιασης, καφε κτλ υπολειτουργουν. Μεχρι και εμεις τον μισθο μας μας τον δινει σε δοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι φίλε μου, το παιδί έχει σπουδάσει στην Αγγλία.

Οπότε μπορεί να περιμένε να βρεί δουλειά με 3,000 € τον μήνα.

 

Δυστηχώς φίλε μου όχι. Αν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με τα 1,000 € τότε καλυτερα να πας ξανά στην Αγγλία.

 

το οτι δεν παιζουν δουλειες

δεν το δεχεσαι να φανταστω

 

το οτι οτι εχουν πτυχια

θα ηταν χαρουμενοι

να δουλευαν με 720

θα το δεχοσουνα?

 

Προσωπικά γνωρίζω 4-5 άτομα που εχουν σπουδάσει στον ιδιο τομέα με εσενα και εχουν βρεί δουλειά με 1,000-1,500 € τον μήνα και σίγουρα θα ανέβουν οι αποδοχές τους. Αν είσαι ικανός και γνώστης, βρισκεις δουλειά. Κάτσε να κλαις την μοίρα σου και ο Θεός θα σου πετάξει λεφτά! ;)

 

πως γινεται σε αυτη την

χωρα

καποιον να ξερει καποια ατομα

και αυτα τα ατομα

να αντικατροπτιζουν την δυναμικη

της κοινωνιας...?

 

 

γιατι ρε

hal

γιατι?

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεωνίδα μάλλον έχεις φάει τη ζωή με το κουτάλι και πλέον είσαι υπεργαμάτος με τη δουλίτσα σου που τη βρήκες με την αξία σου χωρίς να μιζεριάζεις, οπότε έχεις κάθε δικαίωμα να τη λες σε όλους εδώ μέσα.

 

Αυτές οι ερωτήσεις όμως:

Μια ερώτηση προς τους λογιστές του foroum, διότι έχω μια διένεξη με εναν φίλο μου!

 

Έστω οτι μια εταιρία, έχει έσοδα 20,000 € τον μήνα.

Βγαίνει σε αυτή την εταιρία να πληρώσει , εφορία στο τέλος του χρόνου , πάνω απο 100,000 € .

 

Τι μπορεί να κάνει αυτή η εταιρία, ωστε να πληρώσει λιγότερη εφορία στο τέλους τους έτους?

 

(Η εφορία σου δικαιολογεί το 20% τον χρόνο στα έξοδα σωστά?)

 

Τελικά γίνεται η όχι?

 

Και μια άλλη ερώτηση..

Αν μια εταιρία εχει κέρδη κάθε μήνα 5-10 χιλ. ευρώ.. τι είναι καλύτερο να γίνει??

Ε.Ε , Ο.Ε , ΕΠΕ ??

Είναι ασυναρτησίες.

 

δείχνουν ότι μάλλον είσαι παιδάκι του δημοτικού και μας κοροϊδεύεις, ή ότι είσαι από άλλο σύμπαν, ή ότι δεν είσαι καθόλου σοβαρός, ή ότι μας δουλεύεις ή ότι trollάρεις άγρια, ή όλα μαζί. Καβάλα το αμαξάκι με τη ζαντούλα και σε καμιά παραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεωνίδα μάλλον έχεις φάει τη ζωή με το κουτάλι και πλέον είσαι υπεργαμάτος με τη δουλίτσα σου που τη βρήκες με την αξία σου χωρίς να μιζεριάζεις, οπότε έχεις κάθε δικαίωμα να τη λες σε όλους εδώ μέσα.

 

 

Είναι τόσο υπεργαμάτος που όχι απλά δεν πάει να ρωτήσει ένα λογιστή ( προφανώς τους θεωρεί άχρηστους γραφιάδες ) αλλά ρωτάει και σε λάθος forum ( στο taxheaven θα έπεφτε κράξιμο βέβαια ). Αμφιβάλλω βέβαια εάν έχει κάποια σχέση με επιχειρήσεις ...

 

 

Για την ιστορία οι δικοί μου έχουν κατάστημα στο οποίο έχω βοηθήσει σε αρκετά σημεία και εγώ στο στήσιμο και συνεχίζω να βοηθώ με την προσπάθεια επέκτασης σε νέα δραστηριότητα ώστε να καταφέρει να συντηρηθεί και να μη φυτοζωεί. Για να το κάνω αυτό χρειάζομαι και κάποιο ρευστό και κάποιο χρόνο και πρέπει και εγώ κάπως να ζήσω . Τονίζω όμως και πάλι ότι μία επιχείρηση πρέπει να έχει και πελάτες που να έχουν λεφτά , η έλλειψη ρευστού είναι το βασικό θέμα μας. Οπότε οι υπεργαματοσύνες του επιτυχημένου επιχειρηματία που δεν έχει καν λογιστή αλλού leonida.

 

Το ΤΕΙ που έχω τελειώσει ( Διοίκηση Επιχειρήσεων ) το θεωρώ περιττό για τις απλές δουλειές αλλά χρήσιμο για την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας στο μέλλον ( δε θέλω να είμαι για πάντα υπάλληλος ) . Ο καθένας τις σπουδές που έχει κάνει τις έχει κάνει έχοντας κάποιους συγκεκριμένους στόχους και δε θα σας δώσει και λογαριασμό στην τελική.

 

Ξεφύγαμε πάλι ... :shock:

 

 

πως γινεται σε αυτη την

χωρα

καποιον να ξερει καποια ατομα

και αυτα τα ατομα

να αντικατροπτιζουν την δυναμικη

της κοινωνιας...?

 

 

γιατι ρε

hal

γιατι?

:devil:

 

Είναι αυτή η υπεργαματοσύνη ( μου κόλλησε τώρα η λέξη ) κάποιων που ξέρουν τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταρχήν η ερώτηση με τους λογιστές είναι απορία με ενα φιλαράκι.

2) Ποιος είπε οτι είμαι επειχηρηματίας και εχω εκατομμύρια € ?

3) Αυτό που κάνω εγω και δεν κάνετε εσείς, είναι οτι εγω δεν γκρινιάζω-μιζεριάζω!! Ξέρετε γιατι?? Γιατί δεν θα βγεί Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!!!!

4) ο ikaruga24 έχει καταλάβει τι εννοώ.

5) Viper2005 αν εχεις ανάγκη τα λεφτά κάνεις τα πάντα. Ο zazik δεν εχει 5 € να πάει στην παραλία και δεν πάει να δουλέψει κάν σαν πακέτο. Ε μην τρελαθούμε τώρα!! Δεν κράζω τα άτομα που εχουν πτυχίο και ψάχνουν να βρούν δουλειά! Αν είναι δυνατόν! Εγω αναφέρομαι σε άτομα σαν τον zazik που όπως προείπα είναι oxford-βλαχοι.

6)Black Widow τι να πω..Σπούδασες ενα επάγγελμα που στην Ελλάδα δεν εχει μέλλον.Τα λόγια είναι περιττά!

 

Δεν είπε κανείς οτι τα ξέρω όλα, απλά δεν κλαίγομαι γ@μώ!!

 

Ελεος!! Δεν είμαι ούτε πρόεδρος σε καμία εταιρία, ούτε στο Δ.Σ είμαι ούτε τίποτα!!

Ένας απλός υπάλληλος είμαι με εναν απλό μισθό! (Γι'αυτο δεν ξέρω και αυτά τα λογιστικά! Αν ήμουν κανα στέλεχος θα τα ήξερα!! ) Ξεκολλήστε λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6)Black Widow τι να πω..Σπούδασες ενα επάγγελμα που στην Ελλάδα δεν εχει μέλλον.Τα λόγια είναι περιττά!

 

Καταρχάς , δουλεύω από τα 18 μου παράλληλα με σπουδές διατηρώντας πολύ καλούς βαθμούς , δεν έχω φάει λεφτά μπαμπά , έχω βοηθήσει στο άνοιγμα και συντήρηση καταστήματος σχετικό με κάποια δουλειά που έκανα ως υπάλληλος στο παρελθόν και πάνω απ' όλα μπορεί να γκρινιάζω αλλά δεν προσβάλλω άλλα άτομα για να νιώσω ανώτερη ( το τελευταίο είναι και το πιο σημαντικό κατόρθωμα μου ). :mrgreen:

 

Δεν απαίτησα να βρω δουλειά στο αντικείμενο μου , εξήγησα ότι με άλλο σκεπτικό σπούδασα αυτό που σπούδασα . Ο.Κ. έχω βρει δουλειά να ξεκινήσω από Σεπτέμβριο αλλά χρειάστηκε να βάλω γνωστό γιατί οι περισσότερες αγγελίες δεν ανακοινώνονται ποτέ δημοσίως και όσες αγγελίες βρίσκω με το που παίρνω τηλ. μαγικά η θέση έχει ήδη καλυφθεί. Μέχρι το 2009 ήταν διαφορετικά τα πράγματα όμως , πιο πολλές αγγελίες , λιγότερη ανεργία , διαφορετικές οικονομικές συνθήκες. Τώρα είναι το θέμα τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς , δουλεύω από τα 18 μου παράλληλα με σπουδές διατηρώντας πολύ καλούς βαθμούς , δεν έχω φάει λεφτά μπαμπά , έχω βοηθήσει στο άνοιγμα και συντήρηση καταστήματος σχετικό με κάποια δουλειά που έκανα ως υπάλληλος στο παρελθόν και πάνω απ' όλα μπορεί να γκρινιάζω αλλά δεν προσβάλλω άλλα άτομα για να νιώσω ανώτερη ( το τελευταίο είναι και το πιο σημαντικό κατόρθωμα μου ). :mrgreen:

 

και?

 

Τα έκανα εγώ αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

3) Αυτό που κάνω εγω και δεν κάνετε εσείς, είναι οτι εγω δεν γκρινιάζω-μιζεριάζω!! Ξέρετε γιατι?? Γιατί δεν θα βγεί Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!!!!

 

 

Δεν είπε κανείς οτι τα ξέρω όλα, απλά δεν κλαίγομαι γ@μώ!!

 

Παντα ειχα αυτην τη λογικη. Και στα δυσκολα και στα χειριστα. Αλλα απο ενα σημειο και μετα ειναι απλως beyond your control. Συμφωνω μαζι σου και προσωπικα προσπαθω να μην το κανω, απλως σου λεω πως δεν ειναι παντα εφικτο.

Καλως ή κακως καποιος που του βγαινει η πιστη (ή οχι) για να παρει ενα πτυχιο, το βλεπει ως επενδυση στο μελλον του. Αν λοιπον αποδειχθει πως ειναι αχρηστο (πρακτικα ετσι, γιατι στη θεωρια μονο χαμενο δεν παει απο αποψη παιδειας. Συνηθως.), ε τι θες να κανει, να ανοιγει σαμπανιες για την τυχη του ξερωγω?

Και επειδη θα ρωτησεις, ειμαι απο τους ατυχους που ειχαν δικο τους (καλο σχετικα) καταστημα και τους τυχερους που βρηκαν αμεσως δουλεια (ενεκα μεγαλης προϋπηρεσιας στις πωλησεις η οποια φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να πληρωθει απο τον εργδοτη). Αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ειχα αυτην τη λογικη. Και στα δυσκολα και στα χειριστα. Αλλα απο ενα σημειο και μετα ειναι απλως beyond your control. Συμφωνω μαζι σου και προσωπικα προσπαθω να μην το κανω, απλως σου λεω πως δεν ειναι παντα εφικτο.

Καλως ή κακως καποιος που του βγαινει η πιστη (ή οχι) για να παρει ενα πτυχιο, το βλεπει ως επενδυση στο μελλον του. Αν λοιπον αποδειχθει πως ειναι αχρηστο (πρακτικα ετσι, γιατι στη θεωρια μονο χαμενο δεν παει απο αποψη παιδειας. Συνηθως.), ε τι θες να κανει, να ανοιγει σαμπανιες για την τυχη του ξερωγω?

Και επειδη θα ρωτησεις, ειμαι απο τους ατυχους που ειχαν δικο τους (καλο σχετικα) καταστημα και τους τυχερους που βρηκαν αμεσως δουλεια (ενεκα μεγαλης προϋπηρεσιας στις πωλησεις η οποια φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να πληρωθει απο τον εργδοτη). Αυτο.

 

Συμφωνώ απολύτως! Αλλα να προσπαθούμε να κάνουμε και κατι ωστε να καλυτερέψουμε το μέλλον μας ε? Οχι να μην έχουμε 1 € και να ψάχνω να βρω κάτι στον τομέα μου και να κλαίγομαι αν δεν βρίσκω!

 

Και στην τελική πρέπει να ξέρουμε και τι πάμε να σπουδάσουμε! Ενας γνωστός μου πήγε Ιταλία, έκτασε 4-5 χρόνια , σπούδασε Σχεδιαστής Αεροσκαφών , και το χειρότερο ??

Γύρισε Ελλάδα και λέει γαμώ την χώρα μου δεν εχει δουλειές!!

 

Ρε μαλάκα σχεδιαστής αεροσκαφών σπούδασες!! Έλεος δηλαδή!

 

Μέχρι το 2009 ήταν διαφορετικά τα πράγματα όμως , πιο πολλές αγγελίες , λιγότερη ανεργία , διαφορετικές οικονομικές συνθήκες. Τώρα είναι το θέμα τι γίνεται.

 

ΔΕΝ κλαιγόμαστε και προσπαθούμε να εφοδιαστούμε με όσα περισσότερα εφόδια μπορούμε! (Ευγένεια, εμπειρία, φιλοδοξία, αυτοπεποίθηση , γνώσεις κτλ!)

Το ξέρω οτι μπορεί να είναι δύσκολο να μην γκρινιάζουμε με όσα συμβαίνουν γύρω μας, αλλα τουλάχιστον προσπαθήστε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και?

 

Τα έκανα εγώ αυτά?

 

Το κράξιμο προς τους πτυχιούχους δεν καταλαβαίνω , δε σε αφορά το τι σπούδασε ο καθένας και με ποιά λογική πήρε την απόφαση να σπουδάσει αυτό που σπούδασε. Βρήκες και εσύ το πιο ακραίο παράδειγμα ειδικότητας να φέρεις ως παράδειγμα . Δεν αναφέρθηκε από κάποιον άνεργο αυτού του topic ότι ψάχνει δουλειά οπωσδήποτε σχετική με τις σπουδές κυριλάτη ή δεν ξέρω εγώ τι , για δουλειά να ζήσουμε λέμε . Επειδή λοιπόν συναντώ αυτή την αντίληψη περί σνομπισμού πτυχιούχων και στους εργοδότες και κουράζομαι να εξηγώ τα αυτονόητα κάθε φορά αναγκάζομαι πλέον να δηλώνω απόφοιτος λυκείου και μόνο εάν ζητάνε το ΤΕΙ το εμφανίζω , έχω δύο CV δηλαδή διαφορετικά. Έχει καταντήσει ρετσινιά σε αυτή τη χώρα να έχεις πτυχίο.

 

 

ΔΕΝ κλαιγόμαστε και προσπαθούμε να εφοδιαστούμε με όσα περισσότερα εφόδια μπορούμε! (Ευγένεια, εμπειρία, φιλοδοξία, αυτοπεποίθηση , γνώσεις κτλ!)

Το ξέρω οτι μπορεί να είναι δύσκολο να μην γκρινιάζουμε με όσα συμβαίνουν γύρω μας, αλλα τουλάχιστον προσπαθήστε το!

 

Ωραία αυτά θεωρητικά αλλά για να έρθουμε στην πραγματικότητα βρήκα μία εξάμηνη σύμβαση να δουλέψω κάπου αλλά με γνωστό , η αγγελία δε δημοσιεύτηκε πουθενά. Έχω αρχίσει να το πιάνω το νόημα , γνωστός > ευγένεια , εμπειρία , φιλοδοξία κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Viper2005 αν εχεις ανάγκη τα λεφτά κάνεις τα πάντα.

 

οπως προειπα

δεν υπαρχουν δουλειες...

ουτε πακετο

ουτε οικοδομη

 

και?

 

Τα έκανα εγώ αυτά?

 

more than once

 

ΔΕΝ κλαιγόμαστε και προσπαθούμε να εφοδιαστούμε με όσα περισσότερα εφόδια μπορούμε! (Ευγένεια, εμπειρία, φιλοδοξία, αυτοπεποίθηση , γνώσεις κτλ!)

 

δεν την εχεις

 

Έχει καταντήσει ρετσινιά σε αυτή τη χώρα να έχεις πτυχίο.

 

Το αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως προειπα

δεν υπαρχουν δουλειες...

ουτε πακετο

ουτε οικοδομη

 

Το πιστεύεις πολύ αυτό?? Πραγματικά το πιστεύεις??

 

more than once

 

Δεν νομίζω. Τουλάχιστον και να το έκανα δεν το κατάλαβα,.

 

 

 

Το αυτο

 

Οχι ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω στην αθηνα δεν παιζουνε...

 

 

 

το οτι δεν το καταλαβες

το καταλαβα

το οτι στην λενε οι

περισσοτεροι εδω μεσα

δεν το εχεις παρει γραμμη?

 

 

 

αν ειχες πτυχιο θα το

ειχες παρει γραμμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...