Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fixed

 

@blackwidow ... δε νομίζω ότι ήταν λίγος ο λόγος για τον οποίον σε κόψανε. Το σωστό ντύσιμο στη συνέντευξη είναι από τα βασικά. Το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο και εγώ.

 

Έχω αναφέρει τι φόραγα . Οι υπόλοιποι υπάλληλοι ήταν λιγότερο περιποιημένες και πιο ανεπίσημα ντυμένες και καμία δε φόραγε ταγιέρ . Δεν πήγαινα για δικηγόρος και ούτε θα έπαιρνα και το μισθό που παίρνουν οι δικηγόροι για να φοράω ταγιέρ. Πριν τη συζήτηση του οικονομικού ήθελε να με προσλάβει.

 

Δε μετανιώνω για το ντύσιμο μου ή για το ότι δεν ήθελα να δουλέψω 12 ωρο για 650 ευρώ . Αν μου έλεγε ότι αυτό είναι το budget της θέσης και αυτές είναι οι ώρες και αφού δε σου αρέσει παίρνω άλλον δε θα είχα κάποιο πρόβλημα . Το να πετάει κακία όμως για το ντύσιμο ε είναι το λιγότερο αγενές.

 

 

Αυτο που του τα χαλασε ειναι οτι αναμεσα στα "προσοντα" σου δεν εδειξες προθυμια, ανεκτικοτητα και ανοχη στο δουλεμα (οχι τη δουλεια). Σκοπος του ηταν να σε παρει με 650 και να σε βαζει να δουλευεις 11ωρα. Ε ειδε οτι δεν εισαι και τοσο διατεθιμενη να το υποστεις οποτε ειπε "δε μου κανει αυτη, δεν ειναι κοροιδο, θα γκρινιαζει, παμε στην επομενη"

 

 

Ε καλά αυτό μου φαίνεται λογικό από τη στιγμή που υπάρχει υπερπληθώρα υποψηφίων που δέχεται να δουλέψει τόσες ώρες για αυτά τα λεφτά .

 

Γιατί νιώθει την υποχρέωση να με προσβάλλει δεν μπορώ να καταλάβω ;

 

Θα γυρίσω στα in - store promotion σε super - market , τζινάκι , αθλητικό και η μόνη απαίτηση της δουλειάς είναι να χαμογελάς και να ενημερώνεις για τις εκπτώσεις του προιόντος που προωθείς . Ετοιμάζω και κάτι freelance συνεργασίες . Όχι θα κάτσω να σκάσω. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Fixed

 

Fixed

 

@blackwidow ... δε νομίζω ότι ήταν λίγος ο λόγος για τον οποίον σε κόψανε. Το σωστό ντύσιμο στη συνέντευξη είναι από τα βασικά. Το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο και εγώ.

 

 

Το είπες ΠΟΛΥ καλά το ΣΩΣΤΟ ντύσιμο (που δεν σημαίνει απαραίτητα το επισιμοτατο!!) εξαρτάται από τι πας να πλασάρεις και κυρίως τι δουλειά πας να κυνηγήσεις..

 

Καμια φορα φοράς και τζιν γιατί το κοστουμι σου δίνει πόδι... άλλες φορες το αντίθετο..

 

εγώ ας πούμε είχα πάει για μια δουλειά που δεν την άσκησα ούτε 3 βδομάδες (δεν ήταν τελικά του στιλ μου το όλο concept τους) που ως τίτλο έχει project assistant manager σε διαφημιστική...

 

Δηλαδή με λίγα λόγια το παιδί για τις δουλειές...

 

ήμουνα στην reception και περιμένανε αλλα 4-5 άτομα για την δουλειά όλα κουστούμι στην πένα (μάλιστα ένας είχε και δερμάτινη samsonite -έλεος- ) εγω με τζιν αλλα όχι πάνινα παπούτσια.. και γενικά περιποιημένος αλλα καμια σχέση από το business formal ίσως άγγιζα λίγο το business casual.. αλλα λίγο... :P

 

τέλος πάντων χωρίς να έχω προσόντα κλειδιά (πχ προϋπηρεσία η πτυχίο οικονομικών/marketing) πήραν εμενα...

 

Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις που πας και τι ζητάνε αυτοί από εσένα... αν δεν τα ξέρεις αυτά είναι απλά θέμα τζόκερ το αν θα πάρεις την δουλειά έστω με προσόντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ήμουνα στην reception και περιμένανε αλλα 4-5 άτομα για την δουλειά όλα κουστούμι στην πένα (μάλιστα ένας είχε και δερμάτινη samsonite -έλεος- ) εγω με τζιν αλλα όχι πάνινα παπούτσια.. και γενικά περιποιημένος αλλα καμια σχέση από το business formal ίσως άγγιζα λίγο το business casual.. αλλα λίγο... :P

 

τέλος πάντων χωρίς να έχω προσόντα κλειδιά (πχ προϋπηρεσία η πτυχίο οικονομικών/marketing) πήραν εμενα...

 

Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις που πας και τι ζητάνε αυτοί από εσένα... αν δεν τα ξέρεις αυτά είναι απλά θέμα τζόκερ το αν θα πάρεις την δουλειά έστω με προσόντα...

 

Μπορεί απλά και να ήσουν ο πιο οικονομικός να προσλάβουν ( χωρίς παρεξήγηση ) . Π.χ. τώρα με το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για τους νέους κάτω των 25 τους συμφέρει να παίρνουν άτομα κάτω των 25 . 592 μεικτά είναι αυτά. Μπορεί οι άλλοι υποψήφιοι να είχανε πτυχίο και να ήταν εκτός budget ή μπορεί και να μην είχανε προσόντα αλλά μόνο κυριλέ εμφάνιση.

 

Δουλεύω από τα 19 μου και έχω περάσει από μπόλικες συνεντεύξεις και τεστ αξιολογήσεων ( αγγλικά , τεστ γενικών γνώσεων , χρήση Η/Υ , τυφλό σύστημα κ.λ.π. ) και μέχρι το 2009 πρόβλημα να βρω δουλειά δεν είχα , έχω απορρίψει δουλειές λόγω ΤΕΙ . 2009 -2010 ήμουν εκτός αναζήτησης εργασίας για δικούς μου λόγους. Έχω μάθει να αποφεύγω τις κακοτοπιές . Π.χ. όταν είχα πάει για συνέντευξη σε internet cafe με το τζιν έσκασα μύτη , κουστουμαρισμένη θα έσκαγα μύτη ; Εάν είχα ανέκαθεν πρόβλημα να βρω δουλειά και όχι με το που έσκασε η μύτη και πήρανε αέρα οι εργοδότες το ξανασυζητάγαμε.

 

Δεν αναφέρομαι στο αν οι άλλοι υποψήφιοι είναι καλύτεροι από εμένα ή όχι αλλά στην προσβλητική αντιμετώπιση των εργοδοτών όταν δεν τηρείς τις όποιες προδιαγραφές της θέσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, τα ασχημα της ελληνικης αγορας εργασιας ειναι αμετρητα, αλλα περαν των αλλων(θελουμε σελιδες και μονο να τα αναφερουμε), ειναι εντελως απαραδεκτο αυτο το θρασσος και η απαιτηση που εχουν για το ωραριο.

Ουσιαστικα μιλαμε για απληρωτη εργασια.

Αλλα αφου δεν υπαρχουν κρατικοι ελεγχοι(παρα μονο μετα απο καταγγελια, και αν γινει κατι στο τελος) , πινουν το αιμα του κοσμου που εχει αναγκη για δουλεια.

Αυτο ειναι ενα απο τα μεγαλα προβληματα της χωρας. Ατιμωρησια.

Ο εργοδοτης κανει οτι γουσταρει. Ποια εργατικη νομοθεσια και πρασινα αλογα; Οι νομοι στην ελλαδα υπαρχουν για να μην τηρουνται.

Και παλευει μονος του ο καθε εργαζομενος. Τελικα δεν παλευεται αυτη η κατασταση, γιατι οταν δεν λειτουργει το κρατος και δεν εφαρμοζονται οι νομοι, ο εργοδοτης ειναι ο ισχυρος και απο θεση ισχυος(ετσι κι αλλιως θα ηταν, αλλα στην ελλαδα σε ποδοπατά στην κυριολεξια) και ο εργαζομενος ειναι το σκουπιδι που ειναι εντελως αναλωσιμος και ανυπερασπιστος και σχεδον διχως δικαιωματα.

 

Εχουν απολυτο δικιο οσοι μιλανε για μεταναστευση εξω. Αξιοπρεπης μισθος, αξιοπρεπη εργασια, αξιοπρεπεις συνθηκες εργασιας, και συνεπακολουθα ζωης(οικονομικη ανεξαρτησια & καλυτερο περιβαλλον απο την ελληνικη χαβουζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δουλεύεις τόσες ώρες υπερωρίες αμισθί κόβεις και θέσεις εργασίας , θα μπορούσε να έπαιρνε έναν 4 ωρο . Άλλο η ελαχιστοποίηση του κόστους άλλο η δουλεία.

 

Έχουν αρχίσει και νέα συστήματα τώρα , μπορεί να σου πουν μία εβδομάδα να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών υποχρεωτικά λόγω αναδουλειάς , την επόμενη 10 ωρο κ.ο.κ. Μετά τον επόμενο μήνα να σου κάνουν 4 τις ημέρες εργασίας αντί για 5 . Γίνεσαι εργαζόμενος - λάστιχο . Κάναμε τον εργαζόμενο συνέταιρο αλλά μόνο στις ζημιές.

 

Στη δουλειά που έκανε η κολλητή μου ( νέα δικηγόρος ) τους είχε απαγορεύσει το boss να τρώνε το μεσημέρι , έπρεπε να δουλεύουν ως το βράδυ νηστικοί μη χαθεί λεπτό δουλειάς . Τρώγανε στη ζούλα , φαί στα συρτάρια , σκύβανε δήθεν να πάρουν κάποιο χαρτί και τσιμπούσαν βιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαλλον επρεπε να αναφερω "Τζουλια" για να καταλαβαινομαστε.

 

Τι σχεση εχει η Ζιζελ με τη Τσουλια? Η μια ειναι top model και η αλλη τσουλ@ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει η Ζιζελ με τη Τσουλια? Η μια ειναι top model και η αλλη τσουλ@ :lol:

Nαι αλλα και οι 2 σερνουν καραβι, αυτο ειναι και το point στο συγκεκριμενο τοπικ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα την Κυριακη ( ναι , Κυριακή ...) σε μια εταιρία γνωστή αρκετά για online booking εισιτηρίων και ξενοδοχείων.

Για την θέση του Copywriter...Βέβαια , μας ξεκαθάρισαν απο την αρχή , ότι αυτή η θέση θα είναι "λίγο απο όλα...."

 

Κυριακάτικα συνέντευξη , 10 η ώρα το πρωί. Εγώ και άλλα 2 άτομα.

 

Αρχικά μας βάλανε , με χρόνο , να φτιάξουμε με χαρτί ένα σπίτι για ένα ελεφαντάκι. Μετά μας βάλανε να φτιάξουμε ένα πλάνο για την FB σελίδα τους.

Και στο τέλος , μας βάλανε να δώσουμε ιδεες για εταιρικό blog.

 

Στο τέλος , μας βάλανε μόνους μας , με κάτι multiple choice για αξιολόγηση , με ένα πρόβλημα μαρκετίστικο , και πως θα περιγράφαμε την "σημερινή"

εμπειρία εάν την γράφαμε στο προσωπικό μας blog.

 

Είμασταν το group του 10-1 . 2-5 είχανε άλλους , το ίδιο και την προηγούμενη μέρα ( Σαββάτο) .

 

Ρώτησα , μια ευγενική κοπέλα , που σημείωνε το τι κάναμε και πως δουλεύαμε , πόσα άτομα δηλώσανε για αυτή την θέση.

 

Μου λέει , αν θέλεις να ξέρεις πόσα βιογραφικά πήρα...άστο...αν θέλεις να ξέρεις πόσους αξιολογώ , όπως εσάς...γύρω στους 60.Σε γκρουπάκια , όπως εσείς...

 

Και απο αυτούς τους 60 , 10 θα περάσουνε στα play-offs , οπου εκεί θα διαλεχτεί ένας (1).

Για μια δουλειά που είμαι σίγουρος ότι πάνω απο 800 δεν πρόκειται να δώσουνε , και τα ωράρια θα είναι τρελά...και Σαββάτα , μην πω και Κυριακές.....

 

Αντε βρε , καλή μου επιτυχία :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zazik να αισθάνεσαι τυχερός που αξιολογούν με κάποιο τρόπο τους υποψηφίους τους και δεν αρκούνται σε μία προσωπική συνέντευξη. Το να γίνονται τέτοιες αξιολογήσεις Κυριακή το θεωρώ θετικό γιατί μπορεί να πάει και κάποιος που δουλεύει σε μία δουλειά που δεν του αρέσει και έχει την ευκαιρία να μη χάνει συνεντεύξεις.

 

Έχω περάσει ανάλογο εξεταστικό μαραθώνιο ( σε διαφορετικό αντικείμενο ) πριν δύο χρόνια για θέση τηλεφωνικής εξυπηρέτησης καταλόγου ( υπήρχε τεστ Γεωγραφίας Ελλάδας και Ευρώπης , τεστ Αγγλικών - γραπτό και προφορικό , τεστ H/Y , δακτυλογράφησης μέχρι και τεστ που μας ηχογραφούσαν για να εξετάσουν ότι δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα άρθρωσης ). Τελικά έφτασα στον τελικό αλλά επειδή ήταν κυλιόμενες οι βάρδιες και δε δικαιολογούσαν ούτε μία μέρα να αλλάξεις βάρδια δε συνέχισα γιατί είχα το ΤΕΙ .

 

Μακάρι να πήγαινα σε δουλειές που έχουν γραπτή αξιολόγηση , πάντα τα πάω καλά σε αυτές λόγω απίστευτης ψυχραιμίας .

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματιμ η Ζιζελ με την Τσουλια δεν εχουν κατι κοινο, παρατηρω ομως οτι ο φιλος μας Τζατζικ εχει κατι κοινο με την Ζιζελ.

Εχουν και οι δυο απο δυο ζ! Τυχαιο? (το νομιζω)

 

Φιλε Τζατζικ, αν περιμενεις να σε παρουν μεσα απο 800 καλυτερα να παιξεις Παμε Στοιχημα, εκει υπαρχουν πιο πολλες πιθανοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχικά μας βάλανε , με χρόνο , να φτιάξουμε με χαρτί ένα σπίτι για ένα ελεφαντάκι.

 

Πόσο χαρτί σου δώσανε?

 

Ερώτηση πρώτη που θα έκανα ...

 

"Σε τι κλίμακα το θέλετε γιατί αυτό το χαρτι δεν αρκεί."

 

και η 2η...

 

πόσο χρονών είναι ?

 

 

 

Τι έφτιαξες τελικά και πως?

 

 

ΥΓ:

Γιατί συγκεκριμένα για ελεφαντάκι ? Μου βρωμά η ερώτηση. Από πότε τα ελεφαντάκια μπαίνουν σε "σπιτάκι?"

 

ΥΓ2:

Τι κάνει ο Copywriter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα την Κυριακη ( ναι , Κυριακή ...) σε μια εταιρία γνωστή αρκετά για online booking εισιτηρίων και ξενοδοχείων.

Για την θέση του Copywriter...Βέβαια , μας ξεκαθάρισαν απο την αρχή , ότι αυτή η θέση θα είναι "λίγο απο όλα...."

 

Κυριακάτικα συνέντευξη , 10 η ώρα το πρωί. Εγώ και άλλα 2 άτομα.

 

Αρχικά μας βάλανε , με χρόνο , να φτιάξουμε με χαρτί ένα σπίτι για ένα ελεφαντάκι. Μετά μας βάλανε να φτιάξουμε ένα πλάνο για την FB σελίδα τους.

Και στο τέλος , μας βάλανε να δώσουμε ιδεες για εταιρικό blog.

 

Στο τέλος , μας βάλανε μόνους μας , με κάτι multiple choice για αξιολόγηση , με ένα πρόβλημα μαρκετίστικο , και πως θα περιγράφαμε την "σημερινή"

εμπειρία εάν την γράφαμε στο προσωπικό μας blog.

 

Είμασταν το group του 10-1 . 2-5 είχανε άλλους , το ίδιο και την προηγούμενη μέρα ( Σαββάτο) .

 

Ρώτησα , μια ευγενική κοπέλα , που σημείωνε το τι κάναμε και πως δουλεύαμε , πόσα άτομα δηλώσανε για αυτή την θέση.

 

Μου λέει , αν θέλεις να ξέρεις πόσα βιογραφικά πήρα...άστο...αν θέλεις να ξέρεις πόσους αξιολογώ , όπως εσάς...γύρω στους 60.Σε γκρουπάκια , όπως εσείς...

 

Και απο αυτούς τους 60 , 10 θα περάσουνε στα play-offs , οπου εκεί θα διαλεχτεί ένας (1).

Για μια δουλειά που είμαι σίγουρος ότι πάνω απο 800 δεν πρόκειται να δώσουνε , και τα ωράρια θα είναι τρελά...και Σαββάτα , μην πω και Κυριακές.....

 

Αντε βρε , καλή μου επιτυχία :rolleyes:

 

Βυσμα εχεις; Απλα τα πραγματα.. Ο ενας που θα παρουν κατα 99% θα ειναι με βυσμα γιατι μενουμε Ελλαδα. Δε πα να ζωγραφιζεις και στο χαρτι δονητες αν σου ζητησουν! ΒΥΣΜΑ! ((ή καμια πιτα(καταλαβαινεις τι εννοω;) σε κανα διευθυντη))

Καλη επιτυχια αδερφε

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...