Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος οτι η επιλογή έγινε αξιοκρατικά και όλα κρίθηκαν στα "σημεία" :rolleyes:

 

H αγγελία είχε και ως προαπαιτούμενο να έχει φωτογραφία ( ξέχασα να πω το ουσιώδες κομμάτι ) και εγώ είχα βάλει μία απλή προσώπου .

 

Ο πατέρας μου είπε με λίγα λόγια τι έπρεπε να είχα γράψει στο βιογραφικό : ότι δε θέλω ΙΚΑ , ότι καθαρίζω καλά και μπορώ να καθαρίζω και το γραφείο , ότι έχω ταλέντο στην αποφυγή του ελέγχου των Εφοριακών και να έβαζα μία φωτογραφία της Τζούλιας. Πολύτιμες συμβουλές. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κομπιουτεράς αμα είσαι βρίσκεις εύκολα δουλειά με αγγλικά σε οποιοδήποτε κράτος και να πάς.. Ακόμα και στην Γερμανία! Στείλε κανα βιογραφικό με δείγμα δουλειάς σου στο εξωτερικό αντι να κλαίγεσαι με την κολοελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να τα παίρνω αγρίως με τις απαντήσεις των εργοδοτών. Έστειλα βιογραφικό για θέση γραμματείας σε ένα ιατρείο ( η αγγελία για τη θέση δημοσιεύτηκε χτες στις 8 + το βράδυ ). Τα προσόντα που χρειάζονταν για τη θέση σύμφωνα με την αγγελία ήταν γνώση Αγγλικών και Η/Υ.

 

Παίρνω μία απάντηση ότι επιλέχθηκαν 3 άτομα για να περάσουν από τεστ και δεν είμαι μέσα σε αυτούς. Ο.Κ. μέχρι εδώ , θα μπορούσες να πεις και μπράβο που απάντησε. Το θέμα είναι ότι η απάντηση συνοδευόταν από την αιτιολογία ότι δυστυχώς μόνα αυτά τα 3 άτομα συγκεντρώνουν τα προσόντα για τη θέση ( γιατί είναι σπάνιο φαίνεται να ξέρει κάποιος Αγγλικά και Η/Υ ) και είναι βέβαιος ότι θα βρω κάποια θέση που να μου αξίζει . Σαν να σου λέει κοινώς ότι είσαι για τα μπάζα.

 

Φαντάζομαι ότι την ίδια απάντηση θα την έστειλε και στους υπόλοιπους αλλάζοντας το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη και μπορεί να μη διάβασε καν το βιογραφικό μου σημείωμα αλλά δεν αρκούσε μία απάντηση του στυλ " Δεν επιλεχθήκατε για τη τελική φάση " πρέπει να κάθεται να προσβάλλει όλους τους υπόλοιπους ;

 

evil laugh

 

http://www.kariera.gr/%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-Fitness/14342/%CE%92%CE%9F%CE%97%CE%98%CE%9F%CE%A3-%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%93%CE%99%CE%A9%CE%9D/J8A2G772YPF7HFG2KQC/?IPath=JRGCM&sc_cmp1=js_GR_JobRes_6&APath=2.21.0.0.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>H Toi&Moi ΖΗΤΑ :

Για το Τμήμα Σχεδιαστηρίου

ΒΟΗΘΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ (FULL TIME)


Απαραίτητα προσόντα:

   Αναλογίες small (ύψος 1.70, στήθος 86, μέση 68, γοφοί 94) για την πρόβα και τον έλεγχο των προ-δειγμάτων της εκάστοτε συλλογής.
   Επιθυμητή η γνώση Αγγλικής και χειρισμού υπολογιστή σε προγράμματα Office.
   Ηλικία έως 27

 

Εχω διπλώσει απο τα γέλια.....Ελα black_widow .....σου βρήκαμε δουλεια......!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>H Toi&Moi ΖΗΤΑ :

Για το Τμήμα Σχεδιαστηρίου

ΒΟΗΘΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ (FULL TIME)


Απαραίτητα προσόντα:

   Αναλογίες small (ύψος 1.70, στήθος 86, μέση 68, γοφοί 94) για την πρόβα και τον έλεγχο των προ-δειγμάτων της εκάστοτε συλλογής.
   Επιθυμητή η γνώση Αγγλικής και χειρισμού υπολογιστή σε προγράμματα Office.
   Ηλικία έως 27

 

Εχω διπλώσει απο τα γέλια.....Ελα black_widow .....σου βρήκαμε δουλεια......!!!

 

WTF :o? Έλεος ρε παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απτο παραπανω γραφικο παραδειγμα, ετσι πληροφοριακα για οσους δε το γνωριζουν, η εμφανιση του υποψηφιου εργαζομενου παιζει μεγαλο ρολο για την προσληψη, ακομα κι αν η θεση δεν προυποθετει καλη εμφανιση. Ειτε ειναι αντρας, ειτε γυναικα. Και γενικα το ολο "πακετο" που ξεκινα απτην εμφανιση ειναι πολυ πολυ βασικο.

 

Για παραδειγμα αν ενας υδραυλικος ψαχνει βοηθο, και παει ενας σπυριαρης με γυαλακια λαδωμενο μαλλι κλπ εχει 1000% λιγοτερες πιθανοτητες απο εναν που θα εχει μια κοινωνικα αποδεκτη εμφανιση. Ασχετα αν τα σπυρια, τα γυαλια και το λαδωμενο μαλλι δεν σημαινουν και χειροτερη αποδοση/παραγωγικοτητα.

 

Γενικα τον εργοδοτη πρεπει να "τον κερδισεις" εκτος απο το να τον πεισεις για τις ικανοτητες σου. Και για να "τον κερδισεις" καλως η κακως, παιζει ρολο και η εμφανιση σε συνδυασμο με το "ολο πακετο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τέτοιες αναλογίες ρε παιδιά , του medium είμαι . Σοβαρά τώρα στη συγκεκριμένη αγγελία που βάλατε από τη στιγμή που ψάχνουνε βοηθό που θα δοκιμάζει τα δείγματα θα πρέπει να έχει αναλογίες small , αφού για δείγματα μιλάμε .

 

Και στα in - store promotion που δούλευα μπαίνανε πολλές φορές τέτοια κριτήρια αναλόγως τι ρούχα είχαν μείνει για το πρόγραμμα .

 

Μη συγκρίνουμε ανόμοιες δουλειές , π.χ. για γραμματέας αν πας δεν κολλάει να σου πει ο άλλος ότι θέλει size medium ή φιρμάτα ρούχα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αλλο το να είναι απλά κάποιος περιποιημένος και άλλο να πρέπει να είναι τύπου μοντέλο.

 

Εγώ πάντως στο βιογραφικό μόνο προσώπου βάζω , δεν πάω για το Next Top Model , έχουν παρανοήσει λίγα τα πράγματα. Πάω πάντα περιποιημένη στις συνεντεύξεις αλλά δε θα κάτσω να ετοιμάζομαι και τρεις ώρες ας πούμε. Αν με προσλάβουν δηλαδή θα έχουν την απαίτηση να ετοιμάζομαι και τρεις ώρες λες και πάω για νύφη ; Είχα πάει για συνέντευξη σε ένα δικηγορικό και μου την είπανε ότι δε φορούσα ταγιέρ και ότι αυτοί δέχονται μεγαλοστελέχη και πρέπει να ντύνεσαι ακριβά και με ταγιέρ και δε συμμαζεύεται . Τα λεφτά 650 ευρώ , καταξοδεύονταν και αυτοί και θέλανε και ταγιέρ . Εδώ δε φτάνουνε τα λεφτά για να ζήσει κάποιος θα κάθεται να τα τρώει στα ταγιέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι σε καθε interview που πας ειναι κανονας να φορας ρουχα αντιστοιχα της θεσης εργασιας. Αν πας καπου για υδραυλικος θα φορεσεις κατι casual, προφανως και δε θα πας με γραβατα και σακακι. Ενα τζιν και ενα polo αρκουν.

 

Αν πας ομως για τραπεζικος υπαλληλος η receptionist σε 5στερο ξενοδοχειο πχ τοτε πρεπει να ντυθεις αρκετα πιο επισημα. Ασχετα αν θελουν να σε πληρωνουν με 600 η με 2600 ευρω, το ντυσιμο πρεπει να ειναι συγκεκριμενο και καπως σχετικο με την θεση που διεκδικεις.

 

Βεβαια να σε αποριψει επειδη δε φοραγες ταγερ μου φαινεται υπερβολικο, προφανως δεν τον ικανοποιουσαν αλλα θεματα και επρεπε κατι να πει. Και ειπε το ταγερ.

 

Αν ας πουμε ησουν η Ζιζελ, επαιζες στα δαχτυλα οτι ειχε να κανει με τη συγκεκριμενη θεση εργασιας, ειχες καμια 5 χρονια προυπηρεσια, μιλαγες και 10 γλωσσες και δεχοσουν να δουλψεις με 650 ευρω, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα τον ενοχλουσε καθολου το οτι δεν πηγες με ταγερ στο interview.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας ομως για τραπεζικος υπαλληλος η receptionists σε 5στερο ξενοδοχειο πχ τοτε πρεπει να ντυθεις αρκετα πιο επισημα.

 

Σε ένα δικηγορικό που δεν το ξέρει η μάνα του είχα πάει και οι υπόλοιποι υπάλληλοι γραφείου που είχανε ήταν λιγότερο περιποιημένες από εμένα . Δεν πήγα για θέση δικηγόρου ούτε στελέχους. Από ρούχα φόραγα ρούχα που φόραγα και όταν έκανα την πρακτική μου σε τράπεζα ( μαύρο σακάκι , μαύρο παντελόνι υφασμάτινο - σεμνό όχι κολλητό κ.λ.π. ) . Δε θα πήγαινα με τζιν για συνέντευξη ήμαρτον , δεν έστεκε δηλαδή να μου πουν κάτι τέτοιο . Και το θυμήθηκε όταν θεώρησα λίγα τα 650 για 10ωρο + , μετά από καμία ώρα την πέταξε την παρατήρηση.

 

 

Αν ας πουμε ησουν η Ζιζελ, επαιζες στα δαχτυλα οτι ειχε να κανει με τη συγκεκριμενη θεση εργασιας, ειχες καμια 5 χρονια προυπηρεσια, μιλαγες και 10 γλωσσες και δεχοσουν να δουλψεις με 650 ευρω, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα τον ενοχλουσε καθολου το οτι δεν πηγες με ταγερ στο interview.

 

Υποτίθεται ότι μιλάμε ρεαλιστικά τώρα. Εάν ήμουν η Ζιζέλ εδώ θα ήμουν ή θα έψαχνα για δουλειά ; Θα είχα βρει και έναν επιχειρηματία και θα ήμουν αραχτή τώρα .

 

Ένα άτομο για να κάνει εξωτερικές δουλειές και data entry εγγράφων έψαχνε . Τα τεστ δακτυλογράφησης και Office τα πέρασα κανονικά και μάλιστα μου είπε ότι ήμουν η καλύτερη στο τεστ . Στο οικονομικό και τις πολλές ώρες αντέδρασα γιατι πέρα του ότι τα λεφτά ήταν κοροιδία και σύμβαση λέει θα αργούσα να υπογράψω το γραφείο ήταν στο κέντρο , που να κυκλοφορήσω 10 -11 το βράδι εκεί . Μέχρι εκείνη τη στιγμή ήθελε να με προσλάβει αλλά αφού του τα χάλασα θυμήθηκε ότι δε φοράω ταγιέρ.

 

Με εκνευρίζει το πόσο εύκολα προσβάλλουν τον άλλο . Η αγένεια μου τη δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα δικηγορικό που δεν το ξέρει η μάνα του είχα πάει και οι υπόλοιποι υπάλληλοι γραφείου που είχανε ήταν λιγότερο περιποιημένες από εμένα . Δεν πήγα για θέση δικηγόρου ούτε στελέχους. Από ρούχα φόραγα ρούχα που φόραγα και όταν έκανα την πρακτική μου σε τράπεζα ( μαύρο σακάκι , μαύρο παντελόνι υφασμάτινο - σεμνό όχι κολλητό κ.λ.π. ) . Δε θα πήγαινα με τζιν για συνέντευξη ήμαρτον , δεν έστεκε δηλαδή να μου πουν κάτι τέτοιο . Και το θυμήθηκε όταν θεώρησα λίγα τα 650 για 10ωρο + , μετά από καμία ώρα την πέταξε την παρατήρηση.

Ε ναι ειναι προφανες οτι εψαχνε κατι να σου βρει για να μη σου πει απευθειας πχ: "κοπελια δεν μου κανεις, γιατι στραβομουτσουνιασες με τον μισθο". Ειπε για το ταγερ και δεν προσβληθηκε κανεις και ολοι ζησανε καλα... Καλως η κακως τα interviews ειναι ποτισμενα με πολυ δηθεν και ελαχιστη ειλικρινεια και απο τις 2 πλευρες.

 

Ένα άτομο για να κάνει εξωτερικές δουλειές και data entry εγγράφων έψαχνε . Τα τεστ δακτυλογράφησης και Office τα πέρασα κανονικά και μάλιστα μου είπε ότι ήμουν η καλύτερη στο τεστ . Στο οικονομικό και τις πολλές ώρες αντέδρασα γιατι πέρα του ότι τα λεφτά ήταν κοροιδία και σύμβαση λέει θα αργούσα να υπογράψω το γραφείο ήταν στο κέντρο , που να κυκλοφορήσω 10 -11 το βράδι εκεί . Μέχρι εκείνη τη στιγμή ήθελε να με προσλάβει αλλά αφού του τα χάλασα θυμήθηκε ότι δε φοράω ταγιέρ.

 

Με εκνευρίζει το πόσο εύκολα προσβάλλουν τον άλλο . Η αγένεια μου τη δίνει.

Αυτο που του τα χαλασε ειναι οτι αναμεσα στα "προσοντα" σου δεν εδειξες προθυμια, ανεκτικοτητα και ανοχη στο δουλεμα (οχι τη δουλεια). Σκοπος του ηταν να σε παρει με 650 και να σε βαζει να δουλευεις 11ωρα. Ε ειδε οτι δεν εισαι και τοσο διατεθιμενη να το υποστεις οποτε ειπε "δε μου κανει αυτη, δεν ειναι κοροιδο, θα γκρινιαζει, παμε στην επομενη"

 

Ποια ειναι η Ζιζελ ?

Μαλλον επρεπε να αναφερω "Τζουλια" για να καταλαβαινομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...