Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Το αντιθετο λεει,οτι συχνα απορριπτωνται οι ομορφες γυναικες για διαφορους λογους.

Δεν πολυπιστευω ετσι κι αλλιως ολες αυτες τις ερευνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Aφενος λεει οτι οι ομορφες γυναικες εχουν προβλημα επαγγελματικης αποκαταστασης.

Αφεταιρου ειναι αστειου αυτου του τυπου οι ερευνες που γενικευουν αυθαιρετα τα συμπερασματα τους.

 

Πχ στη συγκεκριμενη περιπτωση:

Α. Ομορφη ανεργη γυναικα αναζητα επαγγελμα

Β. Υποψηφια εργοδοτης θα ειναι γυναικα.

Συμπερασμα ερευνας: Ομορφες γυναικες που αναζητουν εργασια σε εργασιακο περιβαλλον που αποτελειται απο γυναικες, εχουν λιγοτερες πιθανοτητες προσληψης λογω "αντιζηλειας".

Αυθαιρετη γενικευση αρθρου/αρθογραφου: "Σύμφωνα με έρευνα, οι ωραίες και ελκυστικές γυναίκες που επισυνάπτουν φωτογραφία στο βιογραφικό τους έχουν μικρές ελπίδες να βρουν εργασία! "

 

Ενω ολοι ξερουμε ποσοι μου***δουλοι αντρες εργοδοτες υπαρχουν που τους τρεχουν τα σαλια για μια ομορφη υπαλληλο και θα την προσλαμβανανε αλλες 10 φορες αν μπορουσαν.

 

Εχει γεμισει ο τοπος με ηλιθιες διαδικτυακες αναρτησεις που ο καθε πικραμενος παιρνει μια ερευνα και βγαζει οτι συμπερασμα του καπνισει με τα δικα του υποκειμενικα κριτηρια και το κανει επισημο αρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο offtopic εγω τελειωνω τον Ιουνιο ΤΕΙ Λογιστικης και με αυτα που διαβαζω κ ακουω,θα ξαναδωσω στα καπακια πανελληνιες

για αστυφυλακων ή καμια στρατιωτικη σχολη.Οσοι δε θελουν να στραφουν εξωτερικο οπως εγω,αυτες οι σχολες για μενα

αποτελουν μονοδρομο.Βλεπω τα φλαρακια μου που εχουν περασει αστυφυλακες,ΣΤΥΑ κ πραγματικα τους ζηλευω(με την καλη εννοια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω τα φλαρακια μου που εχουν περασει αστυφυλακες,ΣΤΥΑ κ πραγματικα τους ζηλευω(με την καλη εννοια)

 

 

τι ζηλευεις ακριβως...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ζηλευεις ακριβως...?

 

Δεν ειναι ακριβως ζηλεια για να μην παρεξηγηθω.Το γεγονος λοιπον οτι ειναι 22 χρονων παλικαρακια με μηδαμινο αγχος για το επαγγελματικο τους μελλον,με αποδοχες 1100+,απο τα 19 τους να αμοιβονται,χωρις να τους εχει επηρεασει το οικονομικο στενεμα οπως τους περισσοτερους,τη στιγμη που εγω παλευω να τελειωσω το κωλοΤΕΙ,χωρις καμια διαθεση για μετεπειτα σπουδες κ το στρατο καπακια.. :shock: Γι αυτο σκεφτομαι να ξαναδωσω χωρις να με τρελενουν αυτες οι σχολες,αλλα τι αλλο μπορω να κανω?Μακαρι να ειχα το μυαλο στα 18 οπως οι φιλοι μου να διαβαζα κ να δηλωνα κατι παρεμφερη,χωρις να χασω 4 χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση φορολογούμενου πολίτη:

 

Ιoannis1908,είσαι έτοιμος να "τιμήσεις" την στολή που θα φοράς, σε περίπτωση που κάνεις αλλαγή πλεύσης;Οι φίλοι σου "που είχαν μυαλό" και έπραξαν ανάλογα,είναι έτοιμοι να δώσουν την ζωή τους για να προστατεύσουν πολίτες εάν αυτό χρειαστεί;Εάν πιστεύεις οτι η δουλειά του αστυφύλακα είναι να υπάρχει (σκέτο) και να αμείβεται,θα εκτιμούσα αν τους ζητούσες να αφήσουν τα USP τους έξω απο το σπίτι μου...

Επειδή βλέπω κάθε μέρα τους 19χρονους των 1100+ ευρώ,οφείλω να ομολογήσω οτι δέν αισθάνομαι ιδιαίτερα ασφαλής.Μάλλον η φραπεδιά και τα Rayban γυαλιά φταίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση φορολογούμενου πολίτη:

 

Ιoannis1908,είσαι έτοιμος να "τιμήσεις" την στολή που θα φοράς, σε περίπτωση που κάνεις αλλαγή πλεύσης;Οι φίλοι σου "που είχαν μυαλό" και έπραξαν ανάλογα,είναι έτοιμοι να δώσουν την ζωή τους για να προστατεύσουν πολίτες εάν αυτό χρειαστεί;Εάν πιστεύεις οτι η δουλειά του αστυφύλακα είναι να υπάρχει (σκέτο) και να αμείβεται,θα εκτιμούσα αν τους ζητούσες να αφήσουν τα USP τους έξω απο το σπίτι μου...

Επειδή βλέπω κάθε μέρα τους 19χρονους των 1100+ ευρώ,οφείλω να ομολογήσω οτι δέν αισθάνομαι ιδιαίτερα ασφαλής.Μάλλον η φραπεδιά και τα Rayban γυαλιά φταίνε.

 

Ξεφυγαμε απο το θεμα,ανοιξε αλλο τοπικ κ ρωτα εκει για τη δουλεια του αστυφυλακα.Δε μιλησα απαραιτητα για αστυνομικος,αλλα για το κλαδο των στρατιωτικων-αστυνομικων σχολων γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εννοείς τον κλάδο των ΔΥ που το 90% δέν θα έπρεπε να πληρώνεται;

Παρεμπιπτόντως δέν είχα καμία απορία,προσωπική ερώτηση απεύθυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να υπηρετείς και να προστατευεις το κοινωνικο συνολο, να την φορεσεις την στολή. Μαντεψε όμως από που θα κόψουν μισθούς για να εξασφαλίσουν έσοδα, από παλικαρακια 19 ετών

με μεγάλους μισθούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μονο έναν αστυνομικό ξέρω που είναι ευχαριστημένος με τη δουλειά του ( όχι με το μισθό του ) γιατί το γουστάρει το επάγγελμα του και μπήκε και στην υπηρεσία που ήθελε . Κακή εκπαίδευση , ωράρια ό,τι να'ναι , ανασφάλεια . Μόνο γυναίκες ξέρω να την έχουν καταβρει , δουλειά γραφείου , δεν τις βάζουν σε μάχιμες υπηρεσίες ( μεγάλη βλακεία αυτή , θέλεις να μπεις αστυνομία κυρά μου , μην περιμένεις και ειδική μεταχείριση ).

 

19 χρονοι και 1100 ευρώ λίγο δύσκολο , αφού είναι δόκιμοι σε εκείνοι την ηλικία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο απλά...: ΄Κομμάτι του να ζεις έξω έχει να κάνει με ότι η ζωή σου και το πρόγραμμα σου αποφασίζεται από τους ρυθμούς ζωής και το πρόγραμμα της χώρας που σε φιλοξενεί...

 

2 πολύ απλά παραδείγματα από ιταλία:

ξέχνα την καθαρή δευτέρα (ταραμοσαλάτες και χαρταετοί No more),

ξέχνα το πάσχα που συνήθως δεν συμπεφτει με το ελληνικό οπότε θα πάρεις την άδεια σου μαζί με τους υπολοίπους (κατσικάκια, μαγειρίτσες, κοκορέτσια No more)

 

Μαζί με τα παράπάνω βάλε και το συναισθηματικό κομμάτι ότι πχ πας και καλά στην ορθόδοξη εκκλησία να αναστήσεις και δεν έχεις έναν δικό σου άνθρωπο δίπλα σου να του πεις χριστός ανέστη.... ή τα τηλέφωνα που πέφτουν την κυριακή του πάσχα ενώ όλο το σοϊ είναι μαζεμένο γύρω από το αρνί και κατεβάζει μπύρες ενώ εσύ είσαι μόνος σου και περιμένεις να βγουν οι μπριζόλες από τον φούρνο....

 

Kαλα, ελα να κανεις Πασχα στη πατριδα , ποιος σε εμποδιζει? Διπλα ειναι η Ιταλια.

Προσωπικα αυτα δε με απασχολουν, δε γιορταζω το Πασχα, οι γιορτες ειναι για τα παιδια και τους πλουσιους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=273272

 

Νεο κυμα μετανάστευσης σαρωνει τη χώρα.

Είτε για το εξωτερικό, είτε για την ελληνικη επαρχία.

 

 

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο.. Αυτό που συμβαίνει είναι φοβερό..Εγώ με φίλους που κάνουμε τέτοιες συζητήσεις του τύπου ''μένεις Αθήνα ή την κάνεις για εξωτερικό ή επαρχία?'' , όλοι είναι πραγματικά διχασμένοι..Και δουλειά να έχεις εδώ, είναι η κατάσταση τόσο χάλια που δεν βγαίνεις οικονομικά..Και συμφωνώ εν μέρει με αυτούς που λένε ότι ΄στην Αθήνα που θα βγεις ένα Σάββατο θα δεις κόσμο και τα λοιπά..Αλλά μήπως αυτό δεν συμβαίνει και στο εξωτερικό? Και στην Ιταλία και στην Γαλλία και στην Κύπρο που πήγα, είδα κόσμο να κυκλοφορεί τη νύχτα..Προσωπικά εγώ έχω τόσο άγχος με τη δουλειά μου και την οικονομική κατάσταση εδώ, που κανένα Σ/Κ αν βγω..Πήγαινα μια φορά σινεμά την εβδομάδα και τώρα πάω μια φορά τον μήνα και αν..Ούτε όρεξη έχω ούτε και λεφτά να δώσω 10 ευρώ για το εισιτήριο..Για μένα και για το πώς έχω φανταστεί τη ζωή μου,αυτό δεν είναι ζωή...Όλο άγχος και τρέξιμο και οικονομικά προβλήματα..Μακάρι να είχα ένα ποσό(όχι τπτ φοβερό..) να σηκωνόμουν να έφευγα και να ξανάρχιζα από την αρχή..Είτε σε κάποια επαρχία είτε ακόμα καλύτερα στο εξωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...