Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανατονίζω το γεγονός ότι ο καθένας μιλάει με βάση της εμπειρίες του και θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο Midi: δυστυχώς όσο ωραία και αν ακούγονται τα πράγματα από μερικούς η ξενιτιά παραμένει ξενιτιά και δυστυχώς δεν κάνει για όλους....είδα μερικά post σχετικά με τις τιμές του καφέ και του ουϊσκι: καλοί σαν παραλληλισμοί αλλά με το που βρεθείς έξω συνηδητοποιείς ότι στην πραγματικότητα αλλάζουν πάρα, πάρα πολλά πράγματα της καθημερινότητας σου που μέχρι την προηγούμενη είχες για δεδομένα (όχι απραίτητα προς το χειρότερο αλλά αλλάζουν) και βασικά αλλάζει και η νοοτροπία των ανθρώπων (και πάλι όχι απαραίτητα προς το χειρότερο)...

 

Εγώ ας πούμε -που μάλλον είμαι και λιγάκι απροσάρμοστος- μετά από δεκαετία ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω το να μην βρίσκω μαγαζί ανοιχτό για φαϊ μετά τις 21:30 ή το αντίστοιχο "περίπτερο" μετά τις 19:00 για τσιγάρα για να πάμε στα απλά, όπως (σαν κλασσικός έλληνας δεμένος με την οικογένεια?) μου κακοφάνηκε που μια γνωστή μπήκε στο νοσοκομείο για εγχείρηση έμεινε μέσα μια βδομάδα και οι γονείς της δεν πήγαν καν να την δουν...

θες άλλο χαζό παράδειγμα? Τι να το κάνω αν ο espresso κάνει 90 λεπτά άν οι Ιταλοί τον πινούν μέσα σε 2 λεπτά όρθιοι μπροστά στο μπαρ? δεν βγαίνω μόνο για να πιω καφέ (κάνω και στο σπίτι) αλλά για αλλάξω και καμμιά κουβέντα με κανέναν άνθρωπο...

Γυναίκες: η δικιά μου θεωρούσε δεδομένο ότι (παρόλο που υπήρχε χώρος σπίτι) για 5 μέρες που θα ερχόνταν 1 ζευγάρι φίλοι από ελλάδα έπρεπε να πάνε στο ξενοδοχείο, εκεί που μεγάλωσα εγώ θεωρείται καφρίλα...

Τελευταιο παράδειγμα: πάλι εκεί που μεγάλωσα εγώ συνηθίζαμε και συνηθίζουμε να τσακωνόμαστε για το ποιος θα πληρώσει ή έναν γύρο ποτά τον πληρώνει ο ένας και τον άλλο ο άλλος, άμα σου πω ότι 1 μήνα που κερνούσα μπύρες κανείς δεν είπε αυτός ο γύρος δικός μου?

Μικρά μικρά πραγματάκια που όμως τα αντιμετωπίζεις καθημερινά...

 

Τελικά εξαρτάται από τις προτεραιότητες που βάζει ο καθένας στην ζωή του, από όσο έχω δει όμως ο μισθός και οι παροχές πάνε χέρι χέρι και με τις ευθύνες...

 

Anyway τείνω να καταλήξω ότι τα σημαντικά πράγματα στην ζωή είναι άλλα από την δουλειά, τις δημοσιεύσεις και την ανάγνωριση....αλλά και πάλι αυτός είμαι εγώ που την τρέλα μου την έκανα και είδα πως είναι τα πράγματα έξω και του χρόνου που θα γυρίσω για στρατιωτικό μπορεί να μου την ξαναβιδώσει και να σηκωθώ πάλι να φύγω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

bgeorgalas εχουν βαση πολλα απο οσα λες.

Ομως τι να τα κανεις ολα αυτα, οταν η πατριδα σου δεν σου δινει τη δυνατοτητα για μια αξιοπρεπη εργασια που θα σου δινει ενα αξιοπρεπη μισθο για να εχεις μια αξιοπρεπη διαβιωση?

Αν δεν μπορεις να καλυψεις τις βιοτικες σου αναγκες που ειναι πρωταρχικο θεμα, οτι και να λεμε, για φιλους, περιπτερα, οικογενεια, νοοτροπιες κλπ, ειναι δωρο αδωρο.

 

Αυτοι που αναγκαζονται να ξενιτευτουν δεν το κανουν συνηθως επειδη πανε για 'καριερα' αλλα επειδη δεν εχουν κατι απο το παραπανω τριπτυχο αξιοπρεπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα η μάνα σου και ο πατέρας σου έρχονται να σε δούνε, για να κάνουν τσαμπουκάδες με τους δόκτορες και να δώσουν λάδι.

Με λίγα λόγια η μάνα σου είναι πάνω από το κεφάλι σου λόγο έλλειψης εμπιστοσύνης στο σύστημα. Σε άλλη περίπτωση βαριά να ερχόταν κανένα απογευματάκι.

Είναι ένας φαύλος κύκλος.

Έχω ένα παιδί και λέω π.χ. Θα του μάθω να είναι νομοταγής, ευγενικός, να μη βαράς τα άλλα παιδάκια, να περιμένεις τη σειρά του, να μην είναι μπινές, κλπ.

Μετά σκέφτομαι ότι αν το μάθω έτσι το παιδί το πιθανότερο είναι να τρώει φάπες μέχρι τα γεράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο καφες μονο στην Ιταλια ειναι φθηνος και οχι παντου.Αν κατσεις σε τραπεζακι εξω,εχει γυρω στα 3.50 ευρω.

Υπαρχουν και καφε που τον πινεις στα γρηγορα και ειναι 1.50 ευρω,αλλα μηπως και η Ελλαδα δεν εχει καφενεια που ειναι φθηνος?

Αμα πας και τον πιεις σε πλατεια και θρονιαστεις 5 ωρες,λογικο ειναι να τον πληρωνεις παραπανω.

Εκτος απο συνοικιακα καφε στην Ιταλια λοιπον,παντου ο καφες εχει 3-3.50 ευρω.Ακομα και σε κεντρικο καφε της Βιεννης.Στο Συνταγμα νομιζω ειναι λιγο παραπανω 4-4.50 ευρω.

 

Η ζωη στην Ελλαδα εχει μια γοητεια.Μου το εχουν πει και ξενοι.

Παρ'ολη την γρουσουζια που εχει πεσει τωρα στην χωρα...αναθεμα στα δελτια ειδησεων των 8....και την απαισιοδοξια που υπαρχει,η Ελλαδα ηταν και ειναι μια γοητευτικη χωρα.

Και εγω παλιοτερα ελεγα να παω να φυγω και δεν θα ξαναπατησω κ.λ.π,αλλα πλεον εχω καταλαβει.

Οχι που ειναι ασχημη η εμπειρια του να ζησεις εξω.Ειναι και αυτο ωραιο,αλλα μην απαξιωνουμε συνεχεια την χωρα μας.

 

Δεν εχω χρονο να αναλυσω ολα τα θετικα της Ελλαδας ως προς τον τροπο ζωης του Ελληνα...μην μου πει καποιος για ΔΝΤ,αναθεμα πια...το μονο που θα πω,οτι καθε βραδυ,ακομα και Σαββατο και τωρα που εχει καλο καιρο,ερημωνουν τα παντα εξω σε πολλες Ευρωπαικες πολεις.

Οχι οτι δεν διασκεδαζουν η δεν πανε για ποτο η φαγητο,απλα δεν κυκλοφορουν εξω.Δεν ξερω γιατι.

 

Στην Ελλαδα πας στο περιπτερο να παρεις τσιγαρα για 5 λεπτα το βραδυ και βλεπεις κοσμο να κυκλοφωρει.Ανοιγει το ματι σου.Και σπιτι να θελεις να μεινεις και πουθενα να μην θελεις να πας,κανεις μια γυρα για 10 λεπτα και γυρνας σπιτι με αλλη διαθεση.

Ειναι δυσκολο να το εξηγησω.Οσοι λετε ''αι σιχτιρ Ελλαδα'' κρατατε και μια πισινη.Πηγαινετε πρωτα εξω να δειτε και μετα...

 

Κατι αλλο...μου αρεσει που απο τη μια πολλοι γκρινιαζουν για τους χαμηλους μισθους,για την κριση κ.λ.π και απο τη αλλη,στο τοπικ για το τι αγοραζουν απο τα περιπτερα,η γκρινια ειναι...''μα γιατι τα περιπτερα εχουν μονο Αμστελ-Χαινεκεν και οχι καλυτερες μπυρες?''....χαχαχαχα,αυτος ειναι ο Ελληνας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωη στην Ελλαδα εχει μια γοητεια.Μου το εχουν πει και ξενοι.

Η Ελλάδα, η Κούβα, η Ινδία, η Ταϊλάνδη κ.α. είναι όντως γοητευτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bgeorgalas εχουν βαση πολλα απο οσα λες.

Ομως τι να τα κανεις ολα αυτα, οταν η πατριδα σου δεν σου δινει τη δυνατοτητα για μια αξιοπρεπη εργασια που θα σου δινει ενα αξιοπρεπη μισθο για να εχεις μια αξιοπρεπη διαβιωση?

Αν δεν μπορεις να καλυψεις τις βιοτικες σου αναγκες που ειναι πρωταρχικο θεμα, οτι και να λεμε, για φιλους, περιπτερα, οικογενεια, νοοτροπιες κλπ, ειναι δωρο αδωρο.

 

Αυτοι που αναγκαζονται να ξενιτευτουν δεν το κανουν συνηθως επειδη πανε για 'καριερα' αλλα επειδη δεν εχουν κατι απο το παραπανω τριπτυχο αξιοπρεπειας.

 

καταλαβαίνω την απογοήτευση και την πίκρια σου, εγώ προσωπικά όταν αποφάσισα να φύγω είχα στρωμένη δουλειά (μου είχαν κάνει πρόσληψη και δούλευα κοντά χρόνο) σε εταιρία που εξακολουθεί να υπάρχει στον χώρο και να πηγαίνει πολύ καλά, απλά ήμουν 21, μόλις είχα τελειώσει το ΤΕΙ και ένιωθα ότι η ζωή μου είχε μπει σε ένα "καλούπι" από πολύ νωρίς (ποιος στα μυαλά μου), από την άλλη είχα την ευκαιρία να φύγω έξω για να κάνω πράγματα τα οποία στην ελλάδα μου ήταν αδύνατα γιατί απλά δεν είχα τις γνωριμίες, δεν ήμουν σε παρατάξεις, ήμουν από ΤΕΙ κτλ. κτλ. (έφυγα για να κάνω έρευνα).

 

ξαναλέω όμως ότι το τρίπτυχο αξιοπρέπειας έχει να κάνει με ζητήματα προτεραιότητας του καθένα από εμάς και ειναι καθάρα υποκειμενικό (πχ Fiat panda ή Pοrsche? Νοκια των 39 ευρώ ή Iphone 4? Αστακομακαρονάδα 2 φορές την βδομάδα ή 1 φορά στο εξάμηνο?)...

 

Μπορεί πχ μισθός 3,5Κ καθαρά να ακούγεται πάρα πολύ καλά, άμα όμως για αυτά τα 3,5Κ πρέπει να μην έχω ιδιωτική ζωή, να ζω καθημερινά με το άγχος να πιάσω τους στόχους, να είμαι μες στα νεύρα και να τσακώνομαι με υφιστάμενους/συντρόφους ε τότε ευχαριστώ δεν θα πάρω γιατί δεν το έχω σαν χαρακτήρας....θα πάω για τα 900 για να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια (επιλογή μου)

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν πήγα να γίνω ναυτικός (αν και οι συνθήκες στα καράβια 'εχουν βελτιωθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια) και οι μισθοί είναι γαμάτοι εμένα σαν άτομο θα με ζόριζε να βλέπω τα παιδιά μου κάθε 1,5 χρόνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον: Που ειδες να τα παρουσιαζω καταστροφικα? Επειδη αναφερομαι απλως σε ενα ζητημα που δεν δινεται σημασια, ενω δινεται στο αν υπαρχουν ωραιες γκομενες στη Σκωτια και αν ο καφες εχει 2,5 ευρω? Φυσικα και η μεταναστευση εχει πολλα θετικα, εχω αναφερθει σε αυτα σε αλλα ποστ μου.

Oταν λες "Παντως, οπου και να πατε οτι και να κανετε, ειτε οι ντοπιες ειναι μοντελα, ειτε μπαζα, ειτε ο καφες ειναι φθηνος, ειτε πανακριβος, η ξενιτια ειναι ξενιτια. Η οικογενεια σας, οι φιλοι σας, η γκομενα/γκομενος σας, το σπιτι σας, το αμαξι σας, θα ειναι ΟΛΑ πολυ μακρια για παντα" και " Ομως, με την παροδο των μηνων και με το που διευθετουνται οι πρωταρχικες σου αναγκες στη νεα σου χωρα (πχ σπιτι/επαγγελματικα/οικονομικα), τοτε βγαινουν στην επιφανεια οι υπολοιπες αναγκες. Αναγκες που δεν υπολογιζες και πολυ πανω στη φουρια σου να φυγεις απτην Ελλαδα με καθε τροπο: Φιλοι, οικογενεια, σπιτι, η πολη κλπ Αυτο να το εχετε παντα κατα νου" μαλλον καταστροφικα ακουγονται.

 

Δευτερον: Ακυρο το παραδειγμα με τους φοιτητες για πολλους λογους--> Ο φοιτητης δεν εργαζεται, ο φοιτητης θα βρει στο χωρο που θα κινειται συμπατριωτες στην ιδια ηλικια, ο φοιτητης μπορει να επιστρεφει Ελλαδα οποτε γουσταρει και εχει αναγκη και οχι οποτε θα εχουμε Χριστουγεννα η Πασχα. Τελος ο φοιτητης δεν παει για να ζησει στο εξωτερικο, αλλα για να σπουδασει. Σιγουρα παιρνει μια ιδεα ξενιτιας παντως.

 

Aκυρα ειναι τα δικα σου λεγομενα φιλε, οταν ζεις εξω δεν εχει σημασια αν εργαζεσαι ή εισαι φοιτητης, αλλωστε ο φοιτητης εργαζεται διπλα: και στη σχολη του και με το διαβασμα στο σπιτι. Πρεπει αποκλειστικα να εισαι φοιτητης για να βρεις συμπατριωτες? Και ο εργαζομενος μπορει να γυρισει οποτε γουσταρει, δεν ειναι φυλακισμενος ή εξορισμενος. Και ο εργαζομενος δεν θα παει να ζησει για παντα(εκτος αν το θελησει).

 

Τριτον: Ακυρο το παραδειγμα με τους ποδοσφαιριστες. Με τα συμβολαια που παιρνουν και γενικοτερα με την επαγγελματικη τους ιδιοτητα, προφανως εχουν τελειως διαφορετικη ζωη και αντιμετωπιση, απο αυτην που εχει ενας μεταναστης στο εξωτερικο. Ειναι σαν να μου λες οτι ο Σισε/οποιοσδηποτε εγχρωμος ποδοσφαιριστης στη χωρα μας ειναι ιδια περιπτωση με εναν εγχρωμο που πουλαει cd στην Ομονοια για να βγαλει ενα κομματι ψωμι.

Επισης και εδω δεν μιλαμε για μονιμοτητα, αλλα για μερικα χρονακια αρπαχτης τα οποια σου εξασφαλιζουν το υπολοιπο της ζωης σου.

Ακυρος και με τη βουλα εισαι φιλε μου, καλα νομιζεις οτι οι ποδοσφαιστες επειδη εχουν καλα συμβολαιο δε τους λειπει το σπιτι τους, η πατριδα και οι συγγενεις? Επειτα, νομιζεις οτι ολοι ειναι Σισε? Υπαρχουν χιλιαδες επαγγελματιες παιχτες που παιζουν εξω, ελαχιστοι ειναι οι αναγνωρισιμοι(δε παιζει ρολο, αλλα το λεω μιας και το θιξες).

Που κολλαει ο εγχρωμος που πουλαει cd? Για να παμε να παμε στο εξωτερικο να ζητιανεψουμε μιλαμε?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο εργαζομενος μπορει να γυρισει οποτε γουσταρει, δεν ειναι φυλακισμενος ή εξορισμενος.

 

Δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο απλά...: ΄Κομμάτι του να ζεις έξω έχει να κάνει με ότι η ζωή σου και το πρόγραμμα σου αποφασίζεται από τους ρυθμούς ζωής και το πρόγραμμα της χώρας που σε φιλοξενεί...

 

2 πολύ απλά παραδείγματα από ιταλία:

ξέχνα την καθαρή δευτέρα (ταραμοσαλάτες και χαρταετοί No more),

ξέχνα το πάσχα που συνήθως δεν συμπεφτει με το ελληνικό οπότε θα πάρεις την άδεια σου μαζί με τους υπολοίπους (κατσικάκια, μαγειρίτσες, κοκορέτσια No more)

 

Μαζί με τα παράπάνω βάλε και το συναισθηματικό κομμάτι ότι πχ πας και καλά στην ορθόδοξη εκκλησία να αναστήσεις και δεν έχεις έναν δικό σου άνθρωπο δίπλα σου να του πεις χριστός ανέστη.... ή τα τηλέφωνα που πέφτουν την κυριακή του πάσχα ενώ όλο το σοϊ είναι μαζεμένο γύρω από το αρνί και κατεβάζει μπύρες ενώ εσύ είσαι μόνος σου και περιμένεις να βγουν οι μπριζόλες από τον φούρνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά , είναι σοβαρό επιχείρημα το ότι θα σου λείψουν τα κοκορετσια , η μαγειρίτσα και η ταραμοσαλάτα ???

 

δεν είναι βέβαια, είναι ένα υπεραπλουστευμένο παράδειγμα πολλών πολλών μικρών πραγμάτων που τα βρίσκεις διαφορετικά ή δεν τα βρίσκεις καθόλου όταν είσαι εξωτερικό

 

Να σου πω την αλήθεια αυτό που μου λείπει από το πάσχα (και ας φάμε και πέτρες): να μαζευτούμε 15-20 άτομα από θείους/ες, ξαδέρφια κτλ που είναι διασκορπίσμενα σε όλη την ελλάδα (και μαζεύονται μόνο στις γιορτές στο νησί) να κάτσουμε να πιούμε ούζα και να πούμε ιστορίες....so simple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει σωστο και λαθος σε τετοιες περιπτωσεις ? Αναλογα με τις αναγκες , υποχρεωσεις ,προτεραιοτητες και τον χαρακτηρα του καθενος...

Η μηπως δεν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στις Ελληνικες πολεις ,στην επαρχια και στην πρωτευουσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 7 Μαΐου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 7 Μαΐου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο απλά...: ΄Κομμάτι του να ζεις έξω έχει να κάνει με ότι η ζωή σου και το πρόγραμμα σου αποφασίζεται από τους ρυθμούς ζωής και το πρόγραμμα της χώρας που σε φιλοξενεί...

 

2 πολύ απλά παραδείγματα από ιταλία:

ξέχνα την καθαρή δευτέρα (ταραμοσαλάτες και χαρταετοί No more),

ξέχνα το πάσχα που συνήθως δεν συμπεφτει με το ελληνικό οπότε θα πάρεις την άδεια σου μαζί με τους υπολοίπους (κατσικάκια, μαγειρίτσες, κοκορέτσια No more)

 

Μαζί με τα παράπάνω βάλε και το συναισθηματικό κομμάτι ότι πχ πας και καλά στην ορθόδοξη εκκλησία να αναστήσεις και δεν έχεις έναν δικό σου άνθρωπο δίπλα σου να του πεις χριστός ανέστη.... ή τα τηλέφωνα που πέφτουν την κυριακή του πάσχα ενώ όλο το σοϊ είναι μαζεμένο γύρω από το αρνί και κατεβάζει μπύρες ενώ εσύ είσαι μόνος σου και περιμένεις να βγουν οι μπριζόλες από τον φούρνο....

Νομιζω οτι εισαι απολυτα σωστος. Μπραβο. +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ε μα τώρα εξηγείται γιατί δε βρίσκω δουλειά :devil:

 

Μήπως σε απορρίπτουν λόγω... ομορφιάς;

 

:mrgreen:

Γιατί βρε.. τόσο κιούσπα είσαι?

Η αλήθεια είναι ότι το δίμετρο ξανθό να σου κάνει καφεδάκι το πρωϊ είναι άλλο πράγμα.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω όποιον τον κάνει. Θα ήταν άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...