Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α δεν πίνω ουίσκι μου βρωμάει,χαχα. Αλλά από ότι ξέρω ανάλογα με το πόσο καλό είναι πληρώνεις. Πού ακριβό δεν είναι.

Ασφαλως και δε θα ειναι ακριβο το σκωτζεζικο ουσκι στη Σκωτια, αλλα η ζωη γενικα εκει πόσο ακριβη ειναι? τι μισθοι υπαρχουν και τι παιρνεις με αυτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ασφαλως και δε θα ειναι ακριβο το σκωτζεζικο ουσκι στη Σκωτια, αλλα η ζωη γενικα εκει πόσο ακριβη ειναι? τι μισθοι υπαρχουν και τι παιρνεις με αυτους?

 

Αναλόγως τι δουλειά κάνεις, προθπηρεσία κτλ. Νομίζω η τεράστια διαφορά εδώ με Ελλάδα είναι ότι, οτιδήποτε δουλειά και να κάνεις(και ταμίας κάπου, full time) ζεις καλά. Δεν σου λέω ότι τα σκορπάς αλλά ζεις αξιοπρεπώς και με λίγη προσοχή καλά..

 

Τώρα αν βρεις καλύτερη δουλειά με προοπτικές, ζεις πολύ άνετα και κάνεις ότι θες.

 

Έπισης υπάρχουν πάρα πολλές προσφορές(πραγματικές προσφορες όμως), και αν ξέρεις που να ψάξεις γλιτώνεις πολλά χρήματα(και δεν μιλάω μόνο για αγορές,αλλά και για εστιατόρια, activites κ.α.).

 

Το τι παίρνεις με αυτούς είναι σχετικό. Τι να πω, εγώ παίρνω βιβλία , παπούτσια, gadgets, ταξιδεύω κτλ.. Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει πολυ κρυο εκει πανω?

Αληθευει οτι ο κοσμος εκει ειναι τσιγγουνης?:)

 

ρε σεις παιδιά Σκωτία τι παίζει απο ενοίκια?

 

 

Ασφαλως και δε θα ειναι ακριβο το σκωτζεζικο ουσκι στη Σκωτια, αλλα η ζωη γενικα εκει πόσο ακριβη ειναι? τι μισθοι υπαρχουν και τι παιρνεις με αυτους?

 

Δε προλαβαίνω την Δώρα την μικρή εξερευνήτρια :P

Κρύο κάνει. Μη λέμε ότι θέλουμε.

Φέτος ειδικά χειμώνα έπεσε τρελό χιόνι και έφτασε μέχρι -15. Σε γενικές γραμμές πάντως τον καιρό στο Edinburgh το βρίσκω ευχάριστο σε σχέση με Sunderland ή Ipswich π.χ.

Εδώ και κάτι μέρες που έχει τρελό ήλιο με θερμοκρασίες 16 βαθμούς αν δεν είχε το "αεράκι" να σε φυσάει θα ήταν σαν 25 Ελλάδα.

 

Τα ενοίκια μέσες άκρες όπως τα είπε η Δώρα.

Η ζωή δεν είναι ακριβή αναλογικά με τους μισθούς. Νοίκι + "δημοτικός" φόρος (80-120 λίρες) βέβαια είναι το μεγάλο "ζόρι" αλλά να βγεις να πιεις έναν καφέ (2,5 λίρες) μία μπύρα (3.5 λίρες) ή να φας κάτι έξω (5-15 λίρες) είναι καλά. Supermarket έχει κάθε λογής ξεκινώντας από Lidl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος κάποτε που σπούδαζε εκεί μου είπε:

Αν δεις πως είναι οι Σκοτσέζες θα καταλάβεις γιατί ακμάζει η ομοφυλοφιλία στον τόπο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, οπου και να πατε οτι και να κανετε, ειτε οι ντοπιες ειναι μοντελα, ειτε μπαζα, ειτε ο καφες ειναι φθηνος, ειτε πανακριβος, η ξενιτια ειναι ξενιτια. Η οικογενεια σας, οι φιλοι σας, η γκομενα/γκομενος σας, το σπιτι σας, το αμαξι σας, θα ειναι ΟΛΑ πολυ μακρια για παντα.

 

Αυτο να το εχετε παντα κατα νου:)

 

 

 

Εγω απο οταν εφυγα απτην Ελλαδα, επεστρεψα πισω για κανα 4ημερο μετα απο 6μηνες. Και τα θεματα με τα οποια ασχοληθηκα ηταν να κανονισω να πουλησω το αμαξι μου, να πω στους γονεις μου οτι ενα διαμερισμα που ειχα, καλο ειναι να το νοικιασουν να μην καθεται αδειο και επειτα να δω το σπιτι της κοπελας μου για λιγο, και να προλαβω να δω 2-3 καλους φιλους (για παραπανω δεν υπηρχε χρονος).

 

Και μετα ξανα αεροδρομιο για φουλ δουλεια απτην επομενη μερα για κανα 6μηνο σερι, μεχρι να ξαναγυρνουσα στα πατρια εδαφη για αλλο ενα 3ημερο "ξεκουρασης".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπαα, εμενα το κρυο ειναι που με χαλαει μόνο.

(για παντα? γιατι για παντα?)

Οταν εισαι ξενιτεμενος και σου λειπουν διαφορα πραγματα, και τα 2 χρονια σου φαινονται "για παντα" για οσα σου λειπουν και θα σου λειπουν. Εξαλλου οταν καποιος ξενιτευεται, δεν νομιζω να το κανει με σκοπο να επιστρεψει σε λιγοτερο απο μια 10ετια, ενω θαρρω οτι στοχο εχει να ζησει (και να προοδευσει) μονιμα εξω. Και να επιστρφει Ελλαδα το καλοκαιρακι για διακοπες.

 

Παρεπιπτοντως κι εγω οταν ηθελα να φυγω απτην Ελλαδα περιπου το ιδιο με εσενα ελεγα. Οτι δε θα με χαλασει τιποτα μιας και φευγω απο μια χωρα που με αηδιαζει. Ομως, με την παροδο των μηνων και με το που διευθετουνται οι πρωταρχικες σου αναγκες στη νεα σου χωρα (πχ σπιτι/επαγγελματικα/οικονομικα), τοτε βγαινουν στην επιφανεια οι υπολοιπες αναγκες. Αναγκες που δεν υπολογιζες και πολυ πανω στη φουρια σου να φυγεις απτην Ελλαδα με καθε τροπο: Φιλοι, οικογενεια, σπιτι, η πολη που τοσο σιχαινοσουν κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι αυτοι οι ποδοσφαιριστες και οι μπασκετμπωλιστες που παιζουν σε αλλη χωρα, δε νομιζω να αισθανονται τοσο καταστροφικα οσο παρουσιαζεις.

Εξαλλου υπαρχουν χιλιαδες φοιτητες που σπουδαζουν σε αλλη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ειναι ασχημες οι γυναικες δικαιολογουμαστε να γινουμε ομοφ/λοι?...

Εγώ προσωπικά θα βολευόμουν και με σακούλα εν ανάγκη.

Έχει και εκλεκτικούς όμως που θέλουν μόνο πέταλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι αυτοι οι ποδοσφαιριστες και οι μπασκετμπωλιστες που παιζουν σε αλλη χωρα, δε νομιζω να αισθανονται τοσο καταστροφικα οσο παρουσιαζεις.

Εξαλλου υπαρχουν χιλιαδες φοιτητες που σπουδαζουν σε αλλη χωρα.

Πρωτον: Που ειδες να τα παρουσιαζω καταστροφικα? Επειδη αναφερομαι απλως σε ενα ζητημα που δεν δινεται σημασια, ενω δινεται στο αν υπαρχουν ωραιες γκομενες στη Σκωτια και αν ο καφες εχει 2,5 ευρω? Φυσικα και η μεταναστευση εχει πολλα θετικα, εχω αναφερθει σε αυτα σε αλλα ποστ μου.

 

Δευτερον: Ακυρο το παραδειγμα με τους φοιτητες για πολλους λογους--> Ο φοιτητης δεν εργαζεται, ο φοιτητης θα βρει στο χωρο που θα κινειται συμπατριωτες στην ιδια ηλικια, ο φοιτητης μπορει να επιστρεφει Ελλαδα οποτε γουσταρει και εχει αναγκη και οχι οποτε θα εχουμε Χριστουγεννα η Πασχα. Τελος ο φοιτητης δεν παει για να ζησει στο εξωτερικο, αλλα για να σπουδασει. Σιγουρα παιρνει μια ιδεα ξενιτιας παντως.

 

Τριτον: Ακυρο το παραδειγμα με τους ποδοσφαιριστες. Με τα συμβολαια που παιρνουν και γενικοτερα με την επαγγελματικη τους ιδιοτητα, προφανως εχουν τελειως διαφορετικη ζωη και αντιμετωπιση, απο αυτην που εχει ενας μεταναστης στο εξωτερικο. Ειναι σαν να μου λες οτι ο Σισε/οποιοσδηποτε εγχρωμος ποδοσφαιριστης στη χωρα μας ειναι ιδια περιπτωση με εναν εγχρωμο που πουλαει cd στην Ομονοια για να βγαλει ενα κομματι ψωμι.

Επισης και εδω δεν μιλαμε για μονιμοτητα, αλλα για μερικα χρονακια αρπαχτης τα οποια σου εξασφαλιζουν το υπολοιπο της ζωης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως κι εγω οταν ηθελα να φυγω απτην Ελλαδα περιπου το ιδιο με εσενα ελεγα. Οτι δε θα με χαλασει τιποτα μιας και φευγω απο μια χωρα που με αηδιαζει. Ομως, με την παροδο των μηνων και με το που διευθετουνται οι πρωταρχικες σου αναγκες στη νεα σου χωρα (πχ σπιτι/επαγγελματικα/οικονομικα), τοτε βγαινουν στην επιφανεια οι υπολοιπες αναγκες. Αναγκες που δεν υπολογιζες και πολυ πανω στη φουρια σου να φυγεις απτην Ελλαδα με καθε τροπο: Φιλοι, οικογενεια, σπιτι, η πολη που τοσο σιχαινοσουν κλπ κλπ.

Είναι σαν το στρατιωτικό που αφού τελειώσει λες "άρε στο στρατό τι γέλια κάναμε"

 

Πρωτον: Που ειδες να τα παρουσιαζω καταστροφικα? Επειδη αναφερομαι απλως σε ενα ζητημα που δεν δινεται σημασια, ενω δινεται στο αν υπαρχουν ωραιες γκομενες στη Σκωτια και αν ο καφες εχει 2,5 ευρω? Φυσικα και η μεταναστευση εχει πολλα θετικα, εχω αναφερθει σε αυτα σε αλλα ποστ μου.

Μην ακυρώνεις τις γκόμενες και τον καφέ. Είναι στη λίστα του top 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακυρώνεις τις γκόμενες και τον καφέ. Είναι στη λίστα του top 10

Fixed: Ειναι στη λιστα του top 10 του νεοελληνα.

 

hint: Που αν παει εξωτερικο με αυτα τα μυαλα, συγκετρωνει αρκετες πιθανοτητες να επιστρεψει πισω με κατεβασμενα αυτια σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα

hint 2: Φυσικα υπαρχουν κι αυτοι που υποστηριζουν οτι μεταναστευουν, αλλα ουσιαστικα πανε διακοπες με επιδοτηση μπαμπα για κανα 3μηνο για να επιστρεψουν ως ατυχοι που δε βρηκαν δουλεια, οποτε λογικο να τους νοιαζει ο καιρος, οι γκομενες και η τιμη του καφε στην Χ χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου είπε ότι είμαστε παλαιοέλληνες?

O ορος νεοελλην χρησιμοποιηθηκε (απο εμενα) με την καθιερωμενη ενοια με την οποια χρησιμοποιεται γενικοτερα και καθολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...