Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σχόλιά μου για το τελευταίο βιογραφικό σου:

 

Είσαι ο HR και σου ήλθαν σήμερα 250 βιογραφικά για τη νέα δουλειά. Παίρνει το δικό σου και στη πρώτη σελίδα τι μπορεί να δεί για σένα; Κάτι για Marketing και πόσα λεφτά θες...μάλλον έχασες...και ένα μακροσκελές κείμενο που μάλλον δεν έχει καμία διάθεση να διαβάσει. Λέω λοιπόν:

 

Scrap το πρώτο page τελείως, βάλε το reccomendation στο τέλος. Τα βασικά σου στοιχεία όνομα, διεύθυνση κτλ μπορούν να χωρέσουν όλα σε μία γραμμή...δεν έχει νόημα να πιάνεις μισή σελίδα βιογραφικό για να πεις πως σε λένε.

 

Βάλε ένα mini statement ποιος είσαι και τί κάνεις και αμέσως μετά professional experience. Έτσι θα πας περίπου στη μιάμιση σελίδα με τις λιγότερες σημαντικές πληροφορίες στο τέλος.

 

Ναι , αλλά αυτό μου έβγαλε export το www.bayt.com , το μεγαλύτερο σάιτ εύρεσης εργασίας στον αραβικό κόσμο

 

Εφτιξα τις φόρμες , και ενώ στις φόρμες έχει πχ. τελευταίο το reference , στο CV το πετάει πρώτο.... <_<

Ίσως εκεί , να παίζουνε ρόλο πολύ τα references....

 

Γιαυτό λέω , ανάλογα με την χώρα , κουλτούρα , εταιρία , εργοδότη , μου φαίνεται ότι θέλει και διαφορετικό κάθε φορά τύπο βιογραφικου.....

 

Πολύ μπέρδεμα βρε αδερφάκι μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η διαδικασία για εύρεση εργασίας ( διάβασμα αγγελιών , βιογραφικό , συνεντεύξεις κ.λ.π. ) είναι full - time job ( με τη διαφορά ότι δεν πληρώνεσαι ). Θα ήθελα να πέρναγα πιο δημιουργικά τις ώρες μου η αλήθεια είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία για εύρεση εργασίας ( διάβασμα αγγελιών , βιογραφικό , συνεντεύξεις κ.λ.π. ) είναι full - time job ( με τη διαφορά ότι δεν πληρώνεσαι ). Θα ήθελα να πέρναγα πιο δημιουργικά τις ώρες μου η αλήθεια είναι...

Yπερβολες. Παρακολουθεις τακτικα 2-3 sites για ανανεωσεις, παιρνεις και καμια εφημεριδα τυπου ΧΕ και στελνεις emails με εχοντας ως "template" την συνοδευτικη οπου απλα αλλαζεις ονομα εργοδοτη και κωδικο αγγελίας. 10-15 λεπτα υποθεση την ημερα.

 

Για συνεντευξη θα σε καλεσουν λιγοι εως ελαχιστοι, δηλαδη μιλαμε για 2-3 φορες το μηνα πρακτικα, τουλαχιστον ετσι ηταν λιγο πρωτου αποχωρησω απτην Ελλαδα. Βασικα ψεματα λεω, εμενα σε διαστημα 3 μηνων μου ειχε κατσει να με καλεσουν για 2 συνεντευξεις, αναμεσα σε καμια 50-60ρια βιογραφικα που ειχα στειλει. Και εστελνα παντοτε σε θεσεις των οποιων υπερκαλυπτα τα απαιτουμενα τυπικα προσοντα.

 

Κατα τ'αλλα οντως ειναι πολυ σπαστικη, βαρετη, κουραστικη και μερικες φορες αγχωτικη διαδικασια η αναζητηση εργασιας. 10 φορες να βαραω υπερωριες, παρα να ψαχνω εργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eεεεεε μα τον Θεο , έχουνε σπάσει τα νέυρα μου.....εάν για κάθε εργοδότη , για κάθε χώρα , για κάθε τι πρεπει να φτιάχνω διαφορετικο βιογραφικο , θα πρέπει να προσλάβω έναν (part-time) για να το φτιάχνει κάθε φορά..... :mrgreen:

 

Anyone interested? Send your cv [email protected] B)

 

Mηπως το πολυκουραζετε το θεμα ? Λογικα η φορμα του βιογραφικου πρεπει να μην κουραζει τον υπευθυνο ΗR , αλλα σε λιγο θα γινει και η συμπληρωση της επιστημη...Τι σοι ΗR ειναι αυτος αν δεν διαθετει καν χρονο για να διαβασει τα βιογραφικα λογω του αριθμου τους , μερικες περισσειες γραμμες η μεσα απο αυτες ? Τι σοι επιλογη και αξιοποιηση ανθρωπινου δυναμικου θα κανει ? Ας τα βαλει σε λοταρια τοτε και ας διαλεξει στην τυχη. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα βαλει σε λοταρια τοτε και ας διαλεξει στην τυχη. :rolleyes:

 

μου ειπε ενας HR οτι απο τα 800 βιογραφικα

εισαι ο 6ος...

οκ τοτε να σας αφησω γιατι θα περιμενει και αλλος κοσμος για συνεντευξη και θα ειναι μια πολυ κουραστικη ημερα για εσας

οχι δεν καταλαβες απο τα 800 διαλεξαμε 6 στην τυχη...

 

μου ετυχε προσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS : Απαγορεύεται το sex εάν δεν είσαι παντρεμένος στις Αραβικές χώρες το ξέρατε? Βρίσκεις μεγάλο μπελα.....μέχρι και φυλακή και deportation....

Kαι που θα βρεις γυναικες για σεχ στις αραβικες χωρες?

Ποιες αραβικες χωρες λες?

Το εξωσυζυγικο επιτρεπεται?

Όχι βλακείες. Εμένα πάντως οι φίλοι μου οι Σκωτσέζοι μόνο τσιγγούνηδες δεν είναι!

Mυθος δηλαδη?

Εχουμε ομως ενα κοινο με τους σκωτσεζους... την αντρικη φουστα:)

Φτηνο το σκοτς ουισκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπε ενας HR οτι απο τα 800 βιογραφικα

εισαι ο 6ος...

οκ τοτε να σας αφησω γιατι θα περιμενει και αλλος κοσμος για συνεντευξη και θα ειναι μια πολυ κουραστικη ημερα για εσας

οχι δεν καταλαβες απο τα 800 διαλεξαμε 6 στην τυχη...

 

μου ετυχε προσφατα

 

Πλάκα κάνεις έτσι? Πες μου ότι κάνεις πλακα σε παρακαλώ.... :shock:

 

Τοτέ , εάν ο HR δεν είναι δουλειά του να strip and evaluate CV , τι κάνει όλη μέρα? :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις έτσι? Πες μου ότι κάνεις πλακα σε παρακαλώ.... :shock:

 

Τοτέ , εάν ο HR δεν είναι δουλειά του να strip and evaluate CV , τι κάνει όλη μέρα? :rolleyes: :rolleyes:

 

Είναι σύνηθες σε πολύ μεγάλες εταιρείες με πολλά βιογραφικά ανα θέση το πρώτο ξεσκαρτάρισμα να γίνεται αυτόματα από λογισμικό με βάση λέξεις κλειδιά.

 

Για πολύ trivial θέσεις δε θα μου έκανε εντύπωση να γίνεται και αυτό που λέει ο φίλος.

 

 

@viper2005 ... Μπροείς να "σκιαγραφήσεις" σε ποιά εταιρεία έγινε αυτό (Ελλάδα/έξω, μικρή/μεγάλη, τι είδους για τί ειδικότητα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@viper2005 ... Μπροείς να "σκιαγραφήσεις" σε ποιά εταιρεία έγινε αυτό (Ελλάδα/έξω, μικρή/μεγάλη, τι είδους για τί ειδικότητα?)

 

linde hellas...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπε ενας HR οτι απο τα 800 βιογραφικα

εισαι ο 6ος...

οκ τοτε να σας αφησω γιατι θα περιμενει και αλλος κοσμος για συνεντευξη και θα ειναι μια πολυ κουραστικη ημερα για εσας

οχι δεν καταλαβες απο τα 800 διαλεξαμε 6 στην τυχη...

 

μου ετυχε προσφατα

 

Εμένα μου έχουν πει πολλές φορές ότι διαλέγουν τα βιογραφικά που έρχονται πρώτα από τη στιγμή που ανεβάσανε την αγγελία , μετά από κάποια εκατοντάδες δηλαδή σταματούν . Για αυτό και προσπαθώ να στέλνω από τους πρώτους , να δω δηλαδη την αγγελία μερικές ώρες μετά και όχι μερικές ημέρες μετά. Μέθοδο ανεμιστήρα πρώτη φορά ακούω. :mrgreen:

 

MiDi_MiLiZ δεν είπα ότι δε με καλούν σε συνεντεύξεις , το τι ακούω είναι το θέμα στις συνεντεύξεις . Έχω χάσει πολλά λεφτά σε εισιτήρια και πολλές ώρες μετακινήσεων για το τίποτα. Εννοείται ότι σε θέσεις με πολλές απαιτήσεις δεν το κουράζω να στέλνω. Βέβαια για κάθε αγγελία που στέλνω κοιτάω και που βρίσκεται η εταιρεία γιατί έχω περιορισμό στις μετακινήσεις ( Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ). Τη συνοδευτική δεν την αφήνω ίδια , την προσαρμόζω αναλόγως θέσης και κλάδου επιχείρησης.

 

Οι μεγάλες εταιρείες όντως μπορεί να χρησιμοποιούν λογισμικό ( για αυτό έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να είναι σε pdf το βιογραφικό ) ή να έχουν κάποια συγκεκριμένη φόρμα να συμπληρώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες εταιρείες όντως μπορεί να χρησιμοποιούν λογισμικό ( για αυτό έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να είναι σε pdf το βιογραφικό ) ή να έχουν κάποια συγκεκριμένη φόρμα να συμπληρώσεις .

 

αυτο με της φορμες δεν

τα αγγιζω καν

γιατι ειναι τσαμπα marketing γιαυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mυθος δηλαδη?

Εχουμε ομως ενα κοινο με τους σκωτσεζους... την αντρικη φουστα:)

Φτηνο το σκοτς ουισκι?

 

Α δεν πίνω ουίσκι μου βρωμάει,χαχα. Αλλά από ότι ξέρω ανάλογα με το πόσο καλό είναι πληρώνεις. Πού ακριβό δεν είναι.

 

Επίσης αυτό με τα βιογραφικά, είναι ανάλογα τις εταιρείες. Επειδή έχω κάνει συνεντεύξεις και ξέρω πως διαλέγουν, τα κοιτάνε όλα τα βιογραφικά (εδώ τουλάχιστον). Και χρησιμοποιούν φόρμες για αιτήσεις για αυτούς με την λιγότερη εμπειρία. Το οποίο θεωρητικά είναι καλό γιατί τους κατευθύνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εν μέρει ασχολούμε και με επιλογή βιογραφικών γενικά είναι συνηθισμένο να έρχονται και 1000-2000 βιογραφικά, ειδικά για θέσεις μη εξειδικευμένες (π.χ. γραμματειακή υποστήριξη). Εκεί η σειρά παίζει σίγουρα ρόλο, μιας και τα πρώτα έχουν πιο μεγάλη πιθανότητα να τα δει κάποιος. Τα τελευταία μπορεί θεωρητικά να μη τα δει και ποτέ κανείς ή να έχει γίνει ήδη η επιλογή.

 

Γενικά βάλτε λίγο φαντασία, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο βαρετή μπορεί να είναι η επιλογή βιογραφικών. Ο μέσος όρος που προβολής ενός βιογραφικού είναι μερικά δευτερόλεπτα, οπότε οτιδήποτε τραβήξει το μάτι σίγουρα είναι θετικό.

 

Επίσης plz αν είσαι φορτηγατζής/χειριστής κλαρκ/μπετατζής κ.ο.κ., μην στέλνεις cv για senior developer με 10ετή προϋπηρεσία. Σίγουρα δεν αυξάνεις τις πιθανότητες...

 

Ps. Επίσης μην στέλνετε email με φανερή κοινοποίηση σε άλλες 100 εταιρείες γιατί είναι τουλάχιστον αστείο. Ψήνομαι στο επόμενο να απαντήσω επίσης με κοινοποίηση σε όλες τις εταιρείες κάτι του τύπου "Πως σας φαίνεται ρε μάγκες; Καλός δεν είναι;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με της φορμες δεν

τα αγγιζω καν

γιατι ειναι τσαμπα marketing γιαυτους

 

Εχω ακουσει για απιστευτες ελλγηνικες λαμογιες, οπως το να χρησιμοποιουν βιογραφικα που στελνει ο κοσμος για να πιασει δουλεια, διχως να τους εχουν προσλαβει, σε διαφορες εργασίες τους, οπως πχ. να τους δηλωνουν οτι 'εργαζονται' σε διαφορα project!

Οχι επισημα δηλωμενα καπου δηλαδη σε καποια κρατικη υπηρεσια οπως ικα, οαεδ κλπ(πως θα μπορουσε να γινει αυτο αλλωστε), αλλα σε διαφορες λιστες, οι project που απαιτουν 'ατομα', να βαζουν 'και καλα' οτι δουλευουν ατομα σε αυτους χωρις να δουλευουν! Ολα τα στοιχεια τα παιρνουν απο τα cv!

Αντε μετα και μιλα για 'εμπιστευτικοτητα'.

 

Ελλαδα παιδες, δεν παλευεται με τιποτε η πονηρια του ελληναρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει για απιστευτες ελλγηνικες λαμογιες, οπως το να χρησιμοποιουν βιογραφικα που στελνει ο κοσμος για να πιασει δουλεια, διχως να τους εχουν προσλαβει, σε διαφορες εργασίες τους, οπως πχ. να τους δηλωνουν οτι 'εργαζονται' σε διαφορα project!

Οχι επισημα δηλωμενα καπου δηλαδη σε καποια κρατικη υπηρεσια οπως ικα, οαεδ κλπ(πως θα μπορουσε να γινει αυτο αλλωστε), αλλα σε διαφορες λιστες, οι project που απαιτουν 'ατομα', να βαζουν 'και καλα' οτι δουλευουν ατομα σε αυτους χωρις να δουλευουν! Ολα τα στοιχεια τα παιρνουν απο τα cv!

Αντε μετα και μιλα για 'εμπιστευτικοτητα'.

 

Ελλαδα παιδες, δεν παλευεται με τιποτε η πονηρια του ελληναρα.

 

...? :whistle:

δεν εχω την παραμικρη ιδεα πως δουλευει αυτο...

 

προταση μου ειναι να σταματησετε να ψαχνεται δουλεια και occupy yourselfs με εχτρα γνωση πανω στο αντικειμενο ή με τις 4μηνες διακοπες σας ή και τα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...