Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην προσωπικα τα "βλεπω λιγο αλλιως τα πραγματα"καταρχην αυτο το φαινομενο να θελουν ολες οι ελληνιδες μανες- "κυρατσες"να σπουδασουν τα παιδια τους για να μην παιδευτουν οπως εκεινοι στα τοτε χρονια το θεωρω πολυ μελο πλεον κ προσωπικα δεν περναει....καθε καλοκαιρι ακουω το εξης που περασε η κορη σου/γιος σου?κ περηφανη η αλλη μανα βιολογικη γεωργια κεφαλονιας η φιλοσοφια αθηνων με ενα τουπε λες κ το καμαρι της εγινε πυρηνικος επιστημονας δεν εχω κατι με αυτες τις σχολες ουτε με καμια αλλη σχολη προς θεου.το ανησυχητικο για μενα ειναι οτι πλεον δεν υπαρχει σεβασμος μεταξυ των επαγγελματων κ δεν σεβομαστε ο ενας τον αλλον ολοι νομιζουν πως ειναι καποιοι χωρις να ειναι τιποτα κ βαζω κ τον εαυτο μου μεσα σε αυτους.τι λες ρε φιλε θα μ πειτε?κ ομως ακουω γυρω μ εγω ειμαι δοκτωρας ειμαι εκεινο ειμαι το αλλο ειμαι το παραλλο κ λεω εγω απο μεσα μου τι μου το λες εμενα?τι με νοιαζει?ο δοκτωρας κ τα μεταπτυχιακα τρωγονται?θελω να πω δεν μ ειπε κανεις τοτε πριν σπουδασω εννοω πως ολη η ελλαδα σπουδαζε κ σπουδαζει μαζι με εμενα..νομιζα πως ειμαι απτους σπανιους.με μια διαφορα σπουδαζα κ δουλευα πλακας οσο κ γελοιο να ακουγεται σε πολλους η τωρινη μου δουλεια ειναι πλακας κ μαλιστα σπουδαγμενος πλακας(τελιωσα μηχανολογια τει καβαλας)οταν τελιωσα πρεπει να στειλα μια κουτα βιογραφικα σε εταιριες με πηραν σε μια που εφτιαχνε φιλτρα κανανε περικοπες κ με απολυσαν ξαναστειλα δεν με πηρε κανεις κ λεω δεν αντεχω αλλο σε αυτο το ρυθμο αει σιχτηρ κ αυτοι κ τα χαρτια τους πλεον λεω ας ειναι καλα ο μπαρμπα-θωδορος που μ ελεγε πριν 10 χρονια μαθε τη δουλεια κ ας σπουδαζεις κακο δεν σ κανει κ οντως μ εκανε το μεγαλυτερο καλο!με λιγα λογια θελω να πω αν δεν βρεξεις κω.ο ψαρι δεν τρως!δεν πρεπει να περιφρονουμε καμμια δουλεια δεν μπορουμε ντε κ καλα να γινουμε ολοι επιστημονες...σημειωτεων η λεξη επιστημονας κατεμε εχει αλλοιωθει εντελως στη μπανανια επιστημονας ειναι αυτος που κανει ερευνα ειναι καινοτομος κ μελετα οχι ο καθε ενας που τελιωσε ενα τει η ενα αει κ την ειδε ιστορια οπως γινετε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Aυτο που λες ουσιαστικα σημαινει οτι οι γονεις με το να μας σπουδασουν θελαν να μας βαλουν στο δημοσιο και ετσι ειναι.Ξερω περιπτωσεις παλαιων συμμαθητων οι οποιοι ειχαν στρωμενες δουλειες και απλα δεν σπουδασαν η σπουδασαν πανω σε αυτο που εχει σχεση με τη δουλεια τους(γεωπονια,φαρμακευτικη,μηχανολογια κλπ) ,ολοι οι αλλοι θα παρουμε ενα πτυχιο για να λεμε απλα οτι το χουμε καθως πλεον το δημοσιο εχει τελειωσει.Γενικα η γενια των γονιων μας απλα μας καταδικασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που λες ουσιαστικα σημαινει οτι οι γονεις με το να μας σπουδασουν θελαν να μας βαλουν στο δημοσιο και ετσι ειναι.Ξερω περιπτωσεις παλαιων συμμαθητων οι οποιοι ειχαν στρωμενες δουλειες και απλα δεν σπουδασαν η σπουδασαν πανω σε αυτο που εχει σχεση με τη δουλεια τους(γεωπονια,φαρμακευτικη,μηχανολογια κλπ) ,ολοι οι αλλοι θα παρουμε ενα πτυχιο για να λεμε απλα οτι το χουμε καθως πλεον το δημοσιο εχει τελειωσει.Γενικα η γενια των γονιων μας απλα μας καταδικασε.

Δε νομιζω να μας σπουδασαν με την προοπτικη να μας χωσουν στο δημοσιο. Noμιζω απλα πως τους ενοιαζε η προοδος μας και η επαγγελματικη μας αποκατασταση κατ'επεκταση. Οχι στο δημοσιο σωνει και καλα.

 

Οσο για τη γενια των γονιων μας, ειναι απο τις χειροτερες γενιες που περασαν απο την Ελλαδα αποδεδειγμενα απο πολλους παραγοντες. Αλλα ανησυχω περισσοτερο βλεποντας τα πρωτα δειγματα γραφης της δικιας μας γενιας (τωρινοι ~25-35). Συγκεντρωνουν ολα τα αρνητικα των πατεραδων μας σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ειναι και τελειως απαιδευτοι. Τουλαχιστον οι πατεραδες μας μεγαλωσαν σε φτωχια και στα 25 τους ειχαν αλλες εννοιες απο το αν θα πανε το audi για service και αν αξιζει πιο πολυ το iphone η το galaxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το φαινόμενο του να αγοράζεις αυτοκίνητο στο παιδί γιατί πέρασε στην πόλη του δεν το κατάλαβα ποτέ.

 

Στο παιδί δίνεις ένα κίνητρο για να κάνει αυτό που θες. Π.χ. αν διαβάσει τα μαθηματικά, εσύ θα του κάνεις δώρο μία σακούλα καραμέλες. Πρώτα υλική ανταμοιβή και μετά ηθική. "Θα πάμε πάρκο" ξέρω 'γω. Κάποιοι απ' ό,τι φαίνεται αντιμετωπίζουν τα παιδάκια τους λες και είναι 5 χρονών.

Bad parenting is bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην προσωπικα τα "βλεπω λιγο αλλιως τα πραγματα"καταρχην αυτο το φαινομενο να θελουν ολες οι ελληνιδες μανες- "κυρατσες"να σπουδασουν τα παιδια τους για να μην παιδευτουν οπως εκεινοι στα τοτε χρονια το θεωρω πολυ μελο πλεον κ προσωπικα δεν περναει....καθε καλοκαιρι ακουω το εξης που περασε η κορη σου/γιος σου?κ περηφανη η αλλη μανα βιολογικη γεωργια κεφαλονιας η φιλοσοφια αθηνων με ενα τουπε λες κ το καμαρι της εγινε πυρηνικος επιστημονας δεν εχω κατι με αυτες τις σχολες ουτε με καμια αλλη σχολη προς θεου.το ανησυχητικο για μενα ειναι οτι πλεον δεν υπαρχει σεβασμος μεταξυ των επαγγελματων κ δεν σεβομαστε ο ενας τον αλλον ολοι νομιζουν πως ειναι καποιοι χωρις να ειναι τιποτα κ βαζω κ τον εαυτο μου μεσα σε αυτους.τι λες ρε φιλε θα μ πειτε?κ ομως ακουω γυρω μ εγω ειμαι δοκτωρας ειμαι εκεινο ειμαι το αλλο ειμαι το παραλλο κ λεω εγω απο μεσα μου τι μου το λες εμενα?τι με νοιαζει?ο δοκτωρας κ τα μεταπτυχιακα τρωγονται?θελω να πω δεν μ ειπε κανεις τοτε πριν σπουδασω εννοω πως ολη η ελλαδα σπουδαζε κ σπουδαζει μαζι με εμενα..νομιζα πως ειμαι απτους σπανιους.με μια διαφορα σπουδαζα κ δουλευα πλακας οσο κ γελοιο να ακουγεται σε πολλους η τωρινη μου δουλεια ειναι πλακας κ μαλιστα σπουδαγμενος πλακας(τελιωσα μηχανολογια τει καβαλας)οταν τελιωσα πρεπει να στειλα μια κουτα βιογραφικα σε εταιριες με πηραν σε μια που εφτιαχνε φιλτρα κανανε περικοπες κ με απολυσαν ξαναστειλα δεν με πηρε κανεις κ λεω δεν αντεχω αλλο σε αυτο το ρυθμο αει σιχτηρ κ αυτοι κ τα χαρτια τους πλεον λεω ας ειναι καλα ο μπαρμπα-θωδορος που μ ελεγε πριν 10 χρονια μαθε τη δουλεια κ ας σπουδαζεις κακο δεν σ κανει κ οντως μ εκανε το μεγαλυτερο καλο!με λιγα λογια θελω να πω αν δεν βρεξεις κω.ο ψαρι δεν τρως!δεν πρεπει να περιφρονουμε καμμια δουλεια δεν μπορουμε ντε κ καλα να γινουμε ολοι επιστημονες...σημειωτεων η λεξη επιστημονας κατεμε εχει αλλοιωθει εντελως στη μπανανια επιστημονας ειναι αυτος που κανει ερευνα ειναι καινοτομος κ μελετα οχι ο καθε ενας που τελιωσε ενα τει η ενα αει κ την ειδε ιστορια οπως γινετε!!!

Ακριβώς τα ίδια λέω και εγώ!

Εσύ φίλε μου στράφηκες σε τεχνική δουλειά και τώρα ζεις αξιοπρεπώς. Δεν κόλλησες στο γεγονός ότι σπούδασες κάτι άσχετο και καλά έκανες!

Πρέπει όλοι να καταλάβετε ότι άλλος ένας μάνατζερ, άλλος ένας φιλόλογος δε λέει τίποτα, ο φίλος εδώ έγινε πλακάς μια δουλεια που και να πεθάνει τελείως η οικοδομή πάντα παρουσιάζονται μερεμέτια. Επίσης είναι και πολύ καθαρή δουλειά καμμία σχέση με μπετατζήδες- χτίστες.

Οταν ξέρεις να φτιάχνεις κάτι είσαι χρήσιμος κάπου, όταν έχεις σπουδάσει κοινωνιολογία τι ακριβώς είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς τα ίδια λέω και εγώ!

Εσύ φίλε μου στράφηκες σε τεχνική δουλειά και τώρα ζεις αξιοπρεπώς. Δεν κόλλησες στο γεγονός ότι σπούδασες κάτι άσχετο και καλά έκανες!

Πρέπει όλοι να καταλάβετε ότι άλλος ένας μάνατζερ, άλλος ένας φιλόλογος δε λέει τίποτα, ο φίλος εδώ έγινε πλακάς μια δουλεια που και να πεθάνει τελείως η οικοδομή πάντα παρουσιάζονται μερεμέτια. Επίσης είναι και πολύ καθαρή δουλειά καμμία σχέση με μπετατζήδες- χτίστες.

Οταν ξέρεις να φτιάχνεις κάτι είσαι χρήσιμος κάπου, όταν έχεις σπουδάσει κοινωνιολογία τι ακριβώς είσαι;

 

Σχετικα ειναι ολα.Εγινε πλακας αφου πρωτα τελειωσε μηχανολογια .Θα πηγαινε καποιος απ'ευθειας πλακας ? Μαλλον οχι , γιατι θα επρεπε μεχρι να μαθει την δουλεια να τρεχει δεξια και αριστερα για μεροκαματα , να παλευει να παρει ενσημα και να εχει να συναγωνιστει αλλοδαπους με το μισο μεροκαματο.Ενω ο μηχαναλογος αν πατωσει τελειως η οικοδομη , θα ριξει μερικα βιογραφικα σκομα σε καμμια κατασκευαστικη , απο δω απο κει ,

οπως και ενας φιλολογος μπορει να αρχισει τιποτα ψιλοιδιαιτερα.

Δεν ειναι μονο το ψωνιο (δεκτο φυσικα αυτο που ηθελε να θιξει ο φιλος), ειναι και η ανυπαρξια του κρατους που οδηγει τον εργοδοτη να αυθαιρετει .

Ενα μεγαλο ποσοστο των νεων που θελουν να σπουδασουν ειναι γυναικες .Τι να κανουν αυτες , αντε περα απο καμμια κομμωτικη , ποιες αλλες δουλειες υπαρχουν ? Πωλητριες ? Εχεις δει πολλες πωλητριες μεγαλες σε ηλικιας ? Και αν δεν θελουν να χρησιμοποησουν την ομορφια σαν διαβατηριο ( η δεν μπορουν ) τι θα κανουν ? Θα αγωνιουν συνεχως για τον καθε λιγουρη εργοδοτη , η τι θα γινει σε περιπτωση εγκυμοσυνης ? θα παρακαλανε να παρουν τα ενσημα η τις υπερωριες απο κανα τομαρι που εκμεταλλευεται την αδυναμια τους ?(γιατι τον αντρα αμα τον πολυπιεσεις μπορει να σε αρχισει σε τιποτα γαμωσταυριδια η τιποτα μπουνιδια σε καμμια γωνια).Αυτα για τις μικρομεσαιες επιχειρησεις-μαγαζια που δεν ειναι και λιγα .(λες και εχουμε και πολλες αλλες επιλογες , μη θεσω για αναπτυξη)

 

Αρα , να σπουδασω και ας ειναι οπου λαχει στην αναγκη.Μηπως και, κατι καλυτερο ,να υπαρχει ρε αδελφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παιδί δίνεις ένα κίνητρο για να κάνει αυτό που θες. Π.χ. αν διαβάσει τα μαθηματικά, εσύ θα του κάνεις δώρο μία σακούλα καραμέλες. Πρώτα υλική ανταμοιβή και μετά ηθική. "Θα πάμε πάρκο" ξέρω 'γω. Κάποιοι απ' ό,τι φαίνεται αντιμετωπίζουν τα παιδάκια τους λες και είναι 5 χρονών.

Bad parenting is bad.

 

Θυμήθηκα ένα κουλό από τις πρώτες χρονιές που πήγαινα αγγλικά . Μας δίνανε κάτι επαίνους σε όσους είχαμε καλούς βαθμούς και καμαρώνανε οι γονείς και το διαλαλούσαν σε όλους τους γνωστούς. Με ρωτάει ένας συμμαθητής πόυ είχε πάρει έπαινο ( είχα πάρει και εγώ ) τι δώρο μου πήρανε οι γονείς . Μου λέει " εμείς βγήκαμε έξω για φαί ". Κίνητρα ακόμα και για τους επαίνους στα αγγλικά... Ελλεεινό ;

 

Αλήθεια μία γυναίκα τι εναλλακτικές έχει ; Υπάρχουμε και εμείς σε αυτή τη χώρα και τα ποσοστά ανεργίας είναι πολύ μεγαλύτερα για εμάς. Και μου έλεγε ο πατέρας μου όταν ήμουνα μικρή και είχε το συνεργείο έλα να σε μάθω ηλεκτροσυγκόλληση , δεν τον άκουγα...bluesattack δεν έχω δει κάπου που να μη ζητάνε εμφανίσιμη - πολύ εμφανίσιμη . Άσε που η γυναίκα μετά τα 30 -32 δεν υπάρχει για την αγορά εργασίας.

 

Τώρα που έρχεται καλοκαίρι και έχει περισσότερα προγράμματα μπορώ να πάω σε διαφημιστικές για in - store promotion , δειγματοδιανομές . Βέβαια και εκεί χαμός θα γίνεται από αιτήσεις φαντάζομαι. Δε θα μπορώ να κάνω το ίδιο και στα 30 μου όμως , δε θα με παίρνουν καν. Θυμάμαι σε πρόγραμμα in - store promotion διώξανε κοπέλα γιατί πέρασε ο υπεύθυνος της εταιρείας και θεώρησε απαράδεκτο και αντιεπαγγελματικό ότι ήταν άβαφη. Το έλεγε μπροστά μου με μεγάλη φυσικότητα. Και φυσικά για να σε πάρουν παίζει ρόλο και τι νούμερα ρούχων έχουν στοκάρει για το πρόγραμμα. Ευτυχώς παπούτσια φοράς συνήθως τα δικά σου .

 

Και μετά λέτε ότι οι γυναίκες ασχολούμαστε συνέχεια με την εμφάνιση μας , σε αφήνουν να κάνεις και διαφορετικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις γυναικες πλεον ειναι σχεδον αδυνατο να βρει καποια δουλεια της προκοπης. Χαλια τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις γυναικες πλεον ειναι σχεδον αδυνατο να βρει καποια δουλεια της προκοπης. Χαλια τα πραγματα.

 

Ανωτάτη Παντρευτική δηλαδή με κανέναν γέρο ; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αλλιως ξεκινησε το θεμα και αλλη συνεχεια εχει

 

Μηπως να σπασει καπως και μετανομασθει;

 

Υπηρξα και εγω ανεργος για πολυ καιρο. Συμβιβαστικα με τα δεδομενα στην Ελλαδα και αρχισα να ψαχνω για οτι ναναι δουλειες.

 

Απο τον Σεμπτεμβρη 2010 μεχρι τον Απριλιο 2011 εχω αλλαξει 3 δουλειες. Εψαχνα να εργαστω, επανω στο αντικειμενο μου, σε οτι ναναι εταιριες. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ξερουν τι συμβαινει στην αγορα εργασιας και σε εκμεταλλευονται δινοντας σου ελπιδα οτι θα εχεις δουλεια.

 

Τον Σεπτεμβριο θα ξαναλλαξω θεση εργασιας μιας και εχω συζητηση με μια αλλη εταιρια για συνεργασια. Πραγματικα αμφιβαλλω εαν θα με πληρωνουν καν παρολου που ειναι σχετικα μεγαλη. Και αυτο το προβλημα ακουω να το εχουν παρα πολλοι.

 

Εγω ενα εχω να πω. Μολις δειτε σταση πληρωμων να φευγετε. Εγω την εκανα απο ολες τις δουλειες που εμφανιστηκαν οι πρωτες δυσκολιες και τελικα δικαιωθηκα μιας και σε αλλους χρωστανε μηνες και κοντευουν πλεον και ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα είναι:

-Οι περισσότεροι νέοι έχουν ένα πτυχίο πλέον. Γεγονός που από μόνο του υποβιβάζει την αξία του πτυχίου.

-Η μόρφωση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση φυσικά μόνο ως θετικό λαμβάνεται.

-Η μόρφωση είναι καλή αλλά στο boss δεν συμφέρει να σου μάθει την δουλειά από την αρχή.

-Ο απόφοιτος ΑΕΙ-ΤΕΙ στην Ελλάδα δεν είναι έτοιμος για δουλειά στο ελάχιστο.

-Μία χώρα έχει ανάγκη εκτός από επιστήμονες και εργάτες.

-Στην Ελλάδα αν μπεις ΑΕΙ-ΤΕΙ θα βγεις.

-Δεν υπάρχουν επιχειρήσεις να απορροφήσουν το επιστημονικό προσωπικό που βγαίνει από τη τριτοβάθμια εκπαίδευση.

-Οι νέοι νομίζουν ότι επειδή έχουν πτυχίο έχουν πιάσει το παπά από τα @..δια.

-Το αν αξίζεις δεν μετριέται με πτυχία.

-Το πτυχίο είναι ένας τίτλος σπουδών σχετικός με ένα επάγγελμα. Το ότι το έχεις δε σε κάνει επαγγελματία αυτόματα.

-Η θεωρία από τη πράξη απέχουν έτη φωτός.

Π.Χ. ένας απόφοιτος οικονομικών ΑΠΘ είναι π.χ.οικονομολόγος στα χαρτιά και μόνο. Για την αγορά εργασίας είναι ένας εν δυνάμει οικονομολόγος μέχρι να μάθει τη δουλειά και εφόσον αποδείξει ότι κάνει για τη δουλειά αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα είναι:

-Οι περισσότεροι νέοι έχουν ένα πτυχίο πλέον. Γεγονός που από μόνο του υποβιβάζει την αξία του πτυχίου.

-Η μόρφωση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση φυσικά μόνο ως θετικό λαμβάνεται.

-Η μόρφωση είναι καλή αλλά στο boss δεν συμφέρει να σου μάθει την δουλειά από την αρχή.

-Ο απόφοιτος ΑΕΙ-ΤΕΙ στην Ελλάδα δεν είναι έτοιμος για δουλειά στο ελάχιστο.

-Μία χώρα έχει ανάγκη εκτός από επιστήμονες και εργάτες.

-Στην Ελλάδα αν μπεις ΑΕΙ-ΤΕΙ θα βγεις.

-Δεν υπάρχουν επιχειρήσεις να απορροφήσουν το επιστημονικό προσωπικό που βγαίνει από τη τριτοβάθμια εκπαίδευση.

-Οι νέοι νομίζουν ότι επειδή έχουν πτυχίο έχουν πιάσει το παπά από τα @..δια.

-Το αν αξίζεις δεν μετριέται με πτυχία.

-Το πτυχίο είναι ένας τίτλος σπουδών σχετικός με ένα επάγγελμα. Το ότι το έχεις δε σε κάνει επαγγελματία αυτόματα.

-Η θεωρία από τη πράξη απέχουν έτη φωτός.

Π.Χ. ένας απόφοιτος οικονομικών ΑΠΘ είναι π.χ.οικονομολόγος στα χαρτιά και μόνο. Για την αγορά εργασίας είναι ένας εν δυνάμει οικονομολόγος μέχρι να μάθει τη δουλειά και εφόσον αποδείξει ότι κάνει για τη δουλειά αυτή.

 

 

Πιστευεις οτι ολες οι σχολες του εξωτερικου ειναι τοσο εξειδικευμενες που βγαζουν ετοιμους εμπαγγελματιες; Και εαν ναι ποιανου συμφερον ειναι η τοσο μεγαλη εξιδεικευση; Μπορει αυτα που διδαχθηκες στην σχολη μετα απο 5 χρονια να ειναι αχρηστα και επειδη δεν εχεις το γενικο θεωρητικο υποβαθρο να μην μπορεις να μπροσαρμοστεις στα νεα δεδομενα και να πρεπει να ξαναπας σε καποια σχολη.

 

Εγω απο οτι εχω δει αυτοι που εχουν εξειδικευτει δυσκολευονται να προσαρμοστουν σε οποιαδηοτε δουλεια που ειναι περα απο τα ορια αυτων που εχουν διδαχθει.

 

Στο κατω κατω τουλαχιστον οσες σχολες του εξωτερικου εχω συγκρινει το προγραμμα σπουδων (πχ Imperial) ειναι παρομοιο με την δικη μου σχολη. Οποτε μηπως αυτη εξιδεικευση γινετε σε σχολες που δεν εχουν να προσφερουν ακαδημαικη μορφωση αλλα μονο επαγγελματικο προσανατολισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Και εγώ είμαι υπέρ της ακαδημαϊκής μόρφωσης. Οι λόγοι είναι διάφοροι και γνωστοί.

Από την άλλη όμως στην αγορά εργασίας παίζουν άλλοι κανόνες. Κανένας δε θέλει να σου μάθει δουλειά. Όχι γιατί είναι κακός αλλά δε είναι διατεθειμένος να χαλαλίσει τα φράγκα του ρισκάροντας. Υπάρχει μεγάλη προσφορά άλλωστε.

Αυτό που λέω είναι ότι το να έχεις ένα πτυχίο είναι μία αρχή και τίποτε άλλο.

Το ότι έχεις πτυχίο δε σε κάνει επαγγελματία όπως και το ότι έκανες παιδί δε σε κάνει πατέρα. Και στις δύο περιπτώσεις η ιδιότητα αναγράφετε σε ένα χαρτί. ΟΚ ως εδώ αλλά δε φτάνει. Πρέπει να το αποδείξεις με πράξεις και έργα.

Στη τελική πτυχίο με λίγα φράγκα παραπάνω βγάζει ο οποιοσδήποτε. Το ότι έχεις πτυχίο δε σε καθιστά δουλευταρά, έξυπνο, ικανό, πιστό, εχέμυθο, λογικό, χαρισματικό, τίμιο, τσαμπουκά, ήρεμο, όμορφο, φινετσάτο, καθαρό κλπ. Αυτά και άλλα πολλά είναι χαρίσματα που είναι πιθανό να ζητά ένας εργοδότης για τον α, β λόγο και που δε προκύπτουν από κανένα πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zazik : κάνε την για εξωτερικό κατευθείαν.Εδώ μπορείς να ζήσεις μόνο αν είσαι κλέφτης ή δημόσιος υπάλληλος (αν και για τους δεύτερους δεν είμαι τόσο σίγουρος τώρα που πληρώνονται κατευθείαν από ξένους φορολογούμενους αν θα συνεχίσουν στο ίδιο επίπεδο - οι ξένοι δεν είναι τόσο κορόιδα όσο ο Έλληνας ιδιωτικός υπάλληλος/ελεύθερος επαγγελματίας και θα τους πατήσουν κάτω μάλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με το βιογραφικό σου βρίσκεις δουλειά τουλάχιστον με 35κ. Και σου λέω για Σκωτια που η ζωή είναι πολύ πιο φτηνή απο Λονδίνο! Αν πάντως αποφασίσεις να ξενιτευτείς, και θες να κάνεις πιο τεχνικό πράγμα(να συγκεντρωθέις στο πτυχίο και όχι στο μεταπτυχιακό) στείλε μου μήνυμα μπορώ να σε κάνω refer και να σου πω ορισμένα πράγματα.

 

Εγώ προσπαθώ να γυρίσω αλλά με αυτά που βλέπω οι ελπίδες πέφτουν. :cry:

 

Επίσης το personal statement στην αρχή είναι πολύ μεγάλο. Κάντο το πολύ 4 γραμμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...