Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A ετσι? Καλα... Μονο που τοτε δεν εισαι αρχοντας. Λιτοδιαιτος και φουκαρας-φτωχομπινες εισαι:P

 

Σε αυτο που λεει ο apd453 εχει ενα δικιο.Εγω με περιπου 400ευρω βγαινω ακριβως,αν ειχα 600 θα μουν και γω αρχοντας.Για καφε βγαινω καθε μερα,και καμια φορα για ποτο,ενοικιο εχω αυτοκινητο ομως οχι,με τα 600 θα μπορουσα να χω και φυσικα να ειμαι πολυ ποιο ανετος απ οτι τωρα.

Γενικα αν τα βαλεις κατω θα δεις πως ενα μεγαλο μερος του εισοδηματος σου το πετας τζαμπα σε πραγματα που δεν χρειαζονται.Φυσικα ολα αυτα μονο για ενα ατομο καθως οικογενια δεν βγαινει ουτε με 1500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγω ως φοιτητης την εβγαζα ανετα με 600 ευρω το μηνα (χαρτζιλικι του μπαμπα). Στα οποια 600 περιλαμβανεται ενοικιο/ΔΕΗ/νερο/εξοδα αυτοκινητου (που μου αγορασε ο μπαμπας), τα παντα γενικως. Και ημουν αρχοντας, πηγαινα ελιωνα και σε νετκαφε κανα 10ωρο τη μερα για μια περιοδο και παλι προβλημα οικονομικο δεν ειχα.

 

Τωρα ομως που δουλευω φυσικα και θα μου κακοφαινονταν τα 600 ευρω, παρα το γεγονος οτι παλι θα με εφταναν. Θα μου κακοφαινονταν για 2 λογους.

Α. Δουλευω minimum 45 ωρες τη βδομαδα και αμοιβομαι με 600 ευρω? wtf?

Β. Δουλευω απλα για να περναω και να κρατιεμαι ή δουλευω για να κρατω και κατι στην ακρη και να φτιαχνω τη ζωη μου σιγα σιγα?

 

 

Και κατι ακομα. Οσοι λεμε/λετε οτι ενα ατομο την βγαζει ανετα με 600 ευρω, κρυβουμε κατι. Οτι δεν εχουμε φραγκο για να καλυψουμε ενα εκτακτο εξοδο που μπορει να τυχει. Πχ ενα θεμα υγειας, μια αγορα ρουχων/παπουτσιων σε αλλαγη εποχης, ενα μικροτρακαρισμα στο αυτοκινητο, ενα σερβις στο αυτοκινητο, μια βλαβη στο σπιτι για την οποια θα φωναξουμε υδραυλικο/ηλεκτρολογο, ενα κομπιουτερ/τηλεοραση που χαλασε και πρεπει να αντικατασταθει κλπ. Σε τετοιες περιπτωσεις απλα μενεις ξεκρεμαστος οικονομικα. Και δυστυχως αυτα τα ψευτοεκτακτα εξοδα ειναι πολυ συχνα οσο περνα ο καιρος και αυξανονται οι υποχρεωσεις μας. Επισης οπως ειδατε στη πρωτη παραγραφο μου, τονιζω τη λεξη "μπαμπας", πχ για το αυτοκινητο. Το θεμα ειναι οταν εργαζεσαι να μην πονταρεις για αυτοκινητο στον μπαμπα, αλλα στο εισοδημα σου. Που αν ειναι 600 ευρω δε θα παρεις αμαξι ουτε με σφαιρες.

 

Τελος αυτα τα 600 ευρω για τα οποια καποιοι ειναι διατεθιμενοι να εργαστουν πρεπει να διευκρινισουμε τι ειδους 600 ευρω ειναι, γιατι υπαρχουν διαφορες. Δηλαδη: 600 ευρω χωρις καμια αλλη παροχη απο τον εργοδοτη? 600 με ασφαλιση, εταιρικο αυτοκινητο και αλλα? Αλλη ενοια εχουνε τα 600 ευρω χωρις τιποτα και αλλη εννοια τα 600 ευρω συν ασφαλιση, συν αυτοκινητο με πληρωμενα ολα τα εξοδα του, συν ταισμα την ωρα εργασιας, συν ενα κομπιουτερ πχ για το σπιτι (επειδη η εργασια πχ ειναι σχετικη με υπολογιστες αναλαμβανει η εταιρεια να σου δωσει τον απαραιτητο εξοπλισμο για το homework).

 

Το point μου ειναι οτι σαφως και με 600 ευρω ενα ατομο μπορει να περασει το μηνα του, αλλα να ζησει-εργαστει για ευλογο χρονικο ειναι αρκετα δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περασει ναι βεβαια, αλλα οχι και αρχοντικα.

Σα να λεμε οτι ολοι οι μικροσυνταξιουχοι και οι αμοιβωμενοι με το βασικο ειναι αρχοντες:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για μένα είναι το εξής . Ας πούμε ότι έχεις πτυχίο, μεταπτυχιακό , ξένες γλώσσες κτλ . Έχεις αφιερώσει χρόνο , κόπο και χρήμα για να φτάσεις σε ένα άλφα επίπεδο. Έχεις όνειρα και φιλοδοξίες . Θέλεις να ασχοληθείς με κάτι ενδιαφέρον . Σε κάτι που μπορείς να ανέβεις και να φτάσεις κάπου. Και έρχεται το κράτος και σε μαμάει πατόκορφα. Να πάνε να μαμηθούνε όλοι τους.

Ελλάδα να καμαρώνουμε είχαμε . Ανθρώπους που αξίζει να καμαρώνουμε είχαμε . Τώρα τι έχουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για μένα είναι το εξής . Ας πούμε ότι έχεις πτυχίο, μεταπτυχιακό , ξένες γλώσσες κτλ . Έχεις αφιερώσει χρόνο , κόπο και χρήμα για να φτάσεις σε ένα άλφα επίπεδο. Έχεις όνειρα και φιλοδοξίες . Θέλεις να ασχοληθείς με κάτι ενδιαφέρον . Σε κάτι που μπορείς να ανέβεις και να φτάσεις κάπου. Και έρχεται το κράτος και σε μαμάει πατόκορφα. Να πάνε να μαμηθούνε όλοι τους.

Ελλάδα να καμαρώνουμε είχαμε . Ανθρώπους που αξίζει να καμαρώνουμε είχαμε . Τώρα τι έχουμε ?

 

Μη το δενεις και εσυ σχοινι κορδονι οτι επειδη σωνει και καλα σπουδασε καποιος κατι και εχει Χ βραχιολια θα πρεπει να του ειναι στρωμενος ο δρομος με ροδοπεταλα γιατι αυτο το προβλημα ειναι τεραστιο στην Ελλαδα. Την εχουν δει ολοι αφεντικαδες και προισταμενοι. Ναι οκ δεν λεω, δεν ειναι καποια πραγματα δικαια (αλλος ειναι το παιδι του Κοκκαλη και ο αλλος το παιδι μικρομαγαζατορα) και δεν ειναι ολες οι ευκαιριες και δυνατοτητες ιδιες για ολους αλλα αυτη η συγκεκριμενη νοοτροπια πρεπει να σταματησει.

 

Εχω φιλαρακι που εχει σπουδασει πολιτικες επιστημες και στα 35 του καθεται σπιτι του και λιωνει σε ενα PC γιατι δεν μπορει με τιποτα να δουλεψει. Δουλεψε μετρημενα 6 μερες στον Γερμανο και τα παρατησε. Φυσικα αν δεν υπηρχαν οι παροχες του μπαμπα δεν θα ηταν ετσι αλλα μεχρι να ερθει το reality check την βολευει ετσι. Εννοειται οτι στον τομεα του στην Ελλαδα...δεν...

 

Εδιτ: προσφορα-ζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το δενεις και εσυ σχοινι κορδονι οτι επειδη σωνει και καλα σπουδασε καποιος κατι και εχει Χ βραχιολια θα πρεπει να του ειναι στρωμενος ο δρομος με ροδοπεταλα γιατι αυτο το προβλημα ειναι τεραστιο στην Ελλαδα. Την εχουν δει ολοι αφεντικαδες και προισταμενοι. Ναι οκ δεν λεω, δεν ειναι καποια πραγματα δικαια (αλλος ειναι το παιδι του Κοκκαλη και ο αλλος το παιδι μικρομαγαζατορα) και δεν ειναι ολες οι ευκαιριες και δυνατοτητες ιδιες για ολους αλλα αυτη η συγκεκριμενη νοοτροπια πρεπει να σταματησει.

 

Εχω φιλαρακι που εχει σπουδασει πολιτικες επιστημες και στα 35 του καθεται σπιτι του και λιωνει σε ενα PC γιατι δεν μπορει με τιποτα να δουλεψει. Δουλεψε μετρημενα 6 μερες στον Γερμανο και τα παρατησε. Φυσικα αν δεν υπηρχαν οι παροχες του μπαμπα δεν θα ηταν ετσι αλλα μεχρι να ερθει το reality check την βολευει ετσι. Εννοειται οτι στον τομεα του στην Ελλαδα...δεν...

 

Εδιτ: προσφορα-ζητηση.

 

Δεν μίλησα να μπει κάποιος αφεντικό και προιστάμενος. Αλλά να έχει προοπτικές. Εγώ δεν βλέπω να υπάρχουν πολλές προοπτικές. Δεν υπάρχουν δουλείες σε πρώτη φάση.Α και κάτι που λέω. Παλιά και ο όχι τόσο καλός έβρισκε δουλειά. πλέον μόνο οι πολύ καλοί και οικονομικοι θα βρισκουν(ή με κονε) οι οποίοι θα δουλεύουν για λίγα λεφτά καθως τα έξοδα θα τρέχουν .

 

Προσφορά και ζήτηση. Καλά ας μην πάει κανείς να δουλέψει για 600 και θα σου πω αν θα δώσει παραπάνω. Το θέμα είναι ότι κάποιος θα πάει . Έτσι θέλουν να μας κάνουν να σκεφτόμαστε. Ότι τόσο αξίζει η δουλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορά και ζήτηση. Καλά ας μην πάει κανείς να δουλέψει για 600 και θα σου πω αν θα δώσει παραπάνω. Το θέμα είναι ότι κάποιος θα πάει . Έτσι θέλουν να μας κάνουν να σκεφτόμαστε. Ότι τόσο αξίζει η δουλειά μας.

Το θεμα ειναι οτι με τοση ανεργια ο αλλος ειναι διατεθιμενος να δουλεψει και για 600 ευρω, απτο να μην εχει εισοδημα και να κινδυνευει να μεινει στο δρομο.

 

Αυτη ειναι και η ενοια του προσφορα-ζητηση. Απο αυτο το πραγμα διαμορφωνονται οι απαιτησεις της καθε πλευρας, αρα το "ας μην παει να δουλεψει κανεις" μπορει να γινει μονο οταν αλλαξουν οι ισοροπιες στο προσφορα-ζητηση.

 

Ετσι, στην Ελλαδα τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο οι απαιτησεις των εργαζομενων αναγκαστικα ειναι στο ναδιρ. Κατι που εκμεταλευονται οι εργοδοτες. Οι οποιοι πιθανως να αντιμετωπιζουν τα δικα τους σοβαρα προβληματα λογω της οικονομικης καταστασης στην χωρα. Τον εργοδοτη μακροπροθεσμα δεν τον συμφερει το εργατικο δυναμικο να ειναι χαμηλομισθο, διοτι αυτο σημαινει οτι η επιχειρηση του θα μειωσει τον κυκλο εργασιων της με τον καιρο (εφοσον το αγοραστικο κοινο δε θα εχει οικονομικη δυναμη για αγορες). Αλλα αντε βγαλε ακρη στην Ελλαδα, που ολοι κοιταν το αμεσο κερδος και οχι τη θεμελιωση του μακροπροθεσμου και σταθερου κερδους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι με τοση ανεργια ο αλλος ειναι διατεθιμενος να δουλεψει και για 600 ευρω, απτο να μην εχει εισοδημα και να κινδυνευει να μεινει στο δρομο.

 

Αυτη ειναι και η ενοια του προσφορα-ζητηση. Απο αυτο το πραγμα διαμορφωνονται οι απαιτησεις της καθε πλευρας, αρα το "ας μην παει να δουλεψει κανεις" μπορει να γινει μονο οταν αλλαξουν οι ισοροπιες στο προσφορα-ζητηση.

 

 

Αυτό σύμβαίνει δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα να μπει κάποιος αφεντικό και προιστάμενος. Αλλά να έχει προοπτικές. Εγώ δεν βλέπω να υπάρχουν πολλές προοπτικές. Δεν υπάρχουν δουλείες σε πρώτη φάση.Α και κάτι που λέω. Παλιά και ο όχι τόσο καλός έβρισκε δουλειά. πλέον μόνο οι πολύ καλοί και οικονομικοι θα βρισκουν(ή με κονε) οι οποίοι θα δουλεύουν για λίγα λεφτά καθως τα έξοδα θα τρέχουν .

 

Προσφορά και ζήτηση. Καλά ας μην πάει κανείς να δουλέψει για 600 και θα σου πω αν θα δώσει παραπάνω. Το θέμα είναι ότι κάποιος θα πάει . Έτσι θέλουν να μας κάνουν να σκεφτόμαστε. Ότι τόσο αξίζει η δουλειά μας.

 

Μα παντα θα υπαρχει αυτος που θα δεχτει να δουλεψει για τοσα και λιγοτερα αμα λαχει. Για να μην δεχτεις να δουλεψεις για 600 ευρω παει να πει οτι σε παιρνει να το κανεις. Εγω προσωπικα ενω δεν εχω κανεναν για πλατες δεν δεχομαι να δουλεψω για λιγοτερα απο 600 και αν δεχτω σιγουρα στο πισω μερος του μυαλου μου θα ειναι πως να τον σκισω τον εργοδοτη μου επειδη παταει πανω στην αναγκη μου. Εγω απλα θεωρω οτι το πολυ βολεμα κανει κακο, ο καθενας θα πρεπει να μαθει να στεκεται στα ποδια του. Αν γινοταν αυτο τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα.

 

Επισης ο Ελληνας γενικα δεν παει να δουλεψει στα λιγα. Το βλεπω στο μαγαζι που δουλευω. Ανοιχτες τοσες θεσεις και μας ερχονται 90% αλλοδαποι και 10% Ελληνες. Δηλαδη ειναι ψιλοτραγικο αμα το σκεφτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης ο Ελληνας γενικα δεν παει να δουλεψει στα λιγα. Το βλεπω στο μαγαζι που δουλευω. Ανοιχτες τοσες θεσεις και μας ερχονται 90% αλλοδαποι και 10% Ελληνες. Δηλαδη ειναι ψιλοτραγικο αμα το σκεφτεις.

Προφανως, γιατι ο μεσος Ελληνας γαλουχηθηκε απο μικρο παιδι σε αλλες κοινωνικοοικονομικες καταστασεις απο αυτες στις οποιες οφειλει να προσαρμοστει τωρα.

 

Σιγα σιγα θα προκυψουν οι αμειλικτες οικονομικες αναγκες, ο Ελληνας θα αρχισει να προσαρμοζεται θελει δε θελει και θα δεις πως θα αρχισει να αλλαζει το ποσοστο αυτο.

 

Και βασικα ο Ελληνας εμαθε στη λογικη της επιδειξης, τον νεοπλουτισμο με δανεικα και παει λεγοντας. Αρα λογικο να μην καταδεχεται χαμηλομισθη/χειρονακτικη εργασια ενας μεσοαστος μιας μεγαλουπολης που εχει αυτα τα προτυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο λεω οτι το πολυ βολεμα κανει κακο. Οσο εχουν οι γονεις "λιπος" τοτε αυτη η αναγκη για δουλεια δεν θα υπαρχει. Οταν ο καθενας θα πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες του και να κοπαναει στο κεφαλι τον οποιονδηποτε εργοδοτη που παει να πατησει στην αναγκη του τοτε θα αρχισουμε να βλεπουμε ασπρες μερες. Και ο αγιος φοβερα θελει. Εννοειται πως ξερετε οτι υπαρχουν χιλιαδες επιχειρησεις στην Ελλαδα που δεν εχουν καταβαλει δωρο πασχα (ακομα και αυτοι που πηραν φραγκα απο τον ΟΑΕΔ ως επιδομα για αυτον τον λογο) και κανεις δεν μιλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνάζω χρόνια για το ότι μετά τα 18 πρέπει οι γονείς να μη δίνουν μισθό στο παιδί λες και είναι εργοδότες του. Δε μιλάω φυσικά για τις περιπτώσεις των φοιτητών που σπουδάζουν μακριά από γονείς . Αυτό το φαινόμενο του να αγοράζεις αυτοκίνητο στο παιδί γιατί πέρασε στην πόλη του δεν το κατάλαβα ποτέ. Και φυσικά δεν είναι μόνο η αγορά , είναι τα έξοδα για τα μαθήματα και το δίπλωμα , ασφάλιστρα , τέλη , βενζίνες κ.λ.π.

 

Σε πόσες δουλειές που έχω πάει θεωρούσαν αυτονόητο ότι πρέπει να έχω αμάξι για τις εξωτερικές δουλειές και ότι θα παίρνω ψίχουλα γιατί θεωρούσαν αυτονόητο ότι παίρνω χαρτζηλίκι από γονείς .Και δε μιλάμε ότι τα λεφτά απλά δε φτάνουνε για ζήτω αλλά το ότι έχουν απαιτήσεις να δουλεύεις πόσες ώρες υπερωρίες και με ελαστικό ωράριο που ούτε δεύτερη δουλειά δε θα μπορείς να βρεις . Με λίγα λόγια είτε δέχεσαι να δουλεύεις για ψίχουλα είτε όχι πάλι δε βγαίνεις...

 

Έστειλα βιογραφικό σε μία αλυσίδα καταστημάτων και αυτοί θέλανε άτομα να έχουν αμάξι γιατί βάζουν τους υπαλλήλους κάθε μέρα να δουλεύουν και σε διαφορετικό κατάστημα σε όλη την Αττική αναλόγως τι κενά έχουν . Ο μισθός βασικός φυσικά και 6ημερο και κυλιόμενο ωράριο φυσικά , ε . :devil: Αει σιχτίρ πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνάζω χρόνια για το ότι μετά τα 18 πρέπει οι γονείς να μη δίνουν μισθό στο παιδί λες και είναι εργοδότες του. Δε μιλάω φυσικά για τις περιπτώσεις των φοιτητών που σπουδάζουν μακριά από γονείς . Αυτό το φαινόμενο του να αγοράζεις αυτοκίνητο στο παιδί γιατί πέρασε στην πόλη του δεν το κατάλαβα ποτέ. Και φυσικά δεν είναι μόνο η αγορά , είναι τα έξοδα για τα μαθήματα και το δίπλωμα , ασφάλιστρα , τέλη , βενζίνες κ.λ.π.

 

Σε πόσες δουλειές που έχω πάει θεωρούσαν αυτονόητο ότι πρέπει να έχω αμάξι για τις εξωτερικές δουλειές και ότι θα παίρνω ψίχουλα γιατί θεωρούσαν αυτονόητο ότι παίρνω χαρτζηλίκι από γονείς .Και δε μιλάμε ότι τα λεφτά απλά δε φτάνουνε για ζήτω αλλά το ότι έχουν απαιτήσεις να δουλεύεις πόσες ώρες υπερωρίες και με ελαστικό ωράριο που ούτε δεύτερη δουλειά δε θα μπορείς να βρεις . Με λίγα λόγια είτε δέχεσαι να δουλεύεις για ψίχουλα είτε όχι πάλι δε βγαίνεις...

 

Έστειλα βιογραφικό σε μία αλυσίδα καταστημάτων και αυτοί θέλανε άτομα να έχουν αμάξι γιατί βάζουν τους υπαλλήλους κάθε μέρα να δουλεύουν και σε διαφορετικό κατάστημα σε όλη την Αττική αναλόγως τι κενά έχουν . Ο μισθός βασικός φυσικά και 6ημερο και κυλιόμενο ωράριο φυσικά , ε . :devil: Αει σιχτίρ πια.

 

Ακριβως οτι ειπες αλλα ειδικα το bolt κομματι ειναι περα για περα αληθινο. Ειναι δεδομενο για τον εργοδοτη οτι ο εργαζομενος του παιρνει και "επιδομα" γονικης βοηθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παλιοτερα δεν πιστευα ποτε πως θα δουλευα για 700 ευρω. Ειχα δικο μου καταστημα το οποιο εκλεισα πριν δυο μηνες. Πλεον προσαρμοστηκα στο οτι ο βασικος μισθος του πωλητη ειναι αυτος και οχι αλλος. Το κακο ειναι πως τα 10 χρονια εμπειριας μου δεν αναγνωριζονται πουθενα (στο θεμα μισθου εννοω), αρα ειτε αρχιζα να δουλευω ως πωλητης μολις τελειωσα το λυκειο, ειτε τωρα ειναι ακριβως το ιδιο (στο θεμα μισθου επαναλαμβανω).

Βεβαια διαβαζοντας το τοπικ απογοητευομαι και συναμα αισθανομαι τυχερος γιατι ειμαι σε ενα καταστημα που δεν κανω υπερωριες, δεν με μεταφερουν αλλου (και ευτυχως, ευτυχως) δεν εχω κανεναν πανω απο το κεφαλι μου (εκει αναγνωριζεται η προυπηρεσια μου).

Παντως η αληθεια ειναι πως εμεις προσαρμοζουμε τις αναγκες μας σε εναν μεγαλο βαθμο. Δηλαδη αν εχεις συνηθισει να οδηγεις το Χ αυτοκινητο που ειναι και "πολυ μουρη ναουμ" και γενικα ενα Χ lifestyle (ειτε απο γονεις, ειτε απο δικη σου μαγκια), οταν ερθει μια δυσκολη κατασταση θα ανταπεξελθεις δυσκολοτερα απο τον αλλον που εχει εναν λιγοτερο υψηλο τροπο ζωης (ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης).

 

Εντιτ γιατι ξαναδιαβασα τι εγραψα: Προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν αντιτιθεμαι με οσους εχουν συνηθισει τον εαυτο τους εστω σε πλαστες αναγκες. Ισα ισα που το θεωρω και μαγκια να μπορουν να τις ικανοποιουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...