Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!! Zazik μια πιο μεγάλη καλημέρα σε σένα !!

 

Σχετικά με την Κύπρο..Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ...Θες που είχε καλό καιρό..Θες που είχα από τον Ιούλιο να πάω διακοπές..Ποιος ξέρει..ΑΛλά μου άρεσε πάρα πολύ..Σαφώς και δεν λέω ότι είναι τέλεια..Απλά είναι καλύτερα και πιο ανθρώπινα από εδώ..Αυτό απλώς...Ά! Μου άρεσε πάρα πολύ η Πάφος..Ίσως επειδή θυμίζει ελληνικό νησί..Ποιος ξέρει..

 

Εμένα το πρόβλημά μου πέρα απ'το πως βλέπω την κατάσταση να πηγαίνει στην Ελλάδα, είναι ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτό που έχω σπουδάσει..Και στην Κύπρο,ειδικά στη Λεμεσό υπάρχουν πολλές ναυτιλιακές..Και πληρώνουν και καλά..

 

Και συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες ότι άσχετα από το πόσο εύκολη μπορεί να φαντάζει σαν απόφαση, δεν είναι καθόλου..Απλά ξέρεις, λες τόσοι άλλοι τα κατάφεραν..Γιατί όχι κι εγώ?

Αν ερθεις Κυπρο καλα ειναι στη Λεμεσσο να ερθεις να ψαξεις δουλεια imho, η εστω να ξεκινησεις απο εδω. Ειδικα αν θες να απασχοληθεις με ναυτιλιακα, αλλα γενικα ειναι η πιο αναπτυσσομενη επιχειρηματικα/οικονομικα πολη της Κυπρου, αν εξαιρεσουμε τον κλαδο του τουρισμου (κι εκει ειναι πολυ καλα btw). Για ναυτιλιακες, αποτι εχει παρει το ματι μου εδω παιζουν αρκετες offshore, ειναι και το λιμανι που ειναι απτα σημαντικοτερα της Μεσογειου και με full κινηση, αρα αν ξερεις απταιστα Αγγλικα και καμια ακομα μαχιμη ξενη γλωσσα, εχεις chance ειτε μεσοπροθεσμα ειτε μακροπροθεσμα να απασχοληθεις στο αντικειμενο σου. Οι μισθοι στην Κυπρο ειναι συνηθως καλυτεροι αποτι στην Ελλαδα σε ολους τους τομεις, αλλα οι ανεπισημες περικοπες υφιστανται κι εδω, μη φανταστεις δηλαδη οτι στο αψε σβησε θα πιασεις την καλη, απλα εχεις προοπτικες μισθολογικης και επαγγελματικης εξελιξης γενικοτερα. Κατα τ'αλλα ο βασικος πχ ειναι 800, περιπου σαν της Ελλαδας δλδ.

 

Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν ναι τότε η ζωή σου γίνεται απλή και τα 1200 που παίρνεις φτάνουν και περισσεύουν.

 

Αυτό ακριβώς είναι το κλειδί της ιστορίας ΜΑΓΚΑ. Ο καθένας προσαρμόζει τη ζωή του με τα φράγκα που παίρνει αλλά στο τέλος καταλήγει να ζει με την ίδια μιζέρια που ζει και ο άλλος με τον μισθό της πείνας. Το θέμα είναι αυτός ο πενιχρός μισθός να γίνει λίγο πιο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic (ως συνήθως?): είμαι ο μόνος μ****ς που μετά από μια 10ατία στο εξωτερικό θέλει να γυρίσει ελλάδα?

τόοοοσο χάλια είναι η κατάσταση κάτω πια?

εγώ (σαν πνεύμα αντιλογίας) θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες:

είμαι 31 δουλεύω με συμβάσεις έργου στο πανεπιστήμιο, καθημερινά έχω 10ώρα και πολλές φορές έχω να βγάλω δουλειά και τα σαβ/κα, μετά το βραδινό κτλ.

παίρνω 1224 ευρώ (καθαρά) από τα οποία 400 πάνε στο ενοίκιο (οι λογαριασμοί έξτρα)

η μονιμοποίηση είναι άπιαστο όνειρο

το πιο ακριβό πράγμα που έχω στην κατοχή μου αυτή την στιγμή είναι ένα Laptop

όταν έρθει ο καιρός για τις διακοπές πρέπει να κατέβω ελλάδα για να δω γονείς (που έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν με ότι αυτό συνεπάγεται) μιας και τους βλέπω μια φόρα τον χρόνο και προσωπικά δεν μου κάνει καρδιά να γυρίζω να τον κόσμο (αν και πολύ θα το ήθελα)....

 

η εναλακτική μου είναι να γυρίσω να βρω μια δουλειά του κ***ου με καθόλου άγχος ας είναι και οικοδομή, όταν σχολάω να κατεβάζω διακόπτες και να αφιερώνω τον ελέυθερο χρόνο μου σε μπάνια (το καλοκαίρι), ψαρέματα, φίλους, βιβλία, θέατρο, κιν/φο κτλ και όλο τον χρόνο να βάζω λεφτά στην άκρη και στις διακοπές να κάνω ταξίδια...

 

τελικά ζούμε για να δουλεύουμε ή δουλέυουμε για να ζούμε?

φιλικά....

Απο περιεργεια. Τα 1200 ευρω ειναι με τα extra των υπερωριων η χωρις? Η δεν υπολογιζονται καν ως υπερωριες τα 10ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως και δουλειά να βρεις ελλάδα, μη περιμένεις να πάρεις λεφτά που θα δικαιολογούν την προσπάθειά σου. Λιώνεις στη δουλειά για 1000 ευρώ στην καλύτερη (εκτός αν είσαι πωλητής) και στο τέλος αναρωτιέσαι αν αξίζει. Και τότε συνειδητοποιείς ότι για να βγάλεις λεφτά πρέπει να κάνεις κάτι δικό σου! Γίνε ηλεκτρολόγος, πούλα γάλα, άνοιξε καθαριστήριο, σκύσου στη δουλειά 24ωρα και ίσως τότε δεις άσπρη μέρα. Δημόσιο και ιδιωτικός τομέας are dead. Κάντε κάτι δικό σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι εννοεις "εκτος αν εισαι πωλητης"? Και εκει υπαρχουν μειωσεις μισθων. Επισης καλο το να κανεις κατι δικο σου, αλλα υπο προυποθεσεις. Παροχες υπηρεσιων ισως. Εμπορικες επιχειρησεις σε καμια περιπτωση αυτην την εποχη. Δινεις μπουνια στο μαχαιρι. Και με τα δυο χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "εκτος αν εισαι πωλητης"? Και εκει υπαρχουν μειωσεις μισθων. Επισης καλο το να κανεις κατι δικο σου, αλλα υπο προυποθεσεις. Παροχες υπηρεσιων ισως. Εμπορικες επιχειρησεις σε καμια περιπτωση αυτην την εποχη. Δινεις μπουνια στο μαχαιρι. Και με τα δυο χερια.

Υπάρχουν και τα μεταποιητικά επαγγέλματα αλλά δεν βλέπω και πολλους διαθέσιμους να πάνε προς τα εκεί.

Δουλειές με καλά λεφτά υπάρχουν απλά μπορεί να μην είναι και ότι πιο γκλαμουράτο....διάβασα όλο το thread διάβασα για manager για ναυτηλιακές και για άλλα εξωτικά πράγματα. Στην Ελλάδα είστε. Οι επιχειρήσεις είναι μεσαίες και μικρομεσαίες. Σιγά μη προσλάβω ( που λέει ο λόγος ) άτομο να μου τρέξει την επιχείρηση.

Εδώ έξω υπάρχουν δουλειές που όσοι τις ξέρουν είναι ανάρπαστοι και δεν είναι καθόλου αναλώσιμοι.

Πήξαμε στους μανατζαραίους!

Θέλει κανείς να παράγει κάτι σε αυτή τη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ κάτι μεταποιητικές επιχειρήσεις που ξέρω απολύουν Έλληνες και παίρνουν Πακιστανούς . Το να παίρνεις ό,τι προβλέπει η συλλογική δηλαδή + το ΙΚΑ θεωρείται πλέον πολυτέλεια ; Δουλεύουν και με εκ περιτροπής συνήθως που σημαίνει ότι μπορεί να βρεθείς κάποιους μήνες να υποαπασχολείσαι ( με την ανάλογη μείωση και στο μισθό ). Υπάρχει ο πρωτογενής τομέας , υπάρχει ο δευτογενής τομέας , υπάρχει και ο τριτογενής τομέας. Σε ποιόν τομέα θα είναι καλή μία χώρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ( μέσα σε αυτό και τι εργατικό δυναμικό έχεις ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ έξω υπάρχουν δουλειές που όσοι τις ξέρουν είναι ανάρπαστοι και δεν είναι καθόλου αναλώσιμοι.

Πήξαμε στους μανατζαραίους!

Θέλει κανείς να παράγει κάτι σε αυτή τη χώρα;

 

Για πες μερικες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μερικες .

Δεν υπαρχει περίπτωση να πω ακριβώς για ποια δουλειά μιλάω. Ο μεταποιητικος κλάδος είναι μεγάλος και ακόμα δεν έχω πακιστανο συνάδελφο. Γενικά πρέπει να στραφεί ο κόσμος σε τεχνικές δουλειές. Εκεί είναι το ψωμί. Αν ο πατέρας μου είχε κανά εργοστάσιο θα πήγαινα για μάνατζερ αλλα μιας και λίγοι είναι αυτοί με τα εργοστάσια ασχολειθητε να μάθετε μια τέχνη.

Περισσότερη κούραση περισσότερα και τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το κλειδί της ιστορίας ΜΑΓΚΑ. Ο καθένας προσαρμόζει τη ζωή του με τα φράγκα που παίρνει αλλά στο τέλος καταλήγει να ζει με την ίδια μιζέρια που ζει και ο άλλος με τον μισθό της πείνας. Το θέμα είναι αυτός ο πενιχρός μισθός να γίνει λίγο πιο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ.

Μα σου είπα ότι σχεδόν τα ίδια λέμε με άλλα λόγια.

Απλά εγώ στέκομαι στο γεγονός ότι στο εξωτερικό έχεις παροχές πέραν του μισθού. Κάτι τέτοιο αυτόματα περιορίζει την ανάγκη σου για αποταμίευση και μειώνει το άγχος. Παροχές + Μείωση άγχους = αύξηση ποιότητας ζωής.

Προσωπικά αν δεν είχα οικογένεια και με 600ευρά είμαι άρχοντας. Εγώ αν σπάσω το ποδάρι μου είμαι ικανός να περιμένω χειρουργείο ένα χρόνο χωρίς να λαδώσω. Για τα μέλη τις οικογένειας μου όμως θα φάω λαρύγγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πέφτεις σε σπίτια, πάρκα κλπ όπως κάναμε μικροί εμείς οι λίγο μεγαλύτεροι στα νιάτα μας.

Αν σκεφτείς τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και όχι τις πλασματικές ανάγκες σου θα διαπιστώσεις ότι τη περνάς με πολύ λίγα.

Έχω πολύ φίλο που τη περνάει πούδρα με 600. Σομπίτσα, πρασοριζάκια, χορτοσουπίτσες, φίλοι στο σπίτι, camping κλπ και όλα καλά.

Αν τον δεις λάμπει το πρόσωπο του χώρια που το εντεράκι λειτουργεί ρολόι. Και για ρετσίνες έρχεται, και εξωτερικό πάει, δίνει και ένα μικρό χαρτζιλικάκι στους γονείς του όταν μπορεί κλπ. Όλα με μέτρο για να μη χάνουν και την αξία τους.

Αν θέλεις θέα θάλασσα, ipad, iphone, 24άρα, HD, blue ray, τρέντυ μπαράκια, κλαιν μαιν μπλούζάκι κλπ... δεν βγαίνεις με τίποτα. Με οικογένεια επίσης δύσκολα με 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πέφτεις σε σπίτια, πάρκα κλπ όπως κάναμε μικροί εμείς οι λίγο μεγαλύτεροι στα νιάτα μας.

Αν σκεφτείς τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και όχι τις πλασματικές ανάγκες σου θα διαπιστώσεις ότι τη περνάς με πολύ λίγα.

Έχω πολύ φίλο που τη περνάει πούδρα με 600. Σομπίτσα, πρασοριζάκια, χορτοσουπίτσες, φίλοι στο σπίτι, camping κλπ και όλα καλά.

Αν τον δεις λάμπει το πρόσωπο του χώρια που το εντεράκι λειτουργεί ρολόι. Και για ρετσίνες έρχεται, και εξωτερικό πάει, δίνει και ένα μικρό χαρτζιλικάκι στους γονείς του όταν μπορεί κλπ. Όλα με μέτρο για να μη χάνουν και την αξία τους.

Αν θέλεις θέα θάλασσα, ipad, iphone, 24άρα, HD, blue ray, τρέντυ μπαράκια, κλαιν μαιν μπλούζάκι κλπ... δεν βγαίνεις με τίποτα. Με οικογένεια επίσης δύσκολα με 600.

 

Προφανως δεν εχει νοικι.Σαν να λεμε ενα 800-1000 αλλιως και αυτο με πρασοριζο .Χρησιμοποιει συχνα αυτοκινητο-ΜΜΜ ? Η ετυχε η δουλεια του να ειναι 5 λεπτα απο το σπιτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πέφτεις σε σπίτια, πάρκα κλπ όπως κάναμε μικροί εμείς οι λίγο μεγαλύτεροι στα νιάτα μας.

Αν σκεφτείς τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και όχι τις πλασματικές ανάγκες σου θα διαπιστώσεις ότι τη περνάς με πολύ λίγα.

Έχω πολύ φίλο που τη περνάει πούδρα με 600. Σομπίτσα, πρασοριζάκια, χορτοσουπίτσες, φίλοι στο σπίτι, camping κλπ και όλα καλά.

Αν τον δεις λάμπει το πρόσωπο του χώρια που το εντεράκι λειτουργεί ρολόι. Και για ρετσίνες έρχεται, και εξωτερικό πάει, δίνει και ένα μικρό χαρτζιλικάκι στους γονείς του όταν μπορεί κλπ. Όλα με μέτρο για να μη χάνουν και την αξία τους.

Αν θέλεις θέα θάλασσα, ipad, iphone, 24άρα, HD, blue ray, τρέντυ μπαράκια, κλαιν μαιν μπλούζάκι κλπ... δεν βγαίνεις με τίποτα. Με οικογένεια επίσης δύσκολα με 600.

A ετσι? Καλα... Μονο που τοτε δεν εισαι αρχοντας. Λιτοδιαιτος και φουκαρας-φτωχομπινες εισαι:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια. Τα 1200 ευρω ειναι με τα extra των υπερωριων η χωρις? Η δεν υπολογιζονται καν ως υπερωριες τα 10ωρα?

 

δυστυχώς σε εμάς υπερωρίες, άδειες κτλ δεν πάιζουν....: είμαι με συμβάσεις έργου που θεωρητικά σημαίνει ότι ξέρω πόσα θα πάρω και τι έχω να παραδώσω στο τέλος (αν τελειώσω πριν θα πάω διακοπές, κάτσω σπίτι κτλ) πρακτικά σημαίνει ότι ξέρω πόσα θα πάρω και από εκεί και πέρα δουλέυω full-time για να βγουν αυτά που έχω βάση συμβολαίου + άλλα 10 που μου έχουν φορτώσει παράλληλα...

 

zazik (θα προσπάθησω στα ελληνικά αλλά εν μου πολυβγαίνει) εγώ μια συμβουλή θα σου δώσω: κάνε ότι είναι καλύτερο για σένα και πάνω από όλα να μην το μετανοιώσεις αύριο-μεθαύριο (μην φτάσεις 60 χρονών και λες να είδες τότε που δεν έφυγα αγγλία ας πούμε...)

 

δυστυχώς επιτυχημένη συνταγή δεν υπάρχει και ο καθένας μιλάει με βάση τις εμπειρίες του....

αντε καλή δυνάμη!

 

 

PS. στο πρώτο σου Post βλέπω ότι έκανες κάτι χρόνια για σπούδες έξω, τι εμπειρίες είχες απο τότε? (θέλω να πω ότι το εξωτερικό το έχεις ζήσει οπότε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...