Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα μετά το Login


nikolaos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σύστημά μου (Ubuntu 10.04) μπαίνω με διαφορετικούς τρόπους, με το ίδιο πάντα username. Μπαίνω συνήθως με putty, ή με nx client. Έχω και vnc αλλά δε συνεργάζεται σωστά με το compiz και δε το χρησιμοποιώ.

 

Όταν μπαίνω με nx client (της no machine, σε freenx server στο ubuntu), έχω ένα πρόβλημα με την εναλλαγή πληκτρολογίου από ελληνικό σε αγγλικό. Για να το λύσω, ανοίγω ένα terminal και δίνω την εντολή:

 

>setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,gr

 

Αυτό όμως πρέπει να γίνεται σε κάθε login. Οπότε μου προέκυψε η ανάγκη να τρέχω ένα script ανάλογα με το πρόγραμμα με το οποίο μπαίνω στο ubuntu.

 

Πώς μπορεί το linux να καταλάβει με ποιον τρόπο κάνει login ένας χρήστης, ώστε να εκτελέσει ανάλογη λειτουργία σε ένα script;

 

Σε πρώτη σκέψη, σκέφτηκα να απομονώσω τις κατάλληλες στήλες από τις εντολές w ή who

>
13:31:03 up 1 day, 14:07,  1 user,  load average: 0,01, 0,01, 0,00
USER     TTY      FROM              LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU WHAT
egw      pts/0    athedsl-???????. 12:12    0.00s  0.15s  0.00s w

 

αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος για την αποτελεσματικότητα. Δε φαίνεται το πρόγραμμα που μεσολαβεί, μόνο το terminal.

 

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις οδηγίες, πρόσθεσα στο τέλος του /etc/X11/xorg.conf τα εξής:

 

>
Section "InputDevice"
   Identifier     "Keyboard0"
   Driver         "kbd"
   Option "XkbLayout"  "us, gr"
   Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

 

Τρέχω nx client, δεν μου κάνει δουλειά. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα, γιατί τελικά δεν έχω μια απάντηση οριστική, στο ερώτημα.

 

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν κάποιος χρήστης που μπαίνει στο σύστημα είναι "εσωτερικός" δηλ. χρησιμοποιεί τις interface συσκευές του τοπικού υπολογιστή, ή "εξωτερικός", δηλαδή συνδέεται με ssh ή άλλο τρόπο στο μηχάνημα;

 

Επίσης, πώς μπορούμε να καταλάβουμε το "είδος" του login.

- Αν έχω windows και μπαίνω με putty σκέτο σε terminal

- αν μπαίνω από άλλο linux με ssh -XC σε terminal ή κάποιο γραφικό περιβάλλον

- αν μπαίνω μέσω freenx ή άλλον X server, π.χ. Xming.

 

Κι εννοώ να μπορεί κανείς να φτιάξει ένα script που να αντιμετωπίζει αναλόγως από πού μπήκε τον κάθε χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντολή last σου λέει άν ο χρήστης συνδέθηκε από κάποια ip ή από tty. Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να κάνεις grep τα logs του sshd

Φαίνεται πως η εντολή last -i κάνει αρκετά καλή δουλειά. Αντί για pts-Χ, στην περίπτωση του freenx εμφανίζει :2010 πύλη στην αντίστοιχη στήλη.

 

Μου έκανε εντύπωση πως στην αρχή της σύνδεσης freenx, εκτελώντας last -i δείχνει κανονική IP προέλευσης και μετά από λίγο 0.0.0.0 αντί της IP σε δεύτερη εκτέλεση της last -i.

 

Γενικά τα terminal έχουν κάποιο pts εμφανές και κάποια IP, αν είναι 0.0.0.0 έχουν τοπικά κληθεί, αν όχι είναι απόμακρα.

 

Θα κάνω δοκιμές με σκριπτάκια βασισμένα στην last.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...