Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κυκλοφορεί δωρεάν, portable εργαλείο antivirus


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλά δεν είστε και η πλειοψηφία. Ο περισσότερος κόσμος, δεν ξέρει ακόμα και πως na κανει φορματ. Δώσε έναν υπολογιστή με windows σε έναν μέσο χρήστη (κατεβασμα τραγουδιων,ταινιων, σερφαρισμα), και έναν με linux. Εσύ ποιός υπολογιστής πιστεύεις οτι

οτι θα μείνει περισσότερο καιρό καθαρός και λειτουργικός;

 

Είναι πολύ σωστό αυτό που λες ότι είναι ασφαλέστερο το linux απο τα windows. Θα προσθέσω και το OSX. Που πιστευέις ότι οφείλεται αυτή η ανωτερότητα του linux/osx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα φυσικά τα linux

απλά τα windows υπερισχύουν σε άλλα θέματα

Εννοείς ΤΟ Linux :-D

Τα Windows λοιπόν κατα την άποψή μου, υπερισχύουν σε επαγγελματικές εφαρμογές και σε gaming. Για μένα -επαναλαμβάνω το μέσο χρήστη- που με ενδιαφέρει η ασφαλεια και η σταθερότητα, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσω τα πολύπαθα windows εφόσον οι ανάγκες μου καλύπτονται επαρκώς απο το Linux. Παράδειγμα η σύζυγός μου που έχει έναν HP i3 με Windows 7, που κυμαινεται λίγο πιο κάτω απο το μέσο χρήστη και έχει τον υπολογιστή της για Facebook, youtube,msn,skype. Εχει τον υπολογιστη 1 χρόνο και ήδη έκανα 2 φορματ επειδη κόλλησε -ο Θεος ξέρει απο που- ιο. Για αυτη την κατηγορία χρηστών λοιπόν , δεν υπαρχει λόγος να χρησιμοποιούν Windows. Και παρόλα αυτά, εξακολουθεί να θέλει να χρησιμοποιει windows... ΓΥΝΑΙΚΕΣ :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν είστε και η πλειοψηφία. Ο περισσότερος κόσμος, δεν ξέρει ακόμα και πως na κανει φορματ. Δώσε έναν υπολογιστή με windows σε έναν μέσο χρήστη (κατεβασμα τραγουδιων,ταινιων, σερφαρισμα), και έναν με linux. Εσύ ποιός υπολογιστής πιστεύεις οτι

οτι θα μείνει περισσότερο καιρό καθαρός και λειτουργικός;

 

ποιος θα λυσει τα προβληματα που θα εμφανιστουν στο linux? στα windows εχεις support απο την εταιρεια. τι θα κανεις στο linux? θα ψαξεις να βρεις ατομα που εχουν γνωσεις με τετοια?

 

ενας ασχετος θα την παλεψει καλυτερα με τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης στα linux νομίζω πως κάθε χρόνο βγαίνει νέα διανομή

αν ο τάδε χρήστης είναι άσχετος, τότε πως θα κάνει εγκατάσταση τη νέα διανομή? (εφόσον, 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία της σταματάει η υποστήριξη της προηγούμενης, κάτι που δεν ισχύει με τα windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ σωστό αυτό που λες ότι είναι ασφαλέστερο το linux απο τα windows. Θα προσθέσω και το OSX. Που πιστευέις ότι οφείλεται αυτή η ανωτερότητα του linux/osx?

Δεν μπορω να σου απαντησω επιχειρηματολογοντας ''κομπιουτεριστικα''. Θα αναφερω την προσωππικη μου αποψη. Το Linux ειναι ανοικτου κωδικα. Άλλο λοιπόν να υποστηρίζεται ενα λειτουργικο απο 500 προγραμματιστες (microsoft) και άλλο απο 500.000+.

Υστερα παιζει ρολο και η δημοτικοτητα των Windows που θεωρω μειονεκτημα. Αλλό ενας χακερ-κρακερ να εχει στοχο το 10% -λεμε τωρα- (χρηστες Linux Mac) και αλλο το 90% χρηστες Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης στα linux νομίζω πως κάθε χρόνο βγαίνει νέα διανομή

αν ο τάδε χρήστης είναι άσχετος, τότε πως θα κάνει εγκατάσταση τη νέα διανομή? (εφόσον, 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία της σταματάει η υποστήριξη της προηγούμενης, κάτι που δεν ισχύει με τα windows)

 

 

Δεν ισχύει αυτό ακριβώς. Οι διανομές βγαίνουν κάθε έξι μήνες. Υπάρχουν μετά οι ρέουσες τις οποίες τις βάζεις και τις ξεχνάς. Υπάρχουν και οι LTS οι οποίες έχουν μεγάλη υποστήριξη πχ τρία χρόνια . Ακόμα όμως και για τις εξάμηνες μπορείς να κάνεις upgrade στην νεά χωρίς νεά εγκατάσταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης στα linux νομίζω πως κάθε χρόνο βγαίνει νέα διανομή

αν ο τάδε χρήστης είναι άσχετος, τότε πως θα κάνει εγκατάσταση τη νέα διανομή? (εφόσον, 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία της σταματάει η υποστήριξη της προηγούμενης, κάτι που δεν ισχύει με τα windows)

Νομιζω οτι κανεις λαθος. Οι διανομες υποστηριζονται κανονικα για αρκετα χρονια μετα την κυκλοφορια τους. Δεν ξερω αν εχεις δουλεψει καθολου Ubuntu. Ολα ειναι παιχνιδακι. Εγω ο ασχετος δηλαδη, πως τα καταφερα;

 

ποιος θα λυσει τα προβληματα που θα εμφανιστουν στο linux? στα windows εχεις support απο την εταιρεια. τι θα κανεις στο linux? θα ψαξεις να βρεις ατομα που εχουν γνωσεις με τετοια?

 

ενας ασχετος θα την παλεψει καλυτερα με τα windows

Και ξαναλεω... εγω ο ασχετος πως εβγαλα ακρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Linux αλλά σκέφτομαι να τα δοκιμάσω σε λίγο καιρό.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

 

Εφόσον οι χρήστες Linux δεν χρησιμοποιούν antivirus, πως γνωρίζουν ότι δεν έχουν κολλήσει κάποιον ιό; (Αν υπάρχουν)

Επίσης αν φτιάξω και στείλω π.χ. έναν keylogger για Linux σε κάποιον άλλον χρήστη, θα εμποδίσει το λειτουργικό τον κακόβουλο κώδικα να εκτελεστεί και να κάνει ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...παρεξηγείς καποια πραγματα. Δεν ξερω αν εισαι προγραμματιστης η οχι. Θεωρω τον εαυτο μου μεσο χρηστη. Ενας μεσος χρηστης λοιπον, θεωρω οτι μπορει πολυ πιο ευκολα να εχει προβληματα με τα Windows, αποτι με το Linux. Και μιλω για προβληματα σταθεροτητας,ασφαλειας ταχυτητας αποκρισης του λειτουργικου συστηματος. 9 χρονια ειχα windows, γνησια παντα, με free antivirus, με ενημερωσεις, με ανασυγκροτησεις και βασικα ό,τι μπορει να κάνει ο μεσος χρηστης για να διατηρει το συστημα του οσο γινεται ποιο καθαρο. Το αποτελεσμα; Format καθε 8-10 μηνες σε XP και καθε 3-4 μηνες σε Vista διοτι οι επιδοσεις έπεφταν αισθητα. Πλεον, με την ιδια δραστηριοτητα και συνηθειες, εργαζομενος με Ubuntu, δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα ασφαλειας,σταθεροτητας και ταχυτητας του υπολογιστη μου. Οποτε οταν καποιος μου λεει οτι τα παντα εξαρτωνται καθαρα και μονο απο το χρηστη, δεν εχω παρα να το αντικρουσω.

 

 

Ακριβως όπως το λες....προσοχή θελει.

Και επειδη εγω βαρεθηκα να προσεχω μην κολλησει κατι το λειτουργικο μου και θέλω να μπαινω σε οποια ιστοσελιδα μου καπνισει, να κανω κλικ σε οποιδηποτε εικονιδιο θελω, να ανοιγω ολα μου τα mail και να κατεβαζω οποιοδηποτε αρχειο και να κοιμαμαι ήσυχος, υποστηρίζω οτι το Linux μου προσφερει τη χαρα της ανεμελης πλοηγησης :-D

 

 

δεν εισαι καλος μεσος χρηστης τοτε.

εγω απο τα windows XP και μετα δεν εχω ξανακανει format ΠΟΤΕ.

επισης BSOD εξαιτιας των Windows δεν μου εμφανιστηκε ποτε απο τοτε.

ιους oμοιως δεν ξανακολησα ποτε απο τοτε που εβαλα το Kaspersky και εμαθα να χρησιμοποιω τα adblock,ghostery,noscript,blocksite κτλ addons του Firefox.

γενικα οτι προβλημα μου ειχε παρουσιαστει ηταν καθαρα δικου μου σφαλματος η προβληματικου hardware/software.

οχι οτι τα Windows δεν εχουν τις ιδιοτροπιες τους,αλλα χαρακτηρισμοι τυπου "χιλιοτρυπημενα","βαλε λινουξ να μην κολησεις ιο" ειναι τουλαχιστον για γελια και προκατελειμενη αντιληψη λινουξαδων και mac-boys..

 

και επειδη εχω βαρεθει ολη αυτη την αδικη αντιμετωπιση και δαιμονοποιηση που δεχονται τα Windows oλα αυτα τα χρονια, θα γουσταρα παρα πολυ καποια μερα να ξυπναγε με κ..ς ο Bill και να μετέτρεπε τα Windows σε οpen-source.

Υστερα απο αυτο δεν θα μενε κανεις να ξανασχοληθει με linux,symbian,macos,chromeos, και πρασινα αλογα.θα τα ειχε ισοπεδωσει ολα η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Linux αλλά σκέφτομαι να τα δοκιμάσω σε λίγο καιρό.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

 

Εφόσον οι χρήστες Linux δεν χρησιμοποιούν antivirus, πως γνωρίζουν ότι δεν έχουν κολλήσει κάποιον ιό; (Αν υπάρχουν)

Επίσης αν φτιάξω και στείλω π.χ. έναν keylogger για Linux σε κάποιον άλλον χρήστη, θα εμποδίσει το λειτουργικό τον κακόβουλο κώδικα να εκτελεστεί και να κάνει ζημιά;

Για να μη γραψω ανακριβειες επειδη θεωρω οτι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις, μπορεις να μαθεις τα παντα στην ελληνικη κοινοτητα Ubuntu. http://forum.ubuntu-gr.org/index.php

Ιο δεν κολλαει επειδη το Linux δεν τρεχει αρχεια .exe και επειδη δεν εχουν γραφτει διαδεδομενοι ιοι για Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι κανεις λαθος. Οι διανομες υποστηριζονται κανονικα για αρκετα χρονια μετα την κυκλοφορια τους. Δεν ξερω αν εχεις δουλεψει καθολου Ubuntu. Ολα ειναι παιχνιδακι. Εγω ο ασχετος δηλαδη, πως τα καταφερα;

 

 

Και ξαναλεω... εγω ο ασχετος πως εβγαλα ακρη;

έχω υπάρξει, αλλα΄όχι και για πολύ καιρό

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Linux αλλά σκέφτομαι να τα δοκιμάσω σε λίγο καιρό.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

 

Εφόσον οι χρήστες Linux δεν χρησιμοποιούν antivirus, πως γνωρίζουν ότι δεν έχουν κολλήσει κάποιον ιό; (Αν υπάρχουν)

Επίσης αν φτιάξω και στείλω π.χ. έναν keylogger για Linux σε κάποιον άλλον χρήστη, θα εμποδίσει το λειτουργικό τον κακόβουλο κώδικα να εκτελεστεί και να κάνει ζημιά;

 

υποθέτω πως:

κολλάνε, περνάει μέσα στα αρχεία, και αν μετά αυτά τα βάλεις σε υπολογιστή με windows, μάλλον θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εισαι καλος μεσος χρηστης τοτε.

εγω απο τα windows XP και μετα δεν εχω ξανακανει format ΠΟΤΕ.

επισης BSOD εξαιτιας των Windows δεν μου εμφανιστηκε ποτε απο τοτε.

ιους oμοιως δεν ξανακολησα ποτε απο τοτε που εβαλα το Kaspersky και εμαθα να χρησιμοποιω τα adblock,ghostery,noscript,blocksite κτλ addons του Firefox.

γενικα οτι προβλημα μου ειχε παρουσιαστει ηταν καθαρα δικου μου σφαλματος η προβληματικου hardware/software.

οχι οτι τα Windows δεν εχουν τις ιδιοτροπιες τους,αλλα χαρακτηρισμοι τυπου "χιλιοτρυπημενα","βαλε λινουξ να μην κολησεις ιο" ειναι τουλαχιστον για γελια και προκατελειμενη αντιληψη λινουξαδων και mac-boys..

 

και επειδη εχω βαρεθει ολη αυτη την αδικη αντιμετωπιση και δαιμονοποιηση που δεχονται τα Windows oλα αυτα τα χρονια, θα γουσταρα παρα πολυ καποια μερα να ξυπναγε με κ..ς ο Bill και να μετέτρεπε τα Windows σε οpen-source.

Υστερα απο αυτο δεν θα μενε κανεις να ξανασχοληθει με linux,symbian,macos,chromeos, και πρασινα αλογα.θα τα ειχε ισοπεδωσει ολα η Microsoft.

 

ιους oμοιως δεν ξανακολησα ποτε απο τοτε που εβαλα το Kaspersky και εμαθα να χρησιμοποιω τα adblock,ghostery,noscript,blocksite κτλ addons του Firefox

 

 

Η διαφορά μας ειναι οτι εγω δε χρειαζεται ουτε να πληρωσω για λογισμικο (πεταμενα λεφτα), ουτε να φορτωσω με add ons τον firefox με αποτελεσμα να μειωθει η ταχυτητα του, ούτε να κατσω να μαθω τον τροπο λειτουργιας των συγκεκριμενων addons και να θετω καθε τρεις και λιγο όρους για καθε ιστοσελιδα.

 

γενικα οτι προβλημα μου ειχε παρουσιαστει ηταν καθαρα δικου μου σφαλματος

 

Την ευθυνη σιγουρα την εχει ο χρηστης σε όλα. Αλλα οπως ειπα και πριν, πιο εύκολα κανεις μλκια στα Windows παρα στο Linux.

Φαντασου δυο αυτοκινητα με εναν απειρο σχετικα οδηγο. Ενα κονσερβοκουτι και μια λιμουζινα. Σε ποιο κινδυνευει περισσοτερο ο οδηγός;

 

οχι οτι τα Windows δεν εχουν τις ιδιοτροπιες τους,αλλα χαρακτηρισμοι τυπου "χιλιοτρυπημενα","βαλε λινουξ να μην κολησεις ιο" ειναι τουλαχιστον για γελια και προκατελειμενη αντιληψη λινουξαδων και mac-boys

 

Είναι όμως η πραγματικότητα αυτή. Με το Linux δεν κολλας ιούς. Εγώ γιαυτό έφυγα απο τα Windows. Άλλωστε ποτε δεν ακουσα η διαβασα για κενα ασφαλειας σε Linux. Ακομα και σε αυτο το Forum, συνεχεια διαβαζω για κενα ασφαλειας της microsoft. Ουτε προκατηλειμενος ειμαι. Απλα ειχα windows 9 χρονια, και τελικα ανακαλυψα οτι μπορώ να κανω την ψηφιακη μου ζωη πολυ καλυτερη. Με Windows ξεκινησα αν θελεις να ξερεις!!

 

Μακαρι να μετατρεπονταν τα Windows σε open source γιατι σιγουρα θα ηταν μερα με τη νυχτα αποτι τωρα. Δε δικαιολογειται κενο ασφαλειας απο τον ie6 και να ανακαλυφθηκε τωρα στον IE9. Τι κανουν οι προγραμματιστες του Bill? αετο πετάνε?

 

έχω υπάρξει, αλλα΄όχι και για πολύ καιρό

 

 

 

υποθέτω πως:

κολλάνε, περνάει μέσα στα αρχεία, και αν μετά αυτά τα βάλεις σε υπολογιστή με windows, μάλλον θα έχεις πρόβλημα

 

Γραφεις πως κολλαει ιο το Linux... και μετα ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ WINDOWS ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Δες τι εγραψες!!!

Με το Linux μπορεις να κατεβασεις ιο ο οποιος ΔΕΝ τρεχει με τιποτα στο Linux, αρα στην ουσια εχεις ενα αχρηστο ανενεργο αρχειο που το διαγραφεις οποτε θελεις οπως ακριβως μια φωτογραφια. Αρα δεν εχεις προβλημα ασφαλειας.Το προβλημα σου ειναι αν το αρχειο αυτο, περασει mε καποιο τροπο σε υπολογιστη με windows. Αρα τα windows εχουν προβλημα και οχι το Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γραφεις πως κολλαει ιο το Linux... και μετα ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ WINDOWS ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Δες τι εγραψες!!!

Με το Linux μπορεις να κατεβασεις ιο ο οποιος ΔΕΝ τρεχει με τιποτα στο Linux, αρα στην ουσια εχεις ενα αχρηστο ανενεργο αρχειο που το διαγραφεις οποτε θελεις οπως ακριβως μια φωτογραφια. Αρα δεν εχεις προβλημα ασφαλειας.Το προβλημα σου ειναι αν το αρχειο αυτο, περασει mε καποιο τροπο σε υπολογιστη με windows. Αρα τα windows εχουν προβλημα και οχι το Linux.

 

 

Και όμως μπορεί να συμβεί στην περίπτωση ενός cross platform virus .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...