Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κυκλοφορεί δωρεάν, portable εργαλείο antivirus


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

σας βαρέθηκα με το ποιο antivirus είναι πιο καλό... ώρα να ανατινάξω το topic

 

 

το πιο καλό antivirus είναι το linux και το mac os... δεν έχουν ούτε έναν!

 

 

ooooooχι μεγαλο λαθος.το καλυτερο antivirus ειναι να βγαλεις το πισι απο την πριζα και να μην το ξαναχρησιμοποιησεις ποτε.

διοτι εναν ανευθυνο χρηστη που δεν γνωριζει και εκτελει ουτε τους στοιχειωδεις κανονες ασφαλειας για το πισι του,ουτε το καλυτερο a/v στον κοσμο δεν προκειται να τον σωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ooooooχι μεγαλο λαθος.το καλυτερο antivirus ειναι να βγαλεις το πισι απο την πριζα και να μην το ξαναχρησιμοποιησεις ποτε.

διοτι εναν ανευθυνο χρηστη που δεν γνωριζει και εκτελει ουτε τους στοιχειωδεις κανονες ασφαλειας για το πισι του,ουτε το καλυτερο a/v στον κοσμο δεν προκειται να τον σωσει.

 

Ναι ε; Δηλαδή εγώ που γέμιζα ενα σωρο ιους απο το πουθενα οταν χρησιμοποιουσα Windows, γιατί τώρα που έχω Linux δεν έχω πάθει το παραμικρό; Μήπως πριν ήμουν ανεύθυνος και τωρα που χρησιμοποιω Linux έγινα ξαφνικά υπεύθυνος και γκουρού της πληροφορικής; Ένας απλός μέσος χρήστης είμαι. Αν είναι να σκέφτομαι οτι με το επόμενο κλικ μπορει να ανατιναχθεί το λειτουργικό σύστημα και αν η τάδε ή η δείνα ιστοσελίδα είναι ύποπτη και μπορεί να κολλήσω ιο, τότε ή το βγάζω απο την πρίζα όπως λες, η ψάχνω να βρώ πως θα ελαχιστοποιήσω τους κινδύνους ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΩΣ ΧΡΗΣΤΗΣ. Και για μένα προσωπικά, το κεφάλαιο ΑΣΦΑΛΕΙΑ είναι το αλφα και το ωμέγα. Οπότε στραφηκα στο Linux όπου δε χρειάζομαι ουτε καν antivirus. Αυτα. Καλη Ανασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε; Δηλαδή εγώ που γέμιζα ενα σωρο ιους απο το πουθενα οταν χρησιμοποιουσα Windows, γιατί τώρα που έχω Linux δεν έχω πάθει το παραμικρό;

 

Kαραμπινατο pebkac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαραμπινατο pebkac.

 

 

Και λίγα λες...

 

Είμαι σίγουρος ότι όλα τα προγράμματα ήταν γνήσια και τα κατέβαζε μόνο απο αξιόπιστες πηγές. Και απο αυτά κόλλησε ιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγα λες...

 

Είμαι σίγουρος ότι όλα τα προγράμματα ήταν γνήσια και τα κατέβαζε μόνο απο αξιόπιστες πηγές. Και απο αυτά κόλλησε ιούς.

 

Δηλαδή αυτός είναι ο λόγος που κάποιος κολλάει ιό σε Windows;...μάλιστα, γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατηγορεις ομως τα windows για λαθη δικα σου.

Κοίτα...παρεξηγείς καποια πραγματα. Δεν ξερω αν εισαι προγραμματιστης η οχι. Θεωρω τον εαυτο μου μεσο χρηστη. Ενας μεσος χρηστης λοιπον, θεωρω οτι μπορει πολυ πιο ευκολα να εχει προβληματα με τα Windows, αποτι με το Linux. Και μιλω για προβληματα σταθεροτητας,ασφαλειας ταχυτητας αποκρισης του λειτουργικου συστηματος. 9 χρονια ειχα windows, γνησια παντα, με free antivirus, με ενημερωσεις, με ανασυγκροτησεις και βασικα ό,τι μπορει να κάνει ο μεσος χρηστης για να διατηρει το συστημα του οσο γινεται ποιο καθαρο. Το αποτελεσμα; Format καθε 8-10 μηνες σε XP και καθε 3-4 μηνες σε Vista διοτι οι επιδοσεις έπεφταν αισθητα. Πλεον, με την ιδια δραστηριοτητα και συνηθειες, εργαζομενος με Ubuntu, δεν αντιμετωπίζω κανενα προβλημα ασφαλειας,σταθεροτητας και ταχυτητας του υπολογιστη μου. Οποτε οταν καποιος μου λεει οτι τα παντα εξαρτωνται καθαρα και μονο απο το χρηστη, δεν εχω παρα να το αντικρουσω.

 

ούτε εγώ έχω

προσοχή θέλει

Ακριβως όπως το λες....προσοχή θελει.

Και επειδη εγω βαρεθηκα να προσεχω μην κολλησει κατι το λειτουργικο μου και θέλω να μπαινω σε οποια ιστοσελιδα μου καπνισει, να κανω κλικ σε οποιδηποτε εικονιδιο θελω, να ανοιγω ολα μου τα mail και να κατεβαζω οποιοδηποτε αρχειο και να κοιμαμαι ήσυχος, υποστηρίζω οτι το Linux μου προσφερει τη χαρα της ανεμελης πλοηγησης :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι βεβαια πως οι περισσότεροι από εδω μέσα δεν είμαστε μέσοι χρήστες..

είμαστε κάτι έως πολύ παραπάνω

ξέρουμε αρκετά παραπάνω πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι βεβαια πως οι περισσότεροι από εδω μέσα δεν είμαστε μέσοι χρήστες..

είμαστε κάτι έως πολύ παραπάνω

ξέρουμε αρκετά παραπάνω πράγματα

Ναι αλλά δεν είστε και η πλειοψηφία. Ο περισσότερος κόσμος, δεν ξέρει ακόμα και πως na κανει φορματ. Δώσε έναν υπολογιστή με windows σε έναν μέσο χρήστη (κατεβασμα τραγουδιων,ταινιων, σερφαρισμα), και έναν με linux. Εσύ ποιός υπολογιστής πιστεύεις οτι

οτι θα μείνει περισσότερο καιρό καθαρός και λειτουργικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...