Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κυκλοφορεί δωρεάν, portable εργαλείο antivirus


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ανιχνεύει σαν ιούς και τίποτα εγκατεστημένα-προγραμματάκια που κανουν τα windows/office σαν "γνήσια" :ph34r: και τα "¨καθαρίζουν"¨και μετά τρέχουνε καποιοι..

 

Λέεεεωωω εγώ, μήπως! :-)

 

Υ.Γ. Καλό πάντως. Παντα ήθελα εναν ακόμα stiger.

Ναι γιατί αν ήθελε να κόψει τα παράνομα δεν θα το είχε κάνει ήδη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Και σε ξαναρωτάω: Τί έχει το Microsoft Security Essentials ?

 

Μια χαρά τα πήγε στο τεστ. Λίγο αργό στο σκανάρισμα (το οποίο θα διορθωθεί σε αναβάθμιση), αλλα για τα λεφτά του είναι τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά και διάφορα antivirus/firewalls

και έχω κάνει διάφορους συνδυασμούς.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι στην φάση Microsoft Security Essentials/Windows Firewall

Όλα τρέχουν απροβλημάτιστα!

 

Δεν λέω, καλό είναι να βλέπει κάποιος reviews, αλλά στο τέλος

το καλύτερο antivirus είναι ο χρήστης!

 

Διαφορά από θέμα προστασίας δεν έχω δει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ότι τον βολεύει,σωστή έκφραση λοιπόν είναι "Πολύ καλό το MSE για μένα,γιατί κατα τα άλλα είναι μέτριο"

Για τα λεφτά του όντως πολύ καλό,χειρότερο βέβαια απο avira,avast που είναι στα ίδια χρήματα,σάρωσε στα tests όντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα total 95,8 και Advanced δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς μέτριο...

Είδα τι κάνουν και τα φοβερά Bitdefender(Αν σε OS x64 το βάλεις σε game mode και μετά βγεις από το game, απενεργοποιούνται τα shields του και φτιάχνει μόνο με restart),

Eset(έπρεπε να το βγάλω και να βάλω κάτι άλλο για να καταλάβω πόσους ιούς δεν είχε βρει),

Avira( ποιο πολλά false alarms δεν έχω δει στη ζωή μου),

Avast(Δεν έχω κάτι με το συγκεκριμένο, απλά έχει πολύ αργό scan και στην τελευταία έκδοση είχε φάει κόλλημα με το webshield, αν δεν το έκανα disabled απλά δεν είχα internet)...

 

Αλλά υποθέτω, δεν έχεις κάτσει να testάρεις antivirus και συνδυασμούς να δεις τι δουλεύει και τι όχι;

Μόνο κοιτάς reviews και λες τι είναι καλό και τι όχι...

 

Τεσπα, δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου!

Απλά για μένα και για τόσους άλλους χρήστες το MSE δουλεύει άψογα, και σε συνδυασμό με windows firewall και router firewall, είμαι υπερκαλυμμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ότι τον βολεύει,σωστή έκφραση λοιπόν είναι "Πολύ καλό το MSE για μένα,γιατί κατα τα άλλα είναι μέτριο"

Για τα λεφτά του όντως πολύ καλό,χειρότερο βέβαια απο avira,avast που είναι στα ίδια χρήματα,σάρωσε στα tests όντως

 

To θέμα είναι να έχεις μια στοιχειώδη προστασία και να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σαν άνθρωπος.

Γιατί καλά τα άλλα AVs αλλά βαραίνουν τα pcs τόσο που σε κάνουν να τα σιχαθείς.

 

MSE+Win7 firewall (+ και το hardware του router) κι εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα καιρό τώρα.

 

Ολα είναι στον χρήστη . και -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ η Microsoft διευκρινίζει πως το εργαλείο δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει ένα κανονικό πρόγραμμα antivirus, αλλά λειτουργεί περισσότερο ως συμπλήρωμά του.

για ποιο λογο να χρειαστεις "συμπληρωμα"?????

και που δηλαδη θα το χρησιμοποιεις?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα total 95,8 και Advanced δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς μέτριο...

Είδα τι κάνουν και τα φοβερά Bitdefender(Αν σε OS x64 το βάλεις σε game mode και μετά βγεις από το game, απενεργοποιούνται τα shields του και φτιάχνει μόνο με restart),

Eset(έπρεπε να το βγάλω και να βάλω κάτι άλλο για να καταλάβω πόσους ιούς δεν είχε βρει),

Avira( ποιο πολλά false alarms δεν έχω δει στη ζωή μου),

Avast(Δεν έχω κάτι με το συγκεκριμένο, απλά έχει πολύ αργό scan και στην τελευταία έκδοση είχε φάει κόλλημα με το webshield, αν δεν το έκανα disabled απλά δεν είχα internet)...

 

Αλλά υποθέτω, δεν έχεις κάτσει να testάρεις antivirus και συνδυασμούς να δεις τι δουλεύει και τι όχι;

Μόνο κοιτάς reviews και λες τι είναι καλό και τι όχι...

 

Τεσπα, δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου!

Απλά για μένα και για τόσους άλλους χρήστες το MSE δουλεύει άψογα, και σε συνδυασμό με windows firewall και router firewall, είμαι υπερκαλυμμένος!

Μην έρθεις αν δεν θες αφού μόνο τα reviews διαβάζω και δεν έχω χρησιμοποιήσει,μου έφεραν τα Windows με Norton και δεν είδα κανένα άλλο,ντρεπόμουν να τα δοκιμάσω.

Άλλωστε η γνώμη σου μετράει περισσότερο απο το AVCompare κ.τ.α που εμπιστεύονται οι ίδιες οι εταιρίες antivirus.

Στο test που λες (λες το ένα που δεν τα πάει χάλια όπως τα άλλα δύο αλλά απλά μέτρια):

 

απο τα 20 antivirus βγαίνει 13ο στα missed samples,δεν το κάνει μέτριο

στην ανίχνευση με το 95,8% που σημαίνει ότι βρήκε 386.000 malware απο τα 400.000 (του ξέφυγνα μόλις 15.000 περίπου) είναι 11ο απο τα 18,δεν το κάνει μέτριο

Στο scanning test βγαίνει τελευταίο,φυσικά ούτε αυτό το κάνει μέτριο (το avast βγαίνει πρώτο αλλά εσύ διαφωνείς γιατί το 2003 που το δοκίμασες ήταν αργό)

 

Μην πω για τα άλλα δύο τεστς γιατί τα πάει χειρότερα.

 

Ότι antivirus θέλει ο καθένας χρησιμοποιεί,αλλά το μέτριο παραμένει μέτριο,φυσικά μπορώ να καταλάβω ότι εσένα ή κάποιον τον βολεύει περισσότερο αλλά δεν σημαίνει κάτι,το MSE είναι αυτό που είναι,προσφέρει λιγότερη προστασία απο άλλα,εσένα σου αρκεί και μπράβο

To θέμα είναι να έχεις μια στοιχειώδη προστασία και να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σαν άνθρωπος.

Γιατί καλά τα άλλα AVs αλλά βαραίνουν τα pcs τόσο που σε κάνουν να τα σιχαθείς.

 

MSE+Win7 firewall (+ και το hardware του router) κι εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα καιρό τώρα.

 

Ολα είναι στον χρήστη . και -

Ναι κι ε΄γω με Win7 firewall+router δεν έχω δει ιό αλλά δεν λέω ότι έχει καλύτερη προστασία χωρίς AV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μπορούμε για τις επόμενες 45 σελίδες μέχρι να κλειδωθεί το topic,

να λέμε ο ένας στον άλλο που έχει άδικο!

 

Δεν πρόκειται να το κάνω!

btw, είχαν και το 2003 έκδοση 6; κοίτα να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούμε απλά να πούμε ότι το MSE δεν είναι μέτριο και ότι απλά τυχαίνει να υπάρχουν 10 καλύτερα antivirus στην ανίχνευση malware (εξαιρουμένου του δικού σου pc,στα tests δεν βρίσκει τον end.A αλλά στο pc σου magicaly τον βρίσκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mse στην ανίχνευση όντως είναι μέτριο παιδιά. Βασικά μέτριο προς καλό.

Έχει μεγάλη χρήση ram, αργό σκανάρισμα, αλλά το πολύ θετικό του είναι οτι δεν έχει false positives, και δεν προκαλεί προβλήματα γενικότερα. Θα το προτιμούσα σε μερικούς χρήστες, αλλά συνήθως απο free πηγαίνω σε avira/mse.

Τα τεστ όταν συμφωνούν σε τέτοιο βαθμό, και κυρίως αυτά τα 3 που είναι και τα πιο αξιόπιστα μακράν, κάτι λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σας βαρέθηκα με το ποιο antivirus είναι πιο καλό... ώρα να ανατινάξω το topic

 

 

το πιο καλό antivirus είναι το linux και το mac os... δεν έχουν ούτε έναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σας βαρέθηκα με το ποιο antivirus είναι πιο καλό... ώρα να ανατινάξω το topic

 

 

το πιο καλό antivirus είναι το linux και το mac os... δεν έχουν ούτε έναν!

AbandonThread.gif

ελλλλλλλλλλλλληηηηηηηηηηηηηνιιιιιιιιικαααααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σας βαρέθηκα με το ποιο antivirus είναι πιο καλό... ώρα να ανατινάξω το topic

 

 

το πιο καλό antivirus είναι το linux και το mac os... δεν έχουν ούτε έναν!

επίσης μπορεί να μην έχουν συμβατότητα με προγράμματα κλπ

και τα mac os νομίζω πως κολλάνε ιό

κάτι είχα δει πιο παλιά σε είδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...